Een vaart in „Duizend het Rijk der Eilanden" D IN IEDER GEZIN ZONDER UITZONDERING MOET s Honora medicum J ONBEKENDE SCHOONHEID IN EIGEN LAND 1 KOLONIALE PLICHT ZONDAG 28 MEI 1939 Eerstefeestelijk geënsceneerde ontdekkingstocht De houten Grot van Han AUTOMOBILISME DE GROOTE PRIJS VAN ZANDVOORT VLIEGSPORT Heymans en Rous te Basra LAWNTENNIS Engeland wint van Frankrijk Wedstrijden om den Davisbeker VOETBAL Exhibitionspel van Everton Rotterdamsch elftal verloor met 30 SCHAKEN Landau heeft de leiding Bij de internationale zeskamp OLYMPISCHE SPELEN Japan niet op de winterspelen DAMMES „Practische Damlessen" OLYMPISCHE DAG Het springconcours WANDELSPORT De tweede jeugdtocht ATHLETIEK DE OOSTELIJKE PLOEG PASTOOR F Cv BEUKERING+ BESTELBILJET DE MIS ZWEMMEN R.K. ZWEMCLUBS EN K.N.Z.B. De juiste verhouding De vlag halfstok UIT DE STAATSCOURANT Justit'ie Raad van bestuur in Sarina**1* r.T.T- (Van onzen specialen verslaggever) Wanneer men hoort of leest van het „Rijk der duizend Eilanden" denkt men on willekeurig aan koraalrif met tropisch ge was overlommerd en bespoeld door een verre, violetkleurige zee, die er met krui- mig schuim in duizend tinten op breekt. En als men dan verneemt, dat dit Rijk in eigen land moet worden gezocht, is men onmiddellijk geneigd een plaatselijke pro paganda te veronderstellen, gelijk te stellen met de ietwat naïeve reclame, we ke wij ooit een Drentsche V. V. V. zagen maken, welke de eigen provincie den toerist als het „Noordsch Pompeï" aanbeval. Toch geldt dit niet voor de „Duizend Eilanden". De naam is eerlijk en verdiend, hun aantrekkelijkheid niet ontleend aan een min gelukkige vergelijking met het een of ander exotisch oord, maar de faam, die men er vestigen wil, berust op een stuk echt Hollandsche schoonheid, onontdekte schoonheid tot dusver, maar met een be koring, die landgenoot en vreemdeling ge lijkelijk trekken zal. Het land der „Duizend Eilanden" is de streek van den Langendijk, even toven Alkmaar en de actieve V. V. V., die ter plaatse is opgericht, zal dit seizoen een eerste poging doen om de belangstelling voor dit kersversche toeristenoord- gaande te maken. De V. V. V. Broek op Langendijk heeft, in samenwerking met de V. V. V. Alcmaria, daar bij den steun verkregen van de „Alkmaar Packet" en de Nederlandsche Spoorwegen, waardoor het mogelijk werd een zeer attrac tieve trip samen te stel'en, die de nog onont dekte schoonheid van den Langendijk combi neert met de wel vermaarde bekoring van Alk maar en zijn kaasmarkt in hét bijzonder, ter wijl de vaart van Alkmaar naar Amsterdam weer eens opnieuw leert, dat men het mooie van ons lage land nog altijd het best vanaf het water kan verkennen. Zooals gezegd, de aantrekkelijkheden van Alkmaar behoeven niet meer ontdekt te worden, al zal men de landgenooten, zelfs uit nabije omgeving, niet den kost moeten geven, die nog nimmer de kaas markt zagen, fin welk een sfeer heeft toch dit oer-vaderlandsch bedrijf, vol kleur en beweging met zijn nog levende, eeuwen oude tradities in die prachtige omlijsting van oude Hollandsche stad, met de monu mentale Waag, het vertier van schepen op het grachtwater, het carillonspel uit den toren, dat aan dit alles iets plechtig-feeste- lijks geeft. En als men verzadigd is van het bont vertier op de markt, wanneer men zich heeft laten verklaren, waarom er dit alles zoo geschiedt, om het door juist begrip nog beter te waardeeren, moet men eens verder die stad in zwerven, om tel kens en telkens opnieuw te worden verrast door de bekoring, welke zij bezit, de atmos feer, die er hangt. Alkmaar biedt meer dan zijn kaasmarkt alleen! Maar de „Duizend Eilanden" zijn dan toch het uiteindelijk doel. Wij hebben de eerste ex cursie, die een officieel en feestelijk tintje drceg, meegemaakt en met oprechte vreugde genoten van deze ervaring. De tocht wordt van uit Heer Hugowaard (of ook Broek zelf) ge maakt met zoogenaamde akkerschuiten, waar van er nu een heele vloot was gerequireerd om het ta'rijke gezelschap te vervoeren. Er was op een der bootjes zelfs een heel muziekcorps ingescheept: Advendo uit Broek op Langendijk, dat een eeresaluut verdient voor het voortref felijk gespeeld Wilhelmus waarmee het de deelnemers begroette, een stuk muziek, dat hier aan Hollandsch water in het wijde land rond om met zijn wakkeren, doorstaanden wind van over de duinen wel heel sterk ontroerde. De akkerschuitjes, vroeger als punters ge bouwd, worden nu door motoren gedreven, we ker bescheiden gerucht gelukkig niet bij machte is de sfeer te verstoren van zoo'n vaart, laag op het zon-overgoten. ruischelend water langs weelderig bloeiend land, waar ditmaal heel de bevolking was samengestroomd en groette, vlaggen werden uitgestoken en schepen gepavoiseerd: een arcadische vreugde, die wij ten onrechte verleerd zijn te genieten. En het schutten in het sluiskolkje tusschen de Ring- sloot en het water van het Geestmer Ambacht was een genoeg ijke verpoozing. zoo in de koes terende zon en met een lekker snuifje teerlucht van de verseh behandelde schoeiing in den neus. Dan echter opent zich het water van, of juister het water rondom de Duizend Eilanden en de tocht gaat voort, gedeel telijk langs de erven van Broek, verder door de wijde zilveren voren tusschen het Lan- gendijker akkerland, dat inderdaad, met de bewoonde gedeelten, 'n onafzienbaren archi pel vormt. Ons heeft deze vaart bijzonder bekoord. In de bebouwde kom heeft het aspect iets van Giethoorn, minder intiem, maar zeker zoo aantrekkelijk. Ook hier de houten bruggetjes, die telkens, tusschen de lommerrijke er ven aan weerskanten, van oever- tot oever kant welven, de bloeiende boomen en bloe- semende heesters die boven het water hun kroonen en bloemweelde te pronk hebben gehangen. En de verbondenheid met water en bedrijf komt wel opmerkelijk tot uiting door de ligging van de begraafplaats der N.H. kerk, met hoog geboomte, pal aan den vaarweg, waar de dooden onder het ge lijkmatig gelid van hun zerken het getokker en geplas zouden kunnen hooren van de schuitjes, waarmee ook zij -eenmaal de gewonnen vrucht van hun grond vervoerden. Zoo vaart men voort langs gouden regen, seringen, bloeiende vlier en meidoom met tel kens een verrassenden doorkijk op een boeren erf of naar buiten in de ruimte van het water- doorsneden land. Ook gaat de tocht, in onbe vangen aanvaarding van alles wat menschen nu eenmaal verrichten, langs het rustiek gelid der „Duizend Gemakjes", knusse houten huis jes, eender groen geschilderd en heel niet sto rend, *zoo argeloos weggezet aan het water, be halve misschien dat eene, dat wij ergens zagen en dat uit beton was geconstrueerd, bomvrij misschien, maar lang niet aardig. Ook het gedeelte van de route, dat buiten tusschen de akkers voert, de bouwgrond der vermaarde Langendijker producten, aardappelen en kool, uien en penen, kastomaten en ram menas en wat al niet meer, producten, die van hier door heel het land worden vervoerd en eenmaal ook in reusachtige kwantums tot ver over de grenzen, is bijzonder aantrekkelijk en zeker voor hen, die dit alles nimmer kenden. En tot slot de emotie van een vaart in de» reusachtige Veilinghal der Langendijker Groenten Centrale, een reusachtige houten grot van Han, waar in het halfduister vegen diffuus zonlicht wondere effecten op het goudbruine water tooveren, waar een sterke teerlucht zich mengt met de zoete geur van versch gesneden groente: een vaart, die merkwaardig lang door sche merige houten spelonken voert om te ein digen in iets, wat het best zou zijn te ver- ge'ijken met een kerk, waarvan het midden schip is gereserveerd voor zeemeerminnen. Dit is de vermaarde Langendijker veiling, de eerste in haar soort ter wereld, welke met haar vernuftige apparatuur en werkwijze inder daad met eere mag worden genoemd als de bakermat van het veilingwezen. Deze te heb ben gezien is op zich reeds een tocht naar de Duizend Eilanden waard. De belangstelling van de Duitsche renstallen voor de automobielraces der K.N.A.C. te Zand- voort op 3 Juni a.s. blijkt zóó groot te zijn, dat de Auto Union Aktiengesellschaft de K.N.A.C. heeft aangeboden met één harer re cordwagens een demonstratie in Zandvoort te geven. Het staat nog niet vast of Tazio Nuvolari dan wel Hans Stuck den wagen in Zandvoort zal rijden. BASRA, 27 Mei De sportvliegers Heymans en Rous hebben Zaterdag hun thuisvlucht ver volgd, en zijn thans in Basra. Van hun vertrek uit Jiwani af werd hun tocht begunstigd door mooi, zonnig weer. Zij maakten tusschenlandingen te Djask en Boeshir. Everton, het Engelsche kampioenselftal, dat zijn Europeesche tournee met enkele wedstrijden in ons land besluit en gistermiddag in de Maasstad tegen een Rotter- damsch elftal speelde. Van links naar rechts: staande: H. E. Cooke, trainer, J. Thomson, aanvoerder, G. Watson, E. Sagar, J. Mercer, N. Greenhaigh, T. G. Jones. Zittend: T. Gillick, S. Bentham, T. Lawton, E. Stevenson, W. Boyes, J. Caskie De uitslagen van de beide enkelspelen, ge speeld voor de Davisbekerontmoeting Engeland— Frankrijk voor de derde ronde, luiden: Shayes (Engeland) sl. Destremeau (Frankrijk) 6—3, 4—6, 6—4, 7—5. Shaffi (Engeland) verl. van Boussus (Frank rijk) 06, 26, 57. Engeland heeft den wedstrijd met 32 ge wonnen en komt in den halven eindstrijd uit tegen den winnaar van de ontmoeting Duitsch- landZweden. De uitslag van 't dubbelspel, gespeeld op den tweeden dag van de Davisbekerontmoeting Italië—Zuid-Slavië, luidt: Taroni en Cucelli (Italië) verl. van Puncec en Mitic (Zuid-Slavië) 62, 62, 6—0. Stand na den tweeden dag: 2—1 voor Zuid-Slavië. De uitslagen van de op den eersten dag ge speelde enkelspelen van de Davisbekerontmoe ting BelgiëNoorwegen luiden: Lacroix (België) sl. Haanes (Noorwegen) 61, 6—4, 6—2. Naeyaert (België) sl. Rinde (Noorwegen) 6—1, 6—0, 6—0. België heeft de leiding met 20. De uitslagen van de enkelspelen, gespeeld op den eersten dag van de Davisbekerontmoeting DuitschlandZweden, luiden: Menzel (Duitschland) sl. Hultman (Zweden) 6—0, 6—2, 6—1. Henkei (Duitschland) sl. Schroeder (Zweden) 5—7, 3—6, 6—2, 8—6, 6—3. Duitschland leidt met 20. E Hoe schoon komt telkens de gedachte Naar voren op het Pinksterfeest j§ Hoe leerlingen Apostelen werden H Door d'adem van den Heiligen Geest. l§ De Groote Trooster kwam, de j| E Schepper, E Zoo afgebeden, zoo verhoopt. Zijn komst gaf leven aan het Ëf Godswoord, E Het „Gaat, en onderwijst, en doopt." E Dat was een opdracht voor ons allen, E Want ieder heeft, waar hij ook staat, 1 Of zijn positie hoog of laag is, E Den plicht van het Apostolaat. H Vooral den Nederlander past het E Dat hij niet slechts uitsluitend ziet E E Naar tijdelijk gewin en voordeel Ëj H In 't eigen overzeesch gebied. H Naar macht en winst en dividenden Zij niet alleen het oog gericht, j| H Maar ook den voortgang van het s H Godsrijk Bevorderen is dure plicht. |j E Ons Indië legt ons een taak op, E H Niet 'slechts den priester, óók den leek; |j Daarom zij Pinksteren 'n waardig s H slot der E Koloniale Missieweek. E i HERMAN KRAMER I In Berlijn is een groote wijn-tentoonstelling geopend. Op de expositie bevindt zich bovenstaande zeer oude druivenpers Ruim 25.000 toeschouwers woonden in het Feyenoord-stadion te Rotterdam de ont moeting bij tusschen het Rotterdamsch elftal en de Engelsche kampioensclub Everton. In alle opzichten was Everton sterker en in sommige perioden gaf de Engelsche club meer een exhibition ten beste dan dat getracht werd de score zoo hoog mogelijk op te voeren. Niet temin heeft het Rotterdamsche elftal verdien stelijk partij gegeven. Met de rust leidde Ever ton met 20, 'dank zij twee doelpunten van den midvoor Bell. In de tweede helft vergroot te Jones den voorsprong tot 30. Vermelding verdient nog het feit, dat Van Spaendonek na de rust een strafschop miste. e rijke dient te handelen als de rentmeester van God. Het voorschrift, of althans de raadgeving, om den arts te eeren, wordt gegeven door de H. Schrift, met de rechtvaardiging: omdat men hem noodig heeft. Het schijnt alsof dit het een voudigste en meest natuurlijke voorschrift is, dat men kan bedenken. Nochtans zijn er tijden geweest, waarin de medicus om andere redenen geëerd werd, dan omdat men hem in ziekte noo dig had. Zelfs nu nog zijn er niet zoo weinige menschen, die van de geneeskunde de oplossing van de raadselen des levens verwachten en het was tegen dezulken, dat Alphonse Daudet een scherp woord uitsprak, toen hij de geneeskunde en de geneesheeren noemde: Dernière religion, dernier prêtre, dernière illusion; de laatste gods dienst, de laatste priester, de laatste begoo cheling. Wij hebben het in de laatste tijden immers nog beleefd, dat van Freud en andere psychiaters de oplossing der levensraadselen werd verwacht, en wij hebben het ook reeds be leefd hoe deze overschatting van deze genees heeren in een ontgoocheling is verkeerd. Daarvóór waren het de materialisten van het type Büchner en Moleschott, die tot profeten werden verheven. En hoeveel menschen zijn er niet geweest, die nog betrekkelijk kort geleden de levensraadselen zagen opgelost door de ont dekkingen van den grooten Russischen physio- loog Pavlov. Ik zou hier niet een indruk willen laten blij ven, alsof de geneesheeren in 't algemeen on- geloovig zijn. Zeker is, dat verreweg de meesten, ja de overweldigende meerderheid van de groote natuuronderzoekers geloovig waren. Dit ter zijde. Ik wilde zeggen, dat de H. Schrift voorschrijft den geneesheer te eeren, omdat men hem noo dig heeft en niet omdat hij wijsgeer, profeet of wereldwijze is. En toch zijn er, ook in den laatsten tijd met weinig artsen geweest, die aJs wereldwijze zijn opgetreden. Ik noem hier slechts Freud en Adler. Hier rijst nu de vraag, waarom zulke mannen als wereldwijzen beschouwd wor den. Het antwoord kan natuurlijk niet anders zijn dan dat zij beschouwd worden als degenen, die in de voornaamste vraagstukken de grootste ervaring hebben en ook de oplossing dier vraag stukken hebben gevonden. Maar dan komt met een een andere vraag: wat zijn de voornaamste vraagstukken? Want als men deze vraag his torisch beziet, komt men tot een eenigszms vreemde gevolgtrekking. Laat de feiten spreken: De materialisten Büchner en Moleschott en Haeckel doen het voorkomen, alsof alles afhangt van de kwestie of het leven zonder meer ls voort gekomen uit de doode stof. De consequenties lig gen voor het grijpenWanneer het leven, en dus ook de levende mensch, niets anders is dan stof in bepaalden toestand, dan heeft de mensch een heel ander doel dan door het geloof wordt voorgesteld: de mensch heeft zelfs in 't geheel geen doel. Een tweede feit: De moderne sterrenkundigen die voor het groote publiek schrijven, zooals Jeans, doen het voorkomen alsof de kwestie, hoe het heelal, de werelden en de sterren, gevormd zijn', alles-beslissend is. Freud en Adler maken van de oorzaak der zenuw- en zielszieken het allesbeslissende vraag stuk. En er zijn tijden geweest, waarin de geologen, die de vorming van de aardkorst bestudeeren, in het midden der belangstelling stonden. En in den ailerlaatsten tijd zijn het de ethnologen, vooral zij die de primitieve rassen bestudeeren, die den sleutel van het wereldraadsel in handen schijnen te hebben. Dus nu eens zijn het biolo gen, dan weer geologen, een derde maal psy chiaters en dan weer sterrenkundigen! die als de wereldwijzen worden aangewezen. Ik wil uitdrukkelijk zeggen, dat dit een goede en een slechte zijde heeft. De goede zijde is, dat die vakgeleerden beginnen te philosopheeren, d.i. in problemen tot de diepste oorzaken door te dringen. Om nu maar een eenvoudig voorbeeld te noemen: de arts, die zich nooit wil afvra gen of de mensch, dien hij heeft zien sterven, ook na dat leven voortleeft, is toch maar een duisterling. De sterrenkundige, die zich niet af vraagt vanwaar de orde in. de sterrenwereld voortkomt, leeft ook geestelijk in den nacht. Maar er zit ook een slechte kant aan. Die ligt niet in het feit, dat de geleerden vaak ver keerd philosopheeren; want dat is nu eenmaal het risico van het philosopheeren: wie nooit iets beweert, vergist zich ook nooit. Maar het slechte ligt in de reclame. Sommigen, die in 't geheel niet diep over de zaak hebben nagedacht, tre den met een profetische allure op, die volkomen ongepast is. En waaraan heeft men het nu te danken, dat dan de eene en dan de andere we tenschap als de centrale, de alles-besiissende wetenschap wordt aangezien? Ik geloof dat dit voor een groot deel aan de reclame te danken, of liever te wijten is. Waarop is die reclame eigenlijk gebaseerd? Natuurlijk op sensatie. En welke sensatie? Altijd en herhaaldelijk een of andere nieuwe of schijn baar niéuwe opinie over 't doel van den mensch- Dat is het centrale punt. De meeste van die z.g. wetenschappelijke opinies zijn in dat op zicht negatief. (Ik wil nog eens herhalen, dat verreweg de meerderheid der groote natuur onderzoekers geen reclame maakt en geloovig is). Tegenwoordig zijn er, die een veel groo- tere sensatie bereiken door het bestaan van God toe te geven. De artsen zijn nu ook weer een tijd aan de beurt geweest, om als wereldwijzen te worden bezien, ofschoon 90 .percent van hen daaraan totaal onschuldig was. Toch is het aansteke lijk en wanneer gij iemand den profetenmantel omwerpt, werpt hij hem soms niet terstond af, maar kijkt eerst in den spiegel, of de mantel hem goed staat. Zoo kunnen ook de artsen voor deze verleiding bezwijken. Maar gelukkig bezwij ken zij in den regel niet voor deze verleiding en blijven wat zij zijn en ook werkelijk kunnen zijn, en maken aldus het schriftuurlijk woord waar, dat de arts geëerd moet worden, omdat men hem noodig heeft. Het is merkwaardig, dat de arts, wanneer hij in zijn natuurlijke positie is, eerst zijn volle be- teekenis bereikt. Indien hij als profeet of als wonderdoener beschouwd wordt, is hij niet al leen machteloos, maar hij valt ook verschrik kelijk tegen. Het is van algemeene bekendheid, dat de uitoefening van de medische praktijk onder geloovige menschen de meest aangename is. De geloovigen verwachten van den arts geen wonderen. Ik zeg: geloovigen en ik zeg niet: katholieken. Een katholiek, die het vreemd en schandalig vindt, als hij ziek wordt, is naar mijn smaak niet zeer geloovig. Immers tot de kern van het geloof behoort, dat de mensch zwak en dat God groot en barmhartig is. Maar er zijn er, die zich zelf liefst als onverwoestbaar beschouwen en als zulke menschen ziek worden, eischen zij bij wijze van spreken onmid dellijke genezing. Het gebeurt natuurlijk heel vaak, dat dit onmogelijk is. De H. Schrift bevat in hetzelfde hoofdstuk de voorschriften voor patiënt en dokter. Het eerste voorschrift in ziekte is: niet zich zelf te verachten, maar God aan te roepen. Dus wij mogen ons zelf niet verachten, omdat wij ziek zijn. Het tweede voorschrift is, zijn hart en geweten te zuiveren; het derde is, een offer te brengen en het vierde is, „ruimte te geven aan den dokter." Het voorschrift voor den dokter is, dat hij God moet smeeken om kalmte en gezondheid, opdat hij goed met de patiënten kunne omgaan. Er staan nog meer schoone dingen in dat hoofdstuk, maar voor vandaag is de predicatie nu al lang genoeg. Dr. TH. H SCHLICHTING De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van den internationalen zeskamp, luiden LandauJ. H. C. Fontein 1—0. Dr. M. Euwe—W. Cortlever: afgebroken In betere stelling voor Dr. Euwe. L. SzaboS. Flohr 'A—'A. De stand luidt; 1. Landau, 2'A punt en 1 afgebroken partij. 2. S. Flohr, VA punt. 3. Dr. Euwe, 2 punten en 2 afgebroken par tijen. 4. N. Cortlever, 1 punt en 2 afgebroken par tijen. 5. S. Szabo, 1 punt. 6. Fontein, 0 punten en 1 afgebroken partij- De Japansche sportbonden hebben besloten niet aan de olympische winterspelen te St. Mo- ritz deel te nemen. Het wordt niet zeer waarschijnlijk geacht, dat Japan wel een ploeg naar de zomerspelen te Helsinki zal zenden. Een besluit hieromtrent 's echter nog niet genomen. Bij de N.V. Uitgevers Maatschappij Kosmos i® dezer dagen de tweede druk verschenen van de bekende handleiding voor beginners en meerge* vorderde dammers: „Practische Damlessen" van den heer Philip de Schaap. Deze druk bevat slechts enkele wijzigingen. Aan het prachtige slotnummer van den Olym- pischen Dag op 11 Juni, het nationale spring concours, wordt deelgenomen door ritmeester Pahud de Mortagnes op Maedel wie Du, kapi tein Greter op Carina, luitenant Gruppelaar op Peter Pan, kapitein de Bruine op Tabouret, ritmeester baron Sirtema van Grovestins op Isar, kapitein van Nijnatten op Flou Flou, rit meester de Kruyf op Dio Venezza, kapitein Ton- net op Kantaka en den heer Leeuwenberg op Pasha. Nog een tiende ruiter zal nader worden aangewezen. Het parcours is 580 meter lang. Er komen 12 hindernissen op voor, waarvan twee van 1.45 meter. Een kleine wijziging is gekomen in het pro gramma der athletiek. De 800 meter vervalt. Daarvoor komt in de plaats 1500 meter handi cap. Een zeer aantrekkelijk en spannend num mer, waarbij de beste Nederlandsche athleet op dezen afstand, de Ruiter, van meet zal gaan met een Engelschman, óf de kampioen, óf num mer 2 in Engeland op dezen afstand. Overigens zijn alle uitblinkende athleten van de partij. Men is in athletiek-kringen van oor deel, dat Baumgarten momenteel in staat is Osendarp het vuur na aan de schenen te leg gen. Na het groote succes van den eersten tocht voor K.J.C.-ers wil de kring Amsterdam van den D.H.G.B.-D.H.A.K. niet te lang wachten met zijn tweeden tocht. Deze zal gehouden wor den op Zaterdag 10 Juni en zal gaan door onbe kende wegen van den IJpolder. Nog vele cohor ten hebben de eerste gelegenheid ongebruikt laten voorbijgaan. De voetbalwedstrijden zijn dan achter den rug, dus waarschijnlijk zullen ook de junioren, die anders dezen tak van sport beoefenen, nu in de gelegenheid zijn hun krachten op ander sportgebied te probeeren. Het district Oost der Kon. Ned. Athletiek Unie heeft de volgende ploeg samengesteld voor den districtswedstrijd UtrechtZuidNoord Oost, welke Zondag 4 Juni a.s. te Utrecht zal plaats vinden: 100 M. hardloopen: L. v. d, Meulen (Robur) en H. v. d. Salentein (P.E.C.) 400 M. hardloopen: C. Klein (RobUr) en M. van Huizen (Quick). 800 M. hardloopen: G. van Ulsen (Daven- tria) en H. Ordelman (Daventria). 1500 M. hardloopen: W. Rous (A. V. 1934) en H. van Eesteren (A. V. 1934), 5000 M. hardloopen: C. Kolkman (Daventria) en J. Lantsink (Daventria). Polsstokhoogspringen: T. Pasma (U.D.I.) en D. Lampe (Quick). Verspringen: J. van Loozen (P.E.C.) en A. Haverkamp (P.E.C.) Hoogspringen: L. Westerveld (O.B.V.) en J. van Loozen (P.E.C.) Hink-Stap-Sprong: W. Peters (P.E.C.) en A. Haverkamp (P.E.C.) Discuswerpen: P. Nimmerdor (A.V. 1934) en M. van Druuten (H.B.S.) Kogelstooten: M. van Druuten (H.B.S.) en B. van Dijk (P.E.C.) Speerwerpen: J. Steendijk (Robur) en G. Weijenberg (Quick). Estafette 4 x 100 M.: L. v. d. Meulen (Robur) H. v. d. Salentein (P.E.C.) J. van Loozen (P.E. CL). De vierde looper is eveneens een P.E.C.-er. Estafette 4 x 400 M.: C. Klein (Robur), M. van Huizen (Quick), G. van Ulsen (Daventria) en A. Haverkamp (P.E.C.), zooals DE BAZUIN schrijft het zeldzaam mooie en leerzame boek: aanwezig zijn. Niemand zal spijt hebben dit prachtige werk te hebben gekocht. Velen zullen onder het lezen van dit boek zeggen: „Jammer, dat ik dat alles niet vroeger geweten heb; nu eerst begrijp ik ten volle welke schatten in het Misoffer verborgen liggen". Zend onderstaand bestelbiljet aan den boekhandel of recht streeks aan de Uitgeverij DE GEMEENSCHAP BIUTHOVEN. Ondergeteekende wenscht te ont vangen door bemiddeling rechtstreeks van den uitgever: Ingcn. a 1.90, geb. a 2.50 Naam: Adres In de Nederlandsche dagbladen verscheen een mededeeling over de eenheid in de zwemsport, welke mededeeling te rectificeeren wij niet al leen nuttig, doch ook zeer noodzakelijk achten, om mogelijk misverstand uit den weg te ruimen. Inderdaad hebben onderhandelingen tusschen den K. N. Z. B. en de Nationale Commissie voor Katholieke Sportbeoefening ertoe geleid, dat de katholieke zwemclubs zich en bloc bij den K.N.Z.B. aansluiten, doch wij wijzen er nadruk kelijk op, dat de katholieke clubs niet ieder afzonderlijk met den K.N.Z.B. zijn vereenigd maar allen gezamenlijk en als een afzonderlijke afdeeling met een eigen katholiek karakter en een eigen katholieke activiteit, zooals bijvoor beeld de Indische afdeeling bij den K.N.Z.B. is aangesloten. Deze regeling gaat zoover, dat zelfs indien een uitgesproken katholieke zwemclub zich tot den K.N.Z.B. zou wenden om in K.N.Z.B.-ver- band de zwemsport te beoefenen, deze katho lieke vereeniging door den K.N.Z.B. wordt te ruggewezen naar de eigen katholieke organisa tie, waar zij als katholieke club thuishoort, om dat de K.N.Z.B. volledig het katholieke stand punt eerbiedigt, dat namelijk katholieke ver- eenigingen ook katholiek behooren te zijn geor ganiseerd. De K.N.Z.B. heeft zich bovendien verplicht, met geen enkele katholieke zwemclub in relatie te treden tenzij via de topleiding. Wat de wedstrijden betreft, van verschillende kanten werd ons gevraagd of nu katholieken en niet-katholieken in hetzelfde verband wedstrij den zullen organiseeren. Hierbij zij opgemerkt, dat het verleenen van de hiertoe vereischte toe stemming of dispensatie natuurlijk blijft berus ten bjj de betreffende diocesane instanties. Wegens het overlijden van generaal Snijde^ hing Zaterdag van het gebouw van den Scn ralen staf te Den Haag de vlag halfstok. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam® k»n' vol' heeft ter vervulling van de vacature van tonrechter te Schiedam opgemaakt de na gende alphabetische lijst van aanbeveling-' c mr. P. B. Cos, griffier bij het kantongef® te Hoorn; mr. L. J. de Haan, advocaat en procureur kantonrechter-plaatsvervanger te Rotterdam-^ mr. P. S. Noyon, advocaat en procureur kantonrechter-plaatsvervanger te 's-Gravenha Met ingang van 22 Mei 1939 is aan P. Kikkert, gouvernements-secretaris, te„ra' waarnemend agent-generaal voor de tie in Suriname, op zijn verzoek eervol on jrl verleend als lid van den raad van bestuUdoor Suriname, onder dankbetuiging voor de hem aan den lande bewezen diensten. Zijn benoemd tot lid in voornoemden de heeren mr. M. de Niet, procureur-gen jj, bij het hof van Justitie te Paramaribo J. de Vries, oud-voorzitter van de Kam® Koophandel, aldaar. Met ingang van 1 Mei 1939 is aallftnst®r' als beheerder van het districtskantoor A te- dam-Oost de hoofdcommies der posteriJ ve" iegrafie en telefonie G. L. M. Plas en is °n)l00fd' van zijn functie te Rijswijk (Z.-H.) defo0ji' commies bij den post-, telegraaf- en dienst C. H. Westrik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6