Het Lagerhuis voldaan over het verdrag met Turkije Blijvende onrust in Danzig Fransche Kamer steunt Daladier Het nieuws van' heden vereenigde katholieke pers ANKARA HEEFT ZIJN POSITIE BEPAALD EEN RADIOREDE VAN PAUL REYNAUD BEZETTING VAN AMOY SLECHTS TIJDELIJK? BERLIJN KOMT ONDEP DEN INDRUK DE BAROMETER fcUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 13 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21785 5? Maquette van de geweldige Elbebrug, die nabij Hamburg wordt gebouwd. De draagpijlers zullen 180 M. hoog worden Overleg tusschen beide regeeringen ter verzekering van de veilig heid op den Balkan Het handelsverdrag met Roemenië De onderhandelingen met Boekarest Turksche parlement juicht het pact met Londen toe Britsche pactomanie, oordeelt Berlijn Franco inspecteert de luchtmacht Spaansch-Duitsche economische onderhandelingen Het Weer Nazi's maken zich schuldig aan anti-Poolsche excessen Polen verbranden Duitsche kranten DEFENSIE AFGESCHAFT Motie van vertrouwen in de regeering met groote meer derheid aangenomen Frankrijk is eensgezind, zegt Blum Daladier aan het woord Daladier De ballons, welke Londen tegen luchtaanvallen zullen moeten beschermen, zijn in groote hangars ondergebracht. Op den luchtvaartdag op 20 Mei zullen zij aan de demonstraties deelnemen Aansporing om in te schrijven op de leening 1939 Japan tracht de troepenlandingen te rechtvaardigen De Japansche politiek Tsjoengking hevig gebom bardeerd LIBERALEN KEUREN DEN DIENSTPLICHT GOED De duidelijke verklaringen van Daladier en Chamberlain heb ben politieke kringen verrast NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek ■<21* - .</<x AA*- - C» U f jm* m pf 8#> LONDEN, 12 Mei In alle kringen van het Britsche Lagerhuis gaf men 2'jn groote voldoening te kennen over inhoud van Chamberlains ver klaring, waarin deze mededeeling deed van de volkomen eensgezindheid btsschen Engeland en Turkije. Vooral de aankondiging van het op handen *'Jnde accoord tusschen Londen en Ankara, waarbij beide regeeringen el kaar wederzijdsche hulp toezeggen in Keval van een aanval in de Middel- Lndsche Zee, werd met groote instem ming ontvangen. regeering te Ankara heeft hiermede dui- ehjk de zijde der democratieën gekozen. Men 5cht deze verklaring juist thans van belang, Duitschland alle staten heeft gewaarschuwd ^°°r de gevolgen van het zich aansluiten bij niet-aanvals-front. In Londensche diploma te kringen merkt men op dat dit accoord lo Engeland kan rekenen op de ^^ale medewerking van Turkije, dat niet alleen sleutelpositie bezet in de Zwarte Zee, doch t kan helpen in Palestina en Egypte, indien ks noodig zou zijn. Men acht derhalve de feenkomst een werkelijke bijdrage tot den 6de en meent dat de oorlogskansen hierdoor e'ner worden. zijn uiteenzetting in het Lagerhuis heeft ^hamberlain er den nadruk op gelegd, dat 2e verklaring evenmin als de voorgenomen efeenkomst tegen eenig land is gericht: Zij slechts ten doel Engeland en Turkije van anders hulp en bijstand te verzekeren, m- ®h de noodzakelijkheid zich zou voordoen. „De beide regeeringen hebben ingezien, dat tip Punten' waaronder de scherpere defini- der verschillende omstandigheden, waarinde t;, ^erkeerige verbintenissen in werking zullen f' n, een nader onderzoek vereischen, alvo- V Vs de definitieve overeenkomst kan worden tooid. Met dit onderzoek is men bezig üe beide regeeringen beseffen verder, dat et ook noodig is de veiligheid in 't Balkan- Schiereiland te verzekeren: zij plegen met e'kander overleg om dit doel zoo spoedig hogelijk te bereiken. is de bedoeling, dat genoemde regelin- de beide regeeringen niet verhinderen m^reenkomsten met andere partijen in het al- •dieene belang van den vrede te sluiten, ^adat Chamberlain deze verklaring had af- Sj^e2d, vroeg de arbeidersleider Attlee, of het van een overeenkomst zou worden ge- Sd door stafbesprekingen. Chamberlain ant- rdde, dat dit punt naar zijn meening niet ar voren zal worden gebracht, alvorens de nitieve overeenkomst tot stand is gekomen. lo^^derson stelde de vraag of Britsche oor- jj schepen de Zwarte Zee zouden kunnen Din- indien men Roemenië te hulp zou Opeten komen Chamberlain antwoordde hier- tw. dat zjjn verklaring nog geen betrekking op dergelijke specifieke punten. Deze zul len echter ongetwijfeld behandeld worden in de definitieve overeenkomst. Naar Havas uit Boekarest meldt, reageert de Rcemeensche pers gunstig op het tusschen Engeland en Roemenië gesloten handelsver drag. De bladen wijzen erop, dat ontwikkeling van het economisch verkeer tusschen beide landen gaat langs normale wegen, waarbij re kening wordt gehouden met de natuurlijke be langen van beide landen. Het verdrag streeft geen politiek na, noch een kunstmatige ont wikkeling van zekere belangen, teneinde af breuk te doen aan de belangen van andere landen. Havas meldt uit Ankara: In de hedenmid dag gehouden bijeenkomst van de Turksche Nationale Vergadering heeft Saradjogloe, de minister van Buitenlandsche Zaken, onder levendige toejuichingen een verklaring afgelegd over de jongste onderhandelingen met Engeland en de Sovjet-Unie. Ook herinnerde hij aan de besprekingen die met Frankrijk gevoerd worden. De totstandkoming van het Britsch- Turksche pact heeft in Duitschland merk bare ontstemming gewekt. Had reeds Donderdag de Deutsche diploma- tisch-politische Korrespondenz zich laatdunkend uitgelaten over de pogingen van „zekere groote mogendheden, Turkije in haar merkwaardigen „vredesbond" te betrekken," thans, nu de slui ting van het verdrag geen twijfel meer openlaat, tracht men de Britsche anti-agressiepegingen belachelijk te maken. In welingelichte kringen te Berlijn, aldus Ha vas, ziet men in dit verdrag een nieuw bewijs van een soort pactomanie, waaraan Engeland plotseling is gaan lijden. Genoemde kringen verwijten Chamberlain „uiterst lichtzinnig" te hebben gesproken van oorlog. In zijn overhaaste aankondiging van dit nieu we pact wil men een teeken van zwakheid z:en. Men verwijt de Turksche regeering, dat zij „de zekere en veilige basis van de politiek van Kemal Ataturk" heeft verlaten en men vraagt zich af, of Turkije er wel verstandig aan ge daan heeft te verzaken aan de politiek van strikte neutraliteit, die door de stichters van het nieuwe Turkije zoozeer benadrukt werd. Dezelfde Duitsche kringen betwijfelen 't ver der, of de houding der Turksche regeering wel door de bevolking wordt gedeeld. Intusschen, zoo verklaart men, laten het Rijk en Italië zich niet intimideeren door dergelijke verdragen. MADRID, 12 Mei (Reuter) Generaal Franco heeft vandaag op het even buiten Ma drid gelegen vliegveld Barajes de Duitsche, Italiaansche en Spaansche luchteskaders ge ïnspecteerd. Ofschoon geen vliegtuigen opstegen, stonden ongeveer vierhonderd toestellen opge steld, terwijl de troepen voorbijtrokken. Fran co decoreerde persoonlijk een aantal Duitsche en Italiaansche vliegers met militaire me dailles. Naar Reuter uit Berlijn verneemt zal Wohl- tat, die een groote rol heeft vervuld bij de totstandkoming van het Duitsch— Roemeen- sche verdrag, zich binnenkort met een econo mische zending naar Spanje begeven. De datum van zijn vertrek schijnt nog niet'vast te staan. =5 VOOR HET GEHEELE LAND: betrokken tot zwaar of half bewolkt, kans op enkele regenbuien, daarna opklarend, zelfde temperatuur als gisteren, meest matige Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind. i ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: opklarend, de kans op nachtvorsten neemt weer toe. j= iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH GDYNIA, 12 Mei. (Reuter). Terwijl de Polen te Danzig den dood van Pilsoedski herdachten, heeft een nationaal-socialisti- sche menigte verwoestingen aangericht in een Poolsch restaurant en de ruiten van de Poolsche krantencentrale ingegooid. Stee- nen werden naar het portret van Pilsoedski geworpen en verscheidene van rouwfloers voorziene vlaggen werden van Poolsche ge bouwen neergehaald. Vanochtend zijn de edities van twintig Pool sche bladen In beslag genomen. De Polen, die ir de Poolsche school te Langfuhr een ha - denkingsbijeenkomst wilden houden, zijn d jor de politie gewaarschuwd, dat deze geen be scherming kon waarborgen. Intusschen heeft de Senaat den Poolschen autoriteiten zijn verontschuldiging aangeboden voor het bomincident, dat zich eenige dagen geleden heeft voorgedaan en voor den aanval op den Poolschen stationschef te Marianau, die In ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. De Poolsche commissaris te Danzig heeft bij den Senaat der vrije stad geprotesteerd naar aanleiding van deze incidenten. In- Polen komt steeds meer een anti-Duit- sche stemming tot uiting. Zoo hebben voorbij gangers aan den uitgang van het station te Lodz alle uit Duitschland komende kranten in de Duitsche taal verbrand. De regeering van Bohemen en Moravië heeft besloten het ministerie van Defensie af te schaffen. PARIJS, 12 Mei (Havas). De Fran sche Kamer heeft met 375 tegen 230 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Deze motie was ingediend door den radi caal-socialist Chichery. Er was ook een com munistische motie ingediend, die pleitte voor een politiek van wederzijdschen bijstand met de Sovjet-Unie op den grondslag van gelijk heid. Bij den aanvang der vergadering vroeg Blum schorsing der bijeenkomst, opdat de so cialistische fractie de moties zou kunnen on derzoeken. Gedurende deze schorsing besloot de fractie tegen de door de regeering aan vaardde motie van vertrouwen te stemmen, om dat Daladier geen stemming in gedeelten had willen toestaan. Dit besluit werd met 48 te gen 42 stemmen genomen. Na de hervatting der vergadering consta teerde Blum, dat de Fransche politiek geheel omgeslagen is. Terwijl men zich voorheen slechts bezig hield met de belangen van het Fransche rijk, is daarvoor thans de politiek van collectieve veiligheid in de plaats gekomen. Blum zeide te gelooven in de mogelijkheid van vermijding van den oorlog, maar volgens hem is een noodzakelijke voorwaarde voor den vrede, dat de leiders der totalitaire landen overtuigd zijn van de volledige oprechtheid der Europee- sche politiek van Engeland en Frankrijk. Blum sprak zijn voldoening uit over de ver klaringen van Beek en Daladier. De leiders der dictatuurstaten moeten er zeker van zijn, dat tegenstand zal worden geboden. De onderhan delingen met Rusland hadden met meer spoed gevoerd moeten worden. Blum herinnerde er vervolgens aan, dat er nog steeds Duitschers en Italianen in Spanje zijn en dat de Spaan sche strijdkrachten het dubbele van de normale sterkte hebben. De socialisten aldus Blum waren bereid de buitenlandsche politiek der regeering goed te keuren. Maar Daladier bracht in zijn ver klaring kwesties ter sprake, waarover regeering en socialisten het niet eens zijn. De socialis ten zullen dus de wetsdecreten niet goed keuren. Men zou zich echter vergissen, wanneer men daarin een aanwijzing zag voor de ge dachte, dat er geen eenstemmigheid heerscht, als de onafhankelijkheid en de vrijheid van het vaderland in het kader der collectieve veiligheid op het spel staan, Vervolgens nam Daladier het woord. Hij zeide, dat de politiek van Frankrijk niet is om gedraaid, maar er zijn veranderingen in Euro- Pa gekomen. De premier herinnerde aan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en zeide, dat een oorlog op dat oogenblik een dwaasheid geweest zou zijn Sedertdien heeft Frankrijk nieuwe verplichtingen op zich genomen. Dala dier stelde de vraag, of deze nieuwe oriëntee ring, niet alleen van Frankrijk, maar ook van verscheidene andere landen, niet afhankelijk is van de houding van Frankrijk. Men heeft naar Frankrijk geluisterd en de regeering zal zekere verdiensten voor zich kunnen opeischen als het niet langer gevaarlijk zal zijn daarover mededeelingen te doen. Daladier sprak verder over de van het volk gevraagde offers. Men kan, aldus zeide hij, critiek oefenen op het stelsel der overuren in de fabrieken, maar men moet dan toch con- stateeren, dat het noodige oorlogsmateriaal voor de defensie geproduceerd is. De premier zeide ten slotte de Kamer, zonder onderscheid van partijen en ook den Senaat dank te bren gen. Vervolgens werd de motie-Chichery in stem ming gebracht, waarbij de regeering de kwestie van vertrouwen stelde. Slechts socialisten en communisten stemden tegen. De Kamer ging hierop tot Dinsdag uiteen. PARIJS, 12 Mei (Havas). In de radio rede, waarmede Paul Reynaud zich Vrijdag avond tot het Fransche volk heeft gericht, heeft hij o.a. het volgende verklaard: Dank zij u wordt het driejarenplan afge wikkeld. Toen ik u in November jl. zeide, dat de Fransche staat zes maanden lang geen leening meer zal uitgeven, heb ik woord gehouden. Maandag zal de inschrijving worden openge steld op de leening 1939, die door twee garan ties is omgeven; in de eerste plaats is de Fran sche valuta sterk en gerespecteerd, en daaren boven zijn de Fransche staatsfondsen de laat ste maanden gemiddeld 13 pCt. in koers ge stegen, ondanks Praag, Memel en Albanië en ondanks de bedreiging van Danzig. Zij stegen terwijl de staatsfondsen van het land in Europa, dat het oudste en beste crediet heeft, in koers teruggeloopen zijn. Ziedaar wat de handteekening van den Franschen staat waard is. De minister deed een beroep op de vader landsliefde van ahe Franschen, die, door op de leening in te schrijven, Frankrijk sterker zullen maken en „hun invloed zullen doen gelden op het lot van Europa". SJANGHAI, 12 Mei (Havas). De woord voerder van de Japansche marine te Sjanghai heeft in antwoord op een mag over de bezetting van de internationale nederzetting bij Araoy verklaard, dat deze bezetting tijdelijk is. Hij voegde hieraan toe, dat de bezetting ge rechtvaardigd wordt door de poging den Chi- neeschen voorzitter van de pro-Japansche Kamer van Koophandel te vermoorden en door de inlichtingen welke zijn ontvangen over het feit, dat de concessie diende tot schuilplaats van Chineesche terroristen. Verder zeide hij, dat slechts honderd man aan land zijn gezet, die in de straten zullen patroui.leeren. Geen enkel openbaar gebouw is bezet. Op de vraag, of de Japansche actie bij Amoy niet te Sjanghai zou worden herhaald, ant woordde de woordvoerder, dat een gelijk op treden noodzakelijk zou kunnen worden, wan neer de toestand ernstiger zou worden. In buitenlandsche kringen te Sjanghai slaat men den toestand aandachtig gade. Men acht het mogelijk, dat de landing van vandaag het voorspel tot een ingrijpen in andere buiten landsche concessies te Sjanghai of te Tientsin is. In de Fransche concessie van Sjanghai is een ambtenaar der Chineesche regeering doodgestoken. Het slachtoffer, Pan Tsjen Toeng. vertegenwoordigde het ministerie van Verkeer bij het kantoor van de Great Northern Tele graph Company. Een verdachte is gearresteerd. De motieven van den aanslag kent men niet. Reuter verneemt uit Tokio, dat de Japan sche minister van Welvaart, Kido, verklaard heeft, dat de politiek van Japan ten aanzien van Europa en het Chineesche incident in het vervolg gebaseerd moet zijn op een onafhan kelijke diplomatie. Minister-president Hiranoema heeft ver klaard, dat Kido dit op eigen verantwoording heeft beweerd. Vrijdagmiddag hebben 21 Japansche vliegtui gen Tsjoengking zoo hevig gebombardeerd, dat zelfs de diep onder den grond gelegen schuil plaatsen schudden alsof een aardbeving plaats vond. Zij, die in diep gelegen schuilplaatsen een toevlucht hadden gezocht en er overigens zonder verwondingen waren afgekomen, voelden een stekende pijn in de ooren. Chineesche jacht vliegtuigen bonden, gesteund door het lucht afweergeschut, den strijd aan met de Japan sche machines. Naar officieel wordt medege deeld, werden drie Japansche vliegtuigen neer gehaald. In de stad zijn verscheidene groote branden uitgebroken. LONDEN, 12 Mei (Havas). In een te Scar borough gehouden conferentie van de liberale partij is met groote meerderheid van stemmen een resolutie aangenomen ten gunste van den dienstplicht. Alle kringen van het Lagerhuis toonen zich voldaan over het accoosd tusschen Engeland en Turkije. De Fransche Kamer neemt een motie van vertrouwen in de regeering aan. Anti-Poolsche incidenten in Danzig. De landing der Japanners op Amoy. De Tweede Kamer heeft met 49 tegen 31 stemmen besloten tot inrichting van een centraal kamp voor vluchtelingen. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging van de Dienstplichtwet. Kassier van boerenleenbank te Roswin- ckel zal 26 Mei terecht staan wegens verduistering van f 246.000 Beurs van New York: Koersen liepen terug; slot gedrukt. Het spierinkje Men moet vaak een spierinkje uit gooien om een kabeljauw te vangen. Dit oud-Hollandsche gezegde verstaat de gewiekste zakenman die van re clame weet. Maar er zijn te vélen die niet aan het spierinkje denken en dan ook peen kabeljauw vangen. Toch moet men de kunst leeren om van iets afstand te doen ten einde tot grooter gewin te geraken. Hij die geeft ont vangt ook. Hij die zich 'n offertje weet te getroosten, zal winst van dit of fertje incasseeren. Het gaat zoo vaak in het. leven: degenen die van niets afstand kunnen doen, zullen weinig profijt ondervinden. Degenen die al te angstig op bedragen letten en de pro paganda, de reclame verzuimen, den kende daarop te kunnen „uitsparen" zullen bedrogen uitkomen. Men moet nu eenmaal van zich laten spreken ook en vooral in zaken. Aan reclame onttrekt men zich niet straffeloos. Onbekend maakt onbemind. BERLIJN, 12 Mei (Havas). De redevoeringci van Daladier en Chamberlain hebben in Duitschland diepen indruk gemaakt. In Duit sche politieke kringen heerschte gisteren eenige onzekerheid ten aanzien van deze verklarin gen, welke afbreuk doen aan de hier verdedigde stelling, volgens welke Frankrijk en Engeland nog zonder tusschen beide te komen „nieuwe rectificaties van het dictaat van Versailles" zou den aanvaarden. Chamberlains verklaring over Danzig heeft te meer verrassing gewekt, daar men het Duit sche publiek deed gelooven, dat de geheele wereld overtuigd is van het goede recht van Duitschland op aanhechting van Danzig. Niet temin zou het niet juist zijn te zeggen, dat Duitschland zijn pogingen, om het Duitsch- Poolsche conflict te beperken tot het vraagstuk. Danzig, heeft opgegeven. De Danziger Vorposten verklaart, dat het vraagstuk-Danzig van Berlijn uit zal worden geregeld op het oogenblik, dat de Duitsche politiek gunstig acht. Het blad laat daarmede blijken, dat Berlijn uitziet naar iedere zwak heid van het buitenland. Hetzelfde blad tracht vandaag Polen te inti mideeren door toespelingen te maken op de „snelle beslissingen" waarvan de Duitsche po litiek het geheim bezit, maar men geeft zich er in politieke kringen rekenschap van, dat Polen cp het hoogtepunt van zijn militaire en moreele voorbereiding staat en dat het vraagstuk-Dan- zig, dat men wil „localiseeren" zekere aspec ten heeft, die de Duitsche propaganda negeert. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 760-5 .Vorige stand: 760.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1