Gala-banket ten paleize te Brussel I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? i I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen 1 O KAMPEERDERS Aanslag op vrouw te Amsterdam REDEVOERINGEN VAN BEIDE VORSTEN gniiimirimiimninniimiiminniiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuinnniiiiiniiHinniiiraiiiiiiniiiraiiinimg WOENSDAG 24 MEI 1939 Jubileum van de Groote Houtstraat-vereeniging Grootsche viering in onze stad Figee Haarlem Voor 1939 is de bedrijfsbezetting voldoende Verkorte Balans per 31 December 1938 Verkorte Verlies- en Winst rekening per 31 Dec. 1938 FAILLISSEMENTEN „Weldadigheid naar Vermogen" opgepast/ Gescheiden echtpaar was in de woning samen gekomen Man verwondde ook zich zelf Geen wijziging in den status van Danzig Volkenbondscommissie vraagt Burckhardt rapport uit te brengen De Yankee Clipper" te Southampton LAATSTE NIEUWS Koninklijk initiatief inzake moreele herbewapening vond weer klank in België Hooge autoriteiten onder de gasten4 Rede van Koning Leopold H.M. de Koningin antwoordt Een uitbundige avond Eerbewijs van ottd' geïnterneerden Journalisten onderscheid Koningin en Koniné op het balcon Aan de grenzen val* Mandsjoekwo 1l€ Spanningen met Buiten-Mong°l en de Sovjet-Unie OUD-BURGEMEESTER HET AMBTENARENGERE0^ Het ontslag van jhr. Bönninghausen ^iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllillllllillllllllllliillllllUllil! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT allllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllJIUillilllliijiiiliiiiiiiiiiiilHiiiiiiiilllljf STAD Gisterenavond hield de Groote Houtstraat- vereeniging in café-restaurant ,3rinkmann" op het Houtplein een buitengewone ledenvergade ring. Op 25 Juni as. zal deze vereeniging na melijk haar 30-jarig jubileum vieren, een ge beurtenis, welke het bestuur niet ongemerkt wil laten voorbijgaan. Nadat om half negen de heer A. van Wierden, voorzitter van de Groote Hout- straatvereeniging, de bijeenkomst geopend had, werd het woord gegeven aan den secretaris, den heer Voet, voor het voorlezen der notulen, die werden goedgekeurd. Ook tegen het opnieuw aanvragen van de Koninklijke Bewilliging op de statuten der vereeniging had geen der leden bezwaar, zoodat dit verzoek spoedig zal worden ingediend. Zeer belangrijk waren de mededee- lingen van het bestuur betreffende de viering van het a.s. jubileum. De vereeniging heeft ge meend een jubileumweek te moeten organisee- ren, waarvan het programma en diverse mede- deelingen over prijsvragen e.d. in een speciaal daarvoor uitgegeven jubileumboekje zullen wor den opgenomen. Zoo zal op Zaterdag 24 Juni, des avonds op de Groote Markt, een concert gegeven worden door de Haarlemsche Muziekvereeniging „Cre scendo", hetgeen bij mooi weer voor het Haar lemsche publiek zeker een groote attractie zal zijn. Op Maandag 26 Juni des avonds half acht zal het 's Hertogenbossche Muziekkorps een muzikalen rondgang doen door de binnenstad, waarna het in de nabijheid van den Hout een gevarieerd concert zal geven. Het bestuur hoopt toestemming te verkrijgen voor het te doen plaatsen van een muziektent, tusschen „Dreefzicht" en hotel „de Hout". Te vens heeft de 's Hertogenbossche Muziekver eeniging aangeboden, dienzelfden avond op de Groote Markt een Taptoe te blazen, hetgeen het bestuur dan ook dankbaar heeft aanvaard. Op Woensdag 28 Juni zal er een optocht plaats vinden door de stad, terwijl op Vrijdag 30 Juni in het Wandelbosch „Groenendaal" door het kinderkoor „Het Noorden" uit Amster dam aardige en feestelijke liedjes ten gehoore worden gebracht. De propagandaboekjes, waarvan er 1000 zul len worden gedrukt, zijn alle genummerd. Een honderdtal nummers, nader door het bestuur te bepalen, zullen recht geven op frfeaie prijzen, welke door de leden van de Groote Houtstraat- vereeniging gratis beschikbaar zijn gesteld. Het initiatief van „Haarlems Bloei", om de gevels met bloembakken te versieren, vond bij de leden niet veel bijval, waarover dan ook nog geen definitief besluit werd genomen Als de voorteekenen niet bedriegen, kunnen de Haarlemmers weer op een fraaie en ge zellige feestweek rekenen. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Machine fabriek vil. Gebr. Figee, werden de balans en verlies- en winstrekening over 1938 goedgekeurd en het dividend op 4!4 pCt. bepaald. De aftredende commissaris, de heer W. C. Hudig, werd herkozen, terwijl in de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den heer J. W. B. Everts. Aan het verslag ontleenen wij de volgende bijzonderheden: In de algemeene vergadering van aandeel houders van 27 Mei 1938 werd aan een der beide directeuren, den heer ir. F. C. Dufour, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slag als lid der Directie der Vennootschap ver leend, ingaande 1 Juli 1938. Gedurende de ruim 42 jaren, dat de heer Du four aan de fabriek verbonden was, heeft hij onvermoeid zijn beste krachten en groote kun digheid in dienst van de Vennootschap gesteld, en al datgene gedaan wat tot haar bloei kon bijdragen. Moge hij nog menig jaar zijn welverdiende rust genieten. Met ingang van dienzelfden datum, 1 Juli 1938, werd onder goedkeuring van den Raad van Commissarissen, overeenkomstig de statuten, aan de heeren ir. W. Koppen en ir. W. Whitlau den titel van onder-directeur der Vennoot schap verleend. In het afgeloopen jaar kon de bedrijfsbezet ting van 1937 worden gehandhaafd, terwijl het bedrag dat wij in 1938 aan orders mochten boeken hooger was dan in het voorgaande jaar. Ook voor de eerstvolgende maanden is de be drijfsbezetting voldoende. Wat de vaste goederen der Vennootschap betreft, werd met de gemeente Haarlem een ruiltransactie, zonder toegift door een der beide partijen, aangegaan. De Vennootschap stond daarbij een strook grond aan de zuidzijde van haar terrein aan de gemeente af. teneinde een doelmatigen havenmond mogelijk te maken. Hiertegenover stond de 'gemeente een stuk grond af, waardoor het fabrieksterrein t.z.t. in directe aansluiting met den weg langs de haven zal komen. Voorts zal de gemeente Haarlem voor de beschoeiing en voor een overeengekomen waterdiepte langs de gewijzigde grens van het fabrieksterrein aan den hiervoor genoemden havenmond zorg dragen. Tot de in 1938 afgeleverde werken behooren o.a. de lieren en ankermachines voor verschil-, lende oorlogs- en handelsschepen, de mechani sche inrichting van een drijvende rotsbreek- installatie ten behoeve van de Hollandsche Aanneming Maatschappij, de grootste ^rijvende heistelling tot nog toe door ons vervaardigd, bestemd voor havenwerken in Zuid-Amerika, een electrische bokkraan voor hetzelfde land 12-tons stoomkranen voor de Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken ten dienste van haar werk in Portugal, het mechanische en electrische gedeelte van de bewegingswerktui gen voor bruggen in opdracht van den Rijks waterstaat, een 150 tons kraan voor het Ge meentelijk Electrisch Bedrijf van 's-Gravenhage, verder kranen voor gemeenten en fabrieken, alsmede liften voor kantoorgebouwen en fa brieken. Van de nog onderhanden zijnde of intusschen in 1939 opgeleverde werktuigen noemen wij o.a de dekwerktuigen ten behoeve van het motor schip „Tjitjalengka" der JavaChinaJapan Lijn in opdracht v. d. Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij, de dekwerktuigen voor de bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, Koninklijke Maatschappij „De Schelde", Ma chinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. en andere werven in aanbouw zijnde schepen resp. ten behoeve van de Marine, den Rotterdamschen Lloyd, de Vereenigde Nederlandsche Schepvaart Maatschappij en de Koninklijke Pgketvaart Maatschappij, een 90 tons hef- en transport- inrichting voor betonblokken ten dienste van de Nederlandsch Maatschappij voor Haven werken, kranen met groot hefvermogen en wentelinrichting voor de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, een transportinrichting voor de Provinciale Geldersche Electriciteits-Maat- schappij „Centrale Gelderland." Zooals uit bovenstaand blijkt, mochten wij in 1938 weer eenige export-orders uitvoeren, doch het peil van voor 1929 werd nog in geenen deele bereikt. Wat wij in ons vorig verslag hebben gezegd betreffende de wenschelijkheid tot het vermin deren van de kosten welke op de nijverheid drukken, wil men op de wereldmarkt orders ver krijgen, blijft nog onveranderd van kracht. Van het uit de Balans en Verlies- en Winst rekening blijkende saldo ad ƒ161.927.49 stellen wij voor een dividend van 4% pCt. op de aan- deelen uit te keeren en het resteerende te be stemmen als in de Verlies- en Winstrekening is aangegeven. Er blijft dan over een onverdeeld saldo van 548.07, dat naar nieuwe rekening wordt overgebracht. Activa Aandeelen in portefeuille Ingekochte aandeelen Terreinen, gebouwen en gereedschappen 3.167.934.23 Afgeschreven tot 31 Dec. 1938 2.315.661.77 Kas en Kassiers Incourante Fondsen Debiteuren Betaalde Termijnen Werken in constructie Goederenvoorraad Reserve Risicovereeniging Passiva Aandeelenkapitaal Hypotheek o/g Crediteuren Ontvangen termijnen Dividenden Reserven Saldo Winst 2.050.000.— 100.000.— 852.272.46 142.477.46 5.304.— 172.534.41 4.147.60 378.554.41 25.083.10 2.768.95 3.733.142.39 3.000.000 147.000.— 271.570.56 218.676.— 870.— 45.025.83 50.000.— 3.733.142.39 Verlies Afschrijvingen 111.927.49 Saldo volgens Art. 24 te verdeelen, als volgt: Aandeelhouders 4% pCt. dividend 38.250. Res.-fonds, tantièmes en Dividend- en tantièmebelasting 11.201.93 Onverdeeld saldo 548.07 50.000.— Winst: Winst op werken, enz. Toelichting 161.927.49 161.927.49 Ingekochte aandeelen komen op de Balans voor tegen de nominale waarde. Terreinen, gebouwen en gereedschappen, voor de boekwaarde van 31 December 1937, vermeer derd met de aanschaffingen in 1938 volgens kostprijzen en verminderd met de afschrijvin gen. Incourante Fondsen, volgens veilige taxatie waarde. Vorderingen, schulden en hypotheek, tot de werkelijk te vorderen en verschuldigde bedra gen. Werken in constructie, volgens 'eilige taxatie, in verband met de vorderingen van het werk. Goederenvoorraad volgens veilige taxatie. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 28 Mei: J. Nukoop, schilder, wonende te Badhoeve dorp, gemeente Haarlemmermeer, Reigerstr. 33 Curator mr. J. H. Meyer te Haarlem. Rechter-Commissaris mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van P. J. Stuiver, veehouder, vroe ger wonende te Noordwolde, thans te Zwanen burg, gem. Haarlemmermeer, Kerkhoflaan 29 Curator mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van A. van Zadel H.Jzn., vroeger wenende te Wijk aan Duin, thans te Koog aan de Zaan. Curator mr. J. Deenik te Haarlem. Och, wij hebben zooveel noodig Voor hen die vragen dag aan dag. Zendt ons wat meubelen, geld of kleeren, In veel gezinnen brengt het een blijden lach Telefoon 12255. Postgiro 212793. In naam van het belang van onze volks gemeenschap vraag ik D voort te gaan met in uw kringen gelegenheid te bieden tot beginselvaste, godvreezende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beerenbrouck bij het gouden feest der Vrije Universiteit 1930. oe vaker brandalarm.», es te minder bosch oe meer rommel WEEST ZUINIG OP ONS BOSCHBEZIT (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Dinsdagmiddag omstreeks half twee is in de Bloemstraat te Amster dam op de derde verdieping van perceel 136 een moordaanslag ge pleegd, waarbij een ongeveer dertig jarige man zijn vrouw, die ongeveer even oud is en van wie hij sinds kor ten tijd gescheiden leeft, met een nijptang 'n slag op haar hoofd heeft gegeven en haar daarna met een scherp voorwerp een snede in den pols heeft toegebracht. Vervolgens heeft de man zichzelf in den pols gesneden. Beiden zijn door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Omtrent de toedracht van net drama verne men wij nader, dat de dertigjarige man van middag zijn echtgenoote, die ongeveer even oud is, in de Vijzelstraat ontmoette. Hij stelde haar voor de oneenigheld bij te leggen en met hem naar huis te gaan om de kwestie rustig te be spreken. De vrouw, die hun kinderen, twee meis jes van zeven en negen jaar, tijdelijk bij haar moeder had ondergebracht, waar ook zij in trek had genomen, ging met den man mee naar de echtelijke woning in de Bloemstraat. Nadat de man op de bovenverdieping de deur voor haar had opengesloten en zij voor hem het portaal betrad, gaf hij de vrouw plotseling met een nijptang een slag op het hoofd, waardoor een bloedende wonde ont stond. Vervolgens kneep hij haar de keel dicht. Voor de vrouw het bewustzijn verloor, zag zij zoo verklaarde zij later nog vaag dat de man een scherp voorwerp, naar zij meende een scheermes, te voorschijn haalde. Toen zij later weer bij kennis kwam, had zij een bloedende wonde aan een der polsen. Een buurman, die het hulpgeroep van de vrouw had gehoord zij had geschreeuwd: „help, help, ik houd het hiet meer uit" en die onmiddellijk begreep, dat er iets ern stigs aan de hand was, snelde de straat op en waarschuwde een juist passeerenden po litieruiter. Onmiddellijk begaf de commissaris van het bureau Marnixstraat, de heer W. H. Schreuder, zich met eenige inspecteurs en agenten naar het genoemde perceel. Zij von den de vrouw, die weer tot bewustzijn was gkomen, bloedend in de gang op den grond liggen, terwijl de man, eveneens bloedend ge wond, nog in de woning aanwezig was. Ook de geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse. Man en vrouw werden beiden, nadat hun een voorloopig verhoor was afge nomen, naar het ziekenhuis vervoerd. Zooals vanzelf spreekt, verwekte het ge beurde groote opschudding in deze dichtbe volkte buurt. GENÊVE, 23 Mei. (Reuter) De Volkenbonds- commissie voor Danzig heeft besloten voor nel oogenblik geen wijzigingen te brengen in de De- trekkingen tusschen Danzig en den Volkenbond Zij heeft verder besloten Burckhardt te verzoe ken naar Danzig terug te keeren om verslag over den toestand in de Vrije Stad uit te bren gen. LONDEN, 23 Mei. (Reuter) De „Yankee Clip per" is vanmiddag om kwart voor een te Southampton gedaald. Nadat Hare Majesteit de Koningin te half acht in het koninklijk paleis te Brussel het Corps Diplomatique, bij het Belgische hof geaccrediteerd, had ontvangen, is te half negen een gala diner gehouden, dat Koning Leopold aan onze Koningin aanbood. Aan dit diner zaten, behalve de beide vorsten, o.m. de volgende autoriteiten aan: Z. Em. Mgr. van Roey, kardinaal-aartsbisschop van Meche- len, mr. J. A. N. Patijn, minister van Buiten- landsche Zaken, het gevolg van H. M., mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister, Mgr. Micara, apostolisch nuntius, deken van het Corps Diplomatique, voorts de leden van het Corps Diplomatique, en hunne echtgenooten, F. van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, de heer Gillon, voorzitter van den senaat, de heer Pierlot, eerste minister en minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Janson, minister van Justitie, de heer Deveze, minister van Binnenl. Zaken, de heer Marck, minister van Verkeer, de heer Duasberg. minis ter van Onderwijs, de heer Gutt, minister van Financiën, luitenant-generaal Denis, minister van Defensie, graaf d'Aspremont-Lynden, mi nister van Landbouw, de heer Vanderpoorten. minister van Openbare Werken en Werkver schaffing, de heer Sap, minister van Economi sche Zaken en Middenstand, de heer Delfosse. minister van Arbeid en Sociale Voorzieningen, de heer de Vleeschauwer, minister van Ko loniën, de heer Jaspard, minister van Volksge zondheid, de minister van Staat Max, burge meester van Brussel, baron Herry, Belgisch ge zant bij het Nederlandsche Hof, en vele auto riteiten uit universitaire, financieele en society- kringen, benevens de aan H. M. de Koningin toegevoegde eerediensten en de hoogwaardig- heidsbekleeders van het civiele èn militaire huis van Koning Leopold. Bij hun aankomst ten paleize samengekomen in de groote anti-chambre van de eerste étage, hebben de genoodigden voor het galadiner ge circuleerd langs de Koningin en Koning Leo pold, die hadden plaats genomen in een belen dende ontvangzaal. De genoodigden werden aan Hunne Majestei ten voorgesteld door den grootmaarschalk van het Hof. De Koningin stond ter linkerzijde van den Koning. Zij was gekleed in 'n kanten japon op zilveren fond. Zij droeg het grootkruis de* Leopoldsorde. In het haar droeg zij een dia manten diadeem. De Koning droeg het groot kruis van den Nederlandschen Leeuw. Nadat de genoodigden aan de beide souverei- nen waren voorgesteld, geleidde de Koning Koningin Wilhelmina naar de balzaal, waar het ciner plaats had. De aanblik van de spiegel zalen, verlicht door de duizenden lichten der lusters, was feëriek. De tafel was geschikt in den vorm van een hoefijzer. Aan de rechterhand des Konings zaten aan H. M. de Koningin, kardinaal Van Roey, de echtgenoote van den Engelschen ambassadeur, lady Clive, minister Patijn, de heer' Van Cau welaert. Links van den Koning zaten de echtgenoote van den Japanschen ambassadeur mevrouw Kurusu, de Apostolische nuntius, Mgr. Micara en de Japansche ambassadeur. Achter in de zaal op een verhooging bevond zich het orkest, bestaande uit de stafmuziek van het regiment Guides, welk corps als het beste militaire muziekcorps bekend staat. De tafels waren versierd met zilveren kan delaars en vazen met bloemen. De maaltijd werd opgediend in het gala-ser vies van oud--zilver, dat uit den tijd van Leopold den Eersten dateert en in oud-Brusselsch por- celein. Tijdens het dessert stond de Koning op, daarin gevolgd door zijn gasten, en sprak in het Nederlandsch tot Koningin Wilhelmina de volgende rede uit: Mevrouw, Het Belgische volk, evenals ik zelf, begroet de Koningin der Nederlanden met diepe en eer biedige genegenheid. Ik ben er Uwe Majesteit in het bijzonder dankbaar voor, 'dat Zij Mijn onvergetelijk be zoek aan Holland zoo spoedig met een tegen bezoek heeft willen beantwoorden. Wij zien er een nieuw en kostbaar blijk in van Hare hartelijke gevoelens jegens ons, en van de levendige vriendschap, die noord en zuid ver- eerAgt. Onze natiën gaan beide trotsch op een roem rijk verleden. Beide vertrouwen in de vrije in stellingen, die zij voor zichzplf hebben uitge bouwd. Beide ijveren bovenal met geestdrift voor den vrede, maar beide eischen, dat hun lotsbe stemming in eigen handen behouden blijft. Het was te Luik, dat de Koning der Neder landen voor het eerst den Koning der Belgen ontmoette. Op mijn beurt zal ik morgen het voorrecht hebben Uwe Majesteit te begeleiden in de hoofdstad van het oude prins-bisdom. Luik heeft eeuwenlang zijn onafhankelijkheid ge handhaafd. Zijn burgers zullen fier zijn Uwe Majesteit te mogen onthalen, en juichen om de eer van uw vorstelijk bezoek. Onlangs heeft Uwe Majesteit tot Haar volk een krachtigen oproep gericht in ver band met de moreele en geestelijke herbe wapening. Ook bij ons hebben de Koninklijke woor den weerklank gevonden. Ware het niet wenschelijk, dat het ede) initiatief van Uwe Majesteit,, uit een zoo helder inzicht van onze menschelfjke plich ten geboren, ook op het internationaal plan zou worden beproefd? De kleine staten tellen in Europa meer dan honderd millioen inwoners. Waarom zouden zij niet op zedelijk en economisch gebied tot een duurzame eensgezindheid besluiten? Waarom zouden zij niet, naar de wijze woorden van Uwe Majesteit, „deze eensgezindheid in toepassing brengen bij de bestrijding van den hooggestegen nood en de hinderpalen wegnemen, die den wereldopbouw tegenhouden?" Een dusdanige medewerking zou doelmatig het verheven vredesideaal dienen, dat Uw volk evenals het Mijne bezielt. Zij zou een gemeen schappelijk en sereen onderzoek motgelijk ma ken van de talrijke vraagstukken, die, thans on opgelost, ons aller levensbelangen bedreigen. Mevrouw, God behoede het Koninkrijk der Nederlanden en zijne heerlijke koloniale gewesten. Ik hef Mijn beker op de steeds welvarende gezondheid van Uwe majesteit en van de Ko ninklijke Familie. Na den toast van den Koning speelde het or kest het Wilhelmus. Onmiddellijk daarna heeft de Koningin, even eens in het Nederlandsch, als volgt gesproken: Sire, Diep getroffen door de woorden van Uwe Majesteit breng ik Haar daarvoor Mijn hart- grondigen dank. Het Nederlandsche volk heeft zich gelukkig geacht den Koning, tegen wiens persoon net zoo hoog opziet, te begroeten en een uit het hart komend welkom toe te roepen en daarbij te vens uiting te geven aan zijn gevoelens van diepgemeende vriendschap voor het broeder volk. Te meer prijs Ik Mij gelukkig, dat bezoek thans te kunnen beantwoorden en de geest driftvolle wijze waarop het Belgische volk mij heeft verwelkomd heeft een onvergetelijken indruk op mij gemaakt. Wij Nederlanders weten hoezeer Uw volk U op de handen draagt en te recht in alles op U vertrouwt, ook voor de handhaving dier eigen vrijheden, welke in den loop der eeuwen niet zonder moeite en strijd wer den verkregen; vrijheden waarop ons bei der volken gelijkelijk naijverig blijven, wier streven naar buiten is, waar mogelijk bij te dragen tot bevordering van hetgeen ons allen gelijkelijk en bovenal ter harte gaat: de vrede. Gedenkend dat Luik het begin heeft gezien van een steeds hechter wordende vriendschap tusschen Onze huizen en Onze volken, verheugt het Mij oprecht met Uwe Majesteit naar die roemruchte stad aan de Maas te gaan, bij ons wel bekend en geëerd om de groote werkkracht en nimmer falende energie harer burgers, die hen tot groote dingen in staat stellen, waar van de door Uwe Majesteit zoo juist geopen de tentoonstelling een treffend bewijs is. De sympathieke woorden door Uwe Majes teit gewijd aan de gedachte der moreele en geestelijke herbewapening zullen warmen weer- kiank vinden in het hart van Mijn volk. De gedachte neergelegd in dat persoonlijks, tot mijn landgenooten gerichte woord behoeit niet aan staatkundige grenzen gebonden te zijn en ik zal er Mij oprecht over verheugen, wanneer het mogelijk zou blijken haar in rui meren kring een concreten vorm te geven. Evenals Uwe Majesteit acht Ik dit geens zins uitgesloten. In het huidig ernstig tijdsgewricht mag tusschen natiën als waar Onze beide vol ken toe behooren niets worden verzuimd, wat, langs den weg van wederzijds elkander begrijpen, zou kunnen leiden tot een duur zame eensgezindheid, op zedelijk en op eco nomisch gebied. Een ernstige poging om tot dien opbouw te geraken kan bij voorbaat van Nederlandsch medewerking verzekerd zijn. Ik vraag mij af, of hier niet zoowel voor Nederland als voor België een belang rijke taak gelegen kan zijn, in verband me' den sociaal-economischen nood, waarin de wereld steeds dieper dreigt te verzinken. Ik besluit dit woord van innigen dank voor het grootsch onthaal dat Uwe Majesteit Mij heeft bereid met te drinken op de gezondheid en het welzijn van Uwe Majesteit, van Uw Huis en van gansch het Belgische land en volk hier en overzee voor wier duurzaam geluk Ik mijn beste en hartelijkste wenschen uitspreek. Na deze rede weerklonk de Brabangonne. Combineer voor een Brusselaar twee dingen: Een koninklijk bezoek en een optocht van Gilles en reuzen, en gij hebt juist twee dingen getrof fen waarvoor hij dringen en duwen zal, zoolang tot hij er met zijn neus op staat. Toen de op tocht in de verte in het zicht kwam braken op het Paleizenplein de dijken dat zijn in dit geval de politiemannen en wat gendarmes onhoudbaar door en toen de vorsten met hun gezelschap op het balcon verschenen waren er niet veel meer dan eenige vierkante meters over, welke voor de folkloristische dansen en de vergadering der reuzen nog beschikbaar waren. Hoeveel bewondering de evoluties der vlieg tuigen ook verwierven, de folkloristische op tocht stond in de belangstelling vooraan. Voor op in den stoet trok een muziekcorps van de Brusselsche tramwegen met doorschijnende ge schilderde lantaarns. Vroolijke muziek begeleid de de vlaggen van tal van verenigingen en een koor zong populaire liederen. Vijfhonderd padvinders en evenveel padvindsters hielden een fakkeloptocht, waarvan evenwel een ge deelte der padvinders voor ordebewakingsdien sten aan den stoet werd onttrokken. Het publiek liet intusschen hooren, dat het ook Nederlandsche liederen kende en zong ijve rig het „Piet Hein" en minder officieele liede- ren. Het was even half elf toen het gejuich aanzwol en de Koning en de Koningin verschenen. De vorsten hadden het gala diner even onderbroken om het schouwspel op het Paleizenplein gade te slaan. De Koningin had een witte bontcape aan die haar geheel omhulde en had een diadeem in het haar. Nadat het gejuich een beetje bedaard was, zetten de beide vorsten zich op de voor hen gereed gezette zetels en be gonnen op het plein de dansen der ver maaxde Gilles. Vreemde wezens zijn die Gilles. Zij dansen op klompen, daarbij schuddend met hun bochels, die zij zoowel van voren als van ach" teren bezitten en rinkelen met een menigte van bellen. Hun pak is rood met allerlei grillige guren. Op hun hoofd staat een hoofddeksel van een meter hoog, bestaande uit kostbare struw- vogelveeren. Zij dansen met oranje-appels Ui de hand en gooien daar gewoonlijk mee, doch lieten dit thans na. Een zonderling blaasorkes' speelt nog zonderlinger dansmuziek, terwijl ce Gilles draaien en schudden en rammelen e11 rinkelen. Nu draaien zij weer rond op een me lancholieke wijs rond het oranje vuur van eeu bengaalscher pot. Zeer geïnteresseerd keek de Koningin vah baar hooge zitplaats naar het schilder achtige schouwspel, dat des te sprookjesachti- ger aandeed, omdat de eerste boomenrij vah het stadspark tegenover het paleis verlicht werd met den onwezenlijken schijn van Bengaal' sche vuren. Aan het gejoel van de menigte kon men al dra bemerken, dat de populaire Brusselsche fi guren in aantocht waren, d.w.z. de Brusselsche reuzen, gevolgd door de vier Heemskinderen oP het inderdaad kolossale ros Beyaert. Zoodra vergadering voltallig was werd de sfeer ineens ernstig: een muziekcorps zette het Wilhelmus in, dat door de aanwezige Nederlanders wed1 meegezongen, waarna de IJrabangonne weer klonk. Tijd om na de volksliederen het Se" bruikelijke gejuich aan te heffen was er nieti want pal op de laatste tonen van de Braban gonne schrok iedereen van het knallende vuur werk, dat uit het stadspark tegenover het Pa leis omhoog spoot. Een groote W van orahJ licht, met een koningskroon gekroond, vorffl0" het slot. De vorsten begaven zich weer binnen het Pa' leis, het publiek trok af, hetgeen zeggen wil het den folkloristischen stoet volgde op 2Ü» weg naar de benedenstad, waar de vele Brus selsche boulevard-café's ongetwijfeld nog la®, in den avond gemerkt zullen hebben dat e1 „iets te doen" was geweest. Tijdens de ontvangst van Koningin Wilhel mina op het station Brussel-Noord zijn dri0 afgevaardigden van de Belgische vereenig'1^ van oud-geïnterneerden in Holland aan de vor stin voorgesteld. Zij overhandigden Hare Ma jesteit bloemen en een adres van hulde, waarh1 der Koningin dank wordt gebracht voor alleS' wat tijdens den wereldoorlog voor de geïnter neerden is gedaan. Bij gelegenheid van het bezoek van H. M. 'jf Koningin aan België is de heer Raoul T3° president van de Brusselsche pers, benoemd officier in de orde van Oranje-Nassau. officier in deze orde werden bevorderd de h®e^ ren Theo Bogaerts, president van de buite11^ landsche pers, correspondent van „De Ma® bode," en Maurits Liesenborghs, correspond® van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant." Tegen elf uur heeft de menschenmassa, we\ ke van het Paleizenplein nog niet kon sC den, nogmaals de afzetting verbroken. °n-et, houdelijk klonken kreten en men rustte h1^ totdat de wensch der menigte werd vervuld1 Koning geleidde de Koningin naar het baIC Langdurig klonken de toejuichingen, welk® Koningin met handgewuif beantwoordde. Te elf uur heeft de Koningin zich in f1 appartementen teruggetrokken. CHARBIN, 23 Mei (Domei) Aan desa^ilg vloeiing van de Amoer en de Oessoeri, elJ beide rivieren de grens vormen tuss Mandsjoekwo en Sovjet Rusland, heerscf» gespannen toestand sedert' op 16 Mel hulpschip van het scheepvaartkantoor Noord-Mandsjoekwo door de Russische au teiten in beslag is genomen. t£}P' Patrouillevaartuigen der Sovjets zijn voo rend in de buurt, naar het schijnt, aldd® Japansche persbureau, als demonstratie. e, beambte der Japansche grenspolitie is do o schoten. Een politievaartuig van Mandsl0 bevindt zich op de Amoer. ui' Verder meldt het Japansche persburea^t- Hsingking, dat zeven vliegtuigen der -ut' strijdkrachten van Buiten-Mongolië bü e® gevechten, die zich in het grensgebied op efl 22 Mei hebben voorgedaan, door Japan» Mandsjoereezen omlaag zijn geschoten, Volgens een van de grens ontvangen te greIlS waren de Mongoolsche vliegtuigen over V gekomen om het gebied van Mandsj°c verkennen. Op Naar wij vernemen zal het ber0®?r ambtenarengerecht, ingesteld door J b M. Th. J. von Bönninghausen, wie:n .g y besluit met ingang van 1 Maart onts tiö leend als burgemeester der gemeent sum, in een openbare zitting in het jjH de rechtbank te Almeloo behandeld 16 Juni a.s. des voormiddags te het op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4