IBeUW! De rijwielen op het strand Laatste Nieuws Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen J STAD 30 millioen voor werkverruiming De Koningin weef in Den Haag DIRECTEUR ARBEIDS BEURS BENOEMD ZATERDAG 27 MEI 1939 Het was weer Luilak" De bloemenmarkt heeft nog niets aan populariteit ingeboet De vogel is gevlogen Treurende achtergeblevenen HERKEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT RAAD VAN BEVERWIJK Regeling met het Rijk omtrent her scholing van werklooze sigarenmakers Bouwaanvragen Rijwielen van het strand Str andver pachting Herscholing Verscheidene Kamerleden vroe gen meer uitgebreide plannen en veel grooter bedragen Minister Romme vindt waardeering Het zit in de lucht Busdienst voor patiënten en personeel Brederodeduin R. K. Schaakclub „Het Witte Paard" Engelsche klucht in Frans Hals REMBRANDT-THEATER Je kunt het toch niet meenemen PALACE FAMILIE CINEMA MOVIAC-THEATER Ninah, hét Indianenkind George Formby (met bom in de armen) in de Engelsche klucht „Eet sit in de lucht" Als de maan schijnt in Kentucky Werkverruimingsbedrijf raiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiJiiiiiiiiiiüiiiuiiiiiiiiitiitiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiliiiiiiuuiiiiii! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SÏIIlllllllllllllltllllllllllUHIlillllKllllllllllllIlllllllillllllllllllllUIIllliilllllllIllUlllilllllllllillIHlIIlllllIIIHIIIIIIIiliïB Het vorig jaar schreven wij over de „Luilak" dat de bloemenmarkt weer hetzelfde beeld gaf van het jaar daarvoor en dat zij ongetwijfeld dit jaar weer hetzelfde beeld zou geven. Om een dergelijke voorspelling te doen moet men nu niet bepaald in het bezit zijn van een aanzienlijke dosis profetische talenten. Hoe zou de Luilak ooit iets van zijn popular! teit kunnen inboeten? Bovendien: hoe zou Haarlem Pinksteren kun nen vieren zonder vooraf een begonia, een gera nium of een margriet gekocht te hebben? Neen dat is ondenkbaar. En daarom is de Luilak ook dit jaar weer een daverend succes geworden. En daarom had de politie onder leiding van Hoofdinspecteur Draver weer handenvol werk Én daarom sleepten jong en oud, mannen, vrou wen, oude mannen, oude vrouwen, jongens en meisjes, met planten langs de straat. En daar om leek Haarlem weer een ietsje méér bloemen stad. En daarom leken de singels van Wilsons- plein tot Langebrug weer op een fleurig, bloemig kermisterrein, met haring- en ijscoventers, met gillende ballonnetjes, met gillende meisjes baldadige jongens. En daarom hebben veel menschen hun bel tijdelijk op non-actief moeten stellen. Maar het is dan ook maar ééns per jaar Lui lak. Daar moet men dan ook wat voor over heb ben. Een abonné verzucht: Sedert gisteren heerscht er droefenis in onze woning, want onze kleine verstandige gevederde huisgenoot „Gerrit", onze kraai, is weggevlogen en op geen velden of wegen meer te bekennen. Wij hadden nu juist twee jaar achtereen groot genoegen aan dit schrandere dier beleefd, dat bij ons volkomen vrijheid genoot en niet gekort wiekt was. Zij (wij meenen op grond van be paalde gedragingen dat het een „zij" is) was liever binnenshuis dan in de omringende bos- schen, en als wij wel eens rust binnen wilden hebben, en daarom de tuindeuren sloten, dan probeerde Gerrit op alle manieren toch ergens het huis binnen te dringen, en als dit niet lukte, dan volgde een heftig' gepik met den snavel tegen de ruiten, in den laatsten tijd zelfs flad derende in de lucht. Vermoedelijk is op eens de roepstem der natuur zoo krachtig geweest, en heeft „Gerrit" een soortgenoot van het andere geslacht gevonden; dit kan slechts tot verheu genis stemmen, ware daarbij niet de angst ge rechtvaardigd, dat deze vogel nu spoedig de hulp van andere menschen zal inroepen, om het voedsel te verkrijgen waaraan zij 2 jaar lang gewend werd. Vele menschen zijn nu eenmaal heelemaal niet gesteld op „brutale" vogels, en dikwijls zijn daar ook poesen Die angst is de oorzaak van de droefenis in de woning van onzen abonné. Hij hoopt nu maar, dat de vinder van een kraai met zonderlinge gedragingen aan hem zal denken. Gerrit is weer welkom in zijn woning, al dan niet met levens gezel en kroost. Onze redactie zal in deze gaarne intermediee- ren. De Burgemeester van Haarlem brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de herkeuring van de voor de lichting 1940 dezer gemeente inge schreven personen, door of omtrent wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, zal plaats hebben op Vrijdag 23 Juni 1939, des voormiddags 9 en 10 uur, te Haarlem, in het gebouw „De Doelen" aan de Gasthuisstraat 32. Vorenbedoelde ingeschrevenen, die mochten wenschen het onderzoek elders te ondergaan, kunnen zieh daartoe schriftelijk wenden tot den voorzitter van den herkeuringsraad, Casuarie- straat 16, 's Gravenhage. Het verzoekschrift kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd, verzon den worden. Verschijnt de ingeschrevene niet voor den her keuringsraad, dan wordt de aanvraag om een nieuw geneeskundig onderzoek, indien zij is ge daan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn wettelijken vertegenwoordiger, als vervallen beschouwd, behoudens uitzonde ringen? Indien het vanwege den herkeuiingsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. De uitspraken van den herkeuringsraad wor den in het openbaar medegedeeld. De Ritz Brothers in de rolprent „Als de maan schijnt in Kentucky" In de gisteravond gehouden raadsvergadering van Beverwijk werd benoemd tot leerares aan de gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool mej. F. Aalbers, leerares aan de vakschool voor meisjes te Winschoten. In de commissie van toezicht op de arbeids beurs werden benoemd tot leden-werkgevers W. Langendijk en J. Henneman; en tot leden werknemers C. van Veen en N. J. Zuurbier. Aan de orde kwam hierna de benoeming van een directeur van den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. De aanbeveling luidde in alphabetische volg orde: R. J. v. Immerseel, ambtenaar bij den ge meentelijken dienst voor Sociale Zaken alhier, thans tijdelijk werkzaam bij de gemeentelijke arbeidsbeurs; J. v. d. Kuil, le ambtenaar bij de gemeente lijke arbeidsbeurs te Velsen; L. M. M. Roovers, adj.-commies bij de dis trictsarbeidsbeurs te Bergen op Zoom. Bij eerste stemming werd benoemd de heer Immerseel met 9 van de 16 uitgebrachte stemmen. (De heer Visser was afwezig). Op den heer v. d. Kuil waren 6 stemmen en op den heer Roovers 1 stem uitgebracht. B. en W. stelden voor de politieverordening aan te vullen met een tweetal bepalingen, waar bij het verboden wordt op bepaalde dagen en uren rijwielen op het strand te plaatsen of daar mede het strand te berijden. De heer RIJKENS (Neutr.) maakte bezwaar tegen deze bepalingen, vooral met het oog op mindergegoeden, die geen geld voor rijwielstal ling zullen willen missen. Men zou ook niet meer langs het strand naar een andere badplaats kunnen fietsen. Vooral voor de Zaterdagen en Zondagen is de voorgestelde bepaling te betreu ren. Op deze dagerf zouden de bepalingen zeker niet toegepast pioeten worden. Men moet het den bezoekers niet moeilijk maken. De heer v. DOORN (R.K.) deelde deze be zwaren volkomen, maar aan den anderen kant meende spr., dat de maatregel een tijdelijk ka rakter zal kunnen dragen, want hij is het gevolg van de militaire maatregelen. De heer STEIJN (V.D.) merkte op, dat, wan neer men de badplaats vooruit wil helpen, zoo weinig mogelijk politie-verordeningen gemaakt moeten worden. Er is echter thans maar een klein gedeelte strand beschikbaar. In elk geval drong spr. er op aan, de bepalingen zoo soe pel mogelijk toe te passen en alleen dan, wan neer het absoluut noodig blijkt. Men jaagt ge makkelijker badgasten weg, dan dat men er te veel krijgt. De heer VAN GRONINGEN (S.D.A.P.) vrees de, dat er spoedig hoopen slachtoffers zullen vallen. Zijn de ruiters niet storend? Mevr. KEMPHAAN (S.D.A.P.) wenschte een goedkoope gelegenheid, waar kinderen hun fiet sen kunnen stallen. De heer VINK (R.K.) achtte den maatregel goed gezien. Opeenhooping van fietsen op het strand werkt erg storend. De exploitatie van het strand moet vóór alles gaan. Een andere vraag is, of de bepaling een blij vend karakter zal hebben. Spr. meende van niet. Als het geheele strand weer vrijkomt, dan dient de bepaling te worden opgeheven, al meende hij, dat fietsrjjden op het strand altijd gevaarlijk blijft. Spr. was dan ook voor een rijverbod. Verder verzocht spr. aan het college te onder zoeken, of voor kinderen een gratis stalling kan worden ingericht. De VOORZITTER antwoordde, dat de raad altijd de bevoegdheid heeft de bepalingen te schrappen. De noodzaak van het verbod echter is ook vroeger reeds gevoeld. Het college heeft zich gedacht de bepalingen toe te passen op de topdagen en top-uren. Het meent, dat zij onvermijdelijk zijn. Het is voor de bezoekers inderdaad bezwaarlijk, wanneer overal fietsen liggen. Zelfs de stille aanwezigheid van een fiets is al een bezwaar. De bedoeling is om op het strand duidelijk aan te geven, wanneer het verboden is fietsen mee te nemen. Het aan de hand meevoeren van een fiets blijft toegestaan. De bepalingen zullen soepel worden toegepast, maar noodig zijn ze absoluut. Ten bate van het algemeen belang zal men zich dan iets moeten behelpen. Een gratis stalling is niet mogelijk. Het college is bereid de bepalingen ook van toepassing te verklaren op de ruiters. De heer STEIJN: Men mag naast het paard loopen De voorzitter wees er tenslotte nog op, dat men de dingen niet erger moet zien, dan ze zijn. Het is heel goed mogelijk, dat het verbod b.v. slechts voor een bepaald gedeelte zal gelden. Wethouder VAN DOK (S.D.A.P.) zeide nog, dat Wijk aan Zee zelf den maatregel toejuicht. De mogelijkheid van de inrichting van een stalling voor kinderfietsen kan onderzocht wor den. Na uitvoerige replieken werd het voorstel aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel tot verkoop en uitgifte in erfpacht van gronden, behoorende bij laagspanningstations, aan de Provincie. Zulks in verband met de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. Voorts werd besloten tot toetreding tot de ge meenschappelijke regeling voor bijzondere ra diodiensten B. en W. stelden voor om van het rijk in huur te aanvaarden voor den tijd van 5 jaar en tegen een huurprijs van f 360 per jaar het strand in deze gemeente. Vervolgens stelden zij voor met de N.V. Buf fet Mij. „E.P.U." een nieuwe overeenkomst aan te gaan, waarbij aan deze maatschappij het recht wordt verleend om op een gedeelte van het strand badkoetsen enz. te plaatsen, tegen een vergoeding van f 695. Tenslotte werd voorgesteld om het recht om tenten enz. op het- overige gedeelte strand te plaatsen bij openbare inschrijving te verpach ten. De heer VINK vroeg o.m. of er gelegenheid zal zijn voor arbeiders om in de avonduren nog een bad te nemen tegen goedkoop tarief. De VOORZITTER antwoordde, dat naast het volksbad, tjij den Relweg, een gedeelte is ge reserveerd om tegen een goedkoop tarief tenten te plaatsen. De bewoners hiervan kunnen dus gemakkelijk en dichtbij profiteeren van de ge makken en de veiligheid, die bij het baden in zee behooren. Voorts zal het volksbad op verschillende dagen van de week gelegenheid geven om ook in de avonduren te baden tegen een verder verlaagd tarief van 5cent. Voor de tenten van de kinderuitzending is thans een gedeelte rechts van den Relweg ge reserveerd. De heer VINK dankte het college en gaf uiting aan zijn bewondering voor de manier waarop B. en W. alles hebben voorbereid en geregeld. Op verzoek van een der organisaties werd wijziging gebracht in de bepalingen inzake het verleenen van kindertoelagen aan het gemeente- personeel. Ten behoeve van de verstrekking van extra hulp aan werkloozen (B-steün) wérd een ere- diet toegestaan van f 3345.30. Voor de kleine boeren en tuinders werd f 254 32 beschikbaar gesteld. Naar aanleiding van een door de Fa. Gebr. Majoor, alhier, gedaan verzoek om subsidie in de kosten van een herscholing van werklooze sigarenmakers stelden B. en W. voor de noodige medewerking te verleenen. Het rijk is bereid een bijdrage in de kosten te verleenen, welke worden geraamd op f 300. Het is de bedoeling dat de herscholing zich voorloopig uitstrekt tot 6 personen over 13 we ken voor eiken persoon. De heer VAN GRONINGEN informeerde naar het garantieloon. De heer ROLLENBERG (comm.) opperde een reeks van bezwaren, waarbij hij weinig begrip toonde van de zaak, hetgeen hem door den heer WELAGE (R.K.) dan ook duidelijk werd ge maakt. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat het garantieloon f 20 per week zal bedragen. Overi gens geschiedde alles in overleg met de vak organisaties, zoodat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat met de belangen der arbeiders geen rekening is gehouden. Het voorstel werd goedgekeurd. Besloten werd om het verbreede gedeelte van de Boogaardlaan, tusschen den Noorder wijkerweg en de Populierenlaan, thans den naam van Kastanjelaan te geven. Tot regent van het Oude Mannen- en Vrou wenhuis te Wijk aan Zee werd benoemd de heer J. v. Amersfoort. Tenslotte werden verzoeken van de N.V Bouw- en Exploitatie Mij. v.h. Smit en Riezen- kamp en de N.V. „de Meerweiden". om mede werking tot het in exploitatie brengen van gronden aan den Arendsweg en den Grooten Houtweg, in handen van B. en W. gesteld om advies. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegroo- ting voor 1939 verklaarde men. blij kens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer, algemeen zich met dit wetsontwerp, dat strekt om op nieuw f 30 millioen uit te trekken ten behoeve van de werkverruiming, te kunnen vereenigen. Verscheidene leden meenden zelfs, dat een belangrijk hooger bedrag hier voor had moeten zijn aangevraagd. In vele bedrijven is de werkloosheid nog zeer groot Voor de commissie tot uitvoering van het R.A.P. werd gistermiddag een concessie-aanvrage behandeld van den heer J. C. Roodt te Haar lem, die een autobus wilde laten rijden van de Groote Markt te Haarlem over Santpoort naar den Bergweg te Bloemendaal, uitsluitend voor het vervoer van patiënten voor de lighal Brede rodeduin alsmede voor het verplegend personeel van deze inrichting. Er was van geen enkele zijde bezwaar tegen deze aanvrage ingekomen, maar de beslissing van de commissie volgt later. De uitslagen van de op 25 Mei gespeelde wed strijden voor de onderlinge competitie zijn; le klas: Th. de Looze—M. v. d. Berg J. de LangeM. Vermeer C. v. SoestA. Hablous 2e klas G. Nijssen—P. v. Deyzen J. LippusG. v. d. Reep R. Hartoch—J. Witteman 0—1 K—Vi 1—0 0—1 1—0 1—0 George Brown heeft maar één grooten wensch, n.l. deel te mogen uitmaken van de Britsche luchtmacht. Hij benijdt Bob, den verloofde van zijn zus ter Anne, die er, in tegenstelling met George, heel gemakkelijk in geslaagd is, aangesteld te worden als ordonnans bij de Royal Air Force. Op zekeren dag, tijdens Bob's vacantie, komt onze vriend Brown op het idee, diens uniform eens aan te passen. De kleeren zitten keurig, maar in een der zakken vindt hy een brief, be stemd voor Sir Philip, een der hooge heeren Bob heeft blijkbaar vergeten, dien brief af te leveren en George besluit, dit verzuim te herstellen. Hij stapt op het motorrijwiel van zijn a.s. zwager en begeeft zich naar het op de enveloppe vermelde adres. Daar wordt juist een zwaarwichtige conferentie gehouden over de proefvlucht van een nieuwe machine, wel ke spoedig zal plaats hebben, en als deze be spreking afgeloopen is, komt de commandant van het Glendbridge vliegveld tot de conclusie, dat men verzuimd heeft, een wagen te sturen, om hem naar zijn kwartier terug te brengen. George, dien men natuurlijk voor een or donnans van de R. A. F. houdt, krijgt bevel, den commandant in het zijspan van zijn mo torrijwiel naar Glenbridge te brengen en daar mee beginnen voor George de verwikkelingen. Hij is zóó zenuwachtig, dat de commandant het werkelijk een wonder mag noemen, heel huids in het kwartier aan te landen. Juist als onze adspirant-piloot op 't punt staat, weer huiswaarts te keeren, maakt hij op een zeer origineele wijze kennis met Peggy, de char mante dochter van den sergeant-majoor, en belandt later in de cantine, waar hij een spot liedje zingt op haar papa, hetgeen hem, onder beschuldiging van insubordinatie, voor den commandant brengt. Daar krijgt hij bevel, de song opnieuw ten gehoore te brengen, maar de handige jonge man heeft de woorden zóódanig gewijzigd, dat zij slechts een loflied op den sergeant-majoor inhouden en George wordt onmiddellijk in vrij heid gesteld. Intusschen is hij echter genoodzaakt ge weest, in het kwartier te overnachten en heb ben twee menschen ontdekt, wie hij eigenlijk is, n.l. Peggy en Craig, een van haar vurigste bewonderaars. Deze laatste tracht George op allerlei manieren in ongenade te doen vallen, daar hij bemerkt heeft, hoezeer Peggy met den „indringer" sympathiseert. Craig heeft echter niet veel tijd voor zijn looze streken, want alles op het vliegveld is in rep en roer. Sir Philip is n.l. gearriveerd om de oefeningen met de nieuwe machine bij te wonen en iedereen zet z'n beste beentje voor. Door een toeval komt George op den stuur stoel van het vliegtuig terecht en vóór hij het weet bevindt hij zich in hooger sferen. In zijn wanhoop haalt hy handles over, drukt op knoppen en pedalen en rukt aan alles wat binnen het bereik zijner handen is. aanschouwen van de salto's, kurketrekkers en glijvluchten. Hij weet niet, dat het slechts aan Peggy te danken is, dat de waaghals na heel veel wonderlijke buitelingen weer op den be- ganen grond belandt. Sir Philip ziet in dezen jongeman slechts den perfecten piloot en de commandant, die natuurlijk de waarheid omtrent George te weten is gekomen en hem aanvankelijk had willen laten arresteeren, kan niet anders doen dan den adspirant-piloot als recruut toelaten en het duurt niet lang of Brown heeft niet al leen zijn uniform, maar ook de knappe dochter van den sergeant-majoor. Maar een goede film kan men niet in woor den navertellen. Er zijn duizend en één din gen, die men zien moet en vooral de vaart van de film en de uitstekend verzorgde verrassen de détails, die levendig in de film comparee- ren, maken deze klucht, waarinde komiek George Formby de hoofdrol speelt, tot een zeer prettig geval, dat men gaarne zien zal. Een uitvoerige reportage van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Koning Leopold van België, waaruit duidelijk 't enthousiasme blijkt, waarmede zij door de Belgen werd ontvangen, behoort deze week tot de ongetwijfeld zeer wei- De gevolgen zijn in alle opzichten verras send. Sir Philip slaakt enthousiaste kreten bij het kome hors d'oeuvre van het filmprogramma. Vervolgens een heel genoeglijke teekenfilm in kieuren, welke als steeds zeer geestig is en daar mede is het met het „kleingoed" gedaan, daar de uiterst plezierige hoofdfilm van een zeer respectabele lengte is. Dat zal niemand spijten, want er wordt zooveel plezier aan beleefd, dat deze film in onbescheidenheid gerust haar boekje te buiten mag gaan. Van tijd tot tijd giert het publiek van plezier en er is nauwelijks iets prettigers denkbaar dan een volle zaal met bulderende menschen. Jammer, dat enkelen in hun stupiditeit meenden, dat zij ook om 't zoo fijne gebed, dat in de film voorkomt, moeten lachen. Zij zouden verstandig doen, hun dom heid niet zoo openlijk te demonstreeren. Wat hebben andere menschen daarmede noodig? Voor het overig verwijzen we naar de be schrijving in ons blad van eenige dagen ge leden, waarvan de eindconclusie was, dat deze film een „lach-krater" is. stilte, het poëtisch-idyllische, dat men zoo om streeks Pinksteren overal bespeurt. „Ninah, het Indianenkind" ademt kogel spanning en revolver-sensatie. Is het begin heel rustig en tam een kalme geschiedenis van een Indiaansch meisje later komen vechtpartijen, geren van paarden en knallen van reyolvers de idylle verstoren. De held is hierbij de bekende acteur John Wayne. Shirley Ricketts geeft voortreffelijk spel in de rol van Ninah en verder zijn er nog Sheila Terry en Georges Hayes. De film in haar geheel is boeiend en span- rend, een bezichtiging meer dan waard! Moviac geeft 'n volwaardig Pinksterprogram ma. Het ademt echter niet de vredige rust en De musical-comedies, waarin de Ritz Brothers gewoon zijn hun nonsensicale fratsen aan den volke te vertoonen, hebben in hun nieuwste product: „Als de maan schijnt in Kentucky" een waardig verlengstuk gekregen. Weer door leven de „broers" gedrieën de wonderbaarlijkste avonturen en zij dragen met waarlijk voorbeel dige eensgezindheid de slagen van het hen achtervolgende noodlot. Zij beginnen met zich, in gezelschap van hun zuster met wie zij een artistenensemble vormen in een berg- hutje terug te trekken, want zij weten, dat een bekende radio-omroep op zoek is naar nieuwe krachten voor zijn reclame-uurtje en daarbij het stelsel „terug naar de natuur" huldigt. In derdaad slagen zij er in de aandacht van de speurende radiomenschen te trekken, maar over rozen gaat hun pad voorloopig nog alles behalve. Zij raken gewikkeld in 'n veete tusschen wilde bergbewoners en het is ongeloofelijk, hoe dikwijls hun leven in gevaar komt. Maar het zijden draadje, waaraan het Damocleszwaard boven hun hoofd bengelt, houdt. Het houdt, wanneer zij in tegenwoordigheid van hun „doodsvijanden" in een schuur voor de radio optreden, het houdt wanneer zij in New York worden ontmaskerd, het houdt zelfs wanneer zij op eigen houtje een radiouitzending moeten verzorgen. Want met de handigheid der film eigen, draaien de Ritz Brothers een variété in elkaar, waarin zij weer echt hun dollemans kuren kunnen uitleven, hetgeen ze dan ook dapper doen. O.m. in een parodie op „Sneeuw witje" welke, slechts in enkele trekken ge schetst, plots het geheele kunststuk van Walt Disney weer voor den geest roept en niet al leen den jager, de koningin met haar spiegel en de heks doet herleven, maar ook het ka boutertje, dat, strompelend en struikelend door zijn te lange kleeren, het sluitstuk vormt van zijn in het gelid naar huis trekkende kamera den. In de tweede hoofdfilm „Penny brengt uit komst" speelt de lieftallige Shirley Temple de hoofdrol. Het is een gezellige, charmante film met een aardige intrigue, die zeker de bezoe kers in grooten getale zal trekken en een wijle aangename verpoozing zal geven. In het voorprogramma de reportage van het koninklijk bezoek aan België. Een uitstekend Pinksterprogramma. Uit de verslagen van het Werkfonds hlijW' dat in 1937 ongeveer 20.4 millioen is verwerkt en in 1938 ongeveer 31.4 millioen. In 1938 is dus bij lange na niet bereikt het bedrag van f 40 a 50 millioen, dat, volgens minister Cc- lijn's toezegging bij de interpellatie-Van Gel deren, in dat jaar zou worden verwerkt. Ds vermeerdering in 1938 bedroeg nog niet de helft van die, welke in het vooruitzicht was gesteld. Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden, vernemen, waaraan dit is toe te schrij ven. Gezien den omvang der werkloosheid zal niet veel grooter bedragen moeten worden gewerkt. Niet juist achtten deze leden de opvatting dat openbare werken voor blijvende werkver ruiming slechts zeer geringe beteekenis zouden hebben. Krachtig drongen zij voorts aan op be spoediging van de voorbereidingen voor de inpoldering van het zuidelijk gedeelte der vroegere Zuiderzee. Deze leden spraken als hun oordeal uit, da,j de regeering, wil zij op het gebied van de werk loosheidsbestrijding werkelijk groote resultaten bereiken, zich niet tot de door haar aangekon digde plannen zal mogen beperken. In het bij zonder zal daarvoor noodig zijn verlenging van den leerplicht. Zulk een verlenging zou mede ten goede komen aan de voorbereiding eener verbe terde vakopleiding en zij zou tevens het best0 middel zijn tot bestrijding van de nijpende werkloosheid onder de onderwijzers. Deze laat ste is zoo groot, dat daartegen in ieder geval iets gedaan zal moeten worden. Verscheidene andere leden zagen in het wets ontwerp de vervulling van de belofte, door de regeering gedaan bij de behandeling van de in terpellatie-Van Gelderen. Daarbij letten zij niet alleen op de credietaanvraa-g zelf, doch evenzeer op de mededeeling', dat voor den bouw van een IJ-tunnel een groot bedrag beschikbaar zal w°r" den gesteld, en dat hetgeen nog aan de gemeen te Amsterdam zal worden uitbetaald ten behoe ve van het stadhuis aldaar niet zal worden ge put uit de thans aangevraagde gelden, eb vooral op de uiteenzetting der regeering omtrent haar verdere plannen op het gebied van de be strijding der werkloosheid, welke plannen zU over het geheel genomen met groote instemming begroetten. Weer andere leden vroegen nogmaals de bij zondere aandacht van de regeering voor de be vordering van den export. Van verschillende zijden werd verder aange drongen op een nauwkeurige uiteenzetting om trent de wijze, waarop naar het inzicht het regeering voortaan de arbeidsvoorwaarden zullen moeten worden vastgesteld. Verscheidene leden waren van oordeel, bat ook voor de loonbepaling niet de regels van de werkverschaffing, maar die van het Werkfond® zullen moeten worden gevolgd. Mocht het on mogelijk zijn de contractueele arbeidsvoorwaar den ten volle te doen gelden, dan zou het hun® inziens beter zijn den werktijd te verkorten m0t behoud van de normale uurloonen. Men gaf algemeen te kennen, zich in beging1 met uitvoering van cultuurtechnische werken K kunnen vereenigen. Verscheidene léden achtt"n het echter geenszins uitgesloten, dat bij nader0 uitwerking van de plannen op dit gebied de be zwaren grooter zullen blijken te zijn dan d voordeelen. Zullen de gedachten, welke in het rapport' Westhoff omtrent de loonbepaling zijn ontwik keld, bij de cultuurtechnische werken toepas' sing vinden? Zoo neen, hoe zullen de loonen da,n worden vastgesteld? Eenige leden verklaarden de loonen, die 1 het rapport-Westhoff als de juiste worden aan bevolen, veel te laag te achten. Verscheidene leden hadden met groote in stemming kennis genomen van het voornem0 der regeering om binnen de grenzen van be_ aan werkloozenzorg te besparen bedrag subsi dies te verleenen voor het tot stand brengen verbeteren van kapitaalgoederen op het gebi van nijverheid en verkeer. Verscheidene andere leden, die op zich konden instemmen met de gedachte, dat 6® streefd moet worden naar blijvende werkveri'h ming, ook door industrialisatie, waren van °cl deel, dat een nadere toelichting van de planh0 der regeering op dit gebied noodig is. Dat de regeering er naar streeft, ook de krot opruiming dienstbaar te maken aan de wefk verruiming, vond algemeene instemming. ®Pe ciaal werd de aandacht gevestigd op den slee11 ten toestand in dit opzicht te Amsterdam. Maastricht en in den Z.O.-hoek van Frieslah Verscheidene leden verklaarden van de V°'T1 nemens der regeering, ook op het gebied v particuliere objecten van algemeen maatschap pelijk nut, met instemming te hebben ken genomen. Anderen hadden tegen de voorgenomen s sidieering in de uitvoering van deze objem zeiï welke blijkbaar in hoofdzaak, zoo niet uits tend, uit bouwprojecten zullen bestaan, aanva^ kelijk ernstig bezwaar. Het scheen hun niet gelijk een zoodanige subsidieering te doen Pla4 hebben met uitsluiting van willekeur. (Berichten, reeds geplaatst in een van onze vorige oplage) deel Vrijdag kwart voor twee, het oogenbiik, pe de koninklijke trein aan het Holland Spoorstation te 's-Gravenhage zou binn^, rijden, stond een dichte menschenmassa op Stationsplein opeengepakt. Ook de perrons ren, voor zoover de politie dit toeliet, met langstellenden gevuld. tje De terugkomst van H. M. in de reside droeg een onofficieel karakter, zoodat ben de hoofdcommissaris van politie, de heer **'gf van der Meij en de de stationschef, de Cuperi, geen autoriteiten ter ontvangst aan waren. ftet Precies kwart voor twee stoomde de trein,0p- station binnen. De Koningin verliet bet ,fanler, rijtuig en begaf zich naar de waclit waar zij eenigen tijd verbleef. Zij had een quet bloemen in de hand. - en Vervolgens verlieten het gevolg van H. minister Patijn het rijtuig. fautb3 Buiten 't station stonden inmiddels de h® jj, te wachten en hiermede begaf de njgt0> de toegejuicht door de wachtende m zich naar haar verblijf aan den Ruigenh ^ut<j nam met een hofdame in den eersten 1 plaats, waarvan de kap gedeeltelijk 11 a neden geslagen was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4