Brussel begroet onze Landsvrouwe Koning verwelkomt zijn gast Het nieuws van'heden I „PROTECTOR"! Samenwerking van Polen en Roemenië Een zegetochtoverstraald door de zondoor de rijk versierde straten van de Belgische hoofdstad KONINGIN MARY HEEFT EEN AUTO-ONGELUK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 24 MEI 1939 - OCHTENDBLAD 1 INBRAAK-VERZEKERINC Palestina-politiek goedgekeurd De feestelijke intocht van H. M. de Koningin in Brussel. Begeleid door het eere-escorte begeven H. M de Koningin en Z. M. Koning Leopold zich in een met vier paarden bespannen rijtuig naar het De religieuzen in Frankrijk Manifestatie van verbroe dering van twee buur- volken Een kleurige stoet ÜJREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21801 NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, V ;Vo K DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM M t per kwartaal I 3.58 de kleine annonces „Omroepers z»e de rubriek Bij vrienden Koninklijke auto over den kop geslagen; H. M. bleef ongedeerd KOKKIN AKI EN GORDIENKO TE MOSKOU Het Weeriiiiiiiiiiiiijijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij! De Nederlandsche trein Basis van het bestaande bijstands pact tusschen beide landen verbreed Hooger- en Lagerhuis nemen de regeeringsmotie aan Koninklijk Paleis Z. M. Koning Leopold verwelkomde H. M. de Koningin bij Haar aankomst in de Belgische hoofdstad. De beide Vorstelijke personen op het perron van de Noor der statie (Zie vervolg op pag. 2) Een triomfantelijken intocht in Brussel hebben onze Zuider buren H. M. de Koningin bij Haar bezoek aan Koning Leopold bereid, een intocht, die plaats had temidden van een onoverzienbare menschenmenigte, die in een geestdrift verkeerde, welke de ont vangst, die Amsterdam in het najaar aan Koning Leopold bereidde, nog in de schaduw stelde. Duidelijk kon men bemerken, welk een sympathie de Belgen onze Koningin, en daarmede ons land, toe dragen. Bij de grens te Esschen werd H. M. reeds enthousiast be groet, doch te Brussel was Haar intocht zoo grandioos en zoo ont zagwekkend, dat men hier kon spreken van een grootsche manifes tatie van verbroedering. De intocht te Brussel Aankcfmst van Prins Karet Wijziging van de anti-clericale wetten van 1901 en 1904 verzocht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Inpez. mededeetingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor De blijde intocht van H M. de Koningin te Brussel. Het tusschen Polen en Roemenië be staande pact van wederzijdschen bijstand uitgebreid. Minister Bonnet verwacht spoedig een accoord van Londen en Parijs met Moskou. Koningin Mary van Engeland heeft een auto-ongeluk; Hare Majesteit bleef on gedeerd. De Amerikaansche duikboot Squalus be vindt zich in nood- De Eerste Kamer heeft de naasting van twee locaalspoorwegen en een tramweg z. h. st. goedgekeurd. Commissie benoemd, welke een onder zoek zal instellen naar de oorzaken van de in het bakkerij bedrijf bestaande eco nomische moeilijkheden. Hooge Raad heeft het R.A.P. verbindend verklaard. Het Nederlandsch-Duitsche betalingsver keer van toepassing op het Memelgebied. Beurs van New York: Stemming weif'» lend; koersen brokkelden iets af. C Onze Vorstinne wordt in de Belgi sche hoofdstad niet alleen als het hoofd „eener bevriende natie" begroet, maar de ontvangst, welke haar ten deel valt, is er een van vrienden, die de beminde Koninginne van een broeder volk willen toonen, hoe nauw de ban den zijn, die Zuid- en Noord-Neder land samenbinden. Er zijn te veel mis verstanden geweest en er zijn te scherpe tegenstellingen in het Europa onzer dagen, om deze demonstratie van saamhoorigheid en samengaan niet dankbaar te aanvaarden als een winst voor beide volken. Het laatste officieele bezoek van H. M. was met haar overleden Prins Gemaal, en het laatste officieuze bezoek was met Prinses Juliana, toen Koningin Astrid nog leefde, die met onze Prinses zoo feestelijk door Brussel reed om haar de toejuichingen van een broedervolk te doen ontvangen. Droeve herinne ringen aan dooden kunnen de vreugde van dit uur niet wegvagen en de hoop is in alle rechtgeaarde vaderlanders levendig, dat Noord en Zuid immer zich als stamverwanten zullen toonen. LONDEN, 23 Mei. (Reuter) Koning. Mary van Engeland heeft een auto-ongeluk gehad in Putney, een van de Londensche voorsteden. Hoewel haar auto volkomen over den kop sloeg, bleef Hare Majesteit wonder boven wonder ongedeerd. Zij was echter ern stig geschrokken en heeft zich onder be handeling van een plaatselijken geneesheer moeten stellen. Het ongeluk heeft zich als volgt voorgedaan: De auto, waarin de Koningin gezeten was, kwam op een kruispunt in de Londensche voor stad Putney in botsing met een vrachtauto, ten gevolge waarvan de wagen ondersteboven kwam te liggen. De Koningin en de haar begeleidende dames werden door een schilder met een ladder uit den auto geholpen. Nadat de Koningin, die zeer bleek zag, in de woning van een plaatse lijken dokter was geholpen, werd zij, na eenigen tijd gerust te hebben, in een anderen konink lijken auto naar Marlborough House terugge bracht. Koningin Mary was vergezeld door Lord Claud haar thesaurier, die snijwonden aan de hand opliep, en door een hofdame, wier arm ont veld werd. Deze beiden, alsmede de chauffeur, waren door den schrik zeer ontdaan. Na den terugkeer in Marlborough trok de Ko ningin zich in haar particuliere vertrekken terug. Blijkens een officieel bulletin heeft Koningin Mary bij het haar overkomen auto-ongeluk kneuzingen en een zenuwschok opgeloopen. Of schoon de kneuzingen aanzienlijk zijn en enkele dagen volledige rust noodig zullen maken, was de toestand der Koningin Dinsdag avond bevredigend. MOSKOU, 23 Mei. (Tass). Vanmiddag twaall uur zijn de vliegers Kokkinaki en Gordienko te Moskou aangekomen. 1 VOOR HET GEHEELE LAND droog, vrij warm weer, helder tot licht bewolkt, zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind. v~ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiü piiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii E ONDERL. VERZEKERING-MIJ DAMRAK 60 AMSTERDAM-C Telet. 45014 en 45016 I Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïü Precies tien minuten na aankomst van Prins Karei stoomde de Nederlandsche koninklijke trein het station te Esschen binnen. Nadat de Koningin was uitgestegen, be groette Prins Karei Hare Majesteit uit naam van den Belgischen Koning, waarna de heer ^an Harinxma Hare Majesteit zijn opwach ting maakte. Terwijl de muziek het Wil helmus speelde, inspecteerde Hare Majesteit •net Prins Karei aan Haar zijde de eere wacht. LONDEN, 23 Mei. Naar Reuter in buitenlandsche kringen te Londen ver neemt, zijn Polen en Roemenië over eengekomen, het sedert jaren tusschen hen bestaande pact van wederzijd schen bijstand, dat oorspronkelijk tegen de Sovjet-Unie gericht was, uit te breiden, zoodat het ook van toe passing is op aanvallen van andere zijde. Verklaard wordt, dat te War schau besprekingen tusschen de gene rale staven zijn gehouden tot regeling van de technische bijzonderheden van de desbetreffende samenwerking. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat de beide landen gunstig staan tegenover de nlan- nen inzake een Britsch-Fra'nsch-Russisch bondgenootschap, mits dit niet medebrengt, dat zij zelf een overeenkomst met de Sovjet- Unie moeten aangaan, hetgeen als een vijan dige -laad jegens Duitschland zou worden uit gelegd. Polen heeft reeds een niet-aanvalspact met de Sovjet-Unie, dat van 1932 dateert en dat in 1938, na de eerste Tsjecho-Slowaaksche crisis, nogmaals is bekrachtigd. Polen, zoo zegt mén, acht dit voldoende, tenzij er een regeling tot stand zou kunnen worden gebracht, waarbij het van de Sovjet-Unie wapens kan verkrijgen ën op de verbindingen door de Sovjet-Unie in oorlogstijd kan vertrouwen. LONDEN, 23 Mei (Reuter) Het Britsche Hoogerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming de door de regeering ingediende motie aange nomen, waarin de politiek inzake Palestina, zooals deze in het Witboek is uiteengezet, wordt goedgekeurd. Het Lagerhuis heeft de motie der regeering met 268 tegen 179 stemmen aangenomen. >Na de inspectie stelde Prins Karei aan de j °hingin voor de aanwezige Belgische autori- eiten, in de eerste plaats mevr. Maskens en «f overige personen van den Belgischen eere- Nadat aan de Koningin bloemen waren aan boden door twee jongedames, van wie de eene b nichtje van den burgemeester van Esschen onderhield H. M. de Koningin zich eenige Senblikken met den burgemeester van Es- «chen. t Öe Koningin zeide tot hem, dat zij zeer ver- b was door de hartelijke ontvangst, haar te bchen bereid, en Zij verzocht den burgemeester ae ingezetenen haar dank over te brengen. ^T"en slotte stelde de Nederlandsche gezant te rbssel aan de Koningin voor jhr. Snouck Hur- >°hje, legatieraad, en luitenant van Voorst ^>ekink, onzen militairen attaché, beiden uit b«ssel, en den heer Ruys, den Nederlandschen 0bsui_generaal te Antwerpen. ,j baarna steeg H. M. in het salonrijtuig van b nieuwen Belgischen koninklijken trein, die :6tr°kken werd door een locomotief van 24 M. van het zwaarste type in gebruik bij de "'gische spoorwegen. Nadat de leden van het gevolg van de Ko- bgin en van Prins Karei waren ifigestegen, de trein zich in beweging, toegejuicht door w: talrijke publiek, dat de klanken van het "helmus bijna overstemde. de Koninklijke trein zou arriveeren, was uitge legd, zich naar het perron te begeven. De militaire eerewacht van het negende linie regiment presenteerde het geweer, trommels werden geroerd en de hoornblazers lieten het „Au champ" hooren, waarna de kapel de Bra- bangonne inzette. Na de inspectie raadpleegde de Koning den opperceremoniemeester en bleef daarna alleen op de aankomst van den trein wachten. Precies om half vijf stoomde de trein, getrok ken door een zware Belgische locomotief, voorop getooid met de vlaggen van België en Nederland, het station binnen. Reeds werd de deur van een van de nieuwe salonrijtuigen van den Koning, waarin H. M. de Koningin' van de grens af de reis naar Brussel maakte, open geworpen en verscheen de Koningin vriendelijk lachend aan den ingang. Zachtjes werd de trein nog een meter teruggereden om vlak voor den breeden looper te stoppen. Nog een oogenblik duurde het eer de treeplank was uitgelegd, dan stapte de Koningin op het perron, waar de Koning Haar, het hoofd ontbloot, te- I gemoet trad en met een buiging de hand kuste. Een oogenblik, terwijl de muziek het Wilhel mus speelde, onderhielden de Koning en Zijn vorstelijke gast zich met elkaar, dan leidde de Koning H. M., gevolgd door Prins Karei, die Haar tegemoet was gereisd tot de grens, naar de leden van 'sKonings gevolg en naar de an dere autoriteiten met hun dames, die allen aan H. M. de Koningin werden voorgesteld. Het perron vulde zich intusschen met de in schitterende gala-uniformen gekleede leden van het groot gevolg, dat H. M. vergezelt. Onderwijl begaven Koning en Koningin zich, de eerewacht inspecteerend, naar den uitgang van het station. Aan H. M. de Koningin werden aan het einde van het perron door twee meisjes, dochtertjes van den stationschef, bloemen aangeboden. Dan schreed het gezelschap verder tusschen de rijke bloemenversieringen door, waarachter het pu bliek zich verdrong. Men wuifde met zakdoeken en vlaggetjes en de Koningin, die er zeer goed uitzag en gekleed was in beige robe, waarover een lichtblauwe mantel, een en ander gecomple teerd met een grooten hoed met veeren, neigde glimlachend en groetend naar alle kanten. De laatste étappe van de reis van H. M. de Koningin naar Brussel was begonnen. Over den grootschen intocht van H. M. de Koningin te Brussel seint onze speciale verslag gever ons het volgende: Te Esschen namen gisterenmiddag om half "rie de troepen ter zijde van het baldakijn op "et tweede perron hun opstellingen in. Zij stonden onder bevel van kolonel Godeau. °nder het baldakijn waren tapijten gelegd en "»er stelden de autoriteiten, die Prins Karei ^uden verwelkomen, zich op. De gouverneur van Antwerpen en generaal De Haene droegen °ver hun uniformen het grootkruis van de orde van Oranje-Nassau. Verder zagen wij hier den Nederlandschen "Wtsul-generaal te Antwerpen, den heer Ruys, en "en commissaris van het arrondissement Ant werpen, den heer Gryse. Alle autoriteiten waren uniform, ambtscostuum of rok. Ter rechterzijde van het baldakijn hadden zich "e deputaties van de verschillende vereenigingen "1 de schoolkinderen uit Esschen opgesteld. Aan "en overkant, op het eerste perron, waren op een afgezet gedeelte de plaatsen van de leden "er Nederlandsche kolonie te Esschen en van Jerschillende burgemeesters uit West-Noord- brabant. Precies op tijd, om 15.10 uur, kwam de ko ninklijke trein uit Brussel binnen. Toen Prins 'wel uitstapte, speelde de muziek de Braban- tonne. Nadat de gouverneur van Antwerpen en ge draal De Haene hem begroet hadden, wachtte b® Prins de aankomst van den Nederlandschen *6in af. Onder degenen, die met den Prins waren mee- «tereisd, bevonden zich, behalve de Nederland- the gezant te Brussel, mr. Ph. baron van ^arinxma thoe Slooten, legatieraad jhr. Snouck "frgronje en de Nederlandsche militaire at- !?ché te Brussel, luitenant-kolonel van Voorst vekink. Prins Karei was gekleed in de uniform ah majoor der gidsen en droeg het grootkruis ah de Leopoldsorde. In rijen van tien lagen dik en meer heeft '"het publiek langs den intochtsweg van sta tion naar koninklijk paleis gestaan om den koninklijken stoet te zien passeeren en onze Landsvrouwe een meer dan hartelijk wel kom toe te roepen. Van alle huizen wapperden de vlaggen, niet alleen de Belgische, maar vooral ook veel Ne derlandsche vlaggen. Van de gevels der groote winkelpaleizen en hotels straalde het rood, wit en blauw de Koningin tegemoet en als men be denkt, dat het pavoiseeren bij een vorstelijk be zoek geen gewoonte is in België, dan kan men hieruit afleiden, dat Brussel onze Koningin met een opmerkelijke attentie ontvangen heeft. Het leek, alsof de stad was leeggeloopen om van deze aankomst getuige te zijn. Geen venster, waaruit de menschen niet puilden en vele zaken en kantoren hadden hun vensters voor een be hoorlijke som verhuurd. De toejuichingen, waarin het „Vive la Reine" zich vermengde met het „Leve de Koningin", waren oorverdoovend. Er bevonden zich zeer veel Nederlanders onder het publiek. Treinen, parti culiere auto's en autobussen hadden hen uit alle deelen van ons land aangevoerd en natuurlijk waren de leden van de Nederlandsche kolonie te Brussel vrijwel allen tegenwoordig. Reeds lang voor het uur van aankomst had het publiek zijn plaats achter de zware houten hekken, die langs den geheelen intochtsweg waren aangebracht, ingenomen. Onder dave rende marschmuziek marcheerden militairen in onafzienbare colonnes op om langs de route de eerewacht te bezetten. Voor den „Gare du Nord" waren naast den uit gang tribunes opgericht, waarop de autoriteiten plaats namen. Tegen vieren werd de Place Ro gier geheel vrijgemaakt.' Even later arriveerde Koning Leopold, gekleed in zijn bekende eenvoudige uniform van «luite nant-generaal, waarover hij het lint van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw droeg, in een auto voor het station om over den loo per, die van den uitgang tot het perron, waar f PARIJS, 23 Mei (Havas). Omstreeks 150 leden van de Fransche Kamer hebben een ontwerp van wet ingediend, dat als volgt luidt: „Teneinde alle burgers gelijk te maken voor de wet en de republiek wer kelijk een en ondeelbaar te maken, stellen wij voor de wetten van 1901 en 1904 op het recht tot vereeniging te wijzigen, zoo dat de Fransche religieuzen en de religieuze congregaties binnen het burgerlijk recht terugkeeren."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1