in Haarlem en omgeving «SS» Klopveegzuigers pjoatCac STO0 Haarlem, 10 Mei HERINNERING Donderdagmiddag jEERT hoogeveen WOENSDAG 10 MEI 1939 Gemiddelden lnvloed van de crisis Loterij-avond Haarlems Bloei Spanning in de zaal van De Leeuwerik ,,St. Nicolaas" gaf een feestavond HAAS' AZIJNFABRIEKEN 375-jarig bestaan van „De Boog" gevierd Het bewijs" stond in bloei Geen geluk met andermans bloembollen Veertig jaar bij Droste Met de Vereenigde Haag sche Spelers als tooneelisten BAKKERS-ACTIE Voor de premie-uit- keering van deze week worden de Midza bonnen ingewacht tot 12 uur, in de bekende Midza-bussen SYMPHONIE-ORKEST „HAERLEM" Soliste: Hermine Preyer (zang) Majoie Hajary (piano) 76.000 voor lucht bescherming Ged. Staten keuren het Haar lemsche raadsbesluit goed DOODELIJK ONGELUK IN DE MEER Bestuurder van een vrachtauto het slachtoffer KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN Agenda 135e vergadering Ons aibetalingssysteem maakt dit mogelijk. Vraagt catalogus. AGENDA Bioscopen 11 Mei Bioscopen Apotheekdiensten 50 jaar Vergunninghouder Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale HAGEMAN Alléén: Mr. Comellsstraal 54 - Telef. 16270 lonairs In Haarlem wonen negen millionnairs, in Heemstede tien en in Bloemendaal niet min der dan zeven en vijftig. Dit lezer, is ons bekend geworden na een Nauwkeurig onderzoek en om U vanavond 'n een rijke stemming te brengen, bieden U de volgende cijfer-symphonie. de Statistische mededeelingen der gemeen- Amsterdam werden onlangs belangrijke ge gevens gepubliceerd omtrent de heffing der ^komsten- en vermogensbelasting in die ge beente. Daaruit bleek, dat er in Amsterdam ondanks den daar heerschenden, zwaren belastingdruk, '°eh nog altijd 97 millionnairs wonen met teza men 219 millioen gulden vermogen. In het be ding jaar 1929/1930 waren er 154 piet een Gezamenlijk vermogen van 371 millioen en b 1936/1937 waren er'68 met 151 millioen. Het belastingjaar 1929/1930 was, wat de ont- ahg'Sten der Inkomstenbelasting betreft een aPjaar. Tot dan toe had er een geleidelijke beneming plaats gehad, welke sinds dien ver- aderde in een teruggang, die aanhield tot in belastingjaar 1936/1937 waarna voor 1937/ 938 een lichte verbetering viel waar te nemen, ™elke onmiddellijk het aantal millionnairs in Amsterdam van 68 op 97 bracht. Over het aantal millionnairs in Haarlem ver ghaffen de Haarlemsche Statistische gegevens ren mededeelingen. Deze geven alleen inlich- bgen omtrent de inkomstenbelasting, ven ver hielen dan nog alle inkomens boven de I 40.000,per jaar onder één hoofd. Over het blasting jaar 1937/1938 waren er 24 Haarlem- the ingezetenen met meer dan 40.000,in- hnien per jaar en over het belastingjaar 1936/ J37 waren er 17. Bij informatie bij de afdeeling atistiek- der gemeente Haarlem bleek men j ar ook niet te beschikken over cijfers betref- hde het aantal millionnairs in Haarlem. Menigeen zou verwachten, dat Haarlem geen jb'honnairs of hoogstens een enkelen herbergt. 7s Inspectie der Belastingen deelde ons echter ons verzoek om inlichtingen mede, dat er A Haarlem negen millionnairs wonen. In Bloe- bendaal wonen er 57 en in Heemstede 10, te attien dus 76 met een gezamenlijk vermogen ah 166 millioen gulden. Dit betreft het belastingjaar 1937/1938. Ver kijkende cijfers met het. jaar 1929/1930 waren «tïimer genoeg niet bij de hand, zoodat wij aarop een volgenden keer, terugkomen. Voor 't Hastingjaar 1936/1937 waren er in Haarlem, 'oemendaal en Heemstede 37 millionnairs. Het betrekkelijk groot aantal millionnairs in hoofdstad en in Haarlem bewijst, dat zware blastingdruk voor alle rijke menschen geen ,ecien is om zich buiten te vestigen. Immers in Amsterdam zijn de belastingen zeker niet lager h in Haarlem. ^oor de beoordeeling van den welstand der hoiking eener stad is kennis van het aantal jAillionnairs echter niet van overwegend belang. Zangrijker is het gemiddeld inkomen en het Se<hiddeld vermogen per inwoner. Hit een vergelijking van de hierop betrekking ahbende cijfers blijkt, dat de welgesteldheid van bevolking van Haarlem en die van de be- v°lking in Amsterdam niet veel verschilt. Over et belastingjaar 1937/1938 (over welk jaar de °hgste gegevens loopen) was het gemiddeld 'bk, ib °oien per inwoner van Haarlem 445,en Amsterdam 477,het gemiddeld vermogen j|6r inwoner van Haarlem was 1465,en in Sterdam 1484,—. Deze getallen ontloopen elkaar dus niet veel. tedere steden vertoonen echter een heel ander te^.°° was het gemiddeld inkomen van de Rot- 'öammers over genoemd belastingjaar 350, f het gemiddeld vermogen niet hooger dan Mil,in Utrecht is het gemiddeld inkomen in en hetf gemiddeld verftiogen 1455, Groningen 417,gemiddeld inkomen en lp 5>gemiddeld vermogen; in Eindhoven j,sPectievelijk 317,en 829,en in Den aa8 564,gemiddeld inkomen en 3608, jhiddeld vermogen. Dit wat den zeven grooten steden van ons *anr 'tik, vetl hd betreft. In Heemstede was het gemiddeld O'Oen per inwoner 862,en het gemiddeld 2 .hiogen 5834,en in Bloemendaal werd *s een gemiddeld inkomen per inwoner van f Ml8,en een gemiddeld vermogen van v 0.380,per inwoner genoten. Maar daar- lj,ede staat Bloemendaal dan ook boven aan de ij'van de gemeenten in ons land en het be- eft niet vermeld te worden, dat het gemid- «I ^6 in Bloemendaal er heel anders zou uitzien j een klein arbeiderskwartier zou bestaan. 11 Haarlemmermeer is het gemiddeld inko- i eh 228,het gemiddeld vermogen 583, Zandvoort 438,voor het inkomen en v ^93,voor het vermogen; in Velsen 341, ij.D'Jhet inkomen en 606,— voor het vermogen; Halfweg 305,inkomen en 904,ver- °gen; in Hillegom 279,gemiddeld inkomen f 919,— gemiddeld vermogen. Het laagst ge- büelde inkomen in ons land wordt genotei j Histelrode met 54,per inwoner en per Jl>ar 14, vbüelde inkomen in ons land wordt genoten Hstelrode met 54,per inwoner en per ar. met een laagst gemiddeld vermogen van per inwoner. k0 In Haarlem liggen zoowel het gemiddeld in- tien als het gemiddeld vermogen boven het (j biddelde van het. geheele Rijk, wat beteekent, is Haarlem een stad met welgestelde inwoners v hoewel het nu niet precies „rijk" genoemd Ij h Worden. Voorzichtigheid in het gemeente- ij^ eid is echter zeer geboden, want, zooals uit tjj statistische cijfers ook blijkt, is geen stad s, Hederland, door haar ligging tusschen het ui e'nreiche" Bloemendaal en Heemstede, zoo Ie Sh ted. '®tsbaar als Haarlem. Het gemeentebestuur en heeren in Den Haag, die de Haarlemsche be ding keuren, zullen daar steeds rekening 'e moeten houden. r(. "\0t pU toe neemt Haarlem onder de grootste van ons land geen sIechte plaats in. Al- Stjg Den Haag en Amsterdam zijn iets gun- Ij Met interesseert den lezer wellicht, in dit ver- nog iets te vernemen over den achteruit te van de inkomens en vermogens sedert het begin van de crisis. Deze valt af te leiden uit een vergelijking van de totaalbedragen aan be lastbaar inkomen en beschreven vermogen. In 7 jaar liep het belastbaar inkomen van Am sterdam terug van ongeveer 627 millioen per jaar tot 370. Voor Haarlem waren deze cijfers 93 en 60 millioen. Haarlem hield zich dus een tikje beter dan Amsterdam. Het vermogen der Am sterdammers daalde van 1 y2 milliard gulden tot 1.2 milliard; in Haarlem van 256 millioen tot 198 millioen. In Den Haagi daalde het gezamen lijk belastbaar inkomen in die zeven jaar van 426 millioen tot 277 millioen en het vermogen van 2.15 milliard op 1.8 milliard; Rotterdam zag zijn gezamenlijk inkomen dalen van 397 millioen op 212 millioen; zijn vermogen van 954 millioen op 673 millioen. Het aantal aanslagen over die zeven jaar vormt een andere mogelijkheid tot vergelijking. In Amsterdam daalde het aantal aanslagen in de Inkomstenbelasting van 252 duizend op 174 duizend; in Haarlem van 38000 op 28000; in Rotterdam van 161 duizend op 102 duizend; in Den Haag van 139 duizend op 106 duizend. Het aantal aanslagen in de vermogensbelasting daalde in Amsterdam van 13000 op 12600; in Haarlem van 3084 op 2800; in Den Haag van 16400 op 16000. Uit de gedetailleerde cijfers blijkt, dat de teruggang in Amsterdam relatief grooter is ge weest dan in het geheele land, maar dat ook het herstel in 1937 grooter was. Hieruit mag wellicht de conclusie worden ge trokken, dat de groote steden bij eventueel her stel den moeilijkheden vlugger te boven zullen zijn dan in het algemeen wordt aangenomen. De uitslag van een loterij is altijd een evene ment, vooral als het de verloting betreft van een aantal fraaie prijzen, die een aardig be drag aan geld vertegenwoordigen. Zoo vond gisteravond in hotel „De Leeuwe rik" de trekking plaats van de tweede loterij van „Haarlems Bloei", waarbij naast den hoofdprijs, bestaande uit een 4-persoons Ford Junior, 267 prijzen te winnen waren. Door het slechte weer van verleden week, hetgeen den verkoop langs den weg niet be vorderde, was de trekking een week uitgesteld. Een kleine 300 nieuwsgierigen vulden om streeks half negen de groote zaal; op talrijke gezichten stond de spanning te lezen. Het wachten was op de „thuiskomst" van den pro- paganda-optocht. Weldra echter klonken de eerste muziek- tonen van de terugkeerenden, begeleid door St. Caecilia, in de zaal door. Het groote ge beuren nam een aanvang. De secretaris, de heer R. Rauwerda, heette allen hartelijk welkom. Voor de tweede maal, aldus spreker, staan wij gereed Vrouwe For- tuna te laten beslissen of gij vanavond naar huis zal gaan met een auto, een zilveren thee pot, of heelemaal niets. „Haarlems Bloei" is een vereeniging, die, zooals de naam het reeds laat hooren, al het mogelijke in het werk stelt om onze oude schoone stad een fraai en rijk aanzien te geven. Naast subsidie van gemeente en enkele an dere instellingen, ontvangt zij contributie van haar leden. Dit is echter niet voldoende om de uitgaven te kunnen dekken. De loterij moet het tekort aanvullen, en al zijn dit jaar niet alle loten verkocht, toch mogen yuj deze ver loting zeer geslaagd noemen. Dan werden onder auspiciën van notaris D. M. Klijzing de lot- en prijsnummers uit de blikken trommels gehaald. sche Bank, notaris D. Klijzing en het dage- lijksch bestuur van de Evangelisch-Luthersche gemeente. Voor den aanvang der receptie was door het personeel een schilderij van den Haarlemschen kunstschilder Wesseling aangeboden, voorstel lende den heer Otmar Schönhuth Sr., den vader van de tegenwoordige directie, op wiens graf des morgens een krans was gelegd. Daar spra ken de heeren R. Schönhuth en C. van der Berg, de oudste vertegenwoordiger. Het personeel was op dezen dag een lunch aangeboden. De directie, haar familie en eenige vrienden dineerden des avonds bij Brinkmann, waar ook een Haas-revue werd opgevoerd. De tien eerste prijzen vielen op de volgende nummers le prijs 2e prijs 3e prijs 4e prijs 5e prijs - 6004 6e prijs - 7e prijs 8e prijs 9e prijs 10e prijs auto 1825 Philips' Symphonie-radio 6895 tandem 199 vrij weekend naar Brussel of Düs- seldorf 1635 - gasoven, waschmachine of haard zilveren theepot 7780 - stofzuiger 560 tweepersoons kano 6432 - cassette Gero-zilver 8803 Anker-horloge 5770 Op no. 13 viel een kop en schotel, terwijl op lot 900 prijs no. 100 viel. Een avond van spanning behoort weer tot het verleden. Ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de azijnmakerij „De Boog" recipieerde gisteren middag de directie van de Haas' Azijnfabrieken N.V. in de kroonzaal van café-restaurant Brink mann aan de Groote Markt. Dit jubileum viel samen met het feit, dat een der directeuren, de heer R. Schönhuth, 25 jaar aan het bedrijf ver bonden was. Meer dan tachtig bloemstukken hadden de groote zaal veranderd in een bloe mentuin. De directie, bestaande uit de heeren R. Schönhuth, Otto Schönhuth en Otmar Schönhuth, had gelukwenschen in ontvangst te nemen van tal van fabrikanten in den lande, zakenrelaties, vrienden en bekenden. Wij noe men dr. F. W. T. Hunger, voorzitter van het genootschap ter bestudeering van de geschie denis van genees-, wis- en natuurkunde te Leiden, den heer J. Leupen Jr., den heer J. J. Swens en jhr. dr. J. C. Mollerus, resp. voor zitter en secretaris van de Kamer van Koop handel, de heeren P. C. Andrè de la Porte en A. v. Weerden, namens de vereeniging Neder- landsch Fabrikaat, den heer J. M. de Jong van de Haarlemsche Inkoop Vereeniging, jhr. F. Teding van Berkhout Jr., directeur der Twent- De Bloemendaalsche politie heeft de hand gelegd op een vader en zijn twee zoons, alie drie uit Amsterdam af komstig, doch sedert eenigen tijd woon achtig te Vogelenzang, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van bloem bollen op groote schaal. Het was de Amsterdamsche familie in de hoofdstad blijkbaar niet bijzonder voor den wind gegaan; daarom besloot de vader naar Vogelenzang te verhuizen, daar een huisje en een stuk grond te huren en daar „far from the madding crowd" zijn geluk te beproeven in de bollenteelt. Op de een of andere wijze wist hij een teelt vergunning te verkrijgen, zijn zoons kregen in het najaar bovendien werk bij andere bollen- kweekers en zoo droomde de Amsterdammer, den gouden tijd van de bollenstreek zich uit de vaderlandsche geschiedenis herinnerend, reeds van gouden bergen Maar men wordt tegenwoordig in de bollen zóó maar niet rijk. En de nieuw-bakken kwee- ker begreep dat ook heel goed en daarom be sloot hij een geheel nieuwe teeltmethode toe te passen, die in de bollenstreek gelukkig niet veel wordt toegepast. Geld om pootgoed te koopen had de man niet; daarom scharrelde hij 's nachts in de bollenvelden van zijn buren rond en graaide daar de, den vorigen dag zoo zorgvuldig ge pote bollen uit den grond en stopte ze op eigen terrein weer onder de aarde. Zijn zoons kregen bovendien de instructie bij de boeren, bij wie zij werkten, niet alle bollen in den grond te planten, maar er af en toe ook eens wat mee naar huis te nemen...-. Aldus ge schiedde en de Amsterdammer ging met een opgeruimd gemoed het voorjaar tegemoet. Intusschen had zijn buurman echter ge merkt, dat van zijn veld bollen waren ge stolen; het waren nog wel bollen van een zeer bijzonder soort en hij bedacht zich niet lang en waarschuwde de politie. Wie de dief was, was zoo maar niet - uit te maken. Maar wanneer de gestolen bollen eenmaal bloeiden, zou de bestolene wanneer de dief ten minste in de buurt woonde gemakkelijk zijn 'eigendom kunnen herkennen. Het parool was dus; wachten tot de lente! En ziet, het voorjaar kwam, de crocussen staken hun kopjes boven de zwarte aarde uit, de narcissen bloeiden, de hyacinten geurden ende tulpen ontloken. En op zekeren dag toen de bestolen buurman mijmerend langs zijn bloeiende bollenvelden liep, zag hij daar plot seling z ij n bloembollen bloeien op het terrein van den Amsterdamschen kweeker. De arrestatie van vader en zoons was een kwestie van enkele oogenblikken; wel is waar ontkenden zij alle drie aanvankelijk, maar een der zoons viel ten slotte door de mand en be kende alles. De heeren zijn thans overgebracht naar het Huis van Bewaring te Haarlem. Rijk worden met bollen telen is toch zoo gemakkelijk nog niet!.... Vandaag was mej. A. de Jong 40 jaar in dienst bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. alhier. Vanmorgen werd zij in de Directiekamer toe gesproken door mevrouw Droste en door den heer Visser, directeur. Haar werd een schilderij aangeboden. In het schaftlokaal was daarna het geheele personeel bijeengekomen. Juffrouw de Jong werd toegezongen en zij had vele cadeaux, waaron der een leeslamp en kleed en een electrisch klokje in ontvangst te nemen. Zooals ieder jaar geschiedt, bood de Spaar kas „St. Nicolaas", onderafdeeling van den R.K. Volksbond, afd. Haarlem, ook gisteravond den leden wederom een feestavohd aan. Toen de voorzitter, de heer v. Castricum, zijn openings woord ging spreken, was de ruime Bavo-zaal in de Smedestraat geheel gevuld. De voorzitter wees op het vijftig-jarig bestaan van den bond, dat dit jaar op sobere wijze en hoofdzakelijk in godsdienstigen zin zal worden gevierd. Op 21 Mei zal te Heiloo een grootsche Maria-hulde worden gebracht, waarbij in het bijzonder zal worden gebeden voor den Vrede. Verder herin nerde spr. aan het triduum, dat in September onder leiding van den geestelijken adviseur za! worden gehouden. Op 1 October zal de officieele viering worden ingezet met een plechtige Hoog mis in de kerk aan de Jansstraat, nadat het bestuur op den voorafgaanden Zaterdag zal hebben gerecipieerd. Om ook Winterhulp en Herwonnen Levenskracht in de feestvreugde te iaten deelen, is een loterij georganiseer!!, waar van de tienduizend loten in den loop van het jaar hopelijk vlot zullen worden verkocht. Ook de meer op ontspanning ingestelde onder-af- deelingen van den R.K. Volksbond zullen er toe bijdragen het gouden jubileum te vieren. De Rederijkerskamer Alberdingk Thijm zal met een uiterst verzorgd programma voor den dag ko men, terwijl op nader vast te stellen data St. Caecilia en Utile Dulci van hun muzikale pres taties blijk zullen geven. Spreker besloot met uiting te geven aan de hoop, dat ook déze feest viering zal bijdragen tot den groei en den bloei van de gezinnen der leden en van de organi satie. Hierna schoof het gordijn vaneen en kondefi de leden van St. Nicolaas genieten van het spel, dat door de Vereenigde Haagsche Spelers onder leiding van Pierre Balledux werd vertoond. Het gezelschap voerde een Amerikaansche klucht op, getiteld „Lachende Contanten" en wist hiermede de belangstelling van de zaal onmid dellijk vanaf den aanvang zóózeer in beslag te nemen, dat van verveling geen minuut sprake kon zijn. Men kan van meening verschillen om trent den dwazen inhoud van het stuk, dat zich afspeelt aan de randgebieden van het Verrë Westen in Noord-Amerika, doch onvoorwaar delijk moet worden erkend, dat het gezelschap van Pierre Balledux een groep beroepsspelers en -speelsters omvat, die voor haar taak is be rekend en „tooneel" weet te brengen. Wij kun nen ons voorstellen, dat de Vereenigde KSag- sche Spelers alom in den lande meer de aan dacht op zich vestigen; ook de Spaarkas St. Ni colaas had het niet beter kunnen doen dan de verzorging van dezen tooneelavond toe te ver trouwen aan de Vereenigde Haagsche Spelers. Het naar ovatie zweemende applaus aan het slot der voorstelling vormde hiervoor het beste bewijs. Nadat de conferentie met de besturen van de drie arbeiders-organisaties in het bakkers bedrijf tot geen resultaat leidden, is in over leg met de resp. Hoofdbesturen dier organi saties en de Haarlemsche patroons individueel kenbaar gemaakt, dat de arbeidsvoorwaarden m alle bakkerijen worden ingevoerd. De werkgevers hebben daarop schriftelijk medegedeeld, dat op de door de arbeiders-or- Onder leiding van Willem Rettich had gis terenavond in de kleine zaal van het Gemeen telijke Concertgebouw de eerste openbare uit voering plaats van het in 1938 opgerichte sym- phonie-orkest, dat den naam draagt onzer bloemenstad. „Voor een zeer groot aantal muziekliefheb bers", zoo lezen we in het geleide-woord van den vice-voorzitter in het programma, „is het bespelen van een instrument een minstens even groot genoegen als het luisteren naar de pres taties van anderen. Het" Symphonie-orkest „Haerlem" is opgericht om de laatstgenoemde groep gelegenheid te geven, klassieke sympho- nische muziek uit te voeren." Welnu, daarvan hebben de zeer talrijke toe hoorders dan ook gisterenavond naar behooren kunnen genieten. Het programma was zelfs zoo lang, dat men om elf uur nog aan de Symphonie in B-dur van Franz Schubert moest beginnen. Ziet, dat is te veel van het goede, en men had die dan ook veilig kunnen bewaren als hoofd werk voor een volgend concert. Wat de uitvoering zelve betreft, deze heeft, Waar het hier bijna uitsluitend dilettanten gold, slechts voor enkele instrumenten als hoorn, fa got en hobo aangevuld door krachten uit onze H.O.V., over het algemeen wel bevredigd. De acoustiek in de kleine tuinzaal maakt het luis teren naar een zoo sterk bezet orkest overigens niet tot een onverdeeld genot. De klanken der instrumentengroepen smelten niet voldoende samen en de resonans van de zaalruimte is te groot voor het oor, zoodat zelfs bij goed afge wogen contrasten veel van het schoone effect te loor gaat. Van den anderen kant is het moeilijk om een geschiktere gelegenheid te vin den, want de groote zaal vraagt weer een min stens twee, driemaal zoo talrijk publiek. Over het algemeen genomen echter is er on der de pittige leiding van Willem Rettich zeer verdienstelijk gemusiceerd. De „Drei Stücke" van Purcell voor strijkorkest maakten een goe den indruk; in de Sarabande was het samen spel niet steeds even accuraat voor wat het rhythme betreft, maar overigens alle hulde voor dezen goeden inzet van den avond. Ook in de overige orkestwerken die wij hoorden, de fraaie Symphonie in D-dur van Haydn, de be geleiding in de Cantate „Ariadne auf Naxos" van denzelfde en het Piano-concert in c-moll van Beethoven was de homogeniteit van rhyth me en klank nog niet volkomen evenwichtig, maar op een afstand en in een smalle zaal als deze hoort men ieder détail en klinkt een en ander spoedig te fel en te hard. De dynamische tegenstellingen waren veelal goed afgewogen, maar de onderlinge stemming der houtblazers liet nog wel eens iets te wenschen over. Voort gezette, diepgaande ensemble- en détailstudie zal voor het geheele orkest, dat ongetwijfeld over het geheel genomen een goede beurt maakte, zeer zeker nog vele gunstige verbete ringen kunnen aanbrengen. Wat de beide vrouwelijke solisten betreft wist de zangeres Hermine Preyer wel te voldoen wat haar stemmiddelen betreft, en ook wat de dic tie aangaat al moet de s-klank verbeterd worden maar de voordracht was nog te schoolsch en gevoelloos, te koud, om te kunnen ontroeren. Het sterke vibreeren dient ook nog te worden bedwongen. De mogelijkheden zijn er in ieder geval toe aanwezig. Een schat van bloemen en een langdurig applaus waren de belooning voor haar waarlijk veeleischende prestatie, die zij door haar zangtechniek tot een goed einde bracht. De jeugdige Britsch-Indische pianiste Majoie Hajary, een leerlinge van het Amsterdamsche Conservatorium verbaasde de aanwezigen door haar met groot aplomb en waarlijk niet ge ringe techniek voorgedragen Piano-concert in c-moll van Beethoven. Voorwaar geen geringe opgave! De voordracht zal nog aan innigheid en verdieping moeten winnen, maar zooals zij bijvoorbeeld het zangerige Largo inzette, was reeds een uitstekend staal van beheerschte pianistiek en in kiem aanwezige muzikale ge voeligheid. Daarbij bleek haar concert-routine reeds zeer groot, haar aanslag forsch mis schien nog wat al te stug hier en daar haar opvatting gezond en verantwoord. Ook deze soliste werd na haar keurige prestatie met lang durig applaus en bloemen gehuldigd. Evenals de zangeres heeft zij zeer zeker bijgedragen tot het succes van dezen avond, waarvan echter het grootste deel toekomt aan Willem Rettich, die zulk een goed klinkend ensemble wist op te bouwen. J. S. ganisaties ingediende voorstellen niet kan wor den ingegaan. Hierin hebben de arbeiders-organisaties, daar bij gesteund door een uitspraak van hun res pectievelijke ledenvergaderingen, aanleiding ge vonden aan een 15-tal patroons mede te deelen, dat er op gerekend wordt de te lage loonen in de volgende weken tot het gewenschte peil op te voeren. Indien dit onverhoopt niet geschiedt zal met de personeelen vergaderd worden om de te nemen maatregelen te bespreken. Gedeputeerde Staten van Noordholland heb ben goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Haarlem, waarbij f 76.000 beschikbaar is gesteld voor luchtbeschermingsdoeleinden. Als gevolg van deze goedkeuring kan dus nu de bescher ming tegen luchtaanvallen terdege ter hand worden genomen. Wanneer nu van den anderen kant het rijk meer spoed zet achter de verzen ding van de aan Haarlem toebedeelde be- noodigdheden kan eerst van de allernoodzake lijkste bescherming gesproken worden. 42 N Gisterenmiddag had op het hoekpunt Venne perdwarswegRijksweg een botsing plaats tus schen een zwaar beladen tractor met oplegger en een vrachtauto, waarbij de bestuurder van den vrachtauto doodelijk werd gewond. De tractor met oplegger, bestuurd door den heer A. de Mos en afkomstig uit Schevenin- gen, reed den afrit van den nieuwen Rijksweg af in de richting Amsterdam, ten einde de ster ke helling naar het viaduct te vermijden. Hier toe moest de met 1% ton visch beladen auto den Venneperdwarsweg oversteken om den op rit naar den Rijksweg te bereiken. Op dat moment kwamen uit de richting Nieuw-Vennep twee vrachtauto's, die dit hoek punt wilden passeeren. Een der auto's was reeds gepasseerd. De bestuurder van den trac tor met oplegger meende door te kunnen rij den, doch bemerkte op het hoekpunt eerst den tweeden vrachtauto, bestuurd door den heer B. uit Nieuwveen, en die beladen was met veer tig zakken graan. Hoewel een aanrijding niet meer was te ver mijden, remde M. krachtig, rukte zijn stuur naar rechts om te probeeren met den vracht auto den Venneperweg in de richting Leimui- den in te draaien. Op datzelfde moment kwam de voorzijde van den treiler in botsing met de rechterzijde van den laadbak van den vrachtauto onmiddellijk achter de cabine, waardoor de vrachtauto naar links werd geduwd, door het schrikhek aan den kant van den oprit reed en in den Kagertocht, parallel loopend aan den Rijksweg, terecht kwam. Op het moment, dat de vrachtauto met de Voorwielen in de tocht terecht kwam, sloeg deze over den kop en kwam onderst boven in de sloot. De bestuurder Balvers en diens broer tuimelden uit de cabine. B. kwam met zijn bo venlichaam onder den auto terecht. Alleen zijn beenen waren nog zichtbaar. De broer kwam vrijwel met den schrik vrij en riep, hevig ontsteld, om hulp. Passeerende menschen verleenden onmiddellijk hulp, doch konden het lichaam van den bestuurder niet verwijderen, dan nadat de vrachtauto deels was omgetrokken. Dit werk vorderde echter nog tien minuten en toen de bestuurder naar den wal was gebracht, gaf hij geen teeken van le ven meer. Een passeerend geneesheer paste nog vergeefs kunstmatige ademhaling toe, doch het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Dr. van Haeringen uit Nieuw-Vennep, die spoedig aanwezig was, heeft de lijkschouw verricht. De bestuurder van den vischauto klaagde over pijnen in de borst. Volgens ver klaring van den dokter moet hij een of meer ribben hebben gebroken of gekneusd. De Officier van Justitie van Haarlem, mr Sikkel, die eveneens spoedig op de plaats van het ongeluk arriveerde, heeft zich van een en ander op de hoogte gesteld. De gemeente-po- litie van Haarlemmermeer leidde het onder zoek. Op last van haar is het lijk voorloopig in beslag genomen en naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats te Hoofddorp ver voerd. De zwaar beschadigde vrachtauto's wer den eveneens in beslag genomen en naar de gemeentewerkplaats vervoerd. Een feroote hoeveelheid visch was over den weg gestrooid, waardoor het voor de politie autoriteiten niet gemakkelijk was zich door de glibberige massa een weg te banen. Toen de gemeente-politie ter plaatse kwam, had een kapitein van de Motorbrigade reeds maatregelen genomen om het verkeer te rege len, zoodat door diens ingrijpen zeer zeker meerdere ongelukken zyn voorkomen, daar voetgangers, wielrijders en automobilisten van alle kanten op het ongeval toestroomden. De agenda voor de 135ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 16 Mei, des avonds te 8 uur in het Gebouw der Kamer, Nassauplein 46, Haarlem, bevat o.m. de volgende punten: Goedkeuring verzonden brieven aan: a. den Directeur-Generaal der P.T.T. te 's-Gravenhage inzake controle automatische te lefoongesprekken, tezamen met de Kamer van Koophandel te Leiden en het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. b. den Raad v. Ministers betreffende winst belasting rechtspersonen, tezamen met verschil lende andere Kamers van Koophandel. c. de Kamer van Koophandel te Alkmaar betreffende treinverbinding Noordholland. Subsidie- aanvragen a. Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-Restau ranthouders en Slijters afd. Zandvoort voor Congres te Zandvoort op 13, 14 en 15 Juni a.s. b. Christelijk Fanfarecorps „Arti et, Religio- ni" te Haarlem voor concours op 18 en 19 Mei te Haarlem. Concept-schrijven Bureau aan den Minister van Waterstaat betreffende toeristensteiger IJmuiden. Concept-schrijven aan den Minister van Fi nanciën betr. wijziging Omzetbelastingwet. Rapport Bureau inzake IJsbestrijdingsfonds. Concept-schrijven Commissie Makelaars aan den Nederlandschen Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, Hypotheken en Assuran tiën te 's-Gravenhage inzake minimum eischen handelskennis en vakbekwaamheid voor candi- daat-makelaars. Besloten zitting. ITANSAASD MODEl I 543. LUZE MOOn I 540. Imp: HART NIBÏR1G EN CREEVI N.V Earkitr. 91a-- Tal 116078 Dm Haag OVERAL AGENTEN OFFICIEEL AGENT: F. P. VAN RUMPT Spaarnwouderstraat 103 Haarlem Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Coöperatie „Arb. Adelt", 3 uur. Gem. Concertgebouw: Autotentoonstelling van 10—22 uur. Dreefzicht, Fonteinlaan: Filmavond, bewoners Haarlem Zuid-West, 8.30 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R. K. Middenstands- vereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunsthandel Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Boekhandel Coebergh: Expositie boek- en plaatwerken H. Maagd. Rembrandt: „Gunga Din", (boven 18 jaar), 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld in vlammen"; „De aan houder wint" (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gestolen leven" (volwassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo. Eindavond R. K. Handels avondschool 7.30; Bestuur R. K. Volksbond 8.30; Fed. Gr. en F. handel 8 uur; R. K. Bevolkings bureau 8 uur; Best. spoorwegpersoneel 8 uur; Best. Bakkers 6.30. Stadsschouwburg: Leerlingen-uitvoering HaarL Muziekinstituut, 7.30. Sociëteit „Vereeniging": Haarlems Bloei 8.15 uur. Rembrandt: „Gunga Din", (boven 18 jaar), 2, 4.30, 6.45 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld in vlammen"; „De aan houder wint" (volwassenen), 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 1, 3, 5, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gestolen leven" (volwassenen) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De Kribbebijter" (alle leeftijden), 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Van Rijn N.V., KI. Houtweg 153, Tel. 10539; C. Loomeyer, Zijlweg 34, Tel. 12495; Schoter bosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-Apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, telef. 28197. De Bloe mendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Op de vergadering van de Vereeniging van Haarlemsche Volkskoffiehuishouders „Onder ling Belang", gisteren in gebouw „Flora" aan 't Pretoriaplein gehouden, werd de heer J. A. Fib- be gehuldigd ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als vergunninghouder. Hij was tevens vijf en veertig jaar onafgebro ken lid der organisatie en ook één der op richters. Door den voorzitter, den heer P. J. Blesgraaf, werd hij hartelijk toegesproken. Deze stelde den jubilaris als voorbeeld voor de jongere genera tie. De voorzitter speldde "hem de gouden medaille der vereeniging op de borst. Hierna dankte de gouden vergunninghouder voor de vele blijken van belangstelling. GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 HAARLEM Een wagen van ras en karakter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5