J. W. A. Beijnes t In memoriam J. W. A. Beijnes Katholiek Haarlem eere den doode Een groot man Het nieuws van' heden Bij het verscheiden van J. W. A. Beijnes WANDGEDIERTE T „SINT PETRUS" ALPH. ELSENBURG VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het Weer sjfMM ging van ons heen Fa. H. v. LOON - Tel. 23037 N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ maliebaan 50 utrecht Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, ÜITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 22 MEI 1939 - AVONDBLAD Most up to date firm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY- Bekend industrieel en zeer gezien Haarlemmer overleden h 6n mm flfe De heer J. W. A Beijnes in zijn laatste levensjaar Benoeming 63e JAARGANG No. 21798 WANDGEDIERTE DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit's Katoenfahrieken. Deventer Marquisettes Voile» Etamiwes Telegram-ad res „Facta" N Z.Voorburgwal 165-167,Tel.32087-49313,A'dam FanciestSilks Lawns Cretonnes Chintzes Zondagavond is na een kortston dige ziekte na tijdig voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden in den ouderdom van 86 jaren te Heemstede overleden de heer J. W. A. Beijnes, voorheen president-commissaris der N.V. Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Haar lem, president-commissaris der N-V. Drukkerij „De Spaarnestad", com missaris van de voormalige N.V. de «Spaarnebank", van de cultuur maatschappij Kali Djompo, enz. Wat in den loop der laatste Jaren reeds her haaldelijk we*l gevreesd en ook onvermijdelijk homen moest, is thans een feit geworden: de heer J. w. A. Beijnes is gestorven! Een voor treffelijk mensch, een braaf katholiek is met hem heengegaan. Reeds eenige jaren leefde de heer Beijnes, daaraan katholiek Haarlem zooveel te dan ken heeft en die immer zooveel belangstelling op gebied heeft getoond, teruggetrokken in 2Uh woAing aan de Valkenburgerlaan 25 te heemstede, maar niettemin zal Roomsch Raarlem zich moeilijk het onherstelbaar verlies van dezen edelen, onversaagden katho- hek kunnen realiseeren, het kunnen stellen Wilder zijn raad en steun. Voor menigeen was hij een goed vriend, voor anderen in menig op- Zicht een goed vader. Bij de doodsbaar van deze door en door haarlemsche figuur denken wij allereerst wat de heer Beijnes is geweest als mede firmant van de Koninklijke Fabriek van Rijtui- 8en en spoorwagens en aan wat hij deed voor he R. K. Pers in Haarlem en verre omgeving hoor de oprichting van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad. Het zal wel niemand verwonderen, dat de heer Beijnes als de voornaamste taak, waaraan hij zijn werkkracht had te geven, beschouwde het leiding geven aan de bekende wagonfabriek. Ra in Aken zijn technische studies te hebben voltooid en eenigen tijd practisch gewerkt te hebben bij de Staatsspoorwegen te Tilburg, be ton hij zijn werkzaamheden in de fabriek, waar he beide stichters zijn oom, de heer J. J. Seijnes en zijn vader, de heer A. J. Beijnes hem hun waardevollen steun verleenden. Reeds op 25-jarigen leeftijd werd de heer Beij nes in de firma opgenomen. De beide stichters °verleden resp. in 1888 en 1901. De neer Beijnes hleef tot 1 Januari 1918 als firmant de fabriek besturen, eerst naast zijn neef, deh heer J. J. F. Seijnes, daarna met diens zoon, den heer Ir. J. Beijnes. Bij gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van den heer Beijnes schreef men Van hooggeachte zijde over het werk van den heer Beijnes o.m. het volgende: Het behoeft ®6en betoog, dat de heer Beijnes gedurende zijn 'aige loopbaan een belangrijke ontwikkeling Meemaakte, zoowel op technisch als op sociaal terrein. Hij, die nog meewerkte aan de afleve ring van luxe-rijtuigen, zag later de groote, Moderne spoorwegrijtuigen de steeds meer uit gebreide werkplaatsen verlaten. En de jonge "han, die in het begin van zijn loopbaan om vijf hur des morgens zijn werkdag begon en om ne ten uur des avonds beëindigde, zal zich toen hiet hebben ingedacht, dat hij later met de 48- brige werkweek, wettelijk geregeld en bewaakt, hertrouwd zou zijn. Voor de groote sociale belangen van de Arbeiders der fabriek had de heer Beijnes steeds een open oog; vele malen trof hij maat delen, die ons thans wellicht niet buitenge woon schijnen, maar die in dien tijd, waarin hij daartoe het initiatief nam, zeer vooruitstrevend Waren. Bat de firma „Beijnes" een der eerste onderne mingen was, die een goed geregeld ziekenfonds bezat, is zeker niet in de laatste plaats aan hei ko m te danken. En ter gelegenheid van zijn 'Peren huwelijksfeest, in 1893, stichtte nij v°or zijn werknemers het Weduwenfonds „Hulp b°or Eendracht". Dit fonds verkreeg een der tigtal jaren later, na de invoering van de Wet jto het Levensverzekeringsbedrijf, zonder eenig ezwaar de toestemming der Verzekeringskamer d zjjn arbeid voort te zetten. Zeker spreekt dit v°or den juisten kijk en de kundige leiding van "en stichter. In het licht van deze en dergelijke feiten mag et begrijpelijk heeten, dat van zijn werknemers ïelf een actie uitging om de verdiensten van ®en heer Beijnes ook van regeeringswege er- *®nd te zien. En met succes, want in 1910 werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Toen de firma in 't jaar 1918 in een N.V. werd üigezet, werd de heer Beijnes haar president- dnmissaris en langzamerhand ging hij, bij het 'Vnmen zijner jaren, zijn werkzaamheden be kken. Hoezeer het belang der fabriek hem b°chthans ter harte bleef gaan, bleek wel het b'ridelijkste in 1930 toen de N.V. kort na el- ^ar haar beide directeuren verloor en de toen Vi. Ods 77-jarige gedurende bijna een jaar de da- djksche leiding weer op zich nam, met onver- 'auwden ijver en steeds jeugdig gebleven dst zich opnieuw inwerkend in omstandig- en werkzaamheden. Toen de moeilijk- den van deze periode met succes overwonnen ai'en, achtte de heer Beijnes den tijd gekomen het voorzitterschap van den Raad van ^0thmissarissen in jongere handen te leggen. 0,hmissaris bleef hij echter en zijn belang- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!! VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: n VOOR HET GEHEELE LAND: gedeeltelijk bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, meest zwak- ke veranderlijke wind. Zon op 4.57 - onder 20.57 - Licht op 21.27 Maan op 8.10 onder 23.58 25 Mei E.K. stelling in het werk bleef even groot als voor heen. Op zijn verdiensten voor de katholieke Pers in Haarlem en omgeving en in zekeren zin voor de katholieke pers in geheel Nederland wordt elders in dit blad de aandacht geves tigd. Maar tot deze twee terreinen, ruim voldoen de om het leven van een arbeidzaam man te vullen, bleef zijn werk niet beperkt. Het katholieke leven in Haarlem in den ruimsten zin van het woord had zijn aandacht. Het zou gemakkelijker zijn te zeggen welke goede werken nimmer zijn steun hebben ge noten dan die op te noemen, die in den loop der jaren door zijn initiatief en arbeid werden gesticht, gepropageerd, gestuwd, verder gehol pen en in stand gehouden. En dan denken wij allereerst aan het groote aandeel, dat hij aan den strijd voor de ka tholieke school heeft gehad. Hij voerde dien strijd op de best denkbare manier, n.l. door scholen te stichten en te helpen in stand hou den. Een gedenksteen In de R. K. school aan de Gedempte Oude Gracht draagt zijn naam als dien van een der oprichters. Zoo menigmaal wordt als de mooiste episoden uit den emanci patiestrijd der Nederlandsche katholieken hun bereidvaardigheid aangehaald in het brengen van offers tot instandhouding van de R. K. bijzondere schooi en inderdaad is de door hen betoonde milddadigheid op dit gebied bewon derenswaardig. zy wisten, dat het ging om een der hoogste goederen op aarde, om het bezit van de ziel van het kind. En nu doen wjj niemand tekort als wij er aan herinneren, dat vooral de heer Beijnes zich op dit gebied niet onbetuigd heeft gelaten. In den strijd om de gelijkstelling van de ka tholieken heeft de heer Beijnes ook een voor naam deel genomen door zich voor zijn katho liciteit nimmer te schamen. Zoo wist heel Haarlem dat hü een der meest vooraanstaande en ijverigste leden was van de St. Vincentius- vereeniging. Deze bijzonderheid brengt als van zelf de groote milddadigheid van den heer Beijnes in herinnering voor de armen. Het leed, dat hij verzacht, de vreug de, welke hij in den loop van zijn lang leven aan de armen verschaft heeft, het goed, dat hij in stilte heeft verricht, zal nimmer door iemand gekend of beschreven kunnen worden. Er was wel geen liefdadige instelling, die geen beroep op hem deed en zijn naam prijkte im mer op de lijst van donateurs en begunstigers. Hoe veelzijdig zijn werkzaamheid op katholiek sociaal en godsdienstig terrein is geweest moge nog blijken uit het feit, dat hij, on danks zijn langdurige dagtaak, kans heeft ge zien vele jaren op voortreffelijke wijze het di recteurschap waar te nemen van het zangkoor der Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt, dat hij tal van jaren lid van het kerkbestuur is geweest der St. Jozefskerk aan de Jansstraat, en dat hij vele jaren bestuurslid was van de R. K. Kiesvereeniging in Haarlem. Van zijn andere functies vermelden wij nog, dat hij commissaris was van de Spaarnebank, van de cultuur maatschappij Kali Djompo enz Om zijn groote verdiensten op godsdienstig terrein benoemde Z. H. de Paus hem in 1924 tot commandeur in de Orde van den H. Gre- gorius den Grooten. Door H. M de Koningin werd de heer Beijnes in 1910 benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau en in 1932 tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer J. W. A. Beijnes werd 17 Januari 1853 te Haarlem geboren. Haarlem heeft in den heer Beijnes een zij ner beste burgers verloren; katholiek Haar lem een zijner sterkste steunpilaren en een mooi sterkend voorbeeld. De herinnering aan de aan trekkelijke persoonlijkheid van den heer Beij nes zal velen een prikkel zijn om zich in dienst van de gemeenschap en den godsdienst te blij ven stellen. De katholieken van Haarlem hebben reden den heer Beijnes dankbaar te zijn voor zijn goede voorbeeld en zijn goede werken. Laten zij dat doen door op echt christelijke wijs den heer Beijnes hartelijk in hun gebeden te gedenken, in de troostrijke gedachte van de gemeenschap der heiligen. Een gelukkige toevalligheid mag het heeten dat juist voor-verleden week Maandag 's heeren Beijnes' heerzoon, de zeereerw. heer pater J Beijnes, missionaris op de Hawaï-eilanden voor eenige maanden vacantie in het vadenijk huis was weergekeerd; deze gebeurtenis, waar naar de heer Beijnes vurig verlangde, heelt hem nog zeer veel vreugde verschaft. Den daar op volgenden Woensdag werd hij echter helaas, ziek en zijn toestand verergerde van dag tot dag. Tenslotte gaf de toestand tot zooveel on gerustheid aanleiding, dat Maandagmorgen d.v. den heer Beijnes door den pastoor van het Valkenburgerplein de H.H. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. De heer Beijnes is zacht ontslapen, nadat hij nog het geiuk heeft mogen smaken den heerzoon, op wien hij zoo trotsch was, terug te zien. f.3 ii. De zeereerw. heer J. Duzée van de Orde der Lazaristen is overgeplaatst van Brunssum naar het rectoraat Mariaveld te Susteren. Een naamlooze vennootschap is in onze moderne samenleving een merkwaardige figuur. Zij schijnt naar buiten een koud, gevoelloos wezen, enkel er op uit om zaken te doen, om handel te drijven, winsten te maken. Inderdaad echter heeft ook de naamlooze vennootschap haar eigen, intense leven, haar soms zeer bewogen geschiedenis met blijde en droeve dagen. Dat gevoelen de bestuurders van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad wel neel sterk, nu de dood den president-commissaris uit hun midden wegneemt. Er is over dezen doode heel veel te memo- reeren en voor het nageslacht vast te leg gen. Wij zullen ons hier er toe bepalen hem als oprichter en bestuurder van De Spaar nestad te gedenken; dat alleen geeft reeds stof genoeg. In het laatst der vorige en in het begin dezer eeuw toonden Haarlem en wijde om geving een sterke neiging naar een open baar, katholiek leven'; en als gewoon ver schijnsel in die dagen werd al spoedig de behoefte aan een eigen dagblad gevoeld. De toenmaals bestaande Nieuwe Haarlemsche Courant kon in die behoeften niet voorzien. Zoo zien wij den onvergetelijken deken Bosman en den toenmaligen secretaris van het Bisdom, den inmiddels eveneens over leden deken Van Dam, met de heeren J. W A. Beijnes en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, het initiatief nemen tot stichting van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, met het doel: het drukken en verspreiden van nieuwsbladen en andere lectuur in katho lieken geest. Nooit hebben de stichters van deze vennootschap kunnen bevroeden, welke bergen van zorgen en moeilijkheden zij zouden moeten overklimmen, eer zij den top van heden zouden bereiken. En nu wij aan het doodsbed van den heer Beijnes staan, durven wij vragen: zou het wel zonder deze zeer bijzondere persoon lijkheid zijn gelukt, der Spaarnestad haar huidigen vorm te geven, en vooral, zou men de moeilijkheden ooit zonder hem te boven zijn gekomen? Nu zijn bescheidenheid ons niet meer tegen kan houden, meenen wij het wel te mogen zeggen: neen, zonder hem zou het niet zijn gegaan. De Spaarnestad met aanvankelijk niet anders dan de kleine Nieuwe Haarlemsche Courant, is voor hem een levenswerk ge weest. Naast de hem aangeboren zakelijk heid van den practischen koopman had hij het optimisme van zijn sterke Roomsche overtuiging. Daardoor is het gelukt om van een kleine, onaanzienlijke drukkerij op de Kinderhuisvest een der grootste uitgevers- en drukkersbedrijven van Neder land te maken. De Spaarnestad was hem dierbaar boven al zijn andere werk voor de publieke zaak, niet om tijdelijk gewin, maar om het werk zelf, om de Roomsche dagbladen, om de Katholieke Illustratie, om de ruime ver spreiding van goede lectuur. Voor ons staat 's heeren Beijnes' beeld als van een onvergetelijk man. Zoo menigmaal herinnerde hij ons aan den eik, door Vondel ons geschilderd als het voorbeeld van kracht en taaiheid. Ja, een reus, dat was onze nu ontslapen J. W. A. Beijnes. Hij stond onverstoord te midden van de levensstormen, het hoofd rechtop, den rug stram, de handen tot een vuist ge knepen als het noodig was, gereed om te strijden voor zijn overtuiging, te lijden en te verdragen, wat God hem overzond. Eindelijk is ook deze reus door de slagen van den niemand ontzienden dood gevallen. Het is ons een blijde gedachte te weten, dat nog vele jaren van zijn levensavond ver blijd zijn door den grooten bloei van De Spaarnestad. De figuur van den heer J. W. A. Beijnes blijft voor ons in dankbare herinnering en als een lichtend voorbeeld van levensernst, levensmoed, vastberadenheid en Godsver trouwen. Hij ruste zacht na zoo zwaren arbeid! J. W. LUCAS C. P. OOMS De fraaie plaquette in brons, welke de directie der N. V. De Spaarne stad nog zeer onlangs, n.l. op Maandag 8 Mei l.l., den heer J. W. A. Beijnes vereerd heeft Wat hebben wij allen verloren aan dezen voortreffelijken Katholiek, die tot in zijn hoogen ouderdom voor jong en oud een voorbeeld was van een krachtig geloofsleven, en een onbeschroomd getuige voor de Waar heid. Deze man heeft zich nooit voor zijn geloof geschaamd. Overal, waar zijn plicht hem riep, heeft hij zijn geloof openbaar beleden. Deze man richtte, nog vóór de Rerum No varum van Zijne Heiligheid Paus Leo XIII de richtsnoeren aangaf voor een betere maatschappelijke orde, reeds uit eigen initiatief een Fonds op voor zijn zieke werk lieden en een Fonds voor zijn ouden van dagen. Wie onzer in Haarlem maar vooral van de parochianen van St. Jozef zal niet met groote dankbaarheid Hem gedenken, die iederen morgen daar statig rechtop ge knield, zat in zijn bank, dien zij zoo dikwijls zagen, rustig wachtend onder de kleinen en onder de nederigen en eenvoudigen, tot zijn eigen beurt kwam om in den Biechtstoel zich zeiven voor God te vernederen, en dan met blij gelaat naar zijn plaats terugkeerend, één met zijn Meester. Wie onzer herinnert zich niet, hoe hij iederen morgen opging naar de Heilige Tafel, naar den Liefdedisch des Heeren, en hoe hij, anders rechtopgeheven, dan diep gebogen en de handen op de borst gekruist, Jezus ontving, naar zijn plaats terugkeerde en met Christus vereenigd was, als St. Jo annes in het Avondmaal. Deze heerlijke mensch heeft niet alleen ons gesticht door zijn geloofsleven, maar ook door zijn charitatief werk. God alleen weet, dat hij zijn geld niet behield voor zichzelf, doch overal waar gevraagd werd, schonk. Wat heeft Haarlem aan hem alleen reeds te danken! Maar zijn naam mocht nooit worden ge noemd. Hij koos anderen uit, en dezen moesten van den onbekende de gaven rondstrooien, gaven naar Indië, gaven naar China, gaven naar het diepste van Afrika, gaven in de allerkleinste plaatsen van ons land, terwijl hij zelf als de eenvoudigste der eenvoudigen leefde. Nu is hij van ons heengegaan, en het groote Loon, dat God beloofd heeft aan hen, die weldoen, zal zeker hem niet worden onthouden. Het is echter de plicht van geheel katho liek Haarlem, van alle standen, om dezen onvergetelijken man te eer en met hun gebed, opdat Hij, die altoos bad voor ande ren, altoos gaf aan anderen, door ons gebea zoo heden nog moge zijn bij zijn Grooten Meester, Dien hij gediend heeft, trouw en eerlijk tot aan het einde. H. C. J. SONDAAL, Deken van Haarlem. Met den heer J. W. A. Beijnes is weer een van de pioniers van onze industrie heengegaan. Een van die harde werkers, die hun groote gaven in dienst van hun bedrijf stelden, wier heldere geest hen in staat stelde, de industrie in vaste banen te leiden en tot bloei te bren gen en waaraan ons land zijn welvarende in dustrie te danken heeft. Nadat hij de Technische Hoogeschool te Aken doorloopen had, werd hij in 1877 als deelgenoot in het bedrijf opgenomen. In 1888, na het over lijden van zijn oom, den heer J. J. Beijnes, kreeg hij de leiding van het bedrijf in handen, te zamen met zijn neef, den heer J. J. F. Beijnes. Moeilijke jaren van herhaaldelijk intredende groote slapte heeft men toen doorgemaakt, maar de beide neven wisten van nu af aan de zware buitenlandsche concurrentie het hoofd te bie den, waarbij het aan het heldere koopmansin zicht van den nu juist ontslapene is te danken dat een langdurige bloeiperiode van onze fa brieken begon. Hoewel hij in latere jaren de man was, die niet in de eerste plaats naar buiten optrad, maar die zich meer met het interne deel der zaken bemoeide, waren het toch vooral zijn heldere geest en juist inzicht, waaraan alle moeilijke problemen, die zich voordeden, wer den getoetst, een heldere geest, dien hij tot het einde behouden heeft. Zijn zorgvol hart strekte zich ook uit tot de velen, die aan het bedrijf verbonden waren, en hij voelde sterk de plichten, die op hem rustten tegenover het groote personeel, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd. De verschillende fabrieksfondsen zijn dooi hem gesticht of gesteund en in moeilijke tijden stond niet alleen zijn hart, maar ook zijn beurs wijd open voor allen, die hij onder zijn zorg wist. In 1917 werd de familiezaak in een naamlooze vennootschap omgezet en gaf hij zijn deel van de leiding over aan zijn zoon. Nadien trad hij op als president-commissaris en later als lid van den raad van commissarissen. Dat zijn stem zeer veel gewicht in den raad had, behoeft nauwelijks gezegd, maar typisch was het weer voor zijn scherp inzicht, dat hij in den raad uitsluitend commissaris was en Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuivering-onderneming ..Radicaal", Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657, H'lem Op het gebied der vrije stad Danzig von den ernstige incidenten tusschen Polen en Duitschers plaats. Zoowel van Poolsche als van Duitsche zijde werden protesten geuit. Onthulling van het grafmonument voor wijlen Z- Em. W. M. Kardinaal van Rossum te Wittem Overleden is de heer J. W- A. Beijnes, commissaris der N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Haarlem De nota inzake Oss; ambtenaren mogen niet voor de Kamercommissie verschij nen. De portefeuille van financiën is vandaag overgedragen aan dr. Colijn. Zeldzaam natuurverschijnsel boven ons land. Waarschijnlijk een gloeiende me teoor. Gecompliceerd verkeersongeluk te Jut- phaas- Een doode en twee gewonden. Vosta en V.V.A- leiden in de kampioens competitie van den I.V C.B. K.N.V B.Ajax wint in Eindhoven, NEC slaat Achilles. ZAC en TVC degra- deeren. Middelkamp wint het criterium van Am sterdam- Nederlandsch korfbalteam slaat België met 42. Voor ieder type wagen maakt FISK de juiste band U vindt de FISK-vgrkoopers in ieder deel van 't land. Een maximum aan rij-comfort met minimum .slijtage dat is wat FISK U garandeert; vraagt FISK in Uw garage. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM zich buiten de dagelijksche leiding hield, waar van hij nu eenmaal afstand had gedaan. Nog eenmaal zou de stoere grijsaard in al zfjn kracht naar voren komen. Toen in 1930 de vennootschap plotseling het verlies leed van zijn beide directeuren, nam hij zonder aarzelen en volkomen onbaatzuchtig het roer stevig in handen en koerste zonder beden ken in de richting, die hij onmiddellijk als de juiste zag. Niet zoodra echter waren de moei lijkheden overwonnen of hij trok zich weer terug op zijn post als commissaris, dien hij tot bet einde heeft vervuld. Gedurende twee en zestig jaren was h.j dus in verschillende functies aan ons bedrijf ver bonden. Hij was een groot man. Wij zullen hem niet vergeten. H. J. M. BEKKERS Met J. W. A. Beijnes is een „figuur" uit onze kringen heengegaan. Stoer is hij geweest en sterk; stoer van geest, sterk en breed van ka rakter. Rechtschapenheid, naastenliefde, een voud waren zijn in het oog springende deug den. Bovendien was hij van een oprechte en mannelijke vroomheid, die zijn omgeving voor al stichtte in dagen van beproeving, welke hem in zijn lange leven niet bespaard bleven. Gevormd in en als leider van een bedrijf, waarvan de reputatie onze landsgrenzen verre overschrijdt, was hij man van zaken; idealist echter tevens. Want meen niet, dat hfj naam of arbeid zou geleend hebben aan een onder nemen, wanneer niet overwegingen van ideëelen aard den voorrang hadden gehad. Juist deze zoo zeldzame tweezijdigheid van karakter is het geweest, welke de hoogachting en het vertrou wen afdwong, die hem in zoo ruime mate deel achtig zijn geworden. Hij was in één woord een mensch, van wien naar waarheid valt te getuigen, dat het een voorrecht heet hem gekend te hebben. Is het nog noodig te zeggen, dat allen van „De Spaarne-Bank", waaraan zijn naam vanaf de oprichting zoo nauw verbonden bleef, zijn verscheiden oprecht en diep betreuren? TH. WESTERWOUDT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1