VENI CREATOR SPIRITUS Bureaux voor redactie en administratie: Molotof ontvangt de voorstellen Het standpunt van Turkije Het nieuws van' heden PINKSTEREN GRAAF GRANDI HEEFT HET VERBRUID EEN UITEENZETTING VAN BONNET FOTO-KINO-VOS HET PRINSELIJK GEZIN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 iAfconnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 28 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21809 De Kerk viert het hoogfeest van Pinksteren, het feest van den H. Geest, van Zijn kracht en Zijn gaven. De H. Geest wordt bij uitstek de Schepper genoemd, en tegelijk de Wetgever. Het sacrament, waarin de gaven van den H. Geest bijzonder worden meegedeeld, de „bevestiging", heet in onze taal met merk waardige scherpte het Vormsel. Want Schepping is tegelijk wetgeving; met wezen en vorm heeft God aan de menschen en aan de dingen tegelijk de wetten gegeven, die uit hun wezen en vorm voortvloeien en alléén hun wezen en vorm in stand houden. Scheppend en ordenend verheft de geest 2ich boven de blind tierende krachten van de stof; scheppend en ordenend werkt de kracht van den Heiligen Geest in het leven der verloste menschheid. Als de Paracleet, de Helper staat de H. Geest de Christenen immer bij in hun nood en hun ondergang; Hij herschept hen, als zij zichzelf vernietigd hebben door hun afdwaling van de hun gestelde wetten, Hij vernieuwt het aanschijn der aarde, als het oud en dor geworden is in de woestenij van het leven buiten God Veni Creator Spiritus! Als zelden te voren is de huidige wereld over geleverd aan blinde krachten en hartstochten, maar als zelden te voren ook verlangt zij naar een herschepping, naar een nieuwe orde. Kom, o scheppende en vormende Geest: dringender dan ooit moet dit gebed opstijgen uit een chaotische wereld en een menschheid zonder wet. Kom, o Vader der Armen: wanneer zou die smeek bede vuriger geweest zijn dan in dezen tijd nu de armoede een nieuwen vorm of liever een nieuwe vormloosheid heeft gekregen in de werkloosheid, die den behoeftigen zelfs den troost van het zweet onthoudt, en nu de wereld niet bij machte is, met haar rijk dom haar behoeften te vullen, ja, nu de overvloed zelf een vorm van armoede ge worden is. Kom, o Licht der Harten: geen tijdsgewricht kan dat verlangen brandender ervaren hebben dan het onze, nu niet alleen de booze hartstochten blind zijn, maar ook de goede strevingen der menschen vergeefs naar richting zoeken, nu yaak edele gevoe lens gespannen worden in het gareel van nuttelooze zoo niet verderfelijke plannen, c-n nu ook de menschenliefde soms de din gen slechts schijnt te kunnen onderkennen bij het infra-roode licht van den haat. Toch is de Helper bij ons, ook nu. Hij is bereid met Zijn gaven, en de menschheid behoeft slechts haar dorgeworden hart naar Hem te keeren, om opnieuw een geestelijke lente te beleven en vruchtbaar te worden, aan al wat Hij in haar teweegbrengt en wat ons toeklinkt als ten litanie van geluk: liefde, blijdschap en vrede, geduld, welwillendheid en goedheid, zachtmoedigheid, zelfbeheersching en trouw. Wat de wereld verlangt, is een nieuw Pinksterwonder. En dat wonder kan voor haar gebeuren, zooals het ook in het hart van den enkelen geloovige steeds weer wordt gewrocht, maar ook alleen, dóórdat het in het. hart van den enkelen geloovige gewrocht wordt. Wanneer menschen de grootheid Gods verkondigen, zullen zij el kander steeds verstaan en zullen ook de volkeren elkander verstaan, zooals in die triomfantelijke opsomming van het Evan gelie, waarin ook de namen der hedendaag- sche volken gemakkelijk een plaats zouden kunnen vinden, zooals sommige genoemde nog steeds „actueel" klinken: „Parthen en Meden en Alamieën, inwoners van Meso- potamië, van Judea en Cappadocië, van Pontus en Azië, Phrygië en Pamphylië, Ae- gypte en Libye, Romeinen, Joden en Joden genooten, Kretensen en Arabieren". Alleen de Geest Gods kan het dorre en wreede aanschijn der aarde vernieuwen en orde en vorm scheppen in den chaos. Hij geeft die vernieuwing des levens een ieder, die zichzelf voor Zijn orde opent en Zich naar Zijn wetten, de wetten van het Rijk Gods, herstelt. Hij, en Hij alleen, kan haar ook geven aan de oudgeworden samen leving. De bijeenkomst van den Volkenbond Resoluties inzake China aangenomen Britsche ambassadeur en Fransche zaakgelastigde op het Kremlin Zijn goedkeuring van Ciano's politiek wekt verbazing Het incident te Kalthof FRANSCHE TORPEDOBOOTEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiil ïïïlUIIIIIIIIIIIIIjlllilllllllllllIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllHIIIIIIIIli De Fransche buitenlandsche poli tiek in den ministerraad besproken Wij blijven steeds gekant tegen een Duitsche, over heer sching, ver klaart minister Saradjogloe Von Papen's échec te Ankara Ceintuurbaan 195 - Tel. 29214 4? JliSll liPisa 14-d. Jeugdreis Lourdes f 59.50 9-d. Jeugdr. Zwitserland f 59.50 9-d. en 15-d.Trek-Bergtoch! Jungfrau-gebied 8-d. Fietstocht Ardennen f29.50 9-d. Fietst. België en Engeland 14-d. Gezelschapsreis Lourdes 5-d. Parijs f 37.50 7-d. Parijs, Lisieux, Normandië 13 dagen Zwitserland f 120.— INT. REISBUREAU „HOLLAND" Tijdens de Pinksterdagen aan boord van de „Piet Hein" Te Muiden aan boord gegaan Deensche Rijksdag bijeengeroepen Stauning zal een verklaring af leggen over de volksstemming Wegens hel Hoogfeest van Pinksteren zal dit blad Maandag avond en Dinsdagmorgen niet ver schijnen. DE DIRECTIE De Aalands-eilanden Ver der e„ demobilisatie in Spanje Het Condor-legioen, dat aan de zijde van Franco in Spanje streed, heeft alvorens dit land te verlaten de gevallen helden geëerd Duitsch-Italiaansche econ. besprekingen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Zij was in hun midden In het evangelieverhaal van het Pinksterwonder zijn meerdere treffen de bijzonderheden. De Apostelen had den de dagen te voren in vasten en gebed doorgebracht, wachtende de komst des Vertroosters. En toen de Heilige Geest als in een wervelstroom verscheen, neerdalend in den vorm van vurige tongen, toen werden vrees achtige visschers koene geloofsver kondigers die ineens aan de verzamel de volken uit vele streken konden verkonden de boodschap des heüs, terwijl ieder hen verstond in zijn eigen taal. Eén bijzonderheid is er intusschen in hei verhaal van den Evangelist, welke ons ditmaal bijzon der trof: Maria "was in hun midden. Met nadruk wordt ons meegedeeld, dat Gods Moeder tezamen was met de leerlingen en dat zij van hen als het ware het middenpunt uitmaakte. Deze bijzonderheid is kenmerkend voor het leven onzer Moederkerk, welker stich ting op Pinkstermorgen werd voltooid door de komst van den H. Geest. Maria was reeds bij de voltooiing van Christus' stichting het middenpunt der Apostelen en leerlingen: zij ging allen voor in gebed en versterving. Zij is in Gods Kerk de samenbindende kracht gebleven, de Moeder van Christus, onze voorspreekster als Bruid des H. Geestes. Bij het afscheid der Meimaand is deze overdenking wél geëigend op Pinksteren. Een rustdag voor het Britsche Koningspaar De uitgravingen bij de Thermopylae NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GENEVE, 27 Mei (Havas) De Volken bondsraad heeft vanochtend zijn eerste open bare bijeenkomst gehouden. De vergadering was Uitsluitend gewijd aan de stemming over do resoluties betreffende de Chineesche verzoeken. De twee ontwerp-resoluties betreffende den oorlog in China werden aangenomen. Hierin Werden de leden-staten uitgenoodigd de hulp aan China uit te breiden, en werd voor gesteld, dat de diplomatieke vertegenwoordigers in China rapport uitbrengen over de lucht aanvallen op de burgerbevolking. De Chineesche gedelegearde, Wellington Koo, Verklaarde, niet voldaan te zijn, doch de reso luties te willen aanvaarden op voorwaarde, dat het vraagstuk op de agenda der volgende raads zitting zal blijven. MOSKOU, 27 Mei (Havas) De Britsche ambassadeur en de Fransche zaakgelastigde te Moskou, hebben Zaterdagmiddag aan Molotof de Britsch-Fransche voorstellen voor sa menwerking tegen agressie overhan digd. Molotof ontving de diplomaten niet op het commissariaat van Buitenlandsche Zaken, maar in het paleis van den raad van volkscommis sarissen op het Kremlin. Men meent hierin te zien, dat hij de gezanten heeft willen ontvan gen in zijn dubbele kwaliteit, n.l. als voorzitter van den raad van volkscommissarissen en als volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Tevoren had hij slechts in de tweede functie met de diplomaten gesproken. Het onderhoud duurde één uur. LONDEN, 27 Mei (Havas). De door den Italiaanschen ambassadeur. Grandi, in de ambassade te Londen gehouden rede tegen de democratische mogendheden, waar van wij reeds in ons blad melding maakten, lokt felle critiek in de Britsche bladen uit. De „Evening Standard" is er over veront waardigd, dat een ambassadeur in het land, waar hij geaccrediteerd is, een zoo heftigen aanval op de democratieën doet en gelooft niet, dat Grandi zijn functie langer zal kunnen uit oefenen. „Graaf Grandi aldus het blad schijnt thans zijn toevlucht te hebben genomen tot de tactiek, die Von Ribbentrop tijdens zijn verblijf te Londen toepaste. Tenzij hij de hem door de gecontroleerde Italiaansche pers toege schreven woorden kan desavoueeren, lijkt het moeilijkt hem langer als persona grata aan het Engelsche hof te beschouwen." De „Star" schrijft: „De verbijsterende aanval, door Grandi op de democratie gedaan, heeft in diplomatieke kringen verrassing gewekt. Zijn goedkeuring van de politiek van Ciano zal voor velen verrassend zijn. De meest toegeeflijke uitlegging, die voor zijn woorden gegeven is, is deze, dat Grandi door zijn rede heeft getracht aan te toonen. dat hij een echt fascist is." LONDEN, 27 Mei (Havas). Zaterdag is een flottielje Fransche torpedobooten voor Graves- end in de monding van de Theems voor anker gegaan. De booten zullen een bezoek van vijf dagen aan Londen brengen. 1 VOOR HET GEHEELE LAND: wisselende bewolking, plaatselijk enkele lichte regenbuien, iets kouder dan gisteren, matige tijdelijk krachtige Noordwestelijke tot Noordelijke wind. ts PARIJS, 27 Mei (Havas). De Fransche ministerraad is Zaterdagmorgen om 10 uur bijeengekomen. De vergadering was geheel gewijd aan een uiteenzetting der buitenlandsche politiek door Georges Bonnet. Minister Bonnet heeft zijn collega's in ken nis gesteld van de werkzaamheden van den Volkenbondsraad en in het bijzonder van de besprekingen over het Chineesche beroep, over de Aalands-eilanden en den toestand te Danzig. De minister verklaarde verder, dat de Fransch-Turksche onderhandelingen binnen kort bes'oten zullen worden, zoowel ten aanzien van het vraagstuk-Alexandrette als ten aanzien van een verklaring, welke door beide regeerin- gen zal worden afgelegd. Bonnet wijdde voorts een groot deel van zijn uiteenzetting aan de onderhandelingen tus- schen Frankrijk, Engeland en Rusland. Hij deed mededeeling van de gemeenschappelijke Fransch-Britsche voorstellen voor een drie zijdige overeenkomst, die aan de regeering te Moskou zijn gedaan. De onderhandelingen met Turkije en Polen hebben een bevredigend ver loop. De uiteenzetting van Bonnet werd een stemmig door den ministerraad goedgekeurd. PARIJS, 27 Mei (Havas). In een onder houd met den correspondent van de „Paris Soir" heeft de Turksehe minister van Bui tenlandsche Zaken, Saradjogloe, onder meer gezegd: „Turkije heeft twee fundamenteele machtsfactornzijn ligging aan de zee engten en zijn militaire kracht. Sedert 1911 hebben wij steeds gevochten en als het noodig is, zullen wij opnieuw beginnen." De minister sprak vervolgens over de voor zorgsmaatregelen, welke Turkije begon te ne men, „toen een zekere mogendheid het verlan gen ging toonen de gevestigde orde te veran deren." „Kemal slqpt het Balkanverdrag en haalde de banden met Rusland aan. Toen Italië in Abessinië doordrong, sloot Kemal zich zonder aarzelen bij de sancties aan. Toen Engeland hem vroeg, of Turkije automatisch zou opmarcheeren in geval van oorlog, ant woordde hij: ja." Sedert 1918 heeft de Turksehe regeering de gewoonte gehad niets te doen, dat de Duitsche neiging tot overheersching zou kunnen bevor deren. Kemal gaf de voorkeur aan neutraliteit Maar a's hij van meening was geweest, dat- zijn neutraliteit Duitschland zou bevoordeelen, zou hij oogenblikkelijk gereageerd hebben. Eu zulks ziet men nu gebeuren. Toen Duitschland aan Roemenië zijn handelsultimatum oplegde, heb ik Gafencoe te Istanboel de verzekering ge geven, dat Turkije in overeenstemming met het Balkanverdrag steun verleende." Ten aanzien van de Albaneesche kwestie zeide de minister: „Wij Turken kennen Albanië. Wij hebben het bestuurd. Wij weten, dat Albanië geen natuurlijke rijkdommen bezit, welke de verovering zouden kunnen motiveeren. Die ver overing had in hoofdzaak een strategisch doel In verband met die bedreiging moest Turkije zich beschermen, eveneens door strategische maatregelen." 4 Saradjogloe vertelde vervolgens van zijn eerste onderhoud met von Papen. Deze zeide: „Wij hebben ten aanzien van Roe menië een zeer redelijke politiek gevolgd We hebben slechts de opbrengst van het land verhoogd en de inwoners hebben er niet van te lijden." Mijnheer de ambassadeur aldus had Saradjogloe geantwoord als men in een Afrikaanscbe koloniq komt, heeft men er ook geen belang bij de inwoners te dooden. Men verhoogt liever de opbrengst om de kolonisee- rende mogendheid te verrijken. Gij wilde in Roemenië een koloniale politiek voeren. Wel, ik zeg u: Ik zou het ernstig vinden, als u op zekeren dag aan Turkije een dergelijke politiek kwam aanbieden." Volgens de Paris Soir is de toestand zeer dui delijk. De spilmogendheden achten het onmoge lijk Frankrijk in twee maanden te verpletteren. Zij moeten de noodige reserves hebben door de hand op Klein-Azië te leggen en daarvoor moeten zij den Bosporus oversteken. „Wij Turken zeide Saradjogloe verder zijn vast besloten. Wij zullen het Duitsche gevaar het hoofd bieden. Wij hebben ons accoord met Engeland gesloten en zulïen ons binnenkort met Frankrijk verstaan." Ten aanzien van Rus land zeide de minister: „Wij zijn beslist anti communistisch en de Russen weten dat. Dat heeft ons echter nooit verhinderd op het ge bied der buitenlandsche politiek met hen samen te werken." Heeft weer diverse occasions Kleinbeeld- en Smalfilm-apparaten. Cinefilms 8 m.m. 3.50. 8 m.m. Spoelen in trommel 55 cent Amsterdam KRAKAU, 27 Mei. (D.N.B.T De „Kurjer Cod- zienny" meldt uit Warschau, dat de Poolsche chauffeur Morawski, die te Kalthof een bur ger van Danzig heeft neergeschoten, zich op Poolsch gebied bevindt en als Poolsch staats burger niét naar Danzig kan worden uitgele verd. Vertrek 31 Juli en 14 Aug. Vertrek 24 Juni, 8 en 22 Juli, 5 en 19 Aug., 2 Sept. Overnachten in berghotels f 79.50. Vertrek 16 - 22 en 30 Juli, 5 - 13 en 19 Aug Vertrek iedere week vanaf 11 Juni. f 37.5#. 15 en 29 Juli, 12 en 26 Augustus. f 79.50. Vanaf 19 Juni om de 14 dagen. 12 Juni, 3 en 24 Juni, 14 Aug., 4 Sept. 65.- Vertrek 26 Juni, 17 Juli, 7 en 28 Aug. 19 Juni, 10 en 31 Juli, 21 Aug. en 11 Sept. DEN HAAG - Laan van Meerdervoort 176 Vraagt programma Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Beatrix van Zaterdagmiddag tot Maandagavond aan boord van het jacht „Piet Hein" zullen verblijven. Hedenmorgen zal de „Piet Hein" in de nabijheid van Kampen voor anker liggen, alwaar dr. J. Eykman de godsdienstoefening zal leiden. Nadat Zaterdag in den loop van den dag de „Piet Hein" de jachthaven te Muiden was binnengeloopen, arriveerde tegen half vier Prins Bernhard in zijn two-seater. Z.K.H. was ver gezeld van jhr. J. J. G. Beelaerts van Blokland. Nadat de hooge gasten zich aan boord van het jacht hadden begeven, werd het IJselmeer op gevaren. De chauffeur keerde met den auto naar Soestdijk terug. Tegen half zes kwam de „Piet Hein" weder om de jachthaven binnen en ongeveer een uur later reed een tweetal hofauto's, waarin H.K.H. Prinses Juliana met klein gevolg gezeten was, tot vóór den ingang van de haven. Nadat de Prinses zich met haar gevolg aan boord van de „Piet Hein" had begeven, is het jacht wederom uitgevaren. Hoewel het hooge bezoek zeer onverwacht kwam, waren toch verscheidene belangstellen de Muidenaren op de Heerengracht bijeen, toen de Prinses arriveerde. H.K.H. werd niet luid gejuich begroet. KOPENHAGEN, 27 Mei (D.N.E.) Met het oog op de verwerping bij de volksstemming van het voorstel tot grondwetsherziening heeft de Deensche regeering besloten den rijksdag Woensdag 31 Mei bijeen te roepen. Op de agenda staat als eenig punt een ver klaring van minister Stauning over den uitslag der volksstemming. GENèVE, 27 Mei (Havas). De rapporteur voor de kwestie der Aalands-eilanden, de Belg de Bourquin, heeft weten te bewerken, dat een procedure zal worden gevolgd, waarbij vermeden wordt, dat de raad zich hetzij tegen de door Rusland gevraagde verdaging der onderhande lingen, hetzij tegen het rapport zal uitspreken. De rapporteur zal verslag uitbrengen zonder een conclusie te maken, waarna de vertegen woordigers van Zweden en Finland eenerzijds en Maisky anderzijds hun standpunt zullen uit eenzetten. De raad zal zich over geen enkele resolutie behoeven uit te spreken. Volgens deze procedure zou de kwestie niet beslist worden en de partijen zouden dan de keus hebben tusschen verdere onderhandelingen en een eenzijdige beslissing van Finland. BURGOS, 27 Mei. (Reuter) Generaal Franco heeft order gegeven tot de demobilisatie van 50.000 man, behoorende tot de lichting 1931. In totaal zijn sedert het einde van den burger oorlog 250.000 soldaten gedemobiliseerd. De gezanten van Griekenland en Zweden heb ben Franco hun geloofsbrieven overhandigd. BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) De Duitsche en de Italiaansche regeeringscommissie voor de DuitschItaliaansche economische betrekkingen hebben van 15 tot 26 dezer een gemeenschap pelijke conferentie gehouden, welke vandaag be sloten is met de onderteekening van een reeks accoorden en overeenkomsten. O.a. is het plan gevormd tot het uitvoeren van een gemeenschappelijk economisch pro gram, waarvan de bijzonderheden in de komende maanden in gemeenschappelijke conferenties zullen worden vastgesteld. De Fransch-Britsche voorstellen tegen agressie aan Molotof overhandigd. Interview met den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, over het standpunt van Turkije. Regeeringsmaatregelen ter bestrijding van den colorado-kever. Het Prinselijk Gezin brengt de Pink sterdagen aan boord van de ..Piet Hein" door. Beurs van New York: Stemming vast. C ALBERTA, 27 Mei (Havas) Koning George en Koningin Elisabeth brengen vandaag in de badplaats Banff Springs hun eersten rustdag door sedert hun aankomst in Canada. Voor vandaag staat namelijk geen enkele plechtig heid op het programma. Zondagochtend zullen de vorsten weder naar Kamloops en Vancouver vertrekken. ATHENE, 27 Mei (DJJ3.) De uitgravin gen bij de Thermopylae worden met groot suc ces voortgezet. Men heeft zeer vele pijlen en ander wapentuig gevonden, zoodat er geen twij fel meer over schijnt te bestaan, dat thans de plaats gevonden is, waar de beroemde slag ge streden is tusschen koning Leonidas en zijn 300 Spartanen tegen de Perzen. Bijzonderheden van de vondst bevestigen overigens de juistheid der voorstelling, welke Herodotus van den slag bij de Thermopylae gegeven heeft. Stand op Zondag 1 uur van. 767.3 Vorige stand 767.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1