Haarlem, 24 Mei Uitvaart van J. W. A. Beijnes DE HOOGE RAAD EN DE WILDE BUSSEN WOENSDAG 24 MEI 1939 Haarlemsche Amateur-fotografen- vereeniging Orgelbespeling Heinekensbeker H.R.C. Excelsior Haarl. R. K. Damgenootschap Postduivenver. Columba AGENDA 24 Mei Bioscopen 25 Mei Bioscopen Apotheekdiensten VER. TOT BEHOUD VAN HET BLOEMBOLLENVAK Brief aan den minister Groofe belangstelling zoowel in de kerk als op den doodenakker Venters bijeen Vanmorgen standplaatsen verpacht I BURGERLIJKE STAND Een overzicht van den begrafenisstoet vóór de Beijnes-fabrieken op het Stationsplein hield de droeve stoet eenige bogen- blikken halt en werd een krans aan den lijkwagen gehecht Hopelijk mogen wij tot na Pink steren blijven rijden" HERWONNEN LEVENS KRACHT Tekort aan collectanten (trices) PAAL ZWAAIDE DE STRAAT OP Meisje aan het hoofd gewond KERK EN WERELD IN ONZEN TIJD Groote propagandavergadering der jongeren R.K. Staatspartij R.K. Schaakclub St. Bavo „Waterland" als museum Oud familiebezit ter bezichtiging ,Mij. tot Exploitatie van Natuurlijke Bronnen N.V. '<■MIW.yi.IW!}': STAD S Tot sluiting van het seizoen 19381939 zal op Donderdag 25 Mei a.s. voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging de heer Dick Boer, Redacteur van het Fototijdschrift „Fo cus" een voordracht met projectie houden wel ke voordracht luidt: „Het werk van den Ame- rikaanschen amateur-fotograaf William Mor- tensen en den Zwitserschen fotograaf Heinrich Steiner". Deze voordracht zal plaats vinden in het clublokaal der H.A.F.V.: Gedempte Oude Gracht 104, aanvang des avonds te 8.15 uur. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 25 Mei 1939, des namiddags van 34 uur door den heer George Robert luidt: 1. Herr gott, Dich loben wir J. S. Bach 2. Suite Teophil Muffat 3. Andante con moto A. P. F. Boëly 4. Cinq Pièces A. Samuel 5. Andantino B maj. C. Franck 6. Toccata C. F. Hendriks Dinsdagavond werden in Rest. Bolwerk we derom 6 partijen gespeeld voor bovengenoemaen beker. Benoorden 't IJ uit Amsterdam begon slecht en boekte voorloopig een achterstand van 99 caramboles. De uitslagen zijn: B.'tU DES. brt. hs. gem. v. d. Raay 107 29 28 3.68 de Foeljaeger 200 29 31 6.89 Barendz 46 56 4 0.82 v. Wunnik 80 56 6 1.42 du Bois 50 58 6 0.86 de Korte 35 58 5 0.60 Prins 125 30 22 4.16 Slot 63 30 10 2.10 Bleeker 75 52 6 1.44 Mulder 100 52 13 1.92 Groenewegen 76 54 7 1.40 Vlug 100 54 8 1.85 Voorl. uitslag 479 - 578 caramboles Vrijdagavond voortzetting met het 2e zestal van Benoorden 't IJ. Bovengenoemde vereeniging hield een trai- ningspeletonrit over 52 K.M. voor A en B-kl. Het volgende peleton wist dezen rit te winnen: B. Matzen-J. Walgien-B. Fennis- J. Smit, tijd 1.21.20. De B-kl. reden een klassementwedstrijd over 52 K.M. De uitslag werd na veel spanning als volgt: 1 Boersma 20 pt.; 2 Fr. Jansen 14 pt.; 3 H. v. Dijk 9 pt.; 4 W. Kleef; 5 K. Verbeek 2 pt. De Junioren reden een peletonrit over 37% K.M., het winnende peleton bestond uit de vol gende renners: C. Poersma-J. Boudewyn-Tho- len; 2 werd 't peleton bestaande uit de renners Schelfout-Van Woningen-J. Fron-H. Jas. Voor de onderlinge clubcompetitie kwamen de volgende partijen tot 'n uitslag: C. Heesakkers J. Lucas 1—1; G. Eising—P. IJzermans 2—0; M. Herben—W. v. Wort 2—0; J. Lucas—P. IJzer mans 20. In verband met den 2den Pinksterdag is er in die week geen clubavond. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Pont St. Mase. 1 en 39 C. v. 't Ende; 2, 46 en 48 J. Brendel; 3, 7, 15 en 34 H. J. Hand- graaf; 4 en 29 S. Koedijk; 5, 11 en 33 H. Evers; 6, 49, 50, 51 en 52 A. Zegwaart; 8, 22 en 23 I. C. de Bruin; 9, 13, 14, 30, 41 en 44 J. Pieke; 10, 27, 36 en 42 P. J. Kok; 12 en 18 H. Bouwens; 16 en 37 H. Boogaard; 17, 32, 35, 43 en 45 W. S. v. d. Blom; 19 A. in 't Veld; 20, 24 en 40 K. Koster: 21, 26, 38 en 47 J. van Poecke; 25 en 31 C. Alders; 28 J. Roodselaar. lste geconstateerde duif 1,56,10; laatste ge constateerde duif 2,45,9. Gebouw Sl. Bavo: Ledenverg. Bouwvakbond, 8 uur Proza, 8 uur Reisclub Overheids personeel, 8 uur Ledenverg. Landarbeiders, 8 uur Dameskoor St. Caecilia, 8 uur. Raadzaad Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. Gebouw S. F. L-, Zoetestraat S. F. L.- feestavond, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois Expositie 105 uur. Kunsteaal Leffelaar Expositie 10—5 uur. Frans Halsmuseum Expositie 10—5 uur. Boekhandel Coebergh, Ged. O. Gracht Ex positie boek- en plaatwerken H. Maagd. Rembrandt; De twee Zusters Kleh, 220 uur, 7 uur, 9.15 uur (volwassenen). Cinema-Palace: Met witte vanen en De tuin der vreugde. 2 uur en 8.15 uur (18 jaar). Luxor: Jongensstad 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur (14 jaar). Frans Hals: Getuigen spreken, 2.30 uur, 1 uur en 9.15 uur (volwassenen). Moviac: Gevar. programma (alle leeft.). Gebouw St. Bavo Jongeren RKSP 8.30 uur Groenten- en Fruithandel, 8 uur R K. Be- volkingsbureau, 8 uur. Gebouw S.F.L., Zoe testraat SFL-feestavond 8.15 uur. Morinnes teeg 7 Vergadering Pro Juven- tute, 8 uur. Gem. Concertgebouw Ruys' expositie. Raadhuis Bloemendaal Gemeenteraad, 2 uur. Raadhuis Heemstede Gemeenteraad. 8 uur. St. Elisabethsvereeniging, Jansstraat „Groote Gezinnen". 8.30 uur. Rembrandt; „De twee zusters Kleh" (volwas senen), 2, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Met witte vanen" en „De tuin der vreugde" 2, en 8.15 (18 jaar). Luxor: „Jongensstad" (14 jaar), 220, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuigen spreken" (volwasse nen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Gevarieerd programma (alle leeftij den). De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer. Ko ninginneweg 69; Grijseels en v. Hees. L. Veer- straat 14; Frans Hals-Apotheek. Fr Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-Apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aardenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, telef. 28197. De Bloe- mendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Beducht voor het zeer groote gevaar, dat het contingent voor den invoer van Bloembollen in Duitschland voor het 3de kwartaal 1939 in ver gelijking tot dat van het 3de kwartaal 1938, ver minderd zal worden, heeft het Bestuur van de Vereeniging tot Behoud van het Bloembollenvak in Nederland een brief aan Zijne Excellentie, den Minister van Economische Zaken, gericht, met een gemotiveerd verzoek om wél te willen bevorderen, dat het contingent liefst gróóter dan voorheen, althans niet minder dan het be schikbaar gestelde contingent voor het 3e kwar taal 1938 worde. De Vereeniging richtte eveneens een verzoek schrift van soortgelijken inhoud tot de Haupt- vereinigung fiir den Deutschen Gartenbauwirt- chaft te Berlijn. Dit verzoekschrift werd door niet minder dan 90 vooraanstaande bloembol lenexporteurs op Duitschland, ondersteund. Overwogen wordt om tevens een commissie 4naar Berlijn te zenden om het verzoekschrift nader toe te lichten. Het stoffelijk overschot van den heer J. 1V. A. Beijnes wordt uit de St. Josephkerk aan de Jansstraat gedragen In de parochiekerk van St. Jozef aan de Jansstraat te Haarlem werden hedenmor gen de uitvaartdiensten opgedragen voor de zielerust van den heer J. W. A. Beijnes, die Zondagavond in den ouderdom van 86 jaar is overleden. Om half tien werd de plech tige H. Requiemmis opgedragen door den zoon van den overledene, pater J. A. B. Beynes, van de Miss. Congr. H.H. in Ho nolulu. Assistentie verleenden mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, als diaken; plebaan F. Filbry van de St. Bavo als sub-diaken. De Scola zong de Gregoriaansche gezangen. In het priesterkoor hadden o.a. plaatsge nomen mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris- generaal van het bisdom en mgr. M. P. J. Möllmann, oud vicaris-generaal; dr. Nor- bertus Poelman, provinciaal der Congrega tie der H.H. en verder verschillende oud kapelaans der parochie, o.w. pastoor E. H. Briining en pastoor A. Leesberg. Achter de familie waren gezeten ir. H. J. M. ®ekkers, directeur van de Koninklijke Fabrie ken van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beij nes N.V. en de commissarissen dezer vennoot schap, prof. ir. J. Klopper, dr. L. G. Korten- borst en W. Graadt van Roggen; namens de N.V. Drukkerij de Spaarnestad de heeren C. P. Jr°ms, J. W. Lucas, mr. J. N. J. E. Heerkens Jhijssen, prof. mr. G. Russel en dr. J. G. Hoge, b'e tevens als directeur van de Mariastichting be laatste eer bewees; de heeren J. W. Boer- ngter, directeur, Leo Speet, hoofdredacteur van be N. Haarl. Crt. en J. H. van Oosten; Th. ^esterwoudt, directeur van de Ned. Handel maatschappij, kantoor Haarlem en van de voor malige N.V. de Spaarnebank, H. E. Everard bamens de cultuurmaatschappij Kali Djompo, bet Kerk- en Armbestuur der St. Jozefparochie, j "erder mr. J. B. Bomans en mr. A. Bruch, le- ben van Gedeputeerde Staten van Noordhol- and, W. J. B. van Liemt, wethouder van Haar- en dr. A. Droog, wethouder van Heem- j 'tede, e.a. I Nadat de heerzoon van den overledene in de kerk de absoute verricht had trok de eenvoudige bjkstoet via de Nieuwe Gracht, waar de heer Beijnes zoo vele jaren woonde, door de Kruis- 'h'aat naar het Stationsplein. Voor den hoofdingang van de Beijnes fabrie ken hield de stoet stil. Daar hadden zich op- 'esteld directie en commissarissen van de fa brieken en de oudste employé's, thans nog in ,'erschillende afdeelingen werkzaam. Twee dansen werden aan den wagen gehecht, een Jan de leiding der fabriek en een van het per- s°tleel. De deputatie van de werknemers bestond uit be heeren Vermey, Lips, de Boer, van Dijk, wluitenburg en Raaphorst. Na deze korte plechtigheid werd de tocht baar het kerkhof St. Barbara voortgezet. Vele J'ooraanstaande figuren uit de stad waren hier bijeengekomen om voor de laatste maal uit- brukking te geven aan hun hoogachting voor bezen groeten Haarlemmer. Naast hen, die in be kerk aanwezig waren noemen wij den Com missaris der Koningin in de Provincie Noord- Ooiland, mr. dr. A. Baron Röell, den Burge meester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos jmn steenwijk, met de wethouders W. J. B. van Bïemt en E. v. d. Wall, den gemeente-secreta- f's mr. Th. Wesstra en mr. dr. F. A. Bijvoet, I voorzitter van de R.K. Raadsfractie, den heer de Bruynkops, namens de directie van het Werkspoor, den heer P. J. van Kessel, praeses de St. Vincentiusvereeniging, de heeren B- van Hees en Jos Dekkers, namens de R.K. ®choolvereeniging te Haarlem, dr. Jos Vander- VeIden, directeur van de R.K. Openbare Lees- k&al en bibliotheek, de heeren H. André de la Borte, G. H. Weustink, oud-inspecteur van het B O., W. J. Speller, oud-hoofd van de R.K. mhool aan de Nieuwe Gracht, mr. A. Simons, Bk. Leverstein, directeur van de Haarlemsche Bodafabriek, notaris R. C. A. van Cranenburgh, t-b vele anderen. Het spreekt vanzelf, dat zoowel in de kerk op het kerkhof zeer vele leden van het bbrsoneel der Beijnes-fabrieken een gebed j hortten. De absoute op het kerkhof werd wederom Jsrricht door den heerzoon van den overlede- 1 m, terwijl assistentie verleenden pastoor Mel- ^ers en pastoor van Mierlo uit Heemstede. Het stoffelijk overschot werd in het familie- I ^af bijgezet, waarna pastoor van Mierlo vijf !Qhze Vaders en vijf Weesgegroeten bad. Het was een ontroerend oogenblik, toen een "er kleindochtertjes van den thans ontslapene ^hige roode rozen in het geopende graf strooi- bs. Vele kransen dekten de baar, maar buiten me van de Beijnes-fabrieken alleen van de Bdnilie. Br waren vele vrienden bij deze plechtigheid. B°ch een van hen ontbrak. Het moet den eken van Haarlem, den hoogeerw. heer H. J. Sondaal, leed gedaan hebben, dat hij f'ih intiemen vriend door ernstige ongesteld- jbeid geen laatsten groet kon brengen. Ben zoon, Dr. J. A. M. Beynes, dankte voor P6 belangstelling. i "Nou hoor, as ik het niet merken kan, dat verkeer van Amsterdam omgelegd is! As 5 hog an een paar jaar geleje denk; ai die Amsterdammers kwamen van Zandvoort en er "li !°et toch al heel wat gebeure as ik zoo'n dag ;bt uitverkocht met me haring wilde zijn. ?ar nau ~e man van de Gezonde Apotheek zuchtte. (jBn een eindje verder op het smalle bankje, •P bedenkelijk doorboog onder het gewicht ph „De Gezonde Apotheek", en andere ha- P&-, ijs-, bloemen-, fruit- en andere venters, Ip'cl een heftige discussie gevoerd over de bes- •ij baringbereiding en over „die fène Schotsche", tj5 een zekere mijnheer voor zeven cent aan man wist te brengen. Bh malsch én vet (Het zal wel niet al te dikwijls voorkomen, dat bet koud-ambtelijke gebouw van den Bur- Overleden: 23 Mei: J. Duivenvoorden, 67 jaar, Maerten van Heemskerkstraat; M. Dijkzeul van Warmerdam, 43 jaar, Vergiederdeweg; J. Galjaard, 73 jaar, Minhassastraat. Gehuwd 24 Mei: J. L. Blommaert en H. J. Gil les; H. J. v. Doorn en M. Roest; P. v. Rosmalen en C. Poolman; J. van Dijk en A. M. Louren- burg; H. G. Erkamp en C. M. Blokker; H. J. Poen en P. Winkler; H. J. van Maas en T. Pols; J. L. v. d. Mei en C. Suman; B. W. Versteeg en A. J. Molhoek; H. J. Zuidweg' en F. Fabel; A. J. Lucas en C. W. Kloezeman; J. L. ten Brink en S. M. der Kinderen; A. Hartendorp en A. A. C. van Nes; A. A. Mooren en H. A. v. d. Lans; M. H. Ullers en M. K. Verhorst; B. J. J. Schnei der en J B. Smit; J. J. v. d. Voort en E. J. de HeijJ. Gerrita en A. C. v. d. Vlist; A. J. Heus en J. Riegen; J. B. Rijs en A. M. v. d. Horst; H. W. A. E. Lemmers en C. M. v. d. Vaart; J. A. van Slooten en A. Pardon; A. v. d. Korf en J. Aafjes; J. Hansen en A. J. van Straaten; H. B. Broers en J. M. Niemann; M. Peetoom en J. A. Slot; R. Weitering en C. H. de Wolf; K. Höfler en M. M. Kohuték; A. M. Diermanse en H. Kuchta. Ondertrouwd: 24 Mei: L. Teunissen en D. Woestenek; J. J. Lubbe en A. C. M. Sweers; C. J. Bakker en M. A. Zomer; J. N. Verver en A. M. van der Veldt; A. A. van der Kroft en A. E. Tollenaar; J. J. R. van Vueren en M. Hameteman; C. A. Egberts en L. T. Rosa— Gastaldo; J. A. Staphorst en L. M. van der Mei; D. Baardse en H. W. Koopman; S. Ver- meeren en C. H. van Warmerdam; G. J. van der Veldt en A. J. Olijerhoek; P. E. Willemsen en C. E. Ter Poorten; G. G. A. Lips en J. M. Muller; P. A. F. de Vos en M. E. M. Cavadino; M. van Akkooi en A. van Leeuwen; J, M. Bes teman en A. Roemeling; T. Braaksma en G. Krol; H. van Polen en E. Bols; C. van der Giessen en M. van den Boogaard; A. J. Sijpe- stijn en J. W. Diekmann. Geboren: 20 Mei: J. Modderman—Buitenhuis, zoon; 21 Mei: H. M. Stam—van Kouteren, zoon; 22 Mei: G. J. AllartSlagtere zoon; 23 Mei: E. BakkerSchot, dochter; M. E. Vrolijk—Van der Hoeven, dochter; A. C. de GraafWillemse, dochter; J. Luiting—Fluiter, zoon; M. Kinsber- genVan Dongen, dochter; 24 Mei: A. Troost Zuidema, dochter. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemee- ne vergadering van aandeelhouders van de Mij. tot ExploitaUe van Natuurlijke Bronnen N. V., gevestigd te* Haarlem, werden balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1938 goed gekeurd en de winst voor afschrijving bestemd. De aftredende commissaris dr. H. van Beeck Vollenhoven werd als commissaris herkozen. „„,ujken Stand dergelijke haring-vette gesprek ken worden gevoerd. Maar als het dan ook gebeurt.En uit den aard der zaak is een verpachting van stand plaatsen op Haarlems hoeken en pleinen daar voor een uitgezochte gelegenheid. Er wordt voor een standplaats toch dikwijls meer betaald dan een outsider wel vermoedt. En het zulle* er wel zeer weinigen zijn, die weten, dat een ijscofirma alleen al voor een standplaats in Den Hout bij de Spanjaardslaan met het grootste genoegen 130.wil neerleggen. En er waren maar liefst twee liefhebbers voor de standplaats van een ijswagen bij de Fonteinlaan, hoek Hendriklaan, die 125.wil den betalen. Voor bloemen-, fruit-, haring- en ijsstand- plaatsen werd doorgaans van ƒ11.tot 65. geboden. Autobewakers boden gemiddeld 15.per jaar voor standplaatsen bij sportterreinen. En toen het voorlezen van de inschrijvings biljetten afgeloopen was, waren de haringven ters het nog niet eens over de juiste bereiding van de haring. En het gebouw van den Bur gerlijken Stand zal moeten wachten tot het volgend jaar, om te weten te komen, wat de resultaten waren de bereiding, die béter was Zooals men in ons ochtendblad heeft kunnen lezen heeft de Hooge Raad in raadkamer het Reglement Autovervoer Personen verbindend verklaard. En daarmee zal het wel spoedig ge daan zijn met de wilde bussen. Nochtans blijven de Haarlemsche onderne mingen, die wilde-busdiensten onderhouden, voorloopig nog doorrijden. Zij hopen, dat er voor Pinksteren nog niet tegen hen zal worden op getreden. Tallooze menschen hebben reeds plaatsen besproken voor de trips op deze dagen. En indien het rijden vóór den Zondag reeds verboden zou worden, verwachten sommige der ondernemers een waren chaos. „Zoolang wij geen bericht krijgen, dat we het een of ander moeten doen of laten," zoo verklaarde ons een der wilde-busmannen, „blij ven wij in ieder geval gewoon doorrijden." De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinek, dien wij over deze kwestie spraken, deelde mede, dat de politie slechts wacht op instructies van den Hoogen Raad om tegen de exploitanten op te treden. Na de beslissing van dit rechtscollege kunnen politie en justitie krachtiger ingrijpen dan tot nu toe het geval was. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht is dankbaar voor de medewerking waarop zij Zaterdag 3 Juni voor haar bloem pjesdag kan rekenen, maar het aantal is bij lange na niet voldoende om de geheele stad te bewerken. Wil deze bloempjesdag slagen, dan moeten zich zeker nog een paar honderd mede werkers (sters) aanmelden. Ouders, uit naam van de tuberculoselijders, vragen wij U allervriendelijkst, staat Uw kinde ren boven de 14 jaar Zaterdag 3 Juni den ge- heelen dag of enkele urefi aan ons af. Helpt ons, gij ouderen, die zelfstandig genoeg De bijzetting van het stoffelijk overschot op het R. K. Kerkhof zijt, om het mooie werk, zieken en lijdenden te helpen, die hunkeren naar gezondheid. Enkele uurtjes van opoffering geven een vol doening voor U zelf en maken anderen gelukkig. Het plaatselijk comité is daarvoor buitenge woon dankbaar. Geeft U dan heden op aan de volgende adressen: B. Reijnders, Zomervaart 134; P. Dijt, Leidschestraat 103; S. Tesselaar, Kruistocht straat 44; J. Reinerie, Teylerplein 25; J. Boekei, Lotterstraat 8; J. G. Wissink, Lindenstraat 4; C. de Groot, Vinkenstraat 20; W. Schoonebe'ek, Voorduinstraat 20; G. Donker, Haitsma Muiier- straat 44 en verder bij A. J. Lommers, Amster damstraat 74; J. W. de Graaf, Grebbenstraat 2; L. van Kessel, Kruistochtstraat 60 en S. v. d. Landen, Dennenstraat 12. Gisterenmorgen was een opperman bezig een steiger te plaatsen voor in aanbouw zijnde hui zen aan de Romeinenstraat. Hij had juist een paal van 9% meter lengte een halve meter in den grond gezet, toen hij met een tweeden paal daartegen stootte met het gevolg, dat deze om zwaaide en over de straat viel. Een juist pas- seerende 22-jarige wielrijdster kreeg den paal op het hoofd en werd met een bloeduitstorting, na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn, naar het Groote Gasthuis gebracht. Zij kon na onderzoek naar huis gaan. Tegen den opperman is proces-verbaal op gemaakt. De paal werd in beslag genomen. Nogmaals wekken wij de katholieke jongeren van Haarlem en omstreken op, de groote propa"- ganda-vergadering te bezoeken, die morgen avond in het gebouw St. Bavo aan de Smede- straat gehouden zal worden en om half neigen begint, zoodat ieder in staat is aanwezig te zijn. Er wordt dan ook een massale opkomst ver wacht. Spr. van den avond is dr. P. Kasteel, die het onderwerp „Kerk en wereld in onzen tijd" zal behandelen. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij het gebouw St. Bavo, bij mr. A. M. van Hooff, Brouwers vaart 24 en bij W. Lemaire, Santpoorterstr. 63. Op Vrijdag 26 Mei zal door de R. K. Schaak club St. Bavo geen oefenavond worden gehou den. Het bestuur wekt de leden op om de al- gemeene vergadering op 2 Juni te bezoeken. Van de fraaie lusthoven, welke in de gouden eeuw langs de duinenvoet van midden-Kenne- merland verrezen, zijn er nog slechts enkele overgebleven. De andere bestaan nog slechts in de herinnering. Enkele straten in Velsen en Beverwijk dragen de namen van deze vroegere heerlijkheden, die eens de glorie van Kennemer- land uitmaakten. Tot de buitens die behouden bléven, behoort het landgoed „Waterland" met het groote heerenhuis, dat aan den Rijksweg HaarlemVel sen, in de nabijheid van het Noordzeekanaal, tusschen prachtig oud geboomte verscholen ligt en dat eens het geliefkoosde verblijf was van de familie Boreel van Hogelanden. Sedert 1932 is „Waterland" niet meer bewoond geweest en na het" overlijden van Jhr. Boreel van Hogelanden bleef het statige heerenhuis gesloten, totdat de familie er onlangs toe overging, de kostbare bezittingen, welke Waterland bevat en die thans door een familiefonds beheerd worden, voor belangstellenden gedeeltelijk ter bezichti ging te stellem Het historische huis, waar meermalen vorste lijke personen als gasten van Jhr. Boreel ver toefden, is dus thans museum geworden. Tegen betaling van een kleine vergoeding kan men de statige vertrekken binnengaan de salons, de werkkamer van wijlen Jhr. Boreel en de biblio theek en er het kostbaar en smaakvol interieur bewonderen om tegelijkertijd ,eens de sfeer van vroegere grootheid te ondergaan. Onder meer treft men in de anti-chambre een zeer mooie pendule aan, van oud-Saksisch por- celein. In de werkkamer van wijlen Jhr. Boreel wordt men getroffen door de fraaie wandschilderingen, die den gehetlen wand beslaan en landschappen voorstellen, welke aan den schilder van der Venne worden toegeschreven.. De verzameling schilderijen is tamelijk uit gebreid. Het zijn meest oude familieportretten, waaronder er zijn van de hand van bekende meesters. Zoo vindt men er schilderijen van Willem Maris. Nic. Maes e.a. Verder trekken de kasten van ingelegd hout met hun verzameling porcelein en kristal de aan dacht. De bibliotheek tenslotte bevat een uitgebreide collectie boeken, waaronder zeer oude en kost bare exemplaren. Interessant is een aardrijks kundige beschrijving, dateerende uit 1654, met een groot aantal geteekende kaarten, welke zeer minutieus zijn uitgewerkt. Men kan het een gelukkig initiatief noemen, dat dit alles aldaar bewaard en ook voor anderen ontsloten wordt. Er rest nog slechts de wensch, dat de mogelijkheid geschapen zou kunnen wor den, ook het prachtige park, waardoor het heerenhuis wordt omgeven, in ruime mate voor anderen toegankelijk te stellen. Het museum is Dinsdags, Donderdags en Za terdags geopend van 10 tot 6 uur en Zondags van 1 tot 6 uur. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5