P. J. Savelberg Koninklijk bezoek aan België DE PALESTIJNSCHE KWESTIE VERGIFTIGDE BONBONS ALS GESCHENK ZONDAG 21 MEI 1939 VAN WEEK TOT WEEK "at V< OM LOONSVERBETERING IN DE METAALINDUSTRIE Organisaties voeren besprekingen NA HET OVERLIJDEN VAN DEN FINSCHEN GEZANT j^ b>QQÏ+ Nadere mededeelingen over het ceremonieel Engelsche belangstelling H. M. de Koningin naar den Hoek N iet-of fideel bezoek te Ter heide aan Zee Handelsbetrekkingen met België Alle moeilijkheden nog niet overwonnen VEILIG VERKEER Herdenking der eerste V redesconferentie Veertig jaar geleden kwam zij te 's-Gravenhage bijeen Regeeringsbemoeïing met de Hoogovens Deelneming in preferent kapitaal Weesi verstandig en waak zaam in gebed. Hebt vóór alles echter ten allen tijde de liefde tot elkander, want de liefde bedekt een menigte zonden. Dient elkander, eenieder mei de genade-gave, die hij ont vangen heeft, als goede uii- deelers der veelvoudige ge nade Gods. Epistel Het budgetrecht der Kamer Stopzetting van den bouw der A.l. te Den Haag Onderwijzeres en haar broer gearresteerd Huwelijkszwendel te Egmond Doch nu een meisje de schuldige UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Belastingen Justitie In 1933 is het Bisschoppelijk proces tot de •aligverklaring van den Limburgschen priester I'eter Joseph Savelberg te Roermond ingezet "tet dr. Eykemans C.S.S.R. als causae postulator. ^°®t <je kerkelijke rechtbank van het bisdom, z°oals te voorzien is, omtrent de bijzondere öeugdzaamheid van Savelberg tot een gunstig teï'uit, dan zal de zaak te Rome worden voor- Sedragen. De kans is dan niet uitgesloten, dat te galerij der Nederlandsche heiligen zal wor- •teh uitgebreid met de figuur van dezen pries- die op den llen Februari van het jaar 1907 Heerlen overleed. „Limburg verwacht het. 6ter Savelberg verdient het," zegt pater Bosnians. Toch heeft de naam van Savelberg in katho- "ek Nederland niet de algemeene bekendheid, ""e b.v. eigen is aan de nagedachtenis van ^Phons Ariëns, den socialen priester, voor Me«s zaligverklaring zich verschillenden, die tem nog goed gekend hebben, vurig beijveren, ^diten het Limburgsche bisdom hoort men be- ^kkelijk zelden over Savelberg spreken, öe aandacht is onlangs op hem gevestigd door toespraak, die pater M. Molenaar M.S.C. 0v«r hem hield in het Missiehuis te Stein op de 5scetische studiedagen voor priesters in Augus- tïs van het vorig jaar. Deze toespraak ver been in druk in het verslagboek der genoemde ^gen, dat onder den titel „De Volmaaktheids- W'cht van den priester" het licht zag bij Paul •"and's Uitgeversbedrijf te Hilversum. De spre- hield er rekening mede, dat velen zijner jtehoorders hier voor het eerst iets over Savel- erS zouden vernemen, en gaf dus, behalve een ^°°ie karakteristiek, een uitvoerig levensbe- ti°ht, waaraan de bijzonderheden, die hier vol- ontleend zijn. Peter Joseph Savelberg is 10 Februari 1827 ^boren te Heerlen en 11 Februari 1827, dus ^ecies tachtig jaar voor zijn dood, in de kerk Jan den heiligen Pancratius aldaar gedoopt. eerlen was toen nog niet de snel-opgekomen s'ad in de mijnstreek, maar een liefelijk dorpje 't aantrekkelijke Limburgsche landschap. Er ï,as nog maar één kerk, die, waarin Savelberg afloopt werd, en er was nog geen station. Men nog door Limburg met de diligence, en teerlen was een pleisterplaats, waar men vaak leef overnachten en waar gewoonlijk de paar- verwisseld werden. Dit gebeurde in de "^dsherberg, toentertijd een belangrijk huis in kleine gemeente, het centrum van alle ver ter met buiten. Hier kwam de "post aan, hier 8taPten de vreemdelingen uit, hier wachtten dorpsbewoners op hun bezoekers, hier wist jteh het eerst het nieuws, dat reizigers mee- rachten uit Holland, Brabant of Duitschland België was in die dagen nog met Nederland I®reenigd. De vader van Savelberg nu was de ^adsherbergier van Heerlen. Vroeger had hij boerderijtje gehad te Weiten, maar onder aPoleon, toen het boerenbedrijf door de crisis tekweld werd en het vervoer allerwegen toe- am, was hij naar Heerlen gekomen en herber- ^'er geworden. Zijn zaak bloeide. Na 1838 zou ^'eXander Savelberg haar nog uitbreiden met wijnhandel. Zijn zoon Peter was toen ruim jaar, den leeftijd, waarop men destijds zijn teste H. Communie deed. Ip het huwelijk had Alexander maar kort ^'Pk gekend. Hij trouwde in 1812 met Maria atharina a Campo uit Hoensbroek, doch zij ^'erf in 1813. Zij schonk hem echter een zoon, althasar Savelberg, die later bekend zou wor- P als directeur van de gasfabriek te Brussel. Tot 1819 bleef de stadsherbergier weduwnaar; /tel trouwde hij voor de tweede maal. Anna tertens uit Heerlen werd zijn tweede vrouw. 1Jf kinderen werden uit dit huwelijk geboren, Vip*, zoons en een dochter. Het jongste kind, ^Paodoor, stierf betrekkelijk kort na de ge- "°°rtede andere vier zijn allen „goed terecht- komen" in de maatschappijhet meisje Jose- PlPa trouwde met Henri Vijgen te Heerlen, de ^a«de zoon, Mathieu, werd burgemeester van j terlen en vierde in die functie zijn zilveren De twee andere jongens, Peter en Peter- °teph. werden priester. De eerstgenoemde 'erf in 1901 als pastoor van Vijlen, de laatst- j, PPemde is de man, die ons bezighoudt. Hij ,°P 8oed leeren en ging naar Rolduc, waar hij Po handelsschool verschillende prijzen won. Jtear over zijn toekomst had hij nog geen vast land idee. Zijn moeder was in 1838 gestorven, stadsherbergier, nu tevens wijnhandelaar, te Pus weer weduwnaar en kon in gelagkamer kelder best hulp gebruiken. Hij dacht echter Peter-Joseph méér carrière zou kunnen ;«n in de gasfabriek van Balthasar te Brus- j en zond hem daarheen. Het werd een mis- ^aking. Te Brussel kon Feter-Joseph niet aar- ^P- Hij vond er het leven te wereldsch, of, zoo j. eP Wil, te grootsteedsch. Hij had er heimwee ar Limburg. Hij hield het er niet vol. Terug komen naar Heerlen, hielp hij nu zijn vader Pe herberg. Hij was tegen de twintig jaar bleef tot zijn twee-en-twintigste thuis. Maar v Pit leven beviel hem niet. Hij voelde zich on- Paan en onzeker, nergens geheel op zijn plaats, ^°ais velen in hun jeugd zich voelen, die later gP Vaste lijn zullen trekken in het leven. Uit v jaren schijnt weinig bijzonders bekend, ar pater Molenaar, die in zijn uitstekende ^afcteristiek van Savelbergs geestelijk leven opmerking plaatst, dat de ontwikkeling van kalberg zeer geleidelijk was en dat we bij Ho Ptets merken van spanningen of een crisis, Pdt misschien wat weinig rekening met de gelijkheid, dat juist in deze jaren tusschen v Puc en Roermond het gemoed van Peter- ti^bh Savelberg beproefd werd door de onge- ^'Sheid des harten en de innerlijke onrust. Vaak de geboorte van groote toekomstplan- P begeleiden. et is in ieder geval opmerkelijk, dat de ^abergierszoon, die toch werk genoeg zal heb- v,Sevonden in de uitgebreide zaak van zijn zijn vrijen tijd besteedde om Latijn te teP- »,Of het toen pas bij hem kwam vast staan, priester te worden, is niet met zeker- 0|j zeggen." Deze eenvoudige volzin wijst belangrijke lacune in de levensbeschrij- van Savelberg en juist, omdat hij op het °°t Seminarie te Roermond de aandacht zijner leermeesters zal trekken door zijn scherpe intelligentie, veronderstellen wij, dat hij in die jaren van onzekerheid en weifeling méér zal hebben doorworsteld dan tot heden toe bekend is. Zoolang er geen beslissende getuigenissen bestaan, is men hieromtrent op gissingen aan gewezen, doch het jaar te Brussel en de vol gende periode te Heerlen, dus van 1844 tot 1849, moeten voor de vorming van Savelberg als belangrijke jaren worden beschouwd. Al wat hierover te vinden of na te speuren is, zal winst zijn voor een juister inzicht. In 1854 wordt Savelberg priester gewijd, na dat hij aan het Bisschoppelijk college te Roer mond al twee jaar professor is geweest in de geschiedenis, de meetkunde en de Duitsche taal, drie vakken, die niet veel met elkaar te maken hebben, maar die men toentertijd nog heel gerust aan één enkelen leermeester toe vertrouwde, want het studieprogram was niet zoo veeleischend als vandaag, het Latijn was veruit het hoofdvak en er bestond minder ver strooiing in de studie. Tegenwoordig lacht men om die arme professors, die meer uit gehoor zaamheid dan uit deskundigheid doceerden, maar het waren dikwijls baste paedagogen, minder uit vakmanschap dan uit offervaar digheid. Nu wordt Savelberg rector bij de nonnen op het Liebfrauen-eiland nabij Bonn, in Duitsch land dus. Hij bleef er tot 1863, toen hij kapelaan te Schaesberg werd, het dorpje, waar in 1857 Frans Erens geboren was. Het dorpje vindt men aardig beschreven in diens Mémoires (Vér- vlogen Jaren), maar over kapelaan Savelberg, van wien hij misschien nog catechismus-les heeft gehad, spreekt hij niet. Savelberg werd in 1865 overgeplaatst naar Heerlen, waar hij een Maria-Congregatie oprichtte en waar schijnlijk ook een Derde Orde. Hij stichtte er een armenhuisje. Toen het uitgebreid moest worden, kocht hij een kloostertje van de Fran ciscanessen en betrok daarin zelf twee „uiterst eenvoudige en ongezellige kamers", waarin hij veertig jaar lang tot zijn dood in waar lijk religieuze soberheid leefde. In 1871 stichtte Savelberg een Zuster-Congre- gatie, die hij met de zorg voor arme ouden van dagen belastte; op 21 Juni 1872 werden de eerste zeven zusters ingekleed. In 1874 volgde een Broeder-Congregatie met hetzelfde doel. Na zijn ontslag als kapelaan in 1879 wijdde hij zich geheel aan dit liefdewerk. Hij stichtte huizen te Heel, Lanaeken, Waubach, Buggenum, Rothem, Gellick en Stockheim. Ook werden zijn zusters belast met de huishoudelijke bezig heden in de Colleges te Rolduc en Roermond, het klein seminarie van 's Hertogenbosch Beekvliet te Sint Michielsgestel en het groot seminarie van Roermond. Teneinde de ver pleegden in zijn huizen, onder wie vele zwak zinnigen waren, beter te helpen, bestudeerde hij de methoden van Kneipp in Wörishofen en voerde te Heerlen de waterkuur in. Het Maria- bad, het Sanatorium, het hospitaal te Heerlen, danken hun ontstaan aan zijn initiatief. Zijn laatste zorg was voor een doorgangshuis te Den Haag. Hij stierf voordat dit tot stand kwam. Dit is het beeld van een werkzaam en offer vaardig priesterleven, waarin men echter niet op het eerste gezicht de trekken eener bijzon dere uitverkiezing herkent. Savelberg was een verborgen heilige, naar eigen gedachte „een nul", zegt P. Geurts, die lang geleden in „De Tijd" over hem schreef Eerst een onderzoek naar zijn gebedsleven, zijn diepen eenvoud, zijn onwankelbaar Godsver trouwen, toonen de bijzonderheid van dezen man, die reeds vóór zijn dood de faam van heiligheid genoot. Een merkwaardig object voor den psycholoog is hij niet. „Hij was graag alleen, hij was nauw keurig, regelmatig, besloten, ijverig zonder ge neigdheid tot overwerking, niet hartstochtelijk, noch fantastisch" zegt Pater Molenaar. Hij was dus niet het type, waarin men van nature be lang stelt. Ook was hij „volstrekt geen volks man: tot lyriek inspireert hij niet, hij mist vol komen het brilliante, hij is stil, bedachtzaam, spreekt moeilijk en kuchend nauwelijks Neder- landsch, verschanst zich liefst achter klooster muren". Kortom, Savelberg was een erg ge wone geestelijke, met weinig bijzondere gaven van de natuur en zelfs weinig aantrekkelijks in den omgang. Spijts die natuurlijke „gewoonheid", behoort hij „tot de voortrekkers van een hervormde priesterschap, die den nood van haar tijd ver staande en haar sacramenteele merkteeken belevende, haar werk- en werfkracht verzamelt in een allerinnigst contact met God." Zijn leven laat ons weten, dat God niet vraagt naar het interessante, maar naar het waarachtige. In 'n tijd, die het bijzondere over schat en het gewone niet aandurft, is dit een waardevolle les. a. v. D. Van werknemerszijde te Hengeloo vernemen we het volgende: De vertegenwoordigers van de samenwerken de metaalarbeidersorganisaties hebben deze week geconfereerd met de directies van de ma chinefabriek Gebr. Stork en Co., de N.V. G. Dikkers en Co. en de N.V. Hazemeyer over een door hen gedaan verzoek tot loonsverhooging. Gevraagd was de loonen van de oudere arbei ders te verbeteren en de loonen van de jon gere arbeiders en die van hen, die nog niet op het hoogste loon staan, een extra-vergoeding te doen ondergaan. De conferentie heeft nog niet tot een direct resultaat geleid. Vrijdag zal een tweede bespreking worden ge houden, tijdens welke de industrieelen zullen bekend maken of, en in hoeverre zij aan de ver langens der organisatie tegemoet kunnen ko men. Woensdag om 10 uur v.m. wordt in het ge bouw der Finsche legatie te Brussel, een korte rouwdienst gehouden voor den overleden Fin- schen gezant. Daarbij zal een Finsche predi kant voorgaan. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. L. Aström zal daarna naar Antwerpen worden gebracht, om vandaar per Finsch stoomschip naar Finland te worden ver voerd, Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin van 2326 Mei aan Z. M. den Koning der Bel gen zal brengen, kunnen nog de volgende bijzon derheden worden medegedeeld. Zooals reeds gemeld, zal H, M. Dinsdag 23 de zer te 14.25 van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage vertrekxen. De aankomst te Es- schen zal dan zijn te 15.20 uur Belgischen zo mertijd. Aan het station wordt H. M. opge wacht door den Belgischen eeredienst en door verschillende auroriteiten, die aan H. M. zullen worden voorgesteld, waarna de Koningin de eerewacht zal inspecteeren. Bloemen worden aan de Koningin aangeboden door een delegatie van padvinders en door Belgische schoolkinderen. Op het perron zijn verder delegaties van een aan tal vaderlandsche vereenigingen met de vaandels opgesteld. Te 15.30 uur vertrekt de Koningin en komt te 16.30 uur te Brussel aan. De Koning van België wacht de Koningin aan het station op met verschillende militaire en civiele autoriteiten, onder wie de burgemeester van Brussel, minister van Staat Max, de burge meester van St. Josse-ten-Noode (onder wiens gemeente het station gelegen is)en de directeur- generaal der Belgische Spoorwegen. Bloemen worden de Koningin aangeboden namens de Bel gische Spoorwegen door de kinderen van den stationschef van Brussel. De Koningin inspec teert vervolgens het eere-detachement, dat op het perron is opgesteld. Ook zijn daar opgesteld leden van de Hollandsche kolonie en Belgische genoodigden. De Koningin begeeft zich vervolgens, vergezeld van den Koning naar het paleis, waar zij te 7 uur aankomt. Aldaar wordt de eere-wacht geïn specteerd. Te 19.30 uur zal de Koningin het corps diplo matique, bij het Belgische hof geaccrediteerd, ontvangen. Te 20.30 uur is ten paleize een galadiner, dat de Koning der Belgen aan H. M. aanbiedt. 24 Mei zal de Koningin zich te 10.10 uur naar de koninklijke grafkelders te Laeken begeven. Na terugkeer ten paleize te Brussel vertrekt H. M. te 11.30 uur naar het stadhuis aldaar, waar re ceptie zal worden gehouden door burgemeester Max, minister van Staat en de leden van den gemeenteraad van de stad Brussel. Ten paleize teruggekeerd vertrekt H. M. te 13.15 uur naar het kasteel te Laeken, waar te 14.45 een garden-party zal worden gegeven in de wintertuinen van het kasteel. Te 21.25 uur vertrekken de beide Souvereinen naar het Theatre Royal de la Monnaie, waar te hunner eere een gala-soirée wordt gegeven. 25 Mei begeeft de Koningin zich met den Ko ning te 10.55 uur van het Gare du Nord naar Luik, waar zij aan het station Liège Guillemins aankomt. Na de eerewacht te hebben geïnspecteerd, die aan het station is opgesteld, zullen de vorste lijke personen met een jacht over de Maas va ren naar het terrein van de internationale ten toonstelling voor watertechniek te Luik en na aankomst te 14.00 uur zullen H.H. M.M. het Ne derlandsche paviljoen en de verdere tentoon stelling bezichtigen. Om 15.00 uur vertrekken beide souvereinen we der naar Brussel. Te 16.35 uur zal H. M. zich begeven naar de Nederlandsche legatie, alwaar hoogstdezelve een receptie zal houden voor de Hollandsche kolonie. Te 20.15 uur zal H. M. de Koningin in het gebouw der Nederlandsche legatie een diner aan bieden aan Z. M. den Koning der Belgen, den Graaf van Vlaanderen en verdere genoodigden. Na afloop hiervan zal te 22.15 uur een soirée wor den gegeven. Op 26 Mei zal de Koningin te 11.00 uur Belgi schen zomertijd de terugreis aanvaarden Aan komst te Esschen 12.00 uur Belgischen zomertijd, vertrek van Esschen 12.10 uur Belgischen zomer tijd. Aankomst te 's-Gravenhage 13.45 uur Am- sterdamschen zomertijd. De British Broadcasting Corporation B.B.C., zendt vandaag een kort programma uit, in ver band met het bezoek van H. M. de Koningin aan België. Het grootste deel van de uitzending wordt gedaan van België uit, terwijl de heer H. C. Buurman een korte uiteenzetting geven zal uit Nederland, in verband met het koninklijk be zoek en de beteekenis van de Nederlandsch— Belgische betrekkingen. De uitzending begint om 18.30 uur Nederland- schen zomertijd en wel via den „NationaF'-zen- der op een golflengte van 1500 M. Zaterdagmorgen heeft H. M. de Koningin mei gevolg een niet-officieel bezoek gebracht aan het tijdelijk garnizoen te Terheide aan Zee, gemeente Monster. H. M. werd rondgeleid door den reserve lui tenant-generaal J. van Andel, plaatsvervangend commandant van de vesting Holland. Toen H. M. uit den auto stapte, brachten schoolkinderen Haar een zanghulde. Nadat de Koningin de wacht, welke onder commando stond van den kampcommandant kapitein H. F. D. Oxenaar, had geïnspecteerd, nam H.M de loopgraven in de duinen en de soldatenkeu- ken in oogenschouw, om vervolgens weer per auto met Haar gevolg te vertrekken in de rich ting van Hoek van Holland. In Kijkduin heeft de Koningin o.a. de school bezichtigd, waar de manschappen zijn inge kwartierd. In Hoek van Holland werd het kamp van de N.C.R.V. bezichtigd, waar de mariniers zijn ondergebracht. Sinds de tot stand koming van de voorloo- pige regeling tusschen Nederland en de Bel- gisch-Luxemburgsche economische unie zijn zoowel te 's Gravenhage als te Brussel voort durend besprekingen gehouden tusschen gede legeerden van de beide regeeringen, teneinde zoo spoedig mogelijk te geraken tot een defini tieve regeling voor één jaar. De moeilijkheden die alsnog moeten worden overwonnen, zijn grooter gebleken, dan voorzien was. De bespre kingen duren voort. Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer hield Zaterdag 20 Mei j.l. in het Jaar beursgebouw te Utrecht zijn algemeene verga dering, onder leiding van mr. A. baron Schim- melpenninck van der Oye. In, zijn openingswoord memoreerde spn de ac tiviteit van het Verbond in 1938 óp het gebied van Verkeersdagen, Verkeersexamens en de wegcode. De financieele exploitatie van het Verbond leverde aan het eind van 1938 een winst van ƒ563.74 op. Het eindcijfer der begrooting voor 1939 is 13.800. Van de periodiek-aftredende bestuursleden, ir. A. Fick en mr. D. Sanders, werd ir. A. Fick herkozen. In de plaats van mr. D. Sanders werd een nog nader door de afd. Gouda aan te wijzen vertegenwoordiger gekozen. Uit de vergadering kwam de wensch naar voren, een rouleer-systeem in te stellen, zoodat elke afdeeling gedurende een bepaalden tijd in het bestuur zitting zal hebben. De voorzitter deelde mede dat, naar aanlei ding van een ingekomen motie, aan de regee ring een request is gezonden, om te bereiken, dat geen tramlijnen meer op de snelverkeers- wegen zullen voorkomen. De plannen van het Verbondsbestuur, dit jaar wederom een Verkeersboekje uit te geven, Ver keersdagen te organiseeren met een Nat. Veilig Verkeerspuzzle-wedstrijd en een Remmen- en Lichtweek voor wielrijders te houden, werden ondersteund. De afd. Hilversum stelde voor, een verkeers- onderwijs-dag te organiseeren. Het bestuur zou het initiatief in studie nemen. De afd. Eindhoven stelde voor propaganda te maken voor gemeentelijke voorrangswegen bin nen de bebouwde kommen der gemeenten. Ook drong Eindhoven er op aan, dat ge meentebesturen de verkeersbakens bij opgebro ken wegen e. d. op de juiste wijze zullen aan brengen. De heer Rienks, voorzitter van de Commissie ter uniformeering van de Verkeers-examens deelde aan het slot van deze vergadering mede, dat het denkbeeld wordt bestudeerd, om een schema op te stellen, volgens hetwelk in alle plaatsen het theoretisch en practisch examen georganiseerd en gelijkgesteld zou worden. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur en het bestuur der Haagsche afdeeling van de „Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede" is Zater dagnamiddag in de groote rechtszaal van het Vredespaleis te Den Haag een bijeenkomst ge houden ter herdenking van het feit, dat veertig jaren geleden de eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage samenkwam. Aanwezig waren o. a. de president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, dr. Guerrero, eenige leden van dat hof; prof. dr. J. P. A. Frangois namens het bestuur der Car- negie-stichting, mr. Crommelin, secretaris-ge neraal van het Permanente Hof van Arbitrage, Staatsraad mr. J. Schokking, het Eerste Ka merlid prof. mr. D. van Embden en vertegen woordigers van eenige vredesvereenigingen. Mr. A. M. Joekes, voorzitter van de Haagsche afdeeling, sprak woorden van welkom, in het bijzonder tot den president van het Internatio nale Gerechtshof en de heeren Frangois en Crommelin. Vervolgens hield dr. J. P. Fockema Andreae voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede, een voordracht over: „De plaats van Nederland in de inter nationale samenleving in 1899 en nu." Daarna sprak mr. M. J. van der Flier, voor zitter van de propaganda-commissie der Haag sche afdeeling, over: „Internationale arbitrage en rechtspraak ten tijde der eerste Vredescon ferentie en haar latere ontwikkeling." Na afloop van de samenkomst maakten vele aanwezigen gebruik van de door dr. Jac. ter Meulen, bibliothecaris van het Vredespaleis, ge boden gelegenheid tot bezichtiging van de Gro- tius-collectie, welke zoojuist met een nieuwe belangrijke uitgave is verrijkt. Aan het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs in de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot deelneming in preferent kapitaal der Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden en bevordering van de uitbreiding der fabriek met een walserij, is het volgende ontleend: Bij de overweging van deze wetsontwerpen in de afdeelingen verklaarden enkele leden, het onwaarschijnlijk te achten, dat het bedrag van f 700.000, waarvoor de staat zal deelnemen, het welk toch slechts een onderdeel vormt van het totaal bedrag aan preferent kapitaal van f 1.875.000, niet ook uit particuliere investeering had kunnen worden gevonden. Zij stelden de vraag, of het der regeering is gebleken en zoo ja, op welke wijze dat het Nederlandsche particuliere kapitaal weigert deel te nemen in de Nederlandsche industrie, i.e. in de Konink lijke Hoogovens en Staalfabrieken N.V. t° IJmuiden. Dezelfde leden vroegen, hoe de regeering zich voorstelt het verlies van f 3.000.000, ontstaan door dé afstempeling met 40 pet. van het ge wone aandeelenkapitaal van f 7.500.000, te dek ken, alsook of het bedrag, waarmee de staat in de hoogovens deelneemt, geheel of gedeelte lijk mag worden vervreemd, zonder goedkeu ring van de Staten Generaal: dit laatste in verband met 's ministers mededeeling in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, dat een machtiging bij de wet niet was ver- eischt voor bewilliging in de evenbedoelde af stempeling. Andere leden konden zich met de door do zooeven aan het woord zijnde leden geuite cri- tiek niet vereenigen. Zij stemden in met de deelname van den staat en wezen er op, dat particulieren zich geenszins afzijdig hebben ge houden, Blijkens het eindverslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen voor het dienstjaar 1938, verklaarden eenige leden het te betreuren, dat de wijziging, gedurende het openbaar overleg tusschen regeering en Tweede Kamer in het wetsontwerp gebracht, een niet onbelangrijk oponthoud in de verbete ring vah onze defensie-uitrusting heeft veroor zaakt en dat daaruit bovendien noodelooze kos ten zijn voortgevloeid. Goedkeuring door de Staten-Generaal achter af van regeeringsmaatregelen is, dus spraken deze leden, reeds zóó gebruikelijk in ons land, dat zij niet vermochten in te zien, waarom thans eensklaps op het stuk der defensie an ders en wellicht niet zonder opzet tegen den uitdrukkelljken wensch van de regeering in moest worden gehandeld. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, vernemen, hoeveel de kosten bedragen, welke een gevolg zijn van het votum der Tweede Ka mer te bedoelder zake. Andere leden verklaarden hiertegenover, dat zij de voorgenoemde wijziging in de wetsvoor- dracht toejuichten. Zij achtten mèt de meerder heid der Tweede Kamer niet oorbaar, dat de regeering uitgaven doet, zonder daartoe wette lijk bevoegd te zijn. Met klem betwistten zij. dat aan de beslissing, te dier zake genomen, an dere motieven ten grondslag zouden hebben ge legen dan het streven naar een juiste uitoefe ning van het budgetrecht. Een echtpaar te Groningen ontving dezer dagen over de post een pakketje, inhoudende een monsterdoosje van een bekende chocolade fabriek. In een bijgevoegden brief werd mede gedeeld, dat de bonbons, chocolade en cacao als proef bedoeld waren. De afzender schreef er bij, er van overtuigd te zijn, dat het echt paar, na de bonbons geprobeerd te hebben nooit meer andere chocolade zou eten. Man en vrouw hadden geen argwaan en zij proefden van de bonbons. De vrouw spuwde deze echter direct weer uit, daar de bonbons een zeer bij tenden smaak hadden. Zij kreeg nu argwaan, temeer daar het bijge voegde schrijven, geen briefhoofd vertoonde. De politie werd in het geval gemengd en uit het onderzoek van de recherche bleek, dat hier een poging was gedaan, om de vrouw te vergiftigen. De aandacht viel op de vroegere kostgangster van de familie, de 29-jarlge mej. H. B., onderwijzeres te Dalen (Dr.), die jaren geleden bij de fa milie had ingewoond. Door een ontstane ruzie, waarbij zelfs proces verbaal was opgemaakt wegens mishandeling en huisvredebreuk, was mej. B. echter genood zaakt het huis van de familie te verlaten. De officier van justitie te Groningen had echtei tegen haar geen vervolging ingesteld, onder de voorwaarde, dat zij de familie verder niet las tig zou vallen. Aan deze voorwaarde heeft zij in den loop der jaren echter niet voldaan en zij kwam meermalen van Dalen naar Gronin gen, om het de vrouw lastig te maken. Zij werd dezer dagen bij haar aankomst te Groningen door de politie gearresteerd, onder verdenking van poging tot vergiftiging. Zij ont kent echter iedere schuld. Thans is te Dalen eveneens gearresteerd een 16-jarige broer van de onderwijzeres als verdacht van medeplich tigheid. Beiden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. In Egmond Binnen woont een betrekkelijk nog jonge man, die onlangs kennis maakte met een jongedame uit Amsterdam, die het beroep van buffetjuffrouw uitoefent en op wie hij verliefd raakte. Het meisje voelde blijkbaar ook veel voor den jongeman. Het paar kende gelukkige dagen en het was een zeer normaal verschijnsel, dat reeds spoedig over trouwplannen werd gesproken. Vooral de jongedame uit Amsterdam was hier voor zeer enthousiast; de zeelucht trok haar blijkbaar zeer en het zou op korten termijn kun nen gebeuren, want de jongeman had haar be reids medegedeeld, dat het geld voor een uitzet wel aanwezig was. „Geef het mij maar", zoo zeide zij hem, „in Amsterdam kan ik goede en mooie meubelen koopen." En de man gaf zijn geliefde het geld en hij was gelukkig. Zou niet spoedig een schoone droom werkelijkheid worden? Het meisje kocht en kocht zoo verklaarde zij haar aanstaanden man althans en het geld verdween als sneeuw voor de zon. Toen de man op den duur geen geld meer had en zijn meisje hem vertelde, dat het beslist dit en dat nog moest hebben, leende hij geld van zijn moeder. Het bedrag, dat naar Amsterdam was gegaan, beliep in totaal reeds 6000, maar een uitzet zag de Egmondsche familie niet. Toen eerst kreeg de moeder argwaan en op een helder moment nam zij de politie in den arm, die de vrouw ontmaskerde. De vrouw is van Amsterdam naar Egmond- Binnen overgebracht en in arrest gesteld. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burge meester der gemeenten Everdingen en Hagestein F. N. H. Gurck. Aan prof. mr. A. S. de Blecourt is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid (ambtshalve voorzitter) van den raad van beroep (D. B.) te Leiden, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Met ingang van 1 Juli is benoemd in den raad van beroep voor de directe belastingen te Leiden voor een tijdvak, hetwelk eindigt met ingang van 1 Mei 1943: 1. tot lid (ambtshalve voorzitter) mr. C. Punt, thans plaatsvervangend lid (ambtshalve plaats vervangend voorzitter) van gemelden raad; 2. tot plaatsvervangend lid (ambtshalve plaats vervangend voorzitter) mr. J. Slagter te Leiden en prof. mr. B. M. Telders te Leiden. Aan mr. W. A. Vos is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid (ambtshalve voorzitter) van den raad van beroep (D. B.) te Zwolle, on der dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch mr. dr. P. N. Kooien, directeur van het bijkan toor der Rotterdamsche Bankvereeniging te 's Hertogenbosch en mr. H. J. M. Loeff, burge meester der gemeente Vught. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5