Engelands oude vriendschap voor Portugal nooit! nooit! New-Yorksche Beurs NAUWE BAND TUSSCHEN BEIDE LANDEN BRITSCH-INDIË STAAT VER VAN BERLIJN" NOOIT I HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJ MUIDEN stoomvaartlijnen ZATERDAG 27 MEI 1939 De verdaging van het Lagerhuis De Hindustan Times critiseert de verfoeilijke methoden der nazi's Bij het bezoek van dr. Schacht De handel met Duitschland Japan en Europa Het Japansche kabinet bespreekt den toestand De Temps" over de kwestie-Danzig Belangrijke rede van minister Steenberghe bij opening tehuis der reedersvereeniging Nederland en België De nieuwe contingenteerings- overeenkomst FAILLISSEMENTEN Kalme markt; koersfluc tuaties bleven beperkt MARKTNIEUWS WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 26 Mei Clearingkoersen. R. K. Universiteit LONDEN, 26 Mei. (Havas). In antwoord op vragen van Henderson ten aanzien van het Eritsche bondgenootschap met Portugal heeft Butler als volgt geantwoord: „Zooals de premier van Portugal, Sala- zar, in een persoonlijke boodschap reeds heeft medegedeeld, werd de verklaring van Z. Exc., dat het oude bondgenootschap tus- schen onze beide landen een der duurzame beginselen blijft van zijn buitenlandsche politiek, door de Britsche regeering en de Britsche natie met de grootste voldoening ontvangen. De Britsche regeering harerzijds bevestigt zonder aarzelen opnieuw haar wil, haar ver plichtingen na te komen en de voorwaarden van dit bondgenootschap dat een instrument zal blijven van groote waarde ten dienste van den wereldvrede, na te leven. De banden, welke onze beide landen, beide koloniale mogendheden en mogendheden aan den Atlantischen Oceaan, verbinden, zijn steeds nauw geweest en onze regeering hoopt innig, dat zij dat nog langen tüd zullen blijven. Ik wensch de gelegenheid te baat te nemen om de cp 21 December 1937 door den minister van Buitenlandsche Zaken afgelegde verklaring opnieuw te bevestigen en te verklaren, dat voor zoover ons betreft bepaalde voorstellen van vóór den oorlog met betrekking tot zekere Por- tugeesche gebieden volkomen dood zijn en dat wij niet de geringste bedoeling hebben deze weer naar voren te teengen". (Havas teekent hierbij aan, dat, hoewel geen enkele uitlegging daarvan wordt gegeven, er re den is te gelooven, dat Butler hiermede wilde zeggen, dat er geen sprake kan zijn van een op lossing van het koloniale vraagstuk ten koste van Portugal. Men zal zich herinneren, aldus Havas, dat zekere Duitsche staatslieden er in de laatste jaren der vorige eeuw en in het be gin dezer eeuw aan hadden gedaan en dat Jo seph Chamberlain geacht werd er tegen te zijn). Henderson vroeg vervolgens of het bondge nootschap met Portugal aan Engeland het recht liet andere overeenkomsten te sluiten. Butler antwoordde hierop: Wij zijn volkomen vrij bondgenootschappen te sluiten met andeie landen. Bij het debat over de verdaging van het Lagerhuis met het oog op de Pinksterda gen is scherpe critiek losgekomen van de zijde der labour-, liberale en conservatieve afgevaardigden. Alexander (Labour) oefende critiek op de weigering van Chamberlain op Woensdag j.l. om de verzekering te geven, dat de annexatie van Tsjecho-Slowakije dcor Duitschland niet erkend zou worden zonder voorafgaande raad pleging van het Lagerhuis. Spreker verklaarde, dat de regeering een dergelijke erkenning zelfs niet in overweging behoorde te nemen. Fethick Lawrence oefende critiek op de hou ding der regeering ten aanzien van de 6 millioen pond sterling aan goud van de Tsjechische na tionale bank, welke bfj de Bank van Engeland waren gedeponeerd en waarvan de Bank voor In ternationale betalingen had medegedeeld, dat zij aan de Rijksbank behooren te worden terug gegeven. In een felle toespraak verklaarde Lioyd George, dat de Rijksbank niet meer recht op het Tsjechische goud heeft dan een inbreker, die gestolen obligaties op naam naar de bank brengt en om geld vraagt. Lloyd George zeide meer hoopvol gestemd te zijn, dat een oorlog zal kunnen worden voorko men nu de regeering besloten heeft Rusland bij de zaak te betrekken. Spr. kon niet begrijpen, dat menschen van de buitengewoone scherpzin nigheid en persoonlijke capaciteit van Hitier er. Mussolini een oorlog zouden ingaan, waar nun kansen zoo zeer verminderd zijn door de inscna- keling van de grootste militaire mogendheid ter wereld. In zijn antwoord zeide Simon, dat de Bank v. Internationale Betalingen buitengewone im muniteiten heeft. Geschillen over de uitlegging van de statuten van de bank moesten worden verwezen naar het internationale hof in 's-Gra- venhage. De Britsche directeuren der B.I.B. waren in geen enkel opzicht verantwoordelijk jegens de regeering. Spr. had geen inlichtingen of het goud nog steeds te Londen was, doch zegde toe, dat de zaak direct zou worden overwogen over eenkomstig het best verkrijgbare advies. Het zou echter moeilijk zijn een embargo te, leggen op de overbrenging van het Tsjechische goud met het oog op de protocollen van de B.I.B. Slmon betoogde verder, dat een erkenning der annexatie van Tsjecho-Slowakije niet werd over wogen. Tenslotte gaf Simon de verzekering, dat er geen onherstelbaar besluit door de regeering zou worden genomen voor het Huis opnieuw bijeen zou komen. NEW DELHI, 26 Mei. (Reuter) De Hin dustan Times, welk blad nauwe betrekkin gen onderhoudt met den zoon van Gandhi, critiseert vandaag de methoden der natio- naal-socialisten. Het blad verwijst naar een door dr. Schacht te Madras gehouden toespraak en zegt: Schacht heeft zijn stilzwijgen verbroken sinds hij in In- die is aangekomen, door tot zijn gehoor te Ma dras te zeggen, dat hij niet alleen een bezoek brengt aan Indlë voor de bezienswaardigheden, doch ook om de toekomstmogelijkheden van het land te bestudeeren. Het schijnt, dat Schacht ook wenscht te ver nemen of het het Indische volk mogelijk is met Duitschland samen te werken. Het zou echter dichter bij de waarheid zijn, aldus het blad, in dien hij daaraan zou toevoegen, dat hij hier gekomen is om na te gaan hoe onze houding zou zijn in geval van een Europeeschen oorlog en of wij, bij ons verlangen het Britsche juk af te schudden, bereid zouden zijn Duitsche hulp te aanvaarden. Schacht zal waarschijnlijk wel geen illusies koesteren over den weerklank, dien de nationaal-socialistische propaganda in Indië heeft gevonden. Indië heeft sinds Hitier aan het bewind is gekomen overvloedig blijken van nationaal- socialistische methoden ontvangen. Het heeft in niet gematigde termen doen uitkomen deze me thoden te verfoeien en het zou zijn geestelijk erfdeel verraden, indien het hulp zou aannemen uit handen, welke naar bloed rieken. Hun, die aangetrokken worden door de ge dachte hun vrijheid te verkrijgen met welke hulp dan ook, verkregen van welke zijde ook, zouden wij op het hart willen drukken, dat vrij heid verkregen moet worden door de eigen kracht van Indië, daar vrijheid, verzekerd door de hulp van zulke dubieuze vrienden, niet waard Is te worden gekocht. Het nationaal-socialisme is gebaseerd op de exploitatie van zwakker volken ten behoeve van Duitschland en Indlë wenscht niet vrij te zijn van het Britsche imperialisme om het slacht offer te worden van de tyrannie der nationaal- socialisten. Ten aanzien van de samenwerking met Duitschland op handelsgebied schrijft het blad, dat verslagen der Indische handelseommissies melding maken van meedoogenlooze methoden, waarmede de nationaal-socialisten den grooten uitvoerhandel van Indlë op Duitschland hebben geruïneerd. Welingelichte Indische zakenkrlngen weten, dat het stelsel van handel met gesloten beurzen en geblokkeerde marken, dat onder In spiratie van Schacht tot ontwikkeling is ge bracht, niets anders ls dan dat Duitschland van anderen neemt wat het noodig heeft en weigert er voor in contanten te betalen of ln goederen, die anderen willen, doch betaalt in overschotten van goederen, waarvoor Duitschland geen em plooi heeft. ..zoodat anderen him bocht ver keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt?... NOOIT! TOKIO ,26 Mei (Reuter). Na een vergade ring van het Japansche kabinet heeft de Ja pansche minister-president Hiranoema een be spreking gevoerd met de ministers van Oorlog en Marine over de ontwikkeling van den toe stand in Europa. De Kokoemin Sjimboen voorspelt een ver dere ontwikkeling van de houding van Tokio in de komende dagen. Algemeen is men in Tokio van meening, dat het Fransch-Britsch- Sovjet-Russisch verdrag ook betrekking zal hebben op het Verre Oosten, niettegenstaande het tegenovergestelde is verzekerd. Volgens een Domei-bericht uit Amoy zal het geschil tusschen Japan en de andere mogend heden te Koelangsoe door de diplomatieke ver tegenwoordigers van de betrokken landen worden behandeld. Volgens hetzelfde bericht was de derde conferentie, welke gisteren ge houden is tusschen de Britsche, Amerikaansche en Japansche marinebevelhebbers blijkbaar de laatste. De bevelhebbers uitten eenstemmig den wensch de marinetroepen terug te trekken, maar waren het niet eens over den datum van deze terugtrekking. PARIJS, 26 Mei. (Havas). De „Temps" schrijft over de kwestie Danzig: Men zal eenige moeite hebben om toe te geven, dat het vraagstuk- Danzig niet met vreedzame middelen op be hoorlijke wijze zou kunnen worden opgelost. Po len heeft nimmer de belangen der Duitsche meerderheid van de vrije stad betwist noch mis kend. Het heeft niets anders op het oog, dan de waarborging der rechten, welke voor Polen van vitaal belang zijn, daar Danzig zijn natuur lijken uitweg naar de zee vormt. Indien men afziet van de nationaal-socialis tische ideologie is er geen enkele reden waarom Polen en Danzlgers niet in vertrouwen zouden kunnen samenwerken, daar de welvaart der vrije stad voor een groot gedeelte afhankelijk is van het Poolsche verkeer, terwijl Danzig de iongen vormt, die Polen in staat stellen vrij adem te halen. Alle overeenkomsten, die gesloten zijn met het oog op de organisatie van het vredesfront, ln het bijzonder de Engelsch-Poolsche en Fransch-Poolsehe bondgenootschappen, heb ben de deur opengelaten voor een vreedzame regeling der kwestie-Danzig. Het ls echter slechts aan Polen te beoordeelen, welke gedachten zijn levensbelangen beheer- schen De regeering te Berlijn moet zich bereid toonen. tot een fatsoenlijke regeling en de mystiek van den Duitschen Drang nach Osten moet haar er niet toe brengen zich te laten meesleepen door het ongeduld der nationaal- socialisten te Danzig. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, bracht Vrijdagmiddag een bezoek aan IJmuiden, waar de vereeniging van rceders van visschersvaartuiejen „IJmuiden" aan de Trawlerkade een nieuw tehuis heeft gekregen, in welk gebouw ook fle waterschout en het cen traal administratiebureau zitting hebben ge kregen. Vóór het verrichten van de officieele openings plechtigheid heeft de minister met belangstel ling eenige takken van IJmuidens viescherijbe- cirijf en industrie bezichtigd, n.l. de nieuwe visoh- hal, het koelhuis IJsvrles, den stoomtrawler Delft en de vischconservenfabriek Neco, die een aardige tentoonstelling van haar verschillende producten had ingericht. De opening van het gebouw geschiedde in tegenwoordigheid van een groot aantal belang stellenden. O.a. waren aanwezig burgemeester Kwint van IJmuiden, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaai van het departement van Economische Zaken en mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Nederlandsche vissche- rij-centrale. De heer J. Polderman, voorzitter van de ver eeniging van reeders; heette den minister in het bijzonder hartelijk welkom en gaf een overzicht van de geschiedenis van de vereeniging, alsmede van het IJmuidensche visscherijbedrijf en de industrie. In het bijzonder bracht hij dank aan den architect Hoosemans en aan bouwmeester J. Bart. Hierna verkreeg minister Steenberghe het woord. Spr. wenschte de vereeniging geluk met haar dertig-jarig bestaan en wees hierna op het be lang van visscherij en industrie voor IJmuiden. Ongetwijfeld heeft het bedrijf in dit tijdsverloop zijn ups en downs gehad. Al ligt hierin een troostende gedachte, n.l. dat er in de toekomst, eveneens wel weer een tijd van bloei zal komen, toch mogen de huidige moeilijkheden niet wor den onderschat. Bij verschillende gelegenheden had spr. kunnen constateeren. dat in IJmuiden genoeg voortvarendheid en energie is om den moeilijkheden het hoofd te bieden. De ont plooiing van krachten, die in het bedrijf zelf nog aanwezig zijn, is de basis, de onmisbare grondslag voor de bemoeiingen, welke de regee ring op economisch gebied met het IJmuider bedrijf heeft. Ondanks groote moeilijkheden is de IJmuider vloot de laatste jaren uitgebreid. Een dergelijke uitbreiding zal wellicht voortgang dienen te hebben nu door het sloopen van een een 90-tal trawlers het aantal schepen is terug- geloopen. Indien de regeering ook hierbij, nadat het bedrijf dienaangaande zijn meening zal hebben kenbaar gemaakt, de helpende hand wil bieden, geschiedt dit om binnen het kader van het mogelijke te streven naar een verlaging van exploitatie-kosten, ten einde tot een rendabele uitoefening van het bedrijf te komen. Moderniseering van de vloot, aldus spr. kan lk druk mij heel voorzichtig uit een schakel hierin vor men, al zal het kostenvraagstuk in zijn geheel onder oogen moeten worden gezien. De minister vroeg de medewerking van het bedrijf en ook begrip voor de maatregelen der regeering. Spr. hoopte tenslotte, dat de nieuwe behuizing mocht bijdragen tot bloei van de vereeniging en verklaarde het tehuis voor ge opend. In zijn antwoord overhandigde de heer Pol derman den minister een album met een aan tal fraaie foto's. Na de plechtigheid werd het gebouw bezich tigd. Van alle in de haven liggende schepen en van alle gebouwen wapperde, ter eere van 's ministers bezoek, de drieklem-. Omtrent de te Brussel geparafeerde nieuwe contingenteerirgsovereenkomst tusschen de Bel- gisch-Luxemburgsche Economische Ur.ie en Ne derland werden door de bevoegde diensten te Brussel nog de navolgende Inlichtingen verstrekt: Op industrieel gebied verkrijgt de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie verhoogingen van de contingenteeringen bij den invoer in Nederland, in het bijzonder wat betreft sommige textielproducten, verschillende artikelen uit de papiernijverheid, fineerhout, ijzeren buizen. De onderteekening van de overeenkomst zal te 's Gravenhagë geschieden. Opgegeven door v. d: Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie Bij beschikking der Rechtbank te Zutfen is in de plaats van Mr. P. E. Barbas te Hengelo (G.), tot bewindvoerder m de surséance van betaling van H. van Welbergen, koopman, te Devemter, handelende onder de benaming H. W.'s Goederen handel, benoemd mr. R. Blchon van IJsselmonde, te Zutfen. Surséance van betaling 17 Mei 1939 is door de Naamlooze Vennoot schap Handelsmaatschappij „Tafi", aan v»elke N.V. bij beschikking der Arrondissements-Recht- bank te Den Bosch d.d. 5 April 1939 definitief surséance van betaling ls verleend voor den tyd van één jaar, een ontwerp van een akkoord ter Griffie van voormelde Rechtbank gedeponeeïd. 19 Mei 1939 is vastgesteld: Schuldvorderingen, ten aanzien waarvan de sur séance werkt, moeten uiterlijk op 31 Mei 1939 bfj de bewindvoerders: mr. E. F. O. M. van Zinnlcq Bergmann en H. H. M. v. d. Velden, den Bosch, p.r» H. H. M. v. d. Velden. St. Jorlsstraat 15 woi- den ingediend. Verhoor: Woensa'ag 14 Juni 1939, 11.30 uur, v.m. ter Raadkamer dezer Rechtbank. Failliet verklaard: 24 Mei: Cornells Rus Hartland. Rotterdam, Jo- sephstraat 107 a. R.c. mr. j. Overwater. Cur. mi. C. J. de Vriese, Rotterdam). 23 Mei: Slmon van den Oever, metselaar, Rot terdam, Drlevrlendenstraat 4. R.c. mr. J. Over water. Cur. mr. K. W. Zie'.cman, Rotterdam. 25 Mel: M. Nleuwenhuizen, groentenhandelaar. Den Helder. R.c. mr. H. M. Fruln. Cur. mr. J Mulder. Den Helder. 25 Mel: G. Wit, koopman, Nieuwe Niedorp. R.c mr. j. Krabbe. Cur. mr. N. J. van Leeuwen. Oude gracht. Alkmaar. G. Heinst, ooy, gem. Zevenaar D. 179. R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. jhr. nvr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden, Arnhem. E. Lagerwey, metselaar, Lunteren, gem. Ede, Postweg 27. R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. mr. J. van d'er Deure, Bennekom, gem. Ede. Antonius Dominlcus Nannings, winkelier ln sanitaire artikelen, Nijmegen, WÏntersoord 16. R.c. mr. H .R. de Zaayer. Cur. mr. dr. F. Reinach, Nij megen. A. Penders, Nijmegep. Tesselschadestraat 2. R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. mr. W. Kroese, Oosterhout bi) Nijmegen. De handelsvennootschap o.d. firma Roelofs Bouwbedrijf, gevestigd te Oosterbeek, alsmede hare firmanten H. A. Roelofs en Th. P. H. Roe- NEW YORK, 26 Mei. (Part.) Hoewel de gun stige ondertoon gehandhaafd bleef, bood de ef fectenbeurs heden bij opening toch een tame lijk lusteloozen aanblik. Het feit, dat het herstel gisteren niet heeft doorgezet, heeft de belangstelling weer doen verminderen en er ging dan ook betrekkelijk weinig om, terwijl de algemeene tendenz onregelmatig was, al waren fractioneele verbeteringen in de meerderheid. Hoewel de hoop op belastingherziening na de verklaringen, die Morgenthau hieromtrent gis teren gedaan heeft, herleefd is, was dit aan vankelijk toch niet in staat de markt te stimu- leeren* Ook na de eerste transacties trad wei nig verandering in het marktbeeld in, al werd de tendenz geleidelijk aan iets vaster onder lei ding van staalwaarden en sporen, doch de han del breidde zich niet noemenswaard uit en de koersverbeteringen gingen in het algemeen een halven dollar niet te boven. Slechts sporen gaven later wat grooter koerswinsten te zien, nadat bekend was geworden, dat de Senaat de Wheeler transportwet heeft aangenomen, maar men legde zich daarbij toch de noodige be perking op, omdat gevreesd wordt, dat het Hui= van Afgevaardigden de wet zal verwerpen, of drastisch amendeeren. De stijging kwam dan ook1 weer spoedig tot staan en maakte in het tweede uur weer voor een teruggaande bewe ging plaats, waarbij de fluctuaties echter be perkt bleven en in het algemeen kleine koers winsten ten opzichte van het vorig slot ge handhaafd konden blijven. Het feit, dat ook de Europeesche beurzen het herstel van vandaag niet hebben voortgezet, werkte natuurlijk eenigszins remmend, terwijl voorts de nog altijd voortdurende staking bij de Briggs Manufactu ring Co., waardoor ook een deel van de Chrys- lerbedrijven moest worden stilgelegd, alsmede het feit, dat de stakingsbeweging zich ook naar andere bedrijfstakken, o.a. de landbouwwerk tuigenindustrie uitbreidt, aanleiding gaven tot terughouding. Weliswaar vreest men van deze stakingsbeweging voor de automobielindustrie geen ernstige gevolgen, omdat het verkoopsei zoen zijn einde nadert en de maatschappijen voor een voldoenden voorraad gezorgd hebben, doch het schept toch weer een nieuwen factor van onzekerheid. De omzetten bedroegen in het eerste uur 160.000 shares en in het tweede uur 110.000 shares. Bij kalmen handel werd de stemming in de tweede beurshelft weer wat aangenamer. In kalm tempo konden bijv. UB. Steels 1 dollar verbeteren, onder invloed van de verwachting, dat de bedrijvigheid in Juni zich om en nabij 50 pet. zal bewegen. Bethlehem Steel bleven t>j de opgaande ltoersbeweging iets ten achter; verder verkreeg het aanbod op deze afdeeling weer de overhand, doch de noteeringen konden zich goed boven het vorig slotpeil handhaven. Het waren echter alleen Youngstown, die een winst van 1 dollar konden boeken. Ook voor de automobielwaarden kon eenzelfde verloop wor den opgeteekend; Chrysler zakten laatbeurs dollar in en belandden, evenals General Motors iets onder de slotkoersen van gisteren. De laag geprijsde soorten konden zich echter goed hand haven. Sporen sloegen later op den dag even eens een benedenwaartsche richting in en het lofs, te Oosterbeek, Stephanieweg no. 4. R.c. mr. H. F. de Zaayer. Cur. mr. L. M. N. Schweitzer, Arnhem. de venn. o.d. Firma Gebrs. van Rossum Schoenfabriek, gevestigd t)e Nijmegen, Har«3rt- scheveldweg 122, alsm'ede hare vennooten W. G. van Russum, Nijmegen, Willemsweg 233 en G. A. van Rossum, te Nijmegen, Groenstraat 356. R.c. r. H. R. de Zaayer. Cur. mr. K. L. F. Kerssemakers, Nijmegen. F. C. Zumbragel. manufacturier, Wehl. R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. mr. A. A. H. Plochg. Arnhem. M. Boetes, aannem'er-ttmmerman, Leeu warden, Uniabuurt' 10. R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. N. Heemskerk, Leeuwarden. M. Verkoyen, coiffeur, Venlo. R.c. mr. J. Jurgens. Cur. mr. J. Truyen, Venlo. N.V. Ovenbouw „Apoldro", Apeldoorn. R.c. H. L. Wilkens. Cur. mr. R. A. James. Apeldoorn, H. Kaal, Ernst, gem. Epe. R.c. mr. H. L Mees. Our. mr. W. S. Kalma, Epe. H. J. Langman, vischhandelaar, Zutfen. R.c. mr. A- H. V. d. Giesen'. Cur. mT. B'. G. Wilder- vanck de Blécourt, Zutfen. C. M. Schut, Apeldoorn. R.c. mr. H. Sluyter- man. Cur. mr. J. L. Sölner, Zutfen. AMSTERDAM, 26 Mei. Tabak. Voor de inschrij ving Werden ondershands Verkocht de 348 pakken BTM/Hybrlde Blad' en 381 pakken BTM/Hybride Hangkrossok dooreen t'ot 32 ets. Voor de goed- soortige bruine Besoeki-partijen waren onze Hol- landsche fabrikanten goed in de markt en koch ten verschillende gesloten ladingen tot ongeveer 40 tot 60 pCt. boveni taxatie. Voor Duitsche re kening werd eene partij van 154 pakken BTM/ Hybride/A/KK/B/7 en 8 gekocht tot eenige cents boven tax. Van de Plantage-Besoeki's bleven 625 pakken onverkocht, voor de overige Loemadjang en Besoeki partijen was de stemming ae«T kalm en deze werden slechts cents boven tax. betaald. Onverkocht bleven slechts 73 pakken. LEEUWARDEN, 26 Mei. Graannoteeringen. In- landsche granen. Wegens geringen aanvoer geen noteering. Buitenl. granen. Gele laplatamais dlsp. 160.00 boordvrij Leeuwarden en 152.00 boordvrij Rotter dam. Gele Amerik. mals disp. 164.00 boordvrij Leeuwarden en 156.00 boordvrij Rotterdam. Gele Java Mais dlsp. 162.00 boordvrij Leeuwarden en 154.00 boordvrij Rotterdam. Noord-Amerik. Lijn koeken disp. 8.75 boordvrij Leeuwarden en 8.20 boordvrij Rotterdam. Noord-Amer. Lijnkoeken merk S.K. disp. 8.25 boordvrij Rotterdam. La Plata Gerst dlsp. 165.00 boordvrij Leeuwarden en 157.00 boordvrij Rotterdam. Stemming kalm. 's-HERTOGENBOSCH, 26 Mei. N.V. Botermijn. Aanvoer 28350 kg. Hoogste prijs 1.34, laagste prijs 1.14, middelprijs 1.31 per kg. AMSTERDAM, 26 Mei. Tabak. Bij de heden gehouden 3de Java-inschrijving bestond het aanbod uit 21934 pakken. Het grootste gedeelte, n.l. 15738 pakken, bestond uit Vorstenlanden. Over het geheel ls de Indruk maar matig. De tabakken hebben overwegende roodbruine en bruine kleuren. De zoogenaamde Sumatra-kleu- ren komen in verschillende partijen nogal veel voor en zijn dit tevens de lichtsoortigste par tijen, zooals o.a. de Grogolans, SG en Gajanprit. De Tegalgondo Bangak en Modjo waren overwe gend roodbruin en bruin, doorloopend zwaar, deels slecht aan blad brandend; trouwens deze laatste fout kwam vrij geregeld voor, vooral bij de valige sorteeringen. De partijen T-ML waren gering in soort en brand, terwijl de Ketandans doorloopend vochtig en zwaar en variabel wa ren. Het aanbod van 4554 pakken Plantage Be soeki maakte over het geheel een beteren Indruk. De bladpartijen waren goed, vooral de Trogo's stonden aan de spits. Onder Hangkrossok-par- tijen Ajoe/M/HK/B kwamen eveneens zeer goede bruine voor. De Loemadjangs bestonden gedeel telijk uit kleurig kerf, doch over het geheel Was de tabak nogal scherp. De overige Besoeki Kros- sok-partijen waren gering en kwam hierin veel duf voor. De Banjoemas-partijtjes waren varia bel en gedeeltelijk onrijp. Het verloop voor de Vorstenlanden-partijen was gedurende de inschrijving zeer vast en lie pen de prijzen ln doorsnede beduidend hooger dan in de inschrijving van 12 Mei j.l. Ondanks het matige aanbod waren er weder vele factoren om een zeer vaste markt te hebben. Hollandsche fabrikanten waren voor de betere partijen flink in de markt en betaalden meermalen 70 pCt. bo ven de toch reeds niet lage taxaties. Ook de Ne- dcrl. groothandel was beter gedisponeerd en be taalde circa 30 tot 50 pCt. boven tax. Zwitser- sche fabrikanten kochten van den groothandel terug de 377 pakken E/Bangak/V en 401 pakken F/Bangak/V. De Fransche Regie was eveneens weder in de markt en kocht eenige dekblad- en binnengoedpartijen tot zeer behoorlijke cijfers. Voor Amerikaansche rekening werd veel ge kocht, n.l. ongeveer 500 a «00 pakken en tot prij zen, die zeer zeker beduidend hooger waren dan ln de vorige inschrijving. Voov Duitsche rekening werden nog uitgekocht de 137 pakken 1938/Tegalredjo/V tot 22%. ter wijl voor Belgische rekening slechts weinig ge kocht werd, daar de prijzen voor dit land te hoog liggen. Overigens was er op dit hooge niveau weinig kooplust in tweede hand. Het geheele aanbod der Vorstenlanden-partijen is zeer vlot opgenomen. De inschrijving wordt voortgezet, thans met aanbod va® Besoeki- en Loemadjang- soorten. voordeelig avans werd voor de meeste dezer waarden tot een minimum gereduceerd. Mijnen, equipmentshares, kunstzijdefondsen, aandeelen in telegraafmaatschappijen verlieten de markt na kleine koersfluctuaties, in prijshoudende stemming. Warenhuisfondsen ontmoetten goede vraag, doch hier bleef evenmin het hoogste punt van den dag behouden. De verkoopen in den kleinhandel werden pl.m. 10 pet. hooger ge taxeerd dan verleden jaar in denzelfden tijd. Oliewaarden, public-utilities, rubbers, koper waarden en chemische fondsen lagen meeren- deels iets boven of iets onder het slotpeil van Vrijdag, met uitzondering van Allied Chemical, die ruim 1% dollar van het gisteren behaalde avans moesten afstaan. Luchtvaartwaarden be landden over de geheele linie op iets lager ni veau. De omzetten bleven beperkt en bedroegen in totaal 620.000 shares. Laatst gedane koersen Mei Allied Chemical American Can Co. Am. Car F. dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Pef. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. O' lo Chicago Rock Jsi. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. ContinentaJ Oil 7 Dawesl. 5 'A Voung Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Pubi. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuu.ru Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A U. Leather U. S. Rubber U. St Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building S ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten r bieden, nominaal 26 25 24 165 166% 162% 89% 89 88 22% 22 21% 14% 14 14% 43% 42% 42% 164 163i/2 163% 81% 81 81% 10 9% y 24% 24% 243/4 28% 28% 29% 5Vi 5 5% 57% 56% 56% 4Vs 4 4V8 82 79% 80 33 33 33 33% 33-% 33% Vi 69 <A 69% 70 s/s 6% 6% 31% 31% 31% 23% 23% 23% 21% 21% 19% 20% 19% 17 17% 17% 69% 70% 69% 146 145% 145% 163% 161 I6O1/2 8% 8 8 Va 35% 35% 35 44% 44% 45 27% 27% 27% 5 Va 5% 5% 12 Va 12% 12% 59 59% 50 49% 48% 49 7% 7% 7% 32% 33 32% Va 1 1 1 50% 50% 50% 25 25% 25% 16 15% 15 3/s 15% 15% 15% 16 Va 16 lo% 22 21% 21% 181% 182i/2 179 18V4 18 18% 36 36% 351/2 56% 56 Va 56 37% 37 37 0 1/2 b i/2 u 1/2 16% 16 16 75% 75% 75 11%. 11% 11% 12 12 12% 13% 13% 13 5/8 15% 151/4 153/8 0 1/8 -% 6% 44 43% 441/8 12% 12% 12% 97 97 94% 38% 38% 38% i VS 2 2% 4% 4% 4 41% 41 41% 48 47% 47% 20i/8 19% 19% 95% 943/4 94 45% 45 45% NEW YORK, 26 Mei Slotkoersen Mei 26 25 24 Brussel 17.02% 1 17.02 17.02 Rome 5 .26% 1 5.26% .26% Bern 22 .53% 22.521/2 22.52 Madrid Oslo 22.52% 22.53 22.53 A'dam 53.72 53.73 53.70% Londen 4.68* 4 68* 4.68* Parijs 2.6411 2.64|=- 3 .64* Bèrlijn 40,12 40.12 40.12 26 Mei 25 Mei NEW YORK, 26 Mei 26 Mei 25 Mei Suiker Juli 1 98-99 1 97 98 Jan. 1.99-201 1.98-99 Sept. 2 02-203 2.01-2 Mrt. 2 03-04 2.02-03 Nov 2 09 2.08 Mei Dec. Mrt. Katoen Juli 8.92-93 8.90— Jan. 7,957.84— Oct. 8.24 8,16 Mrt. 7.91 7.82 Dec. 8.00 01 7.90 Mei 7.907.80— Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Juli 4.31 -- 4.31 Mei Sept. 4,23 4 26— Juli 6.206.10 Deo. 4 29-- 4.32— Sept. 0 256.15 Mrt. 4 55- 4 20 Dec. b.30-31 6,19 Mei Maart 5.35-— 6 24- Deo. Mei. .6.406-30 Rubber Standaard Juli 16.39-t— 16.30 Jan 16.4616.41 Sept. 16.40 f 16.39— Mrt 16.48-f 16 44- Oct. 16.41 Mei 16.25 Dec. 16.45-f 16.39 Dec. 16.40 Tin Loco 49 00 48.75 Termijn 49.00 48.65 CHICAGO, 26 Mei 26 Mei 25 Mei 26 Mei 25 Mei Tarwe Haver Juli 78%-3/4 77%-% Juli 34%43/8 - Sept. 781/2 - 77%-% Sept >3 Va —32%- Dec. 79 'A 78 Va - Dec. 343/8-- 33% Maïs Rogge Juli 513/4 3l% Juli 54% 53% Sept. 53 '/a 52% Sept. 55i/2-% 54:% Dec. 53 52 'Dec. "57% 56% Reuze) Mei Juli o.50 6.47 ..57 u5C 26 Mei 25 Mei Tarwe Mei 65 Juli 66- Oct. 67% Rogge Mei 50% Juli 50%- Oct 51 Haver Mei 31%- Juli 30% 64% 65% 67 ï8 - 49%-- 49%-- 29 31 Sept u.70 6.62% Oct 72 ),67% WINNIPEG, 26 Mei 26 Mei 25 Mei Gerst Mei 40%39% Juli 40 39% Oct. 40%39% Lijnzaad Juli i50% 147 Mei 151% 150 - Oct. 14)% 142% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union 3091/, 1901/,—191% 1301/4 371/237 9/16 18% 36—36 5/16 42% 12l/4 8% Van 4.305 uur Geen noteeringen in verband met de Pinkster-beursvacantie Koersen voor stortingen op 27 Mei tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken f 74.7 en lires f 9.90. Oct, 30 28% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 25 Mei: Regeja, Londen; Rhea, s., Bremen; Mary, m.s„ Hambuifc. Vechtstroom1, s., Hull; Enid Mary, s., Goole: aix stelland, s., Z.-Amerika. 26 Mei: Lagosian s„ W.-Afrika; Amstelstroom. m'.s., Laira; Boschfontein, m.s„ Hamburg. Vertrokken 25 Mei: Prowess, m.s.. Londen; Fe seus (Duitsche), s., Bremen; Gruno, m.s., Bf";. burg; Rijn, s., Oporto; Abel Tasman, m.s., A»' werpen; Nueva Granada, tank, Huil. 26 Mei: Chevychase. s„ de Tyne; Koning'" Emma, mts., Vlissingen. Aangekomen 26 Mei: Dalegarth Force, s., SWaï sea; Weser, s„ Hamburg; VUlcanus, s., Middl. ze laatst Rotterdam'. Vertrokken 26 Mei: Marsd'en, s., Dunston. Aangekomen 26 Mei: Cordillera, m.s., W.-ma (voor IJmuiden). Vertrokken 26 Mel: Pericles, m.s., W.-Inm// Texelstroom, s., Liverpool; Scottish Maiden, tan*' Aruba; Maurice Rose, s.. Seaham; Akershus, s" Oslo. AMSTERDAM. Aangekomen 25 Mei: RegOj»' Londen, stukgoed, Steiger H.A.L., Kampman; Rh® Bremen, stukgoed, Surinamekade, Verg. CMS* doorskantoor: Mary, Hamburg, ledig, Zeeburge' kade, Scheepv. Bedr. Gruno; Vechtstroom, HU"> stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. 26 Mei: Ebid Mary, Goöle, stukgoed en sWen- kolen, Handelskade, Gebr. Scheuer; Amstellan Z.-Amerika. stukgoed .en graan, Handelskade, Kon. Holl. Lloyd; Lagosian, W.-Afrika, cacao. Handelskade, Wambersie; Haai, Kögen, hout, Ste ger H.A.L., Wagenborg. Aangekomen 26 MeiDalegarth Force, Swanse steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Ned. Bevr. kan Weser, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade. ve,,ft' Cargadoorskantoor; Vulcanus, Middl. Zee laf' R'dam, stukgoed, Surinamekade, idem'; BoscbfO'1 Afr. Lijn. NED. IND. TANKSTOOMB. MIJ. AFOLLONIA, 25 Mei - van Haifa te Alexandria ADINDA, 24 Mei van Algiers naar Suez. AGNITA, 23 Mei van Houston te Corpus Chrlsw. MIRZA, 25 Mei van Gibraltar. GADILA, 26 Mei van Purfleet te Rotterdam. ROTT. LLOYD PALEMBANG, thuisreis, 25 Mei te BclaWan. BLITAR, uitreis, pass. 26 Mei Gibraltar. SITOEBONDO, thuisreis, pass. 26 Mei Gibraltar. HALCYON LIJN STAD DORDRECHT, 25 Mei van Stockholm n- R'dain-Vaardingen. STAD ARNHEM, R'dam naar Bagnoli, 26 MO uit den N. Waterweg. - STAD HAARLEM, Vlaardingen naar Genua. Mei uit den N. Waterweg. r STAD AMSTERDAM, 25 Mol van Lulea naa' R'dam-Vlaard'ingen. ROZENBURG, naar Casablanca, pass. 25 Dungeness. STAD MAASTRICHT, pass. 25 Mei Bevczicr' MAASBURG, pass. 25 Mei Bevezier. KON. NED. STOOMB. MIJ, MARS, 26 Mei van Barcelona te Genua. DOURO, 23 Mei van Puerto Barrios n. Cristoba»- PLUTO. 25 Mei van Kopenhagen n. Aarhuus. TIBERIUS, naar Tunis, pass. 26 Mei Gibraltar. DEUCALION, 26 Mei van Lissabon n. AIgier' IRENE, naar Amst., pass. 26 Mei Ouessant. ORESTES, 23 Mei van Giudad TrujlUo naa' Cd.rd6nds PYGMALION, 26 Mei van Istanboul te Bourga»- OBERON, 25 Mei van Palermo naar Valencia. .PLUTO. 26 Mel van Amst. te Aarhuus. TRITON, 26 Mei van Palermo n. Catania. BERENICE. 26 Mel van Amst. te R'dam. VULCANUS, 26 Mel van Middl. Zee laatst Rot terdam te Amsterdam. IRIS, 26 Mei van Bordeaux naar Amst. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEBIAH, uitreis, 26 Mei te GeB«®: MARNIX MAN ST. ALDEGONDE, uitr., 25 W van Colombo. t ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALUDRA. thuisreis, 25 Mei te Santos. ALGORAB, uitreis, pass. 25 Mei Dungeness. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 23 Mei v. R'dam te HambUrS' KON. PAKETV. MIJ. BANDJERMASIN, naar Java, pass. 26 Mei Duu" geness. n STRAAT SOENDA, 24 Mei van Saigon te Durba" RANTAUP AND JANG, 25 Mel van Soerabaja Bangkok. RUYS, 24 Mei van Mombassa te Hongkong TASMAN, 25 Mei van Sydney naar Saigon- JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKARANG, 24 Mei van Yokohama n. Padabo' JAVA-NEW-YORK LIJN naof KOTA AGOENG, 23 Mei van Baltimore New-Yorjc. MAPIA, 24 Mei van Tampa te New Orleans- VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, uitreis, pass. 25 Mei Gibralta HOLLAND-AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, 26 Mei van Hamburg te Am" HOLLAND-AUSTRALIË LIJN van ALGENIB, uitreis, pas. 26 Mei Vlissingen Antwerpen. n«. GROOTEKERK, 25 Mei van Antwerpen te burg, vertr. 27 Mei naar R'dam. .„n. GAASTERKERK, 26 Mei van R'dam te Lonm- HOLLAND-O. AZIE LIJN ZUIDERKERK. uitreis, 25 Mei van Beiawan- DIVERSE SCHEPEN PARKHAVEN, 26 Mei van Emden naar St- rensrivier. rwan RANDWIJK, naar Alexandrië, pass. 25 Mei o TRITO, 26 Mei van Belfast te Fowey. a9r ST. ANNALAND, 25 Mei van de Tyne 11 Sluiskil. „„mt- THAMES, sleepboot, pass. 25 Mei PrawleP01 SCHEEPSBOUW Het bij de Odense Staalsklbsvaert te pi voor de Holland'-Amcrika Lijn te Rotterdam aanbouw zijnde dubbelschroef-motorscbip *5atcf melsdijk" is 25 Mei met goed gevolg te gelaten. NIJMEGEN Geslaagd voor doct°^c- examen in de rechten, de heeren H. J- A- ujt kartz, uit Kerkrade en C. H. A. HeiseL Arnhem. t P NIJMEGEN. De weleerwaarde pater Ellerbeek S.J., geboren te Groenloo, is d°°r tot Nijmeegsche Hoogeschool op proefschrif doctor gepromoveerd cum laude. in d6 Geslaagd voor het doctoraal examen je Germaansche taal en letterkunde (Duitse r£ly, weleerw. heer A. P. H. van Rljswijck te v NIJMEGEN. Geslaagd voor het candijgtter- examen in de Germaansche taal- enUpeAe^' kunde (Duitsch) mej. E. M. Wark uit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2