UIT DEN OMTREK Wi MARKIEZEN DINSDAG 23 MEI 1939 BEVERWIJK Huisvesting gemeente lijke diensten Oud winkelpand wordt omgebouwd PROCESSIE NAAR NOORDWIJK Tevens bedevaart naar de relieken van St. Lidwina BOCHT TE SNEL GENOMEN Motorrijder levensgevaarlijk gewond GEMEENTERAAD BENNEBROEK HILLEGOM SPAARNDAM atbeteekent het lijden in den I tijd, vergeleken bij het geluk In de I eeuwigheid? ZON SCHERMEN Haarl. Jaloezieënfabriek VELSEN VELSENS NIEUWE STRAAT VERLICHTING Fraai resultaat Burgerlijke stand Hinderwet VELSEN-NOORD I.E.V.-nieuws R.K. Bond voor groote Gezinnen Gelauwerd Derde Ordedag te Imuiden-Oost Feestcongres der Federatie Ustica IJMUIDEN REEDERS VAN VISSCHERS- VAARTUIGEN Z. Exc. Minister Steenberghe naar IJmuiden IJSVOORZIENING EN VISCHKOELING VERKEERSONGEVAL Verzilveren vacantiebonnen Weer naar zee Opbrengst Blauwe week Fraai succes Mooi resultaat „IN VEILIGE HAVEN" Aanrijding Feestavond IJ.O.V. ZAANDAM ZANDVOORT Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMING^ Het oude winkelpand aan de Breestraat naast het Politiebureau, waarin voorheen de manufac- turenhandel van de fa. Zuhrlohe gevestigd is geweest, ondergaat thans een grondige verbou wing, waarbij het geschikt gemaakt wordt voor de huisvesting van enkele gemeentelijke dien sten. Toen de gemeente eigenaresse van dit perceel werd, deed zich de gelegenheid voor om. in af wachting van de plannen voor de stichting van een nieuw raadhuis, een voorlcopige oplossing te verkrijgen voor het probleem, waarvoor het ge meentebestuur zich reeds geruimen tijd geplaatst zag: voldoende ruimte voor de huisvesting van de verschillende diensten. De aankoop van dit perceel nu bood de kans om op de minst kostbare manier de bezwaren voorloopig op te heffen. Zooals reeds gemeld, zullen hier de kantoren van den gemeente-ontvanger en een gedeelte van den politioneelen dienst gevestigd worden. De oude vervallen winkelpui zal plaats maken voor een nieuwen gevel, zoodat ook uit een oogpunt van welstand van onze Breestraat. deze verandering een verbetering zal beteekenen. In de benedenverdieping, naast den ingang, welke geheel links komt te liggen, wordt aan de voorzijde het personeelskantoor van den ont vanger gevestigd, met loketten ten dienste van het publiek. Verder is hier ook een ruimte ge reserveerd voor de kluis. Aan de achterzijde komt het privé-kantoor van den ontvanger. Daarnaast, maar afgesloten van het ontvan gerskantoor. is een hal geprojecteerd, ten dien ste van de politie, die het overige deel van het gebouw in beslag zal nemen. Deze hal zal in verbinding staan met de gang van het bestaan de politiebureau. Zij geeft allereerst toegang tot de kamer van de majoors, waarvoor een nieuw gedeelte wordt aangebouwd. Verder leidt een trap naar de bovenverdie ping, waar aan de voorzijde de politie-admini- stratie gevestigd wordt, terwijl daarnaast de in specteur zijn wachtkamer krijgt. De achterzijde van de bovenverdieping ten slotte wordt geheel gereserveerd voor den foto- grafischen dienst. Hier krijgt de heer Blikslager zijn domein in den vorm van een donkere kamer en atelier. Na altijd met beperkte middelen te hebben moeten werken, zal het voor den politie- fotograaf ongetwijfeld een vreugde zijn, om over deze nieuwe inrichting te mogen beschikken. Door dit alles komt in het politiebureau de hoognoodige ruimte vrij voor het scheppen van een behoorlijke gelegenheid, waar het personeel kan schrijven, verhooren afnemen, e. d. De dienst van Openbare Werken, die dit alles moet behartigen, kampt intusschen ook met ruimtegebrek. Het gebouw aan het C. H. Moens- plein is te klein geworden om den tegenwoor- digen omvang van den dienst te herbergen. Daarom wordt thans achter het gebouw 'n hou ten hulpgebouw gesticht, waarin de teekenkamer wordt gevestigd, terwijl hier tevens het bureau van den opzichter, den heer Langendljk. wordt ingericht. Voor zichzelf heeft O. W. het dus wat be scheidener moeten doen, maar dit is economi scher met het oog op de toekomst, wanneer on getwijfeld oplossingen op breedere basis gevon den moeten worden. Op Dinsdag 6 Juni a.s. zal de 48ste processie gehouden worden naar de relikwieën van den H. Jeroen te Noordwijk. De tocht wordt gemaakt per autocar. Des morgens om 7.45 vertrekken de Beverwijksche pelgrims van de St. Agathakerk, terwijl net vertrek van de pelgrims te Velsen-Driehuis op 8 uur is bepaald. Onder de plechtige Hoogmis in de kerk te Noordwijk, op te dragen door den zeereerw. heer H. J. M. Ai ink, pastoor te Amsterdam, zal oe weleerw. heer W. Haring, kapelaan te Amster dam, de predikatie houden. Na de Hoogmis volgt in den tuin der pastorie de processie met de relikwieën van den H. Jeroen. Des middags wordt de processie naar het Martelveld gehouden op de buitenplaats „Kalo- rama", waar de weleerw. heer R. v. Glnkel, ka pelaan te Beverwijk, de predikatie zal houden. Terstond na de bijeenkomst op het Martelveld vertrekken de pelgrims per autocar naar Schie dam, waar in de St. Lidwinakerk een plechtig Lof zal worden gecelebreerd door den hoogeerw. heer Plebaan F. Filbry. Tijdens het Lof zal de zeereerw. heer B. C Hosman, pastoor te Amsterdam, de feestpre dikatie houden. Om 7 uur wordt de terugreis aanvaard. Te Beverwijk zijn kaarten verkrijgbaar bij den heer C. G. v. Baar, Begijnestraat 11, waar tevens uitvoerige programma's verkrijgbaar zijn Hedenmorgen is op den hoek van de Vondel laan en den Velserweg te Beverwijk een motor rijwiel, bestuurd door een employé van het Hoogovenbedrijf, in botsing gekomen met een vrachtauto. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd. Zwaar gewond werd hij naar het Roode-Kruisziekenhuis te Beverwijk overge bracht, waar onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Het motorrijwiel werd vernield. De oorzaak van het ongeval moet vermoedelijk worden toe geschreven aan het met te groote snelheid nemen van de bocht, waardoor de motorrijder op het linker weggedeelte terecht kwam. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Vrijdag 26 Mei a.s., des namiddags 7.15 uur. De agenda vermeldt: 1. Benoeming van een leerares aan de ge meentelijke Huishoud- en Industrieschool. 2. Benoeming van twee leden-werkgevers en twee leden-werknemers der commissie van toe zicht bedoeld in art. 13 van de Arbeidsbemiddt- lingswet 1930. 3. Benoeming van een directeur van den ge meentelijken dienst der arbeidsbemiddeling ea werkloosheidsverzekering. 4. Voorstel tot aanvulling van de Politiever ordening. 5. Voorstel tot verkoop en uitgifte in erfpacht van gronden, behoorende bij laagspanningssta- tions aan de provincie. 6. Voorstel tot toetreding tot de gemeenschap pelijke regeling voor bijzondere radiodiensten. 7. Voorstellen omtrent het zeestrand. 8. Voorstel tot inbreng van gronden in het Grondbedrijf. 9. Voorstel tot wijziging van de bepalingen in zake het verleenen van kindertoelagen. 10. Voorstel tot het toestaan van een crediet voor 1939 ten behoeve van de verstrekking var extra-hulp aan werkloozen (steun-B). 11. Voorstel tot het toestaan van een credtet voor de herscholing van werklooze sigaren makers. 12. Voorstel tot vaststelling van een straat naam. 13. Mededeelingen en ingekomen stukken. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de ge meenteraadsverkiezingen zijn de volgende lijs ten ingediend: R.K. Staatspartij: J. F. v. Llerop, R. B. Lommerse, B. P. Heemskerk, P. C. v. d. Meer, P. J. v Bakel, M Otte, P. J. v. Lierop, A. Teeu- wen. C.D.U.: J. Dubbis, C. de Vries, Joh. v. Dijk. T. v. d. Plas, A. Smit. A.R.: P. C. v. Eek, A. Elgersma, J. Hooge- doorn, H. R. Heidema, IJ. Schotanus. Lijst Smit: P. J. Smit, J. D. Bakker, P. v. Aalst. Prot. Econ. Partij: W. A. Philippo, H. de Gier, J. K. Enthoven, J. C. G. v. d. Laan. „Bennebroek Vooruit": J. G. W. La Fleur, P. Jonker, J. C. Schneider, H. F. Roos, B. J Roos. De oude raad bestond uit de heeren J. F. v. Lierop, P. J. v. Bakel, B. P. Heemskerk, J. Dubbis, C. de Vries, C. Stijger en P. J. Smit. De nieuwe gemeenschap Op de onlangs ge houden feestvergadering ter gelegenheid van 't vijf en twintigjarig bestaan van de R.K.H.K.W. is door den heer C. Sefjsener medegedeeld, dat binnenkort ook in onze gemeente zal getracht worden uit de verschillende besturen der sociale organisaties een werkcomité te vormen. De heer Seijsener deelde dit mede als voor zitter van den R.K. Volksbond, die daartoe het initiatief genomen heeft. Aan de verschillende besturen zijn uitnoodi- gingen verzonden, maar het schiet nog weinig op met de antwoorden, naar wij vernemen. Daarom doen wij graag het onze er toe, om aan te drin gen op een beetje spoedbetrachting. Deze zaak is niet iets van een kleine com missie, die in stilte bijeenkomt en daarna niets meer van zich laat hcoren. De stichting van een nieuwe gemeenschap is iets, dat allen raakt en dat allen moet interes seeren. Daartoe moet iedereen medewerken en daarom moet de oproep zoo wijd mogelijk ver breid wOTden. Het is naar onze meening in veel plaatsen te beperkt gedaan. Het zal b.v. van groot belang zijn voor het welslagen, of men de vrouwen hierbij weet op te wekken. Den vrouwen, den moeders, moet men trachten bij te brengen, dat het nieuwe geslacht in een nieuwe gemeen schap zal moeten leven. Men zal goed doen, eraan te denken, dat de moeders de opvoedsters zijn van een nieuw geslacht! Werkloosheid. Voor het eerst beneden de 400! Met het aantal van 395 op Zaterdag jJ. bleven we nog 18 boven het aantal van 21 Mei 1938 en 13 minder dan de week daarvoor. Spionnage? Gisterenmorgen bevond zich ter hoogte van de fabrieken aan de Hembrug een motorrijder, die verschillende opnamen maakte met een filmtoestel. Een burger wien dit verdacht voorkwam deed hiervan aangifte bij de politie. Het opsporings-apparaat werd in werking ge steld, met het gevolg, dat de persoon te Hillegom werd aangehouden. Bij het onderzoek bleek, dat de opnamen wa ren gemaakt van dames, die zich per rijwiel daar ter plaatse bevonden. Dit was voor dezen persoon een Poolsch journalist zoo iets ongewoons dat hy dit film de voor zyn blad. Onschuldiger dan men gedacht had! Burgerlijke Stand Geboren: Corpelia, d. v. A. v. d. Lans en J. Raaphorst; Cornelia, d. v. C Wilhelmus en C. Aangeenbrug; Willem F., z v. P. de Jong en H. Taffyn; Hubert F., z. v. H. H. Veldh. v. Zanten en M. A. Moolhuijzcn; Cornells H. N. M., z. v. L. G. de Groot en H. M. Gieske; Johanna C. M.. d. v. G. P. Lom merse en C. J. van Dril; Jacobus J. B., z. v. Jac. Vermey en A. C. van Roode; Dingena, d. v. M. Verkerk en E. C. Geilings. Ondertrouwd: J. C. Rusman en F. A. J. van Dam; L. Speelman en E. F. C. Riechmann. Getrouwd: J van Avezaath en C. H. Teeuwen; N. Goulooze en J. H. Gosens; J. Salier en H. Foks. Overleden: M. de Jongvan Roode, 77 jaar. Verloren en gevonden Aanwezig op het politiebureau aldaar, te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur, de navolgende als gevon den aangegeven voorwerpen: Zonnebril; paar sokkenhouders; blauwe cein tuur; etui met rijbewijs; rijw.bel.merk; zakkam in etui. Te bevragen aan onderstaande adressen: R. der Nederlander, Hofstraat 42, Hillegom: zes sleutels aan touwtje; Koot, Weeresteinstr. 89, Hillegom: een schop; Chr. Dekker, Krocht 7, Hillegom: postduif (geringd), CP.B. 39-442-58; v. d. Jagt, 2e Am.dwarsstr. 1: zyden hoofddoek. Als verloren zyn aangegeven os. voorwerpen: 2 paar witte kniekousjes; groene autoped; ryw. bel.merk; zilveren armband met groen steentje. Successen- Ons „Spaamdamsch Gem. Koor" behaalde onder leiding van den heer H. Arisz. te Santpoort op het Nat. Zangconcours te Dieren een eersten prijs in den concert- en een 2den prijs in den eere-wedstryd. De eerste prys met lof der jury wegens de kleine bezet ting, nJ. 28 zangers (sters). Dan heeft het Spaamdamsche fanfarecorps op het nationale concours voor Harm.- en fan farecorpsen, uitgeschreven door „Arti et Re- ligioni" te Haarlem, een eersten prys in den marschwedstryd en een 2den prijs in den con- certwedstryd weten te behalen. Voor muziekliefhebbend Spaamdam vermel denswaard en voor beide vereenigingen een mooi succes. EN MODERN INGEBOUWDE NASSAULAAN 76 TELEFOON 10743 J. P. S E N F T Dank zy den gunstigen condities, welke het P.E.N. heeft gemaakt met het gemeentelyk gas- en waterbedrijf, zal de verlichting in de ge meente Velsen belangrijk verbeterd worden. Zoo zullen de bestaande lampen worden ver sterkt en ook verschillende deelen der gemeente, die min of meer stiefmoederlijk waren bedeeld, zullen thans doeltreffend onder handen worden genomen, teneinde de hierin zoo lang gewensch- te verandering tot een feit te maken. Dit ver nieuwde contract met het P.E.N. zal niet al leen een verbetering, doch bovendien een be sparing geven. Zöo zal o.m. gewerkt worden met nacht- en avondverlichting, d. w. z. om 12 uur "gaat een ge deelte van de lampen uit. Bij de verhoogde lichtsterkte is dit blijkbaar geen bezwaar. Voorts zullen een 80-tal nieuwe lantaarns worden ge plaatst. De maximaie belasting van het lichtnet, welke thans 100 K.W. per uur bedraagt, zal tot 178 K.W. worden opgevoerd. Al deze voordeelen kosten de gemeente niets, doch vloeien uitslui tend voort uit de gunstige conditie van het nieuwe contract. Onze plaatsgenoot, de heer B. Vink, lid der Kennemer Pluimvee-vereeniging, wist bij de ge houden tentoonstelling met een 5-tal inzendin gen, beslag te leggen op 4 eerste prijzen en een vierden prijs. Ook kende de jury hem een beker toe, die beschikbaar was gesteld voor het mooi ste Lotharinger konyn. Geboren: T. WesemannKramers, z.; W. Th. v. d. Berg—Wildschut, z.; W. J. C. Holstein— Dekker, d.; J. JongstraKoerselman, d.; E. v. d. Grijn—Versteeg, d.; A. GisinVisser, d.; G. C. DuineveldSchoorl, d. Overleden: H. Schutte, 27 dagen, z. van A. Schutte, Kerkweg 129, Santpoort; J. J. Rutgers, 63 jaar, echtgenoote van A. Hemminga, Nar- cissenstraat 23, Santpoort; M. Hilbers, 75 jaar, weduwe van J. Dingerdis, Bloemend.str.weg 167, Santpoort. Ondertrouwd: Th. J. Verzyibergh en W. S. P. Never; J. A. Bouwens en L. Jellema; P. L. Groenland en M. Hofland; M. van Duijn en C. H. Gout; G. van der Lugt en A. A. Ouwerkerk; P. Smoor en Ch. M. van Laar. Gehuwd: J. Groen en G. Dik; F. J. Koks en D. van Bruggen; P. Boerman en G. Biel; J. Harder en H. van der Zwiep; H. van Ryn en M. M. Klein; A. Krab en H. Vastenhouw. B. en W,. brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie tér inzage liggen ver zoeken van: de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een silicakalkfabriek, waarin diverse toestellen en werktuigen, waar onder 18 electromotoren op het fabrieksterrein; de N.V. Algemeene Handels Centrale (A.H.C.) te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden harer inrichting door het wüzigen der ketelin stallatie en het ketelhuis, waarin een stoom ketel van 6,8 atm. 20 M2. V.O. op/in het per ceel Reedersstraat nos. 24 te IJmuiden; de Koninkiyke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V.. te IJmuiden. om vergun ning tot het uitbreiden harer Inrichtingen door het oprichten van een transportinrichting van morskolen by den kolentoren, een verlaadin- richting van benzol bij de bijproductenfabriek en het plaatsen van ventilatoren op de koel ruimte der buizengieterij, in/op het fabriekster rein; J. Zeegers, te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een bakkerwaarin een hpetwateroven, een kneed-, een kluts- en een amandelmachine, resp. aangedreven door een electromotor van IK, en X pk-, in het per ceel Hagelingerweg no. 50 te Santpoort. Op Zaterdag 3 Juni 1939, des voormiddags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zy, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tydstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de terzake ingeko men schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zyn zij, die niet overeenkomstig artikèl 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zyner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. In het RK. Verenigingsgebouw had Zondag de huldiging plaats van het derde elftal van de RK. Voetbalvereeniging I. E. V. ter gele genheid van het behaalde kampioenschap. De voorzitter, de heer W. J. Brantjes, sprak waardeerende woorden tot de spelers voor het gepresteerde, waardoor zy royaal kampioen zijn geworden. Na den wensch uitgesproken te hebben, dat de jongens op den ingeslagen weg- zouden voort gaan, werd aanvoerder Geldermans een bou- qüet bloemen aangeboden. Deze dankte in welgekozen woorden. Spr. roemde het werk zoowel van het bestuur als van de elftalcommissie en wenschte nog lang onder deze bestuurders voort te gaan. Daarna volgde een kleine tractatie, waar mede deze huldiging werd besloten. Op „Rooswük'' speelde I. E. V. 2 zyn eer sten promotiewedstrijd tegen H. S. V. 2, de club, waarvan verleden week zoo jammerlijk verloren werd. De thuisclub heeft op fraaie wijze revanche genomen en de Heilooërs met leege handen naar huis gestuurd. By den aanvang van den wed strijd complimenteerde de aanvoerder, M. Ver gouw, de gasten met het behaalde kampioen schap en wenschte nog vele malen als „tegen stander" van H. S. V. 2 te fungeeren. Een bou quet bloemen vergezelde dezen gelukwensch. De aanvoerder van H. S. V. 2 dankte voor de vriendelyke woorden. De wedstryd werd in hoog tempo gespeeld en ofschoon de thuisclub het meest aanvallend was, gelukte het den bezoekers toch kort voor de rust de leiding te nemen. Na de rust gooide de thuisclub er nog een schepje op en wist drie maal het net te vinden. De gasten doelpuntten niet meer, waardoor I. E. V. 2 de eerste twee punten in de promo tie verdiend heeft. De jaarvergadering der afdeeling Velsen-Noord van genoemden bond was zeer druk bezocht, waarover de voorzitter, de heer G. Braken- hoff, zyn vreugde uitsprak. Medegedeeld werd, dat de spreker van den avond, de heer B. Waterlander, wegens ziekte verhinderd was. Het jaarverslag van den penningmeester sloot, doordat de inkomsten f 578 en dl uitgaven f 405.50 waren, met een batig saldo. In verband met het batig saldo sprak de pen ningmeester een woord van dank tot de leden winkeliers, die zeer veel voor de afdeeling deden. Uit het jaarverslag van den secretaris ver namen wy, dat het ledental steeds toeneemt. De activiteit van het bestuur mag hier vooral genoemd worden. In samenwerking met het bestuur van dé afd. IJmuiden-Oost, werd een adres aan dén ge meenteraad gericht om de verderfelyke propa ganda van den Neo-Malthusiaanschen Bond- zooveel mogelijk te beteugelen, hetgeen een gunstig verloop heeft gehad. De actie voor goedkoope woningen voor het groote gezin is, in afwachting op besluiten van hoogerè instanties, rustende. Ook dit jaar zullen de schoolkinderen der leden weer een gratis boottocht maken. Als da tum werd Dinsdag 8 Augustus vastgesteld en als doel Schiphol en omgeving. De heer J. P, Zuurbier werd met algemeene stemmen tot penningmeester en tot afgevaar digde naar den bondsraad op 29 en 30 Juli herkozen. Rest nog te vermelden dat talrijke stemmen opgingen, dat de aangekondigde kinderbijslag zoo lang uitblyft. De R. K. Harmoniekapel „St. Caecllia" be haalde op het groot nationaal muziekconcours te Rotterdam met 297 punten een 2en prys. St. Caecllia kwam uit voor het eerst in de afdeeling Superieure Harmoniecorpsen. Het corps onze felicitatie. De „Derde Orde" hield Zondag haar jaar- lyksch feestcongres in het St. Fidelisgebouw, dat in alle opzichten geslaagd genoemd kan worden. Uit verschillende omliggende plaatsen waren leden samengekomen om aanwezig te kunnen zyn op dit congres. Te drie uur werd het congres door den voor zitter van „Ustica", Pater Cyprianus, met een kort gebed geopend, waarna gezongen werd het „Franciscaansch Zwerverslied". Pater Cyprianus heette hierna allen harte- iyk welkom, in het byzonder dr. H. W. Moller, lid van de Tweede Kamer, spreker op dit con gres, en den commissaris der Derde Orde in Ne derland, Pater Paschalis. Voorts moedigde spre ker de directeuren en besturen der afdeelin- gen aan, om de Derde Orde te maken tot een bloeiende orde van St. Franciscus. Door de afdeeling Zaandam werd hierop op verdienstelyke wijze een tweestemmig „Panis Angelieus" gezongen, waarna het woord was aan den spreker van dit congres, dr. H. W. Moller. Spreker begon met een vergelijking te maken tusschen den tyd van St. Franciscus en onzen tijd. Toen was er een streven naar het aardsche, thans ook. Daarom herstelt Paus Leo XIII de Derde Orde, om, evenals Franciscus in zijn tijd, de wereld weer te richten op het hier namaals. Bij zijn vernieuwing van de Derde Orde, gaf Paus Leo XIII haar het volgende doel ter nastreving mede: „De onverschilligheid in den godsdienst, omtrent godsdienstige zaken, moet plaats maken voor het tegenoverge stelde, evenals dit het geval moet zyn met de woekerende zelfzucht". In de tegenwoordige wereld maken wij toe standen mee, die de Kerk nog nooit ge kend heeft. Het godloozendom maakt een on gekend bloeitydperk door. Dit komt door de stelselmatige, georganiseerde propaganda van haat tegenover God. In alle voegen van het maatschappelijk leven, in kantoren, op fabrie ken, op scholen, wordt langzaam maar zeker het godloozendom ingevoerd. Paus Pius X met zyn ver vooruitzienden blik, waarschuwde reeds voor dit gevaar. Paus Pius XI riep alle leeken op om zich te organiseeren en met vereenigde krachten in te gaan tegen het godloozendom. Deze Paus riep alle leeken op, vanzelfsprekend dus de Derde Orde. De regel van de Derde Orde van St. Franciscus heeft dit doel van Paus Pius XI reeds tot basis. De Derde Orde heeft dus een groote taak op haar schouders rusten, maar deze taak steunt op het woord van den Paus. x Na aldus over de onverschilligheid in den godsdienst en omtrent godsdienstige zaken ge sproken te hebben, richtte dr. H. W. Moller zyn woorden op het tweede deel van de taak, die Paus Leo XIII aan de Derde Orde gaf, n.l. de woekerende zelfzucht omzetten in liefde voor den naaste. Spreker ging terug tot de Schep ping, waarin de mensch het voornaamste wezen is. Ieder mensch is in zyn bovennatuur een beeld van God. In dit opzicht stemt elk mensch dus overeen met zyn naasten. Wat wy dus voor ons zelf over hebben, moeten wij ook voor anderen over hebben. Christus zeide: ,,Ik geef u een nieuw gebod: dat gy elkander liefhebt, zooals Ik u heb liefgehad." Wij zyn niet, aldus spreker, om alleen de rechtvaardigheid te beoefenen, wy hebben nog veel meer plichten tegenover den evenmensch Laat ieder zyn plicht doen en niet altijd den ken dat het op een ander van toepassing is. Dr. H. W. Moller gaf het congres de volgende eindgedachte mede: „Werk de werkloosheid weg, zoover het in uw vermogen ligt. Dat is de grootste liefdedaad, die wy in onzen tyd kun nen stellen. Het is geen gevaar dat dreigt, maar een ramp, die over de menschen gekomen is. Een harteiyk applaus werd spreker.'s loon. Pater Cyprianus dankte dr. H. W. Moller voor diens gloedvolle woorden. Het had hem diep in de ziel getroffen en hem een hart onder den riem gestoken voor de toekomst. Het bondslied der Derde Orde-Federatie „Ustica", werd hierna uit volle borst gezongen. Te 5.15 uur werd in de Parochiekerk een plechtig Lof gecelebreerd, waarin Pater Cypria nus een toespraak hield en de Derde Orde leden nogmaals wees op de taak, die zy door het aannemen van den regel van St. Francis cus vrywillig op zich genomen hebben. Nadat allen zich weer in het Patronaatsge bouw vereenigd hadden, werd onder regie van den heer A. Bruinenberg, opgevoerd het orato rium „De goede H. Elisabeth". Allen hebben met belangstelling dit orato rium, dat onder leiding van den heer A. Brui nenberg een waardig slot vormde van dit Derde Orde-Coneres eevoled. Naar men ons van betrouwbare zyde mede deelt, zal de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen te IJmuiden op 26 Mei a.s. haar 30-jarig bestaan herdenken in een daar toe te beleggen samenkomst en zal by die ge legenheid tevens haar nieuwe Vereenigingsge- bouw aan de Trawlerkade No. 40-41 officieel in gebruik worden genomen. De Reedersvereeniging heeft Zyne Excellen tie, den minister van Economische Zaken, ver zocht het gebouw officieel te willen geopend verklaren en behoudens onvoorziene omstandig heden hoopt de minister aan dit verzoek gevolg te geven en van deze gelegenheid gebruik te maken enkele bedrijven en nevenbedryven te bezoeken, alsmede de nieuw gebouwde Vischhal te bezichtigen. In de te houden samenkomst zal de voorzit ter van de vereeniging, de heer Joh. Polderman, een openings- en herdenkingsrede uitspreken. Van verschillende kanten zyn reeds blyken van belangstelling gegeven in de totstand koming van het nieuwe vereenigingsgebouw in den vorm van geschenken voor de meubileering en verfraaiing daarvan en het zal op dien dag zelf vermoedelyk wel niet aan eenige bloe menhulde, alsmede aan het noodige vlag vertoon ontbreken. De bovenbedoelde samenkomst vindt plaats op 26 Mei as., des namiddags te 3.30 uur in het nieuwe gebouw. In het afgeloopen jaar blijkt, dat de import van Noorsch ijs zich nog voor 40 pCt. heeft kunnen handhaven vn zijn grootte in 1937 (15 pCt. van 1936). Naast de Ijsfabriek der Noorsch-IJs-combinatie, zijn een tweetal andere Ijsfabrieken eveneens begonnen met den ver koop van dit ijs, zoodat nog steeds een aantal afnemers vah -geïmporteerd natuurijs hieraan de voorkeur blijft geven. De ijsfabrieken ter plaatse zijn in sterke mate van karakter veranderd en leggen zich meer en meer toe op het koelhuisbedrijf. Van de gelegenheid tot invrdiezen van versche visch werd in steeds toenemende mate gebruik ge maakt. Bedroeg de hoeveelheid ingevroren visch in 1937 omstreeks viermaal die van 1936, in 1938 zette deze stijging zich in dezelfde mate voort, zoodat thans ongeveer 16 maal het kwantum van 1936 ingevroren werd. Hieruit blijkt afdoende, dat de bestaande vriesinrich- tingen in een behoefte voorzien en reeds thans een onmisbare schakel in het bedryf vormen. Gisterenmiddag reed een motorryder uit Rotterdam op den Zeeweg te IJmuiden-Oost. Ter hoogte van het St. Antonius Ziekenhuis waren enkele jongens aan het voetballen. Een der jongens probeerde den bal nog juist voor het motorrytuig naar de overzijde te schieten, doch kwam juist voor den voorband van het voertuig terecht, waardoor de bestuurder de macht over zijn stuur kwijt raakte en hij met zijn vrouw en kind op den grond viel. Gelukkig was de snelheid gering, waardoor erger werd voorkomen. Het kind kwam er met een buil en de beide anderen met wat schaafwonden af. Het motorrijwiel werd eveneens beschadigd. Op Maandag 22 Mei is er gelegenheid om Va cantiebonnen van den R.K.B.B. te laten verzil veren. Dit zal geschieden des avonds van 7—9 urn: in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Enkele trawlers zyn wederom naar zee ver trokken. Wel zyn de vischprijzen momenteel zeer laag, doch men hoopt evenwel dat hierin spoedig een gunstige kentering zal komen. De coHecte voor de blauwe week heeft opge bracht in IJmuiden f 110.In Santpoort f 80. Totaal f190.—. Onze plaatselyke muziekvereeniging „Wilhel- mina", dir. Marinus Adam, kwam op Hemel vaartsdag uit op het nationaal concours te Ca- pelle aan den Usel. Uitgekomen werd in de eere-afdeeling Harmonie. Verplicht nummer „Preciosa" van Weber, vry nummer „Le R/>i s'amuse" van Delibes". Behaald werd een eerste prijs met 366 pun ten, zyndé het hoogste aantal van den dag. In den marschwedstrijd voorts een eerste prys. Bovendien nog in den eere-wedstrijd een twee de prijs met als nummer de „Egmont-ouver- ture" van L. van Beethoven. Voorwaar een fraai resultaat. Het Mannenkoor „De Eendracht" heeft deel genomen aan het concours te Zutphen. Het kwam uit in de eerste afdeeling en wist hier in met 285 punten een tweeden prys te behalen. Dit is ook voor den dirieant. Stephen Jansen, een fraai resultaat. Zaterdagmiddag te kwart over twee werd het nieuwe entree van de speeltuinvereeniging .,IC veilige Haven" officieel geopend. Een stoet kin deren had zich aan het begin van den weg opgesteld, toen de voorzitter van I. V. H., de heer S. Kluft, een korte rede hield, waarin hij woorden van hartelijken dank bracht aan het college van B. en W. Hierna was het woord aan weth. Visser, die een korte openingsspeech hield en het blauw-witte lint doorknipte. De kinderen trokken hierna naar het Rex-theater, waar tot slot een filmvoorstelling gegeven werd. Op het kruispunt KanaalstraatKerkstraat heeft, vermoedelyk tengevolge van het niet ver leenen van voorrang, een aanrijding plaats g«- had tusschen een vrachtauto uit IJmuiden en een motorrywiel uit Amsterdam. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, het motorrijwiel werd beschadigd. Donderdagavond geeft de IJmuider Operette Vereeniging als besluit van het speelseizoen en tevens als slot van haar eerste lustrumviering een feestavond in „Cycloop" voor leden, dona teurs en introducé's. Behalve het bekende cabaret-gezelschap Tho- len en Van Lier, heeft men geëngageerd de dan seres Anna Belly, die reeds dikwyls in de Phi lips Studio's is opgetreden. Een bal besluit dezen feestavond. Aanbesteding. Een dezer dagen vond de aan besteding plaats van de R.K. Woningbouwver- eeniging „Leo XIH" voor het bouwen van 21 arbeiderswoningen op een terrein aan de Heyer- mansstraat. Ingeschreven werd voor 2 typen, nJL met hoogen achtergevel (A) en lagen achtergevel (B). De hoogste en de laagste inschrijvers waren* H. C. Ooievaar, Amsterdam, type A f 60.900, typ0 B f 59.430. J. Bus Wormerveer f 47.850 en f 46.800. De gunning is aangehouden. Wedstrijden R.K. Dames Gymnastiekvereei». S.O.S. Dezer dagen vonden in het R-K* Jeugdgebouw aan de Gerhardtstraat de jaarlijk- sche Onderlinge wedstryden van SOS. plaats, welke naast een aangenaam en spannend ver loop ook flinke belangstelling hadden van 00 ouders, in het byzonder bij 'de kISinere afdeeli»" gen. Na afloop der wedstrijden, waarvan de uit slagen hieronder vermeld staan, reikte d0 moderator, kapelaan Mulder met een toepasse- lyk woord de prijzen uit. Uitslagen: Juniores (max. aantal punten 50): le gelid: 1. Afra Sombroek, 4414 punt. 2. Miarf0 Kaayk 43 X punt. 2e gelid: 1. Lena Y. d. Nes, 42 pnt. 2. StieU Glandorf 39 pnt. 3e gelid: 1. Tiny Vink 45 pnt. (door hoogst0 aantal punten tevens winnares van den wissel beker der Maria Congregatie)2. Corrie Steven5 43 pnt. 4e gelid: 1. Mien Klitsie 39X pnt. 2. Agn00 v. d. Giessen 39 pnt. Seniores: le gelid: 1. Rie Vink (wisselbeker) 43X' pnt. 2. Leny Vink 41% pnt. 2e gelid: 1. Co Kat 3914 pnt. 2. Narva Petii' 38 X pnt. 3e gelid: 1. T. Bronger 37X pnt. 2. Jo Greuter 35 pnt. 4e gelid: 1. Suze Happe 41X pnt. 2. Grada va0 Heusden 35X pnt. Meisjes: le gelid: 1. Jo Sombroek 32X pnt- 2. Saartje Bronger 31X pnt. 3. Suze Happe 34 pnt. 2e gelid: 1. Henny Lafeber 32 pnt. 2. Lena d0 Bakker 30% pnt. 3. A. Koning 30 pnt. Kleuters: 1, gelid: 1. Bets Happe 26% pnt. A. Hooyschuur 25 X pnt. 3. Truus Plattel en Bi® v. d. Giessen beiden 24X pnt. 2e gelid: 1. Anny de Bruin pnt. 2. BeP Overmeer 23 pnt. 3. Tini Jonker 22% pnt. T.O.V.-voetbaltoumooi. Voor de komend0 week luidt het programma als volgt: Woensdag 24 Mei: Elftal Gem. Gasfabriek tegen elftal Vrijw. Reddingsbrigade. Ter rei® Z.V.V., Muziek „Excelsior". Zaterdag 27 Mei: 2e Militaire ploeg tegen Of meente-ambtenaren. Terrein Verkade. Korte plechtigheid. Zondagmiddag had Zandvoort in het Noorderbad een korte plectt* tigheid plaats, waarbij ter nagedachtenis b»- de Nederlandsche ontdekkingsreizigster Alexin® Tinne de Nederlandsche driekleur werd schen door een der deelneemsters aan den deze ontdekkingsreizigster genoemden 40 wandelmarsch. Het woord werd daarna gevoef door den directeur van de V.V.V„ den h® J. A. C. Kruit, en door den algemeenen leid0 j den heer Sutherland. Tydens deze korte plech tigheid wapperden verschillende vlaggen allerlei nationaliteit, in welke landen Alexi" van Tinne was geweest. De heer Kruit bood aan d0*1 X 11U1L TV O O gvnvwjv, i-"- "vvi UAU WWUU leider van de verst komende groep wandela0-^ de Zilversterren uit Utrecht, een zilveren werkrans aan. Volgens te Scheveningen ontvangen radios? fische berichten uit zee waren de vangsten v hedenochtend als volgt: Kw 68 8 k., Kw 151. 10 k., Kw 8. 15 k., KW 15 k., Kw 96. 8 k., VI 216- 10 k„ VI 50. 6 k„ VI 7 k., Sch 57. 8 k., Sch 102. 2 k„ Sch 305. 15 k-, b g 210. 30 k-, Sch 89. 7 k„ Sch 361. 8 k., Sch 8 k. (totaal aan boord 40 kantjes), Sch 342. 8 IJm 490. 26 k., Noordster 17 k., Maria Adri0 20 k., thuisstoomende Kw 141. 6 IJMUIDEN, 23 Mei. Versche visch. Tarbot pt 66 cent. Tong 49—60 cent, Heilbot 6274 j0, per kg. Griet 13.0C—25, groote Schol 16.0 middel Schol 14.50—16.50. Zetschol 14.00, g- Schol 6.00—11, Bot 3.50—11, Schar 1.15—5, schar 12.50—14.50, Poontjes 2.30—4.20, cp middel Schelvisch 10.00—13. kleine Schenefl 6.05—12, groote Gullen 4.30—6.50, kleine o%70 4.307.10, Wijting 7.50—8.20, Makreel 3.80 per 50 kg. Kabeljauw 8.80—24 per 125 kg. 11.60, Leng 5590 cent per stuk. van dê heden aangekomen TREILBRS Jacq. Clasina IJm. 10 320 manden Poolzee IJm. 77 230 manden 1940.Sch. Di manden 1630. LOGGERS R. O. 9 1080.—, K.W. 64 550.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 23 Mei 24 Mei 6.46 7.38 2.46 3.38 7.12 8.07

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2