Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? De man, die zich vergeten had T entoonstelling te Luik Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen SNELHEIDSMANIAKKEN DINSDAG 23 MEI 1939 Maar met geweld bereikt een mensch nu eenmaal niets DE „ALEXINE TINNE" HERDENKINGSTOCHT A. Vernout-beker voor „De Gooische Tippelaars" Het kind in den mensch Louter voor zijn genoegen sloeg hij ruiten in Heemsteedsche burger wacht Ontbinding gevorderd ZANG EN VRIENDSCHAP De burgemeester eere-voorzitter der Kon. Liedertafel Piano-concert Theo v. d. Pas ORGELBESPELING Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool Cultuur Mij. Kali Djompo Sportfondsenbad Voorrangsweg is geen vrijbrief voor ongelimiteerde snelheid In de luiers R. K. BRIDGE-CLUB HAARLEM POSTDUIVEN Spaarnevogels Onder groote belangstelling is het Nederlandsche pavil joen geopend Openingsrede minister Van Buuren Rede van den Belgischen mi nister van Openbare Werken ST. BERNULPHUS 20 JAAR Voorzitter Reijnart onderscheiden (Gedeeltelijk gecorrigeerd) R.K. RIJWIELBOND ST. CHRISTOPHORUS Vergadering te Alkmaar 20.000 S.A.-mannen naar Danzig WONING TE SNEEK GEHEEL UITGEBRAND Inboedel was niet verzekerd schaken LANDAU WINT VAN FLOHR Szabo verliest van dr, Euwe Abdij bij We enen do^ nazi's overgenomen EXTRA TREIN NAAR BR USSÏ1 1200 Nederlanders reizen Wee EP W. NIEMEYER OVERL n 36 |niniiiiii!iiiiiiiiiiiiniiiiiinHiinntnninmnimnininiimininnni!uininn!iii!iiiiiiniiii!rfliiiiiiiiiiniiii!miii| siiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiMiliitiillllMiiiliiiiiiiiiiiillllllllilllllllllllllillllillilllllllllra NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT piimniiiiiiiiiiiniiiiiiiiminiiiiitniiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i!iiiniiiiiiiiiiiiiiiii!i!iiiiiiiiiiii!i!iniii!iiii!ii| MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiS STAD De man, die gisteren zoo stil in het bank je van den Haarlemschen politierechter zat, was opgestaan tegen de maatschappij, waar in hij leeft. Vele malen in drie dagen tijd;.4. En niet voor den eersten keer. Deze man was sedert jaren werkloos. En daar kwam nog bij, dat zijn vrouw ziek was geworden, dat het Icon in de Werkverschaffing minder was dan ziin steun, naar hij zeide, omdat hij met een huurschuld zat, die toch ook betaald meet worden. Toen was hij opstandig geworden. En hij had ruiten ingegooid bij zijn huisbaas, die een vrouw was, en in zijn eigen woning, die hij van haar gehuurd had. Hij had bedrei gingen geuit en locaalvredebreuk gepleegd en een zaalwachter neergeslagen. Daarom stond deze man in het bankje. Voor hij in de Werkverschaffing aan den ar beid ging werd door Maatschappelijk Hulp betoon een huurbon op zijn huur verstrekt. Maar daarna kwam er geen bon meer. Er er kwamen ook geen huurpenningen van den huurder zelf. De huisbaas ging bij de Werkver schaffing vragen om de ƒ4 huur per week van zijn loon af te houden. En haar huurder ging verhuizen. Wilde ook kwijting hebben van een schuld. Die schuld werd hem echter niet ge schonken. Ook niet toen hij tegen de 'deur van zijn huisbaas schopte en heelemaal niet meer toen hij begon te dreigen. De man gooide al de ruiten in van het huis dat hij meer dan een jaar bewoond had en drie dagen daarna, in den nacht, nog eens tien luiten bij de eigenaresse. En hij liep in denzelfden gemoedstoestand naar het gebouw van de Werkloosheidsbestrij ding om te vragen die schuld niet van zijn loon af te houden. Hij kwam er na de bezoek uren. Hij sprong door een loket in het vertrek van de ambtenaren en traite een van hen te gen de borst. Hij pakte een stoel op en sloeg daarmee. Hij luisterde niet naar het bevel van den zaalwachter om zich te verwijderen, verzette zich toen die hem beetpakte, rukte zich los. Hij gaf den zaalwachter een slag tegen de onderkaak en holde het gebouw uit. Hij had veel waanzinnige dingen gedaan en niets bereikt. Natuurlijk niet. „Begrijp dan toch, dat je met geweld niets be reikt", zei de politierechter, „nooit en ner gens". En als er iemand is, die dat weten kan, dan is het wel de politierechter, die zijn wijs heid gepuurd heeft uit een jarenlange ervaring, uit een steeds terugkeerende ontmoeting met menschen, die sloegen of scholden en verniel den, uit haat, uit woede, uit opstandigheid. „Ik sta er nog perplex van", zei de zaalwach ter. „De man kwam er al vijf jaar en hij was altijd kalm en beleefd." „Hij moet precies krijgen- wat ie wil, anders begint ie op te spelen," zei de Officier, die voor het vernielen der ruiten 1 maand en voor het gebeuren bij de Werkloosheidsbestrijding 3 we ken gevangenisstraf eischte. De man was al zes maal veroordeeld. Toch legde de rechter, die rekening hield met alle omstandigheden. waaronder deze misdrijven werden gepleegd, in totaal slechts 2 weken ge vangenisstraf op. Nadat Zaterdagmiddag een vóór-marsch was gehouden, voor hen, die bezwaar hadden op Zon dag te loopen, ving Zondag om elf uur van Ge bouw Olympia de marsch naar Zandvoort aan, met de omwegen 30 K.M. Er waren ongeveer 350 deelnemers en deel neemsters, waaronder de volgende groepen: Detachement Politie Heemstede, onder lei ding van den heer de Greef; Utrechtsche Wan- delvereen. De Zilver Ster; „De Gooische Tippe laars", Hilversum; „Door Samenspel Kampioen", Haarlem; „De Natuurvrienden", Haarlem; „T.O.P.", Den Haag; B.V.L.. Waalwijk, voorts vele individueelen uit alle streken. Te Zandvoort werd direct bij aankomst bij de daar aangebrachte vlaggepalen, waaraan vlaggen van de landen, welke ook ontdekkings reizigers in Afrika hadden, als Italië, Frankrijk. Duitschland, Noorwegen en Engeland, de Ne derlandsche vlag. geheschen in aanwezigheid van alle deelnemers, door den directeur van de V.V.V. Zandvoort. Hier werd vanwege de V.V.V. Zandvoort de prijs, door haar uitgeloofd, voor de verstkomen de en gunstig beoordeelde groep, door den di recteur uitgereikt aan de Utrechtsche wanael- vereeniging „De Zilver Ster". Na een rust in het Gebouw Ons Huis te Zand voort. .werd de terugtocht aanvaard en waren alle groepen reeds om 3.30 uur binnen. Nadat door den secr.-hoofdleider, den heer W. Sutherland, aan allen dank was gebracht voor hun bewijs van instemming in de hulde aan deze dappere en edele Nederlandsche vrouw, die haar leven liet in dienst der wetenschap en der menschheid, herdacht hij wijlen den heer A. Vemout, den eenmaal zoo bekenden Haarlem schen wandelaar, en uitte mede een woord van hulde aan den Haarlemschen ontdekkings reiziger Seubring. Hierna was het woord aan den heer P. Martin, lid der organisatie-commissie te Haarlem, wien ook door den voorzitter reeds hulde was ge bracht voor zijn zoo krachtdadig werken. De heer Martin herdacht in gevoelvolle woor den den oud-makker A. Vemout, die zoo heel veel, en steeds belangeloos, voor de bevordering der wandelsport in Haarlem had gedaan. Het was hem dan ook een genoegen, den eer sten prijs, den naar Vemout genoemden „A. Vemout-Beker", te megen uitreiken aan „De Gooische Tippelaars". Nadat nog door den heer Stammeshaus, oud- Indisch bestuursambtenaar en oud-Atjehofficier, alsmede door de heeren Martin en v. Veenen- daal, een woord van hulde was geuit voor het doorzettingsvermogen en de goede organisatie van den heer Sutherland, die in dezen 't weten schappelijke paarde aan de sportbeoefening en wien geen moeite te veel was, om de daden van freule Tinne meer bekend te maken, en een telegram aan de Koningin was verzonden, omdat Alexine Tinne bij wijlen Koningin Sophie zeer bemind was, werden de andere prijzen als volgt toegekend: Geüniformeerde groepen: le Prijs P.T.T., Haarlem. 2e prijs Roode Kruis, Haarlem. 3e prijs Politie Heemstede. 4e prijs Burgerwacht, Haarlem. Burgergroepen: Eerste prijs „De Gooische Tippelaars", Hilversum. 2e pr. „De Zilver Ster" Utrecht. 3e pr. Natuurvrienden, Haarlem. Twee de 3e prijs T.O.P., Den Haag. 4e prijs DS.K. Haarlem. Voorts werd de heer Martin, in verband met zijn 35-jarig sportjubileum en al zijn werken voor de wandel-, voetbal- en wielersport, gehul digd en werd hem de zilveren Dudok de Wit- medaille uitgereikt, alsmede een plaquette van Alexine Tinne en een kristallen vaas op zilveren voetstuk. Tenslotte zeide de Wed. Vemout allen dank, in 't bijzonder den heeren Martin en Sutherland, voor de hartelijke attentie, de nagedachtenis van haar overleden echtgenoot bewezen. Er bestond een kleine veete tusschen een schoenmaker en een vroegeren pensiongast van dien schoenmaker. „Schurk", zei de vrouw van den schoenmaker a-ls zij den man op straat tegen kwam. En de schoenmaker zelf nam bij ont moetingen vele malen zijn hoed af en zei dan vele malen: dag Johannes, dag Johannes, wat wel de naam van zijn ex-medehuisbewoner ge weest zal zijn. Dit kon die vroegere pensiongast niet ver kroppen. En hij zon op wraak. U ziet, dat dit een zeer kleine veete was, die makkelijk bijgelegd kon worden, mits de pogin gen daartoe tijdig gedaan waren. Thans echter zal het wel een "veete blijven. Want tengevolge van de kleine veete, moet de ex-pensiongast nu veie guldens offeren aan de vrouwe der ge rechtigheid en hij zal wel niet de schuld bp zichzelf zoeken. Toen de schoenmaker den 14en April zijn huiskamer betrad, blikte hij naar de buiten wereld door een venster, waarvan de ruit niet een geheel meer was. En op den grond in zijn kamer vond hij een emaille bordje, dat zijn ambacht vermeldde en dat den voorgevel be hoorde te sieren. Het had op den grond van zijn huiskamer weinig zin. Daar wist men wel, dit hij erkend mr. schoenmaker was. Zijn toorn was dus zeer begrijpelijk, temeer, waar er ook nog een matglasruit gebroken was. De schoenmaker ging zijn recht zoeken en vond het bij den politierechter. „Ik voelde direct, dat hij het gedaan moest hebben," zei hij. „Ik dacht meteen aan een soort rancune-maatregel." Het zonderlinge was nu, dat in het bankje niet alleen de rancune-man zat, maar ook een andere Haarlemmer, wien de schoenmaker ook niets in den weg had gelegd, dien den schoen maker in het geheel niet kende. Die had „zoo maar" de ruiten kapot gegooid „Wist ik nog maar waarom," verzuchtte hij nu. En die verzuchting had hfj al meer geslaakt in hetzelfde bankje, want hij had er al zeven maal gezeten, doorgaans voor vernieling. Misschien was het pure baldadigheid geweest. „Heeft u hem meegelokt?" vroeg de politie rechter den mede-verdachte. Maar dat was absoluut niet het geval geweest; wel hadden zij beiden wat veel gedronken. De officier eischte voor ieder 14 dagen ge vangenisstraf. „Dat zou me knakken," zei de man, die wraak had genomen. De politierechter, die beiden tot f 5 boete veroordeelde, gaf een rijmpje mee ter overweging: Wat men dronken doet Wordt nuchter weer geboet. de Nederlandsche Blindenbibliotheek is afgedra gen, hetwelk voor een gemeente als Haarlem en rekening houdende met de hooge onkosten, zoo als belasting, honorarium enz., aan een derge lijke uitvoering verbonden, zeer zeker niet slecht te noemen is! De Officier van Justitie bij de Haarlemsche rechtbank heeft bij request de ontbinding van de Heemsteedsche Burgerwacht gevorderd. De rechtbank heeft deze vordering in raadskamer behandeld. De uitspraak moet nog volgen. Indertijd heeft jhr. J. P. W. van Doorn, bur gemeester van Heemstede, in den raad ver klaard, geen gebruik te willen maken van de diensten van deze instelling. De Burgerwacht 'wilde zich niet schikken naar de verlangens der overheid. Zij kreeg dan ook geen gemeentelijke subsidie en had geen wapens, daar die in het raadhuis waren opgeborgen. Verschillende interne kwesties hebben dit re quest tot gevolg gehad. Op de buitengewone ledenvergadering der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" deelde de voorzitter mede, dat de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom om gezondheids- en andere, persoonlijke, redenen de concerten der Liedertafel niet zou kunnen bijwonen en der halve meende zijn mandaat als eere-voorzitter ter beschikking te moeten stellen. In verband hiermede werd het voorstel ge daan den tegenwoordigen burgemeester van Haarlem uit te noodigen, het eere-voorzitter- scnap op zich te willen nemen, welk voorstel met groot enthousiasme werd aangenomen. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft met groote bereidwilligheid bedoelde functie aanvaard. „Zang en Vriendschap" acht het een groot voorrecht onzen burgemeester als eere-voorzit- ter te mogen begroeten. Baron de Vos van Steen- wijk bezocht reeds eenige concerten, meestal in gezelschap van zijn echtgenoote, waaruit hun belangstelling voor de Liedertafel wel duidelijk blijkt. Het koor hoopt de verwachtingen van den nieuwen eere-voorzitter te verwezenlijken en den heer en mevrouw de Vos van Steenwijk dikwijls op de concerten onder het auditorium te mogen zien. Naar aanleiding van het verslag in ons blad d.d. 17 dezer, betreffende het Piano-Concert van Theo van der Pas, werd ons medegedeeld, dat van de opbrengst een bedrag, groot f 140.50 aan Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 23 Mei 1939 's avonds van 8.15—9.15 uur dóór den heer George Robert luidt: 1. Ciaconna, Joh. Paehelbel. 2. Adagio en Allegro uit het Concert in F. gr. t. (koekoek en nachtegaal), G. F. Handel. 3. a. Siciliana, b. Cantabile, E. Bossi. 4. In Memoriam, Jos. Jongen. 5. Suite Gothique, L. Boëllmann. De Haarlemsche Huishoud- en Industrie school zal haar jaarlijksche tentoonstelling en openbare lessen houden op Woensdag 24 Mei van 24 en van 79 uur en Donderdag 25 Mei van 24 uur. In de Maandag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der N. V. Cultuur mij. „Kali Djompo" werden de jaarverslagen en de jaarstukken goedgekeurd. Besloten werd dit jaar geen dividend uit te keeren. (v.j. 10 pCt.t. Door „Het Sportfondsenbad" wordt een aardig geïllustreerd boekje verspreid, waarin aan de hand van geestige teekeningetjes van de vele voordeelen dezer sport wordt gewaagd en van de service, die het bad zijn bezoekers biedt. De .verschillende tarieven en zwemtijden zijn een richtsnoer voor de bezoekers. „Ieder uurtje zwemmen is een genot"; onge twijfeld. Dat een automobilist, ook al rijdt hij over een voorrangsweg, zjjn snelheid niet tot 't uiterste mag opvoeren, is gisteren een 25- jarigen student op z|er duidelijke wijze door het Haarlemsche kantongerecht aan zijn verstand gebracht. Deze student had op den 21en April met een snelheid van ruim 90 K.M. over den Heeren weg te Heemstede gereden, die daar ter plaatse voorrangsweg is. Desondanks was slechts een snelheid van 40 K.M. per uur geoorloofd. De groote vaart, waarmede verdachte in de richtfng Bennebroek reed, had een botsing met een 70-jarigen heer, die zeer voorzichtig uit de Manpadslaan den Heerenweg kwam oprijden, tot gevolg. De aanrijding liep gelukkig goed af, doch dat verkleinde de schuld van den student niet. Op 175 M. van de Manpadslaan maakt de Heerenweg een bocht, waardoor vanaf 't punt van samenkomst dezer twee wegen verder uit zicht over den voorrangsweg onmogelijk wordt gemaakt. Met een snelheid van 90 K.M. worden deze 175 meter in vijf seconden afgelegd. Was het dus waar, dat een voorrangsweg ten allen tijde iedere snelheid toeliet, dan zou men nimmer van de Manpadslaan den Heerenweg kunnen over steken, zonder risico te loopen voor „lijf en leden". Toch was de verdachte van meening, dat hij net zoo hard had mogen rijden als hij wilde, wat hij dan ook gedaan heeft. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie overwoog het wel en wee van voorrangswegen om ten slotte te betoogen, dat het noodzakelijk is streng op te treden tegen snelheidsmaniakken. Hun practijken immers zouden er toe leiden, dat niemand meer zonder levensgevaar dezen voor rangsweg kan oversteken. Hij eischte 40. en een half jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. De kantonrechter liet de boete hetzelfde, doch halveerde den ontzeggingstermijn. Een 21-jarige metselaar had zelfs midden in de stad met veel te groote snelheid gereden en wel over den Zijlweg. Daardoor slipte hij bij het nemen van de bocht naar de Hoofman- straat. Zijn motor gleed onder hem vandaan en zeulde nog een dozijn meters door, om einde lijk tot rust te komen tusschen de verbogen frames en ingedeukte wielen van twee fietsen, wier berijders geen letsel bekwamen. De metselaar had eerst in Februari zijn rij bewijs gehaald en lag dus, in motortermen ge sproken, nog in de luiers, volgens den amb tenaar. De balans van den metselaar kwam echter weer vrijwel in evenwicht door de voorbeeldige wijze, waarop hij de wielrijders, die door zijn motor waren verrast, had geholpen en door zijn royale schadevergoeding. Dank zij dit, zal hij slechts 5.boete te betalen hebben. 7 Mei gehouden, luidt: Afstand 232 K.M., los 6 uur. 1, 6, 7 J. Staphorst; 2, 4, 5 J. v. Duyn; 3, 8 J. H. Somers; 9 J. de Vendt. Eerstgetoonde duif 8.28.29, laatstgetoonde duif 8.48.23. Bovengenoemde vereeniging organiseerde j.l. Zondagmiddag haar jaarlijksche Slot Bridge drive. Wederom mocht zij zich over buitengewone belangstelling verheugen, toen circa half twee onder eminente leiding van den heer B. Hom mes deze jaarlijks terugkeerende kamp een aanvang nam. De groote zaal der Sociëteit was dan ook geheel gevuld. Hier volgen de prijswinnaars in de diverse lijnen. Blauwe lijn: 1ste pr. Hr. Wonink—Ligthart, IJmuiden; 2e pr. Hr. Schalken—Mevr. Hoolwerf, Heemstede. Roode lijn: 1ste pr. Hr. Lamour—Bosse, Haar lem; 2e pr. Hr. Osendarp—Jonker, IJmuiden. Gele lijn: 1ste pr. Hr. Roodenrijs—Faase, Noordwijk; 2e pr. Hr. Tabak—Dil, Beverwijk. Witte lijn: 1ste pr. Hr. en Mevr. v. d. Kolk, Amsterdam; 2e pr. Hr. P. Muringer—v. d. Broek, Haarlem. Groene lijn: 1ste pr. Hr. Buiting—Mej. Kühne, Haarlem; 2e pr. Hr. Dorsten—Dorsten, Haarlem. De uitslag der wedvlucht van Osnabrück, op Onder zeer groote belangstelling van of- ficieele zijde is hedenochtend te Luik het Nederlandsche paviljoen op de internatio nale tentoonstelling voor watertechniek ge opend. Te half twaalf verzamelden zich in het pa viljoen zeer vele autoriteiten ter bijwoning van deze opening. Onder hen zagen wij den minister van Water staat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren en den Belgischen minister van openbare werken, den heer Vanderpoorten, den gouverneur van de provincie Luik, den heer Matthieu, den Com missaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. Van Sonsbeeck en vele anderen. Nadat de Belgsche en Nederlandsche volks liederen waren gespeeld, sprak de directeur- generaal van den Waterstaat, ir. J. P. van Vlis- singen. Ir. Van Vlissingen riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den Belgischen minister van Openbare Werken en Werkver schaffing, den heer Vanderpoorten. Spr. herinnerde aan het besluit, dat de Ne derlandsche deelneming zou moeten worden op gevat als een representatieve nationale inzen ding met betrekking tot vervoer te water, wa terbouwkundige werken en watersport. Het was hem aangenaam melding te maken van de goede zorgen, welke de uitvoerende com missie heeft gewijd aan de tot stand koming van dit geheel. Spr. dankte alle rijks- en ge meente- en andere officieele en semi-officeele instellingen, die daaraan hebben meegewerkt. Daarna sprak minister Van Buuren. Wij zijn hier te zamen gekomen zoo zeide de minister om de Nederlandsche afdeeling van de Luiksche watertentoonstelling te ope nen, welke afdeeling ons een indruk zal geven van hetgeen Nederland verricht heeft op het gebied, waaraan deze tentoonstelling is gewijd. Wij zullen er ons daarbij uiteraard rekenschap van moeten geven, dat, wat hier te zien is, slechts een' keuze vormt uit de talrijke werken, over de geheele wereld vej-spreid, wier ontstaan te danken is aan het streven om van de voor deelen van het water zooveel mogelijk profijt te trekken en de nadeelen ervan te beperken Het is een goede gedachte van de organisa toren dezer tentoonstelling geweest om door het geven van een ruimen blik op die werken, te laten zien, wat taaie arbeid en menschelijk ver nuft op dit gebied vermochten. Ik kwijt mij, aldus ging minister Van Buu ren in de Fransche taal voort, van een aange- namen plicht, wanneer ik begin mijn bewonde ring uit te drukken voor hetgeen onze buren hebben geschapen met de constructie van het Albertkanaal. Ik ben zeer verheugd de aanwe zigheid van mijn Belgischen collega, Vander poorten, te constateeren en ik bied hem mijn gelukwenschen aan met deze, voor de scheep vaart, zoo grootsche bijdrage. In onze streken is het water sinds onheug lijke tijden zoowel onze vriend als onze vijand geweest. Dit zal u zoo dadelijk worden getoond, wanneer wij een rondgang door het Nederland sche paviljoen zullen maken. Onze generatie is niet in gebreke gebleven om al de waterwerken, welke ons voorgeslacht heeft geconstrueerd, te perfectionneeren en te completeeren. Van deze werken getuigt de Nederlandsche inzending. Spreker eindigde met dank te brengen aan allen, die hebben medegewerkt aan de tot standkoming van dit paviljoen en de hoop uit te spreken, dat de inzending ten volle aan haar doel moge beantwoorden. Moge zij dat ook doen in dezen wijderen zin, dat ■eij andermaal getuigt van de warme belangstelling over en weer en de hartelijke betrekkingen welke er tusschen België en Nederland bestaan. In die verwachting verklaarde spr. het Ne- derlandsch paviljoen voor geopend. Tenslotte voerde het woord de Belgische mi nister van Openbare Werken, de heer Vander poorten. Spr. haalde verschillende voorbeelden uit de geschiedenis aan, waaruit blijkt, dat de Ne derlandsche strijd tegen het water steeds hevig geweest is. Daaruit is evenwel de Nederland sche kracht gegroeid om dezen erfvijand het hoof£ te bieden. Spr. noemde de groote Nederlandsche inpol deringen in vroegere eeuwen en vestigde daar enboven de aandacht op de drooglegging van de Zuiderzee, waar het werk van Nederlandsche ingenieurs thans de wereld verbaast. In de Nederlandsche taal dankte spr. de Ne derlandsche regeering en haar afgevaardigden en allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen van de Nederlandsche inzending. De minister eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de tentoonstelling een steeds nau wer toehalen van de vriendschapsbanden tus schen Nederland en België in groote mate mag bevorderen. Tot slot van deze officieele plechtigheid maak ten de genoodigden een rondgang door het ten toonstellingsgebouw. (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Tijdens de Zaterdagavond in hotel de Koren beurs te Eindhoven gehouden feestverg'adering van den Ned. R. K. Bond van Technici bij ge legenheid van het 20-jarig bestaan, deed a- geestelijke adviseur, pater Frantzen, de mede- deeling, dat voorzitter Reynart door Z. H. den Paus was begiftigd met het gouden eerekruiü Pro Ecclesia et Po-ntifice. Uit een toepasselijk woord en onder applaus van de talrijke aan wezigen werd den voorzitter het eerekruis over handigd. Zondagmorgen kwamen alle afgevaardigde! bijeen in de kapel van het Gezellenhuisi waar pater Frantzen een H. Mis opdroeg. Vervolgens werd ontbeten, waarna in de bibliotheek van het Gezellenhuis het nieuwe in de ateliers val de firma v. d. Water te Geldrop vervaardigde fraaie bondsvaandel aan het bestuur werd aan geboden. Hierna verrichtte pater Frantzen de wijding. Te elf uur kwamen de congressisten in hote Trianon bijeen, waar de bondsvergadering werd voortgezet. Besloten werd na besprekingen te komen toi de uitgave van een apart technisch tijdschriJv naast het bondsorgaan, in samenwerking met het Nïmt. Als de besprekingen met het N'mT slagen, zou het tijdschrift om de 14 dagen kun nen verschijnen. Als het orgaan alleen voor ka tholieke technici uitgegeven moet worden, dal zou het blad elke maand kunnen verschijnen In verband met de mogelijke instelling van een bondsbureau in het nieuwe begrootingsjaar kwamen er twee begróotingen aan de orde: eer. zonder en een met bondsbureau. De begrootin- gen sluiten met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 15327.60. Beide begrootingen wer den door de vergadering na eenige discussie ober de verminderde post voor het Onderling Fonds geaccepteerd. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftre dende leden de heeren Hijen Eindhoven, Kos ter, Haarlem, en Stalenhoef, Amsterdam bij acclamatie herkozen. De heeren Padberg, Utrecht, en Alders, Haarlem, wenschten een candidatuur voor de vacatures niet te aan vaarden. Bij de rondvraag werden inlichtingen gevraagd over het studie- en boekenfonds. In verband met de oprichting van het bondsbureau heeft men deze zaak even laten rusten. Bij een debat over rekenplichtige werker deelde de voorzitter mede, dat dit een zeer moei lijke zaak is, waarvoor niet gemakkelijk de medewerking verkregen wordt. Kropholler bij voorbeeld trekt er zich weinig van aan. Ook een geval te Maastricht brengt groote moeilijk heden mee. Wij staan zonder wapens zoolang de formuleering over de aanstelling van katho lieke technici bij de rekenplichtige werken nie. scherper en bindender is. Vervolgens voerde pater Briels uit Heerlen het woord en verklaarde, dat het peil van de besprekingen in St. Bernulphus' bondsverga dering verrassend gestegen is. Bondsvoorzitter Reynart sprak het officieele slotwoo-rd. 's Middags te half drie hield oud-minister mr. H. P. Marchant voor de technici een lezing met als onderwerp: „De technische ontwikkeling en de nieuwe gemeenschap". Na deze rede was er een feestdiner, waaraan o. m. aanzaten de heer de Jong van het Nimt en verschillende genoodigden. Zondag heeft de R. K. Bond van R. K. Rij wielclubs in Noord-Holland boven 't IJ een al gemeene vergadering gehouden in het gebouw St. Willibrordus te Alkmaar. Een groot aantal afdeelingen was door afge vaardigden vertegenwoordigd. Nadat de bondsvoorzitter, de heer M. F. Niele, de vergadering heeft geopend met den Christe- lijken groet heet spreker namens het Bondsbe- stuur allen hartelijk welkom, inzonder den zeer- eerw. pater H. Vijgen, directeur van het St. Pe- trus-Canisius Retraitenhuis te Bergen. Betreffende de a.s. bedevaart Heiloo deelt spre ker mede, dat deze in 1938 niet geheel tot zijn recht is gekomen door de combinatie met den Landdag te Alkmaar. Nu echter zal de bedevaart wederom worden gehouden zooals deze reeds jaren is geweest. Spreker hoopt dat de afdeelingsbesturen een vurige propaganda zullen houden om een groote deelname te verkrijgen. Hierna worden de notulen door den secretaris den heer N. P. Kramer, gelezen en onder dank zegging goedgekeurd. Vervolgens heet spreker hartelijk welkom den bondsadviseur. den zeereerw. heer Rector C. Vis. Ingekomen is een schrijven betreffende de na tionale Bedevaart naar Dokkpm die gehouden zal worden op 16 en 17 Juli a.s. Dëze wordt gehouden onder leiding van den Aartsbisschop. Opgaven voor deelname worden spoedig in gewacht bij den bondssecretaris. Hierna wordt het woord gevoerd door Pr. H. Vijgen die zich voorstelt als de nieuwbenoemde directeur van het Retraitehuis te Bergen. Was spreker aanvankelijk van meening dat de Rijwielbond een amusementsvereeniging was, thans is hij tot de conclusie gekomen dat de Rijwielbond op zuiver godsdienstigen grondslag is gevestigd. Daarom is zijneerw. ervan overtuigd dat zijn woorden zeer vruchtbaar zullen zijn, nu zoovele afgevaardigden uit geheel Noord-Holland aan wezig zijn. Spreker noemt het houden van retraite het allerbeste voor den mensch. Wanneer er iets noodig is in 's menschen leven dan is 't zelfken nis, men moet zijn eigen ziel kennen. Men leer: in een retraite wat er inwendig aan hapert en wat er veranderd moet worden om voor 100 pro cent Katholiek te zijn. Men komt tot een die pere bezinning, tot een diepere geloofsovertui ging. De speciale retraite voor den R. K. Rijwiel bond wordt gehouden in 1940 en wel van 6 tot 9 Februari. Daar de Bond reeds een spaarfond^ bezit, kunnen velen zich hierbij aansluiten. Buiten het Bondsverband wordt met Pinkste ren een retraite gehouden waarvoor nog een 20- tal plaatsen disponibel zijn. Tevens wordt voor meisjes van 3 tot 6 Juni DANZIG, 22 Mei. (Havas). Op 9 Juni an. zullen 20.000 S.A.-mannen te Danzig aankomen om deel te nemen aan de sportfeesten van de S.A, van het geheele district Danzig en Oost- Pruisen. Bij deze gelegenheid zullen de chef van den staf van de S.A., Lutze, en de leider van de nationaal-socialisten van Danzig, Förster, het woord voeren. Maandagavond omstreeks half zes brak te Sneek brand uit in de woning Kapelstraat 27, bewoond door den heer H. Busscher. Deze was in een achter de woning gelegen schuur bezig met het aanmaken van een petroleumvergas- ser. Hierbij stootte hij tegen het toestel, waar door dit omviel. De wegvloeiende petroleum vatte vlam en in een oogwenk stónd de geheele schuur in lichter laaie. De heer B. trachtte aanvankelijk nog het vuur te dooven, bij welke poging hij brandwonden aan beide handen op liep, doch toen hij niet slaagde, zocht hij ijlings een goed heenkomen. De politie, die gewaarschuwd werd, gaf het alarm door aan de brandweer en spoedde zich zelf met een slangenwagen terstond haar de brandende schuur. Het vuur breidde zich zóó snel uit, dat de aangrenzende woning ook ging branden. On danks alle pogingen om de vlammen te stuiten, brandden schuur en woning geheel uit. Van den inboedel kon weinig gered worden. Deze was niet tegen brand verzekerd. Het pand was wel verzekerd. De aangrenzende perceelen liepen groote wa terschade op. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de eerste ronde van den internationalen zeskamp, luiden: J. H. C. FonteinN. Cortlever afgebroken ib gewonnen stelling voor Cortlever. S. LandauS. Flohr 10. Dr. M. EuweL. Szabo 10. De loting van dezen zeskamp is dezelfde ejs die van het eerste tournooi, hetwelk georgani seerd was door den K.N.S.B., de kleuren zi)11 alleen verwisseld. De tweede ronde wordt Woens dag te Amsterdam gespeeld. een retraite gehouden, waarvoor de leden in hunne gezinnen propaganda maken. De voorzitter dankt den eerwaarden spreke voor zijn rede en is ervan overtuigd dat de deel name grooter zal worden. Voorts heet de voorzitter hartelijk welkom afgevaardigden van de 12e Nederlandsche Vv°' vincie en begroet hen onder applaus als pioniers van den Wieringermeer. t Medegedeeld wordt dat de bedevaart na» Heiloo zal worden gehouden op Zondag 4 a.s. De plechtige Hoogmis wordt te 10.30 uur op gedragen, waaronder predikatie van den zee eerw. heer rector C. Vis. Het plechtig Lof b1 processie vindt plaats om 2 uur, bij het Rus altaar zal een predikatie worden gehouden d0.^ den weleerw. pater Hoenselaars ter gelegenhe' van 't 7e eeuwfeest van den H. Willibrordus. Kruisvaarders; Padvinders alsmede andere R® tholieke Jeugdvereenigingen worden in unif°r verwacht en zijn van harte welkom. De algemeene bondsintentie luidt: f „Dat op voorspraak van Onze Lieve VrouW t Nood de geschokte wereldvrede wederom mog worden hersteld." Na afloop zal onder leiding van het Bondsh stuur een défilé van alle deelnemers worden f houden langs den St. Willibrordus-put bij Witte Kerk te Heiloo. Nog wordt medegedeeld dat er op 25 Juni verschillende plechtigheden worden gehouden den St. Adelbertusakker. Alle afdeelingen kunnen hieraan op eigen legenheid deelnemen. gp Tijdens de rondvraag wordt aangedrongen een luidspreker-installatie te Heiloo. Het best11 zal hiertoe pogingen aanwenden. Hierna sluiting. WEENEN, 22 Mei (Reuter) Na langd^'A onderhandelingen heeft de nationaal-social'8^ sche partij het landgoed van Klooster Neuh de beroemde abdij der Augustijnen, bij nen, overgenomen. Men zegt dat de 9000 woners van het landgoed hun pacht me helft verminderd krijgen. De bezitting ligt /L, beide zijden van den Donau en bestaat uit schen, wijngaarden en laag land. De Abdij, *'e js ruim acht eeuwen geleden werd gesticht' g, een der belangrijkste van Oostenrijk. De poldkapei in de abdijkerk bevat het beroe altaar van Verdun, voltooid in 1181. t De belangstelling uit Nederland voor zoek van H. M. de Koningin aan België, glfi, zeer groot te zijn. Vandaag reizen trejf> niet minder 1200 Nederlanders per extra de naar Brussel, om van den intocht van H- Koningin getuige te kunnen wezen. Te Haren (Gr.) is in den ouderdom jaar overleden de heer W. Niemeyer, Pve° qh6' commissaris van de bekende tabaksfabriek odorus Niemeyer N.V. te Groningen. d De teraardebstelling is Donderdag Nieuwe Begraafplaats te Haren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4