IiiuJmiun Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen Prins Bernhard beschermheer OOSTEN CEBUTO PIHKSTERREIZEN Haarlem, 22 Mei Van der Linden's Bakkerijen JAAR VERGADERING TE HAARLEM CEBUTO REISBUREAU HONGER MAAKT RAUWE BOONEBÏ ZOET MAANDAG 22 MEI 1939 J. W. A. Beijnes t H.H. Uitvaartdiensten en ter aardebestelling Grootsche bedevaart naar Heiloo Buitengewoon geslaagde tocht GEMEENTEZAKEN Verbindingsweg van Zomer- vaart naar Nieuweweg Waarborgfonds Sportweek 77 nieuwe schuurtjes Verkoop grond Benoemingen GEMEENTERAAD De gemeenteraads verkiezingen R.K. Staatspartij in Haarlem lijst 2 BRUG OVER DE JAN GIJZENVAART R.K. VROUWENBOND H. Mis mej. dr. Mia van der Kallen E.D.O.—HILVERSUM Het voorjaarsconcert van de R.K. Oratoriumvereeniging SPORTTERREINEN Ontlasting van het terrein aan de Kleverlaan Jaarverslag De herstellingswerken aan den Martinitoren GESLAAGDE EXCURSIE NAAR DE K.R.O.-STUDIO'S Jubileum T.H.B. TCütSf: (AooA XZvü IrJjikAAcOi cJts GjGMS&uTl HAARLEM AGENDA Bioscopen 23 Mei Apotheekdiensten R.K. Harmonie St. Caecilia Haarlem-N. verbek OW sl^ET BOOG AZ Maar als de kinderen 9eei>. echte honger hebben, dan? Geef ze dan het s"]3' kelijke brood van Van Linden. ER ZIJX WEE GOEDKOOPERE SMEERMIDDELEN DAN MOTOR OIL A= MAAR ER IS GEEN MIDDEL DAT GOEDKOOPER SMEERTl IDraagt de smeertechnische motorverzorging op aan een bekwaam vakman - L'w garagehonder! STAD De H.H. Uitvaartdiensten zijn Woensdag a.s. In de parochiekerk van den H. Joseph aan de Jansstraat te Haarlem. De stille H.H. Missen zijn te zeven en te acht uur, de plechtige H. Requiemmis om half tien uur, waarna ter aardebestelling in het familiegraf op het R. K. kerkhof St. Barbara. Zoowel van de gebouwen van Bejjnesfabrieken als van de N.V. Drukkerij ,X>e Spaamestad" te Haarlem waait de vlag halfstok. Reeds langen tijd heeft men een bedevaart naar Heilco aangekondigd, die aanspraak zou kunnen maken op het praedicaat grootsch. Dit is het inderdaad geworden. Gistermorgen om 8.55 vertrok een extra-trein met een zeer groot aantal bedevaartgangers en toen er zich in Heiloo enkele honderden fietsers bij aansloten, waren er naar schatting 700 per sonen aanwezig. Met het prachtigste zonnige Meimaandweer mooier weer had men niet kunnen verlangen trok men van het hek van het genade-oord op naar de kapel onder koraal- muziek van „Utile Dulci" en het zingen van een Marialied. In de kapel werd een plechtige H. Mis opge dragen door den geestelijken leider van de bedevaart den weleerw. heer P. Popper, met as sistentie van de weleerw. heeren H. Herink en L. A. M. van Teylingen. Onder het H. Misoffer hield kapelaan Popper een indrukwekkende pre dikatie over Maria. Om half één werd de kruiswegoefening ge beden in verschillende groepen. Bij de twaalfde statie hield kapelaan H. Herink de predikatie en de heer J. Ph. H. van Castricum hield een korte feestrede in verband met het vijftig-jarig bestaan van den R. K. Volksbond. Om half drie was het plechtig Lof en de groote processie. Kapelaan van Teylingen hield bü het rustal- taar een treffende predikatie over het H. Sa crament. In de kapel werd het Te Deum aange heven. Met een danklied aan Maria, werd deze buitengewone en bijzonder goed geslaagde be devaart beëindigd. Deze bedevaart is uitstekend verloopen en zal zeker niet nagelaten hebben, een diepen indruk achter te laten. Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies: een verzoekschrift van het bestuur der St. Theresiaschool aan den Kleinen Houtweg om beschikbaarstelling van gelden voor de uitbrei ding dezer school; een verzoekschrift van tewerkgestelden bij de werkverschaffing aan de Oostsingelgracht om voor hen verschillende verbeteringen te doen aanbrengen B. en W. vragen een crediet van 36.000. voor het maken van een verbindingsweg van de Zomervaart naar den Nieuweweg. Daarbij wordt opgemerkt, dat deze weg noodzakelijk is, omdat het verkeer van IJaarlem naar Schiphol en Haarlemmermeer over den weg langs de Zomervaart gaat. Deze is te smal (voor tou ringcars met een zekere breedte verboden), ter wijl het wegdek geteerd is. Daar de Sportweek in 1938 een succes is ge worden, stellen B. en W. wederom voor deel te nemen in een waarborgfonds voor de feeste lijkheden van dezen zomer. Het bedrag zal ten hoogste 2000.bedragen, mits de deelnemen de sportvereenigingen zich verbinden een even tueel grooter tekort dan 2000.gezamenlijk te dragen. De schuurtjes, behoorende bij het complex van 77 arbeiderswoningen van de Coöperatieve Woningvereeniging voor Gemeentepersoneel, verkeeren in zoodanigen staat, dat vernieuwing noodig is. De kosten worden geraamd op 5755.—. Deze uitgave kan niet uit de onder- houdsgelden worden betaald, zoodat voorgesteld wordt een extra voorschot te geven, waartegen de Minister geen bezwaar heeft. De huurprijs der woningen zal als gevolg daarvan tien cent per week per woning hooger worden, waartegen de leden der vereeniging geen bezwaar hebben. B. en W. stellen voor te verkoopen aan de N.V. Bouw- en Expl. Mij. „Vondelkwartier" 684 M2. grond, gelegen ten noorden van den Muidersiotweg, hoek Antonides van der Goes- straat, tegen 10.50 per M2. Op dien grond zullen verrijzen vier woonhuizen met twee ga rages. Te verkoopen aan J. Bosma en H. Boven- kamp te Heemstede 1925 M2. grond, gelegen aan de noordzijde van de Gijsbrecht van Aem- stelstraat, tegen den prijs van 16.380.Op dien grond zullen gebouwd worden 14 woon huizen. B. en W. stellen voor te benoemen tot on bezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, meer in het bijzonder belast met het voltrekken der huwelijken, den heer P. H. W. Vliegen, lid van den raad; Te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor handelsonder wijs den heer G. L. Faber te Haarlem. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 24 Mei, des namiddags om 2 uur, zoo noodig voort te zet ten des avonds om 8 u., in de Statenzaal, ver meldt: Verleenen voorschot Coöp. Woningvereeniging voor gemeentepersoneel; In erfpacht aannemen strook water Noorder- Spaarne; Verhooging crediet aankoop muntmeters, enz.; Verkoop grond: a. Muidersiotweg (N.V. „Von delkwartier"), b. Gijsbrecht van Aemstelstraat (Bosma en Bovenkamp) Deelneming te vormen waarborgfonds Sport week; Aanleg verbindingsweg ZomervaartNieuwe weg; Bouw brug over Jan Gijzenvaart; Bouw kleedhuisje sportterrein mr. Jan Ger- ritzlaan en verbetering speelterrein Vergierde- weg; Aanleg speelterrein ten noorden van den Orionweg; Verleenen bijdragen uit het Fonds voor Kun sten en Wetenschappen. Benoeming: a. deskundige herschatting lokaliteiten ver gunningsrecht. b. onbezoldigd ambtenaar Burgerlijken Stand. c. tijd. leeraar gemeentelijke avondschool voor handelsonderwijs. Hedenmorgen geschiedde ten stadhuize de nummering der candidatenlijsten voor den ge meenteraad. De verdeeling is als volgt: 1. SDAP. 2. RKSP, 3. Chr. Hist., 4. Communisten, 5. Vrijz. Dem., 6. Anti-Revol., 7. Vrije Lijst v. d. Storm, 8. Ge meenschapsbelangen. 9. RSAP. 10. Ned. Ver. van Werklcozen, 11. Liberalen, 12. Chr. Dem. Unie. B. en W. schrijven aan den raad: Voor den bouw van een brug over de Jan Gijzenvaart in den omgelegden Spaamdam- scheweg, werd in de begrooting voor 1939 een bedrag geraamd van f 25.000, waartegen als bijdrage in de kosten van openbare werken f 18.750, als ontvangsten is opgenomen. Bij de uitwerking van het plan zijn deze be dragen, welke berustten op schatting, evenwel te laag gebleken. Dit vindt o. a. zijn oorzaak hierin, dat door de aanwezigheid van de sport- haven in de onmiddellijke nabijheid van de brug en het algemeen landelijk karakter, dat in dit stadsdeel wordt nagestreefd, van eenigs- zins afwijkende normen moest worden uitge gaan. Het blijkt thans, dat het noodzakelijk is ge noemde bedragen achtereenvolgens tot f 35.500 en f 26.625 te verhoogen. De parochianen van de H. Hartkerk, van St. Antonius, Overveen en van Bloemendaal heb ben waarschijnlijk allemaal reeds in hun ,Pa- rochieklok" gelezen dat er a.s. Woensdag 24 Mei om 9 uur in de St. Antoniuskerk Groenmarkt een H. Mis zal worden opgedragen voor Dr. Mia v. d. Kallen Vr. v. N. te Vogelenzang. Daar Dr. Mia v. d. Kallen een trouw lid was van den Katholieken Vrouwenbond afd. Haar lem en omstreken en den Vrouwenbond een warm hart toedroeg, is het een eere-plicht voor de leden om in grooten getale bij deze H. Mis aanwezig te zijn en voor hare zielerust te bid den. Naar wij vernemen is voor Maandag (2e Pink sterdag) vastgesteld de promotiewedstrijd ED. O.-Hilversum. Wegens lichte ongesteldheid van Jan Schip per zullen op het voorjaarsccncert der R.K. Oratoriumvereeniging, dat morgenavond wordt gegeven, de tenorsoli worden gezangen door Henk Viskil. föid. yiru- tctsie. I VIRGINIA CIGARETTES G High grade English. Import ICtorlF'/zcts. 2Cf*c-35cts. Zaterdagmiddag vergaderde te Haarlem de Hollandsche Maatschappij der Wetenschap, pen. Onder de aanwezigen bevond zich Z. K. H. Prins Bernhard. Mr. dr. A. baron Röell, commissaris der Ko ningin. opende de bijeenkomst. Aan zijn rede is het volgende ontleend: De bekende Zaterdag in Mei is weder aan gebroken, waarop zoovele Leden en Directeuren van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen zich naar Haarlem spoeden, om in de jaarlijksche Algemeene Vergadering getuigenis af te leggen van hunne gehechtheid aan dit al oude lichaam, van hun streven om daarvan de beproefde traditlën te onderhouden en voort te zetten. Dat zij dit voor de tweede maal mogen doen onder de auspiciën van hun protector, stemt Koninklijke Hoogheid, allen tot groote vreugde en het is mij dan ook een bijzonder voorrecht Uwe Koninklijke Hoogheid andermaal in ons midden te mogen begroeten en U te danken voor de belangstelling, waarvan Uwe komst ons een nieuw bewijs geeft. Op 25 Augustus overleed op 86-jarigen leeftijd dr. ir. J. Schroeder van de Kolk, sedert 1917 lid van de Hollandsche Maatschappij, een man van groote bekendheid als spoorwegingenieur en met name een specialiteit op het gebied van den bruggenbouw. Bij zijn aftreden als Rijks hoofdingenieur in 1919 verleende de Technische Hoogeschool hem het eere-doctoraat. Een ander eere-doctor, in 1914 door de Gro- ningsche Universiteit met deze waardigheid be kleed, was ons op 78-jarigen leeftijd overleden medelid sedert 1910, dr. J. J. van Laar. Aan vankelijk voor den zeedienst opgeleid, koos hij spoedig eene andere richting en beoefende hij, eerst als leeraar, daarna als privaat-docent en als lector te Amsterdam, de mathematische chemie, tot dat in 1912 zijn gezondheidstoestand hem noopte zich in Zwitserland metterwoon te vestigen. Van uit den vreemde heeft van Laar zich door zijn talrijke publicaties een welge- vestigden naam verworven op physisch-che- misch en thermodynamisch gebied. Ten vorigen jare tot Lid benoemd, overleed, 61 jaar oud, nog voor hij als zoodanig kon zitting nemen, op 29 November de Leidsche hoogleeraaï mr. D. van Blom. Om zijne aan onze Vereeni ging betoonde verdiensten kan ik hem dus niet huldigen, maar professor van Blom diende de wetenschap met een kennis en een vuur, die hem eene plaats in ons lichaam ten volle deden toekomen. Eindelijk, nog slechts enkele weken geleden, ontviel ons, op 81-jarigen leeftijd, ons medelid sedert 1909, de oud-vice-admiraal G. F. Tyde- man. Als zoo-officier heeft deze bovenal uit geblonken, maar naast de maritieme qualitei- ten, die hem sierden, bezat hij ook de weten schappelijke gaven, waaraan hij zijn lidmaat schap te danken heeft. Zün hydrografische., astronomische en meteorologische kennis is aan vele jongere krijgsmakkers ten goede gekomen en in het bijzonder is zijn naam bekend als commandant van H. Ms. flottieljevaartuig „SIboga", waaraan de bekende wetenschappe lijke expeditie van Professor Max Weber haar naam heeft ontleend. De vier overleden leden waren zeer uiteen- loopende figuren, maar ieder op zijn gebied heeft verdiensten aan den dag gelegd, die de Hollandsche Maatschappij met erkentelijkheid zal blijven gedenken. Geheel hetzelfde kan worden gezegd van de drie directeuren, welke zij in den afgeloopen jaarkring achtereenvolgens door den dood ver loor, de heeren fr. A. Heldring (1925), mr. J. C. A Everwijn (1923) en D. J. van Houten (1903). die haar lange jaren, de heer van Houten al sedert 1903, met hunne volle belangstelling hebben terzijde gestaan. Eindelijk valt nog het verlies te betreuren van drie buitenlandsche leden: op 5 Novem ber 1938 van professor G. Urbain te Parijs, in de geleerde wereld alleen reeds bekend dooi zijn boekwerk „Introduction a l'étude de la Spectrochimie"; op 6 Januari 1939 van profes sor G. Barger te Glasgow, beroemd door zijne onderzoekingen op biologisch chemisch gebied, een geleerde van Nederlandsche afkomst, die dan ook in onze taal meermalen voordrachten hier te lande heeft gehouden; en op 3 Maart jongstleden professor E. Beecher Wilson van Columbia University New-York, den vermaar den embryoloog, die in de „Comptes rendus de l'Académie de Sciences" le biologiste améri- cain le plus remarquable wordt genoemd. De Hollandsche Maatschappij mag zich geluk kig prijzen, dat mannen van hun faam gedu rende zoovele jaren aan hare wetenschappe lijke beteekenis glans hebben gegeven. Een verlies van gansch anderen aard zal onze Vereeniging lijden, als op 1 Juli e.k. haar vol ijverige secretaris zijn ambt neerlegt. Professor Holleman heeft namelijk verzocht, met het oog op het eerlang bereiken van den tachtig jarigen leeftijd, van zijn functie te mogen worden ontheven. Directeuren hebben hem in hunne vergadering van 18 April het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze verleend en hem dank gebracht voor de gedurende elf jaar aan de Maatschappij bewezen uitnemende diensten. Directeuren hebben echter gemeend, dat ook de leden van hun erkentelijkheid tegenover den aftredenden secretaris zouden willen doen blijken, en zij doen daarom aan de Algemeene Vergadering het voorstel, waartoe de wet hun sedert 1927 de bevoegdheid geeft, Professor Holleman te benoemen tot eerelid van de Maatschappij. Naast het lidmaatschap, dat hij reeds sedert 1905 aan zijne wetenschappelijke beteekenis ontleent, zal hem, als de vergade ring zich met dit voorstel vereenigt, dan het eerbewijs worden toegekend, dat wegens an dere dan wetenschappelijke verdiensten kan worden verleend en dat tot dusverre nog alleen aan wijlen Prins Hendrik der Nederlanden is te beurt gevallen. Het is bij de jaarlijksche begroetingsrede zoo langzamerhand gewoonte geworden de tachtig- jarigen te herdenken, die in het afgeloopen jaar den leeftijd van de zéér sterken hebben be reikt. En zoo zijn het heden uw medelid ir. H. Wortman en de directeuren mr. ir. G. L. F. Philips en dr. Hendrik P. N. Muller, van wie dit heuglijk feit is bekend geworden en aan wie ik gaarne toewensch, dat zij nog langen tijd, om met den spreukendichter te spreken, ,,de sierlijke kroon der grijsheid" mogen dra gen. Anderen mogen aan de aandacht zijn ont snapt, één is er, die van het bereiken van dien gezegenden ouderdom niets heeft willen weten. Wij hebben zijn wensch geëerbiedigd, zoolang dit mogelijk was, want de jaren hebben geen vat op het voortreffelijke beleid en de boven allen lof verheven nauwgezetheid van onzen penningmeester Maar nu kunnen wij hem aan een openlijke huldiging niet langer onttrekken. Hoe pijnlijk het voor u ook moge zijn, waarde Fontein, ge zult uit mijne handen de gouden medaille van de Maatschappij moeten aanvaarden, die alleen ten deel valt aan hare uitnemendste die naren. Het is mij persoonlijk een groot voorrecht u dit eeremetaal te mogen aanbieden. Ik houd mij er van overtuigd, dat de gansche vergadering van harte met mij zal instemmen, dat ik die aanbieding doe vergezeld gaan van een woord van waren dank voor het verleden en van een „Ga zóó voort!" voor de toekomst. Ge kunt u daarbij gedragen weten door de waardeering en de sympathie van alle leden en directeuren. Ik zou hiermede kunnen besluiten. In de toewijding van mannen als onze penningmees ter ligt de verklaring van den voorspoed, waar in de Hollandsche Maatschappij zich nog altijd mag verheugen. Met den wensch voor het welslagen der jaar- Al deze reizen AANSLUITEND NEDERLAND EN GRENSGEBIED 2 dg. Valkenburg-Luik 16.— 2 dg. Veluwe m/Achterh. 17.— 2 dg. Zeeland 17.50 2 dg. Luik-Tenloonst.reis 17.50 2V, dg. Nederland 25.— 3 dg. Valkenb. en Ard. 20.50 3 dg. Valkenb. en Eifel 19.75 6 dg. Valkenb. en Ard. 27.75 4 dg. Valk.b., Ard., Eifel 27.75 6 dg. Valk.b.. Ard.. Eifel 41.— BELGIË 2 dg. Brussel 16.50 2'/ dg. Ardennen-Oinant 25.50 3 dg. Belg. Ardennen 23.50 4 dg. Belg. Ardennen 33.50 5 dg. Belg. Ardennen 40.50 5 dg Ard.. Ostende, Luik 41.50 werden vanaf Pinksteren LUXEMBURG 4 dg. Luxemburg 6 dg. Luxemburg FRANKRIJK iedere week gemaakt. 52.50 49.- 6 dg. Parijs 49.— 7 dg. Vogezen 56.75 3V4 dg. Fr. Jura en Savoya 74.50 13 dg. Fransche RIvièra.. „112.— DUITSCHLAND 2 dg. Dultschland Eifel, 2V, dg. Eifel-RIjn 3 dg. Bergland van Ahr en Rijn 4 dg. Rijn - 4 dg. Bad Neuenahr - w 4 dg. Wuppertal 4 dg. Hann.-Hamb.-Br. 5 dg. Rijn 16.50 23.- 22.50 29.50 29.50 29.50 31.50 58.50 6 dg. Rijn 6 dg. Harzgebergfe 7 dg. Zwarte Woud 8 dg. Zwarte Woud 10 dg. Beieren en Tirol.. ZWITSERLAND 8 dg. Zwitserl., Luzern 10 dg. Zwitserl., Interl... 12 dg. Zwitserl., Meer van Genève DENEMARKEN 8 dg. Denem. en Kop.h. ITALIË 13 dg. Dolomieten CENTRAAL-EUROPA 13 dg. Praag-W.-Budap. 46.50 47.- 55.- «5— 81.- 69.50 89.- 108.- 79.50 ƒ120.- 112- JAC. HEEMSKERK, Houtplein 34, Haarlem, Tel. 16448 - Agenten: SPAAS, Rijks straatweg 21, Haarlem-N., Tel. 16531 - Fa. BRUYNZEEL, bij Yelserpont, Veisen-N., Tel. 3064. B. en W. schrijven aan den raad: De gemeentelijke sportterreinen aan de Van Oosten de Bruijnstraat en aan de Kleverlaan, welke dagelijks door verschillende scholen wor den gebruikt, kunnen alleen dan in goede con ditie blijven, indien er een minder intensief gebruik van wordt gemaakt. Dit zou kunnen worden bevorderd alle vereenigingen, welke op Zaterdagmiddag of op Zondag de beschik king hebben over een gedeelte van deze terrei nen, over te brengen naar de gemeentelijke sportterreinen aan de Mr. Jan Gerritszlaan en aan den Vergierdeweg, welke slechts weinig of in het geheel niet door scholen worden benut. Aan de Mr. Jan Gerritszlaan bevindt zich, naast de drie daar reeds in exploitatie zijnde velden, nog een afgerasterd gedeelte, dat ruim te biedt voor twee hockey-velden of een hockey veld en een korfbalveld of twee korfbalvelden. Voor wat den bodem betreft, is dit terrein ge reed voor het gebruik. Het is echter te ver verwijderd van de drie genoemde terreinen, zoodat de bespelers van het nieuwe veld geen gebruik kunnen maken van de zich op de drie genoemde terreinen be vindende wasch- en kleedgelegenheid. Het is derhalve gewenscht op dit nieuwe speelterrein een kleedhuisje te doen bouwen. De kosten daarvan ramen wij op 1500. Aan den Vergierdeweg is beschikbaar één, in goeden staat verkeerend, sportterrein, waarop één voetbalveld is uitgezet. Een daaraan gren zend terrein, even groot, ligt ongebruikt en is in den tegenwoordigen toestand voor bespeling ongeschikt. Het behoeft niet te worden opge hoogd, doch dient wel ie worden gelijkgemaakt De kosten daarvan ramen wij op 800.B. en W. vragen deze credieten. Bü de ophooging van de ten Noorden van den Orionweg geprojecteerde reeds gerio- leerde straatbanen zal tegelükertijd het daar ter plaatse geprojecteerde speelterrein op hoogte worden gebracht en van een grasmat worden voorzien. Daarna moet dit speelterrein worden ingericht. De kosten daarvan (het drai- neeren, het planten van boomen, sierheesters en een ligustrumhaag, alsmede het omrasteren en het aanbrengen van een toegangshek, enz.) ramen zij op ƒ3200. Wü stellen ons voor, dit speelterrein na de inrichting, dus zonder daarop van gemeente wege een gebouwtje te plaatsen, in exploitatie te geven aan een speeltuinvereeniging. hjksche feestelijke bijeenkomst, verklaarde de spreker de vergadering voor geopend. Prof. A. F. Holleman, secretaris van de Maatschappij, bracht het jaarverslag uit. Hij lichtte de vergadering in over den stand der Huygens-editie. Deel 20 is onderhanden; het manuscript is nog niet geheel voltooid, maar met het zetten is reeds een begin gemaakt. Het zal wellicht op het einde van het volgende jaar gereed zijn. Wat de wiskunde betreft, zal het verhande lingen over de berekening van logarithmen en over de onmogelijkheid van de kwadratuur van den cirkel bevatten. Vele eeuwen lang heeft dit vraagstuk de wiskundigen bezig gehouden. Het gaat om een vierkant te construeeren, welks oppervlak nauwkeurig even groot is als dat van een cirkel. De andere uitgaven onzer Maatschappij ver schenen regelmatig. De geldmiddelen der Maatschappij eischen nog steeds, tengevolge van den onrust der tijden, de grootste voorzichtigheid. Het jaar 1938 sloot met het aanzienlijk tekort van bijna f 6000, hoofdzakelijk veroorzaakt door buitengewone kosten van herstel en onderhoud van ons ge bouw. Dit is nu weder voor geruimen tjjd in goeden toestand gebracht. Omtrent de bibliotheek deelt mej. Dorhout Mees het volgende mede: Het ruilverkeer werd, voor zoover de internationale toestand dit toeliet, regelmatig voortgezet. Mejuffrouw Muntendam zette haar onderzoekingen over het leven en werken van Van Marum in het archief voort. In het afgeloopen jaar werd begonnen met den catalogus der bibliotheek geheel te herzien en bü te werken. Hierbij werd vooral gestreefd naar het brengen van meer eenheid in de wijze van catalogiseeren. Aanvragen om subsidie ontvingen wij van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten voor den aankoop van het Fochteloer- veen, van het Daltoninstituut voor voortgezet onderwüs en van mevrouw De VreeseVan der Poll voor de uitgave van de „Bibliotheca Neer landica Manuscripta", samengesteld door wülen haar echtgenoot. Zeer tot ons leedwezen moes ten wij berichten, dat voor deze aanvragen geen geld kon worden beschikbaar gesteld; wat de laatste twee betreft, ook niet omdat zü geheel buiten de doelstelling onzer Maatschappij liggen. Vele malen werd de Maatschappü uitgenoo- digd om een vertegenwoordiger te zenden bij verschillende plechtigheden, o. a. door het 18de Congrès de chimie industrielle te Nancy; dooi de Haarlemsche Orkestvereeniging bij haar 125-jarig bestaan; door het Bestuur van het „Maison Juliana" in de Cité Universitaire te Parijs bü gelegenheid der officieele opening; door de Société de chimie biologique aldaar bij haar 25-jarig bestaan. Aan de Reunion inter nationale pour Ia commemoration de la décou- verte de Radium te Parijs, heeft prof. Holleman namens de Maatschappü kunnen deelnemen. Het lid dr. ir. G. W. van Heukelom hield daarna een voordracht over „De herstellings werken aan den Martinitoren te Groningen". Spreker deed in een korte inleiding mededee- lingen betreffende de geschiedenis van den Martinitoren, die in het volksleven der Gronin gers zulk een büzondere plaats inneemt. De Romaansche Martinikerk, reeds in 1215 vermeld, onderging van 14501500 belangrüke wüzigingen; het thans bestaande hooge koor werd gebouwd in de jaren 14501460; aan de westzijde van de kerk werd in de jaren 1452— 1456 een toren opgetrokken, die in 1468 door den bliksem werd getroffen en instortte. De bouw van een nieuwen toren werd reeds aangevangen in 1469; het metselwerk ervan is grootendeels voltooid in 1482. Een spits blijft voorloopig achterwege; in 1554 komt deze gereed. De houten bekroning ver brandt in 1577; een nieuwe, in renaissancestijl ontworpen spits komt in 1627 tot stand. Stormen teisteren het bouwwerk, talrük zün de herstellingen, vooral in de 17de en 18e eeuw. In de 19de eeuw, 1884, blijkt herstelling ur gent. Onder leiding eener commissie wordt in de jaren 1887—1893 een restauratie uitgevoerd, hoofdzakelük aan de westzijde van den toren tot ongeveer 40 meter boven straatpeil; deze her stelling bepaalt zich grootendeels tot vernieu wing van bekleedingen en balustraden in na tuursteen. In 1929 worden B. en W. verontrust door min der gunstige rapporten van de Directie van Ge meentewerken. In 1930—1933 heeft overleg plaats en wordt een nader onderzoek ingesteld vanwege het Rijksbureau voor Monumentenzorg. In 1936 komt een geldelüke regeling tot stand, waarbü Rijk, Provincie en Gemeente belang rüke offers zullen brengen voor een grondige restauratie, uit te voeren onder leiding eener commissie, waarin het Rük wordt vertegen woordigd door prof. ir. J. A. G. van der Steur, voorzitter van de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg, de Gemeente door den directeur der Gemeentewerken H. P. J. Schut en dr. ir. G. W. van Heukelom, als voorzitter, wordt be last met het opmaken der plannen en zal als leider der uitvoering optreden. Het werk is aan gevangen in de tweede helft van 1936. Aan de hand van tal van lichtbeelden toont spr. gevonden gebreken in fundamenten en op bouw; de fundamenten blijken gebroken in meerdere deelen, de opbouw uiteengereten en in hoofdzaak overkruis doorgescheurd. Aan het slot van zün rede wüst spreker op de taak van autoriteiten en bezitters onzer mo numenten van bouwkunst opgelegd, tot behoud van de kunstwerken ons door vorige geslachten nagelaten; deze bouwwerken moeten overge dragen kunnen worden, aan hen, die komen; zij bezitten in iet leven ook een geestelijke betee kenis. Een honderdtal katholieken uit Haarlem en Overveen hebben Zondag, begunstigd door schit terend weer, een excursie naar de K.R.O.-stu- dio's te Hilversum gemaakt, waaraan tevens een dagtocht was verbonden. Onder leiding van de vertegenwoordigers van den Katholieken Radio Omroep, de heeren P. J. Rosenhart en C. C. A. van Wel, vertrok het gezelschap 's morgens om 10 uur per luxe reis wagens van de Groote Markt. In Bussum werd in „Crailo" de koffie gebruikt en van hier uit ging men gezamenlük naar de K.R.O.-studio's. Precies 12 uur werd het gezelschap in de hal verwelkomd, waarna men onder technische lei ding van den heer F. Evers het geheel bezich- tigde. Na dit bezoek ging de reis verder naar Rhe- nen yoor een bezoek aan „De Koerheuvel Hier werd de 83 M. hooge watertoren beklommen en genoot men van een schitterend panorama op vijf onzer provinciën. Via Amerongen kwam men in Utrecht en in den Raadskelder ver- eenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner. De terugtocht werd daarna aanvaard, zoodat allen weer tijdig thuis waren. Deze ex cursie mag dan ook zeer geslaagd heeten. De eere-wedstrüd die tusschen R.C.H. en Haarlem ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van T.H.B. gespeeld werd, eindigde in een 8—3-overwinning voor Haarlem. Geëtaleerd FLAT-COMBINAITE. Slaapkamerameublement, bestaande uit; 3 deurs kast, lits jumeaux, 2 nachtkastjes, toilet, tafel, 2 stoelen. Eetkamerameublement, bestaande uit: dressoir, tafel, 4 stoelen, 2 armstoelen. Salonameublement, bestaande uit: bank, 2 fauteuils, tafel. Totaal ƒ790.— JARTELJ OR1SSTRAAT 13-17 TEEEFOON No. 1391S (2 LIJNEN) OPGERICHT 1883 Gebouw St. Bavo; Haarlem's Zanggenot, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Best. Herw. Levenskracht, 8 uur. Stadsschouwburg: „Lessen in laster", 8.15 uur. St. Franciscushuis, Zoetestraat S. F. V Feestavond, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kimstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frahs Halsmuseum: Expositie 105 uur. Boekhandel Coebergh, Ged. O. Gracht: EX- positie boek- en plaatwerken H. Maagd. Rembrandt; De twee Zusters Kleh, 2.30 uur, 7 uur, 9.15 uur (volwassenen). Cinema-Palace: Met witte vanen en De tui» der vreugde. 2 uur en 8.15 uur (18 jaar). Luxor: Jongensstad 2.30 uur, 7 uur en 915 uur (14 jaar). Frans Hals: Getuigen spreken, 2.30 uur, uur en 9.15 uur (volwassenen). Moviac: Gevar. programma (alle leeft.). Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur; Va- cantiebonnen Bouwvakbond, 7 uur; Leden Me' taaibewerkers, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 3 uur; Melkhandel St. Joseph, 8.30 uur. Stadsschouwburg „Lessen in laster", 8.1s uur. cl' Gem. Concertgebouw R.K. Oratoriumver- ;j eeniging-concert, 8.15 uur. Groote Kerk Orgelbespeling 8.15 tot 9TS' Brinkman, Houtplein Gr. Houtstraatver- eeniging, 8.30 uur. Brinkmann, Gr. Markt Vrouwen Electri- citeitsvereeniging, half 3 Aandeelhoudersver gadering N.V. Figee, 2 uur. Kunstzaal De Bois Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum Expositie 105 uur. Boekhandel Coebergh, Ged. O., Gracht Ex positie boek- en plaatwerken H. Maagd. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrüdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. N Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 14; Frans Hals-aP°' theek, Fr, Halsplein 1. Steeds geopend zün; C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-Apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aardenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, telef. 28197. De Bloe- mendaalsche Apotheek, Bloemendaalschewe? 85, telef. 22181. Bovenvermelde harmonie heeft gisteren het gehouden concours van den R. K. N. Bond van Harmonie en FanfaregezelschapP®11 te Zwaag in de afd. Uitmuntendheid Harmonie een eersten prijs behaald. Tevens wist men deS avonds beslag te leggen op den derden prijs ij1 den eere-wedstrüd. Des morgens behaalde St* Caecilia in den marschwedstrijd een tweeden prijs en in den Tamboer- en Pijperswedstrü^ een eersten prüs. Voorwaar een dag waar met voldoening op teruggezien kan worden, temeer daar de beoordeeling door de jury in den R- N. H. Bond zeer streng is. -Haas' Arjniabr.e e PRIJSVRAAG TOT 1 JULI R. 8000.- PRIJZEN BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM TEL. 1&3'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2