1) SANOSTOL uto Slechts halt genoeg Haarlem, 9 Mei Beschadig GROOTSCHE BEDEVAART NAAR HEILOO CAMERA OBSCURA 100 JAAR AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING DINSDAG 9 MEI 1939 Zondag 21 Mei Jubileum DE RAADSVERKIEZINGEN Welke lijsten er vandaag zijn ingediend Te Haarlem Te Bloemendaal De nieuwe commandant der Bloemen daal sche Burgerwacht, de heer W. R. Jansen (midden) is gisterenavond als zoodanig geïnstalleerd door den burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT PROGRAMMA RADIO CENTRALE Woensdag 10 Mei Openbare kennisgeving Installatie van den heer W. R. Jansen tot commandant BEZOEKT DE GROOTE 1939 FORD V- 8 MERCURY-8 LINCOLN ZEPHYR V-12 VAN 10 TOT EN MET 13 MEI IN Het Concertgebouw, Lange Begïjnestr., Haarlem N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein 11-13-15 De plannen voor feestelijke her denking nemen vaste vormen aan 4914 werkloozen BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBOUW P.V. Spaarnevogels „Het lekkere levertraan-product!" AGENDA Bioscopen 10 Mei Bioscopen ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN DE ZILVEREN/'" STAD Wanneer de Meimaand is aangebroken en het ontluikende jonge groen en de eerste bloemen ®°h sieren in hun eigen mooie en prachtige geuren, reine en heerlijke geuren, wanneer de ooomen prijken in een tapijt van bloesem, de yogels htm gezang en gekweel verheffen, dan de mooiste tijd van 't jaar aangebroken. De h*aand Mei, de maand, waarin wij Maria gaan vereeren en Haar huldigen, en Haar bijzondere voorspraak, gaan inroepen. - jaar om een bijzondere reden. Heeft H. Paus Pius XII zelf niet aangedrongen j?1 met bijzondere gebeden voor den vrede tot ^aria te gaan, om door Haar voorspraak den "ede af te smeeken? het dus dezen keer geen bijzondere reden alle katholieken van Haarlem, maar vooral oor <je leden van den R. K. Volksbond, om •Oet hun huisgenooten gezamenlijk naar Heiloo y® trekken, om als bedevaart tot Maria onze ■beekbeden aan te bieden, voor de wereld en hze eigen nooden en moeilijkheden. Oe commissie voor de geestelijke belangen 811 den R. K. Volksbond zal deze bedevaart oer organiseeren en heeft de Ne<J. Spoorwegen erzocht een extra-trein in te lasschen naar 5®Üoo. Deze trein zal vertrekken op Zondag Mei om 8.55 uur uit Haarlem. Te Heiloo aan komen, brengt men gezamenlijk een groet aan t;aria onder leiding van koraalmuziek van de bJUziekvereeniging „Utile Dulci" naar de kapel. art begint de plechtige Hoogmis met preek. Bij j^^ruisberg toespraak door een priester en een Kalf drie plechtig Lof met processie door de °bimerrijke tuinen van Haar genadeoord, waar o koraalmuziek zich weer zal laten hooren. Een ®b°°t aantal bruidjes, vaandels en vlaggen en ij b zangkoor, koraalmuziek, enz. zal het ge- e®l opluisteren. Aan katholiek Haarlem dus de uitnoodiging, de deelname zoo groot mogelijk te doen zijn. ^ten wij allen zooveel wij maar kunnen, zoo- K dames als heeren, naar Heiloo opgaan, in eb geest en den wensch van Z. H. den Paus. ofr gebeden en gezangenboekjes en het neieoie programmaboekje en tevens de aatsbewijzen voor de extra-trein zijn reeds jd Verkrijgbaar bij den administrateur van St. avo, Smedestraat, den heer G. Scholten, en Vder bij: B. Reijnders, Zomervaart 134; Th. iterdijk, Rollandstraat 37; F. A. Puts, Rip- j_rdastraat 2; J. Gortzak, Bantamstraat1 54; j.' G. Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, dchtegaalstraat 52; L. G. Stevens, Merovin- sehstraat 32. tvi]T°0r degenen, die zich per rijwiel naar Heiloo den begeven en zich bij de bedevaart willen aan .«ten, wordt medegedeeld, dat men gezamen- jp en onder leiding van een commissielid des °>'gens om zeven uur vanaf gebouw St. Bavo strekt. ^■e ook advertentie in dit blad. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN v. d. R.K. VOLKSBOND Donderdag 11 Mei hoopt de heer M. A. ^2®dijk, Chef-monteur bij de P.T.T. alhier, den audaag wordt het 375-jarig bestaan Vevierd van de azijnmakerij „De Boog", ^Pgenomen in de Haas-azijnfabrieken Haarlem. Gisteren heeft de directeur krans gelegd bij het standbeeld van eerman Boerhaave te Leiden en een korte gedachtenis uitgesproken dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij genoemde Rijksinstelling in dienst trad. Het zal dezen bekwamen en ijverigen vakman dien dag ongetwijfeld niet aan blijken van be langstelling ontbreken. Ten stadhuize werden hedenmorgen de vol gende lijsten voor de verkiezing der leden van den gemeenteraad ingediend: R. K. Staatspartij. 1 W. J. B. v. Liemt; 2 M. L. A. Klein; 3 Mr. dr. F. A. Bijvoet; 4 J P. H. Castricum; 5 H. J. L. Klein Schiphorst; 6 Arts M. C. Hilbrink; 7 J. G. van Kessel; 8 J. v. d. Veld; 9 C. J. G. Wolff; 10 C. A. Bran denburg; 11 Th. S. J. Hooy; 12 A. J. M. An- genent; 13 H v. Beek; 14 Mr. dr. A. F. H. Schreurs; 15 mej. C. Heerkens Thijssen; 16 J. C. Bonfrer; 17 Dr. C. Campagne; 18 W. v. Beek. (Komen niet meer op de lijst voor: mevr. WeberStrick en de heeren G. H. Weustink en P. J. M. van Tetering. Op verkiesbare plaatsen staan de heeren M. C. Hilbrink, arts, C. A. Brandenburg en Th. S J. Hooy. Indien nigt 11 maar 12 zetels verkregen worden zal ook de heer A. J. M. Angenent zijn intrede in den raad doen.) S. D. A. P. 1 M. A. Reinalda; 2 F. S. Noord hof f; 3 D. J. A. Westerveld; 4 M. Meyers; 5 mr. H. O. Drilsma; 6 J. A. Scholl; 7 A. Mars; 8 mevr. L. MeyboomBroersma; 9 J. P. W. v. d, Sluys; 10 J. van Boekhoven; 11 E. F. Albrecht; 12 G. Blokdijk; 13 F. H. W. Vliegen; 14 W. van Wonderen; 15 K. de Vries; 16 M. Doorn bosch enz. (Komen niet meer op de lijst voor: mevr. M MaarschallKominj en de heeren C. van der Winden en M. Doornebosch. Thans 14 leden Op verkiesbare plaatsten staan de heeren J. A. Scholl, die reeds eerder zitting had, J. P. W. v. d. Sluys en W. van Wonderen). Christelijk-Historische Unie. IE. van der Wall; 2 Johs. Visser; 3 mevr. A. D. L. deClercq van Lenftep; 4 Mr. A. J. Honig; 5 A. Schornagel; enz. (Komt niet meer op de lijst voor de heer En- gelgeer. Thans 3 leden.) Anti-Revolutionnairen. I G. Wolzak; 2 W. C. Bakker 3 L. Silvis 4 D. A. J. Spek; 5 A. R. Jonkhoff; enz. (Komt niet meer op de lijst voor de heer De Braai. Thans 2 leden.) Vrijzinnig-Democraten. 1 Mr. L. G. van Dam; 2 Dr. L. C. Kersbergen; 3 mevr. Mr. E. van Eek—Thiel; 4 D. J. A. Geluk; 5 W. F. Happé enz. (Komt. niet meer op de lijst voor de heer A. G. Boes. Thans 2 leden.) Liberale Staatspartij. 1 M".\ A. Beets; 2 mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi; 3 C. Stapel Jr.; 4 B. W. Lasschuit; 5 H. Meijer, enz. (Komt niet meer op de lijst voor Mr. C. Blan kevoort. Thans 2 leden.) Communisten. 1 L. Peper; 2 D. Noordewier; 3 L. van der Zee; enz. (Thans 2 zetels, ongewijzigd.) Christen Dem. Unie. 1 G. Schaafsma; 2 Chr. Albers, enz. (Thans 1 zetel, ongewijzigd). Vrije kiezers. 1 M. v. d. Storm; 2 J. v. d. Burg, enz. (Thans 1 zetel, ongewijzigd.) Gemeenschapsbelangen. ID. Plantje; 2 W. J. de Milde, enz. (Thans geen zetel.) De lijst van de K. D. P. is vervallen. R. K. Staatspartij. 1 A. J. Prinsenberg (aftr.); 2 Mr. F. P. Th. Rohling (aftr.)3 R. N. Bolleman (aftr.); 4 J. F. M. Pinxter; 5 F. M. Heerkens Thijssen; 6 L. J. Warmerdam; 7 J. P. van Haaster. (Keert niet terug de heer Bouvy. Thans 4 leden.) Liberale Staatspartij. l Jhr. G C. Quarles van Ufford (aftr.); 2 Mr. A. J. Enschedé (aftr.); 3 C. B. Posthumus Meyjes (artr.); 4 U. Hem- penius; 5 C. J. Cassee, enz. (Thans 3 leden.) Vrijz.-Dem. Bond. IA. Cassee (aftr.)2 F. F. DalmeyerVan Bachum de Boer; 3 Dr. W. H. C. van Esveld, enz. (Thans 1 lid.) S. D. A. P. 1 C. Schultz (aftr.)2 W. Noor man (aftr.); Mr. H. fff. Vliegen; 4 P. Bas; 5 J. Langereis, enz. (Thans 3 leden.) Anti-Rev. Partij. 1 Mr. J. J. C. W. Hijszeler 2 D. Wildeboer; 3 K. Rot Pz., enz. (Keert niet terug de heer v. Riessen. Thans 1 lid.) Christ-Hist. Unie. 1 Ir. J. Ouwehand (aftr.) 2 Mr. W. E. Baron van Till (aftr.); 3 W. van Waveren; 4 Jhr. W. Quarles van Ufford; 5 Mr. W. Snellen, enz. (Thans 2 leden.) R.S.A.P. 1. H. Beerwinkel, 2. C. H. Ger- ritesn, 3. P. Kaper, enz. Gemeenschapsbelangen. 1. Dfrk Plantjé, 2. H. R. Ter Pelle, enz. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.009.20; Parijs 9.20 9.40; Radio P.T.T.-Nord 9.40—11.20; Ned. Brus sel 11.20—12.40; Radio P.T.T.-Nord 12.40—1.20; Keulen 1.202.20; Droitwich 2.202.50; Keulen 2.504.20; Fransch Brussel 4.205.20; Londen 5.20—6.20; Ned. Brussel 6.20—6.35; Keulen 6.35— 7.35; Londen 7.35—8.35; Keulen 8.358.50; Pauze 8.508.55; Fransch Brussel 8.559.20; Ned. Brussel 9.209.30; Pauze 9.309.35; Motala 9.35 —10.55; Keulen 10.55—12.00. Programma 4: Ned. Brussel 8.008.20; Parijs 8.20—8.30; Radio P.T.T.-Nord 8.30—8.50; Diver sen 8.509.35; Londen 9.3510.25; Droitwich 10.2510.50; Pauze 10.5010.55; Londen 10.55 11.10; Droitwich 11.10—12.55; Londen 12.55— 3.20; Droitwich 3.205.35; Parijs 5.356.00; Droitwich 6.007.20; Motala 7.208.05* Droit wich 8.0511.20; Denemarken 11.2012.00. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 eigen gramofoonplatenconcert: dansmuziek: 1. Harlem Hokum Blues, 2. Sha Sha, 3. Cinderella Sweetheart, 4. I got love, 5. Swing from Paris, 6. Don't let that moon get away, 7. Blue Rhythm, 8. I gotta see a man about a girl, 9. Why am I blue, 10. Sweet Sue, 11. Ride Red Ride, 12. When a prince of a fella meets a Cinderella, 13. Is that the way to treat a sweetheart, 14. Draydreaming, 15. Them there eyes, 16. Why doesn't somebody tell me these things, 17. New Street Swing, 18. Jump on the wagon, 19. The man from Harlem, 20. St. Louis Blues; 8.0012.00 Diversen. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft be paald, dat de openbare lagere school, genaamd Beatrix-school, tijdelijk aan de Croesenstraat in de gemeente Haarlem, tot wederopzegging in stand mag worden gehouden, ook al is het aan tal leerlingen minder dan 125. Krachtens de wet kan ieder ingezetene de zer gemeente binnen dertig vrije dagen bij de Kroon in beroep komen. In de tuinzaal van het politiebureau te Overveen stonden Maandagavond ruim half 9 manschappen, kader, commandanten en de bijzondere hulpdiensten voor luchtbescherming langs 3 zijden van de zaal, stram militairement opgesteld, toen de burgemeester van Bloemen daal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, de voorzitter van de Bloemendaalsche Burgerwacht, de heer H. Smidt van Gelder, de nieuwe commandant van de Burgerwacht, de heer W. R. Jansen en de commissaris van Politie A. Hiemstra, de zaal binnentraden. Midden in de zaal had de vaandrig K. G. van Apeldoorn, staande naast het oranjevaan del, post gevat. Onmiddellijk nam de burgemeester het woorden sprak den afgetreden commandant den heer A. F. Haccou ongeveer aldus aan: Thans is het de laatste maal, dat ik gelegen heid heb, U toe te spreken. Het lijkt nog maar kort geleden en toch zijn er al weer 5 jaren voorbijgegaan, sedert ik U bij de Burgerwacht voor de eerste maal ontmoette. Ik zie daar op Uw borst 't Kruis, U gegeven voor Uw uitste kend werk gedurende 2(4 jaar, waardoor de Burgerwacht geheel op nieuwe leest werd ge schoeid. Dat Kruis, gedekt met zijn corona muralis, is een embleem. Het verzinnebeeldt den muur, waarachter de burger zich vroeger in zijn veste veilig voelde. Zonder den vesting muur stond de bevolking vroeger bloot aan da den van geweld, bedreven door een vijand, die zijn overwinning vaak voltooide door het laten kraaien van den rooden haan. Daarom is de muur het symbool van veiligheid. Thans zijn er geen stadsmuren meer. Maar de burger heeft nog steeds bescherming noo- dig. Gelukkig zijn er thans andere muren, mu ren van mannen, bereid het gevaar te keeren, gekleed in het blauw der politie en het groen van de burgerwacht. Evenals een muur, is opgebouwd uit losse steenen, die alleen door het cement in hecht verband blijven, zoo hebt gij van de mannen bij de burgerwacht een hecht geheel gemaakt. Daarom zien wij U noode gaan. Wij zijn U dankbaar voor hetgeen gij gedaan hebt, voor Uw betoonde energie. Maar aan den anderen kan$ verheugen wij er ons over, dat U in Indië een werkkring vond, die U in de gelegenheid stelt een gezin te vormen. En thans verzoek ik U, het commando aan den heer Jansen over te dragen. Hierop nam de heer Haccou het woord. „Het is", zoo sprak hij, „een moeilijk oogenblik voor mij. Vijf jaar lang heb ik de Burgerwacht zoo goed mogelijk gediend. Vijf jaar heb ik de vriendschap en de medewerking van de man nen en vrouwen van de burgerwacht onder vonden. Ik hoop en vertrouw, dat 't U, mijn heer Jansen, gelukken zal, hun vriendschap ook te winnen. Dan zult U tot de ervaring ko men, dat er alles mee te verrichten valt.'* Met de wensch, dat 't de Burgerwacht onder haar nieuwen commandant in alle opzichten wel moge gaan, besloot spreker zijn toespraak. Met de hand aan het vaandel, legde de nieu we commandant de belofte af, welke de burge meester van hem vroeg. De burgemeester voegde hier nog aan toe: Thans is U, mijnheer Jansen, 't commando overgedragen. Wij weten niet, wat de komen de jaren, maanden, misschien dagen, zullen brengen. Hoewel U staat aan 't hoofd van een flinke, bereidwillige en goed gedisciplineerde V GEOPEND VAN 10-22 UUR TOEGANG VRIJ Op de ten stadhuize gehouden bijeenkomst van de „Commissie voor de Eeuwfeestherden king van den Spoorweg Haarlem—Amsterdam en van de Camera Obscura" zijn thans de plannen voor deze feesten nader omlijnd. Door den Heer Herman Moerkerk, aan wien de artistieke leiding van den te organiseeren optocht is toevertrouwd, werd ter vergadering een interessante uiteenzetting gegeven van het door hem gemaakte ontwerp, dat grooten bij val mocht oogsten. Op Donderdagavond a.s. zal te 8.15 uur n.m. in de Sociëteit Vereeniging, Zijlweg 1 aan de uitgenoodigde besturen van een aantal veree- nigingen een uiteenzetting worden gegeven van de feestplannen door den Heer W. J. B. van Liemt, voorzitter der Commissie. Dr. H. P. Schroder zal daarna spreken over de litteraire waarde van de „Camera Obscura", terwijl de heer Herman Moerkerk aan de aan wezigen een beeld zal geven van den te hou den optocht. Het belooft een zeer interessante avond te worden. Besturen van vereenigingen, welke zich voor deze te houden feesten interesseeren en nog geen uitnoodiging mochten ontvangen, kunnen deze na aanvraag bekomen bij het Secretariaat der Commissie, p.a. Bureau der Stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein 1, Haarlem. burgerwacht, spreek ik de hoop uit, dat uw diensten in ernstige tijden nooit noodig zullen zfjn. De heer Jansen antwoordde ongeveer als volgt: „In de eerste plaats wil ik den burge meester dank zeggen voor het groote vertrou wen, in mij gesteld, door zijn verzoek, op te willen treden als commandant van de burger wacht. Ik moet bekennen, niet dan met eeni- gen schroom aan 't verzoek gehoor te hebben gegeven. Ik ben voor dit werk geheel onvoor bereid. Toch heb ik dit vertrouwen niet willen beschamen en ik heb de aanbieding aangeno men, omdat ik overtuigd ben van het nut, dat een burgerwacht kan hebben en omdat mij van alle zijden hulp en steun werd toegezegd. Spreker besloot met een beroep te doen op de medewerking van het bestuur, staf, kader en manschappen, van zijn kant de belofte ge vende er zooveel mogelijk voor te zullen zor gen, dat de burgerwacht van Bloemendaal voor haar taak berekend is. En als eerste commando uit den mond van den nieuwen commandant klonk toen het: „In gerukt marsch!" waarmee de plechtigheid was geëindigd. Het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen bedraagt thans 4914, of 45 minder dan een week tevoren. Ten opzichte van de vier voorgaande jaren is de vermindering resp 350, 602, 1318 en 379. Geboren: 6 Mei: D. BayardsMeyer, d.; 8 Mei: C. A. Ruttevan Loon, z.; 8 Mei: B. R. Lodewijks—Roskam, d.; 7 Mei: E. A. Roose— Kaptein, d.; J. C. PrinsAntonisse, d.; 6 Mei: E. K. M. Blokker—Bö6, z.; 8 Mei: A. Steen bergenKarei, z. Ondertrouwd: 9 Mei: W. A. de Bruijn en L. A. van Roode; R. ter Borg en M. A. J. W. Michel. Getrouwd: 9 Mei: H. E. J. Botje en C. M. Zoetmulder; j. Verkes en J. Heck; J. M. Wijs en W. H. van Hoolwerff. Overleden: 7 Mei: J. H. Hendriks, 55 j„ Ke naupark; P. J. Ruigrok van der Werven, 35 j., Kleverparkweg; 9 Mei: G. Sluijs, 78 j„ Wester gracht; 7Mei: C. de Wildt—Schaaf, 65 j„ Glas- blamerstr.; C. v. FrankIzaaks, 42 j., Kerkstr.; J. F. Scheelings, 12 j., Schoterweg; J. J. van Wijk, 38 j„ Westerhoutpark; G. Bruinoogede Graaf, 62 j., Gasthuisvest; B. J., 29 d., z. v. H. H. de Bruin, Vergierdeweg. Van een der hellingen van de N.V. Haar lemsche Scheepsbouw Maatschappij te Haar lem werd te water gelaten een motorzandzui ger bestemd voor H. van der Kamp's zand- en grinthandel te Zwolle. De afmetingen van het vaartuig zijn: 51 x 7.90 x 2.25 meter, het wordt uitgerust met een Deutz diesel-motorinstalla tie van 150 P.K., een motorzandpomp van 350 mm. en een geheel complete electrisghe instal latie. Op de vrijgekomen helling wordt de kiel ge legd voor een motorhopper van 40 X 7.80 x 3.85 meter, bestemd voor de N.V. Adri. Volkers maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken, te Rotterdam. Wedvlucht Oldenzaal, afstand 156,590 K.M. J. de Vendt 13, J. Staphorst 211, H. Somers 49, L. ten Berge 567, J. Keijsper 8, P. Kersten 10. 1ste getoonde duif 15.00.17; laatst- getoonde duif 16.16.35. Zomersche zonnedagen kent Neder land helaas te weinig om het 's winters ontstane vitaminentekort aan te vullen. Verstandige voorzorg eischt derhalve, dit nadeelige tekort op te heffen door het regelmatig gebruik van Sanostol. Voor Jong en Oud! Voor iedereen! Sanostol is een na tuurlijk levertraan-product, rijk aan vitaminen A, B, C en D, doch met den verrukkelijk frisschen smaak van zonrijpe sinaasappelen! De „familie verpakking" a f. 2.75 is zeer voor- deelig: 2'/2 x den inhoud van een gewone flacon a f. 1.40. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtsk. Bureau. 8 uur; Best. Transport, 8 uur; R.K. Propagandaclub, 8.30; Feestavond Spaarkas St Nicolaas, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Symphonie- orkest „Haarlem", 8.15 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat; Trekking „Haarlems Bloei", loterij, 8 uur. Brinkmann. Gr. Markt: Receptie 375-jarig bestaan Haas' Azijnfabrieken, 2.304.30 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunsthandel Leffelaar: Expositie 105 uur. Boekhandel Coebergh: Expositie boek- en plaatwerken H. Maagd. Rembrandt: „Gunga Din", (boven 18 jaar), 2, 4.30, 6.45 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld in vlammen"; „De aan houder wint" (volwassenen), 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 1, 3, 5, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gestolen leven" (volwassenen), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter" (alle leeftijden), 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Coöperatie „Arb. Adelt", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Autotentoonstelling van 1022 uur. Dreefzicht, Fonteinlaan: Filmavond, bewoners Haarlem Zuid-West, 8.30 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R. K. Middenstands- vereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunsthandel Leffelaar: Expositie 105 uur. Boekhandel Coebergh: Expositie boek- en plaatwerken H. Maagd. Rembrandt: „Gunga Din", (boven 18 jaar), 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld in vlammen"; „De aan houder wint", (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gestolen leven" (volwassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. door Hruschka Recht door zee, meneer! Wij moeten ®lkaar niet met complimenten lastig vallen. Het betreft Freule Veronika Von Tumwald. Zij beeft 'n diepen indruk op mij gemaakt en reeds eenigen tijd doe ik mijn best om het haar duide- bjk te maken; maar tot nu toe schijnt zij er biets van te hebben gemerkt. Ik heb er geen K1ag van om dames het hof te maken. Ik ben ?an aard nogal stil en teruggetrokken. En zij s nog een opgeruimd, argeloos kind, zonder ?6el begrip van de ernstige zijden van het leven. Dat geloof ik ook. Dan is er die jonge baron Lansberg, iemand *an haar karakter en neigingen, met wien zij jederen dag omgaat. Die houdt ook van haar en Jp heb bemerkt, dat zoowel mevrouw Von lurnwald als de heer en mevrouw Lansberg men vertrouwelijken omgang tuschen de jonge- bb gaarne zien. Ook daarin hebt u naar 't mij yoorkomt, gelijk, en zeker maakt dat voor u de voor uitzichten niet beter. De familie Von Tumwald en de familie Lansberg zijn sinds vele jaren zoo zeer met elkaar bevriend, dat mevrouw Von Turnwald natuurlijk moet verlangen, door een huwelijk van haar dochter met Erich Lans berg, die vriendschap nog hechter te maken, te méér omdat zij dan haar teergeliefde dochter in haar onmiddellijke nabijheid zou houden. Dat alles weet ik. En toch wil ik niet alle hoop laten varen. Mevrouw Von Tumwald is een te goede moeder, om in zake een huwe lijk pressie op haar kind te willen uitoefenen. Zij zal de dingen afwachten en Vera's hart laten beslissen. En naar ik geloof, is dat jonge, frissche hart nog niet ontwaakt. Daarop berust mijn hoop. Kan het niet even goed voor mij als voor Erich Lansberg of een ander beginnen te kloppen? Ja, dat kan het zeker. Maar wat zou ik in deze zaak voor u kunnen doen? Ik ben niet in het minst geschikt om als huwelijksmakelaar op te treden. O, mijnheer de bibliothecaris, hoe zou ik er aan kunnen denken, u zoo'n rol op te dringen! Maar u is Vera's huisgenoot en komt dagelijks in nauwe aanraking met haar. Dus kunt u veel beter dan ik haar neigingen gade slaan en uit die waarneming conclusies trekken- Ontwaakt Vera's hart en ik geloof, dat dit niet lang meer zal duren dan kunt u als onpartijdig beoordeelaar beter dan wie ook onderscheiden, naar welke zijde het overhelt. En dan.... zoudt u mij.... een wenk kunnen geven. Die u aanmoedigt ofwel u dwingt, niet langer te hopen, nietwaar? Nu, dat zal ik gaarne doen, verondersteld, dat mij gelegenheid wordt geboden om het te kunnen doen. Dank u zeer. En nu zou ik onder ge heimhouding u nog een vraag willen stellen, die weliswaar geen verband houdt met de zooeven besproken zaak. doch mij om persoonlijke rede nen interesseert. Eigenlijk niet om persoonlijke redenen, maar uit persoonlijke sympathie voor mevrouw Von Tumwald. En daar ik uit de snel heid, waarmede mevrouw Von Turnwald u tot opvolger van Kluge aanstelde, opmaak, dat u reeds vroeger met haar waart bevriend, is u misschien op de hoogte van zekere familieom standigheden, waarvan hier niemand iets schijnt te weten zoodat ik er mij streng van onthouden heb, iemand erover te spreken, zelfs niet in onzen familiekring. Silas luisterde met gespannen aandacht. Familieomstandigheden? Wat bedoelt u daarmee, meneer? Wat wilt u mij vragen? Heel graag zou ik iets vernemen aan gaande het lot van mevrouw Von Turnwald's oudsten zoon. Ik geloof, dat hij Uirich heette, Wat is van hem geworden? Leeft hij nog of is hij dood? Hempel keek den jongen advocaat ietwat ver bijsterd aan. Wat hoor ik? zei hij. Mevrouw Von Turnwald heeft buiten Roland nog een tweeden zoon? O, wist u daar niets van? In dat ge val Maak u geen verwijten, meneer. Neen, ik heb er tot nu toe niets van geweten. Maar 't is van het allerhoogste gewicht, dat u mij alles meededeelt, wat u aangaande die zaak be kend is. Waarom? Dit kan ik voor het oogen blik niet zeggen, doch later zult u het weten. Wat is er gebeurd met dien zoon? Sorel aarzelde nog. Ik weet niet, zei hij, of ik wel het recht heb, daarover te spreken. Wat moet mevrouw Von Turnwald van mij denken, als ik u dingen mededeel, die zij blijkbaar zelf streng geheim wil houden? Wees gerust. Ik beloof u, dat niemand, allerminst mevrouw Von Turnwald, zal te weten komen, wie mij op de hoogte heeft ge bracht. Daarentegen verklaar ik u op mijn eerewoord, dat u in 't belang van mevrouw Von Tumwald handelt, door mij in te lichten, en dat zwijgen de ernstigste gevolgen voor haar zou kunnen hebben. Ëorel weifelde niet langer. Is het zóó gelegen, hernam hij, dan ben ik verplicht, u mede te deelen wat ik weet. Jammer genoeg is het niet veel.... Beter weinig dan niets. Welnu, wat ik weet, is het volgende: De familie Von Turnwald woonde vroeger in Weenen, waar ook mijn ouders woonden. De heer Von Turnwald was ritmeester bij de garde. Zijn huwelijk moet zeer gelukkig zijn geweest en het jonge paar speelde een rol van betee- kenis in de aristocratische kringen. Mevrouw Von Turnwald stond hoog aangeschreven door haar buitengewone schoonheid en haar be minnelijk, open karakter. Zij hadden een zoon, dien zij hartstochtelijk beminden ülrich. Deze bezocht met mijn oudsten broer Heinz het gymnasium op den Schotten-Ring. Heinz dweepte met Uirich Von Tumwald; van de eerste klas af waren zij dikke vrienden geweest en Heinz kon thuis niet hoog genoeg opgeven van het edel karakter, de schitterende begaafdheden en den ijver van zijn vriend. Maar Uirich dit moest Heinz bekennen had één ernstig gebrek; hij was vreeselijk op vliegend, en niet altijd sterk genoeg om die drift te beteugelen. Toen Uirich Von Turnwald twaalf jaar oud was en in de derde klasse van het gymnasium zat, kwam de ooievaar nog eens neerstrijken op het ouderlijk dak. Roland aan schouwde het levenslicht en vier jaar later werd Vera geboren. Op zijn achttiende jaar legde Uirich met mijn broer Heinz het eindexamen af, beiden met lof. Denzelfden avond vond het traditioneele feest plaats, waaraan niet alleen de geslaagde studenten, maar ook de leeraren deelnamen. Ik zelf was toen een jongen van acht jaar en interesseerde mij heel wat méér voor mijn kever- en vlinderverzameling, dan voor de zaken van mijn grooten broer en zijn vrienden. Maar een gebeurtenis van den dag waarop dat studentenfeest plaats had, heeft zich on- uitwischbaar in mijn geheugen geprent. 't Had juist tien uur geslagen, toen Heinz bleek als een doode de kamer van mijn ouders kwam binnengestormd en uitriep: „Vader moederer is iets verschrikkelijks ge beurd UirichUirichHeinz kon geen woord meer over de lippen brengen; hij kreeg een zenuwtoeval, sloeg tegen den grond en begon te ijlen. Onmiddellijk werd de dokter gehaald en ik herinner mij, dat mijn broer weken lang ge vaarlijk ziek was. Er moet op het studenten feest iets vreeselijks zijn gebeurd, maar nooit ben ik te weten gekomen, wat. Uit eenige losse woorden maakte ik op, dat Ulrich's vader plot seling zijn ontslag genomen en met zijn gezin Weenen verlaten had. Betreffende Uirich zelf werd langen tijd een somber stilzwijgen bewaard. Later hoorde ik zeggen, dat hij in Zuid-Amerika verbleef. Toen ik na afloop van vele jaren mijn broer eens ronduit - vroeg, wat er op het studenten feest eigenlijk was gebeurd, betrok zijn gezicht en maakte hij een afwerend gebaar. „Och, jochie," antwoordde hij, „laat die zaak rusten, 't Is niets voor jou. Trouwens, wij allen heb ben ons woord gegeven, daarover nimmer te zullen spreken." Mr. Sorel zweeg en Hempel, die met spanning had geluisterd, schudde het hoofd en zei: Een duistere historie! Maar zoudt u ook thans niet een of ander aangaande het drama, dat er afgespeeld moet zijn, van uw broer te weten kunnen komen? Misschien zou hij, nu u zelf een man zijt geworden.... De advocaat antwoordde: Helaas! de arme Heinz leeft niet meer. Vier jaar geleden is hij bij een ski-tocht op den Grossglockner verongelukt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5