m^oBinTIIMni NOORDWIJKAAN ZEE Halifax' bezoek aan Parijs MOSKOU VERLANGT VEEL De onderhandelingen met Rusland Een dwars gevoel PINKSTERWEEKEND VANAF f.10.- VOLLEDIG PENSION RE EDS VANAF f3.50 VRAAGT INLICHTINGEN BIJ ...DE DRIE VAN NOORDWIJK" WIJ KUNNEN OOK U VAN DIENST ZIJN DRIESSEN "Hü H H IB Jl Ifc Buiterdandsch Overzicht ZATERDAG 20 MEI 1939 REMBRANDT W ORANJE HOTEL PALACE HOTEL IM WEI55EN'RÖ5SL" DANCING LA PERGOLA noo p. GEN. DIR.: L. VAN STERKENBURG DE NIMMER - OVERTROFFEN AD DO S CHOCO LAAD w Naar vernieuwing van het onderwijs Oriënteerende vacantiecursus in het R. K. Lyceum voor Meisjes te Amsterdam ROME1NSCH DAGBOEK Wij komen nog steeds op de koffie wat de koffie betreft Verpoozing te Florence 10 Mei WIJZIGING ONGEVALLENWET Mededeelingen in de memorie van antwoord Indien het wenschelijk en mogelijk mag wor- 11 Mei 13 Mei 14 Mei R.K. UNIVERSITEIT De honderdste promotie De Katholiekendag Gebeurtenis op het gebied der kerkmuziek Nieuwe organisatie van het wegvervoer v N.V. WILLEM VAN RIJN i' i 1 mi1 iil fll i «rvnr VI il I.- - ^^"fOPENLUCHT-RESTAURANT H Algemeen wordt aangenomen, dat het belang- 'Ükste onderwerp der besprekingen, welke de ^Htsche minister van Buitenlandsche Zaken, T®rd Halifax, die op doorreis naar de zitting van den Volkenbondsraad Parijs aandoet, op hst ministerie van Oorlog zal houden met den ^anschen minister-president en diens minister Vab Buitenlandsche Zaken, de onderhandelingen "tet Moskou zullen zijn, al was reeds tot dit bezoek besloten voordat de „Russische kwestie" een urgent stadium gekomen was. Zeker zal de Fransche regeering, vooral Dala- b'er, die ten zeerste overtuigd is van het belang Van een deelname van Sovjet-Rusland aan het ahti-agressie-front, ijveren voor het tot stand tornen van een compromis, en behalve de Brit- ®che en de Russische zienswijze zal zij ook haar eigen zienswijze daarin verwerken. Het is !®ogelijk, dat het eventueel compromis zelfs hoofdzakelijk zal neerkomen op de zienswijze, aij aanvankelijk in de onderhavige kwes- le naar voren heeft gebracht en welke een omwerking behelsde van het Fransch-Russisch ^standsverdrag tot een soort Fransch-Britsch- "bssischen driebond. De kwestie waarom het gaat is zooal niet Joij eenvoudig, wel vrij concreet. De overwel- %ing van het voormalige Tsjecho-Slowakije en "an Albanië heeft de twee Groote Westersche hiogendheden zich aan het Werk doen zetten 'Oor de vorming van een solied anti-agressie- 'ront, dat tot welomschreven naaste doel heeft de overheerschingspogingen door geweld a1 Oostelijk Europa door de twee as-partners eitldelijk paal en perk te stellen. Voor wat Rusland betreft is nu de vraag, of het zal deelnemen aan dit anti-agressie-front, deelname door Daladier in de Kamer verklaard zijnde „essentiellement déslrable" en of het pl deelnemen op voet van gelijkheid met de Wee groote Westersche mogendheden. De jpelname van de Westersche mogendheden *°mt zooals men weet daarop neer, dat zij te ptien den mogendheden, welke in eerste in- tantie door den expansie-drang bedreigd ge- j"cht worden, dat zijn Polen, Roemenië en Grie- phland, hun politieken en militairen bijstand hebben gegarandeerd voor het geval, waarin j 2e mogendheden zelf meenen met de wapenen |h de vuist weerstand te moeten bieden aan 11 aanranding van hun onafhankelijkheid. Wanneer Parijs en Londen nu de deelname ah Rusland vragen, gaan zij uit van de over weging, dat de onafhankelijkheid van Polen J?1 Roemenië een levensbelang voor Rusland is. r? moeilijkheden zijn nu daardoor gerezen, dat p°skou in zekeren zin méér wilde geven dan het gevraagd werd, maar vooral iets anders heeft de aangelegenheid zoeken uit te brei- ph tot iets veel wijders dan het door de Wes- e*sche mogendheden beoogde. Hier althans wordt het voor zeker aangeno- lh®h, dat de Sovjet-Russische regeering het *Ahzoek van Londen en Parijs heeft willen te b®at nemen om weer haar triomphantelijke in- tt6de te doen in het geheel der Europeesche Politiek, waarin zij eenigen tijd een eerste rol ad gespeeld, maar welke zij verloor, door haar *%en internationale nederlagen (Spanje, Tsje- cho-siowakije) en vooral door het faillissement j'hh den Volkenbond. Zij meende in de oprich-^ van het anti-agressie-front bovendien de ^gelijkheid te zien van een terugkeer tot den ^«rvlogen droom der collectieve veiligheid, door aar zoo bijzonder gekoesterd. Het is duidelijk, dat noch Parijs, noch Lon- ueh de oprichting van dat anti-agressiefront ®bben gezien als een wederopstanding van de 'lectieve veiligheid. Het heeft er, als men wil, jJjJ iets van, maar dan op veel beperkter al, met veel nauwkeuriger omschreven doel, 5j. bovenal vastgelegd in veel precieser en lectiever verplichtingen, j T1® bijdrage tot het anti-agressie-front, welke kj.^den en Parijs van Moskou zoeken te ver- 'jgen, behelst in principe niets anders, dan dat alen en Roemenië de zekerheid krijgen, dat jjj 2ich, in geval van een Duitschen aanval, Husland kunnen ravitailleeren met grond den en oorlogsmateriaal. Sovjet-Russische argument, als zou Rus- VQ b riskeeren, door op de BritschFransche ln0r«tellen in te gaan, dat het een goeden dag w 3en gewapend conflict met Duitschland zou nen worden gewikkeld, zonder Engeland en Stpbkrijk aan zijn zijde te vinden, heeft geen VpT'b gehouden. De verplichting, welke het VaU°cht wordt op zich te nemen ten aanzien Polen en Roemenië, zou immers komen staan naast de door Engeland en Frankrijk op zich genomen verplichting, Polen en Roe menië volledige militairen bijstand te verlee- nen, zoodat het uit dien hoofde overbodig zou zijn dat Londen en Parijs Rusland afzonderlijk zouden garandeeren. Dit althans is de redenee ring, welke men te Parijs hoort voordragen. Maar misschien is Rusland bevreesd, dat het door het aangaan van de voorgestelde ver plichtingen jegens Polen en Roemenië alléén reeds dermate Duitschland provoceert, dat dit er op zou kunnen antwoorden door een directen aanval op Rusland zelf te ondernemen, door de Baltische staten heen bijv. en Polen met rust latend. De huiverigheid, die Polen en Roemenië aan den dag leggen voor 'n Sovjet-Russischen bij stand, maakt de onderhandelingen nog moeilij ker: eenerzijds achten Londen en Parijs die hulp noodzakelijk voor een doeltreffende werking van de garanties; anderzijds voelen de gega- randeeren zelf weinig voor die hulp. Niette min heeft men de overtuiging, dat, zoo de bedoelingen van Moskou niet al te onzuiver zijn, de onderhandelingen tenslotte toch tot een bruikbaar resultaat zullen leiden. Veel, zoo niet alles, zal daarbij afhangen van de vraag, of Moskou de handhaving der onafhankelijk heid en integriteit van Polen en Roemenië voor even zeer in zijn levensbelang zijnde houdt als Londen en Parijs voorstellen. En of het in Duitschland zijn gevaarlijksten belager ziet en of het door plannen, als die welke door Göring indertijd aan Beek ontvouwd heeten te zijn over een mogelijke verdeeling van zekere Rus sische gebieden, inderdaad zoo hevig aan het schrikken is gebracht als men in het Westen wel graag zou hebben. De critiek, die Chamberlain gisteren in het Lagerhuis heeft moeten verduren, heeft er waarschijnlijk toe geleid, dat de Britsche re geering haar verdere houding zal laten afhan gen van de besprekingen te Parijs en Genève. Dat duidt er op, dat het Fransche standpunt een goede kans krijgt vooral ook omdat het dat der Russen dicht benadert. Van die besprekingen zal een beslissing' af hangen, waaraan men een groote beteekenis toekent in het belang van de afsluiting van 't- anti-agressie-front, dat den Europeeschen vre de moet waarborgen. In het R.K. Lyceum voor Meisjes aan de Reynier Vinkeleskade te Amsterdam zal Dinsdag 30 en Woensdag 31 Mei een va cantiecursus worden gehouden, uitgaande van den R.K. Cursus voor de Hoofdakte, welke gewijd zal zijn aan de onderwijs vraagstukken van dezen tijd. Eten viertal prominente onder wijs-deskundigen zouden elk hun eigen kijk geven op het onderwijs, terwijl Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, zich bereid ver klaard heeft, het openingswoord te spreken. De vernieuwing van het onderwijs en het streven naar aanpassing aan de nieuwe in zichten, welke de voortgeschreden wetenschap gescnapen heeft, staan thans in het middel punt van veler belangstelling. Doch niet zelden is die belangstelling weinig concreet bij ge brek aan kennis van de fundamenteele begin selen, welke aan de vernieuwing ten grondslag liggen. Gelukkig heeft langzamerhand de gedachte, dat de school den leerlingen een zoo groot mo gelijke hoeveelheid feiten moet mee geven in het leven, afgedaan en plaats gemaakt voor het inzicht, dat de school als allereerste taak heeft meer harmonisch gevormde menschen af te leveren, die hun maatschappelijke plich ten naar behooren kunnen vervullen. Mén is er van overtuigd, dat de school moet brengen tot zelfstandig handelen, terwijl vroeger te veel naar africhten en te weinig naar vorming werd gestreefd. Men is er ook toe gekomen de te onderwij zen materie meer als één geheel te zien en zich niet langer angstvallig te houden aan een kunstmatige onderverdeeling in vakken, waar van de leerlingen den samenhang niet meer vermogen te zien. Én door een daadwerkelijke bezigheid der kinderen te bevorderen tracht men een actieve belangstelling bij de jeugd aan te kweeken. Reeds meer dan tweehonderd onderwijzers hebben zich als deelnemer aan den cursus, ciie in de Pinkstervacantie gehouden zal worden, aangemeld en dit demonstreert wel overtui gend, hoe groot de belangstelling voor de on derwijsvernieuwing is. Daar elke spreker slechts zijn speciale onderwerpen zal behandelen, ter wijl bij de keuze der sprekers gestreefd is naar een zoo groot mogelijke veelzijdigheid, kan deze vacantiecursus zeer vruchtbare resulta ten afwerpen voor de toekomst. Na elke inlei ding zal gelegenheid worden gegeven tot een gedachtenwisseling. Dinsdag 30 Mei des morgens te 9 uur zal Mgr. J. Th. Lagerwey in de kapel van het Ly ceum een H. Mis opdragen, waarna om 10 uur de minister den cursus zal openen. Pater dr. Joannes O.M.C., docent aan het paedagogisch- psychologisch instituut te Tilburg, zal als eer ste Inleider spreken over de Grondslagen van Vernieuwing, en in de middagzitting, welke om 2 uur aanvangt, houdt de heer L. Welling, hoofdinspecteur te Groningen, een inleiding over het onderwerp; „Naar een nieuwe didac tiek". Woensdag 31 Mei, des morgens 10 uur, spreekt drs. D. G. G. van Ringelestein, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te 's-Gravenhage over „Voorbeelden van Onderwijsvernieuwing" en in de middagzitting bespreekt prof. dr. J. Vlerick, hoogleeraar aa,n de R.K. Universiteit te Leuven, in een inleiding „De nieuwe school in België". Er heeft zich voor dezen vacantiecursus een comité van aanbeveling gevormd, waarvan Mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. (Van onzen Romeinschen correspondent) Als recht geaard Nederlander heeft men van daag in Rome een dwars geaard gevoel. Om het maar aanstonds te zeggen; dat komt, omdat van daag Prins Paul van Joego-Slavië hier aarri- veert. Nederland is een neutrale staat, die van niemand iets te eischen heeft en met iedereen, die van hem niets eischt, de meest vriendschap pelijke betrekkingen wil onderhouden. Voor zoo ver ik weet, heeft Joego-Slavië tot nog toe geen blijk gegeven natuurlijke aspiraties op rekening van Nederland te koesteren. Maar toch zit den rechtgeaarden Nederlander vandaag in Rome vanwege de aankomst van Prins Paul van Joego- Slavië iets dwars. De Joego-Slavische vlag is onze vlag op haar kop; ovèral denk je de Ne- derlandsche vlag te zien, maar er is iets raars aan, iets kinderlijks juist, zie je wel, zij hangt omgekeerd, met het blauw vooraan. En wanneer mijn vriend met den jongen eend iets dwars zit, dan wordt hij zelf dwars en dies hing hij de Nederlandsche vlag uit, zooals zij uit behoort te hangen, met het rood vooraan. Aan de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer betreffende de wetsontwerpen „Wij ziging Ongevallenwet 1921" en „Wijziging Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922" is het volgende ontleend: De door eenige leden bij de eerstgenoemde wijziging geuite meening, dat de door hen aan gegeven weg, langs welken voorziening kan worden verkregen in het gemis voor den ver zekerde van recht van beroep tegen weigering van tijdelijke uitkeering, niet kan worden be wandeld, indien de getroffene werkzaam is bij een onderneming met een erkenden geneeskun digen dienst berust, naar het den minister wil voorkomen, op een misverstand. Indien de ver zekerde, werkzaam bij een vorenbedoelde on derneming, van oordeel is, dat hij niet de hem toekomende tijdelijke uitkeering heeft ontvan gen. kan hij zich immers met zijn bezwaren wenden tot het bestuur der Rijksverzekerings bank. Komt dat bestuur tot het inzicht, dat de bezwaren gegrond zijn en dat derhalve de ver zekerde niet de hem toekomende uitkeering heeft ontvangen, dan is de werkgever gehou den, zich te gedragen naar het inzicht van ge noemd bestuur. Bij den minister bestaat geen bezwaar, de mogelijkheid te openen van gedeeltelijke hy potheekstelling, overeenkomstig regelen, bij al- gemeenen maatregel van bestuur te stellen, door een risico dragende naamlooze vennoot schap of een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging. Ook na de kennisneming en de overweging van hetgeen in het voorloopig verslag Is ge schreven omtrent het voorstel om het oorlogs risico buiten het risico te sluiten, waartegen de loonarbeiders ten laste van het bedrijfsle ven zijn verzekerd, heeft de minister geen aan leiding kunnen vinden, op zijn standpunt, waaraan dat voorstel zijn ontstaan dankt, te rug te komen. Er bestaat geen redelijk motief, de lasten van dat oorlogsrisico te doen druk ken op het bedrijfsleven. En dat mag zoo maar niet, je eigen vlag uithan gen, maar de politie zei niets, want zij zag in hem een recht geaarden Joego-Slaaf. En toen begon mijn vriend, nog dwarser geworden, voor het open raam het Wilhelmus te zingen, waarop de menschen uit de buurt het hoofd hieven en zeiden: „hoor, het Joego-Slavische volkslied." Neen, een recht geaard Nederlander heeft vandaag in Rome een dwars geaard gevoel. Wat de koffie betreft komen wij hier nog steeds op de koffie. Ik lees in de krant, dat de fascistische partij een dagorder heeft uitgevaar digd, waarin de fascist geen koffie heet te drin ken en verder lees ik, dat de president van de Italiaansche Kamer de koffie uit de Kamer-bar heeft gebannen. De bedoeling van een en ander is om de landen, die azen op het Italiaansche goud, op hun neus te laten kijken. Maar of nu alle Italianen die bedoeling dóór zullen heb ben Omdat ik geen fascist ben, maar een buiten lander, sta ik in een bar een kopje koffie te drinken. Er komt een vief Italiaantje binnen, dat hoe zit dat? Is het ook geen fascist? een kopje koffie bestelt. Het neemt er drie be legde broodjes bij en doet zich oogverblijdend te goed. Als de broodjes verorberd zijn en het kopje koffie leeggedronken is, vraagt het keurig wat het schuldig is. „3 Lire 50," zegt de bar-keeper. „Peccato, jammer," zegt het Italiaantje. ..Hoezoo?" vraagt de bar-keeper. „Omdat ik geen geld heb," antwoordt het Italiaantje vriendelijk. „IV^iarroept de bar-keeper. „Cosi il monde," zegt het Italiaantje, „zoo is de wereld." Dit Italiaantje heeft er dus wel niets van dóór, van die bedoeling om de landen, die op het Italiaansche goud azen, op hun neus te la ten kijken. Want niet alleen drinkt het nog kof fie, maar het betaalt de koffie, die het drinkt, niet eens. Of heeft het die bedoeling veel verder dóór dan ik „Cosi il monde Een kort verblijf in Florence, eens in het jaar, daar mag een inwoner van Rome zeker wel aan spraak op maken. De barok, die niet alleen het Romeinsche stadsbeeld beheerscht, maakt een mensch op den duur zenuwachtig en dan is er geen beter remedie dan het ingetogene, even wichtige adellijke Florence. In zekeren zin be hoort dus Florence bij Rome en het is dan ook met een gerust hart, dat ik in dit Romeinsche dagboek enkele Florentijnsche ervaringen no teer. Overigens ben ik officieel niet vanwege de zenuwen in Florence, maar vanwege Prins Paul. Florence vlagt, doch, gelukkig, maar bij uitzon dering met de omgekeerde Nederlandsche vlag; het vlagt vooral met fantasie-rijke gildenvlag- den geoordeeld, om op eenige wijze voorziening te treffen ten bate van eventueele slachtoffers van oorlogsdaden, zal die voorziening een alge meen karakter hebben te dragen en zal de ge meenschap haar lasten in haar geheel hebben te dragen. De minister verklaart zich gaarne bereid, met zijn ambtgenooten omtrent zuïk een voorziening in overleg te treden. De minister heeft er zich rekenschap van ge geven, dat, indien de voorgestelde wijziging tot stand komt, de arbeiders, die door oorlogsrisi co worden getroffen, ten laste zouden komen van de organen, belast met de uitvoering der verplichte ziekteverzekering. Een in voorberei ding verkeerend ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet op een aantal punten zal ook omtrent deze aangelegenheid voorziening be vatten. Actieve luchtbescherming, ook al geschiedt zij ten behoeve van een bepaalde onderneming, is naar het oordeel van den minister als een militaire aangelegenheid te beschouwen en kan daarom niet worden gebracht onder de verzekeringssfeer der ongevallenwetten. Met betrekking tot de passieve bedrijfsluchtbescher- ming valt te onderscheiden tusschen werkzaam heden, die vrijwillig, en werkzaamheden die in gevolge arbeidsovereenkomst derhalve plicht worden verricht. Laatstbedoelde werkzaamhe den kunnen worden geacht in verband te staan met de dienstbetrekking. Twijfel is echter mogelijk of dit zelfde ook 't geval is met de werkzaamheden, die vrijwillig worden verricht. Om eiken twijfel hieromtrent uit te sluiten, zijn bij nota van wijziging de bei de wetsontwerpen aangevuld met een bepaling, waardoor komt vast te staan, dat ongevallen, aan werklieden in de verzekeringsplichtige be drijven overkomen, in verband met buiten staat van oorlog of van beleg verrichte werkzaamhe den ten behoeve van de passieve luchtbescher ming van de onderneming, in wier dienst zij werkzaam zijn, aanspraak geven op schadeloos stelling overeenkomstig de ongevallenwetten. De opmerking, ten aanzien van de wijziging der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, dat de thans door het bestuur der rijksverzekerings bank vastgestelde tabellen voor de waarde van kost en inwoning voor bepaalde gemeenten te hooge waarde aangeven, is zonder eenige sta ving met feiten moeilijk voor discussie vatbaar. gen, van gilden, die jammer genoeg niet meer bestaan. En verder maakt Florence muziek en zet het de bloemen buiten, dit niet vanwege Prins Paul, maar vanwege de Meimaand. Maar de Meimaand is geen Meimaand; het regent dat het giet, dit naar het schijnt vanwege den zachten winter, dien wij gehad hebben. En van wege den regen zijn er ondanks de muziek en de bloemen maar weinig vreemdelingen in Flo rence en die weinige vreemdelingen zijn voor het grootste deel Duitschers en dit is vanwege den internationalen toestand. Zoo, met verregende vlaggen en bloemen en weinig vreemdelingen, onder wie veel Duitschers, is het, dat ik Flo rence aantref, Florence, dat niettemin als een balsem op de zenuwen werkt, vanwege dewelke ik officieel niet hier ben. De regen staat schuin op de Piazza della Signoria en de bronzen Perseus van Cellini glanst of hij een fonteinbeeld is. Hij heft het Medusahoofd uit boven een druipende kardi naalspurperen azalea. De Loggia dei Lanzi, waaronder het goed schuilen is, geurt vaag naar rozen. Er staan er in alle soorten, van diep rood naar het teerste geel, naast roomwitte gar denia's, pastelkleurige rhododendrons en hon derd verscheidenheden van groen. Soms waait de wind den regen naar binnen; dan is het, of de bloemen en planten huiveren en zelf duik je dieper in den kraag van je regenjas. Florence moet, zooals iedere Italiaansche stad, zon heb ben. Maar als het regent in Florence, pijpe- stelen regent, zooals vandaag, kun je het zeld zaam geluk hebben onder de Loggia dei Lanzi met de schoonste bloemen en de schoonste beel den alleen te zijn. 's Avonds is er een gala-voorstelling van Wil helm Tell. Van de stoere Zwitsers, die, vóór zij tot daden overgaan, een kwartier en langer zin gen op de zoete muziek van Rossini, heeft een mensch na één acte meer dan genoeg en als na die eene acte Prins Paul en Prinses Olga zoo vriendelijk zijn geweest in hun loge te verschij nen, wat door de Italianen met schijnwerpers, handgeklap en nationaal gezang tot een opera op zich werd gemaakt, schijnt er geen enkele reden meet tq zijn om het verblijf in het thea ter nog te rekken. Ik had de pauze moeten af wachten en mij eerst nog in den foyer vergapen aan de mode-creaties, welke zoo'n gala-voor- stelling te genieten geeft? Maar daar krijg ik later nog de gelegenheid toe, in mijn hotel, waar na de voorstelling de crème van het gala-publiek zich druppelsgewijze verzamelt. In de bar, waar ik mij ondertusschen reeds stamgast ben gaan voelen, zit ik tenslotte te midden van ministers en hooge ambtenaren met hunne dames en dan krijg ik de gelegenheid weer eens te constatee- ren, hoe familiair men in Italiaansche regee- ringskringen met elkander omgaat. Familiair in den meest letterlijken zin. En ik herinner mij, dat wij, buitenlandsche journalisten, na den Anschluss van Oostenrijk op het Palazzo Ve- nezia waren uitgenoodigd om een communiqué te aanhooren, dat voorgelezen werd door minister Dino Alfieri. Het was juist van te voren zitting van den Grooten Fascistisehen Raad geweest; Mussolini's aanwezigheid in het Palazzo mani festeerde zich aan ons min of meer dreigend in zijn zware lijfgarde, die overal in gangen en zalen stond opgesteld. Terwijl minister Alfieri voorleest, gaat plotseling de deur van de zaal, waar wij zijn. open, iemand roept iets, minister Alfieri is al uit ons midden weg. Het was minis ter Ciano, die binnen was gekomen, en mijn vriend met den jongen eend, die daar ook was, hield bij hoog en laag vol, dat hij geroepen had; „Dino, 11 babbe ti vuole, Dino, Paps wil je hebben." Ik heb het toen nie» willen geloo- ven, maar later, bij gelegenheden als deze van avond, ben ik er anders over gaan denken. Al leen vind ik nog steeds, dat Paps Mussolini niet klinkt. Het zij mij vergund nog een oogenblik terug te komen op Florence, waar ik nog niet weg ben. Ik heb gemerkt dat Florence een mensch luchthar tig dreigt te maken en geneigd tot de ketterij, dat hij van nature goed is. Er is niets leelijks in Florence en bijna alles is er mooi. Uit wat ik over de historie van Florence las, kreeg ik den indruk, dat niets er zoo schots en scheef kon gaan, of het bracht winst aan schoonheid. Een monnik was er minder monnik dan men wen- schen mocht en zie, hij schilderde de zuiverste Madonna's. Florence zond zijn grootste zonen, in ballingschap en zie, het kreeg dit betaald met de heerlijkste kunstwerken. Het scheen ho peloos in zich zelf verdeeld, maar tot op den dag van vandaag is het uiterlijk de meest gave en harmonieuze stad ter wereld. Florence maakt een mensch luchthartig en toen dan ook rond elf uur uit weerbarstige luid sprekers Mussolini begon te spreken, luisterde ik alleen maar, omdat ik zijn stem nergens ont- loopen kan, want de luidsprekers waren in alle straten. „Er zijn op het oogenblik geen kwesties zoo vérstrekkend en zoo acuut, dat zij een oor log kunnen rechtvaardigen." Maar natuurlijk niet, nogal wiedes niet, waar praat je over, denk ik, terwijl ik uitstaar over de Piazza della Signo ria. En ineens weet ik, dat, wanneer er toch oorlog komt en Nederland neutraal kan blijven en niemand er prijs op stelt, dat ik als dienst doend buitengewoon dienstplichtige het rant soen in het vaderland kom verminderen, ik naar Florence ga en mij neerzet aan de Piazza della Signoria. Want ik zal daar nooit, tenzij de bom men het Palazzo Vecchio en de Loggia dei Lanzi vernielen, kunnen gelooven, dat het zoo'n vaart loopt met de barbarie. Maandag 22 Mei zal in de aula van de R. K. Universiteit te Nijmegen de honderdste pro motie geschieden. De heer Chr. J. C. Arnoldt uit Alkmaar zal dan zijn proefschrift: „oorzaak en schuld van den tweeden Punischen oorlog" in het openbaar verdedigen. Zijn promotor is prof. dr. Al. Slijpen SJ. De Katholiekendag, die in het kader van de Nationale St. Willibrordus-viering te Utrecht zal worden gehouden, zal op het gebied van de kerkmuziek een gebeurtenis van groote be teekenis zijn. 7 November immers zal in de Kerk van O. L. Vrouw ten Hemel Opneming (Biltstraat) de Missa „Frates, ego enim accepi" van Pales- trina worden uitgevoerd, een groot werk voor dubbel koor, dat sedert den dood van Pales- trina nooit meer is uitgevoerd. De heer Sjef van der Eerden, directeur van het Kathedrale koor, zal deze uitvoering leiden, terwijl de di recteur van het zangkoor van O. L. Vrouw ten Hemel Opneming, het orgel zal bespelen. In de groote middagbijeenkomst in Tivoli zal het Utrechtsch Stedelijk Orkest zijn medewer king verleenen bij de uitvoering van een aan tal liederen, terwijl van den heer Hendrik An- driessen een compositie wordt tegemoet gezien van een Willibrordus-lied. Deze compositie wordt een lied voor een zangsolo met begelei ding. Opgericht is de Algemeene Nederlandsche Beroeps-autovervoerders Bond, een organisatie van ondernemers op het gebied van het goe derenvervoer per auto. Aanleiding tot deze op richting vormen de huidige toestanden op ver voergebied, welke uiterst moeilijk zijn, terwijl de aanhangige wettelijke regeling deze belang hebbenden evenmin bevredigt. Het monument van wijlen Z. Em. Kardinaal Van Rossum, dat Maandag as. door Kardinaal Fumasoni Biondi in de kloosterkerk te Wittem onthuld zal worden, is uit Italië te bestemder plaatse gearriveerd, waar het onder leiding van den beeldhouwer prof. Enrico Quattrini geplaatst -wordt Vlug starten, lange levensduur, onder alle omstandigheden be trouwbaar, een BOSCH product. Wanneer U een werkelijk eco nomische krachtbron voor de electrische installatie von Uw auto wenscht, vraagt dan een Bosch batterij. Verkrijgboar bij alle Bosch-Diensten automobieihandelaren en garage houders in Nederland. NS AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 3130S {4LUNEN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5