Eén vluchtelingenkamp? D OF DE JODEN VRIJ? ZATERDAG 13 MEI 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER ^aar komt die critiek vandaan? een fcanv Zon "let NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND Kamerlid vraagt of arbeiders gevaar loopen Het nieuwe stadspark te Nijmegen Prins Bernhard zal de opening van „De Goffert" bijwonen NATIONALE INKOMSTEN- EN WINSTBELASTING 25 Mei onderzoek in de Tweede Kamer Leverings- en betalingscondities voor schoenen Hoogtevluchten met kinkhoes tpatïëntj es Jaarverslag V.O.S. meldt, dat proeven worden voortgezet HET WEER IS NIET TE KOUD Heeft de IJsheiligenafkoeling dit jaar niet veel te beteekenen? UIT DE KLOMPENINDUSTRIE Commissie van advies ZUIDVRUCHTENHANDEL ADRESSEERT Antwoord-telegrammen afgeschaft 3e Int. Luchtvaarttentoonstelling te Milaan VROEGTIJDIG DE SPOOR- BOOMEN GEOPEND Terwille van het wachtende publiek GEEN NONSENS MEER „Astroloog" oefende de genees kunde uit e nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij met zuivere Intentie wordt verricht. Bijna 250.000 verduisterd Kassier van Boerenleenbank te Roswinckel eerstdaags voor de rechtbank UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Voogdijraad Reserve-veldprediker Kustv er lichting Loodswezen Roode Kruis Onderscheiding Octrooiraad Luchtbescherming WILLY WATERMAN „Myn voortreffelyke secretaris, Bestor," zei „Dat wou ik juist wel!" zei Phyllis, en een de S5 (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 12 Mei 1939. tweeduizend van de zeven- a acht- 0 Zenci sedert November van verleden jaar in !and binnengekomen Joodsche vluchtelin- ult Duitschland zijn ófwel heelemaal illegaal onze grens geglipt ófwel toegelaten onder over 0rWaarde, dat zij in een kamp zouden worden 0 ^erSebracht. Voor het onderhoud der daarin flie er®el3racllte vluchtelingen zullen de comité's, hetter ^eilar"g'ng van de Joodsche belangen in !even werden geroepen, opkomen, de Staat ^lk v°orloopig de kosten voor de inrichting van een kamp dragen, welke kosten op ongeveer hetii Eeerj- hdllioen worden becijferd. En het daartoe °°digde crediet aanvragend, koestert de Re- bg de hoop, dat de comité's rente en aflos- Van een en ander zullen opbrengen. Geld ke, j ers hebben deze comité's genoeg. Het zuiver t°°<teche tenminste. Toen de minister met maat delen voor de vluchtelingen begon, heeft hij eerst een bankgarantie van een millioen verstrekken en daarbij werd hem verze- dat hij ook vijf of zes millioen zou kunnen (igen, indien hij dat verlangde. Minister van yen is dus zeer optimistisch gestemd ten zien van de financieele gevolgen der vluch- bgen-invasie voor den Nederlandschen Staat. °®htans heeft hU het wetsontwerp tot aan- a8 van één millioen crediet niet cadeau ge- t^den. De linkerzijde heeft het plan tot stich- d Van een centraal vluchtelingenkamp duch- bestookt. Van alle kanten kwamen aanmer en. De één wilde heelemaal geen kamp, de geen onderscheid tusschen legale en ille- viuchtelingen, een derde afzonderlijke Pen voor katholieken en protestanten, een ^il e duchtte ernstige gevolgen van de aan- gheid van kinderen in het kamp en al bezwaren waren kennelijk geïnspireerd uit kring van hen, die de belangen der Jood- vluchtelingen kennen en behartigen. De <*he heer her, van Gelderen (S.D.A.P.) zei het precies de stichting van een centraal kamp is niet Pathiek in Joodsche kringen. Van den an- etl kant gaf de minister de Kamer bij her- a"ng de verzekering, dat week-in week-uit htact is gehouden met de Joodsche comité's, aarhiee gezamenlijk alles is opgebouwd, wat bs door de Regeering wordt ondernomen en r de sociaal-democraten en vrijzinnig-demo- ,tateb wordt becrltiseerd. Geen oogenblik is er yaw Schil van meening geweest over de vraag of j, eeb centraal kamp moet komen, ja of neen Zoo bestaat er op tal van andere punten eteenstemming. J^b mag vragen: waar komt nu zoo véél en vinnige critiek vandaan? c 0fWel; de socialistische en vrijzinnig-demo nische Kamerleden verkondigen op eigen °utie wijsheden, die zij niet hebben getoetst de meening van hen, die dagelijks in de ?Us voor de Joodsche vluchtelingen zitten, aan 'beening van de Joodsche comité's. 0fWeldeZe comité's praten bij den minister en bij de kamerleden zóó. bar in ieder geval: de zaak van de Jood- fbe vluchtelingen wordt door zulk een behan- vertroebeld, en of het belang van de v tr°kken ongelukkige slachtoffers eener ver- j°'?ibg dat gedoogt, moeten de heeren der 'herzijde zelf maar uitzoeken. vraag werd allereerst aan de orde gesteld "eb centraal vluchtelingenkamp wel strikt ^Zakelijk moet worden geacht. heeren Donker (SDAP), van Gelderen 5^Af>) en Joekes (VD) hadden een heele v ,le bezwaren. In zulk een kamp heerscht een ®re-sfeer; kinderen hooren er niet in thuis; jj ®b van dagen óók niet; menschen die wer- kunnen eigenlijk óók niet. Laat ze toch h' Wat kan dat maken in onze maatschappij, i (ib toch bekwame menschen. Zij hebben toch handelsrelaties. Hoevelen hebben bovendien hun eigen middelen. Zij kunnen toch geen Vtjj, leb jaar tegen elkaar aan zitten kijken. kunnen toch ten deele als dienstbode werk- zijn! En dat alles, terwijl in ons land Uit RftlPel werkloozen genoeg rondloopen en le^erekend de sociaal-democraten de Regeering ^6r oogenblik verwijten, dat zij dezen men- eh geen arbeid verschaft! Geen sprake van, zei de minister: zij komen in één kamp. Dat heeft de volgende bedoelingen: 1. In een kamp kunnen de gezinnen worden samengebracht. Thans zijn vaak echtgenooten bij verschillende particulieren ondergebracht en huizen soms de kinderen ergens anders dan de ouders. In een kamp, dat bovenal woon ruimte voor gezinnen biedt, kan het aldus uit eengerukte gezinsleven worden gerestaureerd. 2. Indien de beoefenaars van de onderschei dene beroepen in één kamp worden samenge bracht, kunnen zij, allen tezamen, in een groot deel der behoeften van het kamp zelf voorzien en dat zal aanzienlijk schelen op de kosten, die op een en een kwart millioen per jaar wor den geschat. Dus wél een centraal kamp. Nadat de Kamer nog van den minister de toezegging had gekregen, dat de kinderen, die hier zonder ouders zitten, niet in het kamp zullen worden gebracht, en dat ook ouden van dagen niet daarheen zullen worden gezonden, nam de Kamer het voorstel aan. Terwijl in de Eerste Kamer aan de overzijde 't ontwerp, waarbij de Regeering de bevoegdheid kreeg in het algemeen belang contracten te verbreken, die de vrije beschikking over de Staatseigendommen in den weg staan, werd verworpen. Door vrijwel de geheele rechterzijde. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid, de heer Woudenberg, heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Buitenlandsche Zaken gevraagd of het den ministers bekend is, dat een Nederlandsch onderdaan te Spanbroek volgens zijn zeggen als melkknecht in Duitschland werkende of werkzoekende, zonder eenige althans hem onbekende redenen, gedurende acht maanden zou zijn opgesloten geweest in een concentratie kamp te Sachsenhausen bij Oranienburg, alwaar hij bovendien vaak en alweer zonder eenige re den zou zijn mishandeld. Zijn de ministers van meening, dat, indien deze mededeeling en de soortgelijke berichten, welke regelmatig worden gepubliceerd en waar uit bij het Nederlandsche volk de vrees moet ontstaan, dat de in Duitschland werkende Ne derlandsche arbeiders aan ernstige gevaren zijn blootgesteld, op waarheid berusten, een ernstig protest ter bevoegder plaatse geboden is tegen vrijheidsberooving en mishandeling van on schuldige Nederlandsche arbeiders? Kunnen de ministers voorts mededeelen ot de Nederlandsche arbeiders, werkende in Duitschland Cal of niet door bemiddeling van een Nederlandsche arbeidsbeurs) aan eenig ge vaar blootstaan om zonder eenige reden en on schuldig in een concentratiekamp te worden opgesloten en te worden mishandeld? Zijn de ministers van meening, dat, indien bovengenoemd geval op waarheid berusten zou en er inderdaad eenig gevaar voor naar de wet ten des lands levende Nederlanders in Duitsch land zou bestaan, niet langer Nederlandsche ar beiders op straffe van steuninhouding door den minister van Sociale Zaken kunnen worden gedwongen in Duitschland te gaan werken? Naar wij vernemen zal de officieele opening van het nieuwe stadspark „De Goffert" te Nij megen reeds op Zaterdag 8 Juli a.s. geschie den door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra Van Prins Bernhard is de mededeeling ont vangen, dat Z. K. H. bjj de opening aanwezig hoopt te zijn. Het stadspark „De Goffert", ter grootte van ongeveer 60 H.A., is een in werkverschaffing tot stand gekomen stichting, die velerlei gele genheid biedt tot ontspanning en tot beoefening van talrijke takken van sport in een, door zijn ligging in mooie landelijke omgeving, vow spelers en toeschouwers by zonder aantrekkelijk stadion, plaats biedend aan ongeveer 25.000 personen. Donderdag 25 dezer zal de Tweede Kamer in de afdeelingen onderzoeken het wetsontwerp tot heffing van een nationale inkomsten- en winst belasting en wijziging van enkele belastingwet ten De minister van Economische Zaken heeft aan de commissie, bedoeld in artikel 8 van de „Wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935" verzocht hem van advies te willen dienen inzake een verzoek tot algemeen verbindendver klaring van een door de Federatie van Neder landsche schoenfabrikanten genomen bindend besluit. Dit bindend besluit bevat voornamelijk een re geling van de leverings- en betalingscondities voor schoenen en is bestemd om in de plaats te treden van het besluit, dat met ingang van 10 Augustus 1938 voor den tijd van een jaar alge meen verbindend werd verklaard. De Vrüwillige Organisatie Sportvliegers V. O. S. kan met voldoening terugzien op een jaar waarin de doelstelling van de or ganisatie op ruime schaal werd geactiveerd. Een royale schenking van het Luchtvaart Fonds wy zyn intusschen zeer verheugd iets van dit fonds te vernemen stelde de V. O. S. daartoe op bijzondere wyze in de ge legenheid. Met onderscheidene instanties werd de samen werking hechter. De A. N. W. B. werd o.m. be reid gevonden een aantal consuls te belasten met het opsporen van noodlandingsterreinen; stafkaarten waren hierby een belangryk hulp middel. Echter werd besloten in de toekomst een andere werkwijze toe te passen, daar de be staande kaarten voor dit doel nog te weinig ge detailleerd waren. Met-de Ned. Heide Maatschappy werd overeen gekomen dat de proeven met de bestuiving van boomen en planten in 1939 met kracht zullen worden voortgezet. De hiermede bereikte resul taten van het afgeloopen jaar geven alleszins re den om een redelijk succes te verwachten. De banden met het Nederlandsche Rode Kruis werden nauwer aangehaald. Getracht zal wor den in 1939 de leden van de V. O. S. met hun vliegtuigen te betrekken in de afdeelingsoefe- ningen en de groote jaariyksche oefening van het Roode Kruis. Een modelbrancard voor zte- kenvervoer per vliegtuig wordt in gezamenlijk overleg ontworpen. In de maanden Augustus en September werd door de V. O. S. medewerking verleend aan enkele doktoren door het uitvoeren van hoogtevluchten met in totaal 21 kinkhoest- patiëntjes. Als gevolg hiervan kwam een overeen komst tot stand met prof. dr. E. de Gorter van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waarbij besloten werd een groot aantal hoog tevluchten op 3000 M. in 1939 uit te voeren. Daartoe zouden de patiëntjes van het Acade misch Ziekenhuis worden verkregen, nadat zy eerst gedurende een week in observatie zyn genomen. Na de vlucht worden de pa tiëntjes opnieuw geobserveerd. Met deze methode hoopt men een juister beeld te verkrijgen omtrent de doeltref fendheid van de geneeswijze. Op verzoek van het Hoofdbestuur der P. T. T werden gedurende de vorstperiode post- vluchten gemaakt naar en van Urk. Als waar deering hiervoor mocht van dezen dienst een schenking worden ontvangen. Tevens werd op verzoek van den burgemeester van Urk een aantal vluchten naar dit eiland ondernomen voor het vervoer van personen, die zich we gens ziekte, familieomstandigheden of dringen de zaken van of naar Urk moesten begeven. Voorts werden levensmiddelen en goederen vervoerd, die op het eiland dringend noodig waren. Dit jaar zullen plannen worden uitgewerkt om tot oprichting te geraken van een z.g. luchtpolitie onder ressort van de Ryksveid- wacht. Tot slot zij gemeld, dat het aantal leden van 39 tot 59 is gestegen, terwh'l het aantal vlieg uren van 196 in 1937 tot 592 in 1938 toenam. Met voldoening maakt het bestuur van de V. O. S. gewag van het feit dat, hoewel het aan tal verzoeken om daadwerkeiyke hulp grooter was dan in 1937, aan alle aanvragen kon wor den voldaan. Onze weerkundige medewerker schrijft: Ieder jaar omstreeks dezen tyd treedt een afkoeling in, die van oudsher de aandacht heeft getrokken, omdat zy somtyds gepaard gaat met nachtvorsten, die veel schade veroorzaken aan jonge gewassen en bloeiende vruchtboomen. Men heeft aangenomen, dat deze afkoeling tusschen 10 en 11 Mei optreedt. Het onderzoek leert, dat inderdaad de gemiddelde datum 10 Mei is, maar dat de koudste dag tijdens die afkoeling niet ieder jaar op denzelfden datum valt, maar het eene jaar wat vroeger, het andere jaar iets later. Verleden jaar was 7 Mei de koudste dag, dit jaar was er op verschillende gronden aanlei ding om te verwachten, dat er tegen den lOden zulk een afkoeling zou komen en dat de koelste dag 10 of 11 Mei zou zyn. De berekeningen, die hieraan ten grondslag lagen, sloten echter in, dat er slechts een zeer geringe afkoeling zou zijn en dat de temperatuur nauwelijks of in het geheel niet beneden het normale niveau zou dalen. Tot dusver is een sterke afkoeling ook uitge bleven, maar het is op het oogenblik nog te vroeg om de uitkomst met de verwachting te kunnen vergelijken. Intusschen is het wel merkwaardig, dat het verloop der weersgesteldheid in overeenstem ming is met een verwezenlijking van de ver wachting. De algemeene weerstcestand in Europa toch is van dien aard, dat nog geen onmiddellijke inval van een kouden luchtstroom is te verwachten. Wel was de laatste dagen de wind noordeiyk, maar deze wind behoorde niet zooals in koude Meimaanden en by sterke af koeling tot 'n algemeene noordwestelyke lucht- strooming, welke, uit het hooge noorden ko mende, koude lucht aanvoert. Integendeel, wy hebben thans te doer, met een oostelyken lucht stroom, welke zeer droog en niet heel koud is, maar die over ons land naar 't zuiden ombuigt. Dat is heel iets anders dan in koude Meimaan den. Wij zien dan cok, dat het weer voor den tijd van het jaar niet te koud en verder droog en zonnig is, in tegenstelling met het betrokken, buiige weer in andere jaren. Dit alles is geheel in overeenstemming met de grondslagen voor de verwachting, dat dit maal de IJsheiligenafkoeling niet veel zou te beteekenen hebben, wy komen daar later wel op terug. (Nadruk verboden) De minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, be doeld in artikel 8 der Bedryfsradenwet, de na volgende personen als tijdelijke leden toege voegd: 1. A. Th. Baart te Rotterdam, 2. J. van den Berg te Harmeien, 3. N. Hooyboer te Utrecht, 4. H. J. de Kroon te Culemborg, 5. J. van der Post te Utrecht, 6. J. W. Rijkenburg te Ruurlo, 7. H. Vonk te Sappemeer, 8. P. A. Westdijk te Rotterdam. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde commissie van een advies omtrent de wenscheiykheid van het instellen van een bedryfsraad voor de klompen industrie en omtrent andere daarmede verband houdende onderwerpen, in artikel 8 der Bedryfs radenwet bedoeld. De bond van Nederlandsche grossiers in ver- sche zuidvruchten en aanverwante artikelen te Amsterdam, de nieuwe zuidvruchtenbond te Leiden en een zestal vooraanstaande zuidvruch. tenfirma's geven in een adres aan den minister van Economische Zaken hun standpunt te kennen betreffende de richtlijnen, aangegeven in het rapport inzake overneming der land bouwcrisismaatregelen door de bedryfsgenooten Adressanten zijn van meening,'dat als de overneming der landbouw-crisismaatregelen zou plaats vinden op de in het rapport aanbevolen wijze, de toestand voor den handel nog ongun stiger zou worden dan hij reeds is. Indien tot de bedoelde overdracht besloten wordt, dan verzoeken zy den minister te erken nen het groote belang, dat voor den import- handel aan deze maatregelen verbonden is en bij alle te treffen voorzieningen geiyktydig zoo wel met den tuinbouw als met den handel over leg te plegen, alsmede de bevoegdheden van den handel op zijn gebied gelykwaardig te doen zyn aan die van den tuinbouw op zijn gebied. Sedert 1 April 1934 werd bij wyze van proef door den P.T.T.-dienst in navolging van de Eng. „business reply-telegram" een dienst van „antwoord-telegrammen" ingevoerd. Hierbij werd de gelegenheid opengesteld om by circu laires of correspondentie telegramformulieren in te sluiten, geldig om binnen een bepaalden tijd een telegrafisch antwoord te verzenden. De kosten werden dan achteraf verrekend. Van deze door P.T.T. verleende faciliteit blijkt, echter door het publiek zoo goed als geen ge bruik gemaakt te zijn, zoodat deze proefrege- ling met ingang van Vrijdag werd ingetrokken. Hetzelfde lot ondergaat de proefregeling in zake automatische verzending zonder extra kosten van gelukstelegrammen in het bin- nenlandseh verkeer. Hierbij kon men jaarlijks aan den telegraafdienst een opgaaf verstrekken van de adressen, waaraan op een bepaalden dag van gelukstelegram moest worden verzonden. Van deze regeling blykt echter door het publiek in het geheel geen gebruik gemaakt te zijn, zoodat ook deze met ingang van Vrydag is opgeheven. Naar Int. Aero Press verneemt zal de 3e In ternationale Luchtvaarttentoonstelling te Milaan van 2—17 October 1939 gehouden worden, tege- lyk met de jaarlijksche Internationale Milaan- sche tentoonstelling. Zooals gebruikeiyk zullen vliegtuigen, motoren en accessoires worden tentoongesteld. Ook een Nederlandsche vertegenwoordiging van Fokker en Koolhoven wordt verwacht. Voor de Amhemsche rechtbank had zich gis termorgen in hooger beroep te verantwoorden, de 49-jarige overwegwachter J. Hey in 't Kerk- Avezaath, die door den kantonrechter te Tiel was veroordeeld tot 25 gulden boete subs 20 dagen hechtenis, terzake dat hy als overweg wachter der Nederlandsche Spoorwegen, belast met het bedienen van de beweegbare afslui tingen van den openbaren spoorwegovergang op den Lingendijk, gelegen in de spooriyn Dor drechtNijmegen, deze afsluiting niet gesloten heeft voordat een rangeerdeel-tractor met wa gen, gekomen uit de richting van het station Tiel, op dien overweg was, zoodat dit rangeer- deel dien overweg op- en overreed zonder dat- de beide afsluitingen waren gesloten. Verdachte verklaarde op 12 November 1938 dienst te hebben gedaan als overwegwachter op den spoorwegovergang aan den Lingendyk. Vlak voor het rangeerdeel was een trein ge passeerd en om nu het publiek, dat voor de boomen van het hoofdspoor stond, niet te lang te laten wachten, had verd. de boomen van een zyspoor, waarlangs het rangeerdeel passeerde, opgetrokken. Eenig gevaar voor bet publiek bestond er volgens verd. niet Pres.: Maar het was u toch verboden de boo men te openen, voordat de trein gepasseerd was? Verd.: Inderdaad, maar ik heb het gedaar terwille van het publiek. Verd. is reeds door de directie van de Ned. Spoorwegen disciplinair gestraft met voorwaar delijke inhouding van één dagloon en 3 maan den proeftyd. De officier van justitie achtte verdachte's schuld aanwezig en vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak 25 Mei. Met het doel, „er wat af te krijgen", tee- kende de 40-jarige H. 'W., astroloog, wonende te Apeldoorn hooger beroep aan van een von nis van den kantonrechter te Arnhem, waarbij hy was veroordeeld tot 100 gulden boete subs. 2 maanden hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De astroloog behoorde tot die categorie van menschen, die voornamelyk in de kleinere plaatsen met wonderdokteren hun kostje trachten op te scharrelen en daartoe in die plaatsen „zit dagen" houden. Op een van deze zitdagen te Dieren vervoeg de zich by den astroloog een juffertje, dat ïydende was aan een of andere kwaal, voor genezing waarvan zy de hulp van den wonder dokter kwam inroepen. Of de astroloog na grondige bestudeering van den sterrenhemel er achter was gekomen op welke wyze de juffrouw van haar kwaal te genezen was, weten we niet. maar in ieder geval kreeg zij een potje zalf mee om op de handen te smeren. De genezing vlotte niet erg en daarom kwam het juffertje een tweede maal op bezoek by den astroloog. Als het dan niet langs den uit- wendigen weg bereikt kon worden, moest het maar langs den inwendigen. De juffrouw kreeg een pakje kruiden mee en moest daar thee van zetten. Ook nu bleef de genezing uit. Het gevolg was, dat de politie er aan te pas kwam en de wonderdokter voor den kantonrechter moest verschynen. Voor de rechtbank verklaar de verd. zitdagen te hebben gehouden, uit sluitend om de astrologie te beoefenen. Officier: Doet u nu nog aan dien nonsens? Verd.: Nee, ik ben in de werkverschaffing Mr. de Zaaier: Dat is heel wat nuchterder werk, hé! De officier van justitie achtte verd. schuldig doch vond de straf wel wat te zwaar. Voor de twee feiten, een keer voor de zalf en een keer voor de kruiden, vorderde de offi cier twee geldboeten van 10 gulden of 2 maal 10 dagen hechtenis. De rechtbank te Assen zal Vrydag 26 Mei de zaak behandelen tegen den landbouwer K. G. uit Roswinckel, vroeger kassier van de Boeren leenbank aldaar, die in verband met de gerucht makende onregelmatigheden by deze insteiling zich zal hebben te verantwoorden wegens ver duistering in dienstbetrekking en valschheid in geschrifte. Den landbouwer is o.m. ten laste gelegd, dat hy zich in het tydvak van 1927 tot 1938 schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een geza menlijk bedrag van ongeveer f 246.000, welk be drag toebehoorde aan de Coöperatieve Boeren leenbank te Roswinckel, van welke instelling verdachte kassier was. Voorts wordt ten laste gelegd, dat verdachte in 1938 een rekening en balans van genoemde leenbank valschelyk heeft opgemaakt, door als totaal-bedrag der uitstaan de voorschotten in de balans te vermeiden f 604.000 in plaats van f 438.000. Met ingang van 16 Mei 1939 is benoemd: Tot burgemeester der gemeente Veendam: J. A. Hoogkamp. De heer Hoogkamp, geboren 2 Juli 1893 te 's-Gravenhage, is hoofdcommies, chef der af- deeling financiën en verificatiën ter gemeente secretarie van Leeuwarden. Tot burgemeester der gemeente Eenrum: Mr. J. G. R. Vos. De heer Vos, geboren 1 September 1901 te Grave, is volontair ter gemeentesecretarie van Delfzyl. Tot burgemeester der gemeente Bruinisse: W. van den Berg. De heer Van den Berg, geboren 8 September 1886 te Bruinisse, is wethouder aldaar. Tot burgemeester der gemeente Wildervank; H. de Wit. De heer De Wit, geboren 12 April 1880 te Zandweer, is directeur van het Volksblad voor Groningen en Drente, te Groningen. Aan J. F. Th. van Rossum is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdy- raad te Utrecht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Aan ds. L. Moolhuizen, predikant te Oostwold (Oldambt), is, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei 1939 eervol ontslag verleend als reserve- veldprediker voor den tijd van oorlog by het leger te velde. Met ingang van 1 Augustus 1939 is aan den lsten technisch-ambtenaar bij 's Ryks kustv er- lichting L. de Nie, op zyn verzoek, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftyd, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend en is benoemd tot lsten technisch-ambtenaar by 's Rijks kustverlichting, in vasten dienst, de tech nisch-ambtenaar by 's Rijks kustverlichting J. de Vries. Benoemd is, met ingang van 16 Mei 1939, tot commissaris van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting 2e categorie, ter tijdelijke standplaats 's-Gravenhage, de com missaris van het loodswezen, de betonning, be bakening en verlichting, tevens van het loods wezen 3e categorie, ter stadplaats Neuzen, O. A Rueck. Voor den tijd van vyf jaren zyn benoemd tot militair commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis de heer J- Daniels, gepensionneerd ritmeester der cavalerie te 's-Gravenhage, en de heer H. Ludwig, gepensionneerd kapitein der infanterie te Breda. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van commandeur der orde van St. Sava van Zuid-Slavië aan G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals-museum te Haar lem. Toegekend is de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in brons, aan H. Swart, werkzaam by de familie Anema, te Sint- Anna-parochie, gemeente Het Bildt, aan T. van der Veen, landarbeider bij den heer T. Schurer, te Herbayum, gemeente Franekeradeel, en aan T. Hiemstra, landarbeider bij den heer G. Ane ma, te Dongjum, gemeente Franekeradeel: in zilver aan E. L. van der Veen, werkzaam bij de firma Van Woerden, te Akkrum, gemeente Utin- geradeel. Benoemd zyn by den Octrooiraad: te rekenen van 1 Januari 1939 tot hoofdingenieur: mej. ir. C. H. Pontier en dr. W. Euwe, te rekenen van 1 April 1939 tot plaatsvervangend lid ir. A. J. van der Hoeve. Met ingang van 1 Juni 1939 is benoemd tot adjunct-inspecteur bij de inspectie voor de be scherming van de bevolking tegen luchtaanval len A. van Batenburg. "ot haalde de schouders op en keek naar 'hallo, snelvlietende beekje: tel ua.ar hebben we ons lang over verbaasd," ebbp"v!ah bij de plaats, waar we onze hutten Sebouwd, is een groote, diepe put in 'hgetr5°ncl, en daar verdwijnt nu al sedert het i Ik we °P het eiland zijn, het water 's, geloof, dat het vroeger een geiser geweest toen het eiland wegzonk, fs uitgedoofd, Van onderen met de zee in verbinding •Op] we hebben wel eens geprobeerd, met een Vs jhhg eind touw te peilen, hoe diep het 'iv ar we hebben nooit grond gepeild, het 'tktwl een buis zijn, die van onderen in zee !*l j. eek de professor ook het waarschynlijkst j. richtten hun aandacht weer op het ter- teW °nd°m hen. Het water stroomde hier tus- teej) twee verhoogde oevers, het was nu ook r°tc; meer, waarop ze traden, maar zand- 'itjgj Het water had deze in den loop der diep uitgeschuurd tot een prachtige, gladde bedding, waardoor het kristalhelder voortstroomde. Vijf minuten later maakte het ravijn een tweede scherpe wending en toen ze die hadden omgeloopen, stonden ze verrast stil. Het ravijn verwijdde zich hier plotseling tot een grooten ketel, met zuiver rechte', gladde wanden. Het leek een reusachtige cylinder, die op zijn eene einde was gezet, en op den bodem waarvan een vijftal houten blokhuizen was ge bouwd. Het water, waarlangs ze waren gewan deld, liep naar een punt, midden in den bodem van dien cylinder en verdween daar, zonder een poel te vormen, zonder lawaai; het goot zich eenvoudig in een ronde opening in den rots bodem en verdween. Hun verbazing duurde echter niet lang, want de professor keerde zich om en zei: „Kom, lui, er zijn belangrijker dingen voor ons te doen op het oogenblik, als we onzen schat te pakken hebben, na veel verschieten van kruit, kunnen we alles op ons gëmak bekijken; nu moeten we ons bezig houden met strategie." En daar hielden ze zich mee bezig. Ze gin-en de grootste der vijf hutten binnen, ontstaken een petroleumlamp, want er drong slechts wei nig licht in het diepe dal, en bogen zich over een kaart, die hun begeleider op de tafel had liggen. Het was wederom een vluchtige schets van het eiland en op de plaats, waar ze de versterkte posten wisten, waren roode kruisen aangebracht. „Op deze plaatsen zijn versterkte posten!" begon Crawley, maar de professor hief glimla chend zijn hand op. hij, „heeft me dat allemaal verteld, maar op welke van uw posten is het meest versterking noodig, om het eiland met succes tegen een overmacht te kunnen verdedigen? Dat wil zeg gen, gedurende op zyn hoogst vier en twintig uur;'over een uur of twintig verwacht ik de „Wanderer" hier en dan zijn we in staat, ieder een het hoofd te bieden.... maar waar is op het oogenblik het zwakke punt van het eiland?" Crawley aarzelde niet, en plaatste twee vin gers op twee roode kruisen tegen den bergrug aan. „Hier!" zei hy. Het waren de twee schuttersposten, die, en kele kilometers van elkaar, tegen den bergwand waren gelegen en die met hun tweeën het ge heele, lange strand moesten beheerschen. „Dit is het zwakke punt!" zei hij, „als we twee man aan één zyde van 't eiland hebben, bij die rotsklompen, en drie man, zooals er nu zyn, by de landtongen, geen mensch komt déar door maar als de heele bende op verschillende plaat sen van 't strand gaat aanvallen en onze men schen dwingt, op verschillende plekken tegeiyk vuur te geven, dan kan het wel eens gebeuren, dat er iemand doorsluipt. En als zich iemand van den vijand in het gebergte heeft genesteld, dan is er geep houden meer aande verster king, als u die gaat aanbrengen, is htt nuttigst, verdeeld over de lengte van het strand." De professor bekeek nog even peinzend de kaart en knikte: „Je hebt absoluut gelijk!" zei hy dan. „Dus er moet om te beginnen een man naar den an deren uithoek van het eiland, om den man daar te gaan helpen? Dan zal dat onze derde matroos zijn, vermoed ikPeterson, als jij dien eenza men drommel daar eens wat ging opvroolyken, heb je munitie genoeg?" De matroos klopte op zyn uitpuilende zakken en slingerde zijn geweer over zijn schouder. Maar dan betrok zijn gezicht en hy keek den stuur man even aarzelend aan. „Wat is er, Peterson?" vroeg die den ma troos, „heb je weer honger?" De matroos, een reusachtige, blonde Zweed, keek hem verontwaardigd aan, en zei: „Neen, stuurman, maar valt daar ook wat te vechten?" Onder het bulderend gelach, dat er opging, vernamen ze de stem van den stuurman, die hem beloofde dat hij, als het eenigszins moge- lyk was, den vijand naar hem toe zou jagen, of hem anders zou laten halen Peterson vertrok opgewekt, onderweg zijn ma gazijn vullend. De strijdlust van Peterson bleex echter aanstekelijk te hebben gewerkt, want de stuurman zelf informeerde plotseling, waar zij zouden moeten gaan zitten. De professor deelde hem mede, dat George en O'Reilly tezamen met een man van de be zetting den eenen post zouden nemen en de stuurman, hijzelf en Crawley de andere. Iedere post had dan drie man en er bleven de twee man boven in het gebergte over, die als reserve zouden fungeeren en zich naar elke plaats spoeden, die ze zagen, dat bedreigd werd. Tot hun stomme verbazing liep Crawley toen naar een hoek van het vertrek en nam een telefoonhoorn van den haak. „Heb jullie hier telefoon!" zei de stuurman, en ook de professor keek verbaasd. „Wel zeker!" lachte Crawley, „we hebben een radiozender en ontvanger, waarvoor we een heele accumulatorenbatterij hebben staan; het was een kleine moeite, een draad te leggen naar den uitkijkpost boven op den hoogsten top van het gebergteik zal twee lui, die daar nog zitten, van de plannen op de hoogte stellen." Hy sprak een tydlang in den hoorn en drukte hun op het hart, goed uit te kyken, of ze den torpedojager niet zagen; die moest in den loop van den middag aankomen. Hadden ze dien ge signaleerd, dan mochten ze onder geen voor waarde iets doen, wat kon verraden, dat het eiland bewoond was, maar dan moest een van hen naar beneden komen, en hem verwittigen van den koers, dien het schip nam. Toen hij den hoorn weer ophing, was het Phyllis, die met een verontwaardigd gezicht haar vaders arm een rukje gaf en vroeg, waar zy moest blijven. De professor keek haar verbaasd aan, terwyi hij bezig was het magazijn van zyn zware Para bellum te vullen. „Wel, hier natuurlijk, in deze hut!" zei hy. Phyllis keek hem kwaad aan: „Om wat te doen? Sokken te stoppen?" De professor lachte: „Neen kind jy blijft hier, houdt je verband- trommel klaar en kookt eten, dat is de taak der vrouw, je wou me toch niet komen vertellen, dat je met ons mee wilde gaan en schieten?" gelach ging op, dat haar woedend maakte. „Ik kan even goed schieten als u, vader, dat weet u toch wel?" De professor knikte ernstig: „Zeker, kind, maar ik vrees dat onze tegen standers ook even goed kunnen schieten als ik en daarom blijf jij hier, compris? Je zorgt, dat er heete koffie en eten is, voor het geval er een paar uitgeputte lieden iets noodig hebben: jouw taak hier is zeker zoo belangrijk als die van ons! En nu geen gemopper meerals ik je er op betrap, dat je aan het schieten wilt gaan, laat ik je onder bewaking stellen Phyllis zag in, dat er niets aan te doen viel; ze kende haar vader en als hij zoo sprak was er niemand, zelfs zyn beminde dochter niet, die hem van opinie kon doen veranderen. Elk van de mannen nam een voorraad con- servenblikjes mee; Crawley deelde hun mede, dat er in elke hun voldoende drinkwater in den grond was gegraven voor een heele week en de twee ploegen van drie man vertrokken door het ravijn. Er waren twee mannen overgebleven in den ultkykpost, die boven op het hoogste punt van het gebergte was gelegen. Op het oogenblik, dat de sloep het eiland bereikte, lagen er daar vier, Crawley en drie man; maar Crawley was naar beneden gegaan en had vervolgens per telefoon een tweeden geroepen om een der posten aan de kust te helpen versterken. De twee, die er wa ren overgebleven, hadden een vrij gemakkelijk baantje. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3