i V0 800 t APOLOGETISCHE ENCYCLOPAEDIE VOOR IEDEREEN u voor slechts f3.90 ZONDAG 14 MEI 1939 Bezoek der Koningin aan België Esschen maakt zich gereed voor de eerste ontvangst DE UITWIJZING VAN HOLZMANN Vragen van Eerste Kamerlid Moltmaker DE TANTE-RUÏNE TE GRONINGEN Geen verder gevaar voor instorting GESLAAGDE PROEFTOCHT VAN DE JAPARA Nieuw motorvrachtschip van den Rotterdamschen Lloyd MIJNWERKER BEKNELD GERAAKT PROF. MR. E. v. d. HEYDEN Eere-doctor aan de universiteit te Gent GEVAARLIJK SPEL Jongen op boorstelling ernstig gewond Apothekers-assistent K.L.M. consolideerde haar positie Gunstige bedrijfsresultaten in het jaar 1938 -e -e -e e- fr e- i f Kind omgekomen Cyriel Verschaeve met emeritaat Kerkelijk leven BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch -/-4 MÉjlpifeS UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag P. T. T. BOEK EN BLAD Bloembollencultuur en handelspolitiek Adres aan den Minister van Econ. Zaken UITERAARD IS HET EEN ENORM BOEK WECfclV °nder^- wenscM direct bij verschijning ■•"TV te ontvangen „Het Verlossende Antwoord (51) mm RETRAITEN Retraitehuis „Klooster van dei* H. Geest" te Uden Evenals bij het bezoek van Z. M. Koning Leopold III aan ons land Z. M. aan het grensstation Roosendaal een grootsche hul diging ter entvangst was bereid, waartoe een delegatie van Hr. Ms. hofhouding den Koning was tegemoet gereisd, zal op 23 Mei H. M. Koningin Wilhelm na aan het grensstation Esschen, in België, een harte lijke begroeting ten deel vallen. In verband hiermede worden reeds zeer bij zondere voorbereidingen getroffen, waarbij rekening moet worden gehcudea met verrui ming van het perron, daar het station Esschen geen enkei perron bezit, groot en breed genoeg voor een derge yke plechtigheid. Zooals bekend, zal H. M. met den Nederland- schen koninklijken trein, bestaande uit vijf voer tuigen, de reis tot Esschen maken, om aldaar over te stappen in den pas kort geleden gereed gekomen Belgischen koninklijken trein, welke daar zal zijn opgesteld. Op het perron van aankomst en vertrek zal een militaire eerewacht staan opgesteld, welke zal worden gevormd door vier detachementen van het zesde linie-regiment, met vaandels en muziek. Bij het binnenkomen van den konink lijken trein zal de muziek het „Wi'helmus" doen hooren en zullen de troepen de militaire eer bewijzen brengen. Verder zal de scüooljeugd van Esschen, vertegenwoordigd door 1350 school kinderen, H. M. toezingen. Het qponthoud te Esschen zal ongeveer tien minuten duren. Zooais hierboven reeds opgemerkt, beschikt 't Esschensche station niet over een perron, ruim genoeg voor aulke uitgebreide plechtigheden en om zulk een groot aantal menschen plaats te bieden. Om hierin te voorz en is besloten eenlge spoorlijnen tijdelijk op te breken en hst midcenperron over de geheele lengte met on geveer vijf meter te verbreeden tot op 'n breed te van ongeveer lijk meter. Reeds sedert eenige dagen wordt aan deze voorbereidingen gewerkt. Voorts zal het geheele station worden opgeschilderd en schoongemaakt, om vervolgens feestelijk te worden versierd met groen, bloemen en vlaggedoek. De nieuwe Belgische koninklijke trein, welke H. M. de Koningin naar de Belgische hoofd stad, Brussel, zal vceren. zal bestaan uit zes rijtuigen. Het Eerste Kamerlid Moltmaker (S.D.) heeft aan den minister van Justitie vragen gericht in verband met de uitwijzing van Michel Holz- mann, daar zijn verblijf in ons land gevaar voor de publieke rust opleverde. Acht de minister geen termen aanwezig, al dus besluit hij zijn vragen, om in deze een nieuw onderzoek te gelasten en daarbij Holz- mann of zijn raadslieden in de gelegenheid te stellen, na inzage van de rapporten, waarop het uitwijzingsbesluit was gebaseerd, zich te verantwoorden en daartegen verweer te voe ren? Na een ingespannen nacht van hard werken was men Zaterdag zoover gevorderd, dat het laatste gedeelte van den voorgevel van het warenhuis TANTE te Groningen naar beneden kon worden gehaald, waardoor thans geen ver der gevaar voor instorting bestaat, zoodat bij het openen van de kermis 's middags om twaalf uur, het verkeer via de Vischmarkt langs het afgebrande gebouw weer een nor maal verloop kon hebben. Ook de groote achtermuur in de Soephuis- straat ls zonder Incidenten geheel omver ge. haald. De ruïne en de aangrenzende, door enorme waterschade geteisterde perceelen aan de Vischmarkt trekken uiteraard veel belang stelling. De „Japara", 't nieuwe dubbelschroef motor schip van den Rotterdamschen Lloyd, is Za terdag tijdens een officieelen proeftocht op de Noordzee door de N. V. Machinefabr ek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam aan de reederij afgeleverd. De „Japara" is het laatste schip van een serie van vier vrachtschepen met passagiersaccommo datie van hetzelfde type, waarmede de vloot van den Rotterdamschen Lloyd is uitgebreid. Twee dezer schepen z-ijn gebouwd bij „De Sche - de", namelijk de „Brastagi" en de „Bantam", en de twee andere, de „Weltevreden" en de „Ja para" bij P. Smit Jr. De ,3rastagi" en de „Wel tevreden zijn reeds twee jaar In de vaart, de „Bantam" ving de vorige maand zijn eerste reis naar Indië aan. De „Japara" wijkt in geen enkel opzicht van de „Bantam" af. Tijdens den proeftocht vond in de buurt van het vuurschip „Maas" een ontmoeting plaats met de nieuwste aanwinst der Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij, de „Straat Makassar", welk schip zich eveneens op de officieele proef vaart bevond. Na de vlagwisseling gewaagde ir. F. W. H. van Beuningen, de bouwer van het schip, van de prettige samenwerking met de reederij. De heer B. Ruys Bzn. hoopte, dat de tijds omstandigheden er toe zouden leiden, dat meer opdrachten kunnen worden gegeven en uitte de beste wenschen voor de werf. Op 3 Juni zal het nieuwe schip naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken. Het za! slechts enkele reizen op de hoofdlijn maken en daarna in den dienst JavaNew-York worden opge nomen. Zaterdagmiddag is op het terrein van de ataatsmijn Wilhelmlna te Heerlen de ongeveer 50-jarige arbeider H. M. uit Terwinselen bekneld geraakt tusschen de buffers van een grijper kraan en een draaibaar machinehuis. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond en is korten tijd later overleden. Prof. mr. E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar in het burgerlijk recht, in het handelsrecht en in de rechtsgeschiedenis aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen, ls benoemd tot eere-doctor aan de universiteit te Gent. Zaterdagmiddag is het tienjarig zoontje van de familie Bakker uit de Mijdrechtstraat te Rot terdam het slachtoffer geworden van een heel gevaarlijk spel. Omstreeks half een was de jon gen op den Courzandscheweg aan het spelen op een boorstelling. Hij was in een der touwen, waarmede de palen van de stelling getuid wor den, geklommen en bracht dit touw aan het slingeren. Een tweede touw brak, met het ge volg, dat de stelling losraakte en de jongen een zware katrol op het hoofd kreeg. Hij tuimelde omlaag en bjeef ernstig aan het hoofd gewond liggen. Met een auto van den G.G.D. is hij naar het ziekenhuis aa nden Coolsingel overgebracht, waar hij is opgenomen. Hij klaagde ook over ernstige pijnen in den rug. LEIDEN. Geslaagd de heer C. K. de Jong, Rotterdam. GRONINGEN. Geslaagd de dames J. Evers te Blij ham; T. de Groot te Assen en N. A. Haltes te Groningen. Het jaar 1938, zoo ontleenen wij aan het overzicht van het bedrijf, kenmerkte zich voor de K.L.M. door een consolidatie van de positie, welke zij op grond van haar ar beid in voorafgaande jaren had weten in te nemen. Groote ervaring werd verkregen in het gebruik van snelle twee-motorige vliegtuigen en alle aandacht werd besteed aan de verhooging van de veiligheid en de regelmaat in de uitvoering der diensten. De verkregen stellingen werden zoowel eco nomisch als technisch versterkt. De bedrijfsresultaten, welke over het ge heele jaar 1938 werden verkregen, vertoonen een gunstig beeld. In vergelijking met 1937 nam het passagiersvervoer aanmerkelijk toe: de stijging bedroeg 43.143 passagiers. Het vrachtvervoer steeg met 695.382 kg., het postvervoer met 195.467 kg. De vervoersresultaten op de Amsterdam- Batavia-route stemmen tot groote voldoening. Het passagiersvervoer vertoonde een groote stij ging; ten opzichte van 1937 was de toeneming 47 pet.; het postvervoer steeg met 22 pCt„ ter wijl de stijging in het vrachtvervoer 61 pCt. be droeg. In 1938 bereikte het passagiersverkeer reeds bijna het peil, waarop exploitatie met grooter materieel gerechtvaardigd zal zijn; vele teekenen wijzen er op, dat in 1939 dit peil reeds zal worden gepasseerd. Voor het binnenland was 1938, uit een oogpunt van vervoersontwikkeling, wel een zeer gunstig jaar; het aantal passagiers bedroeg 37.104, hetgeen in vergelijking met het vorig jaar bijna een verdubbeling be- teekent. Aan het einde van het jaar bestond de kem van de geheele vloot uit 17 vliegtuigen Douglas DC-3, 12 Douglas DC-2 en 5 Lockheed Super Electra. Deze samenstelling heeft op de eco nomie van het bedrijf een gunstigen invloed Vxede. cfc 4) cja cb cb eb cb cja cfe cb cb eb cb <b cb i -6 -8 -6 -6 -8 -8 -6 -8 •8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -6 -8 *8 -8 -8 -8 -8 -8 ijcbebcbcbcbcbcbcbcbcbebeb'bcbcbcbcbcbcbcbcbibcbcbcbcbcbcbcfecbibibibcbcbcbcbibibcb 8- 8- 6- -8 -6 *8 -8 -6 -8 -8 ■8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 Omdat het de dag van de Moeders is En tevens de dag van den vrede, Klinkt óver heel d'aarde één smeeken nu op, Eén dringende, vurige bede. Want 't zij groot of 't zij klein, wij zijn kinderen toch Van een Moeder, zóó hoog en verheven. Dat Z'ons is ais een stralende, lichtende ster En een troost en een toevlucht in 't leven. Maria, wij zijn toch Uw kinderen nog, Ach, hoor hoe w'als kinderen vragen Om vrede, om geluk en om eendracht op aard, Want onz' angst is haast niet meer te dragen. Wij, kinderen, smeeken U, Moeder, om vrêe, O, Moeder van alle Genade, Gij ziet onze vrees en Gij ziet onzen nood. Ach, sla ons met liefde weer gade! Gij zijt toch de Moeder, de Vrouwe, die w'als Koningin van den Vrede vereeren, Ach, wil om de liefde van Jezus, Uw Zoon, Ons Zijn wil en Zijn wetten weer leeren. O, denk aan den Engelenzang van dien nacht. Waarin Ge Uw Kindeke baarde, En smeek bij Uw Zoon voor Uw kinderen af: Weer de liefde, den vrede op aarde! HERMAN KRAMER 8- 3- 8- 8- 0- 8- 8- 8- 3- 8- 8- 9- 8- 8- 8- 8- 9- 8- 8- 6- 8- 8- 8- fr 6- 6- 8- 8- 9- 8- 6- 8- 3- 8- 3- 8- 8- 8- 8- 8- 8- 3- 8-' 8- 8- 3- 8- 8* 3- 8- 8- 8- 8- 9- 8- 6- O.-C(SCflCpC(Xj3epepCj5^3Cf>CpCpC(3CpCpCtpCj;CpCfCflC}3C(JC{ïCpej3tj3CfCfC{lCpej3CpCj5CpC{3CpCj)CftfCfl^3CpCjD0pcj3^;CfJC{JCj3tj3C)3C|3^JCp^ gehad, alhoewel de kwantiteit ternauwernood voldoende was om alle vervoersmogelijkheden ten nutte te maken; tegen het einde van 1938 werden dan ook eenige nieuwe Douglas DC-3 vliegtuigen besteld. De vloot der K.L.M. bestond in den aanvang van 1938 uit 44 vliegtuigen; in den loop van het jaar werd dit aantal uitgebreid tot 53 vlieg tuigen. Toegevoegd werden 5 Douglas DC-3 vliegtuigen, 6 Lockheed Super Electra's en 2 Koolhoven FK 43's. In totaal bedroeg de nuttige lading van alle vliegtuigen tezamen aan het einde van het jaar 136.000 kg. tegen 112.700 kg. bij den aanvang van het jaar. De toeneming bedroeg dus ongeveer 21 pCt. Het laadver mogen der Dougla-s-vliegtuigen maakte 67 pCt. van de totale nuttige lading uit Op 31 December 1938 had de K.L.M. 69 vlieg tuigbestuurders in vasten dienst, terwijl 1 vlieg tuigbestuurder gedetacheerd was bij de K.N.I L.M., verder 41 boordwerktuigkundigen, 43 radio telegrafisten, 17 air-hostesses en 20 stewards. Het corps gezagvoerders op de Amsterdam— Batavia-route werd op 26 gebracht. In 1938 kregen de heeren Fuchs, Kooper en Frenken de 3 strepen. De K.L.M. telt nu onder haar vliegers 23 luchtmillionnairs, terwijl verschei dene gezagvoerders op de AmsterdamBatavia- route reeds meer dan 30 vluchten hebben ge maakt, en wel de heeren Blaak, van Dijk, Frijns Geysendorffer en Hondong, terwijl de heeren Smirnoff en Tepas reeds 40 vluchten op hun naam hebben staan. De ontvangsten van dit verslagjaar bedroegen- rond ƒ11.000.000, hetgeen ongeveer 2.000 000 meer beteekent dan in het jaar 1937, terwijl het verlies, gedekt door de subsidie, ongeveer even groot bleef als in 1937. In 1938 werden de eerste voorbereidingen ge troffen, welke in het volgende jaar zullen moe ten leiden tot de keuze van reeuw materieel dat technisch en economisch is aangepast aan de eischen, welke het steeds groeiende luchtver keer stelt. Het is duidelijk, dat deze keus van het allergrootste belang ls voor de plaats, welke de K.L.M. in de toekomst in het luchtverkeer zal innemen. Op de spoorlijn HoornEnkhuizen is Zater dagmiddag een ernstig onge'uk gebeurd, dat aan een zesjarig zoontje van de familie Broek huis te Hoorn het leven heeft gekost. Het jongetje had zich by het spelen bij den onbewaakten overweg aan den Holeweg onder Hoorn op de spoorlijn begeven. Waarschijnlijk door de zuiging van de lucht ls het kind bij het passeeren van den trein uit Enkhulzen nabij de spoorbrug te water geraakt. Ijlings toege schoten personen brachten het op het droge. Met inwendige kneuzingen, waarschijnlijk ten gevolge van den val, weYd de jongen naar het stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij later in den middag is overleden. Op 30 April is Cyriel Verschaeve te Alverin- ghem in West-Vlaanderen 65 jaar geworden en met emeritaat gegaan. De „eeuwige kapelaan", zooals hij in Vlaanderen wel genoemd wordt, heeft echter juist in den laatsten tijd weer een groote werkzaamheid ontplooid. Zoo is in No vember 1938 verschenen „Voortrekkerspad", een bundel opstellen over Zuid-Afrika, ingeleid door mej. dr. E. J. M. Conradie, docente in het Afri- kaansch, aan de gem. universiteit van Amster dam. Zoojuist is „Rubens, Vlaanderens spec trum" van hem verschenen, een verzameling op stellen over Rubens. Geheel gereed is het ma nuscript van een „Leven van Christus" in proza, waarvan de verschijning in het komende najaar te verwachten is. Z.H. Exc. de bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd: tot kapelaan te Tilburg (H. Anna) den weleerw. heer P. J. I. Klyn; tot ka pelaan te Beek Ubbergen: den weleerw. heer W. A. Schakenraad; tot kapelaan te Nieuwkuik: den weleerw. heer J. W. J. Verwiel; tot kapelaan te Zevenbergschen-Hoek: den weleerw. heer J. Heerkens; en tot rector van huize „St. Jozef- dal" te Eindhoven: den weleerw. heer F. A. Th. M. BarteLs, aan wien op zijn verzoek, om ge zondheidsredenen, eervol ontslag werd verleend als leeraar aan het Instituut voor Doofstom men te St. Michiels-Gestel. Persil wascht Uw goed prachtig wit - geen witter wit dan Persil-wit - want Persil is samengesteld uit de allerbeste grondstoffen. Persil spaart Uw goed, omdat het 4 voor teere weefsels zoo nadeelige wrijven „en boenen op een waschbord achter- Iwege kan blijven. Uw goed gaat dus in Persil gewasschen. veel en veel anger mee i Persil spaart geld; op ieder pakje bevinden zich spaarzegels, welke op geplakt kunnen worden op een spaar- j zegel-verzamelkaart van de Persil-pro- ducten, waarvoor U, indien deze is volgeplakt, een gulden van Uw winke lier ontvangt. f Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V., Amsterdam. Met ingang van 17 September 1939 is aan dr. L. H. K. Bleeker, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen dien sten. Aan W. E, Pos is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerscholen te Assen en Zwolle. Met Ingang van 16 Mei 1939 is aan den re ferendaris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie J. Foppes als zoodanig op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Mei 1939 is in vasten dienst benoemd tot ingenieur der telegrafie en tele fonie ir. J. F. Valeton, thans ingenieur der tele grafie en telefonie op arbeidsovereenkomst. Met ingang van 1 Juni 1939 is aan den com mies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J.F. Buys als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend. HANDELSREKENEN VOOR U.L.O.- SCHOLEN, door R. Schans en S. H. v. d. Kluit. Uitg.: W. J. Thieme en Cie., Zutphen. In strijd met de traditie kondigen de schrijvers hun werkjes met geen enkel woord vooraf aan: zij vallen met de deur in huis, beginnen terstond met hun korte teksten, gevolgd door e^n res pectabel aantal opgaven en vragen, terwijl elk der drie deeltjes, waaruit de uitgave bestaat, wordt besloten met een stel herhalingsoefenin gen en als laatste proef op de som de schrifte lijke opgaven van de MULO-examens over de laatste jaren worden afgedrukt. Geen enkel woord vooraf, dus ook geen ver zoek om „welwillende op- of aanmerkingen". De auteurs hebben allicht gedacht: men zal wel zien, hoe ons werk er uitziet men zal wel toegeven, dat we onze stof uitvoerig, compleet, duidelijk en practisch hebben ingedeeld en uit gewerkt de boekjes hebben geen voorafgaan de toelichting noodig en moeten overigens voo zichzelf spreken. Na behoorlijke doorschouwin zijn we tot de overtuiging gekomen, dat de werkjes inderdaad voor zichzelf spreken en da1 ze als geduchte concurrenten van de reeds be staande goede uitgaven over dezelfde materie zullen optreden. Of ze niet wat te veel voor de ULO-schcol alleen geven? Na kennismaking met de bovengenoemde Examen-opgaven durfden we deze vraag niet met een ja beantwoorden daaruit volgt, dat die opgaven „niet voor de poes zijn!" Wat we echter stellig durven bewe ren is: dat bestudeering der drie deeltjes ook door den gegadigde voor een diploma boekhou den L. O. veel succes en goede resultaten be looft. G. J. ENGELSCH LEERBOEK VOOf Candidaten Praktijk-Diploma door J. L. van Overbeeke en C- van Straaten. Uitgave: 3. Noorduijn en Zn. Gorinchem- In deze uitgave hebben de schrijvers er naaf gestreefd, de verschillende onderdeden van het praktijk-examen in de Engelsche Handels correspondentie in één studieboek samen te vatten. Een studieboek, niet bestemd voor be ginners, maar voor hen, die reeds een elemen taire schoolgrammatica hebben doorgewerkt. Het werk bestaat uit twee deelen. Deel A geeft belangrijke hoofdstukken van de spraak kunst met veel oefenmateriaal, met opzet vaak moeilijker dan op de examens zelf Ss' geven, om een veel voorkomend euvel: een te kort aan idioom en toegepaste grammatica oP die examens, te verhelpen. Deel B bestaat ui drie afdeelingen: Handelskennis, vertaling®11 uit het Engelsch in het Nederlandsch, brieven en telegrammen. Aan deel A is nog een. be* langrijk hulpboek toegevoegd. Het bevat in een 20-tal lessen een flink getal aanteekeningen bil de woorden, welke in het leerboek met een cijfer ter verwijzing naar de desbetreffend® notities zijn aangeduid. De auteurs hebben een knap stuk werk g®* leverd, dat aan de betrokken candidaten te# zeerste mag worden aanbevolen, wijl het dezen bij degelijke bestudeering 1 van het geheel stellig naar het afleggen van een succesvol examen voert. G. 3. PATER F. OTTEN, U WELBEKEND I Het hoofdbestuur van de Algemeene Ver- eenlging voor Bloembollencultuur heeft een adres tot Z. Exc. den Minister van Economi sche Zaken gericht, waarin wordt uiteengezet, dat in het bijzonder het artikel bloembollen getroffen wordt door de tariefconcessies, die aan Duitschland moesten worden gedaan ten gevolge van de verhooging der Nederlandsche invoerrechten ten bate van onze industrie. In het licht wordt gesteld, dat dit toch wel een zeer onbillijk, en ook uit een oogpunt van onze volkshuishouding bezien zeer oneconomisch gevolg is van de beschermende handelspolitiek, die ten bate van onze industrie gevoerd wordt. Het bloembollenbedrijf, dat niet, zooals zooveel andere agrarische bedrijven, financieel wordt gesteund door de Regeering, en dat niet eerst de grondstoffen uit het buitenland behoeft te importeeren, geeft aan vele handen werk en brood. Moet nu door het scheppen van werk gelegenheid ln de Industrie, waarvan het ren dement problematisch ls, de werkgelegenheid sier nog verder Ingekrompen worden? En is dit het voordeel voor Nederland? Dat de nadeelige gevolgen bij de afsluiting van het Nederiandsch-Duitsche handelsverdrag in hoofdzaak op het bloembollenbedrijf neer- allee beproeving hooger deugd. biedt kans op komen, is in het adres reeds omschreven. Wij willen dit nader voor onze lezers aantoonen met gegevens, die ook bij Regeeringsinstanties bekend zijn en zelfs van die instanties afkom stig, om te bewijzen, dat de in het adres ge uite bezwaren allerminst denkbeeldig zijn. P|ij het nagaan van de exportwaarde van de producten, waarvoor de tariefconsolidaties ver vallen zijn, blijkt dat de exportwaarde der in dustrieproducten, die hierdoor getroffen wer den, ln 1938 beliep 121.000 R.M. (volgens de Duitsche invoerstatistlek) Van de tuinbouwproducten, die over een be paalde periode hierdoor getroffen zijn, was deze waarde over de periodes, waarover dit geldt, ƒ36.000.— (Ned. statistiek). De tuinbouwpro ducten, waarvoor het invoerrecht over het ge heele jaar is verhoogd, boekten vorig jaar een uitvoerwaarde naar Duitschland van ƒ3.600.000, waarvan alleen de bloembollen ƒ2.424.000 uit maakten. De offers, die bij dit verdrag ten bate onzer industrie gebracht moesten worden, worden dus voor haast 98 pCt. door den toch reeds zoo zwaar getroffen tuinbouw gedragen en voor ruim 65 pCt. door het zoo kwetsbare bloem bollenbedrijf. Waar moet het heen, als deze handelspolitiek ons bedrijf, dat reeds zoo zwaar getroffen is, ook verder onze afzetmogelijkheden nog gaat benadeelen? vraagt de redactie van het ver- eenlgingsorgaan. door zijn vragen-driekwartier voor den K.R.O., heeft met Prof. J. Verhaar, hoofdredacteur van „Het Schild", alle belangrijke vragen, die blijkens ervaring van tal van jaren in de praktijk van het leven voorkomen, in één boek, getiteld „Het Verlossende Antwoord op Brandende Vragen", verzameld en beantwoord. Alle vragen zijn duidelijk ge formuleerd, glashelder beantwoord en zoodanig geregi streerd, dat dit boek inderdaad geworden is «en I KOLOM DRUKS Gezien de omvang, de prachtige uitvoering en rijken inhoud, die hier onmogelijk zelfs maar eenigszins bij be nadering kan worden beschreven, zou dit boekwerk, zeker niet te duur zijn betaald met het dubbele bedrag, zijnde nnn WIJ LEVEREN HET .OU IN PRACHTBAND 1 franco, direct bij verschijning. Desgewenscht zonder eenige prijsverhooging tegen maandel. bet. van minstens ƒ1.— uitsluitend bij rechtstreeksche inzending van onder- staanden bon aan N.V. BOEK- EN KUNSTHANDEL H. NELISSEN, Prinsengracht 627, A'dam, Giro 60092, Telefoon 31791. op Brandende Vragen". Het bedrag ad 3.90 de le maandel. bet. ad is verzonden wordt met 10 ct. extra voor rembours bij ontv. zending bet. (Doorslaan, wat niet wordt verlangd.) NAAM ADRES 2228. Gehuwde dames uit den middenstand' 27—30 Mei. Meisjes uit Groot Veldhove" (Pinksteren). 34 Juni. E.K. dagen voor dames Onder*' essen. 59 Juni. Dames uit den deftigen en tl0- goeden stand. 1316 Juni. Dames. 17—20 Juni. Meisjes uit Wijchen e.a. plaatsen* 20—23 Juni. Leden v. d. St. Anna Congrega® uit Nijmegen. 26—30 Juni. Gereserveerd. Den 19en Mei e.k. herdenken wij in dankbaarheid het feit van het 25-jarig huwelijk van onze Ouders A. 3. W. VAN SAMBEEK en H. H. W. M. v. SAMBEEK-GORIS HARRY RIET TONNY LEO Caspar Fagellaan 4, Heemstede. Wegens ziekte liefst geen bezoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6