Danzig wil afschaffing van de Poolsche douanecontrole m f Goede nabuurschap Brussel verwacht de Koningin Het Koningspaar te Toronto Kind door vader gedood? Het nieuws van heden OFFICIEEL COMMUNIQUÉ VAN DEN SENAAT m LONDEN HEEFT OOST- EUROPA GEPOLST HALIFAX CONFEREERT MET MAISKY DE BAROMETER w VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UTCECEVEN DOOR DC N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM DINSDAG 23 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21799 Na de krachtige vertoogen van den Poolschen commissaris belooft de Senaat politiebescherming Douanebeambten naar hun post terug Het oordeel van de „Diplo" stad zal met haar vlaggen en straatversieringen een opge- lüekten aanblik bieden De intochtsweg Kranslegging Telegram der oud geïnterneerden MARKOWITSJ NAAR LONDEN EN PARIJS Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiie De Canadeesche vijfling aan de hooge Britsche bezoekers voorgesteld De Volkenbondsraad vergadert 21-jarige man door de Amster- damsche politie in verzekerde bewaring gesteld Jonge moeder doet droeve ontdekking Het bezoek van onze Koningin aan België heeft een bijzonder groote beteekenis Radiorede van onzen gezant te Brussel Over een eventueel Britsch- Fransch-Russisch bond genootschap Een verklaring van minister Huil Richtlijnen voor de politiek der Vereenigde Staten YANKEE CLIPPER TE MARSEILLE Van slag af! Hartelijke besprekingen, die mis schien spoedig tot overeen komst zullen leiden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ettr>ger. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 :ent pee regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kiekte annonces „Omroepers" zie de rubriek DANZIG, 22 Mei (Havas). De Senaat van Danzig heeft een officieel communiqué gepu bliceerd in alle kranten van de vrije stad. Hier- 111 wordt gezegd, dat de incidenten, welke zich Saterdag en Zondag hebben voorgedaan op het ïebied van de vrije stad, eens te meer bewijzen, bat het statuut, dat door het Verdrag van Ver- mailles is opgelegd, op den duur niet gehand haafd kan blijven. De Senaat vraagt verder dat de controle van be douane door Poolsche inspecteurs zal wor- ben afgeschaft. Deze inspecteurs worden een uiting van het poolsche wantrouwen genoemd. Hieraan wordt '°egevoegd, dat deze inspecteurs de khaki- böiform van de Poolsche grenswacht dragen, plaats van de groene uniform van de douane van Danzig en men geeft te verstaan, dat deze Inspecteurs verder gaan, dan alleen het con trol eer en van de douane. Na. de krachtige vertoogen, welke de Poolsche f^mmissaris Chodacki tot den Senaat van Ranzig heeft gericht, zoo verneemt Reuter, beeft de Senaat niettemin strenge politie maatregelen ge1 ast. Het verluidt, dat Chodacki gezegd heeft, dat tenzij Poolschen ambtenaren politie bescherming zou worden verleend, Polen Zelf de maatregelen zou moeten nemen voor de veiligheid van zijn onderdanen. Havas meldt verder, dat de Poolsche douane- hispecteurs te Kalthof, die zich na de inciden- mp van Zaterdagavond naar Simosdorf had den begeven, opdracht hebben gekregen hun functies te Kalthof onmiddelijk te hervatten. De Senaat zou de verzekering hebben gegeven, dat zij hun functie in volle veiligheid kunnen uitoefenen. De pers van Danzig toont zich vooral veront waardigd over den „Moord op den burger van Danzig, Grübner". De Poolsche regeeringspers daarentegen legt vooral den nadruk op de aanvallen op de huizen van de Poolsche douane-inspecteurs en merkt op, dat deze aanvallen zich juist voordeden te Kalthof, het dorp. dat ligt bij de eenige spoor brug van de eenige spoorlijn, welke de vrije stad verbindt met Oost-Pruisen. Het Poolsche regeerings-orgaan „Kurjer Czerwone" schrijft, dat de Poolsche douane inspecteurs het smokkelen van wapenen en menschen van Oost-Pruisen naar Danzig be moeilijken. Dit smokkelen is den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen. Dit verklaart de aanvallen op deze inspecteurs. Het blad herin nert er verder aan, dat het Verdrag van Ver sailles Danzig binnen het Poolsche douane- systeem heeft gebracht en dat later verdragen zijn gesloten tusschen de vrije stad en Polen, waarbij de onmiddellijke bewaking van de douaneposten werd overgelaten aan de beamb ten van de vrije stad onder oppertoezicht van Poolsche inspecteurs. Ten aanzien van de incidenten bij Danzig schrijft de „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" dat, terwijl van Poolsche zijde weinig waarde werd gehecht aan het eigendom en het leven van Duitschers, van Duitsche zijde tot nu toe terughoudendheid is betracht. De incidenten bij Kalthof zijn, volgens de Diplo, een gevolg van het optreden der Poolsche douaniers zelf, die dikwijls van hun bevoegd heid tot visiteeren misbruik maakten ten aan zien van Duitsche vrouwen en meisjes. De Diplo schrijft verder, dat nadat de betoo gingen beëindigd waren, uit een auto van een Poolsch diplomatiek ambtenaar is geschoten op personen, die niets met de zaak hadden uit te staan, waardoor een Duitscher werd gedood. De Poolsche ambtenaren zijn vervolgens, zonder om te zien naar het slachtoffer, met achter laten van auto en wapens, naar Poolsch gebied gegaan. Het Duitsche orgaan verwondert zich ver volgens erover, dat men van Fransche en Brit- sche zijde, zonder zich nader op de hoogte te stellen, de onjuiste Poolsche berichten publi ceert en zelfs het slachtoffer, dat geheel on schuldig is, een „berucht pleger van aanslagen" noemt. De Diplo noemt dit tenslotte een symp toom van het werkelijk karakter van het „vre- desfront" van de „omsingelingsmogendheden." (Van onzen specialen verslaggever.) Van lieverlede is Brussel zich de laatste dagen gaan prepareeren op de ontvangst Van H. M. de Koningin, en de voorberei dingen zijn van dien aard, dat de Brusse laars zelf er met eenige verbazing naar kij ken. Zij zijn den opschik, waarmee hun stad zich, op de voornaamste plaatsen althans tooit, niet gewend bij het bezoek van een buitcnlandsch staatshoofd en als zij nu de vlaggen en de speciale «straatversieringen zien verschijnen, dan maakt dit op hen een sterken indruk als bewijs van de zeer har telijke betrekkingen, die er tusschen het Helgische en het Nederlandsche hof moeten bestaan. Die betrekkingen zijn inderdaad zeer harte- 'Jk, en alles wijst erop, dat België de Koningin wet alleen met groot eerbetoon, maar vooral ®°k met blijken van respect en bewondering zal btvangen. De versieringen, die op straat ver fijnen, zijn daar een voorbeeld van. Men fet ze opvatten als even zoovele blijken van Weden wil en goede gezindheid en daarbij niet .-fgeten, dat men in Brussel nog niet met de gelijkheid, die Nederlanders, althans Hollan ds kenmerkt, een aesthetisch probleem ge plakt heeft van straatversieringen. Met dit op 6 merken bedoelen wij niets te zeggen ten ^hste van het problematiseeren van het in i1(;h min of meer spontane verschijnsel van f versieren van straten en pleinen. Ondanks e gedegen verhandelingen, die er in de pers b in de vaktijdschriften ten onzent verschij- iederen keer, dat er zich straatversiering eeft voorgedaan, is deze demonstratie van al- °emeene feestelijkheid vaak op een zeer on- ,r Ooi ijk schouwspel uitgeloopen. En af en toe se®ft zij ook wel eens tot een niet te onder fatten succes geleid, waarbij het dan nog de f ag was, of dit te danken viel aan de theo- f sche verhandelingen over het probleem van f straatversiering, dan wel, wat veel waar- f ijnlijker is, aan den goeden inval van een ekikkig moment. - Hij het bezoek, dat Koning Leopold in het f aar aan Amsterdam bracht, was men nogal f ikkig geweest op dit punt, hetgeen des te r opviel, omdat de autoriteiten in hun over- f ven vrees, dat wij niet deftig genoeg voor f dag zouden komen en dat het koninklijk f oek dientengevolge een te prettig karakter f krijgen, op vele andere punten tamelijk Gelukkig geweest waren. Hier in Brussel nu is de straatversiering 2eker niet het beste deel van het program ma, dat zich in de komende dagen gaat Afwikkelen, en met de ervaring van Am sterdam voor oogen begint dit den burger cms voor de rest moed te geven. v'erigens zien de straten er toch vriende- f uit, wanneer men ze zoo overziet. Langs intochtsweg van de Place Rogier, door de bidtuinlaan en de Koninklijke straat tot aan het paleis staan aan weerszijden van den weg masten waarlangs vlaggedoek in de Hol- landsche en Belgische kleuren is gespannen. En op de Place Rogier tegenover den Gare du Nord neemt het oog een eerepoort waar met veel groen en vlaggen. Weliswaar is de poort wat klein uitgevallen, maar daarvoor zal de vorstelijke bezoekster ruimschoots schadeloos gesteld worden, wanneer Zij Donderdag in Luik aankomt en voor het station de stad betreedt door een eerepoort, die bijkans het geheele toch al niet ruime stationsplein van Luik vult en verscheidene verdiepingen hoog is. In Luik kan de poort ook vele maanden, zoo lang de tentoonstelling duurt, dienst doen om gekroon- den en ongekroonden hoofden het monumentale „welkom" toe te roepen. In Brussel zijn daar voorts nog die straten van de binnenstad versierd, waarlangs de Ko ning en Zijn hooge gast zich Woensdag naar het stadhuis zullen begeven. Hier staan mas ten, waaraan losse vanen wapperen, en en kele straten zijn overspannen met koorden waaraan Nederlandsche en Belgische vlagge tjes hangen. In de etalages van de meeste winkels is het portret van H. M. de Koningin ver schenen, omgeven door linten in de Ne derlandsche kleuren. De geïllustreerde weekbladen drukken het portret van onze Koningin op hun omslag af. Sommige hotels hebben hun gevels kwistig in het Nederlandsche dundoek gestoken, en als nu vandaag ook nog vele vlaggen zullen uitge hangen worden, en als dan vooral de zon zoo stralend blijft schijnen als zij nu doet, dan mag men er op rekenen, dat Brussel bij den intocht van Koningin Wilhelmina 'n feestelijken, opgewekten aanblik zal bie den. Terstond na aankomst van Koningin Wilhel mina in het paleis te Brussel, zal de Neder landsche gezant te Brussel, Z. Exc. baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, zich in naam van Hare Majesteit naar het graf van den onbekenden soldaat begeven, om er bloemen neer te leggen. De centrale bond van oud-geïnterneerden 19141918 heeft aan H. M. Koningin Wil helmina een telegram gezonden, waarin ge voelens van erkentelijkheid worden uitgedrukt en een welkom wordt toegeroepen ter gelegen heid van het bezoek aan den koning der Belgen. Ter voorkoming van misverstand vestigt men er onze aandacht op, dat de receptie in het Nederlandsche gezantschapsgebouw te Brussel voor de daartoe genoodigde leden van de Ne derlandsche kolonie niet Donderdag wordt ge houden, doch Woensdag 24 Mei, des namiddags te vijf uur. BELGRADO, 22 Mei. (Havas). Markowitsj zal zich in de eerste helft van Juni, na den terugkeer van prins-regent Paul uit Berlijn, naar Parijs en Londen begeven. i VOOR HET GEHEELE LAND: meest licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, zwakke tot matige veranderlijke wind. TORONTO, 22 Mei. (Reuter). Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland zijn van middag om 3 uur 29 pi. t. te Toronto aange komen. Onder luide toejuichingen maakten de Ko ninklijke bezoekers een rit door de met vlaggen versierde straten. Vervolgens namen de Koning en zijn gemalin, gezeten op scharlaken-roode tronen, welke voor het stadhuis waren opge steld, de hulde der stad in ontvangst. Hierna werden zij officieel door de regeering verwel komd in het provinciale parlementsgebouw, waar zij twee uur lang door een uitgelezen gezelschap werden verwacht. Terstond na de officieele plechtigheid in het Kamergebouw werd de Canadeesche vijfling aan het koningspaar voorgesteld. Nadat de speaker had aangekondigd, dat de vergadering thans „vijf kleine koninginne tjes" te zien zou krijgen, werden de vijf meis jes binnengeleid. In plechtigen optocht schreden zij binnen met den minister-president Hepburn aan het hoofd. Twee harer werden door de ouders aan de hand gehouden, terwijl drie kindermeisjes de anderen aan de hand hielden. Dr. Dafoe liep achter den premier. De kinderen droegen witte jurkjes en tuithoedjes met satijnen lintjes. Het laatste kind, dat binnenkwam, lokte applaus en gelach uit, door beslist iedereen te willen toe wuiven, niettegenstaande haar pogingen, om naar boven op de tribunes te kijken, haar bijna deden struikelen. De Koningin vereerde ieder kind met een blauw manteltje, terwijl de vijfling de Konin gin een door elk der meisjes onderteekende foto aanbood. Na de uitwisseling der geschen ken ietgde elk der meisjes haar armpjes rond den hals van de Koningin en gaf haar een klin kenden kus. En deze werd door de Koningin spontaan en even hartelijk beantwoord. Het Engelsche Witboek over Palestina heeft onder Joden en Arabieren groote be roering verwekt. In vele plaatsen worden demonstraties gehouden GENèVE, 22 Mei. (Havas). De Volkenbonds raad heeft onder voorzitterschap van Maisky de eerste besloten bijeenkomst gehouden, welke heeft geduurd van 12 uur tot half twee. Er werd langdurig gesproken over de briefwisse ling tusschen Koning Zogoe en den secretaris generaal van den Volkenbond tijdens de bezet ting van Albanië door de Italiaansche troepen. Besloten werd deze documenten ter kennis te brengen van de Volkenbondsleden en de kwestie te renvoyeeren ter behandeling in de Septembervergadering. Een langdurig debat werd vervolgens gehouden over telegrammen, door Benesj gezonden aan zekere leden van den raad en aan den president van den laatsten raad, Sandler. Maisky stelde voor er voorlezing van de la ten doen, doch men deed hem opmerken, dat Benesj hier slechts als particulier optrad. Dien aangaande werd geen enkele beslissing geno men. De volgende, openbare zitting werd vanmid dag om vier uur gehouden. De recente incideu- ten te Danzig werden er niet in ter sprake ge bracht. Maandagmiddag is de politie ter kennis gekomen, dat Vrijdag in den laten avond in een woning aan de Govert Flinckstraat te Amsterdam een jongetje van vijftien maan den, waarvan de vader 21 én de moeder 19 jaar oud is, onder zeer verdachte om standigheden is gestorven. Het lijkje ver toonde een eenigszins blauwe gelaatskleur. Het kindje is dood door de moeder in zijn bedje gevonden, nadat de vader geruimen tijd met den kleine alleen was geweest. De dokter, die was geroepen om de doods oorzaak vast te stellen, slaagde hierin niet en zooals onder dergelijke omstandigheden ge bruikelijk is, stelde hij de politie met het geval in kennis. Tevoren had de dokter zelf de ouders ondervraagd en de moeder verklaarde, dat zij het kind in het bedje, gedeeltelijk onder een kussen bedolven, dood had aangetroffen. De aanvankelijke veronderstelling, dat de klei ne na het gebruiken van voedsel aan vergifti ging zou zijn gestorven, bleek niet houdbaar daar de ouders hetzelfde voedsel hadden ge nuttigd. Voor den Belgischen nationalen radio- omroep heeft Maandagavond tijdens het gesproken dagblad de Nederlandsche gé- zant te Brussel, Z. Exc. baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, een toespraak ge houden, welke als volgt luidde: Een officieel bezoek van een staatshoofd is steeds een zeer belangrijke gebeurtenis. Immers, door het contact hunner souvereinen treden de twee betrokken staten als het ware rechtstreeks met elkaar in verbinding. In dit verband gezien, heeft naar ik meen het bezoek, dat Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden morgen komt brengen aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen, wel 'n bij zonder groote beteekenis. In de eerste plaats, aangezien zoowel de Koning als de Koningin als het ware een symbool zijn van de eenheid hunner volkeren. Achter den Koning staat, in geval van nood, als één man aaneengesloten, het geheele Belgische volk. Hetzelfde geldt voor Hare Majesteit de Koningin, voorzoover betreft Nederland Ik vraag mij af, of het ooit tevoren is voor gekomen in de geschiedenis, dat een gehee] volk zoozeer volledig en uit geheel vrijen wil zich schaarde om den troon van den constitutio- neelen vorst, gelijk dit in onze twee landen thans het geval is. Een treffend verschijnsel voorwaar in deze tijden, die eerder arm zijn aan waarlijk ver heven gevoelens. Zoo komt dan morgen Hare Majesteit de Koningin als draagster van den geest van har telijke vriendschap van het geheele Nederland sche volk naar Brussel, evenals in November j.l. het geheele Belgische volk medeleefde met het bezoek van Zijne Majesteit den Koning aan Nederland. Er is nog een tweede reden waarom juist in de gegeven omstandigheden dit bezoek een zoo bijzonder groote beteekenis heeft. Op den bewogen getij denstroom der interna tionale politiek volgen onze twee landen even wijdige koersen, daar de posities, waarin wij De politie van het bureau Stadhouderskade stelde onder persoonlijke leiding van commis saris J. C. Krenning een onderzoek in en de chef van het bureau heeft beide ouders aan een langdurig verhoor onderworpen. Reeds spoedig werd het duidelijk, dat de moe der, die diep onder den indruk is van het ge beurde, geheel vrijuit gaat. Met den vader is het echter anders gesteld. Vrijdagavond is de man, die onder militai ren dienst is, thuis gekomen met verlof. Her haaldelijk heeft de nog jeugdige vader, die een klaarblijkelijk uit jaloezie voortvloeienden haat koesterde tegen den weerloozen kleine, de laatste maanden het kind mishandeld. Zoo moet het zelfs voorgekomen zijn, dat hij het in een teil met water onderdompelde, omdat het huilen hem irriteerde. Andere keeren stopte hij het een prop in den mond en dikwijls sloeg hij er op meer dan schandelijke wijze op los. Hoewel al deze omstandigheden ernstige ver denkingen doen rijzen tegen den vader, zal van het verdere onderzoek afhangen, of een vervolging tegen hem zal worden ingesteld. Maandagmiddag om drie uur heeft de Ge neeskundige Dienst het lijkje op last van de politie in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden zal de sectie verrichten en trachten de doods oorzaak vast te stellen. In afwachting van het resultaat van dn onderzoek is de politie Maandagmorgen tot arrestatie van den man overgegaan. Deze heeft hekend zich dikwijls in driftbuien aan het kind vergrepen te hebben, doch hij ont kende, dat dit Vrijdagavond het geval zou zijn geweest. De man staat bekend als zeer zenuwachtig. Het droeve gebeuren in dit nog zoo jonge gezin heeft in de Govert Flinckstraat en omge ving veel deernis gewekt. verkeeren ten opzichte van de groote mogend heden, feitelijk dezelfde zijn. Voor de Belgen zoowel als voor de Nederlan ders ligt derhalve in onze goede nabuurschap een versterkende gedachte en er gaat over en weer een groote moreele steun uit van de we tenschap, dat wij beiden, Belgen en Nederlanders, vast besloten zijn ons zelf te blijven en het kostbare goed onzer vrijheid en onzer onaf hankelijkheid zoo noodig tot het einde toe te verdedigen. Tenslotte, uit historisch oogpunt gezien, is het bezoek van Hare Majesteit de Koningin te beschouwen als een uiting van de natuurlijke neiging tot het steeds nauwer aanhalen van de eeuwenoude banden, welke onze lage landen aan de Noordzee sinds zoovele jaren verbinden. Banden van eeuwenoude cultuurgemeenschap, banden van ras en geestverwantschap, welke den grondslag vormen van het groote weder- zijdsche begrijpen en van de oprechte sympa thie, welke thans bestaat tusschen onze twee volkeren. In het kader van deze gedachte zie ik het bezoek van Hare Majesteit de Koningin als een lichtend punt in deze "duistere tijden. Dat dit hier te lande evenzoo wordt gevoeld, blijkt mij duidelijk uit de groote voorbereid selen, welke hier voor de ontvangst van Hare Majesteit met zooveel liefde worden getroffen. Dat deze ontvangst schitterend zal zijn, staat voor mij reeds bij voorbaat vast. De gezant zal hedenavond zijn rede in het Fransch voor den nationalen omroep herhalen. LONDEN, 22 Mei Reuter verneemt, dat Engeland op antwoord wacht van de Oost- Europeesche landen, welke het gepolst heeft omtrent hun houding ten aanzien van het beoogde Britsch-Fransch-Russische bond genootschap. Algemeen wordt aangenomen, dat Turkije, dat met de Sovjet Unie zeer hartelijke betrek kingen onderhoudt, zulk een bondgenootschap zou toejuichen en dat ook Griekenland er zijn goedkeuring aan zou hechten met het oog op zijn nauwe betrekkingen met Turkije. De nadruk wordt er op gelegd, dat het vraag stuk van het Verre Oosten geheel buiten de voorstellen inzake een bondgenootschap is ge houden en dat deze uitsluitend betrekking hebben op verzet tegen agressie in Europa. WASHINGTON, 22 Mei (Reuter) Staats secretaris Cordell Huil heeft ter gelegenheid van de „week van den buitenlandschen han- del" een verklaring afgelegd, welke zou kunnen worden beschouwd als het antwoord der Ame- rikaansche regeering op de verwerping door Hitler van Roosevelts vredesoproep. In zijn rede noemde Huil vier doeleinden welke in groote trekken den koers bepalen, waarnaar de regeering der Vereenigde Staten zich richt, n.l.: terugkeer naar den wil om geen toevlucht te nemen tot oorlog als middel tot regeling van grieven; een einde maken aan de poging om de dreiging van sterkere wapens te stellen in de plaats van eerlijke besprekingen; een overeenkomst, die de vorming van bewa peningen zal beperken en ten slotte zal ver minderen; en ten slotte economische en han delsovereenkomsten tusschen de naties, welke zullen strekken tot groot materieel voordeel voor allen. Voorts las Huil een boodschap van Roosevelt voor, waarin gezegd wordt, dat vreedzame on derlinge betrekkingen nog steeds net ideaa. vormen van het grootste deel der wereld. Zij vormen de overheerschende doelstelling in de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. MARSEILLE, 22 Mei. (Havas). De Yankee Clipper is vanmiddag om 3 uur 40 op den Berre-vijver te Marseille gedaald. De Senaat van Danzig wil afschaffing van de Poolsche douanecontrole. Het Britsche Koningspaar te Toronto aangekomen. MacDonald geeft een uiteenzetting in L.agerhuis over de Britsche Palestina- politiek. Perscommentaren op het Duitsch— Italiaansche militaire verdrag. Radiorede van onzen gezant te Brussel naar aanleiding van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Brand in een vlasfabriek te Haamstede. De heer Mr. de Vries is benoemd tot re- geeringscommissaris bij den Rijksdienst tot bestrijding der werkloosheid; voorts zijn drie nieuwe directeuren benoemd. Regeering heeft op Texel 600 lammeren gekocht; vleesch bestemd voor inblikken. De ministers Steenberghe en Van Buuren brengen met de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam heden en morgen een bezoek aan Keulen. Beurs van New York: Na prijshoudende opening volgde reactie; slot vast. t Een klok die van slag af is, wordt een temptatie in huis. Er zijn klokken die altijd achter loopenze doen ons te laat komen en brengen ons in de war. Er zijn klokken die geregeld vóór loopen en ze deugen ook niet. Er zijn zelfs lieden die de klok expresse- lijk vóór zetten: ze bedriegen daar door anderen en zichzelf, want ze hebben nooit den preciezen tijd. Doch het ergste in huis is een klok welke van slag is. We tellen de uren maar het aantal deugt niet. We worden 's morgens wakker en luisteren naar de gangklokdoch die telt ons een verkeerd getal voor! We raken heele- maal van streek. Daarom moeten we er voor waken een klok te hebben die den juisten tijd aanwijst enop slag is.' Ook in ons geestelijk leven moet onze klok inwendig nooit van slag zijn. Wanneer we ons hoofd, ver liezen en den tel kwijt raken, loopt alles mis.' Houdt de klok op slag.' GENÈVE, 22 Mei. (Reuter) De Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken Halifax heeft .Zondagmorgen een onderhoud van anderhall uur gehad met Maisky, den Sovjet-ambassadeur te Londen. Naar verluidt waren de besprekin gen hoofdzakelijk van terreinverkennenden aard. Zij waren zeer hartelijk. Zoowel Halifax als Maisky hebben na het onderhoud een rap port aan hun regeeringen gezonden en het is niet waarschijnlijk, dat er eenigerlei verdere ontwikkelingen zullen komen in de Britsch- Russische besprekingen vóór het Britsche ka binet Woensdag a.s. bijeen zal zijn geweest. Halifax vertrekt Dinsdagavond naar Londen, om de kabinetszitting bij te wonen. .De grootste discretie wordt in acht genomen ten aanzien van de resultaten en behalve, dat men gelooft, dat de atmosfeer gunstiger is, moet men ieder uitvoeriger bericht voorzichtig opvatten. Volgens Havas toonde de Britsche delegatie te Genève zich voldaan over de Zaterdag te Parijs tusschen Halifax. Daladier en Bonnet gevoerde besprekingen, welke binnenkort tot het sluiten van een Britsch-Russisch aecoord zou den moeten leiden. Stand op Dinsdag 1 uur van. 767.3 .Vorige stand 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1