CEBUTO MARKIEZEN arlv.Ëmpelen Morgen VOOR INVALIDEWAGENS FAJ.T. MATHOT Bu H r BlB«I It I »9 m*w\w Die blijft steeds Jong> al wordt hij oud! Naar vernieuwing van het onderwijs Bevordering van den uitvoer vtói Dl ¥^S7WÏT¥ ÏT1%T Ir 111 Wie het op een EDEGO rijwiel houdt A dat is Af Omdat U dan veel geld kunt besparen DINSDAG 30 MEI 1939 R.K. Vacantiecursus te Amsterdam door minister van onderwijs geopend MOTORRIJDER BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND WAARNEMEND DEKEN VAN ALKMAAR UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Begrafenis dochtertje Kamerman HILLEGOM SANTPOORT TENNIS HAARL. LAWNTENNIS CLUB Pinkstertournooi H.R.C. De Jonge Kampioen ZONSCHERMEN Haarl. Jaloezieënfabriek DISTRICT HAARLEM Programma Zaterdag 3 Juni Uitslagendienst D.H.V.B. Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Grondslagen van vernieuwing Stichting opgericht voor bijzon dere diensten aan het bedrijfsleven Tribune ingestort De angst was erger dan het bekomen letsel WANNEER U UW STOFFEN KOOPT bij den „Wereld-Bekende" rii&Bfek N V. GROOTE HOUTSTRAAT 8 Als voorbeeld T> 4»* CADEAU IN ALLE UITVOERINGEN IS UW SPECIAAL ADRES GR. HOUTSTRAAT 39 - HAARLEM PRIJZEN vanaf f 65.— -^\dleen de fabrikant van de aller beste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regel matig worden geadverteerd Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwaliteit bij billijke prijzen. Vandaag en morgen wordt in het RK. Lyceum voor Meisjes aan de Reynier Vin- keleskade te Amsterdam door den RIK. cursus voor de hoofdacte een vacantiecursus gehouden, welke de vernieuwing van 't on derwijs als onderwerp heeft. Hedenmorgen heeft Z.Exc. de minister van Onderwijs den cursus officieel geopend. De ochtendzitting "werd o.m. bijt rwoond door den wethouder voor het onderwijs te Amster dam, drs. E. Boekman, mgr. J. Th. Lagerwey, Voorzitter en de leden van het aanbevelingsco- toité, de heeren J. F. Luycx, schoolopziener van het rijkstoezicht op het L.O.; P. Hoogland, ge meentelijk inspecteur van het L.O.; dr. K. H. van Schagen, gemeentelijk inspecteur voor de lichamelijke opvoeding; dr. H. L. F. J. Deelen, inspecteur der St. Vincentiusscholen en leden Van tal van schoolbesturen. Namens het bestuur van den R.K. cursus voor de hoofdacte verwelkomde de heer M. A. Allessie de aanwezigen en in het bijzonder ZJExc. mi nister Slotemaker de Bruine, den wethouder Voor het onderwijs, drs. E. Boekman, de leden van het aanbevelingscomité en de overige on- derwijsautoriteiten. Spr. hoopte, dat door dezen Vacantiecursus een belangrijke bijdrage tot de vernieuwing van het onderwijs zon worden ge leverd. tuurlijke grondslagen. De opvoedende taak van de school is een taak, die zijn oorsprong vindt in de opvoedende taak van ouders en kerk. In natuur en bovennatuur moet men den mensch beschouwen als een individueel en een sociaal wezen. In de totale opvoeding van den mensch heeft de school als taak de ouders te helpen. De eigenlijke opvoedingsinstelling is het gezin. Natuurlijk zal de verstandelijke vorming op de school altijd een voorname plaats moeten blijven innemen, doch zij zal in dienst moeten staan van het leven. Dat wil absoluut niet zeg gen, dat we het geheele leven in de school moe ten halen. Er zal rekening moeten worden ge houden met het milieu, waarin het kind leeft. De school meet een kind van 7 jaar opvoeden als een kind van dien leeftijd, dat in een be paalde plaats onder bepaalde omstandigheden leeft. Dan zal elke school ook anders geaard moeten zijn. De leuze „vom Kinde aus" beschouwt spr. als een gevaarlijke leuze. Het kind mag niet be palen, hoe en wat het leeren moet. De onder wijzer zal de leiding moeten behouden in de school. De zelfwerkzaamheid wordt vaak gesteld tegenover de passieve school. Doch een school, waar een kind niet handelt, heeft nooit bestaan. Zelfs hooren en luisteren is een zelfwerkzaam heid. De bestaande zelfwerkzaamheid zal ech ter vervormd moeten worden en zich eveneens aanpassen aan het leven. Het godsdienstig leven zal heel het onderwijs moeten doordringen, wil het werkelijk doel be reiken. Zou men lezen, schrijven en rekenen de eerste plaats hergeven, dan zou de onderwijs vernieuwing al een heel eind benaderd zijn, want dit zijn de instrumenten, die de mensch noodig heeft om zijn vermogens in zijn later leven verder te ontwikkelen. Zoo er vernieuwing komt, zal het er voor de onderwijzers niet gemakkelijker op worden, al dus besloot spr. zijn inleiding, die door een korte gedachtenwtsseling gevolgd werd. In de middagzitting van den eersten dag sprak de heer L. Welling over het onderwerp „Naar een nieuwe didactiek". En af tot in de puntjes is alles wat Cebuto organiseert, van een dagtrip tot een reis naar Nice. Loop even één van onze reisbureaux binnen om de nieuwe Cebuto Reisgids. Uit de Cebuto massakeus: 2 dg. Luik-Tentoonslellingsreis ƒ17.50 3 dg. Valkenburg en den Eifel 19.75 4 dg. Valkenburg, Ardennen en Eifel 27.75 3 dg. Belgische Ardennen 23.50 5 dg. Belgische Ardennen „40.50 6 dg. Parijs 49.— 13 dg. Fransche Rivièra 112.- 4 dg. Luxemburg 32.50 Ook voor privéreizen, vlieg- en bootpassa ges, chèques, en verzekeringen CEBUTO Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK, HOUTPLEIN 34 - HAARLEM TEL. 16448 Agenten Spaas, Rijksstraatw. 21, Haarlem N. Tel. 16531 Fa. Bruynzeel, by Velserp., Velsen-N. Tel. 3064 daar dit gebrekkige bouwsel zonder toestem ming van de politie was opgericht. Zoodoende was dit bouwwerk ook niet aan de gebruikelijke keuring onderworpen. Hoewel dit incident door bijzondere omstandigheden geen noodlottige gevolgen had, mag men omomwon- den van een schromelijke tekortkoming spreken. Later op den dag werd een dame tijdens het struikelen door een glasscherf gewond. Zij moest wegens groot bloedverlies per ziekenauto naar een der ziekenhuizen te Hilversum worden ver voerd. Vanmorgen was de heer C. Mumm uit Zand- voort per motorrijwiel op weg naar Amsterdam. Ter hoogte van het kruithuis bij Halfweg reed een driewielige bakfiets voor hem uit. Vermoe delijk verblind door het felle zonlicht kon de motorrijder niet tijdig meer uitwijken, met het gevolg, dat hij tegen de bakfiets optornde en daarna over den kop tegen den grond sloeg. M. werd zeer ernstig gewond en bleef bewusteloos liggen. De G.G. en G.D. vervoerde het slacht offer met een hersenschudding en bloedende hoofdwonden naar het Juliana-ziekenhuis te Amsterdam. De berijder van de bakfiets, de 18-jarige B. Elster uit Haarlem bekwam enkele schaafwon den. Zijn 73-jarige vader, die op de vodden, wel ke naar de hoofdstad werden vervoerd, in den bak was gezeten, wipte uit den bak en kwam een tiental meters verder aan de andere zijde van het rijwielpad in het gras terecht. De oude man kwam er evenwel goed af. Hij kon zijn weg op de fiets vervolgen. Zijn zoon werd per particulieren auto naar huis gebracht. Ingevolge het overlijden van den Zeereerw- heer E. P. Rengs, z. g., zal Deken G. Kuys te Schagen, als waarnemend Deken van Alkmaar fungeeren. Op de R K. Begraafplaats aan den Glipperweg te Heemstede had Zaterdagmiddag de teraarde bestelling plaats van het 7-jarig dochtertje van de familie Kamerman, dat Donderdag j.l. in de Ringvaart jammerlijk verdronk. Toen de lijk stoet de St. Augustinussc.hool aan de Molen- werfslaan, welke school het meisje bezocht, na derde, stonden daar haar vroegere klasgenooten, allen met een bouquet witte bloemen in de hand. Zij trokken vergezeld van twee eerw. zus ters en een onderwijzeres achter den droeven stoet aan. Vele belangstellenden hadden zich voor het schoolgebouw opgesteld, terwijl op het kerkhof velen de droeve plechtigheid bijwoonden. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was nedergedaald, legden alle kinderen bloemen op het graf. Diep bewogen verlieten allen na afloop den doodenakker. Een mooi succes Den tweeden Pinksterdag behaalde de R.K. Harmonie „Sint Michaël", di recteur de heer H. W. Hofmeester, op het Nationaal Muziekconcours te Soestdijk een eersten prijs met 358 punten. Het corps kwam uit in de afdeeling „Uitmuntendheid Harmonie". In den eere-wedstrijd werd des avonds met 168 punten nog een 3den prijs behaald. VogelenzangConcordia 25. De derde wedstrijd voor den Bollenstreek Wisselbeker bracht voor C. reeds winst, t.o.v. Volgelenzang Als V. aftrapt, slaat C. deze aanval af en volgen er eenige attaques aan beide zijden, doch spoe dig blijkt dat speciaal de C.-voorhoede een groote schotvaardigheid aan den dag legt. Voor- loopig gaat alles juist naast of over. Bij een mooien C.-aanval denkt ieder dat v. Lierop voorzetten zal, doch met een hard schot onder in den hoek geeft hij C. de leiding. Het C.- overwicht wordt nu iets minder; haar verdedi ging talmt en heel gemakkelijk kan de V.- rechtsb. met een tam schot gelijk maken. C. wordt hierdoor actiever en beheerscht nu het geheele veld. Keurig wordt er gecombineerd, waarbij Moos een voorzet van rechts benut 1-2, terwijl even later Lubbe er met een pracht- schot 13 van maakt. Maarten wil ook niet achterblijven en als hij er zich doorheen wringt, lost hij een vliegend schot 14. Zelfs wordt het na een scrimmage voor het V.-doel 15. Na de rust trekt C. zich sterk terug en V. is hierdoor steeds in den aanval, doch alleen door een hoekschop kan V. er 25 van maken. Tegen het einde komt de strijd weer eenigszins in evenwicht doordat C. iets meer ten aanval gaat. Concordia comb.—Teylingen 07; Concordia jun. aBSM jun. 60; Concordia jun. bVo gelenzang jun. 2—2, vriendschappelijke wed strijd. Aanrijding. Op het kruispunt Slaperdijk- Rijksweg had len Pinksterdag des morgens om half twaalf een aanrijding plaats tusschen twee motorrijwielen. Een motorrijder, komende van Santpoort, wilde den Rijksweg op in de rich ting Velsen. Daar evenwel van Velsen ook een motorrijwiel kwam, bleef eerstgenoemde stil staan om te laten passeeren. De motorrijder komende van Velsen meende dat hij door zóu rijden, week daarom naar rechts uit en reed den stilstaanden motor in de flank, waardoor de motorrijders en duopassagiers eraf geworpen werden. Een duopassagier had groote schaaf wonden aan dijbeen en gezicht, de anderen kwa men met den schrik vrij. De motoren liepen materieele schade op. De verkeerspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt. Boschbrand. Al maakt de Ned. Heide Mij. haar affiches nog zoo sprekend, al waarschu wen pers en radio steeds weer, altijd zijn er nog personen, die achteloos brandende sigaret ten e.d. wegwerpen en daardoor de oorzaak zijn dat de prachtige bosschen van onze omgeving verwoest worden. Ie Pinksterdag te ongeveer 11.45 uur werd de brandweer gealarmeerd, daar er een bosch brand was ontstaan in de omgeving van ds Willem de Zwijgerlaan. De oorzaak was, dat een bejaard heer, die daar wandelde, een bran dende lucifer had weggeworpen. In tijd van een oogenblik stond een oppervlakte van 20 M2. in brand. Gelukkig lag er een zandpad om heen, zoodat het vuur niet gemakkelijk kon overslaan daar anders met den sterken wind de brand zich aanzienlijk had kunnen uitbreiden. De in middels verschenen brandweer behoefde daar om niet te spuiten en kon het vuur met behulp van schoppen en zand dooven, waarna zij weer Inrukte. Concours. Het Fanfarecorps „Wilhelmina", directeur W. Meins Azn., kwam uit op het con cours, georganiseerd door het Chr. Fanfare corps „Arti et Religione" te Haarlem en behaal de in zijn afdeeling den 2en prijs. Na een onderbreking in 1938 wegens het jubi leum van het Haagsche Leimonias organiseerde de Haarlemsche Lawn Tennis Club thans weer haar traditioneele Pinkstertournooi. Het aan tal inschrijvingen van buiten was betrekkelijk gering, maar juist groot genoeg om op de meeste prijzen beslag te leggen. De proefneming om naast de gebruikelijke nummers van het A-tournooi uitsluitend voor deelnemers uit het district Haarlem een B- tournooi te houden, is geen succes geworden. Alleen voor het heeren-enkelspel bleek voldoen de belangstelling te bestaan en de overige vier nummers moesten vervallen. „Tessina" die dit seizoen voor Enschede uit komt, behoeft van zijn komst naar Haarlem geen spijt te hebben, want in het A-tournooi wist hij beslag te leggen op 3 eerste prijzen. In het enkelspel ondervond hij eerst in den eindstrijd tegenstand van beteekenis, maar E. Hoeke, die wel eens in betere conditie een eindstrijd speel de, won wel de eerste set, om nog tot 44 in de tweede set te komen, waarna ook hij in „Tessina" zijn meerdere moest erkennen. Met Baanders won „Tessina" het heeren dubbelspel van „Stillema" en J. v. d. Stadt. Kern en de Graaff hadden in den halven eindstrijd een goede kans om „Tessina" en Baanders uit te schakelen, maar na 62, 54 ging de service van De Graaf verloren. In het gemengd dubbelspel had „Tessina" de jeugdige Groen-Wit-speelster mej. Fischer als partner. Ook hier verloren de Haarlemmers („Stillema" en mej. Blikslager) in den eind strijd, zij het na 3 sets. Mej. Fischer won ook het dames-enkelspelen ook hier was de tweede prijs voor Haarlem, nj. voor mej. Blikslager. Alleen het dames dubbelspel werd een volle dig succes voor onze stadgenooten. Mej. Blik slager won met mej. de Jong althans een van haar 3 eindstrijden. Mr. Wijt won zeer regelmatig het enkelspel in het B-tournooi. De voornaamste uitslagen waren: Heeren-enkelspel A-tournooi: Kwarteindstrijd: F. Kuinders sl. H. Saarberg 8—6, 62; „Tessina" sl. mr. P. Gunning 61, 61; E. Hoeke sl. Baanders 64, 6-t-4; E. Kauffmaqn sl. Beijnes 64, 64. Halve eindstrijd: „Tessina" sl. Kuinders 62, 7—5; E. Hoeke sl. E. Kauffmann 61, 86. Eindstrijd: „Tessina" sl. E. Hoeke 4—6 64, 6-2. Heeren-enkelspel B-toumooi: Kwart eindstrijd: J. ten Have sl. M. Schön- thaler 6—3, 1—1 ret.; mr. M. C. Wijt sl. B. Wiemeyer 6—4, 6—2; v. d. Veer sl. Hendicks 61, 75; Wolterbeek sl. Hoppener 60, 46, 6—1. Halve eindstrijd: mr. M. C. Wijt sl. J. ten Have 108, 64; v. d. Veer sl. Wolterbeek 60, 4—6, 6—2. Eindstrijd; mr. M. C. Wijt sl. v. d. Veer 7—5 6—3. Heeren-dubbelspel Kwart eindstrijd: Kern en de Graaff sj. jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk en de Jong Schou wenburg 61, 61; „Tessina" en Baanders sl. Wiemeyer en de Booy 60, 6—2; jhr. P. Quar- les van Ufford en J. Dolleman sl. mr. M. C. Wijt en Koster 64, 61; „Stillema" en J. van der Stadt sl. R. Mac Neill en jhr. A. van de Poll 62, 64. Halve eindstrijd: „Tessina" en Baanders sl. Kern en De Graaff 2—6, 9—7, 6—4; „Stillema" en J. van der Stadt w.o. Eindstrijd: „Tessina" en Baanders sl. „Stille ma" en J. van der Stadt 108, 61. Dames-dubbelspel Halve eindstrijd: mej. M. de Jong en mej. •Blikslager sl. mej. v. d. Zouwe en mej. T. Goeting 61, 60; mej. N. Fonkert en mej. P. van Rooy sl. mevr. Peters en mej. Smits 60, 62. x Eindstrijd: mej. M. de Jong en mej. Blik slager sl. mej. M. Fonkert en mej. P. van Rooy 6—3, 6—2. Gemengd dubbelspel: t Halve eindstrijd: „Stillema" en mej. Blik slager sl. A. Schouten en mej. M. de Jong 64, 7—5; „Tessina" en mej. Fischer sl. Domhoff en mej. E. de Josselln de Jong 63, 64. Eindstrijd: „Tessina" en mej. Fischer sl. „Stil lema" en mej. Blikslager 26, 61, 62. Bovengenoemde vereeniging hield tweeden Pinksterdag een rit over 45 km. voor alle klas sen. Uitslag A-klasse: 1. C. Bijster, 2 H. Veer man, 3 J. Roorda, 4 H. Roovers. C-klasse 1 K. Neeft, 2 H. Radsma, 3 T. v. d. Heijde; 4 J. Keiser, 5 Van Es. Junioren: 1 A. Keiser. Woensdagavond wielerwedstrijden op de Alk- maarsche wielerbaan; vertrek uit Haarlem zes uur van de Botermarkt voor alle Haarlemsche renners per autobus. EN MODERN INGEBOUWDE NASSAULAAN 76 TELEFOON 10743 J. P. S E N F T C. T.Y.BB. c.—D.E.K., 2.30 uur. Programma Zondag 4 Juni 1939 C. Onze Gezellenv. Nispen, 2.30 uur. H. B. C.Concordia, 12.30 uur. D. O. I. V.Onze Gezellen L, 1 uur. Adspiranten, Zaterdag 27 Mei: A. Onze GezellenDSS 64 OIV a—HBC b 0—3 C. TYBB aVVF 3—4 TYBB cOIV b 0—4 HBC f—DEK 0—3 Junioren, 2e Pinksterdag* C. HBC—Alliance 12—1 D. HBC—BSM 2—0 Volgens te Schevenmgen ontvangen radio grafische berichten uit zee waren de vangsten, van hedenochtend als volgt: Sch 305 10 kantjes (gisteren 50 k.); Sch 353 25 k; Sch 101 35 k; Sch 89 8 k; Sch 342 35 k; Sch 243 10 k; Sch 361 15 k; Sch 210 30 k. (neemt heden haring van an dere schepen over). Van de haringvisscherjj zijn te Scheveningen binnengekomen de loggers Sch 57 en Sch 102. De Sch 57 heeft een korte reis gemaakt van tien dagen en bracht 81 kantjes haring eigen vangst mede. De Sch 102 had 239 kantjes, waar van 32 kantjes eigen vangst en de rest op zge overgenomen van de Sch 361 28 kantjes; Sch 101 53 k; Sch 342 52 k; Sch 353 43 k. en de Sch 89 31 k. Hedenmiddag om vier uur zal te Schevenin gen voor het eerst afslag van de nieuwe haring plaats vinden, welke direct uit zee is aange voerd. Hedenmiddag is een gedeelte van de aange voerde haring naar Vlaardingen doorgezonden. IJMUIDEN. 30 Mei. Versche visch. Tarbot 50— 62, Tong 5064, Heilbot 6890 cent per kg. Griet 7.50—25, groote Schol 15.00—22, middel Schol 14.0017, Zetschol 13.0016. kleine Schol 5.7015, Schar 2.508, Tongschar 11.0013, Poontjes 3.507.50, groote Schelvisch 8.9011, middel Schelvisch 7.4012, kleine middel Schel visch 6.3011, kleine Schelvisch 4.508.60, groote Gullen 4.70—9.50, kleine Gullen 4.80—9. Wijting 3.10—5.90. Makreel 3.20—7.50, versohe Haring 2.70, per 50 kg. Kabeljauw 12.50—29 per 125 kg. Vleet 0.658.50, Leng 0.451. Koolvisch 883 cent, per stuk. Rog 4.20 per koop. can de heden binnengekomen TREILERS Maria IJm. 95 340 manden 2360.En Avant IJm. 8 385 manden 2250.Viking Bank IJm. 183 990 manden 4690.Bergen IJm. 16 425 manden 2520.Libra IJm. 98 415 manden 2470.Haarlem IJm. 9 1690 manden 5590. Amsterdam IJm. 58 615 manden 3770. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 30 Mei 1.36 9.36 2.06 10.0v Daarna was het woord aan den minister van onderwijs, die uitdrukking gaf aan zijn groote voldoening van zijn belangstelling voor het streven van den R.K. cursus voor de hoofdacte daadwerkelijk te kunnen doen blijken. Spr. wilde niet herhalen, wat hij elders reeds gezegd heeft over de onderwijsvernieuwing. Spr. stelde zich Voor, dat er op formeele gronden een eenheid is in het streven naar vernieuwing. Doch ongetwijfeld is er een aantal vragen, die aller innigst samenhangen met den godsdienst. Daar komt het er op aan, dat elke groep voor zich Uitmaakt, welk antwoord op de rijzende pro blemen gegeven moet worden. Spr. verwachtte van deze bijeenkomst eenheid, waar deze moge lijk is en verrijking van het onderwijs in zijn geheel, indien alle groepeeringen zich moeite geven om het beste te geven, wat zij bezitten. Met deze woorden verklaarde spr.- den cursus geopend. Als eerste inleider sprak pater dr. Joannes O.M.G., docent aan het paedagogisch psycholo gisch instituut te Tilburg, over de grondslagen der onderwijsvernieuwing. Achtereenvolgens be schouwde spr. het feit, dat men om vernieuwing vraagt en de grondslagen waarop de vernieu wing moet berusten. Daar men om vernieuwing vraagt, blijkt, dat men het onderwijs niet goed meer vindt. Dit impliceert niet, dat van het ouder onderwijs niets meer deugt. Het gaat er slechts om het onderwijs aan te passen. De vraag rijst, of op de katholieke scholen de godsdienstig zedelijke vorming niet uitsluitend een uiterlijk vernisje is: een neutraal onderwijs- program, met daaraan toegevoegd een gods dienstles. Er bestaat gelukkig bij het katholieke onderwijs een plan om te komen tot een gods- dienstig-redelijke vorming voor alle leeraren. Men klaagt er over, dat de school te intellec tualistisch is. Er is een overlading van leerstor en van het geheugen, maar een tekort aan vor ming van het verstand. De tegenwoordige school heeft slechts eén doel. Men vergeet te veel het lichaam en eerlijk moeten we erkennen, dat nog altijd een gróót percentage leerlingen verstoken blijft van licha melijke opvoeding. Het is een betreurenswaardig feit, dat vele fouten in het onderwijs voortkomen uit de vorming van te groote klassen. Zoolang de tijdsomstandigheden daar geen verandering in kunnen brengen, zal de vernieuwing haar doel niet kunnen bereiken, omdat zij van den onderwijzer grooter inspanning en algeheele toewijding vergt. Niettemin zijn er binnen het kader dezer structuur tekor ten, die niet zouden mogen voorkomen. Het huidige onderwijs sluit niet aan op het milieu, waatin de leerlingen leven. De school is te veel ingesteld op de leerstof; het ver schijnsel van het didactisch materialisme. De leerplannen zijn schromelijk overladen, een ge volg van concurrentierecht tusschen de scholen en van een traditie van meer dan 150 jaar. Men zoekt het niet in het betere, maar in het geven van meer leerstof, een uitvloeisel van de zucht naar „algemeene ontwikkeling", het verlangen om van alles een klein beetje te'weten. Men moet beschikken over eenige feitenken nis om iets te hebben, waarover men kan den ken. Doch men mag niet vervallen in het uiter ste van uitsluitende feitenkennis met verwaar - loozing van de vorming van het gedachtenleven. Er is een groot gebrek aan zelfwerkzaamheid door de leerlingen. Bij den huidigen toestand is de leerling geheel afhankelijk, van wat de leeraar in de klas behandeld heeft, omdat hij biet het vermogen heeft zelf verder te werken. Voor een aanmerkelijk deel wordt het leerplan Van de lagere school bepaald door M.UL.O, gymnasium enz. Volgens spr. moet elke school zijn -eigen leerprogram bepalen, omdat zij in de eerste plaats „volksschool" moet zijn. De fouten van het onderwijs vloeien voort uit de rationalistische levensopvatting. Bij de ver- hieuwing zullen we ons moeten doordringen Van het wezen van „de school". We moeten er Van overtuigd zijn, dat de «ouders van nature de opvoeders zijn van het kind, omdat zij de horzaak zijn van het bestaan van het kind. Wanneer de school, die over het kind van nature hiet te zeggen heeft, voedt slechts op, voorzoo- Ver zij daartoe het recht ontvangt van de ouders. De school is een kunstmatige instelling, die de hatuur aanvult en zoo noodig perfectionneert. Wanneer men van de school een natuurlijke in stelling wil maken, wijkt men af van de na- De tijd. voor perken en borders aanvullen met ZOMERPLANTEN is nu aangebroken. Groote voor raad tegen billijke prijzen bij Tuinbouwbedrijf Tel. 28080, H'stede, Binnenweg 18 (Adv.) De regeeringspersdienst meldt: Op 19 Mei is te 's-Gravenhage op machtiging van den minis ter van Economische Zaken opgericht de „Stich ting tot bevordering van den uitvoer". Deze stichting heeft ten doel, werkzaamheden op het gebied der economische voorlichting te verrichten, ter aanvulling van hetgeen de eco nomische voorlichtingsdienst op dat gebied ver richt. Waar laatstgenoemde dienst in hoofdzaak ten behoeve van den export werkzaam is, zal zulks ook het geval zijn met de in het leven ge roepen stichting, hetgeen in den naam der stichting tot uitdrukking is gebracht. Gelijk bekend, heeft de economische voorlich tingsdienst tot taak, aan het bedrijfsleven koste loos voorlichting en hulp op economisch gebied te verstrekken. In de practijk is gebleken, dat bij het bedrijfsleven meermalen behoefte bestaat aan meer uitgebreid en ingrijpend dienstbetoon, dan de economische voorlichtingsdienst met de te zijner beschikking staande krachten, welke geheel door de loopende werkzaamheden in be slag worden genomen, zou kunnen bewijzen, hoewel de hulpmiddelen voor dat dienstbetoon veelal aanwezig zijn. Teneinde in de aldus geble ken behoefte aan aanvullend dienstbetoon te voorzien, is bovengenoemde stichting opgericht. Zij opent de mogelijkheid, aan het bcdrjj fs- leven bijzondere diensten, welke buiten het nor male kader der werkzaamheden van den econo- mischen voorlichtingsdienst vallen, tegen beta- 'ling te bewijzen. Gedacht wordt speciaal aan meer diepgaande onderzoekingen naar afzet mogelijkheden in het buitenland, waaraan on derzoek ter plaatse in het te bewerken markt gebied kan worden vastgeknoopt. Om misver stand te voorkomen, worde er uitdrukkelijk op gewezen, dat de normale werkzaamheden van den economischen voorlichtingsdienst, als tot dusver, kosteloos zullen worden verricht. De minister heeft tot directeur der stichting benoemd dr. T. P. van der Kooy, chef van den economischen voorlichtingsdienst. Het adres der stichting is Rijnstraat 24, 's-Gravenhage. Op Tweeden Pinksterdag werd op het landgoed „De Zwaluwenberg" te Hilversum een landdag gehouden van de vereeniging „Bellamy". Kort na opening van deze sa menkomst is een incident voorgevallen, dat, hoewel van minder ernstigen aard, een groote consternatie veroorzaakte onder de duizenden meetinggangers. Temidden van de lommerrijke omgeving van dit prachtige landgoed stond een tribune op gesteld, waarop een groot zangkoor had plaats genomen. Na de opening zou dit koor enkele liederen ten gehoore brengen. Juist toen de stilte onder de aanwezigen was ingetreden en de leider van het gezelschap het koor een tee- ken zou geven, om het programma te openen, klonk een hevig gekraak. Tot ontsteltenis van koor en auditorium zakte de primitief gebouwde stellage in elkaar. Een groote stc-fwolk omhulde de plaats van het ongeluk, terwijl de verster kingsinstallatie het gegil en gekraak met een groot geluidsvolume weerkaatste door de op het terrein opgestelde luidsprekers. Reeds spoedig wist een der leiders de aanwezigen, die door een bijna panischen angst waren bezeten, te kalmeeren. De inmiddels toegeschoten E.H.B.O.- ers en politiemannen verbonden de zangers en zangeressen, die wonderwel slechts enkele schrammen en builen van dit onverwachte in cident hadden overgehouden. Een van hen, mej. De C. uit Amsterdam, bekwam een wonde aan het dijbeen en moest na verbonden te zijn per taxi naar haar woning in de hoofdstad worden vervoerd. Daar het podium in het midden waarschijnlijk niet voldoende geschraagd was, braken de plan ken doormidden en gleed het geheele gezelschap langs de ontstane helling naar de gapende ope ning in het steigerwerk. Door de politie werd tegen den uitvoerder van deze stellage proces-verbaal opgemaakt, WETTIG GEDEPQNEEQD Het bekende kreukherstellende artikel van dit seizoen In prijzen van 49 cent tot BOYENDIEN BIJ AANKOOP BOVEN 5 A. KNIPPATROON NAAR MAAT B. UW STOF WORDT GEKNIPT VOOR 25 CENT C. PASKLAAR MAKEN MET 1 MAAL PASSEN JAPON 75 CENT MANTEL 1.25 OOK IN HUUR VERKRIJGBAAR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11