■11 Mm GEEN FRAAI PLEIDOOI De toestand te Koelaiigsoe Nieuw incident te Danzig BEVEROLi pst; Kerkelijk Leven WOENSDAG 24 MEI 1939 Onderhandelingen over reorgani satie van den gemeenteraad voortgezet Japansch oorlogsschip voor het eiland Honderd kleinkinderen, allen in leven en gezond! de weduwe M. Pelk, wonende Visschersstraat 19 te Volendam, k-an op dit ongetwijfeld zeldzaam bezit bogen. Hierboven de 73-jarige Volendamsche, die dezer dagen met trots haar honderd ste kleinkind ten doop hield, als het ware een symbool van het levenskrach tige, kinderrijke Katholieke Volendam Betrekkingen tusschen de vrije stad en den Volkenbond niet gewijzigd Derde Poolsche nota overhandigd DE RAMP OP TIMOR Oproep van „Oost en West" ROUWDIENST VOOR OVER LEDEN GEZANT Steun aan kleine boeren Distributie van levensmiddelen in oorlogstijd Aan pennen vast genageld Vreeselijk ongeluk te Zwolle De muziekbibliotheek Besluit tot overbrenging naar Utrecht ingetrokken De plannen van Filmex Voorbarige publicaties GEPANTSERDE SMOKKEL AUTO ONTDEKT Commiezen sloegen te Eindhoven een goeden slag VALSCHE BANKBILJETTEN IN OMLOOP PRINS BERNHARD NAAR DEN OLYMPIADEDAG NOODLANDING VAN DUITSCH VLIEGTUIG ''Üff L f ERNST TOLLER OVERLEDEN Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies Kardinaal Biondi vertrokken PATER F. OTTEN O.P. ZESTIG JAAR NAAR DE MISSIE TERUG OLIE VAN OLIESPECIALISTEN Mgr. J. A. H. Wouters t Oud-deken van Maastricht en kanunnik van 't Kapittel te Roermond Men herinnert zich waarschijnlijk het bericht van den oneerlijken vinder, een straatmuzikant, die een envelop toet 10.000 vond, er tweeduizend gulden Van gebruikte en toen gepakt werd. Voor dezen man houdt A. B. K. in de Arbeiders pers in zijn rubriek „Oproerige Krabbels" een wel niet oproerig, maar hoogst bedenke lijk sentimenteel pleidooi, dat het rechts gevoel en zedelijkheidsbewustzijn van ons Volk Rechtstreeks aantast door bedrieglijk te speculeeren op een gevaarlijke ontvanke lijkheid van het volksgemoed. De oproerige krabbelaar vangt zijn pleidooi aan met de volgende tirade: „Eigendom, Eerlijkheid, Gerechtigheid. Deze woorden, dik als kabeltouwen, zijn niemand onbekend. En op het hart van ieder eerzaam burger drukken zij, zwaar als steenen, die men niet verkoopen moet voor brood. Welnu, ik waag het erop, mijn hart van de steenen te ontdoen en mijn pen los te wikkelen uit de kabeltouwen, en hier hardop te zeggen, dat ik te doen heb met den straatmuzikant, die de envelop met de f 10.000 heeft gevonden en daarvan in een ommezien twee lapjes heeft weten klein te maken." Dat A. B. K. te doen heeft met dezen man is zelfs Christelijker dan wij van hem zoo maar hadden durven hopen. Ook wij heb ben met den man te doen, zooals wij met een ieder, ook met onszelf, te doen hebben, Wanneer iemand of wijzelf uit zwakheid of in moeilijke omstandigheden voor een ver leiding bezwijken. Maar hoezeer wij ook met een ieder, die een misstap begaat, te doen hebben, wij kunnen en mogen nooit den misstap zelf vergoelijken op een wijze, die de door dien misstap overtreden geboden en beginselen aantast. Eigendom, eerlijkheid en gerech tigheid mogen als woorden al niemand on bekend zijn, als begrippen helaas wel. En juist omdat er over die begrippen zulke won derlijke en vaak averechtsche opvattingen bestaan, moeten wij de scheefheid in het Zgn. zeer humane betoog van A. B. K. sig- baleeren. Wie zich door de woorden eigen dom, eerlijkheid en gerechtigheid als door zware steenen bedrukt voelt, heeft dat uit sluitend aan zichzelf te wijten, omdat hij met een van deze drie of met alle drie op min of meer gespannen voet leeft. Het is een typische streek van advocaten van kwa de zaken de principes op zij te schuiven om met valsch pathos het feitelijk kromme „recht" te kunnen praten, maar zulke stre ken, toegepast door een voorlichter van het groote publiek, door een journalist, getui gen van een ernstig gebrek aan verant woordelijkheidsbesef en inzicht in de betee- kenis en het doel van zijn taak en roeping. „Ik begin", aldus vervolgt A. B. K., „met Voor hem te pleiten, omdat hij op slag is overgegaan tot het aanschaffen van een nieuwe harmonica. Het éérst heeft dus zijn artistenhart gesproken. Is dat een goede beurt of niet?" Neen, mijnheer A. B. K„ dat is géén goede beurt, want het éérst had zijn geweten, zijn gevoel voor eerlijkheid en gerechtigheid en eerbiediging van andermans eigendom moe ten spreken. Deze waarden zijn altijd nog Wel wat hooger dan die van de prestaties van den meest virtuozen straatmuzikant. De advocaat van den oneerlijken vin der verzoekt ons dan dit geval niet te bekijken met onzen blik van ordelijke bewoners eener geregelde maat schappij, maar met dien van het landloopen- de orkest bij den weg zelf. Dit is een vreemd Verzoek. Stel u voor dat zulk een verzoek ook gedaan werd voor een moordenaar met Voorbedachten rade, een kindermoordenares of den pleger van een lustmoord. Indien wij de misdaden met den blik van de misdadi gers zouden moeten bekijken, zouden de mis dadigers het grootste gelijk van de wereld eh de ordelijke bewoners eener geregelde biaatschappij het grootste ongelijk krijgen. "Trouwens tot welke conclusies dit zonder linge verzoek in dit geval leidt, blijkt uit de rest des heeren A. B. K.'s pleidooi: „Vindt een brief, maakt hem open, treft een vermogen in aan als waarvan hij hooit gedroomd heeft. U zegt? Er was dui dend gulden uitgeloofd voor den eerlijken Vinder? En dacht u waarachtig, dat deze hiusicus der ongevraagde concerten en van de rondgaande collectenapkranten las? wat wist hij van uitgeloofde premies? VVat van Eigendom, Eerlijkheid en Ge- Vechtigheid? Hij beleefde een millioenen- droom. Van hoeveel millioenen, valt niet te schatten. Hoeveel is tienduizend gulden, ais je centen ophaalt van je beroep? Dit Saat elke schatting te boven. Maar hij ging haar kroegen en tracteerde daar oneerbare Vrouwen. Maar hoe dan? Had hij met zijn deftige oude Oma naar de Rivièra of met T-ady Astor naar het Concertgebouw moe ten gaan? Wie kan zich bewegen in een andere wereld dan waarvan hij het be gaan kent?" Neen, mijnheer A. B. K., het maakt geen belangrijk verschil uit, of hij naar de Ri- Vièra of naar een obscure kroeg gaat en of by al dan niet geweten heeft, dat er dui tend gulden belooning voor den eerlijken Vinder was uitgeloofd. Ook als er geen be loning was uitgeloofd, had hij zijn vondst a's hem niet toekomend bezit moeten de- boneeren of aangeven bij de politie. Hij bad er geen cent van voor zich zelf en an- ®eren mogen gebruiken. Indien A. B. K. het b- B. C. van eigendom, eerlijkheid en ge rechtigheid niet bewust had willen misken den, had hij zijn „pleidooi", waarvan hij telf overtuigd is, dat het niets zal baten ®h dat is maar heel gelukkig ook in de ben gehouden. Bovendien is het niet waar, bat men, zooals A. B. K. veronderstelt, de baad alleen zal beoordeelen naar wat er in be envelop en niet naar wat er in den dian zat. De figuur der „verzachtende om- atandigheden" is allerminst een onge bruikelijke en soms zelfs een te veel ge bruikte in onze rechtspraak. A. B. K. 'doge een meester in de met-oneerbare- Vr°UWen - verkeerende - oneerlijke - vinder- ttraatmuzikant-psychologie zijn, zijn plei dooi is geen bewijs van meesterschap in het eigendomsrecht, de eerlijkheid en de gerech tigheid. Dergelijk geschrijf, zelfs indien het slechts als een luchthartig grapje be doeld zou zijn, moet vooral in tijden als de onze, waarin de demoralisatie op aller lei gebied onrustbarend voortwoekert, be schouwd worden als een poging tot gees telijke en moreele ontwapening inplaats van herbewapening. Hij heeft zijn blad en zichzelf daarmee evenmin een dienst be wezen als zijn lezers en den man, voor wien hij ongevraagd en zonder gezag als pleiter wilde optreden. TOKIO, 23 Mei Volgens het Japansche persbureau Domei slaan de Japansche autori teiten te Koelangsoe met aandacht den toestand aldaar gaande, welke sedert de landing van de Engelsche, Amerikaansche en Pransche mari niers aldaar snel verergert. De concentratie der Engelsche, Amerikaansche en Fransche oorlogs schepen en de ontscheping van manschappen hebben de bevolking van Koelangsoe er niet alleen toe gebracht, aldus het Japansche pers bureau, een anti-Japansche houding aan te nemen, doch zelfs minachting te krijgen voor het Japansche volk. Volgens het bericht worden ook Japansch gezinde Chineezen door den toe stand getroffen. Yosjiaki Mioera, de Japansche consul-gene raal te Sjanghai, die overleg heeft gepleegd met zijn regeering over de kwestie der interna tionale nederzetting, is vanmiddag om drie uur uit Tokio naar Sjanghai vertrokken. Algemeen verwacht men dat zijn terugkeer te Sjanghai gekenmerkt zal worden door een nieu we ontwikkeling van de onderhandelingen over de reorganisatie van den gemeenteraad der ne derzetting. Uit Amoy wordt gemeld dat een Japansch oorlogsschip voor anker is gegaan in het vaar- water tusschen het eiland Koelangsoe en Foe- kien. De Japansche vlootautoriteiten zouden voornemens zijn ieder verkeer tusschen de in ternationale concessie en het Chineesche vaste land te verhinderen, ook de scheepvaart onder buitenlandsche vlag, die tot dusverre niet door de blokkade getroffen was. Men gelooft dat van daag de besprekingen tusschen de vlootverte- genwoordigers van Japan, Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten hervat worden, nadat zij gisteren op het doode punt waren gekomen. WARSCHAU, 24 Mei (Havas). Uit Danzig wordt vernomen, dat onbekenden in den afge- loopen nacht de ruiten hebben ingegooid van de woning van den Poolschen vice-commissa- ris, die het onderzoek inzake de incidenten te Kalthof heeft geleid. De Poolsche commissaris- generaal zou vandaag tegen dit nieuwe inci dent hebben geprotesteerd. Tenslotte doet in de vrije stad het gerucht de ronde, dat zich morgen een officieele nazi delegatie naar Berlijn zal begeven om aan de Duitsche autoriteiten verslag uit te brengen over de incidenten te Kalthof. Naar Reuter uit Genève bericht, heeft de Volkenbondscommissie voor Danzig beslo ten voor het oogenblik geen wijzigingen te brengen in de betrekkingen tusschen Danzig en den Volkenbond. Zij zal den Hoogen Commissaris Burck- hardt verzoeken naar Danzig terug te kee- ren om verslag over den toestand in de vrije stad uit te brengen. Naar Reuter uit Warschau meldt heeft Cho- dacki, de Poolsche commissaris te Danzig, voor de derde maal een nota inzake 't incident te Kalthof aan den Senaat van Danzig over handigd. In deze nota worden nadere bijzonderheden omtrent het incident gegeven. Voorts wordt om een nieuw gebouw in plaats van het vernielde gevraagd, terwijl er verwondering over geuit wordt, dat op de twee voorgaande nota's geen antwoord is ontvangen. Er wordt om een spoe dig antwoord verzocht. De Kon. Ver. „Oost en West" te 's Graven- hage schrijft ons: Het eiland Timor is door een groote natuur ramp getroffen. Veel menschenlevens gingen verloren; honderden verloren have en goed; het vee verdronk in grooten getale; het gewas werd vernield. Nederlanders, hier wordt hulp dringend ver- eischt. De rijkseenheidsgedachte wordt meer en meer vaardig over ons allen. Helpt hier mede naar vermogen, gedachtig ook aan den oproep van onze beminde Landsvrouwe. Thans is er weer een gelegenheid om te toonen, dat wij daadwerkelijk willen helpen onder het devies: „Geestelijke en moreele hewïewapening". Het algemeen secretariaat van „Oost en West" zal gaarne gelden in ontvangst nemen op het gironummer 14574, Den Haag. BATAVIA, 23 Mei. (Aneta) De gouverneur van de Groote Oost, waaronder Timor ressor teert, stelde aan het departement van Verkeer en Waterstaat voor, 127.000 uit te trekken voor herstel van de wegen in de geteisterde streek van Timor. In verband met de zeer gewaardeerde actie tot steun, welke in Nederland wordt gevoerd, kan tevens de aandacht worden gevestigd op het bestaande „Smeroefonds", dat in voorko mende gevallen steeds bijspringt. Thans worden nadere gegevens afgewacht. Naar wij vernemen, heeft de raad van minis ters een krans gezonden naar de Finsche legatie te Brussel, waar heden een rouwdienst is ge houden ter nagedachtenis van den overleden Finschen gezant bij het Belgische en Neder- landsche Hof, den heer A. L. Astram. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop (comm.), betreffende de steun- verleening aan en uitbreiding van bedrijfsmo- gelijkheden voor kleine boeren, hebben de mi nisters van Economische Zaken en van Sociale Zaken als volgt geantwoord: Het is den ministers bekend, dat de maat regelen, waarbij de steun voor de kleine boe ren respectievelijk voor 20, 50, 80 pet. in natura wordt uitgekeerd, tengevolge hebben, dat de uitkeering in geld met een gelijk bedrag ver mindert. De ministers zijn echter, in verband met het doel der regeling, te weten de verbetering der kleine boerenbedrijven, niet bereid het geheele steunbedrag voortaan in geld te doen uitkee- ren. De meening, dat de steun van werklooze landarbeiders op f 12 per week wordt berekend, is niet juist. De steun aan werklooze arbeiders moet steeds worden berekend naar het loon, dat de betrokken arbeiders zouden kunnen verdienen. In veel gevallen bedraagt de ze loonstandaard f 12; de te verstrekken steun bedraagt dan echter een gedeelte van ge noemd bedrag, evenals ook het basisbedrag voor de vergoeding voor het werken op eigen bedrijf van kleine grondgebruikers een gedeel te van dat bedrag bedraagt. De ministers zijn althans voor het jaar 1939 niet bereid het basisbedrag ad f 9 per week te verhoogen. De minister van Economische Zaken is niet bereid, de bedrijfsmogelijkheden voor de kleine boeren te verruimen. Met het oog op de weinig gunstige vooruitzichten van den afzet derland- bouw-producten, zoowel voor den uitvoer als voor het binnenlandsch gebruik, acht hij een zoodanige verruiming niet verantwoord. Aan de kleine boeren is echter van de onder de huidige omstandigheden mogelijke produc tie reeds een zoo groot mogelijk aandeel gege ven, in verhouding grooter dan aan andere be drijven. Het is den minister niet mogelijk in dit op zicht verder te gaan, daar dat tot algeheele ontwrichting van de overige bedrijven zou lei den. Dit geldt wel in het bijzonder voor de rundveefokbedrijven, waarop, bezien van fok- technisch standpunt, in zeer vele gevallen de beperking der kalveren de grens van het toe laatbare heeft bereikt. Ook met het oog op de qualiteit van onzen rundveestapel acht de mi nister het ongewenscht een verdere verschui ving van de kalverfokkerij van het groot- naar het kleinbedrijf te bevorderen. Wat de varkensfokkerij en -mpsterjj betreft, de minister van Economische Zaken volstaat, met er op te wijzen, dat deze sedert de invoe ring van de teeltregeling langzamerhand nog slechts bijna uitsluitend worden uitgeoefend op die bedrijven, welke door hun aard hierop zijn aangewezen. De verschillende toegepaste beperkingen waren zoo sterk progressief, dat de fokkerij en iriesterij van varkens op de grootere bedrijven, voor zoover deze met het oog op hun aard hieraan nog deel moeten hebben, over het geheel genomen nog slechts van zeer geringen omvang zijn. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat hetgeen het bericht in de pers (o. a. ochtendbladen van 12 Mei) betreffende de „distributie van koffie en thee in bijzondere omstandigheden" behelst uitsluitend moet worden gezien als onderdeel van de normale werkzaamheden van het RijkS' bureau voorbereiding voedselvoorziening in oor logstijd, welk bureau voor alle levensmiddelen voorbereidende maatregelen treft en zich hier bij meestentijds laat voorlichten door commis sies van advies uit het bedrijfsleven. Een jongen uit de Heemskerkstraat te Zwolle heeft vanmorgen een gedurfde klimpartij in een der boomen aan het Groot Weezenland duur moeten bekoopen. Eenige meters hoog in den stam gleed de jongen uit. Om een val te voorkomen greep hij naar steunpunten, doch sloeg met beide handen in de punten van ge vlochten rasterwerk. De scherpe punten drongen dwars door beide handen en kwamen er aan de bovenzijde weer uit. Aldus vastgenageld aan den boom, wist hij door geschreeuw de aandacht te trekken. Po litie en burgers schoten ijlings toe. Voorzichtig werden de ijzeren pennen doorgeknipt en de jongen naar een ziekenhuis gebracht, waar de ijzeren pennen uit de doorboorde handen wer den verwijderd. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Vereeniging voor Nederlandsche Muziekge schiedenis is opnieuw ter tafel gekomen het voorstel tot overbrenging van de bibliotheek der vereeniging naar het instituut voor muziek wetenschap der rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de voorzitter der vereeniging had medegedeeld, dat hij, in zijn kwaliteit van directeur van dit instituut, geen prijs meer stelde op ingebruikneming der bibliotheek, werd het besluit van het vorige jaar inge trokken. Thans zal worden overwogen wat er met de bibliotheek gaat geschieden. Op voorstel van den heer Van Beresteyn werd besloten, dat het bestuur, alvorens een nieuw voorstel aan de ledenvergadering te doen, over leg zal plegen met het gemeentebestuur van Amsterdam en met het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering van de Toon kunst. De aftredende bestuursleden dr. C. L. Walther Boer en Ed. Reeser zijn bij acclamatie herko zen. Tot nieuwe bestuursleden zijn benoemd de heer Willem Pijper en M. V. Crevel. De N.V. Filmex verzoekt ons, het volgende mede te deelen: In „Het Volk" van 22 en 23 dezer komt een tweetal berichten voor met betrekking tot Fil mex' filmplannen. Met behulp van een door Filmex bij het bu reau van den Nederlandschen Bioscoopbond ge- deponeerden filmtitel, een vakblad-advertentie en eenige geruchten, is de schrijver van deze berichten gekomen tot een combinatie van waarheid en verdichtsel, met het laatste als overheerschend element. Waarom hij dan tot publicatie is overge gaan, nadat hij in het laatstgenoemde artikel zelf toegeeft, dat Filmex hem heeft gezegd, dat mededeelingen in dit stadium voorbarig zouden zijn, blijft een raadsel. De belangstelling, die de pers zonder uitzon dering aan den dag legt voor Filmex' filmpro ducties wordt door haar op zoo hoogen prijs gesteld, dat zij er niet aan zou denken, om het eene blad eerder in te lichten dan het andere. Filmex kan als „vaststaande feiten" slechts mededeelen, dat zij in het komende seizoen, onder productieleiding van Rudolf Meyer, twee Nederlandsche films zal uitbrengen, waarvan in ieder geval één met Lily Bouwmeester in de hoofdrol. Noch de titels, noch de regie, noch de bezet ting, noch de theaters waar de premières zul len plaats vinden, staan vast. Filmex wijst ten slotte alle verantwoordelijk heid voor den inhoud van beide bedoelde be richten met nadruk van zich af en betreurt het, dat de goede gewoonte in de Nederlandsche journalistiek om geen opzettelijke voorbarig heden te publiceeren, hier werd verloochend Dinsdagmiddag hebben ambtenaren der ac cijnzen, die vermoedens hadden gekregen, dat in een huis aan de Kerkakkerstraat te Eind hoven een clandestiene distilleerderij in wer king was, hier een inval gedaan. Zij vonden in derdaad een volledige stookinrichting voor ge distilleerd. Zij legden op deze installatie de hand en namen tevens een tiental mandefles- schen met de vervaardigde vloeistof in beslag. Zij zetten hun onderzoek voort en kwamen tot de ontdekking, dat in een schuur bij den buur man een gepantserde smokkelauto was gebor gen. Daar het bezit van zulk een vervoermid del bij de wet is verboden, werd ook dit vehikel in beslag genomen. Tegen twee personen is proces-verbaal opge maakt. Te Groningen is geconstateerd, dat daar de laatste dagen valsche tien gulden bankbiljet ten van de nieuwe serie in omloop waren ge dacht. Ze werden herkend en in beslag genomen. De politie doet nasporingen naar de ver vaardigers van dit onmiddellijk te herkennen valsche bankpapier. Naar wij vernemen is Prins Bernhard voorne mens om op Zondagmiddag 11 Juni a.s. den Olympiade-dag in het Stadion te Amsterdam bij te wonen. Dinsdagmiddag heeft een Duitsch militair vliegtuig te Dalen een noodlanding gemaakt De bestuurder, een leerling-vlieger van de vlieg- school te Halle, verklaarde den koers te zijn kwijtgeraakt. Het vliegtuig werd onder bewa king gesteld. 'V Na aankomst te Quebec werd het Engelsche Koningspaar officieel begroet in het Parlementsgebouw Uit New York wordt gemeld, dat de Duit sche tooneelschrijver en publicist op politiek gebied. Ernst Toiler, daar op 46-jarigen leef tijd is overleden. Toller heeft de hand aan zich zelf geslagen, iets wat zich al zoo vaak heeft voorgedaan met personen uit het cultuurleven der republiek van Weimar, sinds het Hitlerbe- wind heerscht. Bij het uitbreken van den we reldoorlog was Toller student té Grenoble, maar hij keerde naar Duitschland terug om dienst te nemen. In 1915 werd hij wegens ziek te ontslagen uit den militairen dienst. Daarop wijdde hij zich in München en Heidelberg ver der aan de studie. Door den oorlog was hij geheel op revolu- tionnair standpunt komen te staan en hij trad in de leiding van de Beiersche Radenrepubliek. In 1919 werd hij veroordeeld tot 5 jaar ves tingstraf wegens hoogverraad, die hij uitzat te Niederschönenfeld. Daarna leefde hij te Ber lijn, te Moskou en te Leningrad. Zijn kunst stond in dienst van zijn politieke overtuiging. Wij noemen van zijn werken: Requiem den gemordeten Brüder, een tekst voor een koor, geschreven in 1920 en Gedichte der Gefange- nen (1921). Voor het tooneel schreef hij de dra ma's Die Wandlung (1919), Masse Mensch (1921), Die Maschinenstümer (1922), Hinkeman (1923), Justiz (1927), Hoppla, wir leben (1927), Fener aus den Kesseln (1930) en Wander in Amerika (geschreven samen met H. Kersten in 1931). Bij de machtsovername van Hitler nam Tol ler de wijk naar Zwitserland en leefde nog in verschillende andere landen, laatstelijk in de Vereenigde Staten, waar hij trachtte hulp te organiseeren aan de noodlijdende Spaansche burgerbevolking aan beide zijden van 't front. Vanochtend omstreeks negen uur is Z.Em. Kardinaal Fumasoni Biondi, prefect van de Pro paganda, Fide, vergezeld van zijn secretaris, Mgr. Franco Carminati, per auto uit Wittem naar Brussel vertrokken. De prelaat is tot aan de grens van de ge meente Wittem uitgeleide gedaan door den pro vinciaal der paters Redemptoristen, den hoog eerwaarden pater M. Mol, den rector van het klooster te Wittem, pater L. Saut en den bur gemeester van Wittem, mr. W. Merkelbach. Den velen, katholieken, zoowel als niet-katho- lieken, die in hun leven in aanraking kwamen met pater F. Otten O.P. of die op den Zondag middag geregeld luisteren naar zijn radio-uit zendingen over onzen godsdienst zal het wel licht interesseeren te vernemen, dat deze be kende Dominicaan Zondag 28 Mei zestig jaar wordt. Van uit het Moederhuis te Tilburg is frater Rudolf Ouddeken via Marseille naar Medan vertrokken. Na een verblijf van negen maanden in het vaderland tot herstel zijner gezondheid, keerde hij na volkomen genezing weer naar zijn vroegere standplaats terug. Op denzelfden datum kwamen uit Suriname op vacantie de fraters Salesianus Kronenburg en Brocardus Schollen. Vrijdag zullen de fraters Arnoldus van Zoest en Bernardinus Leemans na een verblijf van een half jaar in Holland weer naar Curasao te- rugkeeren. hangt af van Uw remmen! Voor hydraulische remmen alleen Beverol remoiie, dan riskeert U niets! In den ouderdom van 88 jaar is Dinsdag te Weert overleden de hoogeerw. heer J. A. H. Wouters, em. deken en pastoor van Maastricht. In October van het vorige jaar had de thans overledene emeritaat aangevraagd, waarna hg zich vestigde te Weert. Gedurende 45 jaren is hij aan de St. Servaes- te Maastricht verbonden geweest. Mgr. Wouters werd in Juli 1851 te Weert geboren uit een echt katholieke, degelijke fa milie. Reeds op jeugdigen leeftijd gevoelde hij roeping tot het priesterschap, welker H. Wij ding hij na voorbereidende studies aan de bis schoppelijke Seminaria van Weert, Rolduc en Roermond, den 17 Maart 1877 uit handen van Mgr. Paredis, bisschop van Roermond, ont ving. Reeds in datzelfde jaar werd de jeugdige priester benoemd tot kapelaan te Nuth. Een jaar later, op 30 September 1878, volgde zijn aanstelling tot kapelaan aan de St. Servatius- kerk te Maastricht, waar hem een breed ter rein geboden werd om zijn werkkracht te ont plooien. 28 September 1896 werd hij benoemd tot pastoor te Meijel. Een stage arbeid van bijna tien jaren als pastoor van Meijel, vond 23 Mei 1906 een er kenning door de even eervolle als delicate be noeming tot pastoor-deken van Gennep. Gennep zou het einddoel van dezen priester echter niet zijn. Na vijf jaren gaf de bisschop van Roermond, Mgr. Drehmanns, hem terug aan Maastricht en de kerk van St. Servaes, waar hij reeds acht tien jaren lang voorheen met zooveel succes had gearbeid. Den 19 Juli 1911 werd hij belast met de zorg van de monumentale St. Servaeskerk als pas toor dier parochie. Toen bij den dood van deken Menten in 1920 de vraag rees, wie thans deken van Maastricht zou worden, was het vanzelfsprekend, dat aller gedachten en wenschen uitgingen naar den toenmaligen pastoor van St. Servaes en kwam met Joannes Albertus Hubertus Wouters de dekenale waardigheid terug aan de St. Servaes- parochie. Z. D. H. Mgr. Schrijnen nam nog in het zelfde jaar den deken op onder de kanunniken van het kathedraal kapittel van Roermond en enkele jaren later erkende de Regeering zijn verdiensten door hem te verheffen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De overledene was voorts Protonotarius Apos- tolicus ai.p. en Huisprelaat van Z. H. den Paus Ook de buitenlandsche kerkelijke autoritei ten erkenden de verdiensten van dezen eminen- ten priester in zijn benoeming tot eere-ka nunnik van het kapittel van Luik. 18 April 1927 vierde hij op glorierijke wijze zijn gouden priesterjubileum. Wat de overledene heeft gedaan voor de kerk van Sint Servaes, is moeilijk te omvatten. Volstaan we slechts met te vermelden het herstel der luisterrijke zevenjaariijksche Heilig domsvaarten. Den bouw der kapel, waar nu de Noodkist troont. Het prachtige koperen ba da- kijn boven de zilveren St. Servatiusbuste, welke voor het hoogaltaar werd opgericht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9