Wijziging Dienstplichtwet H Lustrumviering te Nijmegen New-Yorksche Beurs Italië-Engeland MEENINGEN UIT DE TWEEDE KAMER ZATERDAG 13 MEI 1939 stoomvaartlijnen Vele leden zagen liever vergrooting van het contingent dan ver lenging der eerste oefening Hoe denkt de regeering zich de financiering? Tijdelijk karakter Verlenging eerste oefening Herhalingsoefeningen Het luchtgevaar Pontificaal lof in de Canisiuskerk gecelebreerd door Mgr. A. F. Diepen Kerkmuziek in grooten stijl PROF. DR. A. POMPEN O.F.M. 60 JAAR Koersen liepen terug; slot gedrukt Clearingkoersen Stuurlieden-examen VOETBAL De beide ploegen voor den wed strijd van vandaag thans samengesteld Academische examens R. K. Universiteit MARKTN1EUWS WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 12 Mei FAILLISSEMENTEN Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging vein de dienstplichtwet zagen enkele leden dit ontwerp als een toegeven aan en een versterking van militaristische strevingen, die aan een krachtige bestrijding van de werk loosheid in den weg staan. Dat hier sprake zou zijn van een toegeven aan militaristisch drijven, werd door zeer vele andere leden weersproken. Met de regeering waren zij van oordeel, dat voor de grens- en kunstbeveiliging een grootere vredes- sterkte noodzakelijk is. Ons volk zal zich daarvoor zware persoonlijke en financieele offers moeten getroosten. Onder vooropstelling, dat zij niet anti-milita ristisch zijn, noch ooit geweest zijn, verklaarden enkele leden sceptisch tegenover de voorgestelde maatregelen te staan, omdat zij de regeering in haar politiek niet konden volgen. Zij streeft niet voldoende de eenheid en de economische weerbaarmaking van ons volk na. Ook keurden zij het af, dat de regeering een zoodanige buitenlandsche politiek volgt, dat zij de vrijheid mist tegenover agressieve mogend heden stelling te nemen. Andere leden achtten de zelfstandigheids- politiek der regeering de juiste. Vele leden achtten het een ernstige leemte in de memorie van toelichting, dat daarin gezwegen wordt van de kosten, welke met de voorgestelde maatregelen gemoeid kunnen zijn. Men zou het op prijs stellen, indien de regeering, uitgaande van zekere ver onderstellingen ten aanzien van den duur der eerste oefening bij de verschillende wapens en dienstvakken, alsmede van den duur der herhalingsoefeningen, een aantal kostenberekeningen aan de Kamer zou willen overleggen. Daarnaast zou men gaarne vernemen, hoe de regeering zich de financiering van de voor gestelde maatregelen denkt. Verschillende denk beelden werden ter sprake gebracht: heffing van een oorlogswinstbelasting, heffing van een extra belasting van de belastingplichtigen, die voor de defensie geen persoonlijke offers bren-- gen of gebracht, hebben, een bijzondere heffing van de grootere vermogens, een bijzondere hef fing van inkomens, grooter dan bijvoorbeeld 5000. financiering uit leeningsgelden. Dit laatste denkbeeld werd verdedigd door leden, die aan de voorgestelde wetswijziging een tijdelijk karakter wilden geven. Men had in de memorie van toelichting noode gemist mededeelingen omtrent de vraag, hoe de regeering zich voorstelt te voorzien in het nij pende gebrek aan kader, dat zich aanstonds na de inwerkingtreding van de voorgestelde maat regelen zal doen gevoelen. In dit opzicht heerscht thans reeds een groot tekort: hoe zal dat in de naaste toekomst moeten worden aangevuld? Voorzoover 's lands belang zich daartegen niet verzet, zou men gaarne inlichtingen ontvangen omtrent de wijze, waarop de regeering zich de versterking van de grens- en kustbeveiliging heeft gedacht. Op welke wijze zullen de troepen, bestemd voor de grens- en kustbeveiliging, wor den georganiseerd en gelegerd? Kan de regeering mededeelen, zoo vroeg men, welke sterkte aan troepen aan de kust en de grenzen met en zonder de tweede bataljons (grensbataljons) aanwezig moet zijn om een voldoende beveiliging te vormen? Gevraagd werd," of de regeering wil breken met het stelsel, de garnizoenen van de voor grens- en kustbeveiliging aangewezen troepen ver van de grens en kust te leggen. Wederom werd aangedrongen op het graven van een kanaal van Almen naar Pannerden. Van verschillende zijden vestigde men er de aandacht op, dat het onderhavige ontwerp een vrucht is van de huidige buitengewone omstan digheden en daarom, een buitengewoon, dus tij delijk karakter behoort te dragen, zeker voor wat de machtiging tot verlenging van den duur der eerste oefening betreft. Men zou de machtiging willen beperken tot 2, 3 of 4 jaren, of deze willen binden aan de lich ting 1943. Nadien kunnen regeering en Staten- Generaal deze aangelegenheid wederom onder het oog zien. Sommige leden zouden ook de verlenging van den duur der herhalingsoefeningen voor enkele jaren willen doen gelden, evenals de voorgestelde verlenging van den duur der eerste oefening voor de dienstplichtigen bij de marine-kust wacht tot 21 maanden. Vele leden merkten op, dat de verlenging van den duur der eerste oefening en der her halingsoefeningen het nog meer dan tot dus verre noodzakelijk maakt, dat maatregelen worden getroffen om te verzekeren, dat de dienstplichtigen na afloop van hun dienst tijd de door hen verlaten plaats in de maat schappij weer kunnen innemen. Het scheen deze leden in het algemeen wel mogelijk de werkgevers van hen, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn geweest, te verplichten hun arbei ders weer in dienst te nemen. Eenige leden gaven de instelling in overwe ging van commissies, welke op dit terrein een bemiddelende taak zouden hebben. Aan him beschouwingen over het voorstel der regeering om de Kroon te machtigen, den eer sten oefentijd tot twee jaren te verlengen, wil den vele leden doen voorafgaan de vraag, in hoever van deze machtiging onder de huidige buitengewone omstandigheden voor de verschil lende wapens en dienstvakken gebruik zal wor den gemaakt. De toelichting tot het voorstel om de Kroon te machtigen, den duur der eerste oefening tot twee jaar te verlengen, had vele leden ernstig teleurgesteld. Men meende, dat het aan de be handeling van dit wetsontwerp ten goede zou zijn gekomen, indien de regeering uiteengezet had, waarom zij de oplossing van dit vraagstuk niet gezocht heeft in de richting van vergroo tte® van het contingent, wellicht gepaard met een matige verlenging van den eersten oefentijd. Ook het stelsel van vrijwilligerskorpsen had, naar men meende, onder de oogen moeten wor den gezien. Tenslotte zouden enkele leden gnarne verne men, of Nederland niet met een aanzienlijk ge ringere personeelssterkte aan kust en grenzen zou kunnen volstaan, indien meer spoed werd be tracht met de vervolmaking van de bewapening en een uitgebreid stelsel van permanente kleine verdedigingsstellingen werd ingericht. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat de door de regeering gekozen oplossing den persoonlijken last van den dienstplicht op de schouders van een te gering aantal mannen legt. Zij zullen ten hoogste twee jaren onder de wapenen kunnen worden gehouden, maar indien de tijdsomstandigheden versterking van de grens- en kustbeveiliging .noodig doen blijven, zal dat maximum wellicht bereikt worden. Een zoo langen diensttijd nu achtten verscheidene dezer leden met het oog op de maatschappelijke belangen van een jongen man een groot be zwaar. Voor velen was dit bezwaar overwegend. Deze ongelijkmatige verdeeling van lasten werd door vele leden een overwegend be zwaar geacht tegen de voorgestelde oplos sing. Aan de hier aan het woord zijnde leden stond een contingent van 50.000 man voor pogen. Enkele leden vroegen, of het voorstel om den maximum-duur der eerste oefening van het hoofdwapen meer dan dubbel zoo lang te maken wel houdbaar is, gezien het feit, dat de Engei- sche regeering met een oefeningstijd van slechte zes maanden meent te kunnen volstaan. Van andere zijde werd hierop geantwoord, dat een vergelijking tusschen het Engelsche defen siestelsel en het onze in alle opzichten mank gaat. Tegen het denkbeeld van uitbreiding van het contingent ter vervanging van het voorstel der regeering voerden vele leden in de eerste plaats aan, dat langs dien weg de voorzieningen, welke de regeering in de tegenwoordige omstandighe den noodig acht en waarmede toch ook de hoo- gerbedoelde leden instemden, niet spoedig ge noeg zijn te verkrijgen Sommige leden merkten op, dat de meest af doende maatregel voor een permanente grens- en kustbeveiliging is het vormen van grens- en kustdetachementen, bestaande uit geoefende dienstplichtigen, die zich daartoe vrijwillig aanmelden. Sommige leden meenden, dat het vrijwilligers- stelsel in het bijzonder voor de kustwacht aan beveling zou verdienen. Voor verscheidene leden was het een ernstig bezwaar, dat de regeering volgens de voorge stelde regeling de bevoegdheid zal verkrijgen om naar gelang van de omstandigheden, zonder nadere goedkeuring van de Staten-Generaal, te beslissen over een verlenging van den eersten oefeningstijd, die voor het overgroote deel der dienstplichtigen een verdubbeling of zelfs meer dan een verdubbeling van hun diensttijd kan beteekenen. Sommige leden achtten het daarom ge. wenscht, dat in dit ontwerp zal worden opge nomen een bepaling, krachtens welke de re geering verplicht zal zijn aan de Staten-Gene raal mededeeling te doen van de krachtens artikel 30, tweede lid (nieuw), genomen maat regelen. Men bepleitte de wenschelijkheid, dat de regeering de premies voor de sociale ver zekering der dienstplichtigen voor haar rekening zal nemen. Aangedrongen werd op een betere rege ling van de kostwinnersvergoeding. Sommige leden verklaarden ernstig bezwaar te hebben tegen het voorstel, den duur der herhalingsoefeningen van ten hoogste 40 op ten hoogste 85 dagen te brengen. Voor de jon gere lichtingen der landmacht, welke 11, 12 of 15 maanden gediend hebben, alsmede voor de lichtingen, welke in de toekomst wellicht aanzienlijk langer onder de wapenen zullen zijn geweest, achtten deze leden een zoodanige ver lenging van de herhalingsoefeningen niet noodig. Voor de oudere lichtingen meenden zij, dat deze maatregel te ver gaat. Vele andere leden juichten het voorstel tot verlenging van den duur der herhalingsoefenin gen toe. 0 Gevraagd werd, of de regeering kan mede deelen, welke lichtingen zij in de jaren 1939 en 1940 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen wil roepen, voor hoe lang en op welke tijdstippen. Het had vele leden verwonderd, dat de regee ring in de tegenwoordige omstandigheden geen aanleiding heeft gevonden nadere voorzieningen voor te stellen met betrekking tot de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. Op dit gebied moet, naar vrijwel algemeen wordt erkend, nog veel gedaan worden. Thans stelt de regeering de versterking van de luchtverdediging voor een groot deel afhankelijk van bijdragen, zoowel van lagere overheidsorganen als van instellin gen en particulieren. Dit is een bescher ming van den meestbiedende. Objecten van vitaal belang electrische centrales, haven werken, sommige fabrieken moeten door het Rijk worden beschermd, onafhankelijk van het initiatief en de vrijwillige bijdragen van anderen. Verscheidene leden achtten bovenbedoeld stelsel in strijd met de artikelen 188 en 194 der Grondwet. Andere leden meenden, dat stiijd met de Grondwet hier niet aanwezig is. Zij meenden nochtans, dat de thans gevolgde handelwijze niet de meest gewenschte en doelmatige is voor het verkrijgen van een goed sluitend stelsel van luchtverdediging en voor het met den ge- wenschten spoed treffen van voorzieningen op dit gebied. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. Aan den vooravond van den officieelen lus trumdag, welken het Nijmeegsche studentencorps „Carolus Magnus" heden viert, heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de St. Canisiuskerk een plechtig lof gecelebreerd, waaraan het Aachener Domchor, onder leiding van den Domkapel- meester Th. B. Rehmann, een zeer bijzonderen luister verleende. De Nijmeegsche studenten hebben getoond dat zij de teekenen des tij ds góed verstaan, toen zjj besloten van deze lustrumviering gebruik te maken om een stimuleerend voorbeeld te geven t.a.v. de kerkmuziekbeoefening. Nu dank zij de oplevende activiteit van de zich verjongende St. Gregoriusvereeniging de belangstelling voor de kerkmuziek in ons land allerwege toeneemt, heb ben de Nijmeegsche studenten een loffelijk ini tiatief genomen door de kerkelijke plechtig heden, welke bij de lustrumviering behooren, op bizondere wijze te verzorgen. Het hoogtepunt van deze kerkelijke viering zal uiteraard de pontificale Hoogmis zijn, welke Mgr. Diepen hedenochtend zal opdragen en waarbij voor het eerst in ons land Bruckner's e-moll Mis met koperblazers, een der meester, werken van kerkmuzikale compositiekunst, in liturgisch verband zal uitgevoerd worden. Vrij dagavond kon men reeds de volle wijding en schoonheid ervaren van een pontificaal lof, ge celebreerd door 's Hertogenbosch'grijzen bisschop en opgeluisterd door een reeks gezangen van de grootmeesters der kerkmuziek. Men hoorde hier bij drie Christus-lofzangen, een vierstemmig „Laudes Christo Redemptori" van Obrecht, een vierstemmig „Tu solus, Qui facis mirabilia" van Josquin Des Prez en een vijfstemmig „Venite ad Me omnes" van Lassus, drie koorwerken dus uit den bloeitijd der Nederlandsche scholen. Uit een jongeren tijd zong het koor een Regina Coeli van den vroegeren Domkapelmeester te Aken, Franz Nekes, alsmede vóór den zegen met het Allerheiligste een Tantum Ergo van Bruckner. De orgeldocent van het Gregoriushaus te Aken, Heinrich Weber, luidde het lof in mei Joh. Seb. Bach's koraalvoorspel „Gelobt seist Du, Herr Jesus Christ" en speelde tijdens het lof een aria van Loeillet en nadat de zegen met het Allerheiligste gegeven was, de Echo-fantasie van- Sweelinck. De luister van den altaardienst, gevoegd bij de schoonheid, die de muziek van het voortref felijke Aachener Domchor daaraan toevoegde, maakte dit lof tot een gebeurtenis, die bij de talrijke aanwezigen, waaronder zich uiteraard professoren en studenten en bestuurderen van de St. Radboudstichting bevonden, maar waar voor ook velen van buiten Nijmegen gekomen waren, een diepen indruk naliet. Na afloop van het lof, toen de bisschop in plechtigen stoet de kerk weer verlaten had, gaf het Domchor nog een kort concert, waarbij drie gezangen van 16e eeuwsche Zuid-Nederlanders, n.l. Willaert, Jacob van Berchem en Clemens von Papa, ten gehoore werden gebracht, alsmede een aantal Marialiederen van Max Reger, den Limburgenaar Pierre Zeyen en den Vlaming Lode de Vocht. De organist speelde ter afwisseling een Sonata da chiesa van Hendrik Andriessen en een Toc cata van Marius Monnikendam. Het concert werd besloten met drie motetten van Nederlanders: „Celestis Urbs Jerusalem" van Diepenbrock, „Alleluia, laudate pueri" van Jan Mul en „Decora Lux" van Joh. Winnubst. Maandag 15 Mei bereikt prof. dr. Aurelius Pompen, O. F. M„ hoogleeraar aan de katho lieke universiteit te Nijmegen, den zestigjari gen leeftijd. Voor een bescheiden hulde heeft zich uit zijn vrienden, leerlingen en oud-leerlingen een comité gevormd, dat Maandagmiddag in de se naatskamer van de universiteit, Keizer Karei- plein 11 te Nijmegen, waar prof. Pompen om half vier receptie houdt, hem een huldeblijk zal aanbieden. NEW YORK, 12 Mei. (Part.) Veel verandering was er heden in het beeld, dat Wallstreet bood, niet gekomen. De markt was opnieuw lusteloos en de belangstelling gering. Stimuleerend nieuws was er niet. Wel schijnen de besprekingen tus schen de verschillende partijen in 't bruinkool conflict geleid te hebben tot de mogelijkheid van afzonderlijke overeenkomsten, doch tot nu toe duurt de staking nog overal voort en schijnen nog geen bepaalde definitieve afspraken te zijn gemaakt. Ondertusschen blijft omtrent de prijs ontwikkeling in de staalindustrie onzekerheid bestaan, hetgeen onder de heerschende omstan digheden niet anders dan een deprimeerenden invloed op de markt kan hebben. Daarbij voegt zich dan nog de weer iets toegenomen ongerust heid in Europa nu de onderhandelingen tus schen Londen en Moskou geen voortgang schij nen te maken en van de andere zijde de kwestie Danzig weer meer op den voorgrond wordt ge plaatst. De Europeesche beurzen waren heden dan ook weifelend gestemd, hetgeen op Wall street natuurlijk altijd wel eenigen invloed heeft. In verband met een en ander brokkelde het koerspeil vandaag dan ook weer verder af, doch evenals op de vorige dagen voltrok de daling zich in zeer kalm tempo. Deze was dan ook in hoofdzaak toe te schrijven aan het gebrek aan belangstelling, waardoor de betrekkelijk geringe realisatie moeilijk een tegenpartij vond. Na een meerendeels fractioneel lagere opening liepen de koersen gedurende de eerste beursuren over de geheele linie langzaam terug. Het sterkst ston den staal-, auto-, koper- en automobielwaarden onder druk. Desondanks bleven de verliezen practisch overal tot minder dan een dollar be perkt. Tegen het einde van het tweede uur be gon zich een lichte herstelbeweging of te teeke nen, hoofdzakelijk als gevolg van dekkingen. De 'handel bleef echter gering. In het eerste uur bedroeg de .omzet 110.000 shares en in het tweede uur 50.000 shares. Ook in het derde en een gedeelte van het vierde uur bleef de iets betere stemming be staan, doch in de meeste gevallen kon het vorig slotpeil niet meer bereikt worden. In het verdere verloop onderging het koerspeil voor de meeste fondsensoorten weer eenige verlaging en het slot kwam in gedrukte stemming tot stand. De han del had, evenals 's morgens, niet veel te betee kenen en de koersfluctuaties bleven van uiterst bescheiden afmetingen. In het vierde uur kromp de handel in tot 30.000 shares en het totaal gaf een hoeveelheid van slechts 340.000 shares te zien. Staal- en automobielwaarden werden in ongunstigen zin beïnvloed op de kans, dat de automobielfabrieken gedurende de zomermaan den langer dan gebruikelijk gesloten zullen wor den, terwijl er gerechten liepen over een prijs- verlaging van staalproducten. Evenals voor de overige afdeelingen, bleef ook hier het nadeelig verschil beneden 1 dollar. Chryslers werden he den exdividend 1.50 verhandeld. Zoowel U. S Steel, als Bethlehem Steel en Chrysler moesten in hét laatste uur om en nabij een halven dollar Koersen voor stortingen op 13 Mei 1939 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken f 74.98, Lires f 9.90. 's GRAVENHAGE. Voor het diploma stuur man groote handelsvaart slaagden de heeren: voor eerste stuurman A. Cupido, voor derden stuurman B. W. Schouten en J. C. Nap. Voor stuurman kleine handelsvaart: W. Salomons en O. Vos. oe meer men gelijk wi! hebben, hoe minder men het krijgt. De beide elftallen voor den landenwed- strijd ItaliëEngeland zijn Vrijdagavond definitief samengesteld. Engeland komt uit met de volgende spe lers: Doel: Woodley. Achter: MUle en Hapgood (aanvoerder). Midden: Willingham, Cullis en Mercer. Voor: Matthews, Hall, Lawton. Goulden en Broome. Italië': Doel: Olivieri. Achter: Foni en Ra va. Midden: De Petrini, Andreolo en Locatelli. Voor: Biavati, Serantoni, Piola, Meazza en Colaussi. De weersomstandigheden zijn verre van gun stig en men rekent er algemeen op, dat het Zaterdagmiddag zal regenen of althans zwaar bewolkt zal zijn. In ieder geval zijn deze om standigheden gunstig voor de Engelschen. 60.000 toeschouwers zullen den wedstrijd bij wonen. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heer D. du Cloux, Den Haag. Doctoraal examen geneeskundede heeren L. B. den Houter, Den Haag, H. Matzinger, Vlissingen en G. J. Idema, Den Haag. Artsexamen le gedeelte: de heeren P. C. Kraan, Oegstgeest en L. O. Meyers, Den Haag Bevorderd tot arts: de heeren P. M. J. de Koek, Leiden en A. W. Fries, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het cand.examen rechten: L. de Ruijter. Semi-arts examen; D. Hoogendoorn, J. E. A. Huurdeman, G. P. van der Sterre, T. Visscher en W. van Zeben. Arts-examen: B. Boekwinkel, P. J. Kostel- dijk, P. W. D. Staercke, A. M. A. Heumakers. Theor. tandheelk. 2e ged.: D. van Leyen. Tandarts examen: L. J. Backer, J. Baren- drecht, A. F. Herrebrugh, J. Kentgens, G. E. Neumann, Ch. T. Su en A. J. Janus. DELFT Bevorderd tot doctor in de tech nische wetenschap, na verdediging van een proefschrift en van stellingen, de heer W. B. Kloos, bouwk. ingenieur, geboren te Makassar. LEIDEN Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift mevr. L. Teunissenvan Zijp, geboren te Malang en wo nende te Arnhem; idem op een proefschrift de heer G. L. Krol, geboren te Bandjermasin en wonende te Leiden. AMSTERDAM. Geslaagd voor het can- didaatsexamen A. wis- en natuurkunde de heer N. P. Dekker, Amsterdam. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de klassieke taal- en letterkunde de heer W. A. M. Peters uit Nijmegen. AMSTERDAM, 12 Mei. Tabak. Het verdere ver loop der inschrijving was kalmer. 1460 pakken Besoeki blad werden en bloc gekocht door Nederl firma tot circa 31 bij tax. van 27 ets. Hieruit werden eenige gesloten ladingen weder omgezet aan een Deenschen fabrikant tot hóogen prijs. Ook Zwitsersche, Holland'sche en Duitsche fabri kanten kochten eenige partijen Besoeki tot on geveer 25 tot 50 pCt. boven tax. Nederl. handel kocht daarentegen 296 pakken BTM/Hybride/LN.' HR/Z tot 20V2 ets. zijnde tax. Van de Plantage- Besoeki werden 391 pakken Krossok opgehouden, terwijl ook de 120 pakken losblad onverkocht bleven. Voor d'e overige Krossoksoorten was wei nig belangstelling en werden hiervan nog 665 pakken opgehouden. Het verkochte bedong eendge cents boven tax. 's HERTOGENBOSCH, 12 Mei. N.V. Botermijn. Aanvoer 28950 kg. Hoogste prijs f 1.29, laagste prijs f 1.13, rr.'iddelprijs f 1.25. LEEUWARDEN, 12 Mei. De P. N. Z.-noteering voor Friesche kaassoorten is heden te Leeuwar den als volgt vastgesteld (in centen per kg.): Goudsche kaas 20 plus 1617, idem 40 plus 29 31, volvet 3739. Edammer kaas 20 plus 16 17 idem 40 plus 2931, Broodkaas 40 plus 29 30, Leidsche kaas 20 plus 1617. Stemming goed. LEEUWARDEN, 12 Mei. Graannoteeringen Wegens geringen aanvoer geen noteering. Buitenlandsche granen. Gele laplatamais disp. 173.00 boordvrij Leeuwarden en 165.00 boordvrij Rotterdam. NÓord-Amer. Lijnkoeken disp. 8.75 boordvrij Leeuwarden en 8.25 boordvrij Rotter dam. Noord-Am. Lijnkoeken merk S.K. disp. 8.30 boordvrij Rotterdam. Gele Amerik. Mais disp. 172.00 boordvrij Leeuw, en 164.00 boordvrij Rotterdam. Gele Java Mais disp. 170.00 boord vrij Leeuwarden en 162.00 boordvrij Rotterdam. La Plata gerst disp. 171.00 boordvrij Leeuwarden en 163.00 boordvrij Rotterdam. Stemming kalm. ARNHEM, 12 Mei. Eierveiling. Aanvoer 3.000.000 eieren: kipeieren 2.903.70, eendeieren 2.652.80 per 100 stuks. Ganzeneieren 5.00 per 100 st. afstaan. Ook mijnen, koperwaarden, public- utilities, equipmentshares, kunstzijde-aandeelen en chemische fondsen belandden bij het slot op iets lager niveau. Hetzelfde was het geval met de sporen, doch Union Pacific moesten een groo ter verlies registreeren, n.l. bijna 2 dollar. Niet tegenstaande de verkoopen in den kleinhandel, zooals gebruikelijk ook in de achter ons liggende week waren toegenomen, konden de betreffende waarden zich niet aan de algemeene marktten- denz onttrekken; alleen Sears Roebuck konden zich goed handhaven. Voor oliewaarden, lucht vaartfondsen, tabakken en rubbers moest even eens van een onrégelmatige stemming gespro ken worden, waarbij de kleine nadeelige ver schillen de overhand hadden. Van de overige afdeelingen vielen nog op Westinghouse met een verlies van 1J4 dollar. Laatst gedane koersen Mei Allied Chemical American Can Co Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Pef! Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ghes. O' lo Chicago Rock Isi. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil Dawesl. 5 Vt Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra] Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. City Bank Nac. Dairy Prod. New York Centra) North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Pubi. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuam Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. Leather U. S. Rubber U. - St Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building 5 ex. dividend nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. 5 nominaal 12 11 10 160% 161 162 86 86% 87 21 2l3/8 21% 14 141/8 14% 41 41% 41% 1613/8 161 160% 81 Vs 81% 82 9% 10 9% 24% 24% 24% 28% 28% 28 5 3/8 51/4 51/4 55% 56% 563/8 4Va 41/4 4 77% 78% 77% 313A 31% 32 32% 33 32% 3/s 3/8 3/8 693/g 67 Vs§ 69% 6 6% 6 1/4 31 Vs 31 3/S§ 323/8 23 23% 233/8 203/s 201/4 20% 18 19%. 18 17% 17 16% 62 3/8 63% 63% 142% 143 141 157 157 155 8 8% 8 34Vs 343/4 35 42% 43% 43 26 27% 263/4 5% 53/8 5% 12'A 12 12% 57 3/8 57% 58% 48% 48% 48% 7% 7% 7 3/s 31% 32% 32% 1% 1 Va 1% 47% 473/8 473/4 25 25 25% 15 15% 15% 14% 15 15 15% 15% 16 Vs 21 22 22'/8 175 173 173 17% 18% 18% 35% 35% 36 54 54i/2 55 353/8 35% 35% 6-Vs 61/2 6% 15% 15% 16 72 - 72 71 11% 11% 11% 12 12 12 13 13% 13% 14% 15% 15 3/s 6 Vs 61/8 6 1/8 45% 46 3/8 45% 12 12% 12% 94 95% 96% 37 s/8 373/8 37% 2 75 2 2% 4% 38 Vs 38 3/8 383/8 47 47% 47% 18 Va 19% 18% 90% 92 92% 44 44% 443/8 ex ccmpon. NEW YORK, 12 Mei 12 Mei 11 Mei 12 Mei 11 Mei Brussel 17 01% 17.02 17.02% Rome 5.26 5.26% 5 26% Bern 22.46 22.47 22.48% Madrid Oslo 22.52'k 22-52% 22.52% A'dam 53.60 53.57 53.67% Londen 4-68 4 681/4 4'68-iV Parijs 2.6441 265 2.64 IS Berlijn 40.13% 40-13% 40 13% 12 Mei Suiker Jan. Sept. Mrt Nov Mel 1,97-98 1.96-97 Jan. Juli 2 01-03 2 00—01 Mrt. Katoen Mei 8 92-93 8 82 Juli 8.44-45 8 44-45 Oct. 7 83 84 7.83-85 Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. -.-. Mrt. -— Mel 4-30-425 Juli 4 374.35 Sept. 429- 428 Dec. 4 324 30 Rubber Standaard NEW YORK, 12 Mei 11 Mei 12 Mei 11 Mei 2 05-06 2 11-— 2.01 -03 2 04 06 2.04-05 2 10 2.01-02 2.03-05 Dec. 7.62-63 7.66 Jan. 7,627.62-- Mrt. 7 577 58 Mei Juli Sept. Dec. (Santos) 6 056-0£'29 6 15 6 18 6.21 Maart 6 26 Mei...6 30 6-53-23 6-12- 6-2,112 6-£I- 6-20- Mei 15,90- Juli 15.98- Sept 16 00- Dec 16 00- Tin Loco 49 00 48 .75 15.97Dec 16 01-f 16-11 16 08Jan 16 021612 1610Mrt 16 04-f 1613-f 16.11 Slotkoersen Mei 12 Tarwe Mei 78%78 3/s- Juli 73% - 73% -74 Sept 73 'A Vs 73 74 Maïs Mei 50% 50% Juni 51%513A Sept. 52%52% Reuzel Mei 655 6.60 Juli 6 60 6.65 12 Mei 11 Mei Term 48 50 48.65 CHICAGO, 12 Mei 11 10 Haver Mei 34%-- 35% Juli 32%— 33 Sept 30y8 - 31% Rogge Mei 46 3/s453/4.— Juli 48 47% Sept. 493/848 3/s Sept. 6.70 6.75 Oct. 6,70 6 75 WINNIPEG, 12 Mei 12 Mei 11 Mei 64%- 66 - 66%- Gerst Mei 41 40% - Juli 40 39%- Oct. 39%38%. Lijnzaad Tarwe Mei 64% Juli 66 Oct. 67 Rogge Mei 44% Juli 45 Oct 46% Haver Mei 30 29 Oct. 29%-— 28% Juli 30 V4 3l gedaan en laten t bieden 44 Juli 150 150 44%-— Mei 152 152 45%Oct 141 1401 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Young met verklaring 297 1291/s. 183/4 415 35—35 1/16 41% 21% Young zonder verklaring 18 Van 4.30—5 uur Unilever 129'4 Anaconda 18% Beth. Steel 42 Young met verklaring 2114 Young- zonder verklaring 18 binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 11 Mei: SU. Annala» sGdynia; Blyth, s.. Goöle; Wilbo, m.s., Londen. Alice Marie, s., Gdynia. 12 Mei: Sambre, m.s., R'dam; Tiberius, s.. Ham burg; Nlgarlstan, s., Antwerpen; Foch Rose. Swansea. m Vertrokken 11 Mei: Lowestoft Trader, s., m mouth; Fredanja, m.s., Strood; Rabenhaupt', m-s- Bai2 Mei: Texelstroom, s., Liverpool; Thornburj'. s„ Newcastle. vertrokken 12 Mei: Nettle, mi„ R dam. Vertrokken 12 Mei: Colombia, m.s., W.-lnaw' Bor. s., Frederikstad; Akershus, s., Oslo: Vega, Malmo; Sambre, m.s.. Parijs; Ddysseu, Kope hagen; Theseus. s„ Passages vla R'dam. AMSTERDAM. Aangekomen 11 Mei: St. Ann land, Gdynia, steenkolen, Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij.; Blyth, Goile, stukgoed en stee' kolen, Handelskade, Gehr. Scheuer; Wilbo, U°" den, stukgoed, Steiger H.A.L., Kam'pman. 12 Mei; Alice Marie, Gdynia, steenkolen, J- Coenhaven, Ned. Steenk. Hand. Mij.; Sam»' R'dam, stukgoed', J. P. Coenhaven, Wm. H. Muu Co.; Tiberius, Hamburg, stukgoed, Suma^, kade, Verg. Cargadoo'rskantoor; Nigaristan, Ad werpen, stukgoed. Handeskade, Ruys Co.; F Rose, Swansea, anthraciet en steenkolen, Hooi-- kanaal Oost, Ned. Bevr. kant. ie m JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA GEDE. naar Java, pass. 11 Mei Kaap Goede Hoop. -.„«r- SINGKEP, 11 Mei van Sydney (C.B.) naar New York. „,„1 KOTA NOPAN, naar New-York, pass. 11 ea- Mauritius. KOTA TJANDI, 12 Mei van New-York te Singa pore. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCYONE, thuisrais, 11 Mei te Santos. ALGORAB, 12 Mei van B.-Aires te R'daro HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, thuisreis, pass. 11 Mei Palm'as. HOLLAND-AMERIKA LIJN NIEUW AMSTERDAM, 12 Mei van Rotterda" naar New-York. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MANOERAN, 11 Mel van Pacific Kust te KaaP' stad. .f MODJOKERTO, 9 Mei van Vancouver na" Kaapstad. MIJ. NEDERLAND TABIAN, thuisreis. 11 Mel van Aden. KON. PAKETV. MIJ. STRAAT SOENDA, 11 Mei van Mauritius na3* Reunion. ROGGEVEEN. 10 Mei van Wellington te SC» rabaja. TEGELBERG, 11 Mei van Saigon naar BangKO" NIEUW ZEELAND, 11 Mei van Singapore l Melbourne. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIBADAK, 10 Mei van Shanghae naar Ara®' TJIKARANG, arr. 10 Mei te Hongkong. TJIMANOEK, 10 Mei van Yokohama naar F" lembang. NED. IND. TANKSTOOMB. MIJ. ORULA, 10 Mei te Sydney. MALVINA, 10 Mei van Haymark Terminal Quebec. ,5 MEGARA, naar Hamburg, was 10 Mei 5 u- n.m. 240 mijlen Z.Z.W. van Valentia. MARISA, 11 Mei van Triëst te Port Said. ADINDA, 11 Mel van Port Said n. Algiers CARELIA, 10 Mei van Curacao te Dublin. KON. NED. STOOMB. MIJ. HERCULES, 12 Mei van Varna te Constants- IRENE, 12 Mei van Palermo naar Candia. HEBE, 12 Mel van Gothenburg te Aarhutis. f RHEA. naar Amst., pass. 11 Mei n.m. Gibralt3. SATURNUS, naar Tunis. pass. 12 Mei GibraW MEROFE, uitreis, pass. 11 Mei de Azoren. SOCRATES, uitreis, 12 Mei te Barbados. CRYNSSEN, 11 Mel van Madeira n. Plymouth- HERMES, naar Hamburg, pass. 12 Mei n.m- uur 15 Lydd. GANYMEDES, 11 Mei van Aruba te Jamaica- ODYSSEUS. 12 Mei van Amst. naar Gdynia. OBERON. 12 Mei van Famagusta naar Messi»"' THESEUS, 12 Mei van Amst. via R'dam Passages. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, uitreis, 11 Mei n.m. 10 uur vfl!l Colombo. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN ARENDSKEBK, thuisreis, 11 Mei van Genua. SEROOSKERK, uitreis, 12 Mei van Hongko»?' IIOLLAND-AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, 12 Mei n.m. 4 uur van. Ha»1' burg naar Amst. DIVERSE SCHEPEN RUN, naar Raum'o, pass. 10 Mei Hlrtshals. KERKPLEIN, naar R'dam. pass. 12 Mei Udsir6' GROENLO, 12 Mei van Susak te Novl. WAALHAVEN, 11 Mei V. de Tyne n. St. Thon»^' BATAVIER IV, 12 Mei van R'dam te Gravese» WINSUM. 11 Mei van St. Vincent n. Barbad0,] WOLSUM, 11 Mei van Bontevia'eo te Liverpo0'' GROENLO, 11 Mei van Susak naar Novl. ST. PHILIPSLAND. 11 Mel van Danzlg n. R'da»* KEILEHAVEN, 11 Mel van Havre naar HambUVjj LAUWERZEE, sleepboot, R'dam naar Sulina. Mei van Algiers. DEN HAAG, 10 Mei van Schiedam te Housto'" ORANJEPOLDER, 11 Mei van R'dam te Land®"' Opgegeven door V. d. Graaf Co., N.V- (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 11 Mei: J. M. Hol aannemer, Leuven»®'1? (Brammen). R.c. mr. A. H. van der Giesen. u» mr. B. Dijstra, Zut'fen. - H. Klein Obbink, kruidenier, Epe. R.c. H. L. Wilkens. Cur. mr. W. S. Kalma, Epe. WAlle Kuiper, schoenmaker, Harlingen. ïy:, mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. J. H. Cornel' Sneek. H. van der Berg, van boerenbedrijf, Vee% wouden. R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. ntf. van der Schaaf. Leeuwarden. .4. Jacobus Nas, Nijmegen, Straalmanstraat R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. mr. E. H. Enge kens, Nijmegen. 10 Mei: Vennootschap o.d. Firma Aannemer^ bedrijf v.h. L. van der Hoek en Zonen, gevestf»{ te Brielle, Langestraat 40 en h-aar leden: Leen1»1^ van der Hoek Jr., Langestraat 40, Brielle; Jan v'"( der Hoek, Dijkslob 45 b, Brielle; Pieter van Hoek. Slagveld 118. Brielle. R.c. mr. B. F. Verve® Cur. mr. C. S. de Jong, Brielle. N.V. Delco, kledingindustrie, gevestigd Schiedam. Hoogstraat 84. R.c. mr. B. F. Vervee Cur. mr. P. van Bochove, Schiedam. t f, Johannes Venhof, metselaar, Ou-d'ewat" Llnschoterpoort C. 137. R.c. mr. B. F. VerV' ■ee»- Cur. mr. J. I. van Doorninck, Oudewater. Willem Franciscus Nieuwenhuizen, sch°® f, maker, Rotterdam-, Joh. Brandstraat 8 b. R.c. B. F. Verveen. Cur. jhr. mr. C. H. Beelaerts v Blokland. Rotterdam. Vernietigd: ,.„i 8 Mei: Arie de Jong, Leeuwarden. Vernie™* op grond van hooger beroep. 0o 11 Mel: P. Re zeiman, Oenkerk. Vernietigd grand! van verzet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2