m Was roof de drijfveer tot misdrijf te Haarlem? JOORDERBAD - ZANDVOORT Pastoor Lühn geïnstalleerd Haarlem, 15 Mei DE ROL VAN DE FIETS ZOMERC1EIMOE G E IN S REISBUREAU W.A.C.O. MAAndag 15 MEI 1939 Met de REEDERIJ ZWAAG naar de SCHOONE VELUWE Hulst is er vrijwel zeker van dat moord met voorbedachten rade gepleegd is Nadere bijzonderheden 8iin Roof? Zilveren Armbestuur De brand e*r\elvaarisdag en Zondag 21 Mei iddag DANSEN en avond Nu in de Kathedraal. De heer H. Maas 25 jaar armbestuurder 25 JAAR BIJ DE GEM. WATERLEIDING De stilste, maar niettegenstaande dat de belangrijkste getuige in de sensationeele roofmoord- en brandstichtingszaak, die zich afgespeeld heeft in de Hertzog straat: de fiets met het dubbele frame, zooals die stond voor het huis van den vermoorden verzekeringsagent F. de la Chambre Deken Borsboom verrichtte de plechtigheid in een geheel gevulde kerk Gezant van Christus" Bestuur, feestcommissie en vaandelcommissie van St. Franciscus van Assisië te Hillegom bij het zilveren jubileum der afdeeling Middenstandscentrale Hoe zal het vijftienjarig bestaan herdacht worden? Jubileum J. E. Hooijen DR. HENRI POLAK BUITEN VERVOLGING GESTELD Afvaart Amsterdam - De Ruyterkade, Steiger 2 „VELUWE" en „GELDERLAND" Naar de ZUIDERZEEWERKEN en URK De Vier-Meren-Tocht per „K-L.M. 1" is beroemd ROKIN 64a TELEFOON 35435 20 en 21 MEI naar de Races op den Nüm- bergring, geheel verzorgd f 12.75 23 en 24 MEI twee Oranje-reizen naar Brussel, prijs per persoon I 4. PINKSTER-PROGRAMMA Vraagi ons uiivoerig Reisprogramma, het-^ welk U op aanvraag gratis wordi foegez. DE ZOETE INVAL STADSSCHOUWBURG „De Moeder AGENDA Bioscopen Excursie K.R.O.-Studio's met dagtocht 80ste verjaardag van den heer C. ten Boom BURGERLIJKE STAND STAD Set is inderdaad een geruchtmakende 2aak, waarmede heel Haarlem zich op het Moment bezig houdt. De brand in de ïïertzogstraat heeft twee jonge gezinnen vWnield. Daar is aan den eenen kant het s'achtoffer, dat een vrouw en een kind van er»kele dagen achterlaat en daar is de da- der> een 32-jarige driftige kerel, die wel langen tijd aan de gemeenschap onttrokken ^1 worden met alle gevolgen voor dege- "eh, die hem dierbaar moeten zijn. hM°en de recherche hedenmiddag om 12 uur 1 onderzoek hervatte, stonden de zaken er ■"«volgt voor: man, dien men voor den dader hield turf1 kan elders in dit Wad lezen hoe een en tip gereconstrueerd werd legde een ge- ti eMelijke bekentenis af voor den commissa- van politie, den heer Tenckinck. Daarna rd hij nog gehoord door hoofdinspecteur jj°Od, die met de rechercheurs H. L. Spee en evan 't Boveneind deze zaak, aanvankelijk brand met zeer noodlottig gevolg, later h^r°eld tot een afschuwelijk misdrijf, geleid ^6 gedeeltelijke bekentenis hield in een toege- h van een ruzie tusschen de twee verzeke- hgsagenten met als gevolg, dat de la Chambre .lusteloos en bloedend op den keukenvloer fj het huis van den belaagde bleef liggen. Sj®oh moord, noch brandstichting, noch dief- van geld gaf verdachte echter toe. »e k voor hoofdinspecteur Woud verklaarde ^daphte V., dat hij, na eenig heftig bekvech- stond. de la Chambre een klap had gegeven, dat e toen naar de keuken was gegaan en daar .zoo iets van een briefopener" in zijn hand Toen had V. nog een klap gegeven, die collega op het aanrecht deed vallen en 'slotte had hij met een bijl of een Engelschen eUtel verschillende slagen op het hoofd van (jb slachtoffer gegeven, tot die met zijn rug jj den grond was gevallen. Hij had hem nog v.en bloeden en was toen de woning uit „ge- '°gen". Aan deze verklaring wordt geen geloof ^schonken, daar het slachtoffer op zijn buik liggend gevonden werd. Verdachte ontkent ten stelligste het d°el te hebben gehad om te dooden. Maar "k- Hulst, die de sectie op het lijk heeft Verricht en reeds direct het vermoeden Uitsprak, dat hier van misdrijf sprake kon 2Ün, heeft thans aanwijzingen van dien aard, dat vrij zeker sprake is van moord biet voorbedachten rade. Niet alleen on derzocht de deskundige het lijk, maar ook a"e kleedingstukken en alle voorwerpen, d*e op het misdrijf betrekking hebben. Na reconstructie blijkt het ook buiten- Besloten, dat de la C. „bij ontwaken uit z'Jh bewusteloozen toestand" zelf het pe- ^oleumkacheltje heeft omgegooid. De ga ten in zijn schedel zijn van dien aard, dat de dood het gevolg moest zijn. Zou volgens de thans afgelegde verkla- Nhgen van verdachte doodslag ten laste borden gelegd, hoogstwaarschijnlijk zal "k het rapport van dr. Hulst van moord Besproken moeten worden. tJ"*0 verklaring van het feit, dat V. om half ,j aa'f het huis zou hebben verlaten, terwijl a?ent bij zijn ronde om tien over half een, 4jebs fiets met „het dubbele frame" nog heeft ij®b staan, is volgens den verdachte aldus: toen ge °hi half twaalf, na C. te hebben neer- v sla-gen, het huis verliet, rende hij meteen gbbv het Spaame, dat vlakbij de Hertzogstraat Sen is en na drie kwartier radeloos heen en Beloopen te hebben, heeft hij tegen eenen karretje, dat zulk een groote rol in deze speelt, gehaald. Omtrent het roofmotief, dat zeer waar- ^bijnlijk is, is mede te deelen, dat V. door- '°°pend in financieele moeilijkheden zit. k®ide verzekeringsagenten moeten Vrijdags ®e ontvangen gelden aan den inspecteur ^dragen. V. wist dus, dat zijn collega Don derdagavond veel geld in huis had. En het staat vast, dat hij Vrijdagmorgen meer heeft betaald dan hij anders gewoon was. Mocht r°of werkelijk drijfveer geweest zijn, dan dit misdrijf er des te afgrijselijker om, daar v kon weten, dat zijn collega slechts een bedrag van eenige honderden guldens b huis kon hebben dracht van den subst. Officier van Justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman. In den loop van den Zaterdagmorgen is de vrouw van het slachtoffer gehoord. Het huis in de Hertzogstraat staat nog steeds onder bewaking. Ook hedenmorgen is het we derom door de recherche grondig onderzocht. Natuurlijk blijft het huis groote belangstelling trekken en voortdurend staan er in de omge ving groepjes menschen de lugubere gebeurte nis te bespreken. Zooals men uit de advertentie in ons blad heeft kunnen lezen, zal het stoffelijk overschot van den heer de la C. Woensdagmorgen te tien uur op het R. K. Kerkhof „Buitenveldert" te Amsterdam ter aarde worden besteld, nadat in de parochiekerk van den H. Vincentius a Paulo, Jacob van Lennepkade, de uitvaartdiensten zijn gehouden; om negen uur gezongen requiem. <j e aangehoudene staat bekend als een zeer O- man en als een veeldrinker. Voordat hij t, bezoek ging heeft hij binnen een uur niet der dan zeven glazen bier gedronken. Ver het ontstaan van den brand tast men in volkomen onzekerheid. Er bestaan niet Ji^bfinste aanwijzingen, dat de arrestant ook bebb^al bekennen hiermede iets uitstaande te sectie op het lijk werd verricht in op- net van ouds zoo populaire dan», en strijk- st tVII.I, HILDERING'S GOLD STABS Verbinding naar Haarlem tot 's nachts 12 uur Ook in de parochie van de Kathedraal is op waardige en luisterrijke wijze het zilveren jubileum van het Parochiaal Armbestuur ge vierd. En ook hier was het een van de armbe stuurders, die tegelijk het feit herdacht, dat hij 25 jaar als zoodanig in de parochie van de Kathedraal werkte; die 25 jaar zijn beste krachten had gegeven aan de armen van het Leidschekwartier. De zilveren armbestuurder was hier de heer H. Maas, die dan ook vele gelukwenschen in ontvangst had te nemen. Het zilveren armbe stuursjubileum werd gevierd met een plechtige Hoogmis, opgedragen tot intentie van het arm bestuur door den zeereerwaarden heer Plebaan F. Filbry, met assistentie van de kapelaans Heijink en Hendriks. Onder deze plechtige Hoogmis hield Plebaan Filbry een liefdadigheidspredikatie voor de ar men der parochie. De collecte hierna gehou den bracht f 885 op, wat een buitengewoon goed resultaat te noemen is. Na de Hoogmis bood de Plebaan zijn armbe stuurders in de pastorie een ontbijt aan. waar bij vooral de heer Maas hartelijke gelukwen schen in ontvangst had te nemen. De zilveren jubilaris werd gefeliciteerd door den voorzitter van het armbestuur en kreeg van zijn medebe stuurders een palm in pot cadeau. Verder werd nog gefeliciteerd o.m. door het voltallige kerkbestuur. Op 18 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. v. Hoorik in dienst kwam bij de Ge meentelijke Duinwaterleiding. Voordat hij bij ait lichaam in dienst trad, was hij eenigen tijd werkzaam als bankwerker bij den heer Loman. Daarna werkte hij 10 jaar bij de fa. De Lugt en Semé. Van 18 Mei 1914 was hij bij de Haarlemsche Duinwaterleiding, eerst 4 jaar als monteur, daarna als machinist. In zijn werkkring is hij buitengewoon gezien om zijn sympathieke wijze van omvang. Gistermorgen om kwart vóór negen werd de nieuwe pastoor der parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara, de zeereerw. heer A. W. J. Lühn, door den Deken van Noordwijk, in diens kwaliteit van waarne mend Deken van Haarlem, den hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom, geïnstalleerd. Op het altaar waren aanwezig de kapelaans P. Poppen, A. v. d. Hoeven en H. Brans, allen van de parochie St. Elisabeth en Barbara, en kapelaan Van Teylingen, thans van Oud-Scho ten, vroeger kapelaan van Bodegraven in de vorige parochie van pastoor Lühn. Nadat Deken Borsboom den benoemingsbrief van Z. H Exc. den Bisschop had voorgelezen, werd het Veni Creator gezongen. Hierna volg den de korte installatie-gebeden bij het altaar, den kansel, biechtstoel en doopvont. Deken Borsboom hield dan een installatie- preek, waarbij hij uitging van Paulus' woorden in den tweeden brief aan de Corinthiërs: „Zij vervullen een gezantschap voor Christus." De hoogeerw. spreker wijdde eenige gevoel volle woorden aan het heengaan van pastoor H. P. A. van Dijk. Het is hem buitengewoon zwaar gevallen, aldus de Deken, den beslissenden stap te nemen en zijn ontslag aan te vragen bij den Bisschop. Pastoor van Dijk heeft ech ter begrepen, dat zijn telkens afwezig zijn, om ernstige gezondheidsredenen, niet kon nalaten een funesten invloed uit te oefenen op het parochie-leven. En dat, niettegen staande hij wist, dat het bestuur der paro chie bij zijn ziekte steeds in goede handen was. Deken Borsboom hoopte, dat de parochianen pastoor Van Dijk steeds in hun gebeden zou den herdenken. Toch begroeten we met vreugde den nieuwen pastoor, die in deze groote-stads-parochie de moeilijke bestuurstaak van pastoor Van Dijk gaat overnemen; den nieuwen pastoor, die nu, na zoovele anderen, Christus' gezantschap gaat bekleeden. Mogen de parochianen van Elisabeth en Barbara steeds naar de lessen van den nieuwen herder luisteren, laten zij hem volgen, opdat de samenwerking tusschen herder en schapen vruchtbaar zij. Pastoor Lühn gaf zijn parochianen hierna den zegen met het Allerheiligste. Met een plechtige Hoogmis werd de installatie-plechtig heid besloten. Deze Hoogmis werd opgedragen door pastoor Lühn, met assistentie van kapelaan A. v. d. Hoeven als diaken en kapelaan Brans als sub- diken. Hierbij was nog aanwezig de zeereerw. heer H. Agterof, secretaris van het EHsdom. Het zangkoor zong een meerstemmige mis van J. v. d. Sluis, onder lieding van Henri Berghuis, met als organist Jan Berghuis. Bij de receptie, die van 121 uur in de pastorie werd gehouden, kwamen velen den pastoor gelukwenschen met zijn be noeming. De collectantencolleges, kerk- en armbestuur, verschillende afdeelingen der H. Familie, Ma- riacongregatie en Vincentiusvereeniging gaven blijk van hun belangstelling. Verder kwamen nog de Graal, Kruisvaart en St. Jansknapen, bestuur van het Francisca Romana-liefdewerk, St. Josephsgezellen, misdienaars, en vele paro chianen van St. Joseph, die pastoor Lühn daar als kapelaan hadden meegemaakt. Ook wet houder W. J. B. van Liemt en echtgenoote en de oud-vicaris-generaal, mgr. M. P. J. Möll- mann, kwamen hun felicitaties aanbieden. Bij deze receptie, die buitengewoon druk be zocht was, toonde pastoor Lühn zich zeer ver heugd over zijn benoeming te Haarlem. Moge deze sympathieke priester in de parochie van Elisabeth en Barbara nog veel zegenrijk werk verrichten. De Middenstandscentrale hield haar jaar vergadering in Restaurant Brinkmann. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer L. Lam, de aanwezigen welkom, speciaal de heeren van de Haarlemsche Handelsvereni ging, die thans weer ter vergadering aanwezig zijn, nu de samenwerking met de Centrale is hersteld. Spr. memoreerde, dat de samenwerking ook door de Overheid op hoogen prijs wordt gesteld, hetgeen duidelijk bleek uit de woorden van de wethouders van Liempt en Reinalda tijdens de conferentie in December IJ., waarbij werd me degedeeld, dat de Overheid uitsluitend overleg wenscht te plegen met de afzonderlijke groepen uit den Middenstand. Spr. deelde verder mede, dat de Middenstands centrale vijftien jaar geleden is opgericht. He laas is geen der oprichters thans meer in het bestuur vertegenwoordigd, deels door hoogen leeftijd, deels door drukke werkzaamheden. Spr. attendeerde op het feit, dat de heer ten Boom, een der oprichters der Centrale, op 18 Mei zijn 80sten verjaardag hoopt te herdenken. Voorts wijdde spr. eenige woorden aan de hee ren, die in den loep van het jaar uit het be stuur der Centrale zijn getreden. Ten slotte werd door spr. nog dank gebracht aan de directie van de Nederlandsche Midden- standsbank N.V., die gratis een harer lokalen voor het houden der vergaderingen van het da- gelijksch bestuur afstond en aan het bestuur, haar procuratiehouder te Haarlem, den actieven heer Helmers toevoegde. De jaarstukken werden goedgekeurd. Medegedeeld werd. dat per 1 Januari 1.1. met een schoone lei begonnen werd. Bij de rondvraag werd nog het woord gevoerd door den heer Hooij. Hij wees o.a. op het ad vies, dat de Middenstands Centrale aan B. en W. had mogen geven betreffend den bouw van winkels in het uitbreidingsplan te Haarlem-N. Indien er geen Middenstandstentoonstelling mocht worden georganiseerd, aldus spr., dan moet toch het vijftienjarig bestaan der M.C. op eenigszins feestelijke wijze herdacht worden. De heer v. d. Linden sprak over leveranties aan de gemeente. Spr. deelde mede, dat het verstrekken van schoeisel via den schoenhandel is geregeld en was ervan overtuigd, dat ook andere groepen van den Middenstand ingescha keld zullen kunnen worden voor leveranties aan de gemeente. Spr. wekte de vakorganisaties op een lans daarvoor te breken. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. De heer J. E. Hooijen herdacht heden zijn 25-jarige dienstvervulling aan de Provinciale Griffie van Noordholland. Na korten tijd ter gemeentesecretarie van Haarlem werkzaam te zijn geweest, werd hij op 15 Mei 1914 aangesteld ter Provinciale Griffie, waar hij belast werd met de uitvoering van de Dienstplichtwet, Natu ralisaties enz. Hedenmorgen werd hij door den Griffier der Staten geluk gewenscht met zijn ambtsjubileum en vervolgens gehuldigd door den chef der 4e afdeeling, mr. dr. F. S. Witte- veen, den oud-chef voor voormalige afd. Dienst plicht, den heer C. P. G. Cassée en de ambte naren en eenige oud-ambtenaren van de-4e afd. Aan den heer Hooijen werd een blijvend sou venir met oorkonde aangeboden, terwijl hij voorts eenige fraaie bloemstukken ontving, w.o. een van de afdeeling Griffie der Vereeniging van Provinciaal Personeel Noordholland. Tegen dr. Henri Polak werd eenigen tijd ge leden een dagvaarding uitgebracht wegen.', smaadschrift t.a.v. den heer Van Geelkerken. Deze had nj. een aanklacht ingediend tegen dr Henri Polak wegens smaad, gepleegd in een door hem geschreven kroniek in „Het Volk." De heer Polak, bijgestaan door mr. M. Mendels. ging in verzet tegen de dagvaarding en de Raad kamer der Rechtbank verklaarde dit verzet ge grond. De Officier van Justitie, mr. Kist, tee- kende van deze beschikking hooger beroep aan en bij de behandeling voor het gerechtshof re- quireerde de advocaat-generaal bevestiging van de beschikking der rechtbank. Conform dezen eisch verwierp het Hof het beroep van den Of ficier van Justitie en stelde dr. Polak buiten vervolging. De heer polak had in bedoelde kroniek eer beschouwing gegeven over een rede van den heer van Geelkerken te Zandvoort, waarin deze de jodenvervolging had behandeld. met de Moderne salonbooten vanaf 18 Mei vertrek dagelijks om 8.40 en om 10 uur. Zaterdags niet om 10 u., doch om n.m. 2.30 u. Tel 41207 40 cent enk. reis. Retour 60 cent. Kinderen half geld. eiken Vrijdag om 8.40 u. Retour 1.—; Luxe klas f 1.25 afv. dag. 10.30 uur Sloterkade b/d Zeilbrug. Ret, 1.—; Kind 50 ct. lbi DAG LUIK MET BEZOEK TENTOONSTELL 16.— 2t| DAG LUIK EN ARDENNEN - f 24.— 2U DAG EIFEL, AHRDAL EN RIJN 21.68 5% DAG NAAR PARIJS f 51.50 STOP! BEZOEK DE UITSPANNING Tusschen Haarlem en Halfweg, met zijn 30 verschillende attracties. Alle speeltuinattracties zijn vrij. Let op de paarden en verkeersagent H.H. Onderwijzers en geleiders, voor groote gezelschappen en schoolkinderen speciale prijzen. Aanbevelend, F. v. d. AAR DE ZOETE INVAL HALFWEG =nflllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllli!llllllllllllllllllllllllllj||||||||||llllllllllllllll!llllllllillllllllllllliü Op den vooravond van Moederdag kreeg Haarlem gelegenheid „De Moeder" van Dr. Ka- rel Capek te zien in een voorstelling van Het Nederlandsch Tooneel. In de meeste gevallen is het op Zaterdagavond in den Stadsschouwburg niet druk en ook nu bewezen vele open plaat sen, dat de verwachtingen omtrent dit werk van den verleden jaar gestorven Boheemschen schrijver niet bijster hoog gespannen waren. Men wist waarschijnlijk wel, dat Loudi Nijhoff in de hoofdrol iets bijzonders bood, maar ook, dat het spel beklemmend somber en als tijds- stuk zonder perspectieven was. ,De Moeder" is een doodenspel, waarin een vrouw haar overleden echtgenoot en zonen in levenden lijve ontmoet, om met hen te dis- puteeren over de beteekenis van het leven en de waarde van ieders offer. Haar man is ze ventien jaar geleden gesneuveld, voor het va derland ja, maar door de schuld van een dom- men superieur en onder gruwelijke omstandig heden. Haar oudste zoon stierf als dokter aan de gele koorts, slachtoffer van zijn weten- schappelijken speurzin. De tweede, een vlie genier, vond den dood, toen hij het hoogte record wilde verbeteren. De derde, blijkbaar een fascist, valt in den burgeroorlog, nadat zijn broer, een democraat, gefusilleerd is. Zij geven dus allen hun leven voor een ide aal, zonder dit nochtans te verheerlijken, en het is de moeder onmogelijk te begrijpen, waar om zij zoo in schrikbarend leed al haar geliefden aan den dood moet afstaan. „Leg me dan toch uit", schreit ze, „waarom ik het ben. waarom juist i k het ben, waarom in de heele wereld geschiedenis altijd ik het weer ben, ik, de moe der, ik, de vrouw, die zoo ontzettend veel moet betalen voor jullie „groote" mannelijke aange legenheden". De man, de zoons, zij kunnen het haar niet uitleggen. „Moeder, u begrijpt dat niet". Zoo is het ook en dat vormt de tragedie van het spel. Steeds weer moet de moeder het liefste, dat zij bezit, afstaan, zonder eenige vergoeding, want zij erkent de noodzaak en het motief niet en vindt dus geen berusting. Ten slotte heeft zij nog één zoon over: den zeventienjarigen, lichamelijk zwakken, dichter lijk aangelegden Toni. De anderen stonden on der den invloed van vaders heldhaftige nage dachtenis, maar den jongste heeft zij kunnen opvoeden in weerzin tegen oorlog en ruwheid. Hém zal zij voor zich kunnen behouden. Maar als het vaderland in hoogsten nood is, laat ook hij alles los voor de gedachte: méé optrekken tegen den aanvaller. Verwoed vecht de moeder tegen de stemmen der dooden, die steeds weer betoogen, laat Toni gaan; u begrijpt 't niet, maar de jongen kan niet anders. Doch als de radio het bericht brengt, dat de vijand zelfs het leven van kinderen niet spaart en „kinde ren", dat zegt voor deze vrouw alles dan drukt zij zelf haar zoon het geweer in de han den: ga! Zoo wordt het een spel van ideeën, maar zonder uitzicht, want in dit slot ontzenuwt de schrijver al de tegenstrevende kracht der moe der, die geen begrip had getoond voor het man nelijk idealisme. Het stuk interesseert, maar boeit niet, want de hartstochtelijk sprekende moeder heeft als tegenspelers de rustige, gelaten, allen min of meer cynische dooden. Er is een sfeer, die drukt en benauwt, maar geen handeling, die de klem verbreekt, 't Is het ongewone van dit drama en de zuivere uitbeelding, die het ge zelschap ervan geeft, waardoor de aandacht nooit geheel en al verdwijnt. Behalve dat „De Moeder" overdadig somber is, zien we nog een andere schaduwzijde. Uit een aanroep tot Christus en de heilige Maria blijkt, dat deze familie christen en katholiek moet zijn. Maar door letterlijk niets anders in het spel wordt dit onderstreept. Integendeel: de voorstelling, dat een zeventien jaar geleden ontslapen mensch, zooals de vader, zich aan de overzijde van het graf met zijn oude staf kaart in de hand nog druk zal maken over een strategische manoeuvre op een stukje aarde, doet al heel vreemd aan. Met de anderen, die eveneens in hun aardsche kleeding rondwan delen en alleen in hun gebaren iets geestelijks hebben maar bijwijlen marcheeren zij sta tig op de maat der krijgsmuziek! gaat het al net zoo. Deze afgestorvenen handelen en redeneeren alsof zij nog geheel met het aard sche leven verbonden zijn en zij zijn klaarblij kelijk niet in staat, ons wereldsch klein ge doe te bezien uit het oogpunt der eeuwigheid een verzuim, dat zelfs de nog levende moeder niet zou mogen plegen, omdat zij een ernstig denkende en geloovige vrouw moet wezen. Op deze misvatting van het geestelijk leven heeft Capek zijn spel gebouwd en daarom overtuigt de dramatiek ons niet, al trekt zij door origi- neele effecten de aandacht. Loudi Nijhoff wekte met haar sterke uitbeel ding van de tragische moeder herhaaldelijk diepe ontroering. Haar dictie in deze rol deed meermalen aan Else Mauhs denken. Naast deze eene vrouwenfiguur krijgen de verschillende Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur RK. Bevolkingsbureau, 8 uur Best. Landarbeiders, 8 uur Best. Graf. Bond, 8 uur R.K. Kellners, half 1. Stadsschouwburg: „Eén dag dame" (voor Groote Gezinnen"), 8.15 uur. Kunstzaal De Bois; Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Boekhandel Coebergh, Ged. O. Gracht: Ex positie boek- en plaatwerken H. Maagd. Stadskweektuin, Kleverlaan: Opengesteld van 10.3012 uur: 34.30 uur; 6.308 uur. Rembrandt; .Kunstzijde" (boven 14 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De bierbaron" en „Snelheidsdui vels" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Joshiwara" (volwassenen) 2.30, 7 en 9.15 uur. Sïoviac: .De Kribbebijter" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur mannelijke executanten weinig gelegenheid tot actie: dat mag men van dooden niet verlan gen. Maar van Van Dalsum als de vader, Jacques de Haas, Paul Storm. Jacques Snoek, Johan Schmitz en Gijsbert Tersteeg als de zoons was hun karakteriseering volkomen Af. Alleen miste de laatste in zijn uiterlijke ver schijning het tengere, jeugdige van den zwakken Toni. Met veel aandacht werd het toch zoo cere brale spel gevolgd en toen aan het einde de moeder met bloemen werd gehuldigd, lieten de andere spelers, en ook de knappe regisseur Al- bert van Dalsum, haar op edelmoedige wijze al leen de ovatie van het publiek genieten. H. B. v. d. S. Zctoals reeds is medegedeeld, zal er op Zondag 21 Mei voor een beperkt aantal katholieken uit Haarlem en omgeving gelegenheid zijn tot een gezamenlijk bezoek aan de K.R.O.-Studio's te Hilversum, waaraan tevens een mooie dagtocht is verbonden. Voor de deelnemers is het vertrek per luxe reiswagen vastgesteld om 's morgens 10 uur vanaf de Groote Markt. Na het bezoek aan de KR.O.-studio's wordt de reis voortgezet naar Rhenen en via Amerongen gaat men naar Utrecht, alwaar in den Raads-, kelder wordt gedineerd. Om ongeveer half tien 's avonds is deze zeer interessante excursie beëindigd. Tot uiterlijk Donderdag 18 Mei zijn aan onder staande adressen plaatsbewijzen verkrijgbaar. P. J. Rosenhart, Voorhelmstraat 61; C. C. A. van Wel, Rollandslaan 27 Gel. 17196). Voor den persoonsprijs zie men de in dit blad voorkomende advertentie. Wij vernemen dat, daar het 18 Mei a.s. Hemelvaartsdag is, er gelegenheid zal zijn den heer C. ten Boom met zijn 80sten verjaardag geluk ten wenschen op: Vrijdag 19 Mei as. des namiddags van 3.305 uur in de bovenzaal van café-restaurant Brinkmann, „De Kroon", Groo te Markt Haarlem. Geboren: 11 Mei J. H. Ockelöenvan Groot- veld, z.; H. Balsinkvan der Kemp, d.; C. C. van Schooten—Swenneker, z.; 12 Mei A. Kuij- perComelissen, d.; H. G. G. VerwaalVer meulen, d.; 13 Mei M. A. C. Ottvan den Ende, z.; A. C. Meijerde Graaff. z.; 14 Mei G. H. A. BerksBooms, d.; C. M. Semévan Bork, z.; P. J. Versteeg—Geerlings, d.;G. Poelgeest Brondsema, z.; 15 Mei A. W. M. van Velzen Mulder, z.; M. C. HamansFeijen, z. Overleden: 12 Mei P. Takken, 44 jaar, Jan van Galenstraat; F. P. J. A. de la Chambre, 25 jaar, Hertzogstraat; M. van der Weele—Nieuwenhuij- zen, 71 jaar, Kamperiaan; J. H. v. Ee, 61 jaar Burgwal; 13 Mei W. W. van der Landen, 17 jaar. Vergierdeweg; J. Buurmanvan der Snee. 61 jaar, Amsterdamschevaart; M. SchnksBas- tiaansen, 66 jaar, Pepiinstraat; M. C. Waaning— Haaxman. 77 jaar, VerspronckwetgE. Radsma Rosink, 51 jaar, SchoterboschstraatH. P. J„ 14 maanden, dochter van C. Hoogerdjjk. Dutry- straat; G. Mieurs—Ruijs, 40 jaar, Lorentzkade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5