D Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan een Omroeper" voor 90.000 gezinnen De brand in de Hertzogstraat O Het pact met Turkije een doorn in het oog van Berlijn „Polen staat geen duimbreed af" BRAND IN EEN HOTEL TE OMMEN Bezorgdheid om Engelands geestvermogens 1 ZATERDAG 13 MEI 1939 pmimnmnmnmimnimninmiiiiiinnniniiiiiiiiiiniiiiimiimnniMmniimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiuj Recherche zoekt naar oplossing van de vrij raadselachtige zaak Het bezoek heeft zich nog niet gemeld EINDEXAMENS GYMNASIA BEVRACHTINGSCOMMISSIE HAARLEM Tram, bus en crisisjaren Interessante statistiek der N.Z.H.T.M. Concert ten bate van blinden E.D.O.—H.B.S. ZWEMMEN OM DEN BURGEMEESTER MAARSCHALK-BEKER Onderlinge wedstrijden van „De Waterratten" Gevonden dieren en voorwerpen BLOEMENDAAL HILLEGOM Stemmen bij volmacht door militairen De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen Britsch protest tegen Japansche bommen MET ARM IN MACHINE GERAAKT Aan de gevolgen overleden UITVOER VAN GROENTEN NAAR ZWITSERLAND De dreigende vermindering van het contingent LUXOR-THEATER Jongensstad 3e week REMBRANDT-THEATER Kunstzijde PALACE-F AMILIE-CINEMA De bierbaron en Snelheids duivels FRANS HALS-THEATER LAATSTE NIEUWS „Y oshiware" Felle aanvallen op Polen ai" „Bajonetten als wegwijzers In Danzig werd de herdenkings bijeenkomst voor Pilsoedski verboden Confereerde Hess met Gr eiser? De brandweer, geholpen door militairen, Wist het vuur tot bovenverdieping te beperken Het Duitsche voorstel aan Scandinavië Een gelijktijdig antwoord der Noordsche staten? Het militair verdrag Rome—Berlijn Onderteekening vermoedelijk op 20 Mei Internationale ballon- wedstrijd Uit Vaticaanstad Hf iiiinmiininnimiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiniiiiUUiiUa NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiüiiiiiiniiiiiiiiiiiiiüiiiiniiis STAD penbrouwer, Acaciastraat 61; id.: v. d. Meer, Morinnesteeg 23; Kinderportemonnaiev. Sloo- ten, Lange Heerenvest 52; Portemonnaie met inh.: Hendriks, Zonnebloemstraat 45; Ring: Loorbach, Caninefatenstraat 11; Een paar re genpijpen; v. Wees, Ged. Oude Gracht 98; Ro zenkrans: v. Heijs, Kleine Houtstraat 65 rd. De brand in de Hertzogstraat, waarbij de heer de la Chambre op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen, heeft veel stof doen opwaaien, en uit den aard der zaak veel deernis gewekt. De tragische bij zonderheid, dat de vrouw van het slacht offer met een kindje van twee dagen in het ziekenhuis ligt, heeft daar het hare toe bijgedragen. De recherche nam als vermoedelijke oorzaak van den brand aan, dat de heer de la Chambre vrij laat was thuis gekomen, omwonenden ver klaarden althans, dat zij de fiets van he: slachtoffer na middernacht nog voor het huis zagen staan. Voordat hij uitging moet de heer de la Chambre bezoek hebben gehad. Om elf uur omstreeks hebben buren stemmen gehoord in het boven huis. Waarschijnlijk heeft hij toen hij thuis was het petroleumtoestel willen aansteken, waarbij dit brandend en wel moet zijn omgevallen. Hoewel hij nog getracht heeft het vuur met water te dooven wij maakten reeds melding ervan, dat de kraan ook na den brand nog liep is hem dit niet gelukt. Bedwelmd door den rook, moet hij tegen den grond zijn gevallen. Het toestel zelf is door het plafond heen- gebrand en kwam in de slaapkamer der bene denburen terecht op een bed, dat juist eenige seconden geleden verlaten was. De heer Port- mann is als door een wonder aan een groot gevaar ontsnapt. Hij was alleen thuis, omdat ook zijn vrouw in het ziekenhuis ligt. Gewekt door heftige rukken aan de bel en door ge knetter der vlammen, sprong hij uit bed, juist even voordat het brandende toestel naar be neden viel. Deelden wij gisterenavond mede, dat het slachtoffer, dat bij den vuurhaard in de keuken gevonden werd, in een leeren motor jekker zou zijn gekleed, thans is na onder zoek gebleken, dat de heer de la Chambre in een gewoon colbertje was gekleed, dat door het vuur wat geschroeid was. Door deskundigen is het lijk onderzocht en hoewel een rapport over dit onderzoek nog niet verschenen is, is wel de identiteit van het slachtoffer, ook al uit verschillende artikelen, die tusschen de puinhoopen wer den gevonden, vastgesteld. Hoewel men daar gisterenmorgen in het geheel niet zeker van was, bleek het wel degelijk het stoffelijk overschot te zijn van den 25-jarigen ver zekeringsagent, dat deerlijk verminkt was. Er was eenig geld in huis, dat door de recherche is gevonden. Het bezoek, dat het slachtoffer in den avond van Donderdag gehad moet hebben, heeft zich nog steeds niet bij de recherche gemeld. Deze persoon of die personen worden nogmaals dringend verzocht dit alsnog te doen. De minister van Onderwijs heeft: le. bepaald, dat de eindexamens der open bare en aangewezen bijzondere gymnasia en afdeelingen gymnasium van lycea, voor zooveel het mondeling gedeelte betreft, dit jaar zullen worden afgenomen op de hieronder voor elke school aangegeven dagen; 2e. aangewezen de navolgende gecommit teerden, onder wier toezicht deze examens zul len worden afgenomen: bij de eindexamens van het Gem. Gymn. te Haarlem op 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15 en 16 Juni; gecommitteerden: dr. R. H. Woltjer te Amsterdam; dr. P. Geyl te Utrecht; dr. A. M. A. A. Steger te Heemstede; aan wie zal worden toegevoegd: op 12, 13, 14, 15, 16, 22. 23 en 24 Juni dr. V. J. Koningsberger te Utrecht. Bij de eindexamens der afdeelinggymnasium van het R. K. Lyceum voor Meisjes te Haar lem op 2, 3 en 5 Juni; R. K. Lyceum voor jon gens te Haarlem op 6, 7 en 8 Juni; Chr. Ly ceum te Haarlem op 9, 10, 12, 13 en 14 Juni; Kennemer Lyceum te Bloemendaal op 22, 23, 24, 26, 27, 28 en 29 Juni; gecommitteerden: dr. A. Sizoo te Amsterdam; dr. K. R. Gallas te Amster dam; dr. J. Ridder te Groningen; aan wie zullen worden toegevoegd: op 7 en 8 Juni dr. J. Th. Strengers te Utrecht; dr. J. A. Prins te Wage- ningen. Het goederenvervoer over de beurs in het district der Commissie is gedurende het eerste halfjaar 1938 in tonnage ongeveer 20 pet. ach tergebleven by de hoeveelheid, welke in het overeenkomstige tydvak van het jaar 1937 over de beurs is bevracht. Vooral de eerste drie maanden van het ver slagjaar vertoonden een sterk verminderde be drijvigheid. In de tweede helft van het jaar veranderde het beeld. In het tijdvak Juli tot en met No vember werd ongeveer 15 pet. meer vervoerd dan in het overeenkomstige tydvak van het vo rige jaar. Vooral nam het vervoer toe van kunstmest, yzer en staal en kalkzandsteen. Mede als gevolg van een belangryken achter uitgang ia het vervoer gedurende de maand December, welke veroorzaakt werd door strem ming in de vaart wegens vorst, bleef het jaar- cyfer der vervoerde hoeveelheid in het verslag jaar ruim 4 pet. achter by het kwantum van 1937. In het verslag van de Kamer van Koophan del worden eenige interessante cijfers gegeven over het aantal door de N. Z. H. T. M. vervoer de passagiers. Op de tram- en autobusiynen te Haarlem en omgeving werden vervoerd in 1924 7,064.000 passagiers 1925 7.437.000 1929 7.169.000 1932 7.314.000 1933 5.602.000 1936 5.395.668 1937 5.825.080 1938 6.056.134 Langzaam gaat het aantal dus weer omhoog na de diepe inzinking in 1933. Voor de hjn Amsterdam—HaarlemZand- voort zijn de cijfers: 1924 4.603.000 passagiers 1925 4.950.000 1929 5.297.000 w 1932 3.915.000 1933 3.762.000 1936 3.165.880 1937 3.343.051 1938 3.585.295 Opmerkeiyk is, dat hier de inzinking niet eerst in 1933, maar al in 1932 te constateeren is. Allerhande factoren kunnen daartoe na tuurlijk hebben bygedragen. De statistiek wijst uit, dat de daling al in 1930 begon en doorzette tot 1937. Eerst in dat jaar kwam er eenige verbetering. Men ziet echter, dat ze niet grandioos is. De pianist Theo van der Pas zal op Dinsdag 16 Mei, des avonds om kwart over acht in het Gemeentelijk Concertgebouw een concert geven waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Nederlandsche blindenbibliotheek. Het E.D.O.-elftal is voor dezen belangrijken promotiekamp ongewijzigd en verschijnt als volgt: Wille, Steffens, K. Zandstra, J. Koene, Schijvenaar, Oomen, Spek Jr., v. Zaanen, d. Putten, Timmerman, Spek Sr. (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Besturen van de zwemvereenigingen hebben de laatste jaren het geheele jaar een taak te vervullen en het winterseizoen is even belang rijk als het zomerseizoen. Dat is wel gebleken bij de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten", die dit seizoen twee internatio nale zwemfeesten heeft georganiseerd. De lei ders hebben ook hun aandacht besteed aan de leden, die iederen Maandag in het Sportfond- senbad bijeenkwamen. Welke vorderingen zij gemaakt hebben zal Zondag a.s. waar te nemen zijn. Des avond! om zeven uur worden in het Sportfondsenbad onderlinge wedstrijden gehouden, met als prijs den „Burgermeester Maarschalkbeker" Het wordt de vijfde maal, dat om dezen prijs gestreden wordt en het vorig jaar kwamen voor den be ker in aanmerking Gré Kuiper voor de dames en D. van Viersen voor de heeren. De seniores leden kunnen deelnemen aan de nummers 100 M. rugslag, 100 M. schoolslag en 100 M. vrije slag en de adspiranten dezelfde nummers over 66 M. Het gemiddelde wordt uitgerekend, om de beste prestatie na te gaan. De beker blijft in het bezit van de vereeni- ging en de dame en de heer, die er voor in aan merking komen, ontvangen een plaquette. Hun namen worden in den „Burgemeester Maar schalkbeker" gegraveerd. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Jongensblouse: Kaan, Tafelbergstraat 19; Beursje: Dijkman, Nic. v. d. Laanstraat 9 zw.; Boord: Schulpzand, Diederikstraat 12; Twee honden en drie katten: Kennel Fauna, Fr. Varkenmarkt 24; Kindermuts: v. d. Werf, Overtonweg 2; Portemonnaie met inh.: Ruijg- rok, Semarangstraat 19; id. met inh.: Nobels, Jan Luijkenstraat 110; id. met inh.: Tol, v. Oosten de Bruijnstraat 211; id. met inh.: Hop- Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen by: Kochjes, Prins Hendriklaan 124, een vulpotlood; Jansen, Femambucolaan 53, een belastingmerk; Oranje Nassaulaan 62, een verm. zilveren armband; Nieuwenhuijzen, Prof. van Vlotenweg 2, een naai-etui met in houd; Plukker, Houtmanpad 2 Haarlem, een grijs wollen das; C. Wilson, Vogelenzangscheweg 286, een belastingmerk; Brassen, Joan Maurits- plein 14, een bril; Saxenburgerlaan 2, een Geref. kerkboekje; Hanskamp, Zonnebloemlaan 32, een jonge hond; Van den Bosch, Spaarnrijkstraat 25, Haarlem, een bril in etui; Betner, Juliana- laan 176 Overveen, een spreitje van een kinder wagen; Dennenweg 7, een wollen wantje; J. Snuverink, Noordlaan 19, een zijden doek; Friedman, Dahlialaan 32, een zakcompasje; Bakker, Thomsonlaan 79 Haarlem, een heeren halsdoek. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.)jongensrij wiel, bril, handschoenen, sleutels. Post Aerden- hout: Lipssleutel. Vuur wapen wei. De benzondere machtigin gen, welke ingevolge de bepalingen van de vuur- wapenwet 1919, verlengd zijn, kunnen door de belanghebbenden, tusschen 7 en 8 uur des mid dags op werkdagen, aan het politiebureau alhier worden afgehaald. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp voorschriften betreffende het stem men by volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen, zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangeno men. TOKIO, 12 Mei (Havas) De Britsche am bassadeur te Tokio, Craigie, heeft vanochtend krachtig bij den Japanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Arita, geprotesteerd tegen het bombardement van Tsjoengking door Ja pansche vliegers. Craigie wees er in het bijzon der op dat de Britsche ambassadeur in China, Archibald Kerr, ternauwernood is ontsnapt aan vier bommen, die op het consulaat-generaal zijn gevallen. De leden van de Britsche ambassade en het personeel van het consulaat hebben zich tengevolge van het bombardement in doodsgevaar bevonden, terwijl geen Chineesch luchtdoelgeschut binnen een mijl afstand van 't consulaat stond opgesteld. Verder wees Craigie op het onmenschelijke van een bombardement met brandbommen op een zoo dicht bevolkte stad als Tsjoengking. Dinsdagmorgen geraakte de molenaar W. Kreuels te Leeuwarden met zijn arm in een machine, welke gebruikt wordt voor het breken van veekoeken. Het ongeluk gebeurde in de fabriek van de Coöperatieve Aankoopvereeni ging. De man werd zoo ernstig gewond, dat zyn arm geamputeerd moest worden. Vrydag is het slachtoffer in het Diaconessenhuis te Leeu warden overleden. In verband met het dreigend gevaar van vermindering van het groenten-contingent in Zwitserland heeft het bestuur van den bond Westland Vrijdag een telegram aan den mi nister van Economische Zaken gezonden, waar in de bond zijn ongerustheid uitspreekt over deze vermindering. In het telegram verzoekt de bond Westland dringend de medewerking van de regeering om verdere vermindering van het contingent te voorkomen en den toestand van het basisjaar terug te krijgen. e optimist is een beter hervormer dan de pessimist. De prachtige film „Jongensstad", met Spen cer Tracy in de hoofdrol, blijft nog een week in het Luxor Theater draaien. Men weet, dat de K.F.A. deze film met kracht aanbeveelt. Wie ze nog niet gezien heeft, neme alsnog de kans, om iets goeds op het witte doek te zien, waar. Een jonge man met veel levensdurf en groote zaken-energie tegenover een zelf-ge- noegzaam O.W.-type, die op de eerste plaats alles denkt te kunnen doen met geld en even makkelijk met aandeelen goochelt als hy (zelfs in de moeilijkste situaties) in aanstekelijke lachbuien uitschiet. Een dienstmeisje dat op slag dol-verliefö schynt op den jongen man. die by het wederzien van z'n moeder (na ja renlange afwezigheid) ook hoort van z'n over leden vader en met heimwee terug denkt aan qc vroegere sfeer van zijn vaderlijk huis, welke verbroken werd doordat moeder een groot gedeelte van het pand moest verhuren aan een wufte familie; en een fabrikanten- dochter, die zeer lang erg snibbig en ironisch c!oet tegen den jongen man, aan wien papa haar wel wü uithuwelijken. Voorts conflicten in levensopvattingen tus schen zakenmenschen, die niet nuchter ge noeg zijn en verliefden, die ook nog wel wat zekelijkheid bezitten. Daarbij de ups-and- downs, welke alle uitvindingen en riskante on dernemingen kenmerken met de daarby behoo- rende puzzles en conferenties. Een en ander met veel intrigues dooreen en in groote vaart uitgewerkt (niet zonder spanning en wèl-gevarieerd), zoodat het geheel voortdurend boeit en een trek uit het reëele leven suggereert; ziehier de groote trekken de factoren, waardoor de film „Kunstzijde" is ge worden een product, dat volwassenen met waar deering zullen kunnen aanschouwen. De opening van de New-Yorksche wereldten- toonstellins is zeker wel het voornaamste. dat Fox Movietone News deze week te bieden heeft, al is het vertrek van het Engel- sche Koningspaar naar Canada en het huweiyk van Prinses Fawzia zeker niet minder interes sant. Buitengewoon leerrijk is verder ongetwij feld het wetenschappelijke filmpje over den inktvisch, waarvan de opnamen in de Middel- landsche Zee bü Napels werden verricht. On danks de griezeligheid van dit zeemonster, is het toch en zeer waardevol en belangwekkend cultuurfilmpje. Een gezellige Amerikaansche film is deze Bierbaron. En de hoofdrolspeler, de baron zelf, Edw. G. Robinson, die de film draagt, is daar voor voor een groot deel aansprakelijk. Hoewei hier en daar wat te ruw om een fyne comedie te zijn, is deze film toch sprankelend van hu mor en van een weldoende sensatie. De opheffing van het drankverbod in het land van Uncle Sam is er de oorzaak van, dat veie dranksmokkelaars naar anderen onwettig en arbeid zoeken. Zoo niet echter de Bierbaron, die vanaf het moment, dat de alcoholica vrijeiyk mogen worden ingevoerd, binnen het kader der wet wil gaan leven, een eerlijk zakenman wil worden en zijn geheime stokery omzet in een respectabel bierbrouwersbedrijf. Zijn vroegere „jongens" worden eerlijke rei zigers, die echter tot hun verwondering moeten ervaren, dat het afnemersaantal met den dag kleiner wordt. Pas heel veel later ontdekken zij waarin hem dat zit. Zelf geen bierdrinkers kon den zij niet weten, dat het door hen aangepre zen gerstenat na de drooglegging het volkomen moet afleggen tegen de andere soorten. Nu het publiek het krijgen kan, drinkt het liever echt bier. Een faillissement staat eindeiyk voor de deur. Dat het zoover niet komt spreekt vanzelf. Via sensationeele avonturen, waarby noch de baron, noch zyn personeel hun vroegeren levenswandel weten te verbergen, wat aanleiding is tot tai van komische situaties, komt het benoodigde geld tenslotte weer in het laatje. En wel op semi-eerlijke wijze. Dat de dochter van den ex-dranksmokkelaar met een agent verloofd is zegt genoeg om te kunnen bevroeden, dat papa niet zoo erg met dit engagement is ingenomen. Doch zelfs de afkeer van de mannen der wet wordt minder. Zij helpen hem tenslotte uit een moeilijk parket, zij het dan, dat ze zulks zelfs niet weten. De tweede hoofdfilm „Snelheidsduivels" is een spannende aaneenschakeling van auto-races en autobus-races. Sensationeele baanwedstrijden valsche concurrentie, ontluikende liefde en frag menten uit het leven van een stunteligen, maar daarom juist zoo grappigen mecanicien, wisse len elkaar op genoeglijke wijze af. In het voorprogramma: Porky, het varkentje. Het is een droeve geschiedenis, die zich daar in het Oosten tegen het einde van de vorige eeuw afspeelde. D*ar is een jonge vrouw, die haar vader verliest, omdat hij door woekeraars geruïneerd is en daar is een koelie, die haar, zijn japansche meesteres, naar een theehuis brengt, omdat ze ten einde raad is. In die dagen waren1 die theehuizen door dikke poorten van de stad afgesloten, omdat de geisha's, die hun vrijheid en hun ziel verkochten, niet mochten ontvluchten. Ze hadden n.l. een opleiding ontvangen, talen leeren spreken en geld leeren verdienen. Daar is verder een Russisch officier, die in „Yoshiware" terecht komt en kennis maakt met de wanhopige geisha. Haar eenvoud treft hem en hij verzoekt den houder van het theehuis hem alléén bij haar toe te laten. Met veel geld is alles gedaan te krijgen, wysgeert de dikke Ja panner. Als het schip, waarop de officier gedetacheerd is, vertrekt, krijgt deze een geheime opdracht. Hij moet achterblijven en spionnage-diensten verrichten. Vele malen per dag gaat hij echter naar het theehuis en als zijn geisha ontvlucht is, ontwikkelt zich een heerlijke idylle, die echter verstoord wordt door den koelie, omdat deze in het geheim op haar verliefd is. Door jaloezie gedreven, verraadt de koelie de spionnage-geschiedenis en wanneer hij berouw van zijn daad krijgt, is zijn meesteres reeds ge fusilleerd en heeft haar geliefde door de kogels van zijn achtervolgers reeds den geest gegeven. Het is een droeve geschiedenis. Soms is ze wat te gerekt, maar dan ineens weer heeft ze spannende hoogtepunten met prachtig spel van den bekenden Sessue Hayakawa, Pierre Rich. Willm en Michiko Tanaka. Er schuilen biye momenten in deze Fransche rolprent, de ge heimzinnige Oostersche sfeer is soms adembe nemend, dan weer is de tragiek door een enkel beeld zoo absoluut aanvaardbaar en zonder sen satie. Volwassenen, die van een niet-alledaagsche film houden en sterke zenuwen hebben, zullen van dit product met belangstelling kennis ne men, BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.) De „Deut sche Dienst" schrijft over de verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis met betrek king tot de Engelsch-Turksche besprekin gen o.m.: Wanneer dat zoo verder gaat, zijn wij met het oog op een oorlogs-psychose, welke een oerproduct van Brittannië is, bezorgd voor de komende geestesgesteldheid van Britsche staatslieden. Engeland biedt met een yver, welke den blinde tenslotte moet ziende maken aan alle hoeken en kanten der wereld het geschenk aan van de Britsche bescherming tegen oorlogs- verwikkelingen en wie zich er tegen verzet om te gelooven, dat hij in gevaar verkeert, dien maakt m enbang en stopt men geld in de zak. Deze middelen, waarmede men andere volken probeert geneigd te maken zich of te geven voor bloote belangen der Britsche strategie of zich aan te sluiten bij den strijd tegen da autoritaire statenwereld, kennen wij niet van daag voor het eerst. Wat hopen, aldus vragen wij ons af, de tegen woordige verantwoordeiyke leiders der Turk- sche politiek, wanneer zij zich van de veilige basis der neutraliteit verwijderen en den weg van Engeland inslaan, van welk land het een ieder moet weten dat het nog nooit voor an dere dan zijn eigen belangen heeft gestred^ en dit niet in de laatste plaats voornamelih onder opoffering van goed en bloed van ande1 volken. Gelooven zij de politieke concepties Kemal Ataturk voordeelig te hebben ingeruü"; wanneer zij thans Turkye tot degen en va®' van Engeland maken. Engeland en Turkije moeten weten, da' Duitschland en Italië niet alleen twee onaf' scheideiyke strijdmakkers zyn, doch ook ee' onoverwinnelijk bolwerk en dat er noch thai'8' noch in de toekomst eenige combinatie va" machten zal bestaan, welke in staat zou de politiek van de as nadeelig te beïnvloede11' De Völkische Beobachter houdt zich m®? met Polen bezig en schrijft onder het opschop „Bajonetten asl wegwijzers" o.m.: De poolse*1 openbare meening zou er goed aan doen 1 langzamerhand weer te ontwaken uit haar ne veuze oververhitting en den blik te slaan op bestaande werkelijkheid. Niemand zal het P°° sche volk verhinderen verder zijn eigen bela gen te behartigen. Dat de Poolsche bajo® het daarbij den weg zal wijzen, interesseert 0 voor het oogenblik niet overmatig. Wij sp' ken selchts de hoopt uit, dat de weg, die 11 Poolsche volk door de Poolsche bajonet wob aangewezen, niet mogelijk gaat in die richt1 welke op de in Polen uitgegeven nieuwe la11 kaarten is aangegeven en welke de Poolse pers tot dicht voor de poorten van Berlijn 1® eindigen. Want in dat gebied hebben wü ree®' onze Duitsche bajonetten als wegwyzers op? steld, en die zullen er in geval het n0°!;J mocht zijn, geen twijfel over laten, waar P° ophoudt en Duitschland begint. WARSCHAU, 12 Mei (Havas). Ter gelegen heid van den vierden sterfdag van Pilsoedski is vanavond gedurende drie minuten het verkeer in geheel Warschau stilgelegd, terwijl kanon schoten werden gelost. Generaal Sosnkowski heeft voor de radio een toespraak gehouden, waarin hy o.m. zei- de: Polen heeft thans wapens en zal zoo noodig tot den laatsten soldaat en het laat ste wapen strijden en als er geen wapens meer zijn, zullen wij met onze tanden strij den. Wij zullen geen duimbreed van onzen grond afstaan. Wy blyven in dezen onrustigen tyd volkomen kalm. Met koelbloedigheid, het hoofd om hoog, wachten wy de gebeurtenissen af. Wee hun, die onze zenuwen willen verzwakken en op een snelle overwinning rekenen. Onze zenuwen zullen het uithouden. En wij vreezen evenmin degenen, die meer wapens zouden hebben dan wij. In de vrije stad Danzig ging de herdenking van den sterfdag van Pilsoedski met vele moei lijkheden gepaard. De Senaat van Danzig had Vrijdagmiddag het Poolsche commissariaat in kennis gesteld van het verbod van 'n herdenkingsbijeenkomst, wel ke in den avond in het stadion te Wrzeszcz op het grondgebied der vrije stad zou worden ge houden. De Senaat verklaarde, dat, als de vergadering ondanks het verbod zou doorgaan, hij niet de verantwoordelijkheid voor de veiligheid der Poolsche bevolking op zich zou kunnen nemen. De Poolsche commissaris-generaal heeft tegen dit verbod krachtig geprotesteerd. In Danzig gaat ook het gerucht, dat Hess, de plaatsvervanger van Hitier, Donderdag in de vrije stad is geweest, waar hy met Greiser heeft geconfereerd. Hij zou Vrijdagochtend te Berlijn teruggekeerd zyn. Vrijdagavond om ruim half negen ontdekte te Ommen een voorbijganger op de brug over de Vecht een lichtschynsel in het midden van de tweede verdieping van hotel Stegeman, staande aan de Voorbrug 11. Hij vermoedde onraad en waarschuwde de brandweer, die in korten tijd aanwezig was. Inmiddels hadden de vlammen zieh over de verdieping verspreid en weldra sloegen zij het dak uit. Met vier stralen op de waterleiding tastte de brandweer het vuur aan. Zy werd hierbij krachtdadig geholpen door de in Om men gelegerde militairen, voor wie alarm was geblazen. Deze slaagden er mede in een ge deelte van den inboedel naar buiten te dragen. Een inwonende dienstbode, die óp de boven verdieping ziek te bed lag, kon bytyds in vei ligheid worden gebracht. Men heeft den brand kunnen beperken tot de tweede verdieping. Om tien uur kon met de nablussching worden begonnen. De tweede dieping is geheel uitgebrand en het dak verwoest. Over de oorzaak van den brand nog niets bekend. In hotel Stegeman waf® verscheidene officieren in pension. Hoewel de waterschade groot is, is een - tal kamers in goeden staat gebleven. Hier Zu len zij zich nu installeeren. Voorts woonden enkele onderwijzers in hotel. Aangezien 's Zaterdags te Ommen gf school wordt gehouden, waren zij met ver Verschillende van hun eigendommen zijn prooi der vlammen geworden, zoodat hun hun terugkomst nog een onaangename vei'®5 sing wacht. tteitf oP By het blusschingswerk kreeg een mon' van een radiocpntrale een vallende dakpan het hoofd, waardoor hy een bloedende h°°' wond opliep. De brand bracht veel publiek 0 de been, dat echter door de politie op een stand werd gehouden. Het doorgaande verk® werd over het landgoed „Het Laar" geleid. De burgemeester van Ommen, de b®® C. E. W. Nering Eögel, was bij het blusschinS5 werk aanwezig. Verzekering dekt de schade. OSLO, 12 Mei (Havas) De Noorsche nister van Buitenlandsche Zaken, Koht, b®® tegenover het blad Arbeiderbladet verkla»1. dat de Noordsche landen in het begin der v° gende week waarschijnlijk tegelijkertijd zulj antwoorden op het Duitsche voorstel tot 11 sluiten van niet-aanvalspacten. BERLIJN, 12 Mei (Havas) Van gewoon!^ goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat onderteekening van het Duitsch-Italiaans®^ verdrag nog voor Pinksteren, vermoedelyk f, Mei, zal geschieden te Berlijn in tegenwo® digheid van den Italiaanschen minister Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. ZURICH, 12 Mei. In verband met de sersche tentoonstelling zal op 14 Mei a.s. internationale ballonwedstrijd worden geb den, waaraan wordt deelgenomen door bab0^ ploegen uit Duitschland, België, Frank™ Italië, Polen, Zwitserland en Nederland. De Nederlandsche ploeg bestaat uit de j ren Boesman, Ravaine en de Vos. Opmerke is, dat de heer Boesman de jongste en de b Ravaine de oudste deelnemer aan den W®, strijd is. De Nederlanders verwachten in Spa*1 of Frankrijk te zullen landen. Vandaag heeft de Zwitsersche bondspresid®^ Etter, de "deelnemers ontvangen. Zaterdag de balloneed worden afgenomen. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 12 Mei: Tydens de particuliere audiëntie van Prins-regent van Joego-Slavië en zijn gemaj( heeft Z. H. de Paus aan Prins Paul de O van de Gulden Spoor aangeboden en aan óf prinses een zeer kostbaar miniatuur, voorst-6 lende het Goddelijk Kind. ,gli Verder vernemen wy, dat de H. Vader 0 tocht naar St. Jan van Lateranen op 18 a.s. onofficieel en in 'n gesloten auto zal mak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4