W ilde-bussenspel is uit Moeilijkheden in bakkerijbedrijf BROEDERSCHAP mm Koninklijk nederlandsch WOENSDAG 24 MEI 1939 Hooge Raad in raadkamer heeft ket R.A.P. verbindend verklaard Enkele diensten reeds gestaakt LANDBOUW COMITÉ De lage varkensprijzen Nederlandsch-Duitsch betalingsverkeer Ook van toepassing op het Memelgebied NA SCHOOLTIJD GAAN ZWEMMEN Jongen verdronken ROUS EN HEYMANS OP DE TERUGVLUCHT NIEUWE LUCHTVERBINDING MET NOORWEGEN Een speciale poststempel bij de openingsvlucht Vat spiritus ontploft NIEUWE GEMEENSCHAP Nationale Kaderdag in September Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies Christoffel-fonds en R.A.P. Clearingkoersen UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs Deurwaarder Voogdijraad Reserve-veldprediker Rechterlijke macht Hulp-aalmoezenier Ambtenarengerecht W ildschadecommissie Burgemeesters Rijksarchief Adjunct-commies Onderscheid ingen Posterijen Hooge geldboeten tegen autobus exploitanten gevorderd EERSTE KAMER Naasting van locaal- spoor wegen Wetsontwerp z.h.st. aanvaard Een commissie zal nagaan, wat de regeering zou kunnen doen Nieuwe burgemeesters SERGEANT-KOK KNOEIDE MINISTER VAN BOEIJEN 50 JAAR BROEDER J. CONEN M.S.C. j door WILLY WATERMAN 'n Vrij plotseling en eerder dan men alge meen verwacht heeft, is er in den lang- öurigen strijd tusschen autobusexploitan ten en justitieele overheid een beslissing ge vallen. Men verwachtte eerst over enkele Weken de behandeling van de R.A.P.-kwestie Voor ons hoogste rechtscollege, doch plot seling heeft de Hooge Raad in raadkamer zich over deze kwestie uitgesproken. Wat was namelijk het geval? De politie heeft ten autobus van een onderneming te Apeldoorn Jh beslag genomen, welk beslag door den kan tonrechter aldaar werd gewettigd. In Den Haag hetzelfde gebeurd met papieren van den Autobusondernemer Sommeling, welke inbeslag' Ueming door den Haagschen kantonrechter evenwel werd opgeheven. Beide zaken werden Maandag j.l. in raad 'turner voor den Hoogen Raad behandeld en, in tegenstelling met de beslissing van den Haag tehen kantonrechter heeft de Hooge Raad art, 39 R.A.P. wel verbindend verklaard, overwegen' "6. dat dit artikel alleen strafbaar stelt, dat' tene, waarvoor art. 2 een vergunning eischt. „Is aan deze raadkamerbeslissing dezelfde «acht toe te kennen als aan 'n beslissing van den ftoogen Raad, oordeelende over de zaak in haar Geheel?" Wjj hebben ons met deze vraag ge iend tot mr. G. de Grooth, raadsman van Sommeling, die de vraag bevestigend beant woordde, daar de' raadkamer vrijwel dezelfde samenstelling had als het college gewoonlijk •Jeeft. De Amsterdamsche rechtbank heeft in fcooger beroep van het kantongerecht het R.A.P. teeds verbindend verklaard. Voor de Haagsche techtbank werd de zaak Dinsdagmiddag be uandeld. Wanneer deze zaken in cassatie voor ®n Hoogen Raad komen, is het weinig twijfel achtig, of het college zal dezelfde beslissing teven als de raadkamer. Dit overwegende heeft mr. de Grooth zijn JWee cliënten te Rotterdam, de Rotterdamsche "eis centrale, die een dienst RotterdamAm sterdam onderhield, en de Rovar, die van Rot terdam naar Den Haag reed, geadviseerd hun aiensten stop te zetten, waaraan deze onderne mingen Dinsdag inderdaad hebben gevolg ge- teven. Aan Sommeling was de raadkamerbe- tehikking Dinsdagmiddag nog niet beteekend, teodat dit bedrijf nog geen beslissing heeft ge komen. Het is echter wel te verwachten, dat *?et thans met de wilde bussen is afgeloopen, vaar na de beslissing van den Hoogen Raad Justitie en politie krachtiger kunnen ingrijpen. Onder voorzitterscnap van den heer H. D. Lou ies uit Ulrum is dezer dagen te Den Haag de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw ^Otnité gehouden. Mededeeling werd gedaan van het resultaat An een door den inspecteur van den landbouw van het landbouwonderwijs ingesteld onder dek naar het voldoende beschikbaar van leer- ''achten bij het middelbaar en lager landbouw- "derwijs. Besloten werd den aangesloten organisaties te rizoeken in haar organen de ouders uit den °erenstand op te wekken tot de keuze van het '°oie beroep van landbouwhuishoudleerares °°r hunne dochters. Medegedeeld werd, dat onlangs een peul- duchten-studie-combinatie is opgericht op 'dtiatief van prof. ir. C. Broekema te Wage- 'Ugen. Het doel van deze combinatie is: de ^redeling, de teelt, de verwerking, den handel den export van peulvruchten te bestudeeren A door het uitwisselen van ervaringen 't peul- "Uchtenvraagstuk tot oplossing te brengen. An de centrale landbouworganisaties is een ^"hoodiging gericht een vertegenwoordiger van .e boeren in het bestuur der combinatie aan Wijden. Besloten werd aan deze uitnoodiging te voldoen. ingekomen was een schrijven van den minis- van Waterstaat, betreffende het opnieuw (ahwijzcn van leden en plv. leden van den ^boorwegraad, waarin deze bewindsman als zijn °crnemen te kennnen geeft,' t aantal vertegen woordigers van land- en tuinbouw van twee lug te brengen tot één. De vergadering was Au oordeel, dat, gezien de belangrijke plaats, 61ke land- en tuinbouw in het economisch ten van Nederland innemen, een vertegen- Oordiging door twee leden in een uitgebreid s "ege als de spoorwegraad zeker niet over lig is. gesloten werd aan de andere C. L. O. voor te "en stappen te doen ten gunste van een onverzwakte handhaving van die vertegenwoor diging. In verband met de zeer onvoldoende prijzen, welke voor de zware varkens gelden, werd be sloten nog eens met klem bij de regeering aan te dringen op 't uit de markt nemen van deze varkens tegen loonende prijzen. De bestaande toestand is onhoudbaar, aangezien de varkens- mesters aanzienlijke verliezen lijden. En daar de varkens vooral op de kleine boerenbedrijven worden gehouden, wordt een categorie van wei nig weerstandskrachtige menschen getroffen. Besloten werd de andere centrale landbouw organisaties uit te noodigen, omtrent deze aan gelegenheid een telegram te zenden aan den minister van Economische Zaken. Tevens zal daarbij de aandacht worden ge vestigd op de prijzen der bacon-varkens, welke evenmin voldoende zijn voor een loonende mesterij. Ten slotte werden besprekingen gevoerd over de positie van de schapenhouderij. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft ter voldoening aan het bepaalde in het laatste lid van artikel 2 der wet internationaal be talingsverkeer 1934 aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van een op 25 April 1939 te Berlijn tot stand gekomen notawisseling tus schen de voorzitters der Nederlandsche en Duit- sche regeeringscommissies, ingesteld krachtens artikel II van het Nederlandsch-Duitsche ver drag nopens de regeling van het goederenver keer van 25 Maart 1939 en krachtens artikel 15 van het Nederlandsch-Duitsche verdrag no pens het betalingsverkeer van 18 December 1937, met een Nederlandsche vertaling, betrekking hebbende op de toepassing van laatstbedoeld verdrag op het Memelgebied. Dinsdagmiddag is de 16-jarige zoon van de familie Waardhuizen te Bruchem bij het zwem men verdronken. De jongeman, een leerling van de H. B. S., was na schooltijd gaan zwemmen. Het stoffelijk overschot is kort na het onge luk opgehaald. BATAVIA, 23 Mei. (Aneta). De heeren Rous en Heymans zijn vanmorgen 6.20 uur van Tjili- litan vertrokken. Om 11.25 uur kwamen zij te Singapore aan. Zij hebben het voornemen zoo spoedig mogelijk te vertrekken, om te trachten vandaag nog verder dan Alorstar te vliegen. De heer Rous deelde mede, dat liij waarschijn lijk in Juli een nieuwe Nederland-Indië-vlucht zal maken, met zijn echtgenoote als passagiere. Volgens een later bericht zijn de Nederland sche sportvliegers Heymans en Rous op hun retourvlucht te Alorstar geland, als eindpunt van den eersten dag. Zii hadden goed weer op hun tocht. In 't bezoek der Koninginne Aan het Belgisch broedervolk Vindt 't gevoel der Nederlanders Dezer dagen weer een tolk. Vrede, vriendschap, broederliefde Heersche tusschen Zuid en Noord; Door 't bezoek van Wilhelmina Zet zich de traditie voort. Aan den Koning van de Belgen, Aan heel 't volk van Belgenland Geeft nu Neerlands Koninginne Wederom de vriendschapshand. In deez' droeve, zware tijden, In dit zorgenvolle uur Heeft men, boven verre vrienden, jj| Méér nog aan een goeden buur! België's en Neerlands vorsten Hebben dat zoo goed beseft, j| En hun volken zien hun voorbeeld, Dat hen nu juist dubbel treft. jj| Moge al, wat nu noodzakelijk Door de grenzen wordt gedeeld, In den geest van broederliefde En door vriendschap zijn geheeld. Nederland en 't land der Belgen, Iê Op zichzelven nog zoo klein, Kunnen samen groot in eendracht, Groot in broederliefde zijn. HERMAN KRAMER I 1 Juni wordt de nieuwe luchtlijn Amsterdam KristiansandOslo geopend, welke de K.L.M. in samenwerking met de Noorsche luchtvaart maatschappij Det Norske Luftfartselskap zal vliegen. Zoowel uit Amsterdam als uit Oslo ver trekt op dien openingsdag een vliegtuig van het type Douglas DC-2. De Noorsche posterijen hebben besloten om de post, welke van Noorwegen met dit vliegtuig naar Nederland en andere bestemmingen, welke daarvoor in aanmerking komen, wordt verzon den, van een bijzonderen poststempel te voor zien, zonder dat eenige extra frankeering nood zakelijk is. Philatelisten in Noorwegen hebben hiervoor groote belangstelling. Om aan Nederlandsche postzegelverzamelaars op eenvoudige wijze mogelijk te maken zich een stuk te verschaffen, waarop deze stempel voor komt, heeft de K.L.M. de volgende regeling ge maakt: Brieven of briefkaarten, welke men met 't eer ste vliegtuig, dat van Oslo naar Amsterdam ver trekt, wil medezenden, moeten voorzien van het adres van bestemming en ongefrankeerd worden opgezonden aan den vertegenwoordiger der K.L.M. te Oslo, den heer W. ten Hooven. p.a. Det Norske Luftfartselskap, Fred. Olsen's Gate 2, Oslo, echter vergezeld van een interna tionale antwoordcoupon. Deze brieven moeten den vertegenwoordiger der K.L.M. te Oslo uiterlijk op 29 Mei hebben bereikt. Hij zal dan zorgdragen voor de fran keering met Noorsche postzegels en voor ver zending op 1 Juni d.a.v. naar het adres, dat op de opgezonden enveloppe voorkomt Dinsdagmiddag tegen twaalf uur heeft zich in de emballageloods van de firma Kraan en van Kuyk, aan de Julianastraat te Veenendaal, een ontploffing voorgedaan. De 40-jarige gehuwde Chr. Schoeman was alleen in de groote loods, die achter de grossier- derij gelegen is, bezig met het vullen van fles- schen met spiritus, toen plotseling, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak, met een dof fen knal het vat spiritus uit elkander sprong. Stukken hout en flesschen vlogen in het rond, terwijl groote gaten in het dak werden gesla gen. Schoeman werd tegen den grond geworpen en zijn kleeren vatten vlam. Hij rende naar buiten, waar spoedig hulp aanwezig was en men de vlammen doofde. Met ernstige brandwon den overdekt werd hij naar een der plaatselijke doktoren overgebracht, waar spoedig meer as sistentie aanwezig was. Hij zal vermoedelijk naar een ziekenhuis moeten worden overge bracht. Zijn toestand is, naar omstandigheden, betrekkelijk goed. Intusschen had het vuur zich snel uitgebreid en gezien den brandbaren voorraad, stond de rechterhelft van de 20 meter lange schuur spoe dig in lichter laaie. De vrijwillige brandweer uit Veenendaal kwam spoedig op het terrein van den brand. Eerst met een en later met twee stralen van de motorspuit werd het vuur bestreden en binnen een half uur was men den brand meester. De helft van de uit hout opgetrokken loods brandde geheel uit en veel emballage-materiaal is verloren gegaan. Dinsdagmorgen wilde de slager Voorhof, te Putten (Gld.), een petroleumtoestel, dat nij juist had gevuld, aansteken, toen het ontplofte en in brand geraakte. De slager wilde het bran dende toestel naar buiten werpen, doch ge raakte hierbij zelf in brand. Luide om hulp roepend liep hij den weg op, waar toeschieten de buren zijn kleeren met zand doofden. De man had intusschen over driekwart van het lichaam brandwonden opgeloopen. Per zieken auto is hij naar het ziekenhuis Salem overge bracht, waar hij werd opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Het Comité voor de Actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" heeft in een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van het werk comité besloten in September een nationalen kaderdag te houden, waartoe o.m. de plaatse lijke comité's, vertegenwoordigers van de na tionale, diocesane en plaatselijke instanties van alle bij. het algemeen comité aangesloten organisaties zullen worden uitgenoodigd. Koersen voor stortingen op 24 Mei tegen ver plichtingen luidende in Reichsmarken f 74.75 en Lires f 9.90 Met ingang van 1 September 1939 is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks H.B.S. te Vlissingen: D. H. Gobius du Sart, onder ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks H.B.S. te Furmerend, en is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Purmerend: B. W. van Klaarbergen, wonende te Dokkum. Met ingang van 1 September is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks H.B.S. te Zwolle: dr. J. Smit, onder gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks H.B.S. te Goes. Beuoemd is tot onbezoldigd deurwaarder bij 't kantongerecht te Zuidbroek, ter standplaats Zuidbroek: S. M. Boomstra, waarnemend deur waarder bfj voormeld gerecht. Tot lid van den Voogdijraad te Utrecht is be noemd: mr. J. Ch. Vunderink, gepensionneerd hoofd van het Rijkstucht-, opvoedings-, reclas- seerings- en armwezen in Nederl.-Irdië, wo nende te Utrecht. Aan ds. J. H. F. Remme, predikant te Am sterdam, is op zijn verzoek eervol ontslag ver eend als reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. Aan mr. M. R. Rinkel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Arnhem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. De minister van Justitie brengt krachtens machtiging van H. M. de Koningin ter kennis, dat het in het voornemen der regeering ligt, een vierden ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten te 's Hertogen bosch, Eindhoven, Boxmeer en Tilburg te be noemen. Aan den zeereerw. heer J. L. Tychon te Nij megen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hulpaalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde en is als zoodanig benoemd oe zeereerw. heer H. C. A. Baljon te Nijmegen. Aan mr. J. J. van Wermeskerken is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het Ambtenarengerecht te Amsterdam, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten Eervol ontslag is verleend aan ir. G Veenstra te Wagenmgen, als lid en voorzitter van de wildschadecommissie voor de provincie Gronin gen, en als zoodanig is benoemd ir. P. G. Meijers te Groningen. Opnieuw zijn benoemd: Met ingang van 1 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Halsteren, J. M. Mastboom. Met ingang van 4 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Oost-, West- en Middelbeers, J W. A. Smulders, secretaris dier gemeente. Met ingang van 16 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Gorinchem, G. Kootstra. Met ingang van 20 Juni 1939, tot burgemees ter der gemeente Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Met ingang van 15 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Hoorn, mr. H. C. Leemhorst. Met ingang van 1 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Laren (N.-H.), jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer. Met ingang van 1 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente De Bilt, H P. baron van der Borch tot Verwolde van Vorden. Met ingang van 15 Juni 1939, tot burgemees ter der gemeente Wonseradeel, J. Weerstra. Met ingang van 23 Juni 1939, tot burgemees ter der gemeente Bierum, D. H. R. Harrenstein. Met ingang van 16 Juni 1939 tot burgemeester der gemeente Sappemeer, A. Jonkeren. Met ingang van 1 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Maasbracht, mr. J. E. L. M. H. Geradts. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burge meester der gemeente Duiven: W. J. A. F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo. Met ingang van 1 Juni 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeente Poortvliet: B. J. van Oeveren. Bevorderd zijn tot hoofdcommies bij het al gemeen rijksarchief: mej. E. H. Korvezee cn mej. mr. E. C. M. Prins, beiden thans com mies. Met ingang van 1 Juni 1939 is benoemd tot adjunct-commies bij het departement van Bui tenlandsche Zaken Jkvr. P. J. C. Schimmel- penninck. Benoemd is tot officier in de Orde van Oran je Nassau, W. ten Broek, oudste directeur van Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V te Rotterdam. Aan den reserve-kapitein B. Boodt, van het 16e regiment infanterie, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen op de uniform van de versierselen van het Cruz Vermelha de De- dicacao, hem door de regeering van Portugal ge schonken. Aan den kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea, commandant der le artillerie-brigade, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen op de uniform van de ordeteekenen van commandeur der Kroonoide van België- Met ingang van 1 Juli 1939 is aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en te lefoonkantoor te Amsterdam, Prins Hendrik kade, de commies bij den P.- T. en T.-dienst J. A. de Priester, thans te Amsterdam pkt. Dinsdag dienden in hooger beroep voor de Haagsche rechtbank de zaken tegen de Haag sche autobusondernemers J. C. H. S. en J. C. M., die autobusdiensten resp. tusschen Den Haag en Leiden en Den Haag en Amsterdam onderhielden, terwijl zulks in strijd werd ge acht met het nieuwe reglement autovervoer personen, het R.A.P. 1939. De Haagsche kanton rechter had beiden van rechtsvervolging ont slagen, daar hij ook het nieuwe R.A.P. niet verbindend achtte, en wel op grond van het feit, dat de verbodsbepaling, art. 39, meer strafbaar stelt dan art. 2, waarin opgesomd zijn de gevallen, waarvoor vergunningen zijn vereischt. Het eerst werd behandeld de zaak tegen S., die voorzitter-bestuurder is van het z.g. „Chris toffel-fonds", dat autobussen liet rijden om het verkeer tusschen de verschillende plaatsen te bevorderen Als gemachtigde trad op mr. G. F. J. Jong bloed. Na getuigen-verhoor nam de officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, die na de beschikking van den Hoogen Raad. Maandag in raadkamer genomen, zijn requi sitoir zeer kort kon houden, het woord. De verbindbaarheid van 't nieuwe R.A.P. staat, na deze uitspraak, aldus spr. muurvast Men heeft getracht door middel van het Christoffel-fonds het R.A.P. te ontduiken, maar de wets-ontduiking ligt hier dik bovenop. Veel juridische hoofdbrekens zal deze zaak dan ook niet kosten, aldus spr. Temeer daar de Hooge Raad ook al in een dergelijk geval btslist heeft, dat ook een stichting exploiteert, al staat in de statuten, dat winstbejag niet het doel is, waar feitelijk vast komt te staan, dat de stichting winst wil behalen, zij het dan middellijk, b.v. door het verhuren van auto bussen aan een N.V. Spr. kon deze zaak ook niet als een prin- cipieele zien en eischte een geldboete van f 1000 .subs. 100 dagen hechtenis. Mr. G. F. J. Jongbloed zeide in zijn pleidooi, dat het Christoffel-fonds al bestond, voordat het RA..P. 1939 in werking is getreden, zoodat van wetsontduiking geen sprake kan zijn. Df passagiers betaalden hun bijdragen geheel vrij willig, sommigen reden voor niets mee, anderen stortten een bijdrage uit sympathie voor het fonds en maakten van diens diensten geen gebruik. Uitvoerig betoogde pleiter daarna, dat het Christoffel-fonds niet winstbejag tot doel had, zoodat van bedrijfsmatig exploiteeren van autobussen niet kan worden gesproken. Ten slotte drong mr. Jongbloed subsidiair op een lichtere geldboete aan. In de zaak tegen M. werd eveneens f 1000 boete subs. 100 dagen geëischt, waarna Mr. Jongbloed een pleidooi in ongeveer gelijk'uiden- den zin als in de vorige zaak hield. Uitspraak in beide zaken 6 Juni. Dinsdagavond om half negen kwam de Eerste Kamer in een korte vergadering bijeen, onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Aan de orde waren de wetsontwerpen naas ting van twee locaalspoorwegen en een tram weg en vaststelling van het slot der rekening van de uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1936. Beide wetsontwerpen werden zonder debat en z.h.st. aangenomen. De vergadering werd om 20.35 uur verdaagd tot hedenmiddag half twe" De Kamer ging hierna in de afdeelingen. De minister van Economische Zaken heeft een commissie in het leven geroepen, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de in het bakkerijbedrijf bestaande economische moeilijkheden in den ruimsten zin, alsmede zal aangeven of en zoo ja, welke maatregelen van regeeringswege zouden dienen te worden genomen tot opheffing of vermindering dier moeilijkheden. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren: mr. T. J. Verschuur, oud-minister van Economische Zaken; prof. mr. P. Lieftinck, hoogleeraar aan de Nederlandsche handels- li oogeschool te Rotterdam; prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlandsche han- delshoogeschool te Rotterdam; F. van Meurs, wethouder van de gemeente Amsterdam; ir. N. C. Winkel, inspecteur van den arbeid; dr. W. L. Groeneveld Meijer, administrateur bij het de partement van Economische Zaken; mr. D. Ko ning, referendaris bij het departement van So ciale Zaken; drs. G. Brouwers, hoofdcommies bij het departement van Economische Zaken; A. de Koster, voorzitter van de Nederlandsche vereeniging van meelfabrikanten; K. M. de Boer te 's-Gravenhage; mr. A. F. H. C. Schrij vers, directeur van den Nederlandschen R. K. Bakkerspatroonsbond; Fred. C. Stahle, voor zitter van den Nederlandschen ï<akkersbond; G. J. Ulrich, voorzitter van de Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbe drijf, drs. G. H. M. J. Verhaegen, economisch adviseur der Nederlandsche bakkerij-stichting; Is. Goudsmit, secretaris van den Alg. Nederl. Bond van arbeid (st)ers in het bakkers-, choco lade- en suikerbewerkingsbedrijf; J. C. Evers, voorzitter van den Nederl. R. K. Bond van brood-, koek- en banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers; B. Holtrop, voorzitter van den Nederl. bond van wederver- koopers in de voedingsbedrijven. Als voorzitter dezer commissie is aangewezen mr. T. J. Verschuur, als secretaris drs. H. W. Pleiter, werkzaam bij het departement van Eco nomische Zaken, en als adjunct-secretaris H. J. M. Sikken te RotterdamSchiebroek. De nieuwe burgemeester van Duiven, W. J. A F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, is 15 October 1901 te Tilburg geboren en is thans volontair ter gemeentesecretarie van Waddinx- veen. De nieuwe burgemeester van Poortvliet, de heer B. J. van Oeveren, werd 4 December 1886 te Ouwerkerk geboren en is thans secretaris der gemeente Bruinisse. Voor het Hoog Militair Gerechtshof moest Dinsdag terechtstaan een 55-jarige sereeant- kok bij het 3de regiment infanterie te Roozen- daal, dien de krijgsraad te 's-Hertogenboscb, wegens het in ontvangst nemen van vleesch- ware« van een slager, die leveranties vearichtte aan het leger, teneinde bjj de controle van de leveranties af en toe iets door de vingers te zien, veroordeeld heeft tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand en verlaging tot den stand Vin soldaat. Beklaagde ontkende evenwel het ten laste ge legde. De advocaat-fiskaal achtte de knoeierijen vol komen bewezen. Hij verbaasde zich er alleen maar over, dat de auditeur-militair van het zeer clemente vonnis van den krijgsraad geen appél had aangeteekend. Spr. kon geen verhooging van straf vragen, maar zi. was een voorwaar delijke straf hier niet op haar plaats. De advocaat-fiskaal bepaalde zich er toe be vestiging van het vonnis te vragen. De verdediger, mr. A. D. Belinfante, drong op vrijspraak aan en verzocht het hof subsidiair de bijkomende straf te laten vervallen, daar be klaagde hierdoor groot nadeel in zijn pensice" zou ondervinden. Uitspraak van het hof volgt later. Dinsdag heeft minister Van Boeijen, ter ge legenheid van zijn 50en verjaardag, ook nog een bloemstuk ontvangen van den Radio-Raad, welks voorzitter en secretaris, prof. mr. P. S. Gerbrandy en mr. dr. A. A. M. Enserinck, ver gezeld van den directeur der N.V. Nederland sche Omroep Zender Maatschappij (Nozema), ir. A. Dubois, den jubilaris ten departement, hunne opwachting kwamen maken. Ook kwamen de minister van Sociale Zaken mr. C P. M.. Romme en de minister van Justitie, rnr. C. Goseling, hun gelukwenschen aan bieden, terwijl de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn, die in verband met zijn aanstaande vertrek naar Brussel verhin derd was persoonlijk te komen, hem schrifte lijk zijn gelukwenschen aanbood. Schriftelijke gelukwenschen zonden ook minister Van Buuren en oud-minister De Wilde. De mi nisters Van Dijk en Steenberghe telegrafeerden. Voorts was er een telegram van de Nederland sche delegatie op het internationaal postcongres te Buenos Aires, en tallooze telegrafische geluk wenschen van Eerste en Tweede Kamerleden en van vele autoriteiten en vrienden in binnen- ei buitenland. BATAVIA, 23 Mei tAneti). Alhier is bericht ontvangen, dat te Toeal, op de Kei-eilanden, overleden is broeder J. Conen van de Congregatie van missionarissen van het H. Hart. De overledene bereikte den leeftijd van 39 jaren gerinkel van de telefoon, in de hut, waar S'Uis stoïcijnsch vaten waschte, zonder hulp *1 George, wat het snelle verloop van die be- t,Jteid ongetwijfeld ten goede kwam, deed hem ^°uden, en de heele vergadering ijlings in de kjtefe hut binnenstormen tot grooten schrik de huishoudelijke jonge dame daar. ^'•Jullie lijken wel gek, vanavond!" merkte ze m "Wat is er aan het handje, hebben jullie een j^rtje verloren?" tsj e Professor trok een gezicht tegen zijn doch- V terwijl hij als eerstaangekomene den hoorn l^et toestel nam: lipteen kwartje, maar misschien twaalf mil- 11 pond!" zei hij. „Hallowat is er? j^'--Niets meer te zien, en niets te hooren, zeg iü, Weet je zeker, dat er zoo juist geschoten Wat? Een kwartier aan een stuk.kan biets anders geweest zijno, dank je!" maakte een grimas tegen het mondstuk 1e be telefoon, legde den hoorn neer en keer- om: „Zeg Crawley, die lui van jou hebben wel schilderachtige opmerkingen.... ik vroeg dien kerel, of het niet iets anders geweest kon zijn, of hij zich niet vergist kon hebben en hij vroeg me vol belangstelling, of ik soms dacht dat ze vuurwerk afstaken in Perzië! Maar het schijnt nu afgeloopen te zijn, er is geen licht meer te zien en ook niets te hooren, het laatste, wat er in zicht was, was een felle stralenbundel, ik denk, dat dat het zoeklicht van het jacht is ge weestmaar deksels, hoe is dat afgeloopen.. het eenige wat we kunnen doen, is wachten!" Toen liet weer het bescheiden stemmetje van O'Reilly zich hooren, en George, die weer aan het vatenwasschen was geslagen, en juist een opmerking kreeg van Phyllis, dat hij beter deed, niet als een aap naar haar te staren, en tien minuten lang hetzelfde bord af te drogen, ver nam juist zijn opmerking: „We zouden ook aan boord van de motorsloep kunnen gaan, met een man of zes, en op ver kenning uittrekken, wie weet Het voorstel vond algemeenen bijval en Geor ge, die moest kiezen tusschen Phyllis en de bor den en de sloep en de geweren, besloot, na am pele overweging, dat hij nog veel uren borden zou kunnen wassehen, maar dat de kans, om vrij buiter te spelen, waarschijnlijk maar één keer voorkwam in een menschenleven. Dit deelde hij aan Phyllis mede, terwijl de anderen hun ge weren uit elkaar zochten: „Phyllis!" begon hij, „vind je het erg, dat ik met hen meegaik Hij werd een weinig van zijn stuk gebraent door de met buitengewone hartelijkheid gegeven verzekering, dat niets de jongedame in kwestie minder leed zou berokkenen, dan zijn vertrek. „Ikehbedoelging George voort, en kreeg een schitterenden inval: „ik bedoel, dat de tijd komen zal, dat ik dag in dag uit vaten zal kunnen wassehen, met jouen ^oo'n avontuur komt maar eens in een eeuw voor!!" Phyllis keek hem verbaasd aan en George grijnsde inwendig: „Dag in dag uit vaten wassehen met mij?" in formeerde het meisje in haar witte jurk, die ze nu toch maar niet had verwisseld„ik zou wel eens willen weten, wanneer?" George ging buiten bereik staan van den nat ten vaatdoek in haar hand, en greep zijn ge weer: „Als we getrouwd zijn" fluisterde hij en schoot de deur door, achter de in de verte verdwijnende gestallen der anderen aan.... Hun tocht over het stille, door de juist opge komen maan verlichte strand vorderde snel en er werd weinig gesproken. Geen windje blies er, de nacht was warm, en ieder had genoeg te doen met zijn eigen ademhaling. Ze wilden zoo snel mogelijk hun sloep bereiken, er in springen en onderzoeken, wat er van het jacht was overge blevener was niemand onder hen, die in ernst de mogelijkheid aannam, dat het jacht met succes weerstand had kunnen bieden. Met vier man aan boord en een defecte machine, vechten tegen den overmachtigen en onkwetsbaren tor pedojager.Hun stemming was dan ook niet van de vroolijkstehoe was het den kapitein gegaanen was hij nog gezond en welEn wat moesten ze aanvangen, als beide schepen in handen van den vijand waren? Elke overpein zing in dien geest maakte hen zwijgzamer, en hèt was een somber troepje, dat zich, verlan gend, aan boord te komen, over 't smalle strand aan den Oosthoek van het eiland repte, om de motorsloep te bereiken. Voor hen lag de lange, smalle haven in een zee van blauwachtig zilveren licht: de maan, die hooger steeg, stond recht tusschen de beide pieren, en gaf aan de blauwe en zwarte rotsen een spookachtig voorkomen. De haven daaren tegen was als een sprookjeTegen het zilve ren licht van de maan, dat in het gladde water spiegelde, teekenden zich de silhouetten af van twee mannen, die op het steigertje zaten, en hun beenen in het water lieten hangen. De rook van hun pijpen rees recht omhoog in de stille lucht. Het waren de twee bewakers van de Oostpunt van het eiland, die een luchtje aan 't scheppen waren. De professor opende juist zijn mond om hen iets toete roepen, toen hij als versteend bleef staan en naar een langzaam naderbijglijdend voorwerp staarde. „Wat is dat?" zei hij en wees recht voor zich uit. De anderen achter hem, hielden plotseling halt en keken in de aangewezen richting Recht voor Hen uit, midden tusschen de twee pieren, schitterend wit in het helle maanlicht, een zilveren rimpeling aan weerszijden van den slanken romp, gleed daar het jacht, op onbe grijpelijke wijze ongedeerd, als een spookver schijning de haven binnen. Geen van hen allen zei een woord.... ze staarden naar het geluidloos voortglijdende jacht, en zwegen Toen werd de stilte van den nacht verstoord door een scherp, ratelend geluid; het Jacht maakte een lichte zwenking en kwam tot stil stand, zacht wiegelend op het blauwe water. De ankerketting was naar beneden gegleden. En van de brug van het schip kwam een roep, hel der galmend over het water: „Eiland, ahoi" HOOFDSTUK XIII De krijgskans keert Op hetzelfde oogenblik, dat het jacht zachtjes de haven van het goudeiland binnengieed. heerschte er op een ander punt van den Oceaan een groote drukte. Drukte is misschien niet het juiste woord voor de opwinding aan boord van den torpedojager: het was onmiskenbaar een verwarring. Ten eer ste was er het ongeloofelijke feit, dat een stalen schip, met een bemanning van een kleine twin tig koppen, met machines, die volkomen intact waren, het had moeten afleggen tegen een luxe- jacht, dat weliswaar een machinegeweer aan boord had, maar een totale bemanning van vier liedenen van dat schip was een machine hopeloos defect, zoodat het in zijn bewegingen belemmerd was. Het was Forster's ongeluk geweest, dat hij van het voordeel aan zijn zijde geen profijt had ge trokken, maar nu was het te laat, om daar over te zaniken, en dat bracht hij den lieden aan dek van den torpedojager, die om hem heen ge schaard stonden in het flauwe licht van enkele zaklantarens, onder het oog. „Gedane zaken nemen geen keer!" riep hij, en keek den kring havelooze individuen rond. Het was een prachtig samenraapsel van aan lager wal geraakte vechtersbazen en zeelui van Lon den, en elk gelaat waar de lichtbundel van de zaklantaren op viel, was nijdig. En daar was re den voor ook; enkelen van hen hadden verban den om hun hoofd, anderen om hun schouder, en twee steunden moeizaam op een been, waar om een groezelige lap was gewikkeld. Die twee waren de slachtoffers van den eersten aanval op het eiland. Doordat de scheepsketels waren leeggeloopen, weigerde de dynamo natuurlijk ook, en op het geheele schip was niet anders licht te verkrijgen dan met zaklantarens of oude pe troleumlampen. „Wat gebeurd is, is gebeurd!" ging Forster voort, ^n den nu zwijgenden cirkel van mannen, „was er soms iemand onder jullie die kon ver moeden, dat er een machinegeweer aan boord stond? Hè?Zijn er onder jullie soms nog. die me willen komen vertellen, dat ze al dien tijd wel vermoed hadden, dat er met een mitrail leur op ons zou worden geschoten? Spreek op!" Niemand antwoordde, de kring bewaarde het somber zwijgen. Forster voelde zich langzaam meester van het terrein worden, en zette zim aanval voort: (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3