DE 6E Groot missionaris geëerd Bestrijding der werkloosheid nooit! NOOIT I NOOIT! DINSDAG 23 MEI 1939 öe onthulling van het monument van Kardinaal Van Rossum te Wittem Eenvoudige, imposante plechtigheid De Kardinaal te Maastricht Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies Katholiek Cultureele Federatie Alg. secretariaat van G. en W. verandert van structuur ONZE TULPEN BLOEIEN TE NEW-YORK Dank van president van de W ereldtentoonstelling BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Bestuursvorm gewijzigd R.K. UNIVERSITEIT De honderdste promotie sinds de oprichting ZWITSERSCH BEZOEK AAN ONS LAND DE REGEERING KOOPT 600 LAMMEREN Het vleesch is bestemd voor inblikken MARINEVLIEGTUIG HAD MOTORSTORING Geslaagde noodlanding te Vogelenzang DE ZITTINGEN VAN DEN HOOGEN RAAD M. de Vries regeeringscommis- saris; voorts drie nieuwe directeuren Dr. Draayer eervol ontslag verleend GENERAAL-MAJOOR GIEL TACHTIG JAAR Tegen een verschijnings verbod van dagbladen Conclusie van het bestuur van den Ned. Journalistenkring Nederlandsche minis ters naar Keulen Ook de burgemeesters van Amster dam en Rotterdam uitgenoodigd DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Brand in vlasfabriek te Haamstede De schade wordt op f 25.000.— geschat Generaal Snijders Inzinking heeft zich niet voortgezet ZESTIG H.A. JONG BOSCH AFGEBRAND UIT DE STAATSCOURANT Ingenieurs Reserve-veldpredikers Leerares Onderscheidingen Secretaris afvaardiging Arbeidsbemiddeling h, door WILLY WATERMAN (Van onzen eigen redacteur) De plechtigheid te Wittem, waarby' een der hoogste gezagsdragers van de H. Kerk het monument kwam onthullen, dat was op- Eericht ter nagedachtenis van zijn grooten v°organger, is begunstigd door het schoon de zomerweer, dat wij dit jaar hebben ge kend. De zon speelde door de ruimte van de klooster- df en verlichtte de onlangs aangebrachte c«ilderingen van Charles Eyck, welke zoo goed ™ssen bij de sfeer van dezen dag. Want boven monument van den Kardinaal-missionaris fonen de afbeeldingen van die andere groote Missionarissen der H. Kerk, die Kardinaal Van possum ten voorbeeld zyn geweest: St. Paulus, d- Joannes Chrysostomus, St. Alphonsus en St. r&nciscus Xaverius. De kerk was reetjg geheel gevuld met autori tten, toen de kleine, doch imposante stoet bin- dntrad. Voorop Z. Em. Kardinaal Fumasoni b'ondi, in het waardige roode gewaad, een in drukwekkend kerkvorst, doch die meer den in druk gaf van een zorgvol en wijs vader dan van 6611 machtig heerscher. Toch is hy een der bootste figuren van de huidige bestuurderen t H. Kerk. De Kardinaal was vergezeld van Mgr. Car- Minati, Mgr. Giobbe, Pauselijk Internuntius te jpQ Haag, van den Aartsbisschop van Utrecht, Mjh Bisschop van Roermond, van gemijterde jMten en prelaten en van kanunniken, de Trap- Pisten-abten van Tegelen, Echt en Lilbosch, den gelaat van Berne en den generaal der Kruis heren. In de kerk waren al aanwezig vertegen woordigers van al de oude orden en nieuwe con jugaties, die werken aan de missionneering en Uitbreiding van het geloof; die naar het woord ah Christus zijn uitgegaan om alle volkeren te "bderwijzen. Er waren ministers, die de katholieke begin gen willen doen leven in het bestuur van het tid, hoogleeraren, die de katholieke cultuur Verbreiden en op deze wijze medewerken aan de tssionneering; prominenten van de katholieke Pors en organisaties, allen, die werken in den Pietist van Christus. Er waren ook eenvoudige kloosterbroeders, die "iet hun simpel en vurig gebed vruchtbaarheid Seven aan het werk van de grooten. Zij allen Waren hier verzameld voor het beeld van hem, Pie voor hen allen een voorbeeld is geweest, die "et missiewerk van de Kerk op geniale wijze in P'euwe banen leidde en die bidden kon met den- elfden eenvoud en vurigheid als de minste broe- Per van zijn congregatie. En achter in de kerk dromde het volk samen, eenvoudige volk, dat in het hart van den kardinaal zulk een groote plaats innam en dat hier thuis hoorde; het volk, dat hier aanwezig "toest zyn, omdat Kardinaal Van Rossum de lllan is geweest, die met zijn brandend geloovigen "etivoud zoo hard heeft gewerkt voor de verbrei ding der waarheid, óók onder de eenvoudigen. Toen Kardinaal Fumasoni Biondi het monu ment onthuld had, stelde hy in zyn rede zijn v°organger aan allen ten voorbeeld, door te Wijzen op de karakteristieke houding, waarin de kardinaal was afgebeeld: in aanbididng ge field voor het H. Sacrament. Het gebed im kers is de eenige kracht, die de verbreiding van P®t geloof mogelijk kan maken. Het karakter der plechtigheid was gehouden 1(1 den geest van Kardinaal Van Rossum, een- v°udig en sober. Toen zij bijna ten einde was, Stapte een kleine jongen, een kereltje van een |aar of tien, naar voren om een bouquet witte P'oemen bij het monument neer te leggen, een Pblde aan zyn grooten peetoom en naamgenoot Willem van Rossum. .Kardinaal Fumasoni Biondi riep het jongetje hij zich om hem hartelijk de hand te drukken, het koor zong het lied: „Christus vincit" en Pbarna gaf de Kardinaal aan allen zijn zegen, ben schoon slot van deze eenvoudige, doch "eiioone en imposante plechtigheid. Eooals wij reeds meldden, heeft Z. Em. Kar- P'haal Fumasoni Biondi Maandagmorgen een tzoek gebracht aan de stad Maastricht. Om tien uur werd Z. Em. met zyn gezelschap P°or Deken Ingendael van Maastricht in de Pastorie van de St. Servaas-parochie ontvangen. Ha 'n gebed in de Sacramentskapel, werden de "typte van St. Servaas bezocht en merkwaar- j'Sheden betreffende de Heilige Bisschoppen ^onulphus en Gondulfus, evenals het graf van ^'ht Servaas, de relieken, het hoofdaltaar, de tyodkist, de gedenksteen voor Kardinaal van j °ssum en tenslotte het prachtige Zuiderportaal. *11 de schatkamers werd het gezelschap rond heid door den heer L. Grossier, die over de bijzonderheden der schatten en relieken uitleg Sar. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Ba- siliek van O. L. Vrouw. In de Kapel van de Sterre der Zee werd wederom een kort gebed gestort, waarna het altaar en de bijzondere schatten en relieken werden bezichtigd. Na het bezoek aan de oude romaansche kerk werden schoone deelen van de stad bezichtigd. In hotel Birkhoven te Amersfoort is Zaterdag en Zondag de jaarvergadering gehouden van het Algemeen Secretariaat van Vereenigingen Geloof en Wetenschap, R. K. Volksuniversiteiten en gelijksoortige lichamen. Het belangrijkste onderwerp van bespreking maakte uit het voorstel van het bestuur om de structuur van deze instelling en dientengevolge ook den naam, te herzien. Het Algemeen Secretariaat kon tot heden beschouwd worden als een bureau, waarvan ~'e leden voor korteren of langeren tijd de belan gen behartigden van enkele tientallen vereeni gingen die voor dit doel een geldelijke bijdrage leverden en eens per jaar een byeenkomst hiel den. Vanzelfsprekend was het verband tusscheu de aangesloten organisaties niet hecht en zo^ kon het ook gebeuren, dat talrijke, zelfs groots vereenigingen, het nut van een dergelijk Alge meen Secretariaat niet inzagen. Het gevolg van een en ander was, dat van invloed naar buiten nagenoeg geen sprake was. De bedoeling van de thans voorgestelde struc tuurwijziging is dan ook dat het Algemeen Se cretariaat ophoudt een bureau te zijn, en dat de aangesloten vereenigingen een federatie gaan vormen. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge schapen om invloed te krijgen, daar waar zulks in het belang van de katholieke cultuur noodig en wenschelijk is. De ontworpen statutenwerden op deze ver gadering aan een nauwgezette bespreking onder worpen, en na enkele aanvullingen en wijzigin gen met algemeene stemmen door de vertegen woordigde vereenigingen aangenomen. De nieuwe vereeniging, die blijkens haar sta tuten den naam draagt van „Katholiek-Cultu- reele Federatie", heeft haar zetel te Utrecht. Tot bestuursleden werden gekozen: mr. F. Vorstman, Haarlem; J. Pasdeloup, Breda; C. Groos, Arnhem; Bern. Verhoeven, Beekbergen, en G. de Bok, Breda, terwijl tot assessoren wer den gekozen mej. Struycken vertegenwoordi gende de vereeniging Geloof en Wetenschap te 's Hertogenbosch, de heer G. Hulsman, namens de vereeniging Geloof en Wetenschap te Gro ningen, en de heer v. Helsdingen, namens us vereeniging Cultuka te Amersfoort. De Zaterdagavond werd, na beëindiging van, het huishoudeiyk gedeelte der vergadering, voor een groot deel besteed aan voordrachten door den bekenden katholieken voordrachtskunste naar Henk Schaer, die o. a. fragmenten voor droeg van „De Apocalyps". De president van de Wereld ten toonstelling te New-York heeft den minister van Economische Zaken telegrafisch zijn dank overgebracht voor diens telegram ter gelegenheid van den bloei der Nederlandsche tulpen op 't terrein der tentoon stelling. De president heeft daarin medegedeeld, dat de Nederlandsche tulpen het terrein schitt- terend hebben verfraaid, een verfraaiing, waarop ieder terecht trotsch kan zijn. Hy heeft voorts zijn oprechten dank uitgesproken voor deze schoone bijdrage. Zuidholland; N. van der Stroom te Culemborg voor Utrecht en Neder-Betuwe; P. J. S. Nico- laas, te Arnhem voor Gelderland en Overijssel; R. Bantema te Leeuwarden voor het Noorden en mej. H. Loontjes te Maastricht voor het Zuiden. Besloten werd de volgende Jaarvergadering te Arnhem te houden. Eenige voorstellen over huishoudelijke zaken werden behandeld. On danks de nadeelige exploitatie tot heden zal getracht worden de uitgave van het lands- orgaan te handhaven. Aan het einde der ver gadering deelde de voorzitter mede, dat het plan bestaat in samenwerking met de Haag- sche reddingsbrigade een kustdemonstratie Bij de wandelpier te Scheveningen te houden. Ook maakte hij bekend, dat voor de kustwachten herkenningsteekens beschikbaar zullen worden gesteld. De Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen heeft in hotel de Poort van Kleef te Apeldoorn zijn jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden, onder leiding van den heer A. A. Bierlee, te Amsterdam. Het geheele bestuur stelde in verband met de wijziging van den bestuursvorm zijn mandaat ter beschikking. Het dageiyksch bestuur werd als volgt samengesteld: de heer A. A. Bierlee, voorzitter; mej. A. Claus, secretaresse en de heer G. W. van Gemen, penningmeester, allen te Amsterdam. Tot commissarissen der distric ten werden de volgende heeren in het bestuur benoemd: A. J. Meyerink te Haarlem, voor Noordholland; H. W. E. Struve te Boskoop voor Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is ge promoveerd tot doctor in de letteren en wys- begeerte op proefschrift, getiteld: „Oorzaak en schuld van den tweeden Punischen oorlog" en 14 stellingen, de heer Chr. J. C. Arnold, te Til burg. Dit was de honderdste promotie sedert de op richting del- R.K. Universiteit. Maandag is op Waalhaven een Douglas van de Swiss Air aangekomen, welk vliegtuig een delegatie naar ons land gebracht heeft, die de opening van de Zwitsersche nationale tentoon stelling, welke in Zürich wordt gehouden, komt aankondigen en een uitnoodiging overbrengt voor een bezoek aan deze tentoonstelling. Het waren vertegenwoordigers van de regee ring van het kanton Zürich, de Zwitsersche posteryen, de Zwitsersche luchtvaart, de Zwit sersche verkeerscentrale en van de Zwitsersche centrale ter bevordering van den handel. Na de verwelkoming op het vliegveld maakte het gezelschap een korte rondvaart door de Rotterdamsche havens, waarna in het gebouw der Koninklijke roei- en zeilvereeniging „De Maas" de lunch werd gebruikt. De Zwitsersche gezant, de heer A. de Pury, heeft in een korte rede in het byzonder den burgemeester van Rotterdam begroet en gewe zen op de goede verbindingen tussehen Neder land en Zwitserland. Burgemeester Oud verklaarde, dat terwijl altyd veel Nederlanders naar Zwitser land gaan, dit jaar er zeker nog meer zullen gaan in verband met de groote tentoonstelling in Zürich. In den namiddag hehben de Zwitsersche gas ten het Rotterdamsche stadhuis bezichtigd. De delegatie zal verblijf houden in Den Haag. Maandagavond bood het Zwitsersche gezant schap de delegatie een diner aan. Bij het einde van de tweede groote lammeren- markt, waarop ruim 6300 lammeren waren aan gevoerd, gaven de regeeringscommissarissen plotseling opdracht, 600 a 650 dieren aan te koopen voor den prijs, die gedurende het verloop van de markt had gegolden, n.l. gemiddeld f 6.25 per stuk. De regeering greep eerst aan het einde der markt in, waarschijnlijk, om de handelaren in de gelegenheid te stellen de benoodigde die ren normaal in te koopen. daar bij vroeger in grijpen de handel wellicht een geheel ander ver loop had gehad. Het vleesch der aangekochte lammeren is bestemd voor Inblikken. Maandagmiddag heefc een marinevliegtuig van De Kooi wegens motorstoring een nood landing gemaakt op het voormalige Jamboree terrein te Vogelenzang. De vlieger bleef ongedeerd. Het toestel werd niet beschadigd. Tegen half zes daalde op het terrein een tweede vliegtuig van De Kooi, waar in zich ook een mecanicien bevond, die zich belastte met een grondig onderzoek van het eerste toestel. Biykens een byzonder reglement betreffende den inwendigen dienst van den Hoogen Raad der Nederlanden zullen met ingang van 1 Sep tember de zittingen van de kamer voor bur- gerlyke zaken niet meer om elf uur, doch om tien uur beginnen. Bij K.B. van 12 Mei 1939 is: a. Wat le betreft, met ingang van den dag, waarop hij de functie van regeeringscommis- saris zal aanvaarden, en overigens met ingang van den dag, waarop zij hun functie zullen aanvaarden le. Bij het departement van Sociale Zaken bevorderd tot administrateur M. de Vries, thans referendaris; 2e. Benoemd tot regeeringscommissaris bij den Rijksdienst tot bestrijding der werkloosheid in vasten dienst M. de Vries voornoemd, administrateur bij het departement van Sociale Zaken, tevens hoofdinspecteur voor de werk verschaffing in tydelijken dienst, onder toeken ning van eervol ontslag uit laatstgenoemde functie: 3e. Benoemd tot lid van de directie van den Rijksdienst tot bestrijding der werkloosheid in tijdelijken dienst ir. J. Hidde N ij'and, ir. J. O. de Kat en ir. J. Th. Westhoff, rijkslandbouw- consulent tevens rijksinspecteur voor de werk verschaffing in tydelijken dienst; b. Met ingang van 1 Juni 1939 wegens ver andering in de inrichting van het dienstvak, waarbii hij werkzaam is, aan dr. D. G. Draayer eervol ontslag verleend als directeur van de werkverschaffing en steunverleening met den persoonlijken titel van directeur-generaal bij het departement van Sociale Zaken, met dank betuiging voor de in deze functie bewezen diensten. De thans benoemde regeenngscommissaris, de heer De Vries, werd 6 Augustus 1891 te Amsterdam geboren. Na de lagere school afge- loopen te hebben, was hij eenige jaren werk zaam als behanger en stoffeerder, waarna hy op het kantoor van een diamantjuwelier werkte. Na nog eenigen tijd het beroep van diamant zager te hebben uitgeoefend, trad de heer De Vries in Augustus 1914 in bezoldigden dienst van een steuncomité te Hilversum. Gedurende een jaar was hy vervolgens directeur van den semi-officieelen Nederlandschen bond voor werkverschaffing. Sindsdien is hij in de werk- loozenzorg werkzaam geweest. Onder minister Lely werd hij aangesteld als adjunct-commies, belast met de zaken van de werkverschaffing. De heer De Vries is thans hoofdinspecteur van de werkverschaffing. Hij heeft tal van secre tariaten waargenomen en is vele malen lid ge weest van rykscommi.ssies. In onderscheidene bladen en periodieken heeft hij gepubliceerd. Ir. J. Hidde Nijland werd 19 Juni 1892 ge boren en is civiel ingenieur. Hij is vele jaren in het aannemersbedryf werkzaam geweest en heeft tal van groote werken in binnen- en buitenland uitgevoerd. Gedurende de laatste jaren is hy ingenieur bij het Werkfonds. De tweede directeur, ir. J. de Kat, is even eens civielingeneur. Hij werd geboren 29 De cember 1886 en is meer dan twintig jaren in Indië werkzaam geweest, deels in gouverne mentsdienst, deels als leider van een groot aannemersconcern. De laatste jaren heeft hij zich in Nederland geïnteresseerd voor tal van financieele problemen. Speciaal prob'emen van financieel-organisatorischen aard hebben zyn belangstelling. De derde directeur ten slotte, ir. J. Th. West hoff, werd 12 Juli 1900 te Ambt Hardenberg ge boren en is landbouwkundig ingenieur. Na vol tooiing van zijn studie, ongeveer twaalf jaar geleden, is hij onmiddellijk in dienst van de werkverschaffing getreden. Hij werkte eenige jaren onder den tegenwoordigen directeur van den Cultuurtechnischen Dienst, toen nog in specteur van de werkverschaffing te Zwolle. Na diens aftreden heeft ir. Westhoff hem in de laatste functie opgevolgd. Ir .Westhoff heeft vooral bekendheid verworven door de opstelling van het zgn. rapport-Westhoff, dat uitvoering van groote cultuurtechnische werken beoogt Hij heeft aan verscheidene tydschriften mede gewerkt. Maandag heeft de gep. generaal-majoor W. J. Giel te Den Haag onder groote belangstel ling zijn 80sten verjaardag gevierd. In den loop van den ochtend bracht de gep. luitenant-ge neraal H. N. A. Swart hem een bezoek namens den minister van Koloniën en deelde hem mede, dat hij benoemd was tot generaal-majoor titulair van het Indische leger Vooral uit den grooten vriendenkring van generaal Giel kwamen velen hem opzoeken. Zijn kamers stonden vol bloemen en stapels brieven en telegrammen getuigden van de groote vriendschap en waardeering, die men voor den jarige heeft. 'n Linkerbocht afsnijden NOOIT 1 Een bocht naar links moet u ruim nemen, een bocht naar rechts echter juist kortl Het bestuur van den Ned. Journalistenkring heeft in zyn jongste vergadering zyn houding vastgesteld tegenover de onlangs by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen betreffende misdrijven tegen de veligheid van den Staat en nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. Met algemeene stemmen is het Kringbestuur tot de conclusie gekomen, dat het waardeering verdient, dat' de regeering streeft naar krach tiger bestrijding van de wijze, waarop sommige periodieken de persvrijheid misbruiken. Het bestuur erkent, dat ook by strengere toepassing der bestaande bepalingen niet alle euvelen kunnen worden bedwongen. Het is van meening, dat de voorgestelde be palingen inzake landverraderlijke actie aanne melijk zijn. Wat het andere wetsontwerp betreft, met waardeering van de goede bedoelingen der re geering, moet tegen de wijze, waarop deze be doelingen in wetsartikelen zijn uitgewerkt, be zwaar worden gemaakt. Zeer ernstig bezwaar moet het bestuur maken tegen het voorgestelde rechterlyk verschynings- verbod voor dagbladen en andere periodieken. Een verschijningsverbod, op grond van zeer uiteenloopende vergrijpen tegen een blad uit te vaardigen, is een in vele gevallen doodelijk wa pen, een ultimatum remedium, dat slechts in overweging mag komen als alle andere midce'en uitgeput zyn en dit is thans zeker nog niet het geval, meent het bestuur. Het bestuur is van meening, dat het verschy- ningsverbod in ons Wetboek van Strafrecht niet thuis behoort, wyl het een bijkomende straf is, welke niet den dader treft, doch tal van men- schen (journalisten, administratief personeel, zet ters, drukkers en loopers)die volkomen onschul dig zijn aan het gepleegde strafbare feit. Het bestuur spreekt het vertrouwen uit, dat Ce minister van Justitie 't voorgestelde verschij ningsverbod zal willen terugnemen en dat de Tweede Kamer in het tegenovergestelde geval daaraan haar goedkeuring niet zal geven. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Keulen zullen de ministers van Economi sche Zaken en van Waterstaat, de heeren mr M. P. L. Steenberghe en mr. dr. ir. J. A. M van Buuren; alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam 23 en 24 Mei een be zoek aan Keulen brengen. Aan dit bezoek zullen voorts deelnemen ambtenaren van eenige de partementen van algemeen bestuur, o.m. de heeren dr. H. M. Hirschfeld, directeur-gene raal van Handel en Nijverheid, en mr. C. J. M. Schaepman, referendaris aan het departement van Buitenlandsche Zaken, benevens een aan tal vertegenwoordigers van Handel en Bedrijf Bij het bedienen van een electrische wasch- machine is mej. C. te Gulpen, moeder van tien kinderen, door den electrischen stroom gedood. Omstreeks half drie is Maandagmiddag brand ontstaan in de even buiten het dorp Haamstede gelegen vlasfabriek van de N.V. vlasrotery „Schouwen". In een minimum van tyd stond het perceel, evenals de daaromheen gelegen bergen vlas, in vlammen. Het vrijwillige brandweercorps was een kwar tier na het uitbreken van den brand met de mo torspuit aanwezig en bestreed het vuur met vier stralen. Spoedig stortte het dak van de fabriek in, waarna het vuur zich, aangewakkerd door den vrij krachtigen wind, snel voortplantte. De fa briek, welke een verdieping heeft en 30 by 15 Meter meet, brandde geheel uit. Enkele bergen vlas wist de brandweer te be houden. De schade, welke op ruim f 25.000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. De fabriek was eigendom van de N.V vlas- roterij Schouwen, terwyl de bedrijfsleider Tim- mers de vlasbewerking voor eigen rekening uit voerde. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De toestand van generaal Snyders was Maan dagmiddag zeer verbeterd. Hoewel de patiënt nog zeer zwak is, heeft de inzinking zich niet voortgezet. Maandagmiddag om vier uur heeft te Ar een een boschbrand gewoed, welke zestig HA jong bosch heeft vernield. De brandweer van Arcen en Lomm bestreed het vuur in samenwerking met een groot aan tal militairen van de grenswacht en wist na drie uur den brand onder de knie te krygen. De verbrande bosschen waren eigendom van prof. A. Deusser van het kasteel Arcen. Met ingang van 16 Mei 1939 zijn by het labo ratorium voor physische strydmiddelen benoemd tot ingenieur in vasten dienst de heeren ir J Piket en ir. S. Oratama. Benoemd zijn tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de heeren: B. A. Bos te Assen, dr. A. de Bondt te Den Haag, A. J. Boss, Nijmegen, W. M. le Coin- tre, Bergen op Zoom, J. C. Brussaard, Bloemen- daal, N. J. A. van Exel, Beekbergen, A. B. C. Hofland, Oost-Kapelle (Z.), J. W. de Jager, Zutfen, J. F. van Huisteyn, Slikkerveer, J. M Kroes, Dalfsen, G. Laarman. Hilversum, G. Luchtigheid, Zeist, J van Herksen, Ermelo J. Oussoren, Oldebroek en P. Veenhuizen te Den Helder Met ingang van 1 September 1939 is benoemd tot leerares in vasten dienst aan de R.H.F.S. te Zwolle mej. M. A. Koster, thans tijdelijk leerares aan die school. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medadlle, in brons, aan J. D. Bakker werkzaam by de N.V. Handel maatschappij voorheen J. A. van Olffen, te Rotterdam; in zilver, aan mej. M. A. E. Puyker, in dienst van de electrische brood-, beschuit en banketbakkery Jan F. Salters, te Rotter dam. Aan prof. dr. ir. J. Goudriaan, te Utrecht, pres.-directeur der N.V. Nederl. Spoorwegen, aan ir. W. F. H. van Rijckevorsel enir W.Hup- kes, beiden directeur der N.V. Nederlandsche Spoorwegen, is verlof verleend tot het aanne men van het ordeteeken van commandeur in de orde van de Kroon van België, hun door Z. M. den Koning der Belgen verleend. Ingetrokken is de benoeming van den heer H. J. Trop, chef van de Arbeidsinspectie in Ned.-Indië, tot technisch raadsman der regee- ringsafgevaardigden naar de 25e internatio nale arbeidsconferentie, en als zoodanig be noemd mr. ir. C. G. Frohwein, inspecteur by de Arbeidsinspectie in Ned.-Indië. Te rekenen van 1 Mei 1939 is by den dienst der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling benoemd tot vakkundig ambtenaar in tydelyken dienst A. C. Schuilenburg. ^°oals ze daar om de tafel heen zaten, was een zonderling gezelschap. De een had een tyhl van twee, de ander een van vier dagen, öe meesten van hen droegen kleeren, waar- hi 5®* de oorspronkelijke kleur nog maar juist in 'et gezicht kwam. u ^ooals te verwachten was, zag van allen de ktyessor er nog het meest toonbaar uit. Op zijn v gezicht waren de vlekken geweervet en .gen kruit niet zoo erg te zien als bij de typeren; daarbij had hy, die altijd iets anders üeen te doen dan de rest, geen wit costuum dg"' maar een oude scheepsbroek, die hy van stuurman had geleend, en een donker polo- djlrt- Die broek werd opgehouden door een riem. dl,6 er uit zag, of hij bestemd was om er een tyht mee te knevelen. Het eenige, wat hem .'ijk stelde met de anderen, waren zijn schoe- uty' die waren van wit linnen en rijkelijk met vuil en stof bedekt. l 'in metgezellen hadden allen witte kleeren n gehad, toen ze van het jacht vertrokken, maar nu, na een nacht, doorgebracht in een sloep, een dag sjouwen door zandhoopen, en klauteren over rotsen, om het wegvegen van het kruit niet te vergeten, leken die eens witte pak ken meer op tijger- of panterhuiden, dan op linnen kleedingstukken. Crawley en zijn metgezel hadden in 't geheel geen schoeisel aan hun voeten, maar deze wer den aan onbescheiden blikken onttrokken door de rafels van hun lange broeken, die juist tot op den grond hingen. Phyllis liet, toen de maaltyd beëindigd was, en de mannen hun pijpen te voorschijn haalden, haar blikken over de zonderlinge groep glijden en merkte op: „Als je jullie zoo zag, zou je waarlijk denken, dat er heel wat was gedaan vanmiddag; jullie zien eruit, of je een tiendaagschen veldtocht hebt meegemaakt en alles, wat er gedaan is, is een beetje schieten vanuit een hut! Kijk mij eens, ik heb een kachel aangemaakt, eten ge kookt voor tien uitgehongerde opscheppers, dit hol aangeveegd, en gevochten met twee petro leumlampen, en ik zie er uit om door een rin getje te halen." De professor keek haar even aan, maar zei niéts, en rookte kalm zijn pijp verder. George was minder verstandig, nam zijn oude, geliefde pyp uit zijn mond en keek haar verontwaardigd aan: „Wat een wonderjullie vrouwen doen bij het minste akkefietje schorten aan, hult je in lappen en handschoenen, en bovendien heb jij den tijd gehad, om alles met voorzichtigheid te doen, jandorie, wii stonden in een gloeiende hitte onze geweren leeg te pompen, bij elk schot kwa men er wolken stof van het plafond naar be neden en de heele hut stond na drie schoten vol met kruitdampwil jij morgen eens een middag in die hut gaan staan schieten, en er brandschoon uitkomen?" Een trap van den professor, onder de tafel door, deed hem zwijgen, maar Phyllis ging er dadelyk op in, tot ontsteltenis van haar vader: „Prachtig,ik zal morgenmiddag in die hut wat gaan staan schieten, en jij wascht dadelyk bijvoorbeeld den heelen boel om; ik ben werkelijk benieuwd, hoe dat afloopt!" Te laat bemerkte de arme George, dat hij er in geloopen was, en het opstygende gegrinnik rond hem bewees, dat de anderen het eveneens in de gaten hadden. En toen flitste hem plotse ling een denkbeeld door den geest, bij het zien van een ondeugende flikkering in Phyllis' oogen. „Goed!" zei hij. „Ik zal dadelijk afwasschen en na afloop zullen we zien, wie er het vuilst is van ons tweeën, maar onder één voorwaarde!!" „En die is?" informeerde zijn tegenstandster. „Dat ik mag omwasschen en afdrogen in mijn badpak, juist zooals jij het eten hebt klaarge maakt!" De professor nam zijn pijp weer uit zijn mond en keek zyn dochter aan: „Jou kleine aapheb jy den heelen boel klaargemaakt in je badpak?" Phyllis veegde met haar handen over haar smettelooze witte, linnen jurk, en knikte: „Ja, maar met een oude broek eroverheen het zou zonde zyn geweest, die jurk vuil te maken!" Onder het bulderend gelach dat nu losbarstte en het algemeen geroep van: „Dat is niet eerlyk!" werd George ervan ont last, den boel alleen om te wasschen, maar hy bood grootmoedig aan, er dan althans bij te helpen, welk aanbod dankbaar werd aanvaard. Toen klonk uit een verren hoek het ongewoon bescheiden stemgeluid van O'Reilly; deze gaf te kennen, dat George plotseling een grooten ijver voor omwasschen aan den dag legde. „Dat had je vroeger nooit, George!" merkte dat hatelijke wezen op, „maar het kan zijn, dat de tropen het doenik heb er ook last van, ik mag zeker méé helpen omwasschen; ik heb behoefte aan een beetje lichte beweging!" De anderen waren opgestaan om in een an dere hut te gaan zitten, en hun pijpen daar in vrede te rooken, en George verzekerde O'Reilly, in een hoek,' op fluisterenden, maar zeer over tuigenden toon. dat, als dat roodharig schepsel het in zijn hoofd zou halen, zijn leelijk gezicht* ook maar te laten zien, als hij, George, met Phyllis aan het omwasschen was, hij hem de noodige lichte beweging zou verschaffenen zware erbij, als het moest. In wezen was O'Reilly 'n bescheiden jongeling, die een ander een pretje gundehij deelde dat George mede, en verdween, vóór die jonge man den tijd had, een halfvol busje geconden seerde melk op zijn vurige haren om te keeren En op dat oogenblik rinkelde plotseling de telefoon in den hoek, en bezorgde George, die het heele ding vergeten had, bijna een hartklop ping van schrik. Maar hy trad op 't toestel toe en nam den hoorn op. Voor hij gelegenheid had, zich te melden, be gon de man aan het andere einde van den draad, de man, die boven op den top van den berg als uitkijk lag, haastig te spreken: „Halloaan den Noordkant van het eiland, in de richting, waar vanmiddag die torpedojager is verdwenen, is wat aan het handje,.... ik kan door myn kyker flitsen zien en af en toe klinkt er een lawaai, juist of ze in zee aan het schieten zijn.... het jacht is toch niet slaags geraakt met dien torpedojager?" George gaf hem geen inlichtingen, en ver spilde geen tijd met hem mede te deelen, dat het heel waarschijnlijk was, dat het jacht was slaags geraakt met den torpedojagerhij gooide den hoorn op den haak, wat de man op den berg tegen zyn kameraad deed opmerken, dat ze het al bliksems druk schenen te hebben, daar benedenen rende de deur uit, om den professor te zoeken. Het was pech voor hem, dat de professor, in de andere hut, de telefoon had hooren rinkelen, en juist kwam aanloopen, om te zien wat er aan het handje was. Toen ze elkaar hadden opge raapt, en hun pijnlijke botten wreven, zei de professor met merkwaardige kalmte en tact: „Wat was er aan de telefoon?" George slikte enkele opmerkingen weg, en be paalde zich ertoe, te vermelden, dat er schieten was gehoord en gezien, in zee, ten Noorden van het eiland, en dat de man van de wacht als mee ning te kennen gaf, dat de twee schepen zee slagje aan het spelen waren. De professor zei een tydje niets, dan beende hy terug naar de andere hut, en deed daar de geheele verzameling dampende lieden schrikken met een enkel krachtig woord. „Groote goden, professor...." zei de stuurman, „wat een woord in den mond van een beschaaf den blanke!" „Hou je gezicht!" zei de beschaafde blanke, „Forster is op het oogenblik met het jacht in gevecht! En nou mag jij leelyke woorden zeg gen!" Van deze permissie maakten ze allen een dankbaar gebruik en allen verdrongen zich om den langen professor, om nieuws van het slag veld. De eenige, die zich redelijk kalm hield, was O'Reilly, geheel in tegenstelling met zyn land aard en de oorzaak van zijn kalmte was een op wellende gedachte, de hem zyn revolver deed te voorschijn halen en het wapen onderzoeken. .Houden jullie je toch kalm!" merkte hy op, „haal liever je geweren en peuter het zand er uit; we moeten schieten!" Dit was aanleiding tot vele sarcastische op merkingen. „Van den top van het gebergte zeker-" infor meerde George, „misschien is er nog wel een ouwe windbuks, waarmee je den torpedojager van hier af in den grond kunt boren!" De professor schudde het hoofd: „Eeuwige kemphanener is (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3