UIT DEN OMTREK KREYMBORG mm t6c biljarter WOENSDAG 17 MEI 1939 BEVERWIJK DIEFSTAL VERSTREKKING B-STEUN BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN DE WERKLOOSHEID RADIO-STEUNBONNEN VERKEERSONGEVAL OVERVEEN SPAARNDAM SANTPOORT u/VAS' piccauü-V o*g«^lE berbd ascHt sMJcE PRIJSVRAAG TOT t JULI Fl, 8000.- PRIJZEN VELSEN-NOORD Voor Moeder en Kind Promotiewedstrijd IJMUIDEN DE EERSTE HOLLANDSCHE NIEUWE Aangevoerd door een IJmuider logger DISTRICTS-CONGRES DER DERDE ORDE HET RADIO-PEILSTATION LAGE VISCHPRIJZEN TE WATER GERAAKT ZANDVOORT ZAANDAM EXAMENS Diploma B. krankzinnigen verpleging HET ROODE KRUIS T uinbou ws tudie-club Bloeiende narcissen in December Organisch parochieel jonge-mannen-werk Naar samenwerking tusschen Ge zellenJonge Middenstanders en L. T.-groepen openen U den weg naar hef bezit van een Model RT D.H.V.B- Wilskracht 25 in veiligheid? Tweede promotie-wedstrijd van Santpoort 3 Heinekensbeker Overweter v. Wunnik Coleghem DUIVENSPORT „Columbia" De Snelpost De politie heeft twee personen aangehouden, verdacht van diefstal van ledige zuurkool- vaten. Beiden zijn voorgeleid voor den Officier van Justitie. De vaten zijn inmiddels opgespoord. Het voornemen bestaat in het najaar, zoo mogelijk in September, een groote uitdeeling van den B-steun te houden. Degenen, die daar voor in aanmerking zouden wenschen te ko men, kunnen daarvan tot uiterlijk 1 Augustus a.s. schriftelijk mededeeling doen aan den directeur van Sociale Zaken. Bij de aanvrage behoort geen opgave van de verlangde artike len te worden gedaan. Alle ingekomen aanvra gen zullen nauwkeurig worden onderzocht. Aan de hand van dit onderzoek zal door het B- comité worden bepaald, wie voor de uitdeeling in aanmerking zal komen en wat zal worden gegeven. Niet rijden in verboden richting. De com missaris van politie te Bloemendaal vestigt er de aandacht op, dat hoewel door de politie ge regeld toezicht wordt gehouden op het in ver boden richting berijden van den Hooge Duin en Daalscheweg (vanaf het Wllhelminaduin z.g. Kopje) en ter zake reeds vele personen wer den bekeurd, er toch nog steeds wielrijders zijn, die de betrekkelijke verbodsborden negeerenen de gevaarlijke helling afrijden. Het is begrij pelijk, dat zulks niet kan worden gedoogd, waarom het toezicht ter plaatse is verscherpt. Bij constateering van een overtreding volgt on herroepelijk een proces-verbaal. Men zij dus ge waarschuwd Vergadering R.K. Damclub Dinsdagavond hield de R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" een drukbezochte ledenvergadering. Onder de mededeelingen was o.m. een bestuursvoorstel om in den loop van den zomer een uitstapje te maken naar Nijmegen, waar dan een massa kamp dammen plaats zal hebben tegen de Nij- meegche Damclub „Het Haasje". Het bestuur werd opgedragen een en ander verder uit te werken. Wel werd besloten de donateurs in de gelegenheid te stellen tegen den kostenden spoorprijs de reis mede te maken. Na zeer uitvoerige en uiteenloopende bespre kingen werd een bestuurslid niet alleen als be stuurslid maar ook als lid geroyeerd. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren J. Ver beek en P. v. d. Horst. Tenslotte volgden nog enkele besprekingen van meer internen aard, als o.a. het afwerken der onderlinge competitie, het organiseeren van groepswedstrijden schaken en het samenstellen der tientallen, welke nu eens niet gebaseerd zullen zijn op het-behalen van een kampioens titel, maar op de ontwikkeling der diverse en vooral zwakkere spelers. Aanrijding. Dinsdagnamiddag omstreeks half vijf vond op den Heerenweg een aanrij ding plaats tusschen een auto, bestuurd door mevr. J. v. d. G. uit Rotterdam, rijdende richting BennebroekHaarlem en een wielrijder, P. C., wonende te Ooltgensplaat Het geval had plaats doordat de bestuurster van de auto, bij het voorbij rijden van een voor haar rijdende auto, plotseling moest remmen voor een tegenligger, waardoor de wagen slipte, zoodat deze ter rechterzijde van den weg op het trottoir terecht kwam en daarbij met den wiel rijder, die daar Juist passeerde, in aanraking kwam. De auto werd licht beschadigd. De wiel rijder werd niet ernstig gewond. Het rijwiel werd geheel vernield. R. K. Vrouwenbond. Nadat de vorige week het zilveren jubileum van den R- K. Vrouwen bond kerkelijk gevierd was, kwamen de leden gisteravond in feestelijke stemming bijeen, om te genieten van het bekende schimmenspel „Ne derland en Oranje", dat samengesteld werd door den thans overleden heer P. H Smit en den be kenden Heemsteedschen kunstenaar Jan Wieg man. Leden van „Kunst Zij Ons Doel" verleen den verder medewerking. De heer Jan Wiegman hield een inleidend woord, waarin hij de bedoeling van het spel dat wij reeds eerder uitvoerig in onze cou rant bespraken uiteenzette. Het geheel zou natuurlijk niet compleet zijn, als de Haagsche Ooievaar zou zijn vergeten met onze jongste Oranjespruit, Prinses Beatrix. De muzikale begeleiding werd uitstekend ver zorgd door mejuffrouw Stappers. Wethouder Droog en de heer Lefebre, voor zitter van Koninginnedag, woonden de opvoering bij. Het schimmenspel zal in het najaar op ver schillend terrein vertoond worden. Concordia-nieuws Op Hemelvaartsdag speelt Santpoort V tegen Conc. UI om de bo venste plaats, aanvang om 3 uur, Conc.-terrein. De junioren A spelen tegen junioren O.G. om 13 uur. De B-junioren gaan naar N-A.S., Half weg; bij goed weer per fiets. De werkloosheid Er waren de vorige week 407 werkloozen. Thans is dit aantal 408, 24 werkloozen kwamen er bij, waaronder 12 land arbeiders; 20 wisten er werk te vinden, waar- - onder waren 19 landarbeiders. Er waren 3 aan vragen van werkgevers en 3 plaatsingen. Het vorig jaar op 14 Mei waren er 400 werkloozen Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg op 13 Mei 1957 personen. Hiervan waren 1393 geheel en 376 gedeeltelijk werkloos. 105 waren werkend en 83 personen waren geplaatst in een gesubsidieerde werkverschaffing. De to tale werkloosheid over de overeenkomstige week van het vorige jaar bedroeg 1978. De radiocommissie voor de uitreiking van steunbonnen aan werklooze aangeslotenen bij de radio-centrales maakt bekend, dat hernieuwde inschrijving voor de maand JUni zal plaats heb ben voor de centrale Kennemerland en Velsem Noord op Vrijdag 19 Mei. Uitreiking op Donder dag 25 Mei. Voor de centrale Kennemerland is de inschrijving en uitreiking in het Gem. stem pellokaal in de Lorentzstraat. Voor de centrales Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 19 Mei en uitreiking op Vrijdag 26. Mei van 7—8 uur, bij Outenaar Enschedeplein, Die zich voor het eerst wil laten inschrijven moet minstens een half jaar abonné van een der bovenstaande centrales zijn. Dinsdagavond wilde een 11-jarige jongen, die aan een rijdenden vrachtauto hing, op den Sta tionsweg zich weer loslaten, om zich haar het trottoir te begeven. Door de groote snelheid van den auto verloor hij hierbij zijn evenwicht en werd met een smak tegen den grond geslingerd, alwaar hij kreunend bleef liggen. Omstanders brachten het slachtoffer in een nabij zijnde wo ning van den heer S., alwaar spoedig medische hulp aanwezig was. Met een lichte borstkas- kneuzing en eenige ernstige schaafwonden werd de jongen per auto naar zijn ouderlijke woning te Velsen-Noord vervoerd. Auto over den kop geslagen Dinsdagmor gen kwam de heer W. B. uit Overveen met zijn auto op dn Korten Zijl weg en reed in de richting Bloemendaal. Voor de R. K. kerk stond een auto geparkeerd. Om deze te passeeren haalde hij naar links uit, maar door de gladheid van den weg slipte de auto en sloeg over den kop. Een juffrouw, die daar per fiets passeerde, viel op straat, doch bekwam geen letsel. De auto was zeer ernstig beschadigd en werd door een kraanwagen van Publieke Werken naar den politiepost vervoerd. Later werd deze weer vrij gegeven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. „Kunstkring". Op Zondag 21 Mei a.s. 's avonds van 7 tot 9 uur zal het Fanfarecorps „Kunstkring" een concert geven in de muzieK- tent op de Westkolk, onder leiding van den heer Peter Wit. Het programma luidt: X. Indië-Vlucht (Marsch) Dreissen; II. Ou verture „Riënzi'^ Wagner; III. Marche de Gala Allier; IV. Koning-Voetbal (Marsch). Schoote- mijer; V. Ouverture „Tancrède", Rossini; VI. Mondnacht auf den Alster (Wals), Fetras; VII. Finale, Concours De Santpoortsche fanfare „Wil- helmma", zal op 2den Pinksterdag op het con cours, uitgeschreven door de Christelijke lanfare Arti et Religioni" te Haarlem, haar krachter; gaan meten met diverse andere corpsen. Het concours heeft plaats op het Prinsen-Bolwerk (Kalfje) Uitbreidingsplannen Door het hoofd der gemeente Velsen wordt bekend gemaakt, dat sedert 15 Mei, gedurende 4 weken, een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding op de secretarie is neergelegd. Het betreft hier gronden, liggende ten wes ten van de Burgemeester Enschedélaan, tus schen de Molenstraat en den Pastorieweg. Het fonds voor Moeder en Kind mag zich in de bijzondere belangstelling van de ingezetenen verheugen, hetgeen Zondag j.l. bleek bij de col lecte die voor dit doel in de Kerk werd gehou den. Hier was de opbrengst f 77. Na afloop van den landdag werd aan de bezoekers gevraagd, dit fonds te gedenken en ruim f 20 werd weer bijeen gebracht. Tenslotte was er nog een bron waaruit het fonds dien dag putte n.l. een zilveren brui loft. Voor bovengenoemd fonds werd f 10 opge haald. Alzoo totaal ruim f 107. Op Hemelvaartsdag zullen onze R.- K. voetbal lers den promotie-wedstrijd spelen tegen Unio I uit Oudewater. Natuurlijk zal heel Roomsch „Wijkeroog" getuige willen zijn van dezen wed strijd en daarom, mede in verband met het plechtig Lof in den namiddag, zal deze wed strijd 's namiddags om 5 uur plaats hebben. Alvorens de haringloggers Woensdag j.l. ter haringvisscherij zijn uitgevaren, was onderling met een tiental loggers uit Scheveningen en Katwijk overeengekomen, dat degene, die Maan dag het grootst aantal kantjes nieuwe Holland- sche Maatjes aan boord had, als „jager", zou fungeeren, d.w.z., dat die op zee de tonnen ha ring van de andere loggers over zou nemen en deze naar Vlaardingen zou mogen brengen. Maandag bleek dat de eenige stoomlogger uit Umuiden, de „Gorredijk" IJm. 490, met 40 kant jes de grootste vangst had. Van de zich in de buurt bevindende loggers nam zij nog 178 kantjes over en kwam hedenmorgen met 218 kantjes als eerste te Vlaardingen binnen. Zondag a.s. viert de Derde Orde-federatie „Ustica" te IJmuiden-Oost haar jaariijksch feestcongres. Naar gewoonte zullen de tertiaris sen van Noord- en Zuidholland weer samenko men tot groei en bloei der D. O., op hun congres het nuttige met het aangename vereenigend. Het Congres begint te 3 uur. Dr. H. W. Moller, lid van de Tweede, Kamer der Staten-Generaal, zal een rede uitspreken oyer „De Derde Orde en De Nieuwe Gemeen schap." Verder zal een groep dames onder regie van den heer A. Bruinenberg opvoeren het oratorium „De Goede H. Elisabeth." Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart blijkt, dat het aantal radio-peilingen, vedgeleken bij het vorige jaar, sterk gedaald is. Bedroeg het aantal peilingen door de stations van IJmuiden, Maassluis, Vlissingen en Willems oord 309, dit cijfer was vorig jaar 403. Hierbij dient wel te worden opgemerkt, dat de weersgesteldheid in dit afgeloopen kwartaal voor het afgeven van peilingen voor de scheep vaart zeer gunstig is geweest. Niettegenstaande een zeer groot aantal traw lers momenteel uit de vaart is genomen, hetzij door de geringe bedrijfsresultaten, hetzij voor de jaarlijksche survey, blijkt de markt toch nog overvoerd te zijn. Door het gunstige weer zijn de vangsten in doorsnee vrij groot. De vraag naar visch neemt ten gevolge van het warmere weer vrij sterk af. Tal van trawlers kunnen geen loonende besomming meer halen en wederom zal een aantal worden opgelegd. Deze week zijn de trawlers Alma IJm 44, Adelante IJm 19, Martha IJm 165 en de motorlogger Dirkje RO 45 niet meer naar zee vertrokken. Dinsdagavond keerde een matroos van een Deensch visschersvaartuig, liggende in de Vis- schershaven, in beschonken toestand aan boord terug. Bij het aan boord gaan verloor hij zijn evenwicht, waardoor hij te water geraakte. Door ijlings toegeschoten hulp wist een tweetal col lega's hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Nadat men hem aan boord had weten te krij gen, bleek hij bij zijn val een zijner armen ern stig gewond te hebben, waarvoor medische hulp ingeroepen werd. Ingediende lijsten goedgekeurd Het Hoofd stembureau heeft in zijn zitting van Maandag 15 Mei de ingediende lijsten voor de verkiezing van den gemeenteraad goedgekeurd. Wit-Gele Kruis De af deeling Zandvoort van het Wit-Gele Kruis belegt haar jaarverga dering op 26 Mei a.s in het patronaatsgebouw. Behalve de gewone jaarstukken is er een be stuursverkiezing wegens het periodiek aftreden van den lsten secretaris, den heer W. M. B. Bosman, die herkiesbaar is, terwijl zal moeten worden voorzien in de vacature van 2den se- crètaris wegens het bedanken van den heer J. G. Crabbendam. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Fran- ciscus Lambertus, z. van H. Bronger en M. Rauwerda; Jansje, d. van W. Wijnbelt en J. Heshusius; Wilhelmus Johannes Fredericus, z van J. J. Kruger en C. M. van der Veen; Wil- helmina Maria, d. van W. Puls en W. Bank; Adriaan Goosen, z. van A. G. Bakker en A Heij; Elisabeth Margaretha Guurtruida, d. van J. C. Room en J. Renken; Wout, z. van R. van Aalst en H. Fokke; Martini Jacoba, d. van M J. Melief en A. Koeman; Annie, d. van W. de Lijster en A. Schoen; Erica, d. van W. M. Bol ding en C. J. Schil thuis; Geertje, d. van R van Briemen en J. G. Stolp; Henk Jan Ber nard, z. van H. J. B. van Wel en J. E. IJdo; Dini, d, van G. H. Everhard en B. C. Hemmel- der. Ondertrouwd: C. van Dijk en W. G. Eijden- berg; C. Meijn en G. Wiersma; J. E. Lieben en M. C. de Jong; J. de Boer en H. Lazones; P J. J. van den Akker en A. M. Kaper. Gehuwd; S. Kok en A. M. Schaap. Overleden: Pieter van Dijk, 83 j., weduwnaar van A. Verdonk; Sjoukje Cusveller, 64 j., ge huwd met H. J. Mollevanger; Cornelis Zon derland, 81 j., gehuwd met A. Bronsdijk; Cor nelia Kater, 78 j., wed, van J. Slagter, Van Huize Sancta Maria te Noordwijker- hout deden 15 candidaten examen en allen slaagden, t.w.: de eerw. zusters Marie Guido en Marie Hubertine en de verpleegsters M. H. Altorf, P. C. van Baarle, M. J. Bras, N. G. J. Broekhuizen, C. M. Dijker, C. P. F. Hodes, H. P. Peelen, Ph. H. v. d. Pol, G. A. Polman en M. M. Reewijk, E. M. Vendrig, E. M. J. de Vries en A. G. Zewald. A'f 6 5 i—I— V - -,-■■■■ Opleiding en oefening van m I transportcolonnes UKJi Opleiding van 14.000 helpsters Inrichting hos pitalen in mobi lisatie- of oor logstijd Verzorging sieke r~~ en gewonde mili- Is tairen in oor- logstUd Modern zieken- vervoer Hulp bQ rampen Uitzending *«- ambulances Iv 600 hulppos- r ten tenge de wegen Patrouilleeren bU gevaarlijke punten Radio-medische adviezen Bloedtrans fusiediensten I Hulp by Lour- destransporten enz Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruis- hondenvcreen* enz» Eerste hulp by marschen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling krygsgevange- f - nen,hulp aan MM vluchtelingen Levensmiddelen kleeren,medi cijnen naar nooddruftigen i/h buitenland Organisatie hulpactiea by rampen en nood ONS D 0 E Li in leder huis Een Lid van fl Roode Kruis Postgiro 2 2 13 0 (Min.contrib.f p.J.) HOOFDBESTUUR R00D3 KRUIS DEN HAA3 Voor de Tuinbouwstudieclub Beverwijk en omstreken, die wederom In ledental bleek te zijn toegenomen, heeft de heer J. Boschman. uit. Uitgeest gisteravond In het veilinggebouw 't Centrum een lezing gehouden over de vóór behandeling van Narcissenbollen, in verband met dén vroegbloei. De heer Boschman wees allereerst op de groote beteekenis van het broeien van bloem bollen, waardoor men in de gelegenheid is om de bloemen onder het publiek te brengen in Mn periode, waarin de natuur weinig bloemen schenkt. De praktijk is nu eenmaal, dat een artikel in tijden van schaarschte juist zeer ge wild is. Voor de bloembollencultuur is het dus van groot belang, dat reeds in December bloe men gebracht kunnen worden. Dit bedrijf is van zulk een beteekenis geworden, dat onze bloembollencultuur thans voor een groot per centage is ingesteld op verkoop van broeiers. Spr. behandelde hierna in het kort het prin cipe, waarop het trekken van bollen berust en In dit verband wees hij er op, dat het den een- voudigen kweekers uit de praktijk tot eere strekt, dat zij ontdekt hebben wat er op dit terrein is te bereiken. Op hetgeen de praktijk gevonden heeft, kan de wetenschap voortbou wen. Met de door haar bereikte resultaten kan zij op haar beurt de praktijk weer van dienst zijn. Wat nu de vóórbehandeling van de narcis senbollen betreft, bij het rooien is de aanleg van de bloem in den bol reeds aanwezig. Na *t rooien kan de bloem zich door hoogere tem peratuur volledig in den bol vormen, terwijl daarna een lagere temperatuur de strekking van de bloem bevorderd. De regeling van de temperatuur is dan ooit een factor van zeer groote beteekenis en gedurende de geheele be handelingsperiode van beslissenden invloed op de perioden van den bloei. Zorgvuldig is gezocht naar den juisten graad, welke tijdens de behandeling moet worden toe gepast, om de beste resultaten te bereiken. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de broei-proeven met narcissen, welke het vorig jaar te Lisse zijn genomen. Daarbij is gebleken, dat b.v. de narcis Helios de beste resultaten gaf, wanneer zij, na in half Juli gerooid te zijn, gedurende 4 dagen aan een temperatuur van 34 graden Celsius werd blootgesteld, on der voortdurend ventileeren vervolgens ge koeld tot 9 graden, welke temperatuur constant aangehouden werd. In de tweede helft van No vember werden ze in kas gebracht, In 'n tem peratuur van 17 a 20 graden Celsius. Be gin December stonden ze volop in bloei. Gebleken is dat vroeger rooien dan half Juli niet zoo goed is. De bloemen blijven dan klei ner, omdat er dan minder voedingsstoffen in den bol aanwezig zijn. Voorts wees spr. er op, dat hoe eerder de bollen na het rooien aan de hoogere tempe ratuur worden blootgesteld, des te beter het is. Het beste is de bollen na het rooien niet lang gewoon te laten liggen. In het algemeen geldt, dat de bollen niet eerder in de kas mogen, dan wanneer de knop zichtbaar is. Met nadruk wees spr. er op, dat de tempe- ratuurskwestie ook van groot belang is bij het transport. Bij export van voor vroegbloei ge prepareerde bollen moet men garantie vragen, dat de bollen in de boot inderdaad in de juiste temperatuur verblijven. Ook in de koelhuizen moet gelet worden op de juiste temperatuur, anders zuilen de resultaten tegenvallen en dat is, vooral bij export, zeer ongewenscht. In het laatste geval zou men feitelijk kunnen zeggen, dat het resultaat van het gewas aan boord van de boot ligt. Spr. spoorde de kweekers tenslotte aan, om zelf ook deze proeven te nemen en vergelijkin gen te maken. Het is zaak ook op het veld goed op te letten en vroeg bloeiende bollen te ob- serveeren. In dit verband herinnerde spr. aan de resultaten op Texel bereikt met „Von Sion." De lezing werd met groote aandacht gevolgd en lokte nog vele vragen uit, die door den heer Boschman werden beantwoord. Bij de hierna volgende keuring verkreeg de voorzitter, de heer R. W. A. Nuijen, voor een prachtige sorteering groenten den eersten prijs met 10 punten en lof der jury; de heer J. Doc- ter kreeg den tweeden prijs met 9 punten. Ook op het gebied van bloemwerk waren er wederom prachtige inzendingen. De uitslag van de keuring was als volgt: Bindwerk: G. v. d. Wel, Irissen, 10 p.; A. B. Martens, Parkieten, 10 p.; C. v. d. Melj, vogel fantasie, 9 p.; D. v. d. Wel, varens en plan ten, 8 p. en Calceolaria's, 7 p. Bloemen: C. Schoone, Lathyrus, 10 p. en lof der jury; A. B. Martens, rozen, 9% p. en tul pen, 8 p.; Slikker, Irissen, 9% p. en Lelietjes, 7 p.; J. C. Hilbers, Trollius, 9% p.; Schoehuis, Rembrandt tulpen, 8% p.; Houtwipper, tulpen, 8 p.; Hos, Freesia's, l p. De heer Nuijen kreeg voor een inzending Lathyrus een eervolle vermelding. Aan het slot der vergadering bracht de voorzitter een hartelijk woord van dank aan den heer Boschman. Deze verklaarde zich op zijn beurt bereid de gegevens over de broeiproeven in het kantoor der bloemenveiling te deponeeren, zoo dat iedere kweeker er desgewenscht nader van kennis kan nemen. Als zomerexcursies staan op het programma bezoeken aan de M.E.K.O.G., de Chrysanten- kweekerij van de Fa. Tubbergen en het bulten van den heer Bunge in Aerdenhout. Op 1 Juni wordt een filmavond gehouden over het leven der bijen, in samenwerking met de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Besloten werd dien èvond een verloting te organiseeren van bloemen en planten, waaraan de dames gratis kunnen deelnemen. In de Mei-aflevering van DUX publiceert dr. J. d. S. naar aanleiding van een vraaggesprek met rector Beune, Bondsmoderator van de K. J. M. V. eenige gegevens over het ontstaan van de L. T.-afdeelingen in het bisdom Haarlem, welke gegevens een weg wijzen naar parochieele con centratie van het jonge-mannen-werk. Om de belangrijkheid van dit vraagstuk, dat ongetwijfeld de belangstellenden in het jonge mannen-werk zal interesseeren, laten wij dit interessante artikel hier volgen. Het bisdom Haarlem heeft geen bond van jonge boeren. Dit komt door de historische ont wikkeling van de St. Joseph-Gezellen-Vereeni- ging, die in dit bisdom niet slechts de eenige en uitsluitende mannelijke jeugdorganisatie voor jonge arbeiders trachtte te zijn, maar ook wer kelijk zoo goed als alle jonge mannen meende te kunnen bereiken. De Gezellen-vereeniging, die in haar opzet totalitair is, kreeg dus alléén-recht. En Kolping had werkelijk ook wel een meer algemeene be weging bedoeld dan een zuiver jonge arbeiders organisatie. Nu werd een 9 jaar geleden naast de Gezellen- vereeniging een tweede jonge mannen-organisa tie opgericht, n.l. de K.J.M.V. Toen dus deze jon ge middenstandsorganisatie ontstond, kon het niet anders, of de St. Joseph-Gezellen moesten dit aanvoelen als indruischend tegen de traditie en tegen de ontwikkeling van hun beweging. Aan den anderen kant leerde de ervaring, dat practisch lang niet alle jonge mannen in de Ge zellen-beweging konden worden opgenpmen. In ieder geval bleven de uiterste randen er buiten. Ten slotte hakte Mgr. Aengenent den knoop door en stelde een priester aan, die met de lei ding der jonge middenstanders werd belast. Maar dezelfde puzzle is blijven bestaan wat betreft de jonge boeren. De situatie werd zoo, dat de jonge boeren, tuinders en bollenkweekers zoowel door de Gezellen als de K.J.M.V. werden bezet. De Streek in Noord-Holland en ook het Westland werd bijna geheel bezet door de Gezellen, terwijl b.v. de bollenkweekers meer tot de K.J.M.V. overhelden. Daarmee was echter de standsorga nisatie der jonge boeren niet opgelost, maar wel zeer moeilijk geworden. Hierbij houde men in het oog het uitzonderlijke karakter van het Haarlemsche diocees, waar de zaken zich om ver schillende oorzaken anders verhouden dan in onze andere bisdommen. Op de eerste plaats is Haarlem in ons land het steden-bisdom, waar dus de diocesane ziel zorg en bij gevolg ook de katholieke actie en al wat met de katholieke actie verband houdt, aan merkelijk anders moeten georiënteerd zijn dan in de overige diocesen. Dit wordt wel eens over het hoofd gezien, wat dan tot gevolg moet heb ben een verkeerd begrijpen van het soms uit zonderlijke standpunt, dat Haarlemsche dioce sane instanties in het jeugdwerk plegen in te nemen. In hoeverre de verschillende uitzonde ringsposities gerechtvaardigd zijn, wordt hier niet beoordeeld, doch ieder zal het er mee eens zijn, dat de aparte constructie der bevolking in het steden-bisdom, onvermijdelijk den vorm van katholieke actie onder de rijpere jeugd heeft moeten beïnvloeden. Op de tweede plaats is de plattelands-bevol king van het Haarlemsche nog al verschillend van die der overige diocesen, waar het meer een boerenbevolking, is, terwijl in 't Haarlepsche diocees deze bevolking meer bestaat uit tuinders en bollenkweekers. Bij de jonge tuinders, georga niseerd in de Gezellen-vereeniging, was de men taliteit werkelijk zoo, dat men hun van 't lijf moest blijven met een „jonge boeren-bond". Daar tegenover staat, dat de eigenlijke zelfstan dige boer en zijn zoons zich niet in de Gezellen- vereeniging hadden georganiseerd, en dus meer op de middenstands-organisatie schenen aange wezen. Langen tijd is op de verschillende moeilijk heden een beslissing voor de jonge boeren uitge bleven. Mgr. Callier en Mgr. Aengenent kregen tegenstrijdige adviezen. Door Mgr. Aengenent werd tenslotte een oplossing gevonden, een op lossing niet ten koste van de eenheid, maar in 't bestaande verband der Gezellen of der K.J.M. V. zou de organisatie der jonge boeren zich moeten voltrekken. Daar men meende, dat het eerder op den weg lag der K.J.M.V. om de zoons van de zelfstandige boeren en kweekers te orga niseeren, werd tegen het einde van Mgr. Aen- genent's episcopaat de bisschoppelijke opdracht aan de K.J.M.V. verleend. Toen groeide organisatorisch deze gedachte: De K.J.M.V. heeft drie groepen, n.l.: a. de jongeren uit den werkgevenden midden stand; b. die van den werknemenden middenstand; c. de land- en tuinbouwgroep (L. T. groep). Op papier althans ontstonden ook drie dioce sane raden, welke idee naar beneden is doorge geven, zoodat ook plaatselijk er één K.J.M.V. moest komen met drie groepen. Hiervan werd in ieder geval de organisatie der L. T. groepeering (land- en tuinbouwgroep) aangepakt, zoodat men nu in 37 afdeelingen L. T.-leden telt, al of niet tot een eigen groep samen gebracht. In deze ontwikkeling stuitte men wederom op het feit, dat van die jongens zoo velen in de Gezellen-vereeniging waren georganiseerd. En ook in de Gezellen-vereeniging rees de vraag: „Waarom ook de Gezellen geen eigen L. T.-af- deelingen?" Om te bereiken, dat er meer geëigende vorming zou worden gegeven overeenkomstig de verschil lende groepsbelangen en ook om een conflict met de Gezellen te vermijden, heeft Rector Beune, als drager van boven vermelde bisschoppelijke opdracht, voorgesteld, dat ook de Gezellenver- eeniging eigen L. T.-afdeelingen zou stichten. Het gevolg hiervan was, dat de L. T.-raad van de K.J.M.V. werd uitgebreid tot een Gezellen- en K.J.M.V.-raad. Deze ontwikkeling had flog een ander gevolg. Want er zijn op het oogenblik een paar plaatsen in het bisdom Haarlem (b.v. Beemster, Bode graven, Leidschendam, 's Heerenhoek)waar de toestand zóó is geworden, dat onder den zelfden priesterleider de drie groepen (gezellen, jonge middenstanders en L. T.-groep) samenwerken. Zü hebben ieder hun eigen bestuurtje, terwijl deze bestuurtjes samen een topbestuur vormen. Dit topbestuur komt jaarlijks of maandelijks bij een en heeft het eerste woord. Het bepaalt, wat men samen moet doen en bespreekt vooral de plaatselijke mogelijkheden. Daarna is de weg vrij voor de afzonderlijke groepen, die natuurlijk re kening moeten houden met wat gezamenlijk is besloten. Hebben de afzonderlijke groepen veel eigen activiteiten, dan moeten zij in het topbe stuur er zorg voor dragen, dat de gemeenschap pelijke activiteit voldoende plaats en gelegenheid voor deze eigen activiteit overlaat. Het kan dus niet anders, of zulk een samenwerking moet vrucht dragen. Deze zelfde gedachte is uitgewerkt in de St. Willibrordus-parochie te Amsterdam, waar een vruchtbare samenwerking is ontstaan tusschen de K.J.M.V. en de Gezellen-vereeniging, welke beide groepen samen één huis hebben en.... er samen werken! Het hoeft geen betoog, dat zulk een ontwikke ling zeer verheugend is. Hier ziet men In eens de mogelijkheden tot een organisch parochieel jonge-mannen-werk. De mogelijkheid ook, dat vele hinderende hekjes wegvallen en dat zich vormen kan het groote front der katholieke actie, een front waarop de overwinning kan wor den bevochten door een eensgezind en goed ge leid offensief van allen, die in de rangen der DKW dank zij ons afbetalingssysteem Standaard-Model L 245.- Luxe-Model L 260.- ■Imp, HART N1BBRIG EN GREEVE NA' ParksUaatVla Te! 116078 Den.Haag. OVERAL AGENTEN. OFFICIEEL AGENT: F. P. VAN RUM FT Spaarnwouderstraat 103 Haarlem katholieke organisaties willen strijden voof Christus, den Aanvoerder van het katholiek» geloof. Zijn voorzienigheid dan moge heel het rijkgevarieerde R. K. jeugdwerk in ons vader land ordenen en vereenigen tot een sterk en ëe' regeld leger. Dr. J. d. S. Het D. H. V. B.-programma voor den Hemel' vaartsdag is vanzelfsprekend niet groot en zijn slechts enkele wedstrijden welke belang in' boezemen. Van de gewone competitie is de ontmoeting Volendam 3—Wilskracht 2 wel de belangrijkste- In dezen strijd kan over liet lot vjan.de Am- sterdamsche reserves beslist worden. Verlies j Wilskracht 2 dan moet zij degradatiewedstrij den spelen. Een Amsterdamsche zege wordt <-»• V. O. 2 noodlottig en bij een gelijk spel zulle" we nog een beslissingswedstrijd krijgen tusschen G. V. O. 2 en Wilskracht 2. Met belangstelling zien we dan ook het resultaat van de ontmoe' ting in Volendam tegemoet. Een tweede belangrijke ontmoeting gaat V* Santpoort waar het derde elftal der Roodbroe- ken de returnontmoeting speelt tegen D. O. S. 3 uit Amsterdam voor de promotiecompetitie. Zondag JL slaagde Santpoort 3 er in op be D. O. S. S.-terrein een gelijkspel te bereik? zoodat de kans op een Santpoorter zege than® zeer groot is. En dan zou promotie voor Santpoort 3 slecht3 een kwestie van tijd worden. Voor de overige wedstrijden raadplege me" het programma. Dinsdagavond werden in café Bolwerk a®" het Kennemerplein de eerste 6 partijen speeld van de plaatselijke ontmoeting Insulin® -D.ES. Na spannenden strijd bleven de gast» voorloopig 5 caramboles voor. De uitslagen zijn: Ins. DES brt. h.s. 100 46 12 72 46 9 100 33 12 Mulder 59 33 12 v d. Velde 50 50 5 de Korte 34 50 5 Bonnet 63 27 10 Slot 125 27 25 v. Gog 72 56 7 Wesseling 90 56 8 v. d. Berg 200 32 40 de Foeljaeger 150+50 32 23 geim 1.56 1.18 1.^ 1.-- 0.68 2.38 5.53 1.28 1.63 6.25 Voorl. uitslag 585—580 caramboles Vrijdagmorgen vinden de laatste 6 party van deze match plaats. Bovengenoemde vereenlging hield een v,e^ vlucht van Noyon (België). 1 6 13 22 24 40 41 J. Handgraaf; 2 27 47 A. Zegwaart; 3 38 P. J. Kok; 4 11 14 15 19 g J. Pleke; 5 C. Alders; 7 31 H. Bauwens; 3 J. Blom; 9 J. v. Poecke Jr.; 10 18 20 37 42 51 A. v. 't Ende: 12 26 C. Brendel; 16 33 in 't Veldt: 17 29 J. v. Poecke Sr.; 21 35 43 Koedijk; 23 25 49 J. Roodselaar; 28 45 J- de Bruin; 30 36 H. Everts; 32 A. C. PieK 34 K. Koster; 46 H. Boogaart. lste geconstateerde duif 12-58-10; l®at geconstateerde duif 1-25-9. Bovengenoemde vereeniging van Postduiv®" liefhebbers hield» een wedvlucht op Zond 13 Mei vanaf Lhone. Afstand 299 K.M. los 6 uur. De prijzen werden behaald als vol H. Venbroek 1, 5; P. de Wilde 2; P. J- Vergers 3, 4, 6. Éérst getoonde duif 9 uur 50 min. 30 ®e laatst getoonde duif 10 uur 4 min. 34 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2