HAARLEMSCHE GEBRUIKEN een lachje de Greet ANTRACIET <ÊÊèmmiM N P&hJbCac WEEST MILDDADIG BLOEMPJES DAG ZATERDAG 3 JUNI HaverschhJIÖ Laatste Nieuws 'n Anti-motzak gratis! Aan Katholiek Haarlem ZOMERKLEEDING 'M ïMk> GEERT HOOGEVEEN VOOR DE T.B.C.-LIJDERS A HERWONNEN LEVENSKRACHT DE NEUTRALITEITSWET DER V.S. Zijn er zooveel minder dan vroeger? vooi pekjeëfe ffahdèkobe ma&e- t<f! If1 Billis Ui". iQmÊÈÈÈêÈÊ: „One Hour Cleaning Service Zaterdag 3 Juni weldadig heidsdag ZONDAG 28 MEI 1939 CR. HOUTSTRAAT 98 - HAARLEM UANOK -'"V1 1 - - i Honderdste voorstel ling Jongensstad Een Haarlemsch record geboekt PROGRAMMA RADIO CENTRALE PLEIN 22 - TELEF. 16761 BURGERLIJKE STAND UIT DE HOOFDSTAD PINKSTERDRUKTE OP HET CENTRAAL STATION Goedkoope retours waren zeer in trek Locomotief ontspoord ERNSTIG ONGELUK OP DEN UITWEG Onbekende automobilist door gereden VIERMASTBARK OP DE ENGELSCHE BOEIEN DUIZENDEN PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN Jubileum In kelder gevallen Fransch consulaat verplaatst Heymans en Rous te Jiwani Alléén: Mr. Cprnelisstraal 54 - Telef. 16270 Chemisch reinigen Vlugge aflevering! Conducteur uit trein geslingerd Britsch Koningspaar in Zuidwest-Canada Italiaansch-Grieksche vorstelijke verloving EEN GEDENKTEEKEN VOOR GENERAAL SNIJDERS Bewijs van deelneming Spoedig antwoord van Moskou verwacht Drogiste veroordeeld Verkoop van geneesmiddelen verboden STAD EUWS Wij hebben weer Luilak gevierd en wij moeten 2eëgen, dat degenen, die beweren, dat oude ge bruiken hun tijd hebben gehad, wat de Pinkster- b'oemenmarkt betreft, volkomen ongelijk hebben. was drukker en opgewekter dan ooit in haar geschiedenis het geval is geweest. Zij mag wat v'eranderen, de aard blijft dezelfde. Vroeger werd öe Luilakbloemenmarkt op de Nieuwe Gracht gehouden, thans op de drie singels aan den zuid- bant van de stad; vroeger begon zij bij het aan breken van den dageraad van den Zaterctag vóór Pinksteren, dus omstreeks 4 uur in den nacht C*U was dan om "8 uur afgeloopen, thans reeds ^rjjdags om 12 uur en duurt dan 2-4 uur lang. P'at zijn uitbreidingen, welke op grooten bloei eU belangstelling wijzen. De warme bollen met stroop, waarmede in vroeger tijd, na het bezoek aan de markt, in ieder huisgezin ontbeten werd 'en die betaald werden door den „luilak", dat 'lVas degeen, die op dien dag het laatste ver soenen was) zijn uit de mode, doch de ijsco- teesten en zuurkraampjes zijn een blijkbaar Welkome vervanging. 2ün er trouwens wel zooveel oude gebruiken Afgeschaft, zooals wel eens beweerd wordt? Wij Selooven het niet, want als wij een vergelijking b'aken met wat, volgens een boekje van dr. C. Prinsen Geerligs, omstreeks 18701880 in Haarlem nog in eere was, blijkt, dat wij niet ïoo heel veel missen. Hij vermeldt b.v. het gebruik om Palmpaschen te vieren. Vóór het Paaschfeest kregen de kin beren Palmpaschens, stokjes, waarop achtereen- eigens gespietst waren een krentenbroodje, een sinaasappel, een vijg, een eierdop en die be kroond werd door een pikhaantje uit brooddeeg. Een tijdlang werd dit in Haarlem niet meer Sevierd, doch dank zij het initiatief van eenige teugdvereenigingen, is het de laatste jaren weer in eere gekomen. Verder vermeldt Prinsen Geerligs het gebruik fan de slagersknechts om een paar dagen vóór Paschen met een versierden os van buitenge wone lichaamsafmeting bij de klanten rond te laan om het dier te toonen en een fooi te ont- fangen. Later werden de geslachte diefen, ook kalveren en schapen mooi opgemaakt en met ingesneden teekeningen versierd in de winkels tentoongesteld. Hoewel niet algemeen, is het ook nog bij vele Slachters gewoonte met hun Paaschvee te pron ken. Het bedelen om fooien door de slagers knechts bestaat wel niet meer doch dat kunnen Wij nu juist geen verlies noemen. In de laatste week van Juni, van Zaterdag tet den Maandag van de daaropvolgende week, bus 10 dagen, was er kermis, vertelde de heer Prinsen verder. Later-werd deze in het begin van Augustus gehouden. De kramen en draaimolens stonden van de Kraaijenhorstergracht, thans Nassaulaan, tot aan het Spaame. De circussen en tenten met voorstellingen en wonderen op be Groote Markt, het Verwulft, de Botermarkt de Turfmarkt, terwijl er een comedietent op be Nieuwe Groenmarkt stond. De kermisdag foor het „nette" publiek was Donderdag. Men Sing dan eerst naar het gewone orgelconcert in be Groote Kerk, waarbij dan steevast de Pasto- tele van Beethoven, dat „zoo prachtig den don- ber kon laten rollen onder de hooge gewelven" Werd gespeeld. Men noemde dien kerkgang baarom „naar het onweer luisteren". De kermis Werd des Zaterdags ingeluid en des Maandags bitgeluid van 121 uur door het luiden der Da- teiaa.tjes. Die feestelijkheid zijn wij sinds 1914, toen de feeds opgebouwde kermis, vanwege de algemeene Mobilisatie weer werd afgebroken, inderdaad kwijt, doch de enkele dagen kermis op de na tionale feestdagen geven daarvoor toch een al leszins voldoende compensatie. Wat wij sinds 1914 kwijt zijn, dat is de Pa- fade op verjaardagen van leden van het Vorste- lijk Huis. Prinsen noemt die parades ook onder Raarlemsche gebruiken. De troep werd opgesteld aan den Dreef: eerst de dapperen uit den Tien- baagschen veldtocht; dan twee bataljons van ket vierde regiment infanterie; dan, de helft van liet derde regiment huzaren. Na de inspectie boor den generaal, defileerde de troep dan over Ifet grasveld voor het Paviljoen. Heel Haarlem 'iep uit Dm dit schouwspel te zien en na afloop Was steeds het gesprek, de vraag hoeveel man schappen bij het laatste défilé van het paard Waren gevallen. Wij hebben in Haarlem geen troepen meer fan zooveel belang, dat het de moeite waard is baarmede parade te houden. Anders zou deze on getwijfeld ook nu nog tot een der vermakelijk- Ifeden der Haarlemmers behooren. Wat wel voorbij is, dat is de beroemde oefe- bing van de schutterij, waarover Prinsen met Afhaak vertelt. Eens in de veertien dagen werden de schutters Beoefend. Zij traden gekleed en gewapend in ben Doelen aan en gingen vandaar met volle Muziek naar het Drilveld, nu Frans Halsplein, toen dit bebouwd was, eerst naar het veld foor de Phoenix aan het eind van de Parklaan bij het Spaarne en later naar het Torentje bij be Kleverlaan. Daar werd na de oefening de te'oep afgedankt en ieder kwam dus op eigen ge- legenheid naar huis terug. Ook het vroegere verontrustende alarm bij brand kennen wij niet meer. Ook dat wordt door Prinsen als een Haarlemsch gebruik bestem peld, hoewel het in alle steden in zwang was. Als er des nachts bij den koster der Groote Kerk brand was gemeld, luidde deze d^ brandklok. De terenwachter, die anders ieder half uur een bountje op den horen blies, deed dit zoolang doet wonderen. Waarom zoudt ge dan géén succes hebben met zoo'n ondeugend, .vroolijk garneerinkje van de Groot? Als ge daar eens op let, hebt ge een groot mode geheim geleerd! Kijkt eens in onze etalages! het onheil duurde, niet, blies het brandsignaai en hing aan den ondersten trans een lantaarn uit naar de zijde, waar de brand woedde. De nachtwachten op straat sloegen met een klep en riepen „brand". De tamboers der schutterij doorkruisten de stad en sloegen een bepaald brandalarm. Ieder werd wakker, kleine kinderen schreeuwden, de spuitgasten met hun brand meesters snelden naar de spuithuizen om de spuiten en aanjagers te halen. De schutters kwamen in het geweer en haastten zich naar de plaats des onheils om de burgerij, die op al dat lawaai kwam aanloopen, teneinde het schouwspel te zien, te verhinderen de slangen te vernielen of de brandende woning te plun deren. Het minste brandje bracht dus de geheele stad half in oproer. Vergelijk daar ons tegen woordig corps brandblusschers eens mede, onder commandant v. d. Broek, met zijn hyper-modern alarmeeringssysteem, dat de manschappen uit hun bed belt en via den politiemelder 'n hand jevol agenten van politie naar den brand diri geert. Behalve de omwonenden, weet bijna nie mand meer, dat er ergens brand is. Nog enkele gebruiken zijn verdwenen. B.v. de boerenbruiloften van welgestelde boeren, waar van de familieleden in optocht in sjeezen en oliewagentjes door Haarlem reden. Maar dat v/as toch meer een gebruik van het platteland dan van de stad Haarlem. In den zomer echter trokken de Haarlemmers in Jan Pleizieren naar het Brouwers Kolkje, Kraantje Lek of het Bioe- mendaalsche Bosch, waar men tegen betaling van 10 cents per persoon warm water kon Krij gen en natuurlijk ook melk, bier of dergelijke dranken en ook wel pannekoeken of sla. De rest nam men mee. Des avonds kwam de stoet terug. Gewoonlijk regende het dan. De zeilen van de Jan Pleizi-er waren dichtgemaakt en als dan de inzittenden, na een dag buiten te zijn geweest.- zongen, klonk dat luguber en onheilspellend. De door Prinsen genoemde muziekuitvoeringen in den Hout hebben velen van onze jongeren nog wel gekend. Het is jammer, dat zij afge schaft zijn, maar anderzijds was de belangstel ling er niet zoo groef meer voor, sinds de jon gelui met de fiets de stad uit trekken. Voor de echte muziekliefhebbers is de tegenwoordige regeling, waarbij die concerten in de concert zaal gegeven worden en dus regen of niet, altijd kunnen doorgaan, heel wat beter. Tijdens die concerten in den Hout maakten de deftige Haar lemmers hun Zondagmiddagwandeling en wel langs de muziek en den -grintweg naar de Span jaardslaan, verder door de Spanjaardslaan en terug naar den Hout. Verder kwam men zelden en alleen in het voorjaar werd er een wandeling gemaakt langs de Brouwersvaart en den Zijlweg terug. Dat er geen straatgevechten meer onder de Haarlemsche gebruiken vallen te vermelden, is niet zoo erg. Prinsen vertelt er o.m. dit van. Zij vielen steeds in den voorzomer, als de dagen HAARLEM - TELEFOON 10070 HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 lang zijn en bij droog weer. De aanleiding was gewoonlijk futiel. De revolutie liep altijd als volgt. De opstandelingen verzamelden zich tusschen Stadhuis en Groote Kerk op de Markt en brul len hunne leuzen. Af en toe doet de politie een uitval uit het politiebureau (toen in het stad huis, gedeelte Zijlstraat gevestigd) en pakt een paar van de meest -gereed staande schreeuwers op. De overigen blijven schreeuwen, totdat er eenigen op het dak van de huisjes van de visch- markt klimmen en de leien beschadigen. Dat is steeds de climax. Zoodra deze bereikt is, is er aan het rechtvaardigheidsgevoel der menigte voldaan en langzamerhand verloopt de bewe ging. Soms eindigde zij meer abrupt, namelijk als het -ging regenen of als het donker werd. Het Oude Jaar werd zeventig jaar geleden nog vrijwel net eender gevierd als tegenwoordig. Na de godsdienstoefening werd er in den huiselijken kring gegeten. Beter gesitueerden gaven een souper. Te twaalf uur werd hier en daar op straat geschoten en op Nieuwjaarsdag was het een punt van gesprek op de felicitatiebezoeken, hoeveel schoten men wel gehoord had. De een had er twee gehoord, een ander drie en zoo had ieder een nieuwtje te vertellen. Dit is vrijwel alles, wat Prinsen aan Haarlem sche gebruiken vermeldt, Wat was voorheeft het leven fleuriger en kleu riger dan nu, schrijft hij aan het slot van zijn boekje. Wij kunnen heusch de juistheid van deze ver zuchting niet geheel onderschrijven. Wij mis sen niet zooveel in vergelijking met vroeger en er is heel wat bijgekomen. Denken wij maar eens aan de vlucht, welke de St. Nicolaasviering in de laatste jaren genomen heeft. Deze avond werd een zeventig jaar geledon ook wel gevierd, maar toch lang niet in die mate als tegenwoordig. "Kerstboomen kende men heelemaal niet. En hoeveel gezelliger moet tegenwoordig de viering van het Oude Jaar zijn in vergelijking met vroe ger, toen men niet over radio kon beschikken! SsSSSP* - s <^*>i jp éi N •*'- Dc Groote Markt in vroeger dagen Voor de vijfde week is de film Jongensstad in het Luxortheater geprolongeerd. En daarmede is een record gevestigd, want het is in de ge schiedenis van het Haarlemsche bioscoopwezen nog niet voorgekomen, dat een en dezelfde film onafgebroken meer dan een maand draafde. Jongensstad heeft dus de belangstelling der Haarlemmers, die zij ten volle verdient. Velen hebben deze prachtige rolprent reeds voor de tweede maal aanschouwd en genoten. En wij voorspellen, dat ook deze week de zaal van het Luxor weer voorstelling na voorstelling gevuld zal zijn. DINSDAG 30 MEI Programma 1; Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.001020. Radio PTT Nord 10.20—11.20, Droitwich 11.20—12.20 Brussel Ned. 12.20—2.20. Keulen 2.20—3.20. London Reg. 3203.50. Pauze 3.503.55. Radio PTT Nord 3 55—4.20. Keulen 4.20—5.20. Brus sel Ned. 5.20—7.50. Parijs Radio 7.508.20. Keulen 8.20—8.35. Radio PTT Nord 8.35—8.50. Keulen 8.50—9.20. Droitwich 9.209.35. Brus sel Fr. 9.35—10.20. Brussel Ned. 10.20—11.20. Diversen 11.20—12.00. Programma 4: Brussel Ned. 8.009-20. Parijs Radio 9.20—9.30. Radio PTT Nord 9.30—10.05. Diversen 10.0510.35. London Regional 10.35— 1.05. Droitwich 1.051.20. London Regional 1.202.50. Droitwich 2.504.40. London Regi onal 4.405.20. Droitwich 5.205.50. Radio PTT Nord 5-506.20. Droitwich 6.206.35. Brus sel Fr. 6.357.00. Droitwich 7.007.50. London Regional 7.508.20. Droitwich 8.208.50; Lon don Regional 8.50—1010. Droitwich 10.1012.00. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert, klassiek pro gramma: 1. Wals van Brahm-s. 2. Eine kleine In Juni geven wij bij elke opdracht van f3.- graiis 'n moizak, die hermetisch sluif. Dit is 'n ideale verpak king voor Uw winter- kleeding. Nachtmusik. 3. Hongaarsche Dansen nr. 5 en 6. 4. Capriccio Espagnol. 5. Fakkeldans van Meyerbeer. 6. 2e Hongaarsche Rhapsodie van Liszt. 7. Canzonetta van d'Ambrosio. 8. Polo naise nr. 1 in A-Dur van Chopin. 9. Aufforde- rung zum Tanz. 8.0012.00 Diversen. Geboren: 20 Mei J .SchaeferHakkenbroek z.; 25 Mei C. P. Goesvan Straten, d.; J. E BoschVerbruggen, d.; 26 Mei T. Steensma— Beetsma, z. en d.; J. BraakmanLustig, z. Overleden: 25 Mei G. GroenendaalSondorp, 26 jaar, Caninefatenstraat; E„ 2 jaar, d. v. C. Groenendaal, Caninefatenstraat; 26 Mei C. C. van AurichMeijning, 49 jaar, Gasthuisvest; H. M. W. KlompLouwerens, 51 jaar, Schoter- boschstraat. Ondertrouwd: J. J. Gubbi en A. W. A. Hart; H. van der Kolk en A. M. van 't Woudt. iemand kan twee heeren dienen. Alle heeren moeten God dienen. Het Centraal Station heeft Zaterdag een ongekend groot aantal passagiers vervoerd. Het vervoer was grooter dan ooit tevoren op den dag voor Pinksteren. Van des mor gens 8 uur af tot des avonds 6 uur waren doorloopend zestien loketten geopend tegen op gewone Zaterdagen acht. Een continue stroom van passagiers is dooi de ambtenaren verwerkt. Extra-treinen be hoefden, gezien de groote frequentie van het middennet, niet te worden ingelegd. Slechts naar Den Haag liep een extra trein. Wel was het materiaal aanm-erke'ijk uitgebreid teneinde een volkomen vlotte verwerking van de duizen den passagiers mogelijk te maken. De goedkoope Pinksterretours zijn buitenge woon ingeslagen, en de heer W. Jongstra, chef van het Centraal Station, was van oordeel, dar het zeer groote passagiersvervoer hieraan in niet onbelangrijke mate te danken is. Het Neder- landsche publiek, zoo zeide hij, wordt meer en meer „railway-minded". Slechts zelden behoefden de beambten, die in de hall van het station inlichtingen ver strekten, in te grijpen. Duidelijke borden, en bovendien de zware stemmen van de luidspre kers, gaven iedereen tijdig de gewenschte in lichtingen. Cok Zaterdagavond bleef de enorme drukte aan het Centraal-Station voortduren. Vooral de avondsneltreinen naar het Zuiden en Noor den waren zoo vol, dat er toe moest worden overgegaan meer rijtuigen aan te koppelen. Het vervoer naar Roosendaal en België was zeer groot, zoodat de internationale treinen in de richting Brussel den geheelen dag met groote versterking hebben gereden. Ook in de richting LuikMaastricht, waarheen vele menschen ver trokken om de Internationale Watertentoonstel ling te bezichtigen, was het druk. Stagnatie trad nergens op. Treinen naar Am sterdam uit verschillende deelen des lands voer den ook honderden reizigers aan, zoodat het op het Stationsplein den geheelen avond zeer druk was. In de vestibule en op het plein was er politieversterking. Het tramverkeer vervoerde eveneens zeer velen. Jammer, dat er bijvoorbeeld op lijn 17 geen bijwagens waren ingelegd, zoodat veel rei zigers door het te weinige materieel werden ge dupeerd. Des avonds omstreeks negen uur ontspoorde een losse, rangeerende locomotief door verkeer den wisselstand op het Oostelijk gedeelte van het Centraal Station. De machine werd door den dienst van tractie weer op de rails ge plaatst. Spoor 10 was eenigen tijd versperd, doch dit had geen invloed op het personen vervoer. Zaterdagmorgen om half vijf is op den Uitweg voer perceel 91. een wielrijder aangereden en ernstig verwond door een onbekend gebleven auto. Den bestuurder, die dezen wielrijder heeft aan gereden en hun die inlichtingen kunnen ver strekken, wordt verzocht zich te vervoegen aan het bureau van politie Admiraal de Ruyterweg 226 Zaterdagmiddag is in de haven, waar het aan de Engelsche boeien ligplaats heeft genomen, gearriveerde de viermastbark „Seacloud" van den consul der Vereenigde Staten in Brussel, den heer J. E. Davies. Het zeilschip, dat in de haven geen onbekende is, is bemand met 69 koppen. Aan het Steenen Hoofd heeft het Engelsche stoomjacht „St. Modwen" van kolonel J. Gret- ton ligplaats genomen. Op last van den commissaris van politie van het bureau Stadhouderskade zijn Zaterdag in Zuid enkele duizenden pamfletten in beslag ge nomen, waarin de vechtpartij in den ijssalon in de Rijnstraat werd vergeleken met de Duitsche pogroms. Ook werden in de pamfletten de N.S.B.-ers beleedigd. Op 1 Juni a.s. zal mej. P. Licht 3VA jaar als huishoudster in betrekking zijn bij mevr. de wed. v. d. Brink, Frans Halsstraat 18. Op de Keizersgracht is Zaterdagmiddag een 32-jarige juffrouw in een kelder gevallen. Zij bekwam een hersenschudding en is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Met ingang van 1 Juni a.s. zal het Fransche consulaat, dat thans gevestigd is Heerengracht 574, worden overgeplaatst naar Heerengracht 442. De sportvliegers Heymans en Rous vlogen Zaterdag om 5.30 uur, plaatselijke tijd, naar Jiwani, met tusschenlandingen te Jodhpur en Karatsji. Om 19.40 uur, plaatselijken tijd, arriveerden zij te Jiwani. Zij hadden te lijden van tegen wind en zandstormen. Een wagen van ras en karakter De collecte of bloempjesdag- voor „Herwonnen Levenskracht" is in aantocht. Zaterdag 3 Juni, dus niet op een Zondag maar voor het eerst op een werkdag, zal katho liek Haarlem in staat worden gesteld te offeren voor het mooie doel. hetwelk „Herwonnen Levenskracht" nastreeft. Welk mooier doel im mers kan een vereeniging nastreven dan de bestrijding der t.b.c. H. L. wil hulp bieden aan hen, die lijden aan deze vreeselijke ziekte. Katholieken, denkt U eens den toestand in waarin deze zieken verkeeren. Hebt gij wel eens een sanatorium bezocht? Dan krijgt gij eenigszins een beeld van deze langdurige ziekte. Stelt U eens voor wat het zeggen wil jong te zijn, een moeder of een vader van een gezin te zijn, te willen leven, maar niet te kunnen. Als gij werkelijk overtuigd zijt van het leed, dat door hen wordt gedragen, zult g-ij niet kun nen weigeren. Laat daarom niemand zich op den avond van 3 Juni moeten verwijten, dat hij nog niets geofferd heeft voor „Herwonnen Levenskracht." De wetenschap is in den strijd tegen deze kwaal reeds ver gevorderd. De resultaten wijzen op grooten vooruitgang. Doch om deze resulta ten te bereiken is zeer veel geld ncodig. Zeer vele zieken wachten op de mededeeling, dat zij naar een sanatorium kunnen worden uit gezonden, waar de zoo verlangde gezondheid hen wacht. Laat hen toch niet wachten. Helpt hen voor het te laat is. T.b.c. kan alleen afdoende bestreden worden als vroegtijdig met de behandeling kan worden begonnen. Katholieken, onze collecte op 3 Juni moet en kan slagen, als maar weer dezelfde medewer king wordt verleend als andere jaren, en hier vertrouwen wij op. Laat niemand zich, onder welk voorwendsel ook, onttrekken aan den plicht onze zieken te helpen. Gij zijt het aan Uw naaste verplicht: Jongedames en jongelui boven de 14 jaar, stelt U disponibel om eenige uren van Uw vrijen Zaterdag te willen helpen collecteeren of bloem pjes aan te bieden aan het publiek. Men geve zich daarvoor op aan een der adressen, vermeld in de advertentie, voorkomende op de fotopagina. Mogen wij dan verder op Zaterdag 3 Juni van alle katholieken van Haarlem een financieel offertje vragen opdat onze bloempjesdag vol komen zal mogen slagen. „Herwonnen Levenskracht" is onzen steun en volle waard. B. REIJNDERS, Voorzitter Herwonnen Levenskracht (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Zaterdagmorgen om ongeveer zes uur is de hoofdconducteur R„ rijdende op den motordie- j-eltrein, die om 5-45 uur uit Den Haag ver trekt, onder de gemeente Zoetermeer. bij het sluiten van een geopende deur, uit den trem geslingerd. Zijn vermissing werd te Gouda op gemerkt. personeel van den trein, die te 6.15 uur uit Den Haag vertrok, vond het slachtof fer aan den onderkant van de spoorbaan. Hoewel ernstig gewond, was hij nog bij ken nis. Dr. Alte, die de eerste hulp verleenae, constateerde een gecompliceerde linker boven beenbreuk, vermoedelijk hersenschudding en ontvellingen. Het slachtoffer is overgebracht naar net ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag BANFF, 27 Mei (Reuter). De Koning en de Koningin zijn hier aangekomen en zullen een dag volkomen rust nemen. Tijdens hun vooraf gaande korte bezoek aan Calgary, dat niet ver van het Rotsgebergte is gelegen, is het Konings paar verwelkomd door een groote menigte, waaronder cowboys en Roodhuiden. ROME, 27 Mei (Stefani) De Koning-Kei zer heeft zijn toestemming «egeven voor de verloving van den hertog van Spoleto, een neef van den Koning, met Prinses Irene van Grie kenland, Prinses van Denemarken, de tweede dochter van Koning Constantijn en een zuste; van den huidigen Koning George van Grieken land. Prinses Irene heeft verscheidene jaren tn Florence gewoond en kent vloeiend Italiaansch. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" doet een beroep op het Nederlandsche volk, opdat er spoedig een waar dig gedenkteeken zal verrijzen op het graf van den grooten Nederlander, generaal Snijders, den oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht. Alle giften zijn waardevol. Bijdragen kunnen worden gezonden aan den penningmeester der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging te Tilburg, giro no. 122668, met ver melding van: „gedenkteeken Generaal Snijders" en met duidelijke vermelding van naam en adres van den afzender. De bijdragen zullen in het maandblad „Ons Leger" worden verantwoord. Namens het Centraal Comité tegen ondermij ning van 's Lands weerkracht hebben de voor zitter van dat Comité, Kolonel W. Schutte en de secretaris, reserve-kapitein der Jagers, D. J. Karres, in verband met het overlijden van gene raal Snijders een condoléance-telegram aan me vrouw Snijders gezonden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTONN, 27 Mei (Reuter). Minister Huil heeft het bureau van het Congres vandaag een program voorgelegd voor de herziening van de neutraliteitswet. In een schrijven aan den voorzitter van Se naat en Huis zet Huil een zes punten omvat tend voorstel uiteen voor een wetgeving, die er volgens hem toe zou bijdragen, de Vereenigde Staten buiten een oorlog te houden. Het stelt -de -volgende bepalingen voor 1. Een verbod voor Amerikaansche schepen om, ongeacht hetgeen zij vervoeren, in oorlogs gebieden te komen. 2. Beperking van het reizen in oorlogsgebied door Amerikaansche staatsburgers. 3. Export van goederen, bestemd voor oor logvoerende mogendheden moet worden voor afgegaan door overdracht van het eigendoms recht aan den buitenlandschen kooper. 4. Het handhaven van de bestaande wetge ving inzake leeningen en credieten aan naties, die in oorlog zijn. 5. Regeling van het aanvragen en inzamelen in de Vereenigde Staten van fondsen voor oorlogvoerende naties. 6. Handhaven van het nationaal bureau voor controle op de munitie en van het systeem van vergunningen voor in- en uitvoer van wapens- MOSKOU 27 Mei (Reuter). De Sovjetregee- ring bestudeert thans de Britsch-Fransche voorstellen. Reeds zeer spoedig kan hierop een antwoord verwacht worden. Wanneer overeen stemming wordt bereikt, zal, naar men meent te weten, het pact te Moskou geteekend worden. Tegen een drogiste te Den Haag. die tevens assistent-apothekeresse is, was proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van aspirine en nog een ander geneesmiddel. Ter zake van dit feit heeft zij voor den kantonrechter terecht gestaan. De verdediger, mr. D. J. I van den Oever, heeft in deze zaak drie verweren gevoerd. Ten eerste achtte pleiter de wet van 1865 alleen toe passelijk op de t-oebereiding en verkoop van geneesmiddelen, dus niet op den enkelen ver koop van verpakte geneesmiddelen; ten tweede is de wet gemaakt voor excessen. d.w.z. voor ondeskundigen, die zich op den verkoop van geneesmiddelen toeleggen, zooals parfumerie handelaren. Bij drogisten, vooral wanneer deze assistent-apothekers zijn. is geen sprake van exces. Ten derde deed pleiter een beroep op over macht. De wet is verouderd zooals de Zondags wet en de begrafeniswet. Wanneer de drogisten geen geneesmiddelen meer mogen verkoopen, kunnen velen hun zaken wel sluiten en komen er in Den Haag alleen al driehonderd werk- loozen bij. Er wordt geen publiek belang bij dezen verkoop geschaad. De kantonrechter heeft deze verweren even wel verworpen en verd. tot een geldboete van f 10.subs, vier dagen hechtenis veroordeeld. De kantonrechter overwoog daarbij o.m., dat art. 30 van de wet zonder meer ook den ver koop van de daarin bedoelde geneesmiddelen verbiedt, met name niet tuschen verpakte ge neesmiddelen en andere onderscheidt; dat hü voorts niet treedt in een oordeel over de inner lijke waarde of billijkheid der wet en ten slotte het stellen van het belang van verd. van haar eigen bedrijf boven het dor de wet beschermde algemeene belang niet beschouwt als een niet af te wenden gevolg van dringende, van buiten ko mende oorzaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3