Politieke landdag te Velsen Parochiefeest te Wijk aan Zee CEBUTO P1HKSTERREIZEN REDE H. DE GREEVE ^cJuMAURIER CEBUTO JiSiSfcSfc REISBUREAU e MAANDAG 15 MEI 1939 Diepere grondslagen van de politiek in het licht gesteld Geen klein gedoe! Henri de Greeve Eendracht maakt macht BEVERWIJK VOOR ONZE MILITAIREN BURGERLIJKE STAND DE WERKLOOSHEID Werkverschaffing DRIEHUIS HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM Pastoor Snelders 12l/2 jaar parochieherder Hartelijke belang stelling OVERVEEN IJMUIDEN FEEST VAN DEN ARBEID VELSEN VER. KON. PAPIERFABRIEKEN Wederom normale werktijd LUCHTBESCHERMINGS DIENST Scheepvaart Hinderwet Winkelsluiting kapperszaken R.K. Harmonie St. Caecilia Naar concours SANTPOORT De RJC. Staatsparty te Velsen heeft de actie voor de a-s. gemeenteraadsverkiezingen ingeleid met een openluchtmeeting in den tuin van .Meerzicht" in Velsen Noord, waar twee prominente figuren de buitengewone beteekenis van de katholieke eenheid in het openbare leven scherp in het licht hebben gesteld. In zyn openingswoord wees de voorzitter, ce heer P. Kee, er reeds op, dat wy by de a.s. verkiezingen getest zullen worden op ons be ginsel. Wij zullen hebben te toonen, wat we als Katholieken waard zyn en dat we, met terzyde- stelling van alle kleingeestig gedoe, de groote lynen willen behouden. Spr. wist wel, dat er redenen zijn voor eenige ontevredenheid, maar we mogen de R. K. Staatspartij niet de dupe laten worden van fouten, welke gemaakt zouden zijn. We moeten allen veeleer de schuld bij ons zelf zoeken in het weinige medeleven. Ddérin ligt de oorzaak. Spr. spoorde daarom aan mede te werken aan de versterking van de partij en er voor te zorgen, dat onze groote Katholieke be langen straks onaangetast kunnen worden overgedragen aan degenen, die na ons komen. En deze belangen zyn door eenheid het best gewaarborgd. De eerste spreker van dezen middag was de weleerw. heer Henri de Greeve, die zyn talrijk auditorium eens wilde onderhouden over de be ginselen, welke aan het politieke leven ten grondslag liggen en die in het practische leven van allen dag wel eens vergeten worden. Spr. wist uit ervaring hoe moeilijk het is om dissidenten mee te krijgen of anderen, die de politiek als „smeerboel" beschouwen. Doch de ervaring heeft evenzeer geleerd hoe de opinie van dezulken zich wyzigt, wanneer men hun aan het verstand gaat brengen, welke diepe grondslagen er aan te pas komen, al gebeurt het dikwijls dat minderwaardige motieven den achtergrond van politiek vormen. Het moge vreemd klinken, aldus de eerw. spr., maar de politiek staat in relatie met onze mooiste dogma's. God heeft door Zijn menschwording alles ge heiligd, ook elk terrein, waarop de mensch zich beweegt, dus ook het openbare leven. Wanneer het gaat om de toepassing onzer beginselen, dan is het niet afgeloopen by ons gezin of onze zaak. Er zijn nog andere terreinen, die we zoo maar niet aan barbaren of heidenen kunnen overlaten. Elk volk draagt zyn eigen vruchten van Christus; zoo ook beteekent elke misslag van een volk een ramp voor het werk van Christus. De voorbeelden liggen de laatste jaren voor het grijpen, zie b.v. Rusland. Hoeveel eeuwen zullen er noodig zijn om te herstellen wat daar in 20 jaren van communisme verwoest is. Daar is God uitgebannen uit de reten der aarde en uit de reten der menschenzielen. Kan iemand den omvang van dit nadeel berekenen? In Duitschland wordt de geheele jeugd ge lijkgeschakeld in barbaren- en heidendom. Hcreveel eeuwen zullen er noodig zijn om deze schade uit te wisschen. Heele geslachten wor den er heidensch door. Dat zyn de fouten van een volk en dat be- wyst dat de politiek er niet is voor persoonlyk belang maar in de eerste plaats voor den uit bouw van het Rijk van Christus. En het bewyst tevens dat men, dit alles overdenkend, heel er gens anders terecht komt, dan by een politie- ken smeerboel. Dat ieder dit eens goed overdenke, wanneer hij straks voor dien groenen spaarpot staat welke stembus wordt genoemd. Het werk van Christus staat op het spel. Want wat hiervoren gezegd werd voor volkeren, geldt in evengroote mate voor provinciën, ge meenten, groepen, enz. Fouten, daér gemaakt, beteekenen evenzeer een nadeel voor het werk van Christus. De Eerw. spr. wilde hierna dit alles nog1 eens van den positieven kant bezien en wees er dan op, dat, zooals iedere natie, ook elke mensch zyn eigen vruchten van Christus draagt. Geen twee menschen in de wereld zyn elkaar precies gelijk, noch zyn ze het ooit geweest of zullen het worden. Ieder vervult dus een andere rol, welke door geen ander samen kan aarden. Zoo heeft ook elke natie van den Schepper een taak te vervullen gekregen, ook ons kleine landje, al valt het oogenschijnlijk weg in roe ping en beteekenis bij de groote nabuurstaten. Ook Nederland heeft een eigen roeping. Welnu, politiek is niets anders dan meewer ken, om Gods bedoelingen ten aanzien van ons land werkelykheid te doen worden. Dus geen smeerboel of eigen belang. Voor de verwerkelyking is het noodig dat wy invloed hebben op het landsbestuur en dat we kunnen beschikken over geheel onze nume rieke grootheid. De Eerw. spr. herinnerde er dan aan, dat anderen zullen erven, wat wij nalaten en be derven. Nu kan men zeggen: dat laat me koud. Maar vinden we zelf de periode van 20 jaren, welke achter ons ligt, zoo prachtig? Welke aangename herinneringen hebben we aan de oorlogsjaren; hoeveel werkloozen zijn er en hoeveel ouders die geen raad weten over de toekomst van hun kinderen? Dat alles danken we aan onze voorvaderen, die alleen aan zichzelf en niet aan anderen ge dacht hebben. Het zou onverantwoordelyk zijn ora ons nergens iets van aan te trekken en het nageslacht een dergelyke erfenis over te geven. We moeten ons de diepere beteekenis goed voor oogen stellen. In dit verband wees de Eerwaarde spr. er op, dat Christus voor Zyn belangen altijd heeft aangeklopt by de concrete materie. Wan neer twee menschen een huwelyk sluiten, vraagt God bij hen onderdak voor Zijn werk. Dat is ook de diepere beteekenis van onze ka tholieke organisaties, waarbij God tenslotte om onderdak aanklopt voor Zyn werk, door heili ging van zaken- en bedrijfsleven. Overal klopt hij aan, ook bij de politiek, opdat zy het open bare leven heilige. De Eerw. spr. hoopte dat over deze diepere gedachten in de dagen voor de verkiezing veel gesproken en geschreven zal worden; Het klei ne gedoe vergiftigt en verkankert het politieke leven. Men werpe dit van zich af, om een beter en grootscher belang te dienen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het RIC. Werk liedenverbond, die onder den titel „Eendracht maakt macht" de praktische politiek besprak. Spr. merkte op, dat, wat de wereld op het oogenblik te zien geeft, het antwoord is op ver broken eenheid. Andere landen, met groote ka tholieke bevolkingsgroepen of met een overwe gend katholieke bevolking, demonstreeren met ontstellende duidelykheid, wat de gevolgen zyn van de gespletenheid der katholieken en het ontbreken van een goed geleide eenheid. Wat wij in ons land bezitten is een onbetaal baar goed en wij hebben den plicht het ondanks alle meeningsverschillen te behouden. Onze R.K. Staatspartij mag er zyn. zy le verde haar beste mannen aan den staat. Juist de arbeiders hebben reden haar te steunen. Ons land staat op het gebied van sociale wetgeving vooraan, welke tot stand kwam door katholieke ministers of onder aandrang van de katholieke vertegenwoordiging in het parlement. Spr. her innerde aan de talrijke sociale maatregelen, waaraan de katholieken medewerkten en aan de maatregelen, welke de katholieke ministers thans voornemens zijn te treffen. In dit verband wilde spr. thans reeds ver klaren, dat de aangekondigde loonbelasting niet ongewyzigd aanvaard zal worden. Hoe goed deze belasting op zich zelf ook is en hoe het ontwerp er straks ook uit zal zien, de arbeiders met de laagste loonen, waarvan niets meer afkan, zullen er buiten gehouden moeten worden. De katholieke organisaties zullen zeker aan dacht aan dit probleem schenken. Spr. wees nog op tal van andere maatregelen, waaruit blijkt, dat de Kath. Staatsparty alles doet wat mogelijk is om naast de geestelijke ook de materieele belangen te behartigen. Maar daarvoor is, vooral in dezen tyd, de medewerking van alle katholieken broodnoodig. Het terrein van de gemeentepolitiek is welis waar beperkt, maar toch is de gemeenteraads verkiezing van groote moreele beteekenis voor Staten en Kamers. Verdeeldheid brengt onher roepelijk nadeel met zich. Laat men toch reke ning houden met de omstandigheden van dezen tijd en de kleine belangetjes ondergeschikt ma ken aan het groote algemeene, het katholieke belang. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat ook hier eendracht zal leiden tot versterking van het katholieke politieke leven, ten bate van het algemeen belang. Beide sprekers oogstten een dankbaar applaus en werden aan het slot der byeenkomst door den voorzitter in hartelijke bewoordingen be dankt. Naar wij vernemen geeft de Kath. tooneelver- eeniging K. D. O. op Dinsdag 16 Mei in restau rant „Sonnevanck" te Wijk aan Zee voor de militairen gratis een reprise van het onlangs door haar met groot succes opgevoerde blijspel „Het Spook van den Vrijburcht". De noodige on kosten worden bestreden door de welwillende bijdragen van vele ingezetenen van Groot Be verwyk. Dat dit door de militaire autoriteiten op hoo- gen prijs wordt gesteld, blijkt, doordat zy voor het slagen van dezen avond hunne volle mede werking hebben toegezegd. Wy kunnen niet an ders dan dit sympathieke doel, om onzen in Wyk aan Zee gelegerden militairen eens een genoeg lijken avond te bezorgen van harte toejuichen. Ondertrouwd: J. Zwakman en M. Verbeek; P. J. Aardenburg en M. A. van Balen; C. Koelemey en M. Schuyt; J. v. d. Dool en G. Posch. Getrouwd: A. J. Kaandorp en K. Vink; J. van der Linden en M. M. E. v. d. Meij; J. S. Molenkamp en C. J. van Tunen; J. Berghuis en L. de Vries; J. Tervoort en R. Kuyer. Geboren: A. Riesenbeekvan Egmond, d.; O. BrandjesBroekema, z.; L. BlomVeenstra, d.; M. R. G. LippesJansen, z.; J. C. Vessies—Nan, d.; C. LammersWelboren, d.; C. Th. Hienkens —Tervoort, z. Overleden: M. Scheepbouwer, 45 j., echtgen. van B. Jonker, Parklaan 15; C. de Vries, 6 j., echtgen. van B. M. Tenberg, W. Passtoorsstraat 20; P. M. Bersee, 82 j„ weduwn. van M. J. Faase, Arendsweg 173; M. J. E. Minten, 2 jaar, Relweg 51; A. J. F. F. Spaink, 34 j„ Populierenlaan 46. Zaterdag stonden by de Gemeenteiyke Ar beidsbeurs ingeschreven 797 werkloozen, waar van 88 uit de gemeente Heemskerk, tegen 810 (91) in de voorafgaande week. Hiervan waren in de werkverschaffing te werk gesteld te Beverwyk 29 (44) personen en te Heemskerk 26 (33) personen. The exclusive Filter Tip Cigarette TURKISH Sr VIRGINIA CcuLinS om-gL I lO for 17/2 cts. 2O for 35 cts. MADE IN ENGLAND Degenen, die gaarne voor plaatsing in de werkverschaffing in aanmerking komen, kunnen waarvan schriftelyk mededeeling doen aan den directeur van Sociale Zaken. Met deze opgaven zal zooveel mogelyk reke ning worden gehouden. Kerkbollenakker. Ook dit jaar wordt weer de aandacht gevraagd voor den kerkbollenak ker. Dit practische liefdewerk dient door alle parochianen begrepen te worden. De bollen worden geheel gratis voor het liefdewerk be schikbaar gesteld. Bestelformulieren zullen worden gedistribueerd en de bollen worden eind September verpakt en franco door de com missie thuisbezorgd. Tocht ouden van dagen. In de komende dagen tot en met 23 Mei a.s. wordt de collecte gehouden voor de ouden van dagen. Vele da mes zullen deze collecte verzorgen en op huis bezoek komen. Ouden van dagen die den tocht mede wen- sclien te maken kunnen zich schriftelyk op geven tot 1 Juni a.s. bij den heer II. v. d. Ban, IJweg 87 of bij den heer G. Kosten, Berken laan 24. Sportmiddag. Op Donderdag 18 Mei, He melvaartsdag, zal de jaarlijksche sportmiddag gehouden worden ten bate van „Het Witte Kruis" afdeeling Halfweg en Omstreken. Op het terrein van de voetbalvereeniging „Halfweg" zullen de diverse sportvereenigingcn demonstraties geven. Hieraan zullen o.m. deel nemen de R. K. Gymnastiekvereeniging St. Christofoor, de R. K. voetbalvereeniging N.A.S., alsook een militair elftal. Vertrek om 12.30 uur van het Emmaplein te Halfweg. Diploma's zijn dezen middag niet geldig. R.K. Ver. Eerste Hulp bü ongelukken De zer dagen werd in het Sint Josephgebouw door K.S.A. in samenwerking met de Nationale Com missie voor E.H.B.O. een vergadering gehouden met het doel om te komen tot de oprichting van een R.K. vereeniging voor E.H.B.O. Allereerst gaf de heer Smit uit Amsterdam, lid van de Nationale Commissie voor E.H.B.O. een uitvoerige en bijzondere duidelijke uiteen zetting van het doel en nut van een Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken. Vervolgens werd nog een zeer treffende de monstratie gegeven door een 4-tal dames en een 4-tal heerenleden van Sint Antonius uit Am sterdam. Het resultaat van dezen avond was, dat zich staande de vergadering 35 leden opgaven, wat zeer zeker buitengewoon gunstig te noemen is. De heer J. R. Kuypers nam voorloopig het voorzitterschap waar, terwijl de heer A. J. M. Zegers, Ffidalaan 16 te Zwanenburg, het secre tariaat zal waarnemen. Electriciteitstarieven Het bestuur van de Electriciteits Vereeniging (V. E. V.) afd. Haar lem en Omstreken (Secretariaat Binnenweg 144 Heemstede) heeft zich tot den raad der ge meente Heemstede gewend met het verzoek in overweging te willen nemen een zoodanige ver laging van de electriciteitstarieven, dat een prac tische toepassing van de electriciteit in de huis houding, ook te Heemstede, mogelijk is. Het be stuur motiveert zijn verzoek als volgt: Juist heden ten dage moet de huisvrouw, met of zonder hulp van dienstbode, haar huishou ding zoo efficient mogelijk inrichten, waarbij haar juist de electrische apparaten zulke groote diensten kunnen bewyzen. Het bestuur heeft zich ervan kunnen overtui gen, dat gezinnen, die zich te Heemstede vestig den vanuit andere gemeenten, de electrische ap paraten, zooals onder meer kachels en kookfor- nuis, hebben moeten afschaffen of op non-actief zetten, en dat en dit beteekent toch voor de gemeente Heemstede een belangrijke schadepost gezinnen op hun aanvankelijk voornemen zich in Heemstede te vestigen terugkomen door de zeer hooge electriciteits-tarieven. Overal in de omliggende gemeenten zyn de tarieven zoodanig, dat een practische toepassing van de electriciteit in de huishouding mogelijk is en dus Heemstede daarbij wel zeer ongunstig af steekt. Een serenade. Zaterdagavond heeft de Harmonie „Eensgezindheid" een serenade ge bracht aan Jhr. T. J. E. van Lennep, ter ge legenheid van het aanvaarden van het be schermheerschap van deze vereeniging. Nadat eenige marschen waren uitgevoerd, overhandigde de voorzitter den nieuwen be schermheer het eere-insigne. Jhr. van Lennep stelde het op hoogen prijs als beschermheer benoemd te zijn in de plaats van zijn moeder, die vooral de laatste jaren door haar ziekte, niet meer persoonlyke mede werking; kon verleenen. De nieuwe beschermheer gaf de verzekering zijn volle aandacht te zullen schenken aan de Harmonie „Eensgezindheid". ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë BESTAAT 25 JAAR Zondagavond werd op luisterrijke wyze het 25-jarig bestaan van de afdeeling Hillegom van den R. K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden gevierd. Nadat 's morgens de leden onder de H. Mis voor de afdeeling ter H. Tafel waren genaderd, kwamen zy Zondag avond in de feestelijk versierde zaal van hotel „Het wapen van Friesland" byeen. De heer A. Dischboek, voorzitter van het feestcomité, heette allen welkom, en verzocht het feest in te zetten met het zingen van het jubileumlied. Nadat hieraan spontaan was voldaan, sprak de voorzitter van de afdeeling, de heer C. W. van Dam de herdenkingsrede uit. Allereerst deed spreker mededeeling van een ingekomen gelukwensch van den eersten voorzitter van de afdeeling, den heer Jocker. De secretaris van de afdeeling was door familieomstandigheden verhinderd. De voorzitter heette daarna welkom den gees- telyken adviseur, kapelaan Schneiders, den bondspenningmeester en de afgevaardigden van de zusterafdeeling Lisse en van „Eensgezind heid". Spreker dankte tevens voor de gezonden bloemen. Daarna gaf de voorzitter een overzicht van de vereeniging over de afgeloopen 25 jaar en bracht naar voren, hoe het past dank te bren gen aan God op de eerste plaats. Dat de leden het daarmede eens zyn, hebben zy hedenmor gen bewezen door in zeer grooten getale ter H. Tafel te naderen. De geestelijke adviseur, kapelaan Schneiders, sprak daarna een woord van gelukwensch. van opwekking en van aansporing en herinnerde aan het streven van den bond in hét licht van de Pauselyke zendbrieven. Tevens spoorde hy allen aan, mede te bouwen aan de nieuwe ge meenschap. De bondspenningmeester, de heer de Graaf, bracht de gelukwenschen over van het bonds- bestuur. In deze hulde betrok spr. tevens twee jubilarissen, die 25 jaar lid zijn van de afdeeling. Aan de heeren C. Syesener en M. van Rui ten werd dan door spr. het diploma van het R. K. Werkliedenverbond overhandig/1. Deze leden ontvingen tevens het gouden insigne. Na een innige opwekking voor de volgende periode, werden gelukwenschen uitgebracht door de af gevaardigden van den Landarbeidersbond en dé afdeeling Lisse van den H.K.W. Bond. De voor zitter van de feestcommissie overhandigde daar na het vaandel aan het afdeelingsbestuur. Het eenvoudige en sierlijke vaandel, hetgeen vervaardigd werd door onze plaatsgenoote mej. Corry Leegwater, naar een teekening van den voorzitter, den heer C. W. van Dam, werd daarna onthuld en door kapelaan Schneiders gewyd. Dan werden door de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" de één-acters „Standing en misunderstanding", „Schrikkeljaar" en „Bloederig Drama" op de bekende uitstekende wijze opgevoerd. Gerard Nielen en zijn gezel schap heeft met den A. T. conferencier „Oome Dirk" op uitmuntende wijze gezorgd voor het vroolyke gedeelte van den avond. Gevestigde personen C. J. Paling, Weere- steinstraat 1; wed. C. K. MeijerWeener, Weere" steinstraat 105; A. W. Wolvers, Molenstraat 25; C. J. JansenDuivenvoorden, Parallelweg 159; J. P. Kip, Arnoudstraat 9; C. van Veldhuizen, Loosterweg II 22; W. Vledder—Schaap, 2e Ame- rikadwarsstraat 11. Vertrokken personen A. C. A. van der Kruit naar Schiedam, Beierlandschestraat 12; D. Verkerk naar Haarlem, Ged. Schalkburger- gracht 37; A. M. Tabak naar Vianen (Z.H.), Achterstraat 26; A. Brexel naar Störmede, (Duitschland); H. Mieremet naar Leiden, Ban- kastraat 10; M. H. S. Zuurdeeg naar 's-Gra- venhage, Parkflat Mallot 32, Offenberglaan 1; J. G. van der Zande naar Noordwykerhout, Heerenweg 6; A. J. van Leeuwen naar Am sterdam, Orteliusstraat 370 beletage; W. L. Hopman naar Rynsburg, Vliet huize „Avond rust". Priesterfeesten. Op Zaterdag 3 Juni zullen drié zonen van de Sint Martinusparochie tot priester worden gewyd. Dezer dagen zyn al eenige personen byeen geweest om een voorloo pig programma vast te stellen. Van verschillende kanten is reeds medewer king toegezegd. Seijsener met zyn onmisbaar Crescendo zal muziek maken. Op 3 Juni zullen de neomisten G. Groot, J. Loerakker en M. Out feestelijk ontvangen wor den. Circus van Beveren komt. Het circus van Beveren heeft vergunning om in deze gemeente vertooningen te geven op 30 Juni en 1 en 2 Juli. De parochianen van Wyk aan Zee hebben gisteren het feit, dat hun pastoor, de Z.Eerw. heer L. Th. Snelders, gedurende twaalf en een half jaar in hun midden heeft gearbeid, op waardige wyze herdacht. De feestdag werd ingezet met een algemeene H. Communie der parochianen, waarna de ju- bileerende herder een plechtige Hoogmis op droeg, waarby de geestelyke en tijdelyke be langen zijner parochie, waaraan hy een kwart van een menschenleven zijn krachten gegeven had, ditmaal wel zeer byzonder gewogen zul len hebben. Na het Evangelie beklom de Eerw. jubilaris den kansel om allereerst zyn parochianen har telijk dank te zeggen voor de blyde verrassing, welke zij hem bereid hadden met de versiering in de kerk en de eerepoort voor den ingang, waarmede zy aan hun liefde voor den pries ter uitdrukking hebben gegeven. Pastoor Snelders riep dan in zyn herinne ring terug het oogenblik, waarop hy, nu 12% jaar geleden, zijn intrede deed in deze paro chie. Hij deed dat toen met een toespraak, waarin hy al zijn idealen uitsprak. Thans, na zooveel jaren moet hy constateeren, dat niet alle idealen in vervulling zyn gegaan, omdat niet altyd aan het advies van den pastoor die waarde werd toegekend, welke er aan gegeven had moeten worden. Maar aan den anderen kant had Z.Eerw. ook zeer veel meegemaakt, wat bevredigend was en voldoening schonk. En dan dacht hy aan het aantal communiën, dat in den loop der jaren, steeg van 21000 tot byna 38000, een bewys, hoe de parochianen zich willen ver heffen. Hetgeen de jubilaris van harte toe juichte. Vervolgens herdacht hy de eensgezinde sa menwerking met het kerkbestuur en met de armmeesters, die de kleine gaven, welke hier verzameld worden, met zooveel blymoedigheid brengen daar waar het noodig is en voorts aan de prefecten en prefectessen van de H. Fami lie en de leidsters en leiders van de jeugdbe weging, die zich zooveel offers getroosten en waaraan hij een stichtend voorbeeld en een blijde herinnering behield. Ten laatste dankte de Eerw. jubilaris zijn parochianen, die hem steunden in zyn arbeid en met hem medeleefden. Het volk van Wijk aan Zee houdt zyn pries ters hoog onder alle omstandigheden. Zulk een volk is een goed volk en daarvoor wilde de ju bilaris boven alles hartelyk danken. Hy bad tenslotte, dat het hun allen goed moge gaan en dat hij nog lang van naby of van verre getuige zal mogen zyn van hun aller voor spoed. Na de Hoogmis werd den jubileerenden her der een feestcantate toegezongen. Des middags had in de pastorie een drukbe zochte receptie plaats, waarbij talloozen vaneen mooie en blyde herinnering zal behouden. de gelegenheid gebruik maakten om den pas toor persoonlijk te complimenteeren. Daaronder was allereerst de Eerw. geestelijk heid van Beverwyk, de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens en mevr. Scholtens, dr. van Haeff, geneesheer-directeur van het sanatorium „Helio Mare", dr. Netelenbos, mr. Spaan, di recteur van den gemeentelijken dienst voor so ciale zaken, notaris J. H. Bremmers en mevr. Bremmers, de familie van Ogtrop en zeer vele anderen, waaronder ook tal van niet-parochia- nen. Tijdens de receptie werd door het huldigings comité het cadeau der parochianen, bestaande in een geschenk onder couvert, overhandigd. Daarby hield de heer Chr. de Goede Sr. een hartelijke toespraak, waarin hy dankbaar her innerde aan den yver en de toewijding, waar mede pastoor Snelders de belangen van zijn parochie gediend heeft, aan zyn zorgne voor de verfraaiing van het kerkgebouw en vooral ook aan de leiding, welke de jubileerende pastoor zyn parochianen gegeven heeft. Het geschenk is het tastbaar bewys van den dank van alle zyner parochianen. De Eerw. jubilaris dankte getroffen. Vervolgens verschenen nog deputaties van stands- en andere organisaties, terwyl talry- ke biyken van belangstelling werden gezonden in den vorm van bloemen en gelukwenschen. Het waren even zoovele bewijzen van de hul de, achting en waardeering, welke deze paro chieherder zich in den loop der jaren heeft mogen verwerven, ook in de kringen buiten zijn parochie. Des avonds kwam de K.J.C. den jubilaris huldigen, waarbij hem verschillende liederen wérden toegezonden. Het was een dag, waaraan pastoor Snelders Al deze reizen werden vanaf Pinksteren NEDERLAND EN AANSLUITEND GRENSGEBIED 2 dg. Valkenburg-Luik 16.— 2 dg. Veluwe m/Achterh. 17.— 2 dg. Zeeland 17.50 2 dg. Luik-Tentoonst.reis 17.50 V/ dg. Nederland 25.— 3 dg. Valkenb. en Ard. 20.50 3 dg. Valkenb. en Eifel 19.75 4 dg. Valkenb. en Ard. 27.75 4 dg. Valk.b., Ard., Eifel 27.75 6 dg. Valk.b., Ard., Eifel 41.- BELGIË 2 dg. Brussel 16.50 iy7 dg. Ardennen-Dinant 23.50 3 dg. Belg. Ardennen 23.50 4 dg. Belg. Ardennen 33.50 5 dg. Belg Ardennen 40.50 5 dg Ard Ostende, Luik 41.50 LUXEMBURG 4 dg. Luxemburg 6 dg. Luxemburg FRANKRIJK 6 dg. Parijs 7 dg. Vogezen 3yf dg. Fr. Jura en Savoye 13 dg. Fransche Rivièra.. DUITSCHLAND 2 dg. Duitschland 2Vt dg. Eifel-Rijn 3 dg. Bergland van Eifel, Ahr en Rijn 4 dg. Rijn 4 dg. Bad Neuenahr 4 dg. Wuppertal 4 dg. Hann.-Hamb.-Br. 5 dg. Rijn iedere week gemaakt 6 dg. Rijn 44.50 4 dg. Harzgebergte 47.— 7 dg. Zwarte Woud 55.— 8 dg. Zwarte Woud 65.— 10 dg. Beieren en Tirol.. 81.— ZWITSERLAND 8 dg. Zwitserl., Luzern 49.50 10 dg. Zwitserl., Interl... 89.— 12 dg. Zwitserl., Meer van Genève108.— DENEMARKEN 8 dg. Denem. en Kop.lt. 79.50 ITALIË 15 dg. Dolomieten ƒ120.— CENTRA AL-EUROPA 15 dg Praag-W.-Budap. 112.— 32.50 49.- 49.- 56.75 74.50 112.- 14.50 23- 22.50 29.50 29.50 29.50 31.50 38.50 EXTRA PINKSTERREIZEN. 2 dg. Valkenb.—Luik V/ dg. door Nederland., 2 dg. naar Zeeland 2 dg. Brussel en omg. ƒ16.50 16.2 dg. Duitschland 16.50 25.— 2 dg. Geldersche Achterh. „17.— 17.50 2Va dg. Dinant „23.50 2y, dg. Eitel/Rijn 23.— 4 dg. Mooi Nederland36.— 5 dg. Zuid-Nederland „45.— 6 dg. Nederland 54.— Vraagt Reisgids bij de bekende JAC. HEEMSKERK, Houtplein 34, Haarlem, Tel. 16448 - Agenten: SPAAS, Rijks straatweg 21, Haarlem-N., Tel. 16531 - Fa. BRUYNZEEL, bij Velserpont, Velsen-N., Tel. 3064. De Kriiger Wildtuin-fUm. Op 23 Juni zal alhier vertoond worden de Krüger Wildtuin- film. St. Josephs- Gezellen-Vereeniging. Agenda week 14—20 Mei 1939: Maandag 8.15 uur vergadering Kaartclub. Dinsdag 8.15 uur vergadering Damclub. Donderdag vrije bijeenkomst tot 10.15 uur, zooals op Zondag. Zaterdag vrye byeenkomst tot 10.15 uur. Burgerlijke Stand. Geboren; Anna Johan na Gijsje Wilhelmina d. van J. van den Akker en A. C. Dubbis; Piet Marinus z. van G. Dedel en C. A. M. Burger; Joke Wilhelmina d. van L. Stassen en A. Kwast; Wilhelmina Theodora d. van V. M. J. Hilbrant en A. M. van Meijgaar- den; Fredericus Anthonius z. van J. G. H. Ber- bé en B. C. Lascaris. Ondertrouwd: A. Hogervorst en P. van Leeu wen; H. J. Kortekaas en J. Dam; M. F. Driessen en J. A. E. M. Bos; H. Potman en C. Schrier; A. H. Kroon en W. M. A. Velthuys. Getrouwd: W. Bakker en M. Th. Dannijs; F. A. van der Beek en C. M. de Rooy; A. W. Turn hout en A. J. Boelé. De Bloembollenveiling betaalt uit. Naar wij vernemen heeft de Coöperatieve Bloembollen veiling „Hillegom" aan haar principalen 100 pet. van haar vorderingen uitbetaald. Propaganda-avond voor luchtbescherming In weerwil van de intensieve propaganda, welke er den laatsten tyd in deze omgeving is ge maakt voor den Propaganda-avond, welke Vry- dagavond in het gebouw Domi werd gehouden, heeft zij de Overveeners er toch niet toe kun nen brengen, in grooten getale naar Domi te trekken teneinde daar te vernemen, op welke wijze de luchtbescherming, in wezen echter zelfbescherming, in praktijk kan worden ge bracht. Terecht maakte de spreker, de heer Nuyen, bij dén aanvang van zijn rede de op merking, dat een groot deel van 't Nederland- sche volk nog niet doordrongen schijnt te we zen van de gevaren, die ons kunnen overvallen en de noodzakelijkheid, daartegen reeds nu maatregelen te nemen. Is de hel eenmaal los gebarsten, dan kan het daarvoor te laat zyn, dan zal b.v. zand (al geldt dit nu juist niet voor deze streek), een noodzakelijk materiaal in dienst der luchtbescherming, met geen goud te betalen zijn, zooals spr. het, misschien met eenige overdrijving, uitdrukte. Nadat spr. de geschiedenis der luchtbescher ming had uiteengezet en daarna de organisatie wees hij op de groote vorderingen die gemaakt zijn. In weerwil der „verbetering" van de aan valswapens bedroeg het aantal dooden in 1918 door luchtaanvallen slechts 10 pCt. van dat in 1914. In 1916 werd een Duitsche stad gebom bardeerd. Op de 100 bommen vielen 25 dooden In 1918 werd dezelfde stad gebombardeerd en toen kostten 100 bommen slechts 3 dooden. Vervolgens gaf spr. een beschryving van de verschillende soorten bommen (brisant-, gas- en brandbommen), hun uitwerking en de midde len, om de uitwerking ervan zoo klein mo gelyk te maken. Spr. gaf den raad, de verschil lende brochures van de Ver. voor Luchtbescher ming, welke daarover uitvoerige mededeelingen bevatten, aan te schaffen, te lezen en er naar te handelen. Zoo ergens, dan geldt in dit geval: doe het nu. Met de 'Opmerking, dat allen, zonder onder scheid van geslacht, stand, beroep of geloof, voor de volle 100 pCt. zullen meewerken, be sloot de heer Nuyen (de heer van Batenburg, die de voordracht zou houden, was verhinderd) zyn rede. Na de pauze werd een serie lichtbeelden ver toond, waardoor we o.a. nog eens weer her innerd werden aan 't rijmpje: O, waren alle menschen wijs. Dees aarde was een paradijs. In de parochiekerk van den H. Gregorius van Utrecht aan de Kanaalstraat te IJmuiden vond gisterenmidag de plechtige zegening plaats van de katholieke werkers van de gemeente Velsen en van hun gereedschappen en werktuigen. In processie kwamen de afgevaardigden der diverse vereenigingen de kerk binnen, voorafgegaan dooi de K. J. C„ St, Jansknapen en hun vereenigings- vaandels Na het lied „God van Arbeid" volgde een korte maar treffende predicatie van pastoor J. C. de Moei, die er op wees, dat aan Gods zegen, alles is gelegen. Hierna vond de plechtige zege ning plaats. Jammer evenwel, dat de belangstelling, in tegenstelling met vorig jaar, zeer gering was. De Landdag der R. K. Staatsparty, welke op precies hetzelfde tydstip te Velsen-Noord werd gehouden, zal hieraan ongetwyfeld debet zyn. Het is te hopen, dat door meer contact en over leg der diverse instanties voor de toekomst voor komen zal kunnen worden, dat in dezelfde ge meente twee belangrijke bijeenkomsten op het zelfde moment plaats vinden. Des avonds om 8 uur vond in het St. Fidelis- gebouw de feestavond plaats, waarvoor uit den aard der zaak veel belangstelling bestond. Nadat de St. Jansknapen en de Kruisvaarders onder tromgeroffel de zaal waren ingemarcheerd, opende de voorzitter van het Comité van het Feest van den Arbeid, de heer Ch. Straatsburg, deze byeenkomst met den christelyken groet, waarna het Strijdlied door de aanwezigen werd gezongen. De heer Straatsburg sprak dan een propagandistisch woord voor de Nieuwe Ge meenschap. Hierna werd door pastoor J. C. de Moei een feestrede gehouden. Het verdere ge deelte van den avond werd verzorgd door de St, Josephsgezellenvereenigingen, de Kruisvaart van IJmuiden-Oost en -West en de St. Jansknapen uit IJmuiden. Door 'n te grooten voorraad papier zag de di" rectie der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken zich 6 weken geleden genoodzaakt den werktyd te ver korten. Thans heeft de directie, met ingang van vandaag, besloten het bedrijf weer op de nor male capaciteit te laten werken, zoodat de al- beidskorting van 3 uur gelukkig weer komt te vervallen. Het aantal vrijwilligers by den Luchtbescher mingsdienst is de laatste weken gestegen tot 750. Een telling heeft uitgewezen, dat van de mannelijke vrijwilligers slechts ongeveer 10 pet. werkloos is. Ongetwijfeld zyn er nog vele werkloozen die zich nog niet als vrijwilliger opgaven en toch nuttig werk konden doen. Immers juist zij, die niet door werkzaamheden verhinderd zijn, kun nen den Luchtbeschermingsdienst belangryke diensten bewyzen. Het hoofd van den dienst doet op hen dan ook een dringend beroep, zich alsnog aan te melden. In de afgeloopen week kwamen alhier aan 84 schepen, waarvan bestemd voor Amsterdam 71. Zaandam 7, IJmuiden 5 en Beverwyk 1. B. en W. brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van: J. Th. Velthoven, te Sant poort, om vergunning tot het uitbreiden van zijn smederij, waarin verschillende toestellen en werktuigen, w.o. 6 electromotoren, nJ. 2 van 3; 2 van 2; 1 van 0.75 en 1 van 0.125 P.K., in het perceel Bloemendaalschestraatweg 25 te Santpoort, en van de Cementfabriek IJmuiden (Cemy) N.V., te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden harer inrichting door het plaat sen van een tweeden cementmolen met toebe- hooren, op het fabrieksterrein, door hen zyn toegestaan. B. en W. brengen ter algemeene kennis, dal door hen voor heden, Maandag 15 Mei, ten aan zien van kappers- en barbiersondernemingen ont heffing is verleend van het verbod, vervat in artikel 1 der Verordening op de Winkelslui ting. Aan den nationalen muziekwedstrijd van 21 Mei te Rotterdam zal ook deelnemen de R. Harmonie St. Caecilia, dirigent de heer P. N* Joossen. Men zal uitkomen in de superieure eere- afdeeling met als verplicht nummer „De vroo- lijke vrouwtjes van Windsor" van Nicolai en ais werk naar keuze de Slavische Rhapsodie van Friedemann. Donderdag 18 Mei neemt het Mannenkoor „De Eendracht" deel aan den nationalen zangwed- stryd te Zutfen. Het komt uit in de eerste af" deeling met als verplicht nummer „Spruyte Da vids" van Willem Landré. Ook de zangvereenigmg Soli Deo Gloria, direc teur S. Wiersma, zal den tweeden Pinksterdag deelnemen aan het zangconcours te De Bilt. S. D. G. zal uitkomen in de eerste afdeeling met het verplichte nummer „Morgen" van Fred Roeske en als vrij nummer „Lente" van H. v' Reenen. Ongeval. Vrijdagavond te ongeveer 6 uur reden enkele personen, terugkeerende van hur> dagelijkschen arbeid, ter hoogte van „Trovato", toen plotseling een van de wielryders, vermoe delijk doordat er iets tusschen het voorwie1 kwam, over den kop sloeg. De wielrijder kwam vry hard op den grond terecht. Hy klaegde over pijn in de armen en duizeligheid, daar hij ooK op zijn hoofd was gevallen. De inmiddels ont boden E.H.B.O., die spoedig ter plaatse wa£. heeft den man zijn arm verbonden in een per ceel, gelegen aan den Rijksstraatweg, waarn® deze, begeleid door zyn collega's, loopende zijn weg vervolgde. Kerkbollenveiling. Dezer dagen werd t. o- van notaris Anten de door ons aangekon digde kerkbollenveiling in de parochie van O-L- Vrouw van Altyddurenden Bijstand In de kleu terschool gehouden. De veiling verliep vlot. Er werden na afloop nog enkele koopjes, die tijdens de veiling geschonken werden, nogmaals ge veild, waarvoor eveneens animo bestond. De pastoor dankte na deze 8ste kerkbollen veiling den notaris, de commissie en de verdere aanwezigen, waarna hij de vergadering sloot De opbrengst van de gehouden veiling f 240.50. k u 8-ou i.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2