ALLE BANKZAKEN I ANTRACIET ^BREEMEN V* e*1 G<°° V1 Laatste Nieuws frvmcMfessÜ Het aftreden van Minister de Wilde NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK KARPET ZOMERKLEEDING GEERT HOOGEVEEN HALIFAX REIST DOOR NAAR GENÈVE ZONDAG 21 MEI 1939 (AMSTERDAM) Ced. Oudegróchf 29 hoek Jacobijnesfraat Haarlem Hollandsche Mij. der W e t enschappen Algemeene vergadering te Haarlem Ni JjET VOORJAARSCONCERT ÜER R.K. ORATORIUMVER. §'aaf: De Haarlemsche gemeenschap GASGEBRUIK NEEMT TOE Alléén: Mi. Cornblissivaat 54 - Telef. 16270 Prins Bernhard te Haarlem PROGRAMMA RADIO CENTRALE Zondag 21 Mei Maandag 22 Mei DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Toelichting op de motie-Castricum BURGERLIJKE STAND Ziet ook onze nieuwe Sorteering in SWAGGERS en BLOUSEN ANEGANG hoek W a r m o e s s t r a a t (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Gunstig resulaat der besprekingen met Bonnet Vestingwerken aan de Duitsche Oostgrens (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) DE SINT BONIFACIUS- BEDEVAART X f MET MOOI Vóór Pinksteren Chemisch reinigen Moeilijkheden bij de samenstelling der begrooting voor 1940 de reden HAARLEM Kruisstraat 11 Tel. 11491 Portefeuille tijdelijk bij dr. Colijn STAD ^aterdagmiddag heeft de Hollandsche Maat- aPpij der Wetenschappen hier ter stede ver- ®rd. Onder de aanwezigen bevond zich Jp- H. Prins Bernhard. dr. A. baron Röell, Commissaris der Ko- hield de openingsrede. Daarin dankte 'ti Prins Bernhard voor Zijn belangstelling, acht de in het laatste jaar overleden leden i( Maatschappij, alsmede de overleden di- Uitren en buitenlandsche leden. Spr. wees JjP. dat de secretaris der Maatschappij, prof. :.%nan, 1 Juli zijn ambt neerlegt. Het ont- is hem op de meest eervolle wijze verleend i is dank gebracht voor de gedurende .laar aan de Maatschappij bewezen uitne- iNo diensten. Aan de algemeene vergadering l ®t voorgesteld, hem te benoemen tot eere- aer Maatschappij. ah herdacht spr. diegenen der Maatschap- iNie in het afgeloopen jaar tachtig jaar ge- aen zijn. Aan den heer Fontein bood spr, gouden medaille der Maatschappij aan. '°f. A. F. Holleman bracht vervolgens het 'erslag uit. lr. G. W. van Heukelom hield daarna Voordracht over de herstellingswerken aan Martinitoren te Groningen. M.RLEM - HEEMSTEDE - ^EFOON 10070 TELEFOON 29280 tv ij® voorjaarsuitvoering van onze R. K. Haar- Nhe Oratoriumvereeniging staat weer voor Nur. j, hadag 23 Mei e.k. zal het Haarlemsche Jtrninnende publiek wederom een muzikale v'atie kunnen beluisteren, waarvan men de i®te verwachtingen kan koesteren. We ij 6ven vorige week reeds een en ander over t jfit te voeren programma. Dat bestaat, zoo ien heeft kunnen lezen, voor een g'edeel- JjU werken van den Russischen componist ^orgski, waarvan de beide laatste, The of Sennacherib en Josuah in Nederland perste uitvoering beleven. succes dat Eduard van Beinum met het i 'ernsche ensemble zoowel in Haarlem a's fNsterdam behaalde met vorige eerste uit- j Pgen van belangrijke muzikale scheppin- (jj %t neg versch in het geheugen. Het ini- van den leider van ons Concertgebouw en- Werd alom enthousiast geprezen. mogen er, bij gelegenheid van de uitvoe- Van Moussorgski's flonkerend muzikale ij2®ttingen op het eerstkomend concert, hier VV'el even aan herinneren, met hoeveel ^vift de muziekreferenten der verschil- 6 bladen de weergave van Szymanowski's iter" hebben begroet, i. -~w. niet L. M. G. Amtzenius van Ds V11 is niet de eerste keer dat de Haarlem- V hier komen zingen en evenmin voor 't "V cIat ze het toch direct met het Concert- Uty verbonden uchr. Amsterdamsche „Toon- -koor een lesje komen geven, zoo dan in zangprestaties dan toch in onder- W^geest. Wel: ze zijn ons publiek 'jk welkom. Wanneer „Toonkunst" het Ambieert op het podium te staari als er v» Nrk gaat dat buiten de eeuwige sleur ligt, tij n het kwalijk van ons hoorders een hou- '1, Verwachten dermate plus royaliste que le at we er een ander koor niet graag zou- j*ieh. Het past daarenboven wonderwel in %1) her van het hoofdstedelijk seizoen: we 'd 6b Plipse en zijn Rotterdamsch Orkest om V'heuwe symphonische muziek te komen ji) Pelen en we hebben Haarlem voor den V h>at lijkt op 't oog misschien wat zon- V maar het is in werkelijkheid geen on- v ty^kelijk en zeker geen onvruchtbaar idee, kunnen het een volgend seizoen eens -'hen tot de dirigenten en de besturende 1 Wie weet hoe frisch van geest we op panier kunnen worden. we n'et 'in He' Handelsblad (Herman lem is in dit geval de hoofdstad voorgegaan; het koor der R.K.O.V. in de Spaarnestad is er ook aan te pas moeten komen om een uitvoe ring te Amsterdam mogelijk te maken en Eduard van Beinum heeft nog juist de gele genheid van zijn laatste optreden in dit sei zoen als dirigent van een abonnementsconcert, gistermiddag, kunnen benutten, om Szyma nowski's werk hier te introduceeren. Den uitvoerenden, speciaal den vocalisten, stelt deze muziek vaak hooge eischen. Die bij de uitvoering op gistermiddag voortreffelijk ver vuld zijn. Koor en solisten intoneerden vol maakt zuiver en Van Beinum liet alles leven in een suggestieve pracht van gevoeligen, be zielden, stralenden, evenwichtigen en doorzich- tigen klank, vol stuwing en spanning. Het Volk (P. F. Sanders) schreef: Van Bei num heeft een prachtig verzorgde uitvoering gegeven, tot in de kleinste onderdeelen door dacht en doorwerkt. De klank was tot in de finesses afgewogen, zoowel bij het orkest als het koor, welks stemmen-materiaal en scho ling een blijde verrassing waren. Nieuwe Rotterdamsch-e Courant: „Evenals indertijd te Haarlem heeft ook hier de R. K. Oratoriumvereeniging uit Haarlem gewezen, een der beste koren te zijn, die wij in Neder land voor zulk een werk hebben." Uit het boven geciteerde komt wel heel dui delijk naar voren, op hoe hoogen prijs men el ders het optreden van onze R. K. Haarlem sche Oratoriumvereeniging stelt. Nu het opnieuw een uiterst belangrijke uit voering geldt van een in Nederland nog niet tot klinken gebracht werk, mag het Haarlem sche ppubliek dan ook zeker deze muzikale primeur wel op hoogen prijs stellen! Behoeven we, na het bovenstaande, onze lezers nog er op te wijzen dat zij zich de ge legenheid om een bijzondere muzikale presta tie te hooren, niet mogen laten ontgaan? De Gemeentelijke Concertzaal moet Dinsdag tot de laatste plaats zijn uitverkocht! Zooals wij reeds gemeld hebben, is de be volking van Haarlem in het eerste kwartaal van 1939 in vergelijking met het vorige jaar weer -belangrijk toegenomen. Op het einde van Maart waren er in Haarlem 137.891 inwoners. Het geboortecijfer was in Maart van dit jaar 17.75 per duizend inwoners, tegen 16.99 in de zelfde maand van 1938. Het sterftecijfer bleef ongeveer gelijk. Zeer belangrijk toegenomen in vergelijking met Januari van dit jaar is het vestigingscijfer in Maart, n.ï. 71.89 tegen 55.19. In Maart van het vorige jaar was het ruim 68. Maar ook het vertrekcijfer toonde in de eerste drie maanden van het jaar een stijgende lijn, van 54 naar 60; hetgeen zelfs meer is dan in Maart van het vorige jaar, toen het 58.51 bedroeg. Er werden 181 huwelijken voltrokken, waar van er 59 kerkelijk werden ingezegend; liet aantal echtscheidingen bedroeg 33. Het aantal buitenlanders, dat zich hier ves tigt, liep belangrijk terug, zelfs tot minder dan de helft van het vorige jaar. Op 1 April 1938 waren er 46.955 Katholieken erx op 1 April van dit jaar 47.842. Maar ook het aantal van hen, die tot geen kerkelijke gezindte behooren nam toe en wel van 43.737 tot 44.373. B. en. W. schrijven aan den Raad: Op den kapitaaldienst van de begrooting voor 1939 van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf, afd. gas, is uitgetrokken 20.000 en 10.000, resp. voor muntgasmeters en leidingen voor muntgasverbruikers. Als gevolg van de afschaf fing van de verplichting tot het storten van een waarborgsom ad ƒ2.50 door muntgasver bruikers hebben vele minder draagkrachtigen weder aansluiting van gas verzocht. Hierdoor zullen de toegestane begrootingscredieten spoe dig zijn opgebruikt. Aangezien het weder aanvragen van aanslui ting vermoedelijk voorloopig nog zal aanhou den, is het gewenscht bedoelde credieten met resp. 15.000 en 8000 te verhoogen. Een wagen van ras en karakter Is het niet eenigszins, of eigenlijk rS beschamend voor Amsterdam, Neder ig belangrijkste muziekcentrum met zijn ^beroemd orkest en eenige voortreffelijke lenigingen, dat men hier pas nu heeft kennis maken met een kort doch uiterst V, werk als Szymanowski's „Stabat Vjj dat ruim tien jaar geleden voor het k Warschau is uitgevoerd? Zelfs Haar- Radio P.T.T. Nord; 12.20—2«.20 Ned. Brussel; 2.203.20 Keulen; 3.203.50 Droitwich; 3.50— 3.55 Pauze; 3.55-r-4.15 Radio P.T.T. Nord; 4.15 5.20 Droitwich; 5.206.05 Ned. Brussel; 6.05 6.20 Radio P.T.T. Nord; 6.207.20 London Re gional; 7.208.20 Ned. Brussel; 8.208 35 Keu len; 8.359.40 Droitwich; 9.4010.20 Keulen; 10.20—12.00 Parijs P.T.T. Nord. Programma 4: 8.009.20 Ned. Brussel; 9.20— 9.30 Parijs Radio; 9.309.50 Radio P.T.T. Nord; 9.5010.35 Diversen; 10.351.35 London Reg.; 1.352.20 Parijs Radio; £'.205.20 London Reg.; 5.2010.50 Droitwich; 10.5012.00 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplaten-concert. Opera-pro gramma: 1. Fliegende Hollander, Irmler Madri gal Koor; 2. Madame Butterfly (Verk. Uitv.), solisten, koor en orkest v. Scala Theater Mi laan; 3. Die Zauberflöte van Mozart, Ludwig Hoffmann m. orkest; 4. Bruidskoor uit Lohen grin, Irmler Madrigal Koor; 8.0012.00 Diver sen. Gisterenmiddag omstreeks half vier stapte Z. K. H. Prins Bernhard voor het gebouw van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen aan het Spaarne te Haarlem uit zijn auto, om een vergadering van die maatschappij bij te wonen. De prins werd luide toegejuicht dooi de enkele tientallen, die van dit bezoek verno men hadden. Na de vergadering, was hij tegenwoordig bij een diner door de maatschappij aangeboden en verliet daarna weer de Spaarne-stad, vrijwel even onopgemerkt als hij er gekomen was. Prograipma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.30—9.05 Keulen; 9.05—9.30 Parijs Radio; 9.30—11.20 Keulen; 11.20—12.50 Fransch Brussel; 12.50—1.30 Ned. Brussel; 1.30 —2.35 Parijs Radio; 2.35—3.00 Ned. Brussel; 3.00 —3.20 Radio P.T.T.; 3.20—4.20 Keulen; 4.20— 6.10 Fransch Brussel; 6.207.05 Ned. Brussel; 7.05—7.20 Droitwich; 7.20—7.50 Ned. Brussel; 7.50—8 20 Parijs Radio; 8.20—8.35 Keulen; 8.35 —8.50 Straatsburg; 8.50—10.20 Keulen; 10.20— 10.55 Ned. Brussel; 10.55—1£'.00 Keulen. Programma 4: 8.30—11.05 Ned. Brussel; 11.05 2.20 Droitwich; 2 202.40 Diversen; 2.40—5.20 Droitwich; 5.20—7.29 London Reg.; 7.20—11.00 Droitwich; 11.00—11.20 Fransch Brussel; 11.20— I 12.00 Parijs Radio. Programma 5: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3 8.0010.20 Keulen; 10.201220 Het R.K. raadslid, de heer J. Ph. H. Castricum, heeft aan den raad o.a. het volgende geschreven: Met groote omzichtigheid is in de afgeloopen jaren door uwen raad het belastingvraagstuk in al zijn vormen onder het oog gezien. Ik mag u hierbij herinneren, met hoeveel zorg het vraagstuk van de verhooging der opcenten op psrsoneele en gemeentefondsbelasting is be handeld, om het algemeen welzijn niet te scha den. Het 'verhoogen van de vermakelijkheidsbelas ting eenige jaren geleden voorgesteld, mede om de inkomsten te vergrooten, maar ook om een al te overmatig bioscoopbezoek te voorkomen, mocht niet doorgevoerd worden omdat daardoor andere belangen werden geschaad. Het is vooral ook deze belasting, die bij de laatste herziening ernstige vrees deed ontstaan, dat cultureele belangen zouden worden geschaad, en in den raad met klem werd aangedrongen, om vooral onze jeugdvereenigingen door deze belas ting hun taak niet onmogelijk te maken. Niettegenstaande dezen aandrang van den raad bij de behandeling van deze herziening der be lasting om de jeugd zooveel mogelijk vrij te stel len, indien de uitvoeringen een uitsluitend gods dienstig of cultureel doel beoogen, of op sociaal gebied belangrijke voordeelen kunnen brengen, kunnen B. en W. deze aangelegenheid blijkbaar niet voldoende waardeeren en vragen aan ver- eenigingen, welke een hoog godsdienstig en cul tureel doel beoogen en nastreven evengoed ver makelijkheidsbelasting als van de meest onbe nullige vermakelijkheid die wordt aangeboden. Als toelichting moge het volgende dienen: Door de St. Josephgezellen is op 27 Maart en 3 April j.l. een drietal Passiespelen gegeven, waarvoor om het zuiver godsdienstig -en cultu reel karakter aan B. en W. ontheffing is ge vraagd van de belasting op vermakelijkheden. Het antwoord luidde: „De betrekkelijke verordening laat het verlee- nen der gevraagde vrijstelling niet toe." Niettegenstaande door mij getracht is B. en W. te overtuigen, dat het karakter van deze uit voeringen „bij welwillende overweging" zeer ze ker zou kunnen vallen onder de vrijstelling van art. 6 sub 2, en de desbetreffende verordening ook nog „bij welwillende overweging" en waar deering van het gepresteerde, ingevolge art. 14 vrijstelling kon verleenen, is toch vrijstelling van belasting geweigerd. Bij de behandeling van de laatste begrooting is van verschillende zijden o.m. ook van den voorzitter der R.K. raadsfractie met klem aan gedrongen het cultureele leven van onze bevol king zoo sterk mogelijk te bevorderen. In het artikel over moreele en geestelijke her bewapening; voorkomende in de plaatselijke bla den van 30 April j.l., is door den burgemeester nog eens een beroep gedaan op onze bevolking om aan dezen oproep gevolg te geven en niette genstaande deze opwekking wordt geen aandacht geschonken aan het ernstig streven van de jeugd om hiertoe te komen en zich zelf meer geestelijk te ontwikkelen en anderen door hun voorbeeld daarvoor meer ontvankelijk te maken. Deze poging van de jeugd moet van de zijde van de overheid meer waardeering ondervinden en niet gelijkgesteld worden met de meest ge wone uitvoeringen die aan de orde van den dag zijn; en in vele gevallen in het geheel geen op voedend karakter dragen. Resumeerende meen ik, dat de poging van de jeugd om eerstens zichzelf meer geestelijk en godsdienstig te ontwikkeien, gepaard gaande met een cultureele verheffing (omdat de uitvoe ringen stonden onder zeer bekwame deskundige leiding) en vervolgens om de sociale beteekenis n.l. jongen menschen die werkloos zijn 'n bezig heid te verschaffen die hun in het algemeen be lang tot veel voordeel kan strekken, van groote beteekenis is. Dit niet op prijs te stellen en gelijk te stellen met vermaken die in art. 2 van de verordening worden genoemd, kan niet in de bedoeling van uwen raad liggen. Mocht art. 6 sub 2 niet voldoende waarborgen bieden, om in deze gevallen te worden toegepast, en een college van B. en W. zoo weinig waardee ring toonen voor een cultureele zaak als de on derhavige, en art. 14 ook niet wilien toepassen, dan is er maar één weg n.l. door een motie uit te spreken dat dergelijke voordrachten vrijgesteld dienen te worden van de vermakelijkheidsbe lasting. De motie luidt: De Raad Gehoord de besprekingen Van oordeel, dat voordrachten op zuiver gods- dienstigen grondslag met of zonder toelichting, en in den geest als de opgevoerde Passiespelen der St. Josephgezellen District Haarlem, vrijge steld behooren te worden van belasting, ingevolge art. 6 sub 2 van de verordening op de heffing van een belasting op vermakelijkheden, of inge volge art. 14, op grond van billijkheid vrijstelling te verleenen, Verzoekt B. en W. hiermede rekening te willen doen houden. Geboren: 16 Mei, zoon van M. U. Davids-van Rijn: 17 Mei, dochter van N. Kroschinski-de Wit, zoon van H. F. Prijden-Thomas; 18 Mei, dochter van J. Sikkens-Fidder; 19 Mei, zoon van G. H. de Vet-Scheepens, zoon van J. M. Frang-Uijl. Overleden: 18 Mei, Z. van Loon-Vos, 80 jaar, 2e Vooruitgangstraat; 19 Mei, H. Huijbens, 54 jaar, Merkmanstraat; A. van Brussel, 84 jaar, Goltziusstraat; G. Bij-Pasmooij, 67 jaar, Leid- schevaart: H. C. van Gardingen-van den Berg, 62 jaar, Jan Luykenstraat; 20 Mei, A. Peters, 28 jaar. 2e Hoogerwoerddwarsstraat MLuezsmit PARIJS, 20 Mei (Reuter) Zaterdagavond te 21.03 uur is de Britsche minister van Bui tenlandsche Zaken, lord Halifax, na zijn be sprekingen met zijn Franschen collega Bonnet en den Franschen minister-president Daladier, uit Parijs vertrokken, om naar Geneve te gaan. Naar verluidt is bij de besprekingen gebleken, dat het Fransche en Britsche standpunt vol komen overeenstemt. Reuter verneemt verder uit Moskou, dat in Sovjetkringen geen belang wordt gehecht aan het feit, dat Potemkin niet naar Genève zal gaan om met Halifax en Bonnet besprekingen te voeren. Men heeft nooit gezegd, dat hij zou gaan en men wijst er op, dat Potemkin geen grooter politieke autoriteit is dan Maisky. De officieele Sovjet personen en de pers be waren het stilzwijgen over de verklaring van minister-president Chamberlain in het Lager huis inzake de besprekingen tusschen Enge land en de Sovjet Unie. Men verwacht geen Russische verklaring voor Donderdag a.s. wan neer Molotof zijn rapport over den buitenland- schen toestand zal voorleggen aan den opper sten Sovjet. In welingelichte kringen verluidt evenwel, dat Maisky opdracht heeft, te Genève de be sprekingen met lord Halifax en Bonnet voort te zetten. Men hoopt, dat de besprekingen van lord Halifax te Parijs zullen leiden tot een compromis tusschen de Sovjet Unie en Groot Brittannië. BERLIJN, 20 Mei (Havas) De chef van den persdienst van het Duhische leger, kolo nel von Wedel, kondigt in de Völkische Beo- bachter aan, dat sedert het opzeggen van het Duitsch-Poolsche verdrag, speciale voorzorgs maatregelen werden genomen aan de Oost grens. Ook hier werden verdedigingswerken gebouwd. De kolonel schrijft verder, dat Oost Pruisen in zijn geheel een vesting is, terwijl ook in Pommeren en Silezië vestingswerken worden gebouwd. Hoewel veel moet worden gedaan, zullen toch binnen korten tijd de versterkingen aan de Oostgrens die aan de Westgrens evenaren. Reeds zijn in Silezië groote afdee- lingen van den arbeidsdienst aan het werk. terwijl, evenals bij de versterkingen in het westen, ook in het oosten de arbeiders, die aan de autowegen werken, aan het werk zullen worden gezet bij het bouwen van de verster kingen. Te Hilversum is een bijeenkomst gehouden van afdeelingsvertegenwoordigers der broederschap van den H. Bonifacius en Gezellen. Met hen waren aanwezig de leden van het hoofdbestuur, pastoor J. Mets te Assen en de heer A. Wüst te Amsterdam, verder pastoor J. Schiphorst te Amsterdam, pastoor J. van Oppenraay te Baarn, vertegenwoordigende de diocesen Haar lem en Utrecht en tenslotte de bestuursleden van de Hilversumsche afdeeling. Men was tezamen gekomen, om te overwe gen, op welke wijze dit jaar de bedevaart naar Dokkum zal worden ondernomen, per spoor over land, over zee, of met touringcars over den af sluitdijk. Besloten werd de reis te maken over land. In de afdeelingem zal men nu trachten meer deelnemers te werven, opdat een extra trein vanaf Amsterdam loonend zal zijn. Bedevaart gangers uit het bisdom Haarlem zullen tijdig voor den extra trein te Amsterdam worden sa mengebracht; te Hilversum stappen de Gooische deelnemers in, te Amersfoort ook de Utrechte naren; te Zwolle en verder gelegen plaatsen de overigen. Het hoofdbestuur zal met de afdeelingen meewerken, om de belangstelling buriten Fries land zooveql mogelijk op te voeren, onder andere door aansporing van alle Friesche priesters in het land, van alle St. Bonifacius-parochies in de bisdommen en van de verspreid wonende Frie- -zen. Bovendien zal een beroep op veel anderen worden gedaan, opdat de bedevaart ook in feite meer nationaal zal worden. Wij herinneren er aan, dat de bedevaart naar Dokkum is vervroegd tot 17 Juli, zal geschieden onder leiding van den Aartsbisschop en zal staan in het teeken der Sint Willibrordusherdenking. De regeeringspersdienst deelt mede, dat bü Koninklijk Besluit van 19 Mei 1939 no. 1 Ten eerste op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als minister van Financiën aan den heer mr. J- A. de Wilde, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lan de in deze moeilijke tijden bewezen; ten tweede tijdens ontstentenis van een minister van financiën het beheer Van het departement van Fi nanciën ad interim opgedragen is aan den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den raad van ministers, den heer dr. H. Colijn. Bij de samenstelling van de ont- werpbegrooting voor het jaar 1940 zijn van de zijde van den minister van Financiën bezwaren gerezen. Deze bezwaren, die voornamelijk betrekking hadden op nieuw aange vraagde uitgaven, hebben den minis ter van Financiën, mr. J. A. de Wilde, aanleiding gegeven aan Hare Majesteit ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, die ad interim is be last met het beheer van het departe ment van Financiën, heeft op zich genomen door bezuinigingen de taak, die ook mr. De Wilde zich voor oogen had gesteld, namelijk om voor 1940 een budgetair even wicht te bereiken, tot een goed einde te brengen. Mr. Jacob Adriaan de Wilde werd 7 Januari 1879 te Goes geboren. Na zijn gymnasiale studies te 's-Gravenhage studeerde hij aan de vrije Uni versiteit te Amsterdam tot aan zijn candidaats- examen in de klassieke letteren. Na het candi- daatsexamen te hebben afgelegd, wijdde hij zich aan de juridische studie en promoveerde in 1905 aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Van 1905 tot 1908 was hij als advocaat-procureur gevestigd te Goes. In laatstgenoemd jaar ves tigde hij zich als zoodanig te 's-Gravenhage, Sedert 17 September 1918 is hij lid van de Twee de Kamer. Van 1919 tot 1923 was hij te 's-Gra venhage "wethouder van Financiën en van 1923 tot 1931 wethouder van Financiën en bedrijven, van 1926 tot 193 was hij voorzitter van den raad van beheer van het gemengd bedrijf der Haagsche Tramweg Maatschappij. Bij zijn aftreden als wethouder heeft burge meester Bosch Ridder van Rosenthal zeer waar- deerende woorden aan den scheidenden wet houder gewijd, waarbij de burgemeester het uit komen, dat mr. De Wilde steeds het beginsel „geen uitgaven zonder dekking" heeft hoogge houden. Groote belangstelling had mr. De Wilde ook voor de semi-gemeentelijke bedrijven en in stellingen. Geestverwant en tegenstander heb ben mr. De Wilde's groote bekwaamheid als fi nancier en stadsbestuurder eenstemmig erkend. De heer De Wilde was vice-voorzitter van het centraal comité der Anti Revolutionnaire Partij en voorzitter van de rijkscommissie van advies voor werkverruiming. Mr. de Wilde, die in dit ministerie de porte feuille van financiën beheerde, was in het ka binet Colijn van 1933 minister van Binnenland- sche zaken. In 1936 is hij lid en voorzitter geworden van de staatscommissie voor de jongste grondwets herziening, welke hij verdedigd heeft bij de eerste lezing in de Staten-Generaal. Minister De Wilde stond bekend als een minister die weet wat hij wil en in de Staten-Generaal heeft hij om zijic vurigen en toch gemoedelijken betoogtrant steeds het oor der kamerleden. Zijn reputatie als solide behoeder der overheidsfinanciën heeft hij ook in vjin tecenwoordiee functie niet verloochend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3