ROND? De rede van Mussolini ALLES BLIJFT BIJ HET OUDE Na de rede van den Duce Goederentreinen in botsing in Amsterdam-Oost OMSINGELINGS POLITIEK De vrienden van Hongarije Het oordeel over Mussolini's rede Simplex rijwielen, breuk vrije voorvork, 4650 Knoopendie ontward moeten worden Man doodgestoken op de kennis POOLSCH VERZET TEGEN EEN PLEBISCIET Buitenlandsch Overzicht GROOTE VERWOESTING AANGERICHT Kerkelijk Leven PINKSTERREiS IiJbone MAANDAG 15 MEI 1939 2000 liter melk verloren Autobotsing nabij De Klomp NHARDT Kaart van Europa gewijzigd „Een witte oorlog" Tot hen reken ik de as-mogend- heden, maar ook Polen, verklaart Csaky „Onze grenzen zijn onaantastbaar' Men vreest een Duitsche demon stratie in Danzig Generaal Kasprzycki naar Parijs De Duce wil niet overhaast te werk gaan, meent men te Rome Weinig belangstelling AAAAAAAAAAAAAA Autobus tegen boom gebotst Vijftien wagons ontspoorden, waar van een achttal totaal werd vernield Verkeerde wisselstand de oorzaaL Niemand durfde de twee woedend vechtenden te scheiden PASTOOR NOLTHENIUS DE MAN t REISBUREAUX Wat doen jagers, die een wild en gevaarlijk everzwijn, dat zij ieder voor zich en op eigen gele genheid niet aandurven, willen vangen? sluiten het in een steeds nauwer hordenden kring in en drijven het zoo 111 het nauw om het tenslotte gemeen- Schappelijk aan te vallen. Deze jacht- hiethode kan ook in de internationale Politiek worden toegepast en dan noemt haar omsingelingspolitiek. Duitsch land beklaagt zich er nu bitter over, dat het als een wilde ever bedreigd wordt ö°or een Britsch-Fransche omsinge- 'higspolitiek, terwijl het toch zoo on schuldig is als een vreedzame egel, die slechts zijn stekels opzet om zich even- tueele vijanden van het veege lijf te houden. Engeland en Frankrijk ontken den echter ten eenenmale, dat aan de Uieuwe collectieve veiligheidspolitiek, ^elke zij nastreven, offensieve bedoelin gen tegen het zwaar gewapende duitschland ten grondslag zouden lig gen. zij wenschen alleen den lieven ^rede te bewaren en te voorkomen, dat olen op eenzelfde wijze aan de stekels Vah den Duitschen egel zal worden 6eregen als indertijd met Tsjecho-Slo- v'akij e geschiedde. Zij vertrouwen hun ^ren minder dan hun oogen en zien duitschland als een gevaarlijk dreigen den ever, die zich moeite geeft het wei- öiS beangstigende geluid van een slechts den vrede lievenden egel te maken. De jhiti-agressie-pacten, welke zij trachten 6 sluiten, heeten uitsluitend tot doel te kobben zichzelf en anderen te bescher men tegen aanvallen, zoodat iemand, die aiet van plan is, een ander aan te Jollen, van die pacten niets te vreezen ueeft. Duitschland vreest deze echter *el en speelt ze zelfs uit als een klem mend argument voor het omsmeden van h® as met Rome tot een krijgshaftig d^aard. Het verkondigt van de daken, at d6 groote democratieën de wereld tot een oorlog willen aanhitsen, maar at het zelf aan den wereldvrede bouwt °°r steeds grootere gebieden van het bfopeesche continent op eenigerlei k'ize aan zichzelf ondergeschikt te ma- eh. Gezien deze situatie en de felheid, ^karmee de Duitsche pers dag in dag uit zgn. Britsche omsingelingspolitiek als 6 meest dreigende oorlogsoorzaak dacht voor te stellen, zou men zoo den- ea> dat er in Duitsche oogen nauwelijks ?eh grootere internationale misdaad atl begaan worden dan het voeren van omsingelingspolitiek. Edoch, in het Nationale Dagblad, dat in dit verband nu eens wezen lijk een onverdachte bron mag ge buid worden, lezen wij het volgende: j "Dat Hitier systematisch de regeling v®r Duitsch-Poolsche betrekkingen aorbereidt, blijkt uit de reeks van non- 1 ^essie-verdragen, die dezer dagen zul- fiï, worden afgesloten, met Finland, <etla - j-etv and en Estland. Met Litauen is reeds f/v verdrag afgesloten en zoo heeft Q°ien uit de Baltische staten aan de ostzee geenerlei hulp te wachten. Met d Scandinavische staten loopen de on- ^handelingen nog voort. Zij schijnen, at Denemarken betreft, te zullen sla- e h. Zweden en Noorwegen schijnen, L®hals Nederland, geheel vrij te willen uven. in het Zuiden wordt Roemenië {je®t en meer van Polen afgetrokken. U1P uit Rusland wil en kan Polen niet jhwaarden. Ieder, die met Polen oreert, die weet hoe beestachtig de bij him inval in Polen in 1920, j, boen huisgehouden, zal begrijpen, dat p en geen Russische hulp wenscht. y hln staat dus tegenover de geheele steiandsmacht van Duitschland. De jjj tenschap van Polens isoleering ver- h, art dan ook den kalmen toon van ^c«'s rede." t Deze systematische isoleeringspolitiek h opzichte van Polen, welke door het •S.B.-orgaan hier aan Duitschland ^°tdt toegeschreven, lijkt als twee drup water op de omsingelingspolitiek &els opzichte van Duitschland, waarvan 6 führer en zijn pers den grooten de- ^°cratieën zoo'n bitter verwijt meenen v hioeten maken. Veiligheids- en zelf- ei'dedigingspolitiek wordt dus blijkbaar r®ct omsingelingspolitiek, wanneer zij °r de democratieën wordt gevoerd, ter- ,•11 omsingelingspolitiek door Duitsch- hd bedreven slechts vredes- en veilig- 6lhspolitiek mag heeten. Bij zooveel ^°tten en ketels, die elkander schelden, q zij zwart zien, is het niet te verwon- ren, dat de wereld het hooren en zien Saan. ben Lingedijk ter hoogte van De Klomp te whhalsen zijn Zondagmiddag een melkautc, be richting Buren kwam en een uit een i6llleS komende personenauto, bestuurd door uit Culemborg, met elkaar in botsing ^Qinen. laatstgenoemde wagen kwam aan den kant weg terecht, terwijl de melkauto dwars ty een heg reed, van den hoogen dijk kantel- op Zijn kop in het weiland neerstortte, melkbussen vlogen met een ontzettend la- Vpri bet rond, de deksels vielen er af en ruim q buizen(j liter melk stroomde over het land b het hooren van den geweldigen klap van itbj.jbising snelden omwonenden toe, De twee K. jun 'der 0 Een dokter uit Tricht verleende de hulP- V» a werden de gewonden naar hun wo- \LVervoerd. De eenige inzittende van den per- welke aan de voorzijde geheel ver- Werd, bleef ongedeerd. mden van den totaal vernielden melkauto direct bevrijd. Zij hadden diepe hoofd- 'tfjf, en verwondingen aan de handen opge- h>. 6b. Het Waren de gebroeders Bauw uit Ra- 1. Omdat U aan de typische hart vorm onmiddellijk kunt zien, dat U werkelijk de geneeskrachtige Mijnhardt cachets krijgt. 2. Omdat deze vorm voorkomt, dat het cachet op de tong blijft lig gen en het inslikken dus gemak kelijker is. HARTJES verdrijven alle pijn! Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st 30 ct. (Vervolg.) De laatste tijden is de geografische kaart van drie werelddeelen gewijzigd, doch wij kunner. constateeren, dat noch Japan, noch Duitsch land en Italië ook maar een vierkanten meter aan de souvereiniteit van de groote democra tieën onttrokken hebben. Hoe kan men dan haar Woede verklaren? Willen zij ons misschien doen gelooven, dat er sprake is van moreele scrupules? Terugkomende tot 't Verdrag van Versailles, het stelsel der tegen Italië en Duitschland ge richte pistolen", zeide Mussolini verder: Thans is dat stelsel onherstelbaar ingestort en tracht men het te vervangen door min of meer ge vraagde en min of meer tweezijdige waarborgen Dat de groote democratieën niet oprecht zijn toegewijd aan de zaak van den vrede bewijst het feit, dat zij reeds begonnen zijn met den witten oorlog", dat wil zeggen met een oorlog op economisch terrein. Men koestert de illusie ons te verzwakken. Echter niet alleen met goud wint men oorlogen. Boven goud is van meer be lang nog de wil en nog meer de moed. Het formidabele blok van 150 millioen men- schen, dat snel in aantal toeneemt, van de Oost zee af tot aan den Indischen Oceaan, zal zich dit niet laten welgevallen. Iedere aanval zal noodeloos zijn. Iedere aanval zal met vastbe radenheid warden afgeslagen. Na het systeem der pistolen het systeem der waarborgen. Tenslotte zeide Mussolini: De reden waarom wij ons steeds machtiger wapenen ten einde in staat te zijn onzen vrede te verdedigen en iedere bedreiging met agressie, welke dan ook, af te slaan, zal u dus duidelijk voorkomen. Den binnenlandschen toestand schetste Musso lini in een enkelen zin: „Het volk en het re giem vormen in Italië een onafscheidelijk blok". Na gesproken te hebben over de verwezenlij king van een nieuw physiek en zedelijk Ita- liaansch type, wees Mussolini op de noodzake lijkheid de overzeesche gebieden productief te maken, hetgeen een strenge discipline en groote volharding vereischt. Mussolini besloot: „Dat niemand aan on ze toekomst twijfele! Kameraden, wat ook gebeure, ik zeg i in alle zekerheid, dat al onze doeleinden zullen worden bereikt." BOEDAPEST, 15 Mei. (Havas). De Hon- gaarsche minister van Buitenlandsche Za ken, Csaky, heeft Zondagmiddag een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat Hongarije zoo noodig met geweld zijn on afhankelijkheid en zijn integriteit zou ver dedigen, zoo er een volk mocht zijn, dat dwaas genoeg was om deze te bedreigen. Daar ik de vreedzame bedoelingen van Duitschland ken, wil ik nogmaals verklaren, dat het bevriende rijk de Hongaarsche grens als heilig beschouwt. En, zoo voegde de minister eraan toe, Rijkskanselier Hitler is niet ge woon met zijn woord te spelen. Vervolgens sprekende over de belangen, die Hongarije met de spilmogendheden verbonden, zeide spr.: onze wegen zijn in tal van opzich ten gelijk. In verband met het volgen van de zen gemeenschappelijken weg vragen wij niets en behoeven wij niet aan buitenlandsche deu ren te kloppen. Geschenken zijn niets waard en niets is duurzamer dan onze eigen plannen, die wij met eigen hand en hart verwezenlijken. Ten aanzien van de bevriende landen zeide Csaky: Onder vrienden versta ik in de eerste plaats de spilmogendheden, op welker be proefden steun wij kunnen rekenen. Tot hen reken ik ook Polen, dat ik mijn op rechte wenschen zend, opdat het deii weg moge vinden van de ontwikkeling van de macht en den vrede, met waarborging van de nationale eer. Csaky sprak verder den wensch uit, dat met geduld en volharding vriendschappelijke be trekkingen met Joego-Slavië zouden worden geschapen en dat er een tijdperk van ontspan ning, of zelfs van begrip in de .betrekkingen met Roemenië zou komen. Tenslotte verklaarde Csaky, dat het de eens gezinde wensch van het Hongaarsche volk is, cultureele en economische betrekkingen aan te kweeken met de groote mogendheden in West-Europa, die, naar hij zeide, veel aan den toestand in midden-Europa kunnen verbeteren. WARSCHAU, 15 Mei (Havas) Uit Danzig wordt gemeld, dat daar Zondag 2000 SA-mannen zijn aangekomen uit Oost-Prui- 'sen om deel te nemen aan het groote défilé van nationaal-socialistische formaties, dat vandaag zal worden gehouden. In buitenlandsche kringen te Warschau neemt men aan, aldus de correspondent van de „Manchester Guardian", dat het geschil rond Danzig een nieuwen climax nadert in den vorm van een Duitsche demonstratie in de Vrije Stad. De Poolsche pers is plotseling begonnen groote aandacht te schenken aan de geruchten aangaande een „plebisciet" in Danzig en dit feit wordt van bijzondere beteekenis geacht. De Poolsche pers wijst overigens de gedachte van een volksstemming als belachelijk van de hand. De Poolsche pers blijft verder melding ma ken van anti-Poolsche incidenten in Danzig. Onbekenden hebben voor de tweede maal de rui ten van den Poolschen boekhandel Ruch ver nield. De Poolsche commissaris zou bij den Se naat een protest hebben ingediend. De Poolsche pastoor van Krasnoleka, So- chaczewski, heeft order gekregen, binnen vier dagen Duitschland te verlaten. Deze uitwijzing heeft onder de bevolking groote verontwaardi ging gewekt. Generaal Kasprzycki, de Poolsche Minister voor de Landsverdediging, is naar Parijs ver trokken voor een particulier bezoek. Er wordt echter verklaard, dat hij militaire zaken bespre ken zal. ROME, 15 Mei (Havas). In diplomatieke kringen te Rome is men algemeen van oordeel, dat de rede van Mussolini den stempel van een afwachtende houding draagt en de zorg ver raadt, de dingen niet op de spits t-e drijven. Men beschouwt het als een rede, die geen nieuwe elementen in den internationalen toe stand brengt, doch geen enkele brug afbreekt, o.a. tusschen Italië en Frankrijk. Tenslotte meent men er een aanwijzing in te zien, dat Italië, evenmin als Duitsch land, de gebeurtenissen wil overhaasten, doch dat beide vastbesloten zijn tot daden over te gaan, als men afwijzend blijft staan tegenover hetgeen Rome en Berlijn recht vaardige en redelijke aanspraken achten. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat de indruk van Mussolini's rede in diplomatieke kringen te Londen niet ongun stig is. Men is van oordeel, dat de Duce vreed zaam en gematigd was. Zijn nadrukkelijke ver klaring, dat er in Europa geen vraagstuk is waarover oorlog gevoerd moet worden en zijn zinspeling op de knoopen, die ontward kunnen worden, worden beschouwd als aanwijzingen, dat, voorzoover het Italië betreft, de deur niet voor de mogelijkheid van onderhandeling is gesloten. Over het algemeen neemt de rede van Mus solini in de Engelsche bladen geen eerste plaats in. De „Times" zegt: „Men heeft algemeen het gevoel, dat de verklaringen van Mussolini, hoe wel de toon vaak uitdagend was, den toestand in Europa niet slechter hebben gemaakt.'" De Daily Telegraph" schrijft: „Als Mussolini van meening is, dat geen der hangende vraag stukken een oorlog kan rechtvaardigen, moet hij rekenen op een zelfbeheersching en een gema tigdheid der totalitaire staten, die hun politiek en hun ambities tot dusverre niet kenden." Volgens de „News Chronicle" zou het een dwaasheid zijn te denken, dat Mussolini van meening veranderd is, doch de getemperde toon van zijn rede schijnt te bewijzen, dat hij de Ie? van het vredesfront heeft begrepen. De indruk in Parijs De Temps schrijft: De Duce heeft gezegd, dat er, in weerwil van den huidigen internationalen toestand niets is, dat een oorlog kan rechtvaar digen. Als dit, naar wij willen aannemen, een oprechte gedachtenuiting is, moet men, zoowel te Berlijn als te Rome, inzien, dat de organisatie van een defensief stelsel in Oost Europa een minstens even belangrijke bijdrage tot het be houd van den vrede vormt als naar de opvat ting van Duce en Führer een militair bondge nootschap tusschen Italië en Duitschland. De Intransigeant verklaart: Als er op het oogenbliki geen enkel vraagstuk is, dat een oorlog zou rechtvaardigen, waarom dan niet werkelijk vrede gesloten? Het blad wijst er ver der op, dat Mussolini in het geheel niet gezin speeld heeft op de eischen, die hij aan het eind van het vorig jaar heeft gesteld. Mussolini, aldus het blad, weet maar al te goed, dat hij een oorlog zou ontketenen als hij een aanslag pleegde op de onschendbaarheid van het Fran- sche grondgebied of rijk. De redevoeringen der vooraanstaande staats lieden in Europa volgen elkaar in nauwelijks bij te houden tempo op; er gaat geen week voorbij, of .zij laten iets van zich hooren, en van tijd tot tijd spreken zij allen tegelijk of althans kort na elkander. En nu het spreekkoor door de for matie van het anti-agressie-blok niet onbelang rijk is uitgebreid, treedt er een zekere vermoeid heid op in de belangstelling van de nog altijd beklemde volkeren: geen dier redevoeringer. spreekt het beslissende idoord. Zoo ook de rede van den Duce, die gisteren te Turijn werd gehouden: ofschoon Mussolini opvallend vredelievender sprak dan men na het vroegere stellen van eischen aan Frankrijk en het sluiten van een militair verbond zou ver wachten, kan men toch niet zeggen, dat deze rede een belangrijke bijdrage is tot de zoo ver langde algemeene ontspanning daarvoor was de Duce weer in de passages, waar het op aan kwam, te vaag. Hij sprak eenige minder vrien delijke woorden tot Frankrijk, doch de roep „Tunis, Dzjiboeti en Suez-kanaal" klonk slechts uit zijn auditorium; de Duce zelf oordeelde het moment blijkbaar niet geschikt om die eischen tegenover een steeds sterker en naar het schijnt ook vastberadener wordend Parijs officieel te herhalen. Natuurlijk hield hij verder een lofrede op de „as" wee hem, die daar kwaad van denkt. In dit deel van de Turijnsche rede, dat overigens weinig nieuws bevatte, kan men opnieuw hel kernpunt vinden van de controverse der Euro- peesche volkeren: de Duce stelt de „dynamiek der totalitaire staten tegenover de statische verlangens van het Westen. Anders gezegd' Italië en Duitschland wenschen een imperium te stichten, en daarbij niet gestoord te worden door de anderen, die zichzelf reeds van een imperium voorzien hebben. Wanneer men zich de moeite geeft om hen te begrijpen, dan kan men, zonder hun optreden ook maar eenigszin,- goed té keuren, een zekere tragiek in hun posi tie zien: terwijl de anderen, vroeg tot staatkun dige eenheid gekomen, hun belangen elders konden waarnemen, moesten Duitschland en Italië zelf nog tot eenheid komen; en nu zri eenmaal zoover zijn, is de koloniale koek ver deeld, zoodat zij bij het stichten van een imperium zich noodzakelijkerwijze aan het bezit van anderen moeten vergrijpen, de een in Euro pa, de ander aan de Afrikaansche kusten. Die anderen zijn hun eigen vlegeljaren vergeten zooals eenieder die vergeet en achten het hun plicht aan de avonturen der as-landen een einde te maken. Het helpt Mussolini niet, of hij al die „dynamiek" verdedigt: bescherming van de bestaande internationale orde is nu eenmaal voor het Westen een gebiedende eisch geworden. Die bescherming van den bestaanden toestand achten Rome en Berlijn nu een inbreuk op hun rechten op uitbreiding vandaar het geroep over de agressiviteit van het anti-agressieblok, waarover het Westen moet lachen. Wanneer Mussolini derhalve spreekt over knoopen, die zonder het zwaard ontward kun nen worden, dan bedoelt hij niet, dat hij, of zijn asgenoot, zijp eischen opgeeft; neen, hij rekent erop voort te kunnen gaan op den ingeslagen weg van „heruntermanoevrieren", zooals de Duitsche rijkskanselier dat van Benesj gezegd moet hebben. Indien het Westen zich maar stil houdt, dan kan de expansie der totalitairen voortgaan, „zonder dat er een wereldbrand ont staat." Doch het Westen houdt zich nu een maal niet meer stil. En de knoopen moéten ontward worden terecht merkte de Duce op, dat de gespannen onzekerheid funest werkt op de samenleving der volkeren. De methode der totalitairen zal echter een blijven van isoleering der conflicten, om met eigen overmacht een voor zich gun stige beslissing af te dwingen; en juist daar tegen keert zich het Britsche garantie-systeem Voorloopig moeten de as-staten zich dus be perken tot het economisch en moreel murw maken van hun tegenstanders; en of dat zal lukken, lijkt op zijn minst twijfelachtig. Van de beginselen echter wijken de partijen geer, haarbreed af men blijft in de impasse-met open-deuren. Het eenige wat men mag hopen is, dat het realistische Italië zal werken als een rem op de al te groote dynamiek van zijn bondgenoot. Dat is het eenige lichtpunt in de rede van den Duce. KAUWGOM, Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond blijven - het dagelijk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. is hierbij op de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de zenuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltijd weg. Het schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes b« de hand. h.t.*. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. Zaterdagavond is op den Denekamperstraat- weg nabij Oldenzaal een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Een autobus van de garage Boer- rigter uit Overdinkel, welke arbeiders, die op fabrieken in Duitschland werken, naar huis vervoerde, is op de zware helling op den weg nabij Oldenzaal, tengevolge van het breken van de stuurstang tegen een boom gereden. De bus werd totaal vernield. Van de inzittende arbeiders werd een twin tigtal min of meer ernstig gewond. De chauf feur van den bus bleef ongedeerd. Eenige der meest ernstig gewonde arbeiders werden naar het ziekenhuis te Oldenzaal ver voerd, waarna allen, op twee na, later met een anderen bus naar hun woonplaatsen zijn ver voerd. De twee personen, die in het ziekenhuis moesten blijven, liepen een zware hersenschud ding op. Een hunner was Zondagmorgen nog buiten bewustzijn. De arbeiders zijn allen afkomstig uit Losser en Overdinkel. De verongelukte bus is later per kraanwagen weggesleept. Zondagnacht omstreeks half drie zijn door een verkeerden wisselstand op het nieuwe rangeerterrein in Amsterdam- Oost twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Er ontstond over een afstand van ongeveer 100 meter een groote ravage, beide locomotieven kregen aan de voorzijde groote schade. In totaal ontspoorden vijftien wagens, terwijl acht van deze wagens zoodanig in elkaar werden gedrukt, dat zij niet meer bruikbaar zijn. Persoonlijke on gelukken bleven gelukkig uit. Het was ongeveer half drie, dat uit de rich- .li crsm.j c mrein naderde. Hij reed met een voor goederentreinen normale snel heid. Op het rangeerterrein, dat zich bevindt ten Zuiden van de Kruislaan in de Water graafsmeer stond op een aangrenzend spoor een andere goederentrein, die op het punt van vertrek stond en in de richting Hilversum zou gaan wegrijden, zoodra eerstgenoemde trein was gbpasseerd. Door een verkeerden wisselstand echter kwam de uit de richting Hilversum naderende trein op het spoor van de wachtende groep wagons. Een botsing was nu niet meer te voorkomen en met een hevigen klap, die tot m wijden omtrek hoorbaar moet zijn geweest, botsten beide locomotieven te gen elkaar op Er ontstond een geweldige ravage. Acht groote goederenwagons van den trein, die op het verkeerde spoor was gereden, wer den volkomen in elkaar gedrukt en zij la gen schots en scheef door elkaar; enkele waren geheel van het onderstel afgerukt en waren negentig graden omgedraaid, weer andere wagens waren gekanteld of waren geheel onder voorgaande en eveneens ver nielde wagons verdwenen. Deze groote ra vage was het gevolg van het feit, dat de trein, waartoe deze wagons behoorden, met vrü groote snelheid had gereden, waardoor de druk van achteren zoo groot was ge weest dat de wagons vlak achter de locomo tief als harmonica's werden ingedrukt. De stilstaande trein kreeg veel minder schade, wel ontspoorden van deze groep wagens in totaal zeven Wagens, doch de materieele schade, die hierdoor ontstond, was van minder betee kenis en zij kan weer worden hersteld. Beide goederentreinen waren geladen met stukgoe deren. Het vrachtgoed in de acht vernielde wa gons is uit den aard der zaak verloren gegaan, terwijl ook het vrachtgoed in bijna alle andere wagons van beide treinen meer of minder be schadigd is geworden, een nauwkeurig onder zoek daaromtrent zal nog moeten worden inge steld. Doch niet alleen de twee goederentreinen, ook het spoor, waarop de botsing gebeur de, werd over een afstand van ongeveer 100 meter volkomen verwoest. Op enkele plaatsen waren de rails afgeknapt als gold het 'iw<f-r-iTnjti?= en op w"T -ndere plek ken lagen de zware ijzeren balken als ge kronkelde slangen kris en kras door elkaar. Zij demonstreerden de kracht, waarmede de botsing geschiedde en den ontzaglijken druk, welke op de vernielde wagons was uitgeoefend. Het is daarom haast onbegrijpelijk, dat de twee locomotieven dezen druk glansrijk door stonden. Het bedienend personeel werd wel is waar door elkaar gegooid, maar gewond werd er niemand. Bleef de eene locomotief in de rails staan ook een zeer opmerkelijk feit de andere werd slechts met een as naast de rails gezet. Beide machines werden aan de voorzijde ingedrukt, doch beide konden op eigen kracht verder gaan. Doch alvorens het zoover was, verliepen eeni ge uren daar eerst de komst we?d afgewacht van een opruimingsploeg uit Utrecht, die Zon dagmorgen ter plaatse verscheen en o.m. de grootste stoomkraan had meegevoerd, waar over de Spoorwegen beschikken. Het oprui- mingswerk werd nu met kracht begonnen, doch leverde nogal moeilijkheden op. Groote partijen wrakhout en afgeknapt ijzerwerk stapelden zich al spoedig op terwijl ook de verschillende stuk goederen een merkwaardige verzameling vorm den. De locomotieven, die vooral aan de voor zijde zwaar beschadigd bleken, konden, zooals reeds gezegd op eigen kracht naar 't depot op- stoomen. Het herstellen van de rails zal wel enkele dagen in beslag nemen. Het personenvervoer ter plaatse werd Zon dag niet gestagneerd, omdat het ongeluk is ge beurd op een zijlijn van het rangeerterrein. Ook het goederenvervoer ondervond in den nacht van Zaterdag op Zondag geen stagnatie van be teekenis. Wat de oorzaak betreft vernamen wij nog, dat de verkeerde wisselstand een gevolg is geweest van een vergissing, die in den wachtpost Watergraafsmeer-Oost moet zijn gemaakt. De spoorwegautoriteiten stellen uit den aard der zaak een nauwkeurig onder zoek in. De uit de rails gewipte en beschadigde wa gons werden in den loop van den Zondag naar het stationsemplacement de Rietlanden ver sleept, terwijl de grondig vernielde wagons op open wagens werden geheschen, waarna zij eveneens werden weggevoerd. Het zal echter nog geruimen tijd duren, voordat de toestand weer normaal is, want in het vernielde gedeel te spoor zat een aantal wissels, die natuurlijk ook onbruikbaar zijn geworden. De Groningsche „droge" kermis is Zaterdag op droeve wijze ingezet met een vechtpartij, waarbij de 40-jarige W. te Weert uit Groningen is gedood. Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur ontstond aan het Binnendamsterdiep ter hoogte van de Steentilbrug, om tot nu toe onbekende redenen, een ernstige vechtpartij tusschen den 40-jarigen ongehuwden W. te Weert en den 30-jarigen ge huwden J. J. V., beiden wonende te Groningen. De woestelingen gingen zoo te keer, dat het publiek, dat in drommen op deze vechtpartij kwam aanloopen, de vechtenden niet durfde te scheiden. Plotseling trokken beiden een mes, waarbij V. zijn tegenstander zoodanige steken in het on derlichaam toebracht, dat Te Weert in elkaar zakte. De dader, in dienst bij de werkverschaffing, had Zaterdagavond omstreeks elf uur in ge zelschap van W. te Weert, los arbeider, even eens uit Groningen, een café bezocht en on middellijk in de nabijheid van de plaats, waar het drama zich heeft afgespeeld. Het gesprek in het café liep over de vrouw van V. Laatst genoemde verweet namelijk zijn kameraad, dat hij een ongeoorloofde verstandhouding met diens echtgenoote zou hebben. Hij zeide op een ge geven moment tegen Te W.; „Ik wil jou eens even spreken, waarop W. antwoordde: „Ga maar mee naar buiten." Toen zij bij de Steentilbrug waren, ontstond tusschen de mannen een hevig gevecht Plotseling trok Te W. een mes, waarmede hij V. een snede in de hals toebracht. V., die licht gewond was, ging toen naar het café terug om de hulp in te roepen van zijn broer, die bij het twistgesprek aanwezig was geweest. Samen gin gen zij toen naar Te W. toe. V. had inmiddels ook een mes gegrepen, waarmede hij zijn te genstander twee steken toebracht, namelijk in de borst en in het onderlijf. Het slachtoffer zeeg ineen. Dokter J. Barth, de waarnemend politie- arts, die vlak in de buurt woont, snelde te hulp en vervoerde Te W. naar het academisch zie kenhuis, waar hij even na aankomst is bezwe ken. De dader, wiens verwonding van weinig beteekenis was en die ter plaatse is verbonden, werd onmiddellijk gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Vandaag zal hij ter beschikking van den officier van jus titie worden gesteld. BATAVIA, 15 Mei (Aneta). Pastoor A. H. Nolthenius de Man, hoofdpastoor van Salatiga, die enkele dagen geleden ongesteld is gewor den, is Zaterdagavond overleden. Z.eerw. ontving de H. Priesterwijding in 1896 en werd in 1928 tot pastoor te Salatiga benoemd. Wat denkt U van een naar FRANKRIJK, ENGELAND, BELGIË, DUITSCHLAND of ITALIË? Frijx in van ƒ18.- af I VRAAGT ONZEN AACOIGSN FOLDERI I INI DE MAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9