Nederland heeft 70.000 krotten i Ddisqeamcp. DOUWE EGBERTS Simplex rijwielen, lichter trappen, 46; Gelegenheid voor werk verruiming ZATERDAG 13 MEI 1939 Verbetering der woningtoe standen is een dringende eisch MOEDERDAG Een jongensstad wordt bedreigd De verhooging der college-gelden Een storing trok voorbij Kerkelijk Leven m we en ton %s LANDSTREEKBEGROOTINGEN IN SUMATRA Versterking van den ambtelijken invloed gevreesd HERDENKING VAN DE MOBILISATIE 1914 Bijeenkomst te Rotterdam 46ste NAT. BEDEVAART NAAR LOURDES De reiskosten zijn verlaagd HET ONGEVAL TE DUIVEN- DRECHT De juiste toedracht nog niet vastgesteld NIEUWE BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG NOG MAAR WEINIG NIEUWE HARING Gift voor het Centraal Vredesbureau Met veel hulp hoopt men de moei lijkheden te overwinnen NEDERLANDSCHE PROPA GANDA IN AMERIKA Ingenieur der Spoorwegen gaat Ver. Staten bereizen Hoe een gansche, wijk door verwaarloozing kan vervallen ALGEMEENE REKENKAMER Verslag over 1938 verschenen Cxtees FRIESCHE HEEREN-BAAl en BAAUABAK De Raad van Nederl. Faculteiten adresseert aan den minister LUCHTBESCHERMING Toenemende belangstelling voor instructeurscursussen FELLE BRAND TE ZUIDLAREN Niets kon gered worden Religieuze kunst van Nic. Heil En dientengevolge is het mooie weer verdwenen Overste van St. Charles PASTOOR NOLTHENIUS DE MAN ZIEK Het onlangs gehouden congres van den Nationalen Woningraad, Algemeenen Bond Van Woningbouwverenigingen, was geheel gewijd aan het vraagstuk der krotopruiming, terwijl ook nog niet zoo lang geleden de Vereeniging voor Volkshuisvesting en Ste denbouw alle aandacht heeft geschonken dan den woningbouw ten plattelande. Deze laatste vereeniging heeft een enquête behouden, waarvan de uitslag weliswaar niet &eheel en al den toestand in Nederland juist Weergeeft, maar die to?h over het algemeen goad en overzichtelijk beeld biedt van de Woningtoestanden in ons land. Niet geheel en SI juist is het beeld, omdat men niet van alle ^meenten antwoorden.heeft ontvangen, en ten .tole ook, omdat sommige gemeenten den toe- "tand binnen haar grenzen beter hebben voor gesteld, dan deze in werkelijkheid is. Waarom deze onjuiste voorstelling geven, zal wel 'tijd een raadsel blijven, al mag men waar- 6chijnlijk met reden veronderstellen, dat de opvattingen van gemeentebesturen op het plat band gevormd zijn naar andere normen dan o® opvattingen in de steden. En ook zullen de gegevens waarschijnlijk wel beïnvloed zijn door Oct verschijnsel, dat op het platteland meer ojgenaars tevens bewoners der slechte woningen jjih en dan daarom de al of niet bewoonbaar- r^d van een huis met een anderen maatstaf sctheten wordt dan in de stad. De besprekingen van deze beide vereenig ingen "hgen bijna hoofdzakelijk over krotwoningen ®h hoewel haar beiden het gansche woningbouw- toagstuk ter harte gaat, hebben zij ditmaal "hhder aandacht geschonken aan de normale O'tbreiding der woningbehoeften, ontstaan door natuurlijken aanwas der bevolking. De 'Jfers, die in deze vergaderingen zijn genoemd "ebben dus in hoofdzaak betrekking op de nieu- Woningen, welke noodig zijn ter vervanging ah de krotten en ook ter voorkoming van het pi- samenwonen, een euvel, dat in sommige heken zeer uitgebreid is. Volgens de gegevens, welke zijn gebruikt bij ^to congres van den Nationalen Woningraad, .to er op het oogenblik in Nederland ongeveer 0.000 krotten, welke onmiddellijk voor onbe- toonbaarverklaring, afbraak en vervanging in tornerking komen. Deze raming is aan den a8en kant, want de heer J. Bommer, secretaris to genoemden Raad, had de cijfers gekregen Qto veertien groote gemeenten, die te zamen Pgeveer een derde deel der bevolking omvat- h. In deze gemeenten werd het aantal krot geraamd op 4 pCt. van het totale aantal for, n "hingen. Houdt men zich aan deze 4 pCt. .tor het geheele land, dan zou men het aantal toten op ongeveer 100.000 kunnen schatten. I Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft i1 zijn laatste publicatie van Maart j.l. nopens to woningbouw in Nederland medegedeeld. at in de afgeloopen periode van twaalf maan- jto, dus van Maart 1938 tot en met Februari h39, 5663 woningen na onbewoonbaar verkla- tog ontruimd en gesloopt of aan haar bestem- ?'hg waren onttrokken. Dit is dus nog niet het ito de gedeelte van het aantal krotten in Ne- criahd. Men kan hieruit ook niet de conclusie token, dat men nu eenmaal niet alles ineens .to doen, en dat ons land toch geen slecht •guur maakt, als het in tijd van tien of "kalf jaar alle krotten heeft opgeruimd. Dit r011 inderdaad zeer mooi zijn, maar men ver- dan het aantal woningen, dat in den loop Ier 0f komende tien jaren door verwaarloozing anderszins voor onbewoonbaarverklaring in -AUHOWilO VWi UliUt VY to/V/Alto/CA*** **4 "tornerking zal komen. Temeer, omdat zoowel to schatting op genoemd congres als van de jjtoieenten, die de gegevens verschaften, tame- ik aan den lagen kant is. En men vergeet torbij evenzeer, dat het opruimen van krotten bii üezo; to in dit tempo kan doorgaan, als er niet ~rgd wordt, dat er voldoende woningen zijn to den aanwas der bevolking op te nemen. Men immers wel een woning onbewoonbaar ver- (i aren, maar men kan haar niet zoo gemakkelijk v?to ontruimen, als men voor de bewoners er- g h geen ander onderdak heeft. De nieuw- bouwde woningen zullen immer# ook gevraagd toden door hen, die een eigen gezin willen stigen. Als men wel de krotten ging ontrui- toto maar men zorgde niet voor een aantal Iftoihgen, grooter dan het aantal ontruimde toten, dan zou men het euvel van samenwo- in de hand gaan werken; het verschijnsel jj,. dat jongelui, die trouwen, gaan inwonen to de ouders. Hierbij komt nog, dat er op het Senblik in Nederland een vrij groot aantal ..toners van woonschepen of -wagens is. Het jtotol woonwagens wordt officieel geraamd op OOO, een aantal, dat nog voortdurend toe- ftotot. De meeste bewoners van deze ergste tytot krotten, behooren niet tot diegenen, die ^.êens hun werkkring ambulant zijn. Dit alles jjj elkaar wijst erop, dat de krotopruiming thans to krachtig genoeg ter hand wordt genomen, h. at deze opruiming noodig is uit het oog- ftot der volksgezondheid, behoeft weinig be- Typeerend in dit verband is een mede- eifjjg van ^en jjggj. c gmeenk op het congres fg b den Nationalen Woningraad, waar hij ver- ue onlangs uit de omgeving van Heerenveen (tochten te hebben gehoord over de hooge totom, welke voor het Burgerlijk Armbestuur ^totovloeien uit het belangrijk aantal ziektege- en onder de bewoners van de krotten. Het ton bewijs, dat men voor de publieke kassen tjto zooveel uitspaart als men den bouw van jto®re woningen tegenhoudt, waarvoor deze fyblieke kassen subsidies moeten verleenen. jjto men aan den eenen kant uitspaart, moet (to1 aan den anderen kant dubbel en dwars falen. Tenzij natuurlijk als men zou kunnen ^bdelen naar de opvatting, dat de zorg voor Volksgezondheid overbodig is. Doch dan is ?L argument en elk betoog overbodig, .tot vraagstuk der krotopruiming heeft nog to ander aspect, zeker van niet minder belang to1 de volksgezondheid. Het kan ook dienstbaar u rden gemaakt aan de bestrijding der werk- itoeid. De heer W. 9. Andriessen heeft op het stores van den Nationalen Woningraad hier- ^to eenige zeer leerzame cijfers gegeven. Het tj andgemiddelde van werklooze bouwvakarbei- jt)rs Was in 1938 ongeveer 63.000; in 1937 72.000. ij., torijd met de opvatting als zou de' werkloos- (je d niet voorkomen onder geschoolde vakarbei- hetS' bewees de heer Andriessen, dat dit wel fcto geval was. De werklooze bouwvakarbeiders 'df:ri per jaar aan steun in totaal rond toi!i 3'000 ontvangen. Van dit bedrag zou een j^j. kunnen worden aangewend voor krotop- totoing, en wel de helft. De heer Andriessen tot berekend, dat de prüs van een arbeiders woning in totaal ongeveer 2900 bedraagt. Als men de helft van het steunbedrag over 1937 aan krotopruiming zou willen besteden, zou men 5000 woningen kunnen bouwen, waaraan ongeveer 3250 bouwvakarbeiders een jaar zou den kunnen werken; hierbij zou 3.190.000 aan loon kunen worden uitgekeerd. Aan steun zou men 1.425.340 besparen. Het spreekt vanzelf, dat ook indirect hierdoor werkverruiming plaats vindt. Houthandel, timmerfabrieken, cement fabrieken, transportwezen, bouwvakpatroons en vele anderen hebben voordeel bij de werkver ruiming door krotopruiming. Deze voordeelen voor de geheele volkshuishouding zijn niet ge ring, ook al omdat door deze indirecte werk verruiming een groot bedrag aan steun kan worden bespaard. Doch niet alleen om het meer productief be steden der steungelden is de woningbouw van belang. Deze kan er ook toe bijdragen de werk loosheid in de steden te verminderen. Het plan- Westhof beoogt vooral verlichting te brengen voor het platteland, en daarnaast zou de werk loosheid in de steden kunnen verminderen door het doen bouwen van woningen, welke voor een deel de krotten zullen moeten ver vangen. Vooral in dezen tijd, waarin men geen enkel middel mag verWaarloozen, dat kan die nen ter bestrijding en vermindering der werk loosheid, zijn deze overwegingen van groot be lang. Men moet krachtig aanpakken en ook de lagere bestuursorganen zullen moeten beseffen, dat zij moeten meewerken. Het is thans nog mogelijk, dat de maatregelen van de regeering worden gesaboteerd door lagere organen, met name door de besturen van een aantal platte landsgemeenten. De autonomie der gemeente is een waardevol goed, maar evenmin als men de vrijheid mag misbruiken om kwaad te doen, evenmin mag een gemeente uit naam der auto nomie de belangen der burgers verwaarloozen En goede, gezonde woningen behooren tot de grootste belangen, die de burgers hebben. Zij dienen de geestelijke en materieele welvaart van het land. Ëlllllllllllllllllll Waarschijnlijk, uit Amerika Kwam hier in 't land ook 't streven, Op een bepaalden dap van 't jaar Aan Moeder iets te pcven. 't Bepon met bloemen, toen men zich Er eerst op toe ping leggen Flink door de kweekers aangevuurd EE 't Met bloemen maar te zeggen. Toen kwamen er de bakkers bij, s Die vinden het meer passen, Als wij de Moeders op dien dag Met taarten paan verrassen. Maar nu is alles in 't geweer, Je kunt 't zoo raar niet denken, Of 't is geschikt om op dien dag Aan Moederlief te schenken. Nu keeren velen zich al af, Men vindt het diep te laken Om zóó'n motief de kweekers en De bakkers rijk te maken Toch: Stel die kwestie niet te scherp, Gééf Moeder 'n taart of bloemen, Maar 't is niet noodig dat het doel Van Moederdag te noemen. Gedenk op d'allereerste plaats Haar liefde, haar ontbering, En schenk, vóór bloemen of een taart, Uw dank en uw ivaardeering. EE Want van uw bloemen of uw taart Zal zij zoel vreugd beleven, Maar wil vooral op Moederdag Uw hart, uw lièfde geven. tz HERMAN KRAMER Blijkens het voorloopig verslag op het wets ontwerp tot instelling van landstreekbegroo- tingen in Sumatra zagen verscheidene leden der Tweede Kamer in dit ontwerp een maatre gel, welke licht kan leiden tot een financieele autonomie ook voor landstreken, welke de staatkundige autonomie nog ontberen en nog enkel ambtelijk worden bestuurd. Hoeveel zij ook gevoelden voor medezeggen schap der bestuurden, toch meenden deze leden, dat zij in d niet-autonoom bestuurde landstre ken door dit ontwerp niet zal worden bevor derd. De begrootingsbevoegdheid van den Volksraad zal op dit gebied daarentegen klaarblijkelijk worden ingeperkt. Als verder bezwaar werd tegen dit voorstel aangevoerd, dat door de instelling van land- streekbegrootingen in ambtelijk bestuurd ge bied zich gemakkelijk een streven kan ontwik kelen naar een regionaal begrootingsevenwicht in dien zin, dat arme en onwelvarende streken te ver buiten het bereik van den centralen be- grootingswetgever zullen komen te liggen, waardoor een schadelijke bezuintgingspolitiek ingang zou kunnen vinden. Op grond van deze overwegingen vreesden verscheidene leden van dit ontwerp in de prac- tijk eer een versterking dan een inperking van den ambtelijken invloed in de landstreken der buitengewesten. Zij zouden het daarom op prijs stellen, indien de regeering den voorgestelden maatregel nog uitsluitend als een eerste proef neming wilde opvatten, welke niet zal worden voortgezet, alvorens de resultaten ook door andere dan ambtelijke organen na grondig on derzoek beoordeeld zullen zijn. De Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" zal het feit, dat 1 Augustus 25 jaar geleden de mo bilisatie werd afgekondigd, te Rotterdam her denken. Er zal van 31 Juli t.m. 2 Augustus een reünie gehouden worden van de bij alle afdee- lingen van den bond aangesloten oud-gemobili- seerden, waarbij de afdeeling Rotterdam als gastvrouwe zal optreden. Op 31 Juli zullen de feestelijkheden aanvangen met een grooten schietwedstrijd, waarvoor fraaie prijzen zijn uit geloofd, terwijl 's avonds in den grooten schouw burg een voorstelling zal worden gegeven. Voor Dinsdag 1 Augustus staat o.a. op het program ma een ontvangst door het gemeentebestuur van Rotterdam, het optreden van verschillende militaire onderdeden en 's avonds een groote maaltijd. Tot besluit volgt des Woensdags een groote haventocht. Deze tocht wordt onder broken voor een bezoek aan Waalhaven. Het is verder de bedoeling een fraai herden kingsboek uit te geven. De redactie bestaat uit de heeren prof. mr. J. A. Eigeman, C. A. Muller en A. C. de Neeve. Dezer dagen verscheen het zeer uitgebreid prospectus van de 46ste Bedevaart naar Lour- des, die van 25 Juli t.m. 3 Augustus weer ge houden zal worden onder leiding van de Ver eeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten. Het Comité is er in geslaagd, dit jaar de reis kosten voor deze Bedevaart aanmerkelijk te ver lagen. De diverse extra-treinen zullen wederom worden samengesteld uitsluitend uit Neder- landsch en Fransch D-trein materiaal, terwijl in elk der pelgrimstreinen een restauratierij tuig zal worden meegevoerd. Drie der extra-treinen, waaronder de speciale ziekentrein, zullen vertrekken vanaf Roosendaal, terwijl een vierde extra-trein zal loopen van Nijmegen over Venlo, Roermond en Maastricht. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit nummer. Omtrent de oorzaak van het ongeval op den spoorweg nabij de vroegere halte Duivendrecht, valt nader te melden, dat het slachtoffer is de 23-jarige L. v. d. M., wonende aan. de Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag. Tot op het oogenblik tast men in het duister, hoe het on geluk zich heeft toegedragen. Vast is komen te staan, dat de jongeman niet uit den trein kan zijn gevallen; het lichaam vertoonde verder geen enkele schram en ook de kleeren waren niet bevuild. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man over het terrein, dat naar de spoor baan voert, moet hebben geloopen, want een groot aantal voetafdrukken wezen daarop. Bij K. B. is met ingang van 1 Juni 1939 be noemd tot burgemeester van Middelburg mr dr. J. van Walree de Bordes. De nieuw benoemde burgemeester van Mid delburg werd geboren te Utrecht op 6 Juni 1894. In 1918 heeft hij zijn studie aan de Rijksuniver siteit beëindigd. Hij is werkzaam geweest aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond te Genève en is dr. Zimmermann behulpzaam geweest bij diens werkzaamheden te Weenen. Gedurende zijn studie aan de rijksuniversiteit te Utrecht is hij reserve-officier geweest. Mr. dr. J. van Walree de Bordes is thans woon achtig te Utrecht. Volgens te Scheveningen ontvangen radio grafische berichten uit zee waren de vangsten der haringvisschers hedenochtend gering. De „Henny" ving drie kantjes haring. Ter gelegenheid van den zesden Vrouwen- Vredesgang heeft iemand onder de initialen P.A.X. een bedrag van 1000 aan het Centraal Vredes Bureau geschonken voor het bevorderen van de vredesgedachte. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: 4 Na de zeldzame ontroering, die de film Boys- Town door zijn schoonheid en diepte weet op te wekken, is het goed je eens in werkelijkheid in te denken de godsdienstige, de maatschap pelijke waarden, die vertegenwoordigd worden in de vestiging van een jeugdbeweging en de uitwerking van jeugd-apostelgedachten. Velen, die deze film bezagen en herzagen, hebben onwillekeurig de Jongensstad gezien als een dichterlijk vers, schoon van klank, diep van beeld maar vluchtig als het waaien van een wind. En toch Jongensstad is iets meer als de zeldzame ontroering van „Die avond en die roze", is meer dan de sprankelende gedachte van „Niemandsvriend" en de tooverende schoon heid van het naïeve sprookje. Jongensstad is feitelijk een levens-program van eiken opvoeder, van eiken opbouwer en medewerker aan Zielestad van iederen hem toevertrouwden jongen. Jongensstad is niet enkel Amerikaansch. Jongensstad is mondiaal. Elke natie, elke ko lonie, elk protectoraat, elke provincie, ja elke landstreek bezit zijn Jongensstad in de inter naten en jeugdbewegingen, die zich wijden aan de opvoeding, aan de opbouw en het herstel van het jongens-karakter. Maar met een heel treffende gelijkheid van deze Amerikaansche Jongensstad komt naar vo ren het op het oogenblik zoo beproefde maat schappelijk jongenswerk van de Hollandsche Jongensstad, gelegen in de omgeving van de luxueuze Grootstad Den Haag. Met idealisme en jeugdliefde bouwden de Kruisvaarders van St. Jan aan den VanVreden- burchweg te Rijswijk (Z.H.) een Jongensstad als een heropvoedingsoordvoor het kind, dat in maatschappelijke en geestelijken nood ver keert; voor den jongen, die den huiselijken band van gezag en eenheid niet meer bindt. Voor al dezen is het internaat „Ora et labora" geworden hun Jongensstad. Ook deze Jongens stad leverde aan de maatschappij kerels, die zich door het leven weten te slaan op een eerlijke wijze door de verdiensten van het werk hunner handen en de krachten van hun talen ten. Ook deze Jongensstad heeft haar roepin gen voor Kerk en Staat. In deze stad ervaart men ook, dat van nature geen enkele jongen slecht is en het geduld en de lankmoedigheid van den leider van Jongensstad heeft menige oningewijde wel eens doen vragen: waarom nu nog vast houden? Hier ook hebben zich wel eens voeten bewogen naar den weg en de on gebondenheid, maar een woord en een blik rem den de run van een opgejaagde verbeelding. De idealistische offers, de roep van de jeugd om de protectie voor hun broos maar goed willend karakter, de stoffelijke eischen van het leven, de rechten en plichten volgen ook hier de noodzakelijke wetten van oorzaken en ge volgen. Ook over deze jongensstad dreigde de nacht van leege bedden en van onoverkome lijke moeilijkheden. Het bestaan van deze Jongensstad is be dreigd. En deze nacht van bedreiging hoopt ook deze Jongensstad te boven te komen door de kracht van het gebed, door de macht van de waardeering voor dit werk van heropbouw aan den burcht van elk jongenskarakter, door den wal van de beschermende sympathie van Katholiek Nederland. Eens hoopt ook deze Jongensstad op een glorievol slot: de bestendi ging van het werk op hechte basis, op funda menten die als God het wil het werk zullen dragen de tijden door. Helpt dit zoo bij uitstek sociale werk in stand houden door het zenden van een gift op Giro 23653 Kruisvaarders van St. Jan, Rijswijk (Z.H.). Bij voorbaat duizendmaal dank. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel deelt ons mede: Met de „Nieuw Amsterdam" vertrok Vrijdag naar New-York ir. J. van Stappen der Neder landsche Spoorwegen, die in opdracht der Ne derlandsche commissie voor verkeerspropagan- da in Amerika gedurende acht maanden de Ver. Staten zal bereizen voor de bestudeering van maatregelen ter verdere ontwikkeling van de algemeene en toeristische propaganda voor Nederland. Ir. Van Stappen zal daartoe in over leg treden met den heer G. H. Ravelli te New- York en met dezen tevens voorbereiden de vestiging van het Netherlands Tourist Informa tion Office, te openen September aa. in het Holland House. De Nederlandsche commissie voor verkeerspropaganda in Amerika, waarvan C. R. T. baron Krayenhoff voorzitter is, werkt voor haar actie in de Ver. Staten nauw samen met de Nederlandsche Spoorwegen, de A.N.V.V.. de K.L.M., de Kon. Paketvaart Mij., de Kon. Ned. Stoomboot Mij., alsmede het gouvernement van Curagao. In het Vrijdag verschenen verslag der Alge meene Rekenkamer over 1938 signaleert de ka mer wederom onrechtmatigheden, gepleegd in verband met de Comptabiliteitswet. Als voor beeld wordt aangehaald een aannemer, die on juiste declaraties had ingezonden, waarbij hij 10 pet winst in rekening bracht als vergoeding voor zijn „bemoeiingen". In een beruchte, trouwens veel belangrijker zaak 'van den zelfden aard is indertijd be weerd, dat de schuld grootendeels lag bij de zeer verouderde comptabiliteitsvoorschriften. De kamer is steeds van meening geweest, dat wet telijke regelingen hiertegen niets, vermogen en dat uitsluitend heil is te verwachten van scherpe controle, van haar zelve voor zooveel zij er toe in staat is, maar vooral van de de partementen van algemeen bestuur. Bij de bespreking van de kosten van vervoer van tewerkgestelden bij de werkverschaffing merkt de kamer op, dat zij steeds wenken geeft om tot beperking van die uitgaven te gera ken. De crisisaccountantsdienst, eerst eene stich ting, is later een afdeeling van het departement van Economische Zaken geworden. Het college heeft den minister verzocht ten aanzien van den centralen crisiscontröledienst hetzelfde te handelen. De minister antwoordde met argu menten, die de Kamer weinig overtuigend leken. .Wanneer deze dienst in departemen- Na tafel de courant en een pijp Vooral n pijp maakt het gezellig. Als U nog nooit een pijp gerookt hebt, dan moet U het toch eens probeeren. Maar stop er dan vooral die echte D.E.-tabak in. K 74 taal verband zou worden opgenomen, dan zou daaruit de conclusie kunnen worden getrokken, dat de bedoeling voorzit dien dienst een per manent karakter te geven, hetgeen allerminst het geval was. De kamer heeft daarop geantwoord, dat zij niet kon inzien, dat een maatregel, die juist was, achterwege zou moeten blijven, omdat het personeel van den betrokken dienst daaruit wel eens een onjuiste conclusie zou kunnen trek ken en te minder kon zij zulks beamen, omdat het in de macht van den minister lag, dat per soneel aanstonds voor een zoodanige conclusie te waarschuwen. De economische crisis heeft geleid tot tal van bijzondere uitgaven, welke ten laste van de rijksbegrooting zijn gebracht. Ook verschillende andere diensten dragen geen permanent karakter en ook zij zullen dus moe ten verdwijnen, zoodra de redenen voor hunne oprichting zijn vervallen. De Raad van Nederlandsche faculteiten zond heden aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een adres naar aanleiding van het door den minister ingediende wetsont werp inzake de heffing der collegegelden. De raad heeft met vreugde kennis genomen van het feit, dat de minister een wijziging heeft voorgesteld inzake de heffing van college-gel- den. Hij betreurt het echter, dat in de voorge stelde regeling het college-geld met 50,per jaar wordt verhoogd en een minimum aantal van vijf jaar is gesteld voor alle faculteiten en studierichtingen, alvorens vrijstelling van be taling wordt verleend en dat door voorgestelde regeling eerst een slechts geringe financieele verlichting wordt ondervonden door hen, die zes jaar of langer ingeschreven zijn. Hierdoor wordt verreweg de meerderheid der studenten ernstig getroffen, aangezien maar een gering aantal studierichtingen tot een examen met een civiel effect een studietijd van zes jaar of langer vereischt. Gezien bovengenoemde argumenten meent de raad gerechtigd te zijn zich tot den minister te wenden met het verzoek de voorgestelde regeling zoodanig te wijzigen, dat het zonder verzwaring der financieele lasten voor de studenten moge lijk zal zijn het volle profijt van de universitaire opleiding te trekken. De instructeurscirrsussen van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescherming mogen zich in een steeds groeiende belangstelling ver heugen. Gedurende 1938 werden er in verschil lende centra van ons land in totaal 12 cursussen gegeven, waaraan personen uit 82 verschillende gemeenten deelnamen. De eerste vier maanden van 1939 waren typeerend voor de toenemende belangstelling. In dit kort tijdsverloop werden in ons land 11 cursussen gehouden, met deelnemers uit 109 gemeenten. Als leiders van deze cursussen traden op de heeren A. van Batenburg, C. A. Muller, G. J. Eissens, A. Wyma en H. R. Steirtel. Hierbij zijn niet inbegrepen de cursussen, die in Zeeland en in den Achterhoek werden gehouden. In den afgeloopen nacht om een uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de kapftale boerderij met aangrenzen de schuur van de weduwe H. Amming, staande in de kom van Zuidlaren. De militairen van het garnizoen verleenden de eerste hulp en tracht ten nog iets van den inboedel te redden. Het vuur breidde zich evenwel zóó snel uit, dat dit onmogelijk bleek. De inboedel is dan ook voor het grootste gedeelte verloren gegaan. De in woners wisten zich nog bijtijds in veiligheid te stellen. De brandweer uit Zuid-Laren bestreed het vuur met drie stralen. De aangrenzende schuur is geheel, do woning voor het grootste gedeelte een prooi der vlammen geworden. Dank zij het flinke optreden van de militairen kon den de aangrenzende woningen behouder) blijven. De schilder Nic. Heil, die in het a.s. najaar raar de Hawaiï-eilanden vertrekt, zal in de Galerie „Robert" te Amsterdam van 15 tot 27 Mei a.s. een expositie houden van religieuze .childerijen en teekeningen. De opening, voor genoodigden, zal plaats heb- pen Zondag 14 Mei te 3 uur. Onze weerkundige medewerker schrijft: De weersgesteldheid, die de laatste dagen zeer unstig is geweest, heeft gisteren een vrij plot- eling opgekomen storing ondervonden, waarbi' een groote hoeveelheid regen is gevallen. Dezp storing was het gevolg van het over ons lana trekken van een kleine, secundaire depressh die met een grootere over Centraal-Europa samenhing. De ontwikkeling van deze storing was moeilijk te voorzien, zooals steeds het geval is met «ui. soort van secundaire depressies. Daar tusschen de meteorologische processen bij mooi en by slecht weer niet zoo heel veel verschil is en he grootste verschil eigenlijk hierin bestaat, dai zich een dik wolkendek vormt, waaruit regen valt, kan zoo'n kleine storende depressie he- weer plotseling bederven. Het is dan gauw eer. of twee dagen van streek en als het weer daarna opklaart, heeft men nog de herinnering aan a< jongste weerkundige gebeurtenissen, die alle waardeering voor het voorafgaande mooie wee: te niet doet. Wanneer dus deze storing in de weersgesteic heid voorbij gaat, lijkt het, alsof het weer aldo- slecht is geweest. Toch is intusschen aan df algemeenen weerstoestand heel weinig verander en kan het weer bij ons, zoodra de storen: depressie voorbij getrokken is, opklaren. Er ligt nog altijd een gebied van hoogen dn over het Noordwesten en een depressie ovei Zuidoost-Europa, zoodat er nog steeds toestroo- ming is van koude lucht uit het Noorden en Oosten. Er valt daarom nog geen warm weer t- verwachten, voordat de luchtdrukverdeeling ge heel veranderd is en de hooge luchtdruk uit hei westen en noordwesten plaats heeft gemaakt voor depressies. De verwachting, dat de z.g. IJsheiligenafkoe- ling zich omstreeks den elfden zou doen gelden zonder dat de temperatuur daarbij belangrijk beneden de normale zou dalen, is intusschen verwezenlijkt, In den avond van den tienden is de afkoeling begonnen en den volgenden dag heeft de thermometer zijn laagsten stand be reikt. (Nadruk verboden PATER B. ONSTENK f In het missiehuis St. Charles te Hal onde; Boxtel overleed Dinsdag ji. Pater Beman, Onstenk, geboren te Arnhem en sinds 1936 Overste van St. Charles. Geboren in 1878, trad hij vroegtijdig in de Congregatie der Witte Paters en werd te Carthago priester gewijd. Na aldaar voorbereid te zijn voor het missiewerk, werd hij naar N'Jassa ge zonden, waar hij ruim 7 jaren werkzaam was Daarna doceerde hij te Carthago theologie om na een werkzaamheid van twaalf jaren in Nederland terug te keeren. Eenigen tijd be kleedde hij te St. Charles de functie van novi- cenmeester en verbleef daarop nog korten tijd te Carthago, om dan als docent naar Autreppe in België te gaan, waar hij een Engelsch Theo- logium stichtte. In Augustus 1936 keerde hij naar St. Charles te Esch terug, waar hij als overste werd aangesteld. Vrijdagmorgen te half tien werd in de kapel der Paters van St. Charles de plechtige Uitvaart gecelebreerd onder groote belangstelling. Zoowel de stichtingen in Engeland als in België, te 's Heerenberg en te Sterksel waren vertegen woordigd. De Hoogeerw. heer J. W. W. Spierings, deken van Boxtel met pastoor Broekman uit Boxtel, voorts pastoor H. van Duren uit Esch, pastoor H. Manders van Lennisheuvel, Rector G. Gies- sen uit Vught, eene afvaardiging van de Paters Assumptionisten en Redemptoristen, waren mede aanwezig. Om half tien werd het stoffelijk overschot afgehaald aan het hoofdgebouw. De provinciaal Fère Kersten fungeerde als agens en droeg voorts de plechtige H. Mis op met assistentie van Père A. Bosman, laatste missionaris in Tabora en Père A. v. d. Crommenacker, resp diaken en subdiaken. De Schola Cantorum zong de Gregoriaansche Mis. Na de H. Mis verrichtte Père Kersten de absoute en de beaarding. BATAVIA, 13 Mei (Aneta)Pastoor A. H. Nol- thenius de Man te Salatiga, is gisteren ongesteld geworden. Hedenmorgen was zijn toestand zorg wekkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9