r*È HET VERSCHEIDEN VAN DEN GENERAAL SNIJDERS Hartjes Hij waakte voor 's lands veiligheid Uw Reisdroom! Een oprecht en edel vaderlander ging heen Kerkelijk Leven Deken E. P. Rengs t ZATERDAG 27 MEI 1939 VAN MIJNHARDT Begrafenis generaal C. J. Snijders COLORADOKEVER EN ONZE TUINBOUWEXPORT Engeland verzacht eenigszins zijn maatregelen Rijnsburgs burgemeester gaat heen Technische hoogeschool Een reis van vrede en schoonheid door half Europa begin Augustus NEDERLAND NAAR ARS Uit de metaalindustrie Gedeeltelijke verhooging van loonen TAAK DER VROUW IN DE NIEUWE GEMEENSCHAP Studiedag der federatie van R. K. Vrouwenbonden VERPLICHTE AANGIFTE VAN ONVOLWAARDIGHEID? Vraagstuk komt in bespreking bij de A.V.O. Dertig jaren CA T Z Z O O N VA N PEKEL A, GRONINGEN Een onverwacht overlijden op 62-jarigen leeftijd H.H. WIJDINGEN In het bisdom 's Hertogenbosch Pater Felix Otten Wordt morgen zestig jaar Moeders, laat deze week de Uwen bidden en offeren voor onze Koloniale Missies NATIONALE BEDEVAART NAAR ECHTERNACH Drie Bisschoppen onder de deelnemers Generaal Snijders f vember 1918 voor 's Lands veiligheid." Zoo lezen we op den gedenkpenning, welke ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaar dag werd geslagen. Met het einde van zijn militaire loopbaan verminderde geenszins zijn ijver om zijn persoon en zijn kennis in dienst van zijn land te stellen. Als groot ijveraar voor de luchtvaartbeweging heeft hij zijn volle nog jeugdige kracht hieraan gegeven, terwijl hij daarnaast in woord en geschrift den strijd gevoerd heeft tegen de propaganda van de eenzijdige ontwapening. Hij heeft niet opgehouden het Nederlandsche volk te wijzen op den fatalen weg dien het had ingeslagen. Gelukkig heeft deze oprechte Vaderlander het mogen beleven, dat de eerste schreden weder op den goeden weg zijn gezet. Zijn militair-wetenschappelijke studiën vormen een sieraad van menige bibliotheek en boekenkast. Zij zijn mede waarborg, dat de Generaal Snijders de hem toekomende plaats in de historie zal innemen. Wij Nederlanders kunnen zijn nagedach- (Van onzen Militairen medewerker) Een groot Nederlander is van ons heen gegaan, maar hij zal blijven leven in onze vaderlandsche historie en in de harten van hen, die deze edele figuur heb ben gekend. En wie herinnert zich niet die Pittige persoonlijkheid, met dien helderen blik en ijzeren wilskracht, die het grootste gedeelte van zijn vruchtbaar leven dag en hacht op de bres stond om de belangen van ons volk te dienen. Als men in den zomer per boot van Dor drecht naar Zierikzee reist, voert de prachtige Waterweg door Volkerak en Krammen. Men Vaart langs den Zuidelijken oever van het merkwaardige eiland Goedereede, en even voor het inslaan van het nauwe vaarwater de Zijpe, teekent zich, aan den rechterkant, een huizen groep af. Het is het gedeeltelijk achter den dijk verscholen dorp Oude Tonge. Op eqnigen af stand daarachter ligt het kleinere Nieuwe Tonge, de geboorteplaats van Cornelis Jacobus Snijders, Het moet voor de kinderen van een groot gezin omstreeks de vijftiger jaren een heer lijk oord zijn geweest, rustig en vredig. Zou hier de bron gelegen hebben van de wel dadige rust, die hij verspreidde overal waar hij zich bewoog, overal waar hij raad schonk, overal waar hij zijn bevelen gaf? Reeds als Cadet van de genie hier te lande toonde hij zijn groote gaven en verliet als num mer één de Militaire Academie te Breda. Hier mede ving een militaire loopbaan aan, die zou voeren naar het voor den militair hoogst be reikbare. En toch bleef hij zoo eenvoudig, niet zijn „ik" zocht hij, doch hij werkte voor de hem toegewezen taak uitsluitend om zijn land en volk te dienen. Niet alleen in kennis muntte de jonge Snijders uit; reeds op 22-jarigen leeftijd bewees de Tweede Luitenant de eigenschap pen te bezitten van een goed leider en een bekwaam soldaat. Gedurende zijn deta cheering bij het Nederlandsch-Indische leger (18731875) verwierf hij het ridder kruis, onze hoogste militaire orde. Onder den toenmaligen Commandant van Atjeh, Generaal Pel, kwamen in den winter 1874- 1875 verschillende versterkingen tot stand. Voor de mineurs met den Luitenant Snij ders was dit een zeer belangrijke arbied. Zoo staat o.m. in de voordracht van het besluit tot benoeming in de Militaire Wil lemsorde vermeld: Jl tot en met 16 Juni 1875. Het daarstellen van een versterking te Mes- sigit Longbatta. Onder een onafgebroken werkzaam vuur des vijands het toezicht te hebben gehad over het opzetten der borstwering en daarstelling der gebouwen, terwijl de werkkrachten bestonden uit weinige mineurs en 100 vrije koelies. Met veel moed en beleid heeft hij dit werk vol bracht, niettegenstaande drie zijner werkers sneuvelden en twaalf gewond werden." Zijn snelle bevordering getuigt van de groote bekwaamheid, welke deze officier aan den dag legde en van de bijzondere Waarde, die het legerbestuur hem toekende. De detacheering naar Maagdenburg met de zending naar Italië en Roemenië (1882- 1886) tot het keuren van pantsermateriaal en het bijwonen van schietproeven, zoo mede de aanwijzing om, als eenig vreemd officier, deel uit te maken van de Com missie, welke tengevolge van het schei- dingstractaat van 26 October 1905 tus- schen Zweden en Noorwegen in het leven Was geroepen, zijn hiervan enkele van de Vele getuigenissen. Dan volgt in 1908 zijn benoeming tot sous-chef van den Generalen Staf en slechts twee jaren later tot Chef van den Staf. Hiermede had hij de voorbereiding in handen genomen van de mobilisatie, welker uitvoering in 1914 door hem zou worden geleid. Te midden van de hevige onrust, die in de laatste Juliweek van 1914 geheel Europa had overvallen, bracht de benoeming van Generaal Snijders tot Opperbevelhebber Van Land- en Zeemacht in de bureaux van den Generalen Staf een weldadige rust. Deze rust grondde zich op een onbegrensd vertrouwen 'twelk voortsproot niet alleen uit zijn buitengewone kennis, maar vooral ook uit zijn bijzondere karaktereigenschap- Pen. Generaal Snijders nam in die dagen figuurlijk en letterlijk de eerste plaats in de weermacht in. Niettemin bleef hij de eenvoud in persoon, wars van elk uiterlijk Vertoon, waar het hem zelf betrof. Het onbegrensde vertrouwen strekte zich spoedig uit over de geheele gemobiliseerde Weermacht en bleef gedurende de vier Pioeilijke jaren der mobilisatie ten volle Sehandhaafd. Allen, vanaf den eenvoudigen soldaat tot öe hoogste commandanten zagen in hem den man op wiens ijzeren wil en nauwge zette plichtsbetrachting men kon bouwen. Doch niet alleen wij militairen zijn hem diepe erkentelijkheid verschuldigd, ons ge heele Nederlandsche volk zal hem geden ken als een groot Nederlander. Immers, de onder zijn leiding voorbe dde mobilisatie, welke snel en regelmatig ^erd volbracht, het paraat doen blijven van °nze weermacht van die dagen, het onder aUe omstandigheden nemen van doeltref fende maatregelen, dat alles heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat ons fund voor de oorlogsellende gespaard bleef. »Hij waakte van Augustus 1914 tot No- moet onverbiddelijk wijken voor tenis niet beter eeren, dan door de lessen ter harte te nemen, welke hij ons zoo vele malen en zoo onbaatzuchtig heeft voorge houden. Woensdagmiddag te Den Haag De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal C. J. Snijders zal Woensdag om 12 uur geschieden op de be- graafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Het gevaar van den Coloradokever had eenigen tijd geleden de Engelsche regeering aanleiding gegeven plannen te ontwerpen, waardoor de invoer van tuinbouwproducten uit ons land in een straal van 50 K.M., waar een kever gevonden is, verboden zou zijn. Hierdoor werd dan vooral de tuinbouw die op den open grond werd beoefend, getroffen, omdat de be palingen voor producten, onder glas geteeld, niet zouden gelden. Daar onze tuinbouw door een dergelijken maatregel ontzettend gedupeerd zou worden, zijn aanstonds na het bekend worden van die plannen besprekingen geopend tusschen de Nederlandsche en Engelsche autoriteiten, ten einde te trachten eenige verzachting in de De- palingen te verkrijgen. Naar we vernemen, zijn deze besprekingen thans geëindigd, waarbij het gelukt is eenige verzachtende bepalingen te verkrijgen. Zoo heeft Engeland er in toegestemd dat als gebied, waar voor het verbod zal gelden, niet aangenomen wordt een vindplaats, doch een haard van den Coloradokever, waar dus talrijke kevers aan wezig zijn. Verder is toegestemd, den datum van ingang der maatregelen iets later te stellen, en den termijn van beëindiging inplaats van 15 October, op 30 September te bepalen. Hoewel door deze wijzigingen in de maatregelen eenige verzachting is verkregen, beteekent een en ander toch een ware ramp voor den Nederland- schen tuinbouw. Immers valt het grootste ge deelte van tuinbouwend Nederland onder de bepalingen, daar haarden reeds zijn aangetrof fen in de omgeving van onze grenzen, en dus tuinbouwgebieden als de Zuidhollandsche Eilan den, Venlo, enz. onder het uitvoerverbod val len. Er zullen nader nog grenzen worden vastge steld die voor het verbod zullen gelden, doch zeker is. dat een ernstige slag aan den export zal worden toegebracht. Naar wij vernemen, zal de burgemeester van Rijnsburg, de heer J. L. Bosschieter, die te vens secretaris van die gemeente is, in verband met gezondheidsredenen ontslag uit zijn func ties nemen. De heer Bosschieter, die thans 23 jaar bur gemeester van Rijnsburig' is, is 63 jaar. DELFT. Bevorderd tot doctor in de techni sche wetenschappen na verdediging van een proefschrift en op stellingen de heer C. L. M. Kerkhoven, scheikundig ingenieur, geboren te Amsterdam. Gedenkpenning ter herinnering aan den tachtig sten verjaardag van Generaal Snijders De wonderschoone en succesvolle reis welke de Vereenigde Katholieke Pers in samenwerking met de Nederl. Reisvereen. voor Katholieken verleden jaar heeft ge organiseerd naar Zwitserland, Italië en Hongarije, heeft ons op veler verzoek doen besluiten dit jaar begin Augustus wederom zulk een reis te ondernemen en de techni sche verzorging ervan andermaal op te dra gen aan de beproefde leiding van dr. v. Marffy, die reeds zoovele reizen voor ons regelde. We deelen dit aan den vooravond van Pinkste ren als een verrassin mede, opdat men tijdig zijn vacantieulannen er naar kan inrichten. Nu de internationale toestand zich heeft ont wikkeld zooals thans het geval is lokt na veel spanning de rust van een vredigen vacantie- droom door heerlijke landen! Komt met ons mee en geniet. Twee weken zal de reis duren: van Maandag morgen 31 Juli tot en met Zondag 13 Augustus. Twee weken door het schoonste deel van Europa, met bezoek aan historische en feërieke steden als Bazel, Luzern, Lugano, Milaan, Padua, Venetië, Boedapest en Keulen voor den fabel - achtigen prijs van ƒ122, alles inbegrepen: vol ledig pension, logies in eerste klasse hotels, ge makkelijk reizen per trein, boot en autobussen met plaats in den slaapwagen op de terugreis. U behoeft zelf voor niets te zorgen, zelfs voor geen pas! U behoeft u alleen maar spoedig op tejgeven aan het centraalbureau der Vereenigde Katholieke Pers, 't Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 6573 te Amsterdam en de leden der Ned. Reisv. v. Kath. bij het centraal bureau hunner organisatie. U reist veilig, rustig, onder beproefde leiding. Een onzer redacteuren die in de betreffende landen en steden goed bekend is, zal de reis medemaken om ieder van voorlichting te dienen. Half Europa, en wel het schoonste gedeelte van ons werelddeel wordt doorgetrokken en zoo wel de Zwitsersche feërieke meren, omzoomd door de majesteitelijke bergen, worden bezocht als de gedenkwaardige steden Milaan, de stad van den Dom, Venetië, de stad der gondeliers, Padua, geheiligd door de heugenis aan Sint An- tonius, Boedapest, het paradijs aan den Donau enz. Op den terugweg wordt nog den laatsten dag in Keulen getoefd. Dit is een werkelijk unieke gelegenheid om van een vredigen vacantiedroom te genieten, terwijl de prijs fabelachtig laag is. Wie eenmaal met ons mede reisde weet hoeveel comfort en genot zoo'n reis biedt. De deelname zal slechts beperkt kunnen zijn, geef tu dus spoedig op! Voor de eerste maal zal dit jaar een Neder landsche bedevaart naar Ars gaan. De leider van deze bedevaart is de zeereerwaarde heer E. van Mol, de eerste pastoor van de Arskerk in Nederland aan den rand van de industriestad Eindhoven. Daar staat een zeer mooie kerk met een de voot kapelletje van den H. Pastoor van Ars en mooie reliquieën van den Heilige. Pastoor Van Mol heeft er ook een processiepark aangelegd. De reis naar Ars wordt gemaakt in moderne autocars. De reisweg voert naar verschillende heiligdommen van Frankrijk. Deze is ook zóó ontworpen, dat de deelnemers genieten zullen van het vele steden- en landschapschoon, dat deze route biedt. De reisweg gaat door de Ar dennen naar Reims over Nevers naar Ars, dan naar Lyon met de kathedraal van O. L. Vrouw van Fourivière en terug over Belfort, door de Vogeezen en langs Verdun. Voor verdere inlich tingen zie men de advertentie in ons blad. Men deelt ons van werknemerszijde het vol gende mede: Vrijdagmorgen zijn in de Industrieele Club te Amsterdam de besprekingen tusschen de di recties van de Hengelosche metaalbedrijven Stork, Dikkers en Hazemeyer en de vertegen woordigers der drie metaalbewerkersbonden over de verhooging der loonen voortgezet, volledige overeenstemming kon niet worden verkregen, doordat men zich aan de zijde van den Me- taalbond sterk verzette tegen het verhoogen der loonen van de arbeiders, die thans in de ondernemingen de normaal geldende hoogere uurloonen verdienen. De directies der N.V- Stork en van de firma Dikkers hebben wel bewilligd in een loonsver- hooging voor de jongere arbeiders en vooras zullen de loonen van de oudere werklieden, die wat ver zijn achtergebleven, een verbetering ondergaan. De N-V. Stork zal de loonen van alle geschool den, die van 15 tot en met 29 cent per uur verdienen, met één cent verhoogen. De - ge schoolden, die van 30 tot en met 44 cent ver dienen, krijgen twee cent verhooging, terwijl de geschoolden, die 45 cent of meer verdienen, eveneens één cent verhooging zullen krijgen. De gebefenden, die aan deze onderneming werkzaam zijn en die maximaal 44 cent per uur verdienen, krijgen ook één cent verhoo ging. De firma Dikkers zal de loonen van al haar arbeiders, die van 15 tot en met 29 cent ver dienen, met één cent verhoogen. Zij die van 30 tot en met 44 cent verdienen, ontvangen een verhooging van 2 cent. Bovendien krijgen de geschoolden, die van 45 tot 54 cent per uur verdienen, één cent verhooging. Voorts is deze firma- bereid, aan de arbeiders, die 25 jaar of langer in dienst zijn, een waar- deerings-vacantie toe te kennen en wel voor elke vijf dienstjaren boven de 20 één halve dag. Deze waardeeringsvacantie komt boven de normale vacantie-week. In Hengelo is deze vacantie usance. De N.V. Hazemeyer zal de loonen niet verhoo gen. Het resultaat der besprekingen zal Donder dag aan de leden worden voorgelegd. Aan het vorenstaande kan nog worden toe gevoegd, dat de directie van den Metaalbond van meening was, dat tijdens de onderhande lingen Over een collectief contract geen ver hooging der loonen moest plaats vinden en dit vooral niet, omdat de loonen der drie be drijven den toets der critiek h.i. behoorlijk kunnen doorstaan. Om deze reden hebben de directies der genoemde ondernemingen nog toegezegd, dat in September a.s, opnieuw gecon fereerd kan worden, als er nog geen afsluiting van het contract is geweest. Met de directie van de Heemaf was inmid dels overeenstemming bereikt. Met- deze was overeengekomen, dat aan de arbeiders 3 pet. van het totaal-loon, dat in 1938 was verdiend, als extra-premie zou worden betaald. De ar beiders zien dan tot en met Januari van het volgende jaar van een actie voor verhocging der uurloonen af. Het bestuur der Federatie van R.K. Vrou wenbonden heeft besloten een studiedag te houden op 5 Juni. Het hoofdthema is: De taak der vrouw in de nieuwe gemeenschap. Dit onderwerp is als volgt ingedeeld: De grondslagen, waarop de nieuwe gemeen schap moet worden gebouwd; te behandelen door pater lector A. J. Winkel O.P. en de toe passing der principes in het leven der vrouw, te bespreken door pater mr. dr. Th. Keulemans O. Corm. Tot slot stelt het bestuur der Federatie een werkplan vast voor het komende seizoen in de afdeelingen van den R.K. Vrouwenbond. Weze studiedag heeft plaats te Utrecht, in het Jaarbeursgebouw, des morgens te 11 uur. Op de 3 Juni te Heerlen te houden jaarver gadering der Vereeniging Arbeid voor Onvol- waardigen (A.V.O.) zal besproken worden het vraagstuk der verplichte aangifte aan de hand van praeadviezen van dr. R. N. M. Eijkel, fun- geerend hoofdinspecteur der Volksgezondheid en van ir. J. J. van Male, gewezen hoofdinspecteur van den Arbeid. Dr. Eijkel is tegen deze verplichte aangifte. In de eerste plaats omdat zoowel het publiek als de artsen (op wier schouders deze aangifte- last zou komen te rusten) wars zijn van al der gelijke wettelijke verplichtingen, vooral ook om dat ze in de praktijk niet noodig zijn gebleken. De ervaring met dergelijke wettelijke bepalin gen is niet gunstig. Daar komt echter bij, dat de overheid met dergelijke bemoeiingen in be ginsel consequenties aanvaardt, waarvan de ge volgen niet zijn te overzien en die het particu lier initiatief, dat op charitatief, sociaal, me disch en hygiënisch gebied zoo ontzaglijk veel doet, kopschuw zou kunnen maken. Ten slotte zullen er allerlei technische bezwa ren rijzen. De heer Van Male, de andere praeadviseur, ziet in den aangifteplicht een noodzakelijk on derdeel van het samenstel van maatregelen tot bestrijding der onvolwaardigheid en haar ge volgen nu en in de toekomst. Met alle waardeeringi voor het particulier ini tiatief, kan naar het oordeel van dezen prae adviseur, niet ontkend worden, dat er nog heel wat onvolwaardigheid buiten het gezichtsveld der medische en sociale instanties valt. Inzonderheid wijst hij op de slachtoffers der rheumatiek. Invoering van den aangifteplicht zal den strijd tegen het euvel der onvolwaardigheid al gemeen doen ontbranden en de financiering der kosten die daaruit voortvloeien volgens het Belgische stelsel van het Gemeentefonds, zal een meer gelijkmatige verdeeling van lasten bengen over het geheele land. Ten slotte sluit de heer Van Male zich aan bij den organisatie vorm, dien de pas ontbonden Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten in haar rapport voor de hulp aan onvolwaardigen heeft gekozen: het stelsel van districts-gezondheids- diensten. Bij gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van den Ned. Bond van Katho'ieke Esperan tisten „Nederlanda Katoliko" is een brochure uitgegeven, waarin onder den titel „Dertig ja ren" Nico Hoen Jr. een overzicht geeft van de geschiedenis der katholieke Esperanto-beweging in ons land. Hedenmorgen te vijf uur is in den ouderdom van 62 jaar te Alkmaar overleden de hoogeerw. heer E. P. Rengs, deken van Alkmaar en pastoor aldaar. Voor het uitgebreide dekenaat Alkmaar, dat dezen volijverigen priester ongeveer twaalf jaar tot geestelijk hoofd heeft gehad, is dit onver wachte overlijden een zware slag. Deken Rengs heeft zich altijd betoond eer. priester, in wien groote ijver en nauwgezetheid gepaard gingen met een diepe godsvrucht, welke allen, die hem kenden met eerbied ver vulde. In de twaalf jaar, dat de overledene deken was, heeft hij veel en vruchtbaar werk gedaan. Een van zijn grootste zorgen was het bewaren van de christelijke zeden in zijn dekenaat en bijzonder groot was zijn liefde voor de groote gezinnen. Deken Rengs, in 1876 geboren, werd 15 Augus tus 1901 priester gewijd. In September van dat jaar werd hij kape'aan te Scheveningen in de parochie van St. Antonius Abt. In 1903 werd hij tot kapelaan te Vlissingen benoemd, om in Augustus 1908 naar Warmond te gaan als pro fessor in de dogmatiek, welke eervolle en be langrijke functie hij tot 1917 vervulde. Toer werd professor Rengs pastoor in het schoone duindorp Bergen. In deze steeds groeiende pa rochie bleef hij tien jaar. In 1927 ging de ge zondheidstoestand van den toenmaligen deken van Alkmaar, den hoogeerw. heer Ooms, der mate achteruit, dat deze van zijn functie eer vol werd ontheven. In zijn plaats werd pastoor Rengs benoemd tot deken. Korten tijd nadien vertrok deken Rengs naar Alkmaar om het pastoraat van de St. Laurentiusparoohie aldaar mede op zich te nemen. Het overlijden van deken Rengs is zeer on verwachts gekomen. De laatste twee dagen kreeg hij te lijden van hartkrampen, die steeds heviger en gevaarlijker werden. Vrijdagavond was de toestand zoo erg, dat de behandelende geneesheer toediening van de H.H. Sacramen ten der Stervenden wenschelijk achtte Hedenmorgen vijf uur kwam na een nacht van veel pijn en benauwdheid het einde. De plechtige uitvaartdienst is Woensdag in de St. Laurentiuskerk te Alkmaar. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal wegens de bedevaartreis naar Echtemach dit jaar op eersten Pinkster dag de H.H. Wijdingen toedienen op het Groot Seminarie te Haaren. Z. H. Exc. zal alsdan de Tonsuur toedienen aan de Heeren: H. A. K. M. de Beer, H. P. M. M. van den Berg; W. M. Denissen, J. Th. A. Deveer, A. J. H. van Erp, M. P. B. Gommers, A. H. van der Heijden, P. F. J. van Hoeckel, P. A. Hoekx, C. F. M. Hoendervangers, F. A. J. van Hooff, A. F. Jansen, J. A. A. Oomens, A. M. van Oort, H. J. M. van Pelt, J. J. van de Rijt, J. Schellekens, H. N. M. Schouten, J. J. Simons, A. Smulders, J. P. W. M. Verheyen, G. P. P. Vrins, A. M. C. de Wert, allen theologan ten van het Groot-Seminarie te Haaren; en de vier Mindere Orden aan de Eerw. Heeren: H. Ariaans, G. J. van Boxel, A. G. Breukel, C. A. J. M. Gerris, T. P. M. de Groof, K. H. A. Grüter, H. A. M. Heeren, E. J. W. van de Heuvel, P. J. M. v. d. Heyden, J. M. A. Hoes, F. A. J. v. d. Hout, C. B. Janssens, T. J. M. Klijn, L. J. de Kort, A. Marks, J. J. F. de Nijs, L. A. van Oort, A. J. M. van Pelt, W. F. M. Raymakers, P. H. van Schuffelen, J. H. G. Soons, J. A. A. J. Schellekens, H. J. van Stok- kum, H. P. J. M. Veltman, A. H. Verbruggen, P. M. Verstegen, C. J. P. Vinken, A. J. Vromans, J. A. M. de Wert, eveneens theologanten van het Groot-Seminarie te Haaren. Op Zaterdag 3 Juni zal Z. H. Exc. Mgr. Die pen in de Kathedrale Basiliek te 's-Hertogen bosch de H. H. Wijdingen toedienen van het H. Subdiaconaat aan de Eerw. Heeren: J. J. Arntz, M. N. P. Bertens, J. E. A. M. Boelaars, C. P. de Bresser, W. J. M. Croonen, F. V. van Esch, J. W. A. Goes, J. G. M. Janssens, A. Ketelaars, Th. A. Kuijpers, J. J. M. Lamers, E. J. A. Michielsen, M. A. C. Oomens, Fl. L. van der Put, C. A. W. van Rooy, E. J. Schraven, H. H. G. Smulders, J. F. Smulders, M. L. M. Terwindt, A. E. van de Ven, A. W. Verweij, Tlr. G. van Vlerken, P. C. M. Vogels, G. W. J. de Vree, C. J. F. Chr. Zigenhorn, allen theolo ganten van het Groot-Seminarie te Haaren. Aan de Fraters: Adrianus van Beers, Bernar- dus van Son, Stanislaus de Groot, Dominicus van Zijl, Lambertus van Veldhoven, Wilhelmus van Duik, en Augustinus Heestermans, van de Cisterciënsers, klooster „Mariakroon", Nieuw- kuyk; de Fraters: Christianus Houben, Balduinus ten Hacken en Guido van den Boogaard, der Trappisten, klooster „Koningshoeve", Tilburg; en de Fraters: Ferdinandus Hoogland, Gulielmus van Eunen en Joannes Habets, van de Paters Montfortanen te Oirschot. van het H. Priesterschap aan de Eerw. Heeren Henricus Adrianus Cornelis Beex, Petrus Hu- bertus Adrianus Broeken, Petrus Wilhelmus Theodorus Coolen, Adrianus Petrus Joseph Da- men, Bernardus Josephus Maria Eras, Hilde- brand Maria Joannes Gedden, Wilhelmus Jo annes Martinus v. d. Hurk, Lambertus Theo dorus Cornelis Maria Lammers, Martinus Adri anus Johannes Langewerf, Josephus Lempens, Leo Maas, Josef Michelberger Budaürs, Joannes Henricus van Ooij, Herman Gerard Keulen. Christianus Joannes Smits, Joannes Jacobus Adrianus Smulders, Petrus Joannes Maria Ste vens, Michaël Lambertus Maria Teulings, Wil helmus Thijssen, Francisus Verhagen, Antonius Franciscus Voet, Cornelius Joannes Maria Wet- zer, Joannes Marcellus Antonius Willems, allen theologanten van het Groot-Seminarie te Haa ren; aan de Fraters: Pascalis Vermeer, Arnoldus Vermeulen, Norbertus Cools en Wencislaus van Doom, van de Cisterciënsers, klooster „Maria kroon", Nieuwkuyk; en de Fraters: Amedeus van lersel en Nirardus Lob, der Trappisten, klooster „Koningshoeve", te Tilburg. Morgen wordt Pater Felix Otten O.P. zestig jaar. Daar zullen ze van ophooren, zijn tallooze bekende en onbekende vrienden en vereerders: de trouwe lezers van zijn Vragenbus in het Schild, de Bazuin en de Rozenkrans; zijn ijverige medewerkers in de Drankbestrij ding; zijn vele bekenden uit onderwijskringen, die hem leerden waardeeren als inspecteur in net Aartsbisdom; de leden van den Bijzpnderen Vrijwilligen Landstorm; de massa's, die hem hoorden spreken op hon derden bijeenkomsten, vergaderingen en mee tings; en vooral: de tienduizenden onbekende luister aars, die Zondagsmiddags trouw hun radio aan zetten om te luisteren naar zijn ,,Vragenhalf- uurtje" voor den K.R.O. En geen van hen zal kunnen begrijpen, dat een man, die zooveel doet en schrijft en spreekt, en dat met zooveel enthousiasme en werklust, nu al zestig jaar zou worden. Maar het feit is er nu eenmaal. Pater Felix Otten werd op 28 Mei 1879 ge boren te Maren in Noordbrabant. Hij trad in de Orde der Dominicanen, waarin hij op 23 Sep tember 1901 zijn professie deed. Na zijn priester wijding op 11 Augustus 1907 en de voleindiging van zijn studies, gaf hij eerst een paar jaar les in het klooster te Huissen (Geld.); werd daarna verplaatst naar het klooster te Zwolle, om in 1928 weer naar Huissen terug te keerer.. waar hij nog steeds verblijft. Pater Otten heeft verschillende jaren les ge geven aan zijn eigen confraters, en dat in ver schillende vakken; ook nu nog is hij belast met de opleiding in de gewijde welsprekendheid. Maar zijn voornaamste werk heeft altijd buiten het klooster gelegen: hij was al spoedig een zeer gezocht spreker en is dat tot nu toe altijd gebleven. Van joiigsafaan wijdde hij zich mei hart en ziel aan de Drankweer; in latere jaren gaf hij zijn krachten aan het werk voor den B.V.L.; steeds interesseerde hij zich voor het katholieke onderwijs en de belangen van de onderwijzers. Maar één ding was voor hem altijd de hoofd zaak: de verdediging van het geloof. Pater Otten is voor alles apologeet; en dat op een bijzondere, eigen manier De ingewikkelde, abstracte, zuiver wetenschappelijke vraagstukken hebben zijn belangstelling niet; ook in de lange uren, die hij voor zijn schrijftafel doorbrengt, denkt hij altijd aan het concrete, actueelo leven. Hij is de man van de practiscne apologie, van de dingen van den dag, van „Vraag en Antwoord". En wat hebben de menschen al niet te vragen! En zij, die naar hem luisteren en hem lezen; en die zich erover verwonderen, dat hij nu let terlijk op iedere vraag een antwoord weet, en voor alle moeilijkheden een oplossing vindt, en in allerlei kwesties den uitweg kan wijzen, geven er zich maar zelden rekenschap van, hoeveel feiten en gegevens hij moet verzamelen, op hoe veel details hij moet letten, in hoeveel boeken en kranten hij moet snuffelen, met hoeveel be wegingen hij contact moet houden, om zijn werk maar goed te kunnen doen. En vooral: hoeveel moeite het kosten moet om altijd „bij" te kunnen blijven. Maar dit is zeker: geen belangstellende, en ook geen bestrijder heeft nog ooit een vraag kunnen stellen, waar Pater Otten vast mee zit! Hij is dus nu een man van zestig jaren. Dat beteekent voor de meesten de tijd, waarop je aan je rust gaat denken. Maar we behoeven niet bang te zijn: Pater Otten heeft nog het enthou siasme van een mensch van dertig en de werk kracht van een man van veertig jaar. Pater Otten, het moge nog lang zoo blijven! C. F. P. Maandag a.s. zal de Bedevaart, onder leiding van de Vereeniging tot Samenstelling van Ned. Bedevaarten naar Echtemach vertrekken. Deze Bedevaart geniet het hooge voorrecht onder hare deelnemers te mogen tellen H. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht; Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch en Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem. Tegen 12 uur komen de deelnemers uit het geheele land te Maastricht te zamen, waar be zichtiging is van de O. L. Vrouwekerk en de St. Servatiuskerk met de onderscheidenlijke schatkamers, waarna om 1.30 uur in de St. Ser vatiuskerk een kort lof, waaronder toespraak door den H. Eerw. Heer Deken Ingendael, zal volgen. Om 2 uur vertrekken de Autocars van het Vrijthof naar Echtemach, om 31 Mei tegen 19.30 uur wederom te Maastricht terug te keeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9