Economische samenwerking met Ned.-Indië We luisteren naar... FINANCIEN BroAdWA^,: (fsi Last van Uw zenuwen? RAPPORT COMMISSIE- HART VERSCHENEN Sport en spel Dagfilm W a ter sta n den i DINSDAG 9 MEI 1939 In tal van concluaiea wordt uiteen gezet wat thana gedaan en bereikt kan worden Onderzoek voldeed aan verwachtingen Contigenteeringen en licenteeringen Nijverheid Organisatie, economische samenwerking Maatregelen in Nederland Verdere resultaten R.K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM Voortbouwen op het verleden VAN HET KATHOLIEKE KAMP Centrum-wedstrijden voor aspiranten In het Haarlemsche diocees BREDA'S BONDSELFTAL NAAR BELGIË Academische examens Woensdag 10 Mei MARKTEN A HAT Of NOTION Tn'alle goede zaken verkrijgbaar. POSTVLUCHTEN t 55 '3 ca 29 Ems Medio 1938 hebben de minister van Koloniën en van Economische Zaken aan de heeren mr. G. H. C. Hart, hoofd van de 8e afdeeling van het departement van Koloniën, professor H. A. Kaag, hoogleeraar aan de katholieke economi sche hoogeschool te Tilburg en J. de Waard, re ferendaris bij de afdeeling handelsaccoorden van de directie van handel en nijverheid van het departement van Economische Zaken te 's-Gravenhage, opgedragen zich naar Neder- landsch-Indië te begeven, ten einde daar met de daartoe door den landvoogd aan te wijzen personen besprekingen te voeren nopens de economische samenwerking tusschen Neder- landsch-Indië en het moederland. Voor het voeren van deze besprekingen had de Indische regeering aangewezen de heeren H. J. van Mook, directeur van Economische Za ken, mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd van het kantoor voor den handel van het departement van Economische Zaken en P. H. W. Sitsen, hoofd van de afdeeling nijverheid van dit de partement. De commissie is niet gekomen tot het ontwerpen van een alomvattend en sluitend stelsel van economische samenwerking tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië; zij achtte voor zulk een opzet zoo die al ooit uitvoerbaar zou zijn den tijd niet rijp en heeft volstaan met voorstellen tot een betere fundeering van de bestaande vormen van economische samenwerking en tot een doel matige organisatie van het daartoe benoo- digde overleg. De commissie is daarbij tot de algemeene conclusie gekomen, dat de in 1936 vastge stelde richtlijnen voor de economische sa menwerking tusschen Nederland en Neder landsch-Indië in verband met de daarmede tot nu toe opgedane ervaring hebben vol daan. In het belang van een juiste door voering van deze samenwerking is het ech ter noodig gebleken voor de regeling van verschillende punten aan die richtlijnen na dere uitwerking te geven. a. Onder de thans bestaande verhoudingen moet het in Nederlandsch-Indië geldend stel sel van contingenteeringen en licentieeringen worden beschouwd als een onmisbaar middel tot doorvoering van de Indische economische politiek, niet enkel of in hoofdzaak ten behoeve van de economische samenwerking, doch mede ter verdediging van Indische ultvoerbelangen en ter bescherming van een opkomende Indi sche nijverheid. b. De economische samenwerking geeft on der de huidige omstandigheden geen aanleiding de invoering van nieuwe contingenteeringen of licentieeringen te overwegen, al ZtJn die niet principieel uitgesloten. c. Van de thans geldende contingenteerin gen komen enkele in aanmerking voor opheffing na een zekeren overgangstermijn. d. By het door de commissie ingestelde on derzoek is gebleken, dat de Nederlandsche be langen bij de uitvoering van alle contingentee ringen en licentieeringen, evenzeer als de be langen van Nederlandsch-Indië, door de daar mede belaste Indische overheidsorganen op de meest nauwgezette en op volledige wijze zijn behartigd. a. De bevordering van de nijverheid op ge zonden economischen grondslag is voor de volks welvaart in Nederlandsch-Indië naast ex portbevordering, bevordering van de voedsel productie en kolonisatie te erkennen als eea belang van de eerste orde. b. Aangezien de economische structuur van Nederlandsch-Indië de handhaving van een zoo laag mogelijk prijspeil voor de eerste levens behoeften der bevolking eischt, dient bij de bevordering van de Indische nijverheid exces sieve bescherming te worden vermeden en mo gen in het algemeen slechts die industrieën aangemoedigd worden waarvan binnen af zien- baren tijd een zoodanige ontwikkeling is te verwachten, dat zij haar producten voor aan den Indischen levensstandaard aangepaste prij- zijn zullen kunnen vervaardigen. Het prijsniveau van de Indische producten zal ten minste con- curreerend moeten zijn met dat van Europa en op den duur het Aziatische peil moeten kunnen benaderen, c. Bij de ontwikkeling van de Indische nijver heid is het zoowel economisch verantwoord als sociaal noodzakelijk, dat een passende en ruime plaats gewaarborgd wordt aan de klejne nijver heid en de middenindustrie. d. Een en ander brengt mede. dat maatregelen tot bescherming van de Indische industrie zich beperken tot hetgeen noodzakelijk is, vooral voor de moeilijke beginjaren en dat daarbij, naarmate de ontwikkeling voortschrijdt in de richting van lagere kostprijzen, aanpassing naar beneden geschiedt. e. Voor speciale protectionistische tarieven van invoerrechten is in dit kader geen plaats; wel wordt de bescherming, die aan de Indische nijverheid wordt verleend door het geldende ta rief in het algemeen redelijk geacht. Daarbij be hoort het basistarief als maatstaf te worden beschouwd. Voorts is er plaats voor tariefsverlaging of vrijdom van invoerrecht voor bepaalde kapi taalsgoederen, grónd- en hulpstoffen. f Het zal kunnen voorkomen dat Ho ontwik keling van de Indische nijverheid onvermijdelijk medebrengt, dat invoer in Indië ook invoer uit Nederland wordt vervangen door Indische productie C'n abnormale snelle ontwikkeling als die der bontgeweven sarongindustrie moet in- tusschen niet als kenmerkend voor de ontwik keling der Indische nijverheid worden be schouwd) In de gevallen, waarin onvermijdelijkheid aanwezig is, zal de Indische nijverheidspolitiek gericht moeten zijn Óp een zoodanige geleidelijk heid in ontwikkeling, dat ook bij den export be trokken belangen behartigd blijven, vooral in dien zin, dat zooveel mogelijk gelegenheid tot aanpassing aan de veranderde omstandigheden wordt geboden. g. De bezwaren, die zich voordoen met be trekking tot den afzet van enkele Nederlandsche producten, waarvan de invoer in Ned.-Indië is onderworpen aan een contingenteering, inge steld ter bescherming van de Indische nijver heid, doch waarbij tevens een quotum aan Ne derland is verleend, zullen voor ieder geval af zonderlijk moeten worden onderzocht en tot op lossing gebracht. h. De medewerking van Nederlandsch kapi taal en Nederlandsche werkkracht aan de in- dustrieele ontwikkeling van Ned. Indië is een groot en veelzijdig belang. i. Terwijl voor de bevordering van de huisvlijt en de kleinnijverheid in het algemeen geen ini tiatief, specialistische kennis of kapitaalinves- teering van buiten Ned. Indië noodig en zelfs mogelijk zal zijn en ook voor de niet zoo scherp afgebakende middennijverheid, naar de ervaring heeft geleerd, in het algemeen voldoende kapi taal en kennis binnen Nederlandsch-Indië zul len kunnen worden gevonden, ligt op het ge bied van de grootere, Westersch ingerichte en min of meer kapitaalintensieve nijverheid een terrein braak voor samenwerking tusschen Ne derland en Ned. Indië, hetwelk voor beide ge- biedsdeelen vruchten kan opleveren. Bij de Nederlandsche deelneming aan grootere Indische bedrijven is ook een moederlandsch exportbelang betrokken. a. Bij de behartiging van de Nederlandsche economische belangen in Nederlandsch Indië doet zich in tweeërlei opzicht een leemte voor. In de eerste plaats is de Nederlandsche nijver heid nog onvoldoende ingesteld op 't. genutten van de ongetwijfeld bestaande mogelijkheden op de Indische importmarkt. In de tweede plaats zijn de Nederlandsche kapitaalbelangen nog niet in voldoende mate geïnteresseerd voor en be trokken bij nieuwe investeeringen in Nederl. Indië, met name voor de ontwikkeling van de industrie. b. Ter voorziening in bedoelde leemte bleek het gewenscht, dat de Nederlandsche regeering in Nederland een niet-ambtelijke organisatie in het leven roept in den vorm van een stichting, werkende onder toezicht der regeering volgens algemeene, door haar te stellen regelen. Dit in stituut, waarin aan het bedrijfsleven een ruime plaats zal werden ingeruimd, zal in Ned. Indië een vertegenwoordiging moeten hebben in den vorm van een daarheen uit te zenden gedele geerde. De werkzaamheid van dit instituut zal zich uitsluitend hebben te bewegen op practisch terrein: kwesties van beleid zullen, evenals te voren, uitsluitend behandeld blijven in ovèrleg tusschen het opperbestuur en de Indische re geering. De uitgaven van dit instituut zullen, althans voorshands, goeddeels door de Overheid en wel ten laste van de Nederlandsche schat kist moeten worden betaald. c. Voor een stelselmatige behartiging van de belangen der Indische uitvoerproducten wordt het wenschelijk geacht in Nederland een vaste commissie in te stellen. d. Deze commissie zal moeten beschikken over een secretariaat. a. Ten aanzien van de voorzieningen, welke in Nederland zijn getroffen ten behoeve van Neder landsch-Indië, geldt eveneens, dat het aanbeve ling verdient daaraan grootere stabiliteit te ver- leenen door erkenning van de getroffen maatre gelen als een essentieel deel van de economische politiek van het rijk. b. De ten aanzien van den invoer van Indische suiker in Nederland in 1937 getroffen regeling, waardoor per jaar ongeveer 80.000 ton Java-sui- ker in het moederland kunnen worden afgezet, werkt gunstig. Zoolang de huidige omstandighe den voortduren, zal mitsdien de voortzetting van deze regeling gewaarborgd moeten blijven. Er be staat voorts aanleiding om nog eens volledig te onderzoeken wat Nederland in het belang van den Indischen suikerexport verder zou kunnen doen, waarbij in de eerste plaats aan de verwer king van suikerbieten tot veevoeder wordt ge dacht. c. Teneinde den afzet van Indische mais in Nederland te bevorderen door het verleenen van een reductie op de mais-monopolieheffing, heeft het Landbouw-Cirisisfonds een aanzienlijk be drag in den vorm van reductie ter beschikking gesteld. d. De bevordering van den afzet van Indische kapok in Nederland zal stelselmatig dienen te worden ter hand genomen. e. In het belang van den afzet van Indische bevolkingstabak, ware een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot bevordering van het verbruik van Indische tabak in Nederland. f. Den import in Nederland van Indisch hout, waaronder met namen dien van dwarsliggers, be nevens dien van verschillende andere producten, zal de Nederlandsche regeering nader onder zoeken. g. De mogelijkheid van den invoer in Nederland van acaciabast uit Nederandsch-Indië is nader te onderzoeken, waarbij goede resultaten kunnen worden verkregen, indien het ruwe looistof-ex tract in Indië zou worden vervaardigd en de verdere bereiding voor het verbruik in Nederland zou geschieden. a. De besprekingen hebben ten aanzien van vele punten van beteekenis op het gebied van de economische samenwerking zeer verhelderend ge werkt en tastbare resultaten opgeleverd. De arbeid der commissie heeft bijgedragen tot verdere consolidatie en uitbouw van 't bestaande en heft den grondslag gelegd, om te geraken tot samenwerking, die uitgaat boven crisis-maat regelen en een duurzaam karakter kan verkrij gen. Vooral echter is van beteekenis, dat de eco nomische samenwerking zich aldus kan ontwik kelen van een complex van incidenteele crisis maatregelen tot een blijvend onderdeel van de economische politiek van het koninkrijk. b. De met deze commissie gevonden methode van behandeling van vraagstukken op het ge bied van de economische samenwerking heeft derhalve geheel aan de verwachtingen voldaan, weshalve herhaling daarvan, telkens wanneer daartoe aanleiding bestaat, krachtige aanbeveling verdient. Maandag heeft de Diocesane R.K. Vrouwen bond in het bisdom Haarlem in de Stads- Doelen te Delft zijn jaarvergadering gehouden, onder presidium van de presidente, mevr. Toos Post. Na het openingswoord richtte de bondssecre- taresse, mej. dr. J. Hillen, eenige hartelijke woorden tot de presidente, die bü het 25-jarig bestaan van den bond 12% jaar voorzitster was, welk feit echter tot nu toe door verschillende omstandigheden niet werd herdacht. Mej. Hillen schetste de groote verdiensten van mevr. Post voor den Vrouwenbond. Op haar initiatief werd o.a. het Christus Koningfonds gesticht. Als blijk van waardeering werd de jubilaresse ten slotte namens alle afdeelingen een paar zilveren kandelaars aangeboden, terwijl zij van de afdeeling Delft een vaas Delftsch blauw in ontvangst had te nemen. Bij de ingekomen stukken werd o.a. medege deeld, dat een schrijven was ontvangen van den vicaris-generaal van den bisschop van Haarlem aangaande een bijdrage voor het hul deblijk, dat den bisschop zal worden aangebo den bij zijn 40-jarig priesterfeest. De vergade ring kon zich er mee vereenigen voor Uit hulde blijk f 200 beschikbaar te stellen. Betreffende de in Maart van het vorig jaar gehouden enquête onder de afdeelingen betref fende al of niet groepsindeeling in den Vrou wenbond, deel de secretaresse mede, dat ge bleken is, dat de afdeelingen verdeeling in standen niet wenschelijk achten. Aan het jaar verslag van de secretaresse ontleenen wij het volgende: Reorganisatieplannen van den Vrouwenbond door buitenstaanders noodig geoordeeld, maak ten naast de reorganisatie van de „Katholieke Vrouw" dikwijls een onderwerp van bespreking uit. Een concept-schrijven aan het Doorluchtig Episcopaat over de organisatie der arbeiders vrouwen werd opgesteld en doorgezonden naar het bestuur van de federatie. Een vragenlijst over de wenschelijkheid van verdeeling in groe pen standgroepen of andere werd aan de afdeelingen toegezonden. Het jaar 11938 overziende, kon gezegd worden, dat de diocesane bond zich door een goed ge zond vereenigingsleven kenmerkt. Er dreigt slechts één gevaar, n.l. dat men zich zal laten ïntimideeren door wat anderen van den Vrou wenbond beweren. Na 25 jaar behoeft men niet van voren af aan te beginnen, maar men kan voortbouwen op datgene wat voorgangers reeds voor den bond hebben gedaan. „Als wij dat blijven doen met moderne mid delen, maar op onze eigen wijze, dan zal de R.K. Vrouwenbond ook in de toekomst kunnen werken aan het welzijn in de meest uitgebreide beteekenis van de katholieke vrouwen en om gekeerd zal de vrouwenbond de beste vrouwen krachten weten te mobiliseeren tot heil van gezin, staat en kerk. Het financieele jaarverslag sloot met een eindbedrag van f 7554.89, terwijl het batig saldo f 1981.17 bedraagt. Voor de bestuursverkiezing was de penningmeesteresse, mevr. M. J. Koe nen-Koelman bereids herkozen, aangezien geen tegencandidaten waren ingediend. Nadat de organisatie van het blad „Marijke" nog uitvoerig was besproken, werd de ochtend vergadering gesloten. Des namiddags hield mej. R. Donders van de „Vrouwen van Nazareth" een causerie over: „De vrouwelijke jeugdbeweging ln het bisdom Haarlem", waarbij zij op zeer duidelijke wijze doel en taak dezer jeugdbeweging uiteenzette. Omstreeks 5 uur werd deze vergadering, die o.m. werd bijgewoond door den weleerw. heer J. v. Bemmelen, door de presidente gesloten. Zondag JJ. zijn in de verschillende sportcentra van ons Diocees de jaarlijksche turnwedstrijden voor meisjes van 12 tot 16 jaar gehouden. In Amsterdam vonden deze wedstrijden plaast in de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging, waar de verschillende deelnemende vereenigingen om precies half twee aanwezig waren om onder lei ding van den heer C. Richaers het wedstrijd- program'af te werken. Er werd begonnen met de voorgeschreven oefeningen, waarvoor ieder zich wekenlang ge traind had. De oefening aan de cvenwichtslat was evenwel een verrassing. Deze werd op den dag van den wedstrijd zelf door de Technische Commissie van den Sportraad bekend gemaakt, en hier konden dus de turnsters toonen of zij ook zonder bijzondere training tot de niet gemakke lijke oefening in staat waren. Na de voorgeschreven oefeningen kwam het eigen gekozen werk aan de beurt, waarvoor de vereeniging D-O.S." uit Hcom den eersten prijs behaalde met een keurig uitgevoerde stokoefe- ning. „O.D.O."te Amsterdam legde beslag op den 2en prijs. „Spirit" Amsterdam veroverde den derden prijs met een frissche oefening met het springriet. De middag had dank zij de correcte leiding en het onvermoeid werken van de jury-leden een vlot verloop, zoodat reeds om ca. 5 uur de prijs uitreiking kon plaats hebben. Met een „proficiat" aan de prijswinnaars en een aansporing voor allen om weer frisch en sportief aan den slag te gaan werd deze wed strijdmiddag gesloten: De uitslagen zijn: Wedstrijd A minder geoefenden: 2e prijs (groene wimpel) „Achilles-(Barleus)" 569 ï/2 pnt.; „Cito" 904i/2 pnt; D.O.S. (Hoorn) 592% pnt; O.D.O. 683 pnt. Wedstrijd B geoefenden: le prijs (roode wimpel) O.D.O. 578 pnt. 2e prijs: Cito 494i/2 pnt; Spirit 3701/2 pnt. Wedstrijd C eigengekozen werk: No. 1 D.O.S. met 29 punten. No. 2 O.D.O. met 26 punten. No. 3 Spirit met 23 punten. Naar wij vernemen is het thans definitief dat het Bredasche Bondselftal op Hemelvaartsdag een Missie wedstrijd zal spelen in Gent, tegen een vertegenwoordigend elftal van Oost-Vlaanderen van de Vlaamsche Katholieke Sportfederatie. In een reeks oefenwedstrijden is het elftal van Oost-Vlaanderen flink getraind, zoodat een spannende strijd verwacht mag worden, nog te meer daar het Bredasche Eondselftal in den missiewedstrijd te Zaandam bewezen heeft in goeden vorm te zijn. UTRECHT. Gepromoveerd totdoctor in de geneeskunde de heer Iman Cornells Albricht, arts, geboren te Salatiga, op proefschrift en de heer Hendrik Jan van der Giessen, gebo ren te Gameren, eveneens op proefschrift. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. cfccbcfecfecbJjcIbcbefcicfccfecfccbcbJxfccbcbJjcbcfcificfccbcfccfccbctjcfccbcbctxfccfeAAAAcfccfccbcfccbtbcfecfctfccbtfctfccbttxfccixiicbicbHs* y- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending 6.256.55 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten. Gramofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.15 Zang, piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Orgelconcert. 1.30 Ensemble v. d. Horst. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Theuerzeit-Trio. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.25 Berichten. 6.25 Taalles. 7.00 Berichten. 7.15 Land. en Tuinbouwcauserie. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Bijbelsche causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemschc Orkestver. 9.00 Causerie „Modelbouw". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Benchten ANP. actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM n, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.20—11.00; 11.30—6.30; 7.00—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.20 Voor arbeiders. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 Orgelspel en zang. 6.30 Gramofoonmuziek. r.45 VARA-orkest. 6.28 Berichten. 7.10 Vocaal concert met orgel. 8.00 Berichten ANP. 8.20 Filmuitzending. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Zang, orgel en piano. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Causerie „Schuldig of onschuldig" 10 15 Harp cn viool. 10.30 De Ramblers. 11.00 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 11.10 Clifford-kwlntet. 11.30 Gramofoonmqziek. 12.05 BBC-Schotsch orkest. 12.35 De Northern Ireland-Zangers. 2.20 BBC-Northern Ireland-orkest. t.10 Gramofoonmuziek. 4.20 Hongaarsch Zigeunerorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.20 Berichten. 6.00 BBC-Variété-orkest en solisten. 8.05 Uit Stockholm: Symphonie-orkest. «.20 Berichten. 8.50 Cabaretprogramma. 9.50 BBC-orkest. en solisten. 10.35 Oscar Rabin's Dansorkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.10 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00, 9.00 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang. 12.25 Derveaux-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.35 Zang. 1.50 en 2.30 Gramofoonmuziek. 2.35 Planovoordracht. 2.50 Zang. 4.05 Vioolvoordracht. 4.25 Bailiy-orkest. 5.35 Vioolvoordracht. 5.50 Pianovoordracht. 6.20 Zang. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.50 Orkestconcert m. m. v. solisten. 9.50 en 10.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Vliegeniers-orkest. 12.35 Orkest en solist. 1.30 Populair concert. 3.20 Orkest en solist. 5.3" Zang, viool en piano. 6.10 Zang. 6.35 Leo Eysoldt's orkest. 7.50 Volksliederenconcert. 8.30 Gramofoonmuzlek. 8.50 Gevarieerd programma. 9.55 Strykkwartet en soliste. 10.40 Zie Deutschlandsender om 10.20. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Dansorkest. 12 50 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 4.50 en 6.05 Pianovoordracht. 6.20 Dansorkest. 7.20 „Roman um Eva", operette. 9.30 Piano en viool. 10.10 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.50 en 12.30 Orkest. 12.50 Gramofoonmuzlek. 4.20 cn 4.55 Jean Omer's orkest. 5.35 Altviool voordracht. 6.05 Zang. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Uit Stockholm: Symphonie-orkest en solisten. 8.55 Orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Philharm. orkest en solist. 8.40 Zang en piano. 9.40 Strijkkwartet. 10.20 Amusementsorkest, soliste en pia noduo. De Chileensche regeering voert met Washington economische onderhandelingen. Welingelichte kringen verwachten, dat ook een groote leening zal worden besproken en men meent, dat deze aan Chili zal ivorden verstrekt. De Britsche Staatsfondsenmarkt te Lon den verkeert niettegenstaande de wijziging van de DuitschItaliaansche overeenkom sten in een militair verbond in een vaste stemming. Men meent, dat deze stap fei telijk niets nieuws is en dat het in het be lang van Italië is, Duitschland tot matiging in de Poolsche kwestie aan te manen. De goudprijs te Londen bleef op 14S/6 on veranderd. 270.000 werd aan goud om gezet. De Duitsche belasting-ontvangsten be droegen in 1938 M. 17.690 millioen tegen M. 13.964 millioen in 1937. De inkomstenbe lasting bracht M. 5352 millioen op tegen M. 4059 millioen. De Chevrolet, behoorende tot de General Motors, boekte in April 76.801 aan autover- koopen, hetgeen 13 pCt. meer is dan in April 1938. In Maart j.l. werden 88.836 auto's ver kocht. Spiegel Inc. boekte in April aan verkoopen 4.33 millioen tegen 5.38 millioen in Maart en S 4 80 millioen in April 1938. In de eerste vier maanden S 14.81 millioen te gen 13.17 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De automobiel-productie in Amerika wordt voor het loopende kwartaal op 850.000 wagens geraamd tegen 1.055.576 stuks in het vorig kwartaal en 637.705 wagens in het tweede kwartaal 1938. De Kennecott Copper verlaagde den bin- nenlandschen koperprijs met V* tot 10 dol larcent per lb. Alle loonsmeltenjen volgden dit voorbeeld. De koperschrootprijs in Amerika werd met Vb tot 81/2 dollarcent verlaagd. De verlaging van de koperprijzen in Ame rika is het gevolg van de verminderde vraag. De prijs van 0.10 is laag en de pro ducenten nemen, aan, dat deze prijs zal ge handhaafd blijven, althans geen verdere verlaging zal ondergaan. De Anaconda Copper boekte in het eer ste kwartaal naar raming een winst van 3.68 millioen of 0.42 per aandeel tegen 2.38 millioen of 0.27 per aandeel in het eerste kwartaal 1938. De staalproductie in Amerika wordt thans op 47 pCt. der capaciteit geraamd tegen 47.8 pCt. de vorige week, als gevolg van den ver minderde vraag. De staal-industrie onder vindt thans ook de gevolgen van de staking in de steenkolenmijnen. •11 De General Motors boekte in April aan verkoopen door de handelaren aan het pu bliek 132.612 personen- en vrachtauto's te gen 142.062 wagens in Maart en 103.534 st. in April 1938. Door de fabriek aan binnen- landsche handelaren 126.275 wagens tegen 142.742 stuks in Maart en 78.525 wagens in April 1938. Door alle handelaren in bin nen- en buitenland respect. 158.969, 182.652 en 109.659 auto's. In de eerste vier maanden bedroegen de verkoopen der handelaren aan het publiek 446.790 wagens tegen 329.456 st. in dezelfde periode van het vorig jaar. Door de fabriek aan binnenlandsche handelaren 501.872 tegen 275.376 wagens en door de handelaren in binnen- en buitenland te za- men 648.253 tegen 407.930 reagens. Montgomery Ward boekte in April aan omzetten 41.59 millioen, hetgeen J2V4 pCt. meer is dan in April 1938. Hiermede werd een nieuw record bereikt. In het eerste kwartaal 102.28 millioen of 14 pCt meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar, hetgeen eveneens een nieuw record betee- kent. De kleinhandelsprijzen in Amerika zijn in April j.l. ten opzichte van April 1938 met 71/2 pCt. gestegen. In Maart bedroeg de stij ging 9.4 pCt. De United Gas boekte in het kwartaal per einde Februari een "winst van 2.45 millioen of 0.02 per aandeel tegen s 2.37 millioen of 0.01 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York bedroeg gisteren de goud-invoer uit Engeland 37.64 millioen, 8.07 millioen uit Nederland, S 2.11 millioen uit Columba en 424.000 uit Britsch-Indië. Voorts werd de invoer van 10.40 millioen uit Engeland besproken. De kleinhandels-suikerprijs te Londen is opnieuw met Vz d. per lb. verhoogd als ge volg van den verhoogden suikeraccijns in de nieuwe begrooting. De regeering deelde in het Lagerhuis mede, do.t in deze week een vergadering van het Uitvoerend, Comité van den Internationalen Suikerraad zal worden gehouden, over de in den laatsten tijd ont stane suiker schaar schte. De North American Co. boekte in het eer ste kwartaal een electriciteitsproductie van 1.648.848.427 K.W.U., hetgeen 10.74 pCt. meel is clan in het eerste kwartaal 1938 en 1.25 pCt. minder dan in het vierde kwartaal 1938 toen een record werd bereikt. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Mei 1939 Langendijker Groentenveiling. 7250 kilo Deen- sche witte kool f 3.504.20, 1025 kilo uien f 3.20, grove uien f 3.40, drieling uien f 2.2U, stek f 1.20, 46 kilo tomaten: A f 50 per f 100, C f 40 per 100 kilo, 2050 bos rabarber f 3.70—5. LEIDEN, 9 Mei 1939 Veemarkt Aan voer 160 varkens, i56 zware 4749, 4 lichte f 4344. Handel vlug'. NOORDSCHARWOUDE, 9 Mei. Noordermarkt- bond. 1200 kg. Roode kool 5.808.10, 20600 kg. Gele kool 3.603.80, 650 kg. Uien 2.50, 600 kg. Bieten 1.501.70, Bevelanders 2.10, Souvenir 1.60. VENLO, 8 Mei. Coöp. Veilingsver. Venlo Aan gevoerd 3.125.000 eieren: kipeieren 3.203.60, id. kleine 33.10, eendeieren 2.702.90. PURMEREND, 9 Mei. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 82000 kg. Hoog ste prijs. Handel kalm. 4 stapels kleine boerenkaas 18.50 per 100 kg. Handel vlug. Aanvoer 968 kg. 1809 kg. weiboter 1.25—1.28—1.32 per kg. Veemarkt. Aanvoer 1801 stuks vee: 280 runderen 6068 cent per kg., matig. 1500 melkkoeien 110.00 —260, 21 stieren 4852 cent per kg., matig. 16 paarden 70.00160 per stuk. Vette kalveren 31 60—90 per kg., matig. Nuchtere kalveren voor de slacht en voor de fok 510 en 12—18 per stuk., stug Vette varkens voor de zouterij 176 47—49 per kilo, stug. Magere varkens 89 25—36 per stuk, goed. Biggen 444 1318 per stuk, goed. Schapen 1286 1725 13 18 per kg., goed. Bokken 115 3—10 per kg. matig. Lammeren 629 5—7 stug. N. H. Blauwen 7100 87—95. Oude kippen en hanen 3300 42.5—50. Konijnen 30—61 Eenden 800 stuks 25—50. Duiven p. Eendeleren A 2.70Kipeneieren 3.20350. BODEGRAVEN, Dinsdag 9 Mei Aange voerd 167 partijen Gouc'sche kaas, totaal 7515 stuks. Prijs met R.M. le soort f 2022, 2e soort f 1819. Handel matig. GRONINGEN, 9 Mei. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le srt. 260270, 2e srt. 210220, 3e soort 140—150. Kalfvaarzen le srt. 220—230, 2e srt. 120—170. Vare koeien le srt. 160—175, 2e srt 120—150. Vaarzen le srt. 160—170, 2e srt 120—150. Stieren 50—52, 44—46 per kg. Kalve ren en Pinken 90130. Slachtvee 6266, 5052 en 3g4i ct. Vette kalveren 6868, 6062 ct. per kg. Vette schapen 2528, 1820. Biggen 12—16, 1.90—2.30 de week. Vette varkens 43—44 cent, 3940 cent. Zouters 4243 cent. Aanvoer: Runderen 1404, Kalveren 1147, Scha pen 550, Lammeren 2578, Varkens 458, Biggen 116, Paarden 25. GRONINGEN, 9 Mei. Graanbeurs. Inlandsche rogge 8.10—8.30, Wintergerst 8—8.10, Haver (wit) 7.15—7.30, Zwarte Haver 7.10—7.25, Groene Erw ten 10.5011.25, Geel Mosterdzaad 10.0021, Ka- nareizaad 6.757, ronde Mais 8.608.80, platte Mais 8.408.60, Lijnzaad witbloei en blauwbloei 88.75. Aanvoer zeer klein. ROTTERDAM, Veemarkt 9 Mei: Totaal aan voer 255. Veulens 6. Magere rundéren 1361- Vette runderen 890. Vette kalveren 45. Gras kalveren 158. Nuchtere kalveren 1658. Schapen en lammeren 283. Zuiglammeren 144. Varkens 8 Bokken en gelten 122. Prijzen per K;G.; Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 61, 3e kw. 36 tot 48; vette ossen le kw. 78, 2e kw. 60, 3e kw. 38 tot 48; stieren le kw. 60, 2e kw. 53, 3e kw. 46; vette kalveren le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 60 tot 75; schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 28; Graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 40; nuchtere kalveren le kw. 37, 2e kW. 32, 3e kw. 27; slachtpaarden le kw. 58, 2e kW 42, 3e kw. 32. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 20, 2e kw 16, 3e kw. 14; Zuiglammeren le kw. 7, 2e kw 5, 3e kw. 3; nuchtere slachtkalveren le kw. 8 2e kw. 7, 3e kw. 6; nuchtere fokkalveren le kW 25, 2e kw. 20, 3e kw. 15; slachtpaarden le kW 235, 2e kw. 200, 3e kw. 135: werkpaarden le kW, 350, 2e kw. 270, 3e kw. 130; hitten le kw. 255, 2e kw. 195, 3e kw. 125; stieren le kw. 255, 2» kw. 200, 3e kw. 135; kalfkoeien le kw. 285, 29 kw. 200, 3e kw. 155; melkkoeien le kw. 280, 2? kw. 210, 3e kw. 155; varekoelen le kw. 200, 2e kw. 160, 3e kw. 140; vaarzen le kw. 165, 2e kw 145, 3e kw. 105; pinken le kw. 125, 2e kw. 105. 3e kw. 85; graskalveren le kw. 55, 2e kw. 35. 3e kw. 25; bokken en geiten le kw. 9, 2e kw 6 3e kw. 4. HEEN TERUG Driemaal CU bC per week 0) O) TS lm es luchtpost naar Indië 01 N Gier 'Z Valk 0> M '5 Cd Uil Mei/April Mei/April AMSTERDAM 2 6 4 29 4 7 LEIPZIG BOEDAPEST. ATHENE 2 g 4 3 8 RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH.. 3 7 5 3„ 2 5 7 DJ ASK KARACHI JODHPUR.... 4 3 6 1 1 4 6 8 ALLAHABAD. CALCUTTA.. RANGOON 5 7 2 30 3 5 7 BANGKOK... MEDAN 29 4 6 SINGAPORE. 7 8 3 BANDOENG. 7 4 29 2 4 6 COMMANDANTEN Zilverreiger Smirnoff. Buizerd Gier Hulsebos. Wielewaal Moll. Valk Parmentier. Reiger Von Weyrother. Uil Viruly. Emoe PrUns. De „Wielewaal" is 29 April te Belgrado ge land. DINSDAG 9 Mei Waar- nemingspunten Keulen Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Amehm Vreesw. 1. w. Maastr H.s. I) Borgh Lith* Beneden 39 56 13.10 10.75 5 56 10.52 3.00 11.11 5 16 0.53 43^23 14.17 13.70 38.51 11 29 8.91 3.44 8.89 0.00 9.48 3.04 0.15 0.00 41.60 11,10 4.62 0.52 0.00 0.04 0.08 0.04 0.06 O.OU 0.06 0.01 0 03 0.00 0.C0 0.00 0.00 0 00 0.13 0.05 Kanaalwater 7,61 0.82 de sluis AMSTERDAM Amstelwater 0.12 0.00 0.00 0.00 O.OO 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0 02 0.40 0.00 0.00 0.00 0.00 8 u 0.43- AP 8 u 0.43- - AP 12 U 0 43— AP 12 u 0.43- - AP 2 u 0.46- AP 2 u 0.46— AP Stadswater IJselm water 8 u 0.43— AP 8 u 0.01- r AP 12 u 0 43— AP 12 u 0.05- - AP 2 u 0.46- AP 2 u 0.05- - AP WATERSTAND 9 Mei 8 Mei Rheinf 3 31 Breisach 3.05 Keht 2.90 Maxau Mannh Strassb Dledesh 3,25 Mainz Lohr 4 25 3.57 2 26 2.44 2.33 2.90 4.36 3 36 3.39 2,38 OP DEN RIJN 9 Mei 8 Mei Caub 2.55 2.73 Coblenz 2.56 2.72 Trier 0.79 0.80 Keulen 2.57 2.69 Dusseld 2 01 2.05 Ruhrort 1.18 1 18 Wesel 1.12 1.04 Emmerik 2.39 2.34

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6