Van isolationisme naar neutraliteit KERS VenkcJk VERGALDE PINKSTERVREUGDE Indische militaire luchtvaart Huil hakt den knoop door Zaken zijn zaken, is zijn argument Auto over den kop Auto door trein gegrepen LUIK 1939 Buitenlandsch Overzicht I WEEKEINDRETOURS! I NIJMEGEN HEEFT ZIJN STADSPARK OOK PRINSES BEATRIX UIT VAREN Kerkelijk Leven DINSDAG 30 MEI 1939 Motorrijders op elkaar gebotst INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI NOVEMBER Jubileumviering ingezet met kranslegging bij monument voor gevallenen Enorme belangstelling Twee der zes inzittenden ernstig gewond bl Heymans en Rous bijna thuis mini „De Goffert" een prachtige gelegenheid voor sport en ontspanning „Van den wal in de sloot" geraakte een a.uto te Orthen (Den Bosch), toen de bestuurder nabij het fort een verkeerde manoeuvre met het stuurrad van zijn wagen maakte In werkverschaffing uitgevoerd Het Stadion De opening Deutsche tankboot vastgelegd Verboden uitvoer van benzol? SPELEND TE WATER GERAAKT MINTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doo- zen van 35 cent Twee inzittenden vrij ernstig ge wond naar het ziekenhuis Met de ,J*iet Heinop het IJsselmeer Het Prinsesje wuifde wachtenden toe PROF. DR. J. PITSCH OVERLEDEN BENOEMINGEN In het' Aartsbisdom Gouden kloosterfeest De uitspraak van het Hoogste Rechtscol lege in den lande, waarhij het R.A.P. verbindend werd verklaard, heeft het zonnig vooruitzicht op genoeglijke Pinkster dagen voor velen verduisterd. Immers, den passagiers der wilde bussen, waarmee juist de minst draagkrachtigen, wier leven vaak zoo schaarsch aan pretjes is, gehoopt hadden „naar den buiten" te kunnen trekken, werd door deze uitspraak de weg naar de jeneugten van een Pinksterweekeinde ver van honk en allendag afgesneden. Hoe groot en bitter die teleurstelling is geweest, bleek uft de heftige verwijten en de oprechte ver ontwaardiging, wtelke door de zich gedupeerd voelenden vaak werden geuit. Waarom moest deze beslissing nu juist vlak voor Pinksteren vallen? Is dat nu geen moedwillige plagerij van den kleinen man? Zoo werd er gevraagd en natuurlijk kreeg minister Geseling, die voor velen het meest zwarte schaap in de kleine kudde van het kabinet schijnt te zijn, weer de schuld, een schuld, die te zwaarder aan dezen katholieken bewindsman werd aangerekend, omdat juist de kinderrijke ge zinnen zich van de goedkoopste reisgelegen heid beroofd zagen. In het bijzonder trof deze uitspraak van den Hoogen Raad de wil de-busexploitanten en him personeel, want al kregen die gedwongen vrijaf, zij moesten ook het extra-slaatje, dat te slaan viel, mis sen, terwijl de toekomst voor hen geen hoop meer biedt. Hoe begrijpelijk de desillusie van velen ook moge geweest zijn, een desillusie, die niet overwonnen kon worden door de tegemoetkomendheid, waarmee de directie der Spoorwegen Pinksterweekend-retours in stelde, vele geuite klachten en verwijten wer den onjuist gemotiveerd en geadresseerd. Immers de minister van Justitie heeft niets te maken met de beslissing van den Hoogen Raad, die alleen en volkomen zelfstandig en onafhankelijk de juridische conclusie trok uit een door de meerderheid der volksvertegenwoordiging aanvaard regle ment. Dat de Hooge Raad niet gewacht heeft met recht te spreken in het bij hem aanhangig gemaakt geding, totdat de Pink sterdagen voorbij zouden zijn, kan men hem moeilijk kwalijk nemen. Recht is recht en wetsovertredingen kunnen nu eenmaal geen dag te lang geduld worden, hoe prettig die wetsovertredingen voor sommigen onder be paalde omstandigheden ook mogen zijn. In dien de Hooge Raad bij zijn beslissingen rekening zou houden met overwegingen als die, welke sommige door zijn uitspraak ge dupeerden ten beste hebben gegeven, dan -zou het met het gezag en de onafhankelijkheid en de zonder aanzien des persoons handelen de gerechtigheid in ons land gedaan zijn. Dat de minister van Justitie en dus ook de hui dige functionaris niet den geringsten invloed heeft op de beslissingen van den Hoogen Raad is voldoende gebleken, toen de Hooge Raad de opvatting van dien minister over de verbindendheid van het nog niet door een noodwetje gewijzigde RAP. in het ongelijk stelde. Dat de Pinkstervreugde voor de wilde- busondernemers en hun personeel werd vergald, was een risico, dat zij kenden en aanvaardden. Zij hebben dus niet het recht zich erover te beklagen nu dit risico ten ongunste van hen is uitgevallen. Het steeds gelegde en ook tegengesproken ver band tusschen het belang der niet-rendee- rende Nederlandsche spoorwegen en den strijd tegen de wilde bussen heeft wiel een andere vraag doen rijzen, waarop nog geen antwoord gegeven is. Indien het belang der Nederlandsche Spoorwegen een algemeen be lang is, dat niet door een ongecontroleerde en ongebreidelde concurrentie mag worden belaagd, waarom worden er dan geen maatre gelen genomen tegen het welig tierende par ticuliere vrachtgoederenvervoer per auto. Dagelijks doorkruisen tal van particuliere vracht- en bodediensten met monstrueuze vehikels het land van Noord tot Zuid en van Oost naa; West, en onttrekken welueht heel wat meer inkomsten aan de Spoorwegen dan het wildebusvertier ooit gedaan heeft. Wij willen hier niet pleiten voor een aan banden leggen van ook dat vervoer, maar slechts wijzen op een niet te miskennen in consequentie. Noodig is een harmonische samenwerking en arbeidsverdeeling tusschen de openbare en de particuliere vervoergele- genheden in de lucht, over water en over land, waarbij ieder het rechtmatige en rede lijke zijne krijgt en het publiek de best mo gelijke service tegen redelijken prijs ontvangt. Van zulk een harmonischen toestand zijn wij helaas nog ver verwijderd, ook na de nieuwe aanvulling van het R.A.P. en dat zal nog lang veler vreugde vergallen, niet alleen op Pinksterdagen, maar eiken dag, dien God geeft. Den Tweeden Pinksterdag 's middags om streeks vijf uur is op den nieuwen verkeersweg Den BoschUtrecht, onder Kerkdriel, een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen zwaar werden gewond. De motorrijder Heuving te Amsterdam wilde ter hoogte van café „De Lugt" naar links den weg oversteken, juist op het moment, dat de motorrijder De Jong te Haarlem hem met een vaart van tachtig K.M. achterop kwam. De heer De J. zag niet, dat de heer H. van richting wilde veranderen. Het gevolg was, dat De J. met een hevigen slag op de andere motorfiets reed. De echtgenoot» van den heer H., die op de duo was gezeten, sloeg tegen den grond en bleef ernstig gewond liggen. Ook de heer De J. viel op den straatweg en liep ernstige verwondingen op. De heer H. bleef ongedeerd. De beide slachtoffers zijn op last van een ge neesheer naar het Groot Bommelsch Gasthuis te Zaltbommel overgebracht. De beide motorrij wielen werden ernstig beschadigd. De pittoreske geschiedenis van de Maas Vallei zal door kleurrijke optochten en Openluchtspelen in beeld gebracht worden Honderden deelnemers in prachtige eostumeering, tegen een geschied kundigen achtergrond HA V AS-GELDER BANDOENG, 30 Mei. (Aneta). Het zilveren jubileum van de miiltaire luchtvaart is heden morgen ingezet met een plechtige kranslegging bij het monument voor gevallen kameraden op het vliegveld Andir. De legercommandant, luitenant-generaal Boerstra, bracht een saluut aan de gevallen dapperen en legde de eerste krans. Vervolgens legden kapitein ter zee Van Stave ren, de marine-officier-vlieger Broesder, de generaals Blokker en Ilger als commandanten van de eerste en tweede divisie, kolonel Cox namens de reserve-officieren en kolonel Van Oyen kransen. Kolonel Van Oyen, commandant van de militaire luchtvaart, hield de slotrede. Het jubileum werd gekenmerkt door enorme belangstelling, zoowel van de zijde van de bur gerij van Bandoeng als van hooge militaire autoriteiten. Onder de aanwezigen waren vertegenwoor digers van H. M. de Koningin en van den Gou verneur-Generaal, alsmede van den staf van de marine. Zooals bekend is generaal-majoor De Jonge van der Halen door H. M. aangewezen als Harer Majesteits vertegenwoordiger by dit jubileum. Tevens werden hedenmorgen verschillende koninklijke onderscheidingen bekend gemaakt, Terwijl de volkeren van Europa gebukt' gaah onder den enerveerenden druk van de politiek van zet tegen zet der machten, die langzamer hand tot gecombineerde machtsformaties zijn uitgegroeid, bezinnen zich de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op de houding, die zij te genover het uiteenscheurende Europa moeten aannemen. Neemt men kennis van de uitingen der organen aan de Oostkust der Unie, die in geregeld contact met het Westelijke Europa staan, dan ontkomt men niet aan den indruk, dat de V.S. zoo noodig bereid zijn partij te kiezen in het latente Europeesche conflict Sterker nog schijnen de redevoeringen en „boodschappen" van de verantwoordelijke Amerikaansche staatslieden in die richting te wijzen; en wanneer men luistert naar rede voeringen, zooals de Amerikaansche ambassa deur te Parijs, Bullitt, er gisteren een uitsprak by het nieuwe monument te Neuilly, voor dé in den wereldoorlog gevallen Amerikanen, dan meent men ervan verzekerd te kunnen zijn, dat Washington de hand uitstrekt naar Londen en Parijs om wat men noemt het anti-agressie front te komen versterken. En toch niets is minder waar; de voorstel len, die staatssecretaris Huil bij Kamer en Senaat heeft ingediend tot wijziging van de z.g. neutraliteitswet bewijzen, hoe weinig de U.S.A. geneigd zijn tot inmenging in de Euro peesche zaken. Het is niet onmogelijk, ja zelfs waarschijnlijk, dat men te Washington, New York en de groote industriesteden van het Oos ten in zijn hart reeds gekozen heeft; doch den planter in de Zuidelijke staten en den farmer uit Califomië zijn de Europeesche kwesties vol komen onverschillig. Wat dezen niet onverschil lig is, zijn de vroegere groote bestellingen, die hun thans ontgaan, omdat belangrijke afnemers op de „zwarte lijst" geplaatst werden een politiek, die zij nauwelijks begrijpen en die zij beslist afkeuren. Zij verlangen geen verliezen te lijden omdat een aantal Europeesche staten, die met een kleine fractie van het Amerikaan sche territoir vergeleken kunnen worden, het onderling oneens zijn. Om hun dit duidelijk te maken, heeft Washington verteld, dat de VB. maatregelen moeten nemen om niet zelf in zulk een conflict verstrikt te raken; doch de reactie daarop ging verder dan Washington wilde: dan willen wij met de ruziemakers heelemaal niets meer te maken hebben! Dit ts de reactie van hen, die men „isolationisten" noemt; en de houding van dezen heeft zoolang verhinderd, dat de door Washington zoozeer gewenschte wijziging in de neutraliteitswet tot stand kwam. Maandenlang is over dit wijzl- gingsontwerp in Kamer Senaat en de diverse commissies onderhandeld en gesproken; tegen voorstel op tegenvoorstel werd gedaan; en ein delijk heeft Huil het dan Zaterdag gewaagd den knoop door te hakken of moet men zeg gen: ontwarren? door indiening van de thans bekende voorstellen. De inhoud van die voorstellen bevat een ri goureuze neutraliteit; het verbod voor Ameri kanen om zichzelf, hun schepen en hun geld in de oorlogszone te brengen komt feitelijk neer op een concessie aan het gesmade isolationistisch standpunt. Pijnlijk nauwgezet hebben de sa menstellers van het ontwerp ervoor gezorgd, dat de burgers der V.S. geen zakenrisico kun nen loopen: de eventueel oorlogvoerende staten kunnen hun betaalde eigendommen met hun eigen schepen komen halen dat is alles. Washington voorkomt aldus, dat het partij zou moeten kiezen in eventueele incidenten. Doch in zooverre is het standpunt van de isolatie overwonnen, dat de V.S. van nu af geen struisvogelpolitiek meer willen voeren, die de strijdende partijen economisch negeert. Uit voer, ook naar oorlogvoerende landen, zal mo gelijk zijn; in de plaats van het isolationisme komt de meest strikte neutraliteit. Huil motiveert deze wijziging in de Ameri kaansche- politiek met een economisch argu ment; isolatie zou de V.S. in geval van een zich als een olievlek uitbreidend conflict in een economischen afgrond storten. Het zou gedwongen autarkie beteekenen, die zelfs voor een aan grondstoffen zoo rijk land als Amerika noodlottig zou worden. Huil argu menteert als een zakenman, en het is waar schijnlijk, dat Kamer en Senaat op deze argu menten zakelijk zullen reageeren; dat is; gun stig. Practisch beteekent dat, zooais reeds vroe ger is uiteengezet, een voordeel voor Londen en Parys, die wel in staat zullen blijken zich fi nancieel en strategisch te verzekeren van den invoer uit Amerika. China, dat in een feitelijken oorlog met Japan gewikkeld is, zal daar anders over denken Bullitt sprak te Neuilly over hen, die hun vrienden de helpende hand reiken om den vijand van hun gebied te verdrijven. Hij sprak daarover met veel sympathie en idealisme, en de leidende persoonlijkheden te Washington zullen er ook wel zoo over denken. Doch dezen hebben rekening te houden met den planter en den farmer, die beducht zijn voor hun winst. Het eenmaal aangenomen ontwerp van Huil betee kent een kleine verschuiving in de richting van Washingtons plannen, die verder reiken. Doch vooralsnog ligt het einddoel van Roosevelt en Hull in Utopia, en eiken stap, dien zij in die richting zetten, moeten zij verantwoorden met een „cash down". en wel tot officier in de Orde van Oranje Nassau de depót-commandant van de militaire luchtvaart, luitenant-kolonel Kengen, tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de kapiteins Waltmann en Van Haselen, resp. commandant van de eerste en de tweede vliegtuig-groep. Verder is de gouden eere-medaille, verbonden aan de. Orde van Oranje Nassau, toegekend aan den onderluitenant S. J. Kok, al deze onder scheidingen met de zwaarden. Tenslotte zijn nog vier bronzen sterren van verdienste uitgereikt In verband met de weersomstandigheden moesten de vliegdemonstraties een half uur worden uitgesteld. Zij vingen daarom te over half negen aan, waarbij men begon met een spie gelgevecht tusschen grondstrijdkrachten, waar aan ook door vliegtuigen werd deelgenomen. Het tweede deel betrof het radiografisch com- mandeeren van den grond af van lüchtexerci- tiën van een afdeeling vliegtuigen. Het derde deel omvatte een luchtbombardement op een doel, dat een vliegtuigenfabriek voorstelde, door 28 bommenwerpers. Hierna zag men een demon stratie van kunstvliegen door Koolhoven- trainers. Dit alles werd besloten met een défilé van bommenwerpers. Dit alles werd met zeer groote belangstelling gevolgd. Ook bestond veel aandacht voor de lucht vaart-tentoonstelling, waar o.a. de voornaamste toestellen te bewonderen vielen. De dag werd besloten met een receptie, ge houden door den commandant der militaire luchtvaart, kolonel Van Oyen, die de ziel was van het heele gebeuren. Op den nieuwen provincialen weg te Wees- perkarspel is Maandagavond omstreeks half zeven een uit de richting van het Gooi komen de personenauto, welke een snelheid van on geveer 80 K.M. gehad zou hebben, tengevolge van het springen van een achterband enkele malen over den kop geslagen en gedeeltelijk aan de bovenzijde vernield. Van de zes inzittenden werden een 54-jarig heer en diens 22-jarige zoon, beiden uit Amsterdam, vry ernstig ge wond, terwijl zij bovendien een zware hersen schudding opliepen. De andere personen kwa men er met builen en schrammen af. De gewonden zijn per auto van het Roode Kruis overgebracht naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Het ongeluk gebeurde, nadat de wagen een anderen auto was gepasseerd. De bestuurder van laatstgenoemden auto, die slechts een ma tige vaart had, kon nog tijdig stoppen. De ver ongelukte auto kwam dwars op het voetpad aan den rechterkant van den weg te liggen en is later weggesleept. Twee geneesheeren uit de omgeving verleenden de eerste hulp. De vliegers Heymans en Rous zijn Zondag op hun terugtocht te Ankara aangekomen. Maandagmorgen om 4.45 uur vertrokken zij na tusschenlandingen te Bagdad en Adana be reikten zij om 17.30 uur Ankara. Zij hadden goed weer. Als alles goed gaat, hopen zij hedenavond half negen Schiphol te bereiken. |jllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll^ H Wat een reizen, wat een trekken H Was dat nu op 't Pinksterfeest, H Iedere Spoorwegman zal 't weten: H 't Is geweldig druk geweest! Vreesden velen door het temmen H Van den wilden bus een strop Onze Spoordirectie loste H Heel 't bezwaar in één slag op: Geen goedkoope ritjes voortaan H Mogelijk met een wilden bus? H Dan zal alles met den trein gaan Als die niet zoo duur isdus: Tot ons aangenaam verrassen jH Nam men plotseling 't besluit: §f 't Spoor geeft met de Pinksterdagen g Echte weekeind-kaartjes uit. Zaterdag kon je vertrekken, H Zondag, Maandag, Dinsdag terug, g Goede diensten, goede treinen, g Veilig, prettig, vaak en vlug. g Aan 't adres der Spoordirectie g Is zóó vaak 'n verwijt gericht, g Dat we nu óók moeten zeggen: g Hiermee heeft ze ons verplicht! g Nog één wensch en vast van velen, g g Nu dit zoo goed mogelijk bleek, g Kan men nu niet uit gaan geven, g Die retourtjes, elke week? HERMAN KRAMER De schoone Keizer Karelstad met zijn breede, lommerrijke straten en lanen en kostelijke pleinen, is een belangrijk stuk natuurschoon rijker geworden in het fraaie stadspark „De Goffert", gelegen aan den Zuidelijken stadsrand. Een stadspark, dat den Nijmegenaar een gelegenheid temeer biedt voor sport en ontspanning. Ter gelegenheid van de voltooiing van het park, dat op 8 Juli in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard zal worden geopend, heeft de burgemeester van Nijmegen de heer J. A. H. Stein'"' aan vertegenwoordigers van de Nederlandsche dagblad- en sportpers een ontvangst bereid in Concertgebouw De Veree- niging, waar hij een en ander over de tot standkoming en aanleg van het stadspark „De Goffert" heeft medegedeeld. Vervolgens werd de lunch gebruikt, waarna een excursie naar het schitterende stadspark werd gemaakt. Inderdaad worden hier de stoutste verwach tingen overtroffen. Nijmegen, dat aan natuur schoon toch waarlijk geen gebrek heeft en heuschi geen speciaal aangelegde parken noo dig heeft voor eén bijzonder cachet, heeft in zijn tadspark een ontspanningsgelegenheid ge kregen welke in ons land waarschijnlijk zijns gelijke niet heeft. Vooral nu het lente is en al het groen jong en frisch is, behoort een wandeling door dit uitgestrekte en wondermooie park tot de schoonste, welke men zich kan voorstellen, Overal wordt het oog geboeid door den rijken en smaakvollen aanplant en het prachtige ver gezicht vanaf de verschillende punten. Maar niet alleen het natuurschoon oefent zijn aantrekkingskracht op den bezoeker uit. Een vriendelijk stadion, dat in den grond is ingegraven en plaats biedt aan een kleine der tigduizend personen, zal den Nijmegenaar in de toekomst doen genieten van verschillende groote sportgebeurtenissen. Behalve het voetbalveld is er een wielerbaan van 440 M. lengte, welke voor het houden van stayerswedstrijden bijzonder geschikt is, voorts een sintelbaan van 436 M., zoodat ook de athletiek er uitstekend kan wor den beoefend. Door zijn ingraving is het stadion zoo gebouwd, dat het niet storend op zijn om geving werkt en met de omgeving uitstekend harmonieert. Voorts vinden we in De Goffert een fraai aangelegd openlucht-theater en nog verschil lende andere bouwwerken, waarbij natuurlijk de traditioneele theeschenkery niet ontbreekt. Het werk is begonnen in Februari 1935 en uitgevoerd in werkverschaffing. In totaal zijn gewerkt 202.417 arbeidsdagen, verdeeld over 208 werkweekcn, zoodat gemiddeld per week. 163 arbeiders konden worden tewerk gesteld. Ver werkt werden 1.650.000 K.G. cement, 80.000 K.G. ijzer, 1.500.000 steenen en klinkers. In totaal werden ongeveer 602.500 M3. grond verzet. Het Goffert-comité, onder voorzitterschap van burgemeester Steinweg, bereidt grootsche feestelijkheden voor ter gelegenheid van de officieele opening. Zooals reeds is bekend gemaakt zal de offi cieele opening dien dag in het stadion geschie den door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. baron van Heem stra. Wel zeer verheugend voor de stad Nijme gen is, dat Z. K. H. Prins Bernhard bij deze openingsplechtigheid hoopt tegenwoordig te zijn. Een aantrekkelijk programma is aan de ope ningsplechtigheid verbonden. Massale gym- nastiek-demonstraties zullen den inzet vormen. Dan zal het stadion in een bloemenhof worden omgetooverd, wanneer het bloemencorso door het stadion zal trekken, om daarna zijn weg door de stad te vervolgen. Padvinders uit Nij megen en andere steden zullen zorgen voor een grootsche apotheose. Zondag 9 Juli zal Nijmegen staan in net teeken van de sport. De algemeene sportdag, welke dien dag in het stadion wordt gehouden, belooft in Nijmegens sporthistorie, waarin het jaar 1939 reeds met zooveel belangrijke evene menten te boek staat, een hoogtepunt te wor den. Voetbal, hockey, wielrennen, athletiek en paardensport staan op het programma. Het in het stadspark gelegen openlucht theater zal op Zaterdag 15 Juni worden ge opend met een feestelijke avondvoorstelling van de „Vroolyke vrouwtjes van Windsor" met de muziek van Nicolaï, onder regie van Albert van Dalsum. De rivierpolitie, in samenwerking mét de inspectie van de invoerrechten en de accijnzen, heeft Maandag op de Waal boven Nijmegen aan den ketting gelegd een groote Duitsche tankboot, van de Duitsche Stoombootonderne ming Königsbergen, welke geladen was met benzol. De kapitein van de boot kon geen geleide- biljet, noch uitvoervergunning overleggen, toen de aanhouding geschiedde, hetgeen overigens niet zonder moeilijkheden geschiedde. Bij na der onderzoek bleek, dat de boot gevuld was met benzol, vermoedelijk afkomstig van een Mexlcaansche maatschappij, welke vloeistof via Noorwegen naar Antwerpen was vervoerd en daar was overgeladen in de Duitsche tank boot. Toen dit uitgelekt was, hebben betrok ken autoriteiten onmiddellijk den maatregel ge troffen om deze boot aan te houden, teneinde verboden uitvoer naar Duitschland te voorko men. Een nader onderzoek wordt nog ingesteld Maandagavond om zeven uur is de zesjarige Corstiaan Sjoukes te Vlaardingen bij het spe len in het water gevallen. Een meisje, dat bij hem was, snelde naar haar ouders, die de poli tie waarschuwden. Deze ging onmiddellijk dreg gen en haalde om half tien 's avonds het lijkje op. Het is naar de ouderlijke woning overge bracht. Maandagmorgen omstreeks half elf is te Jel- lum een auto, bestuurd door C. Sijtsma uit Dronrijp, op den onbewaakten overweg,- door den sneltrein SneekLeeuwarden gegrepen. De auto, welke geheel vernield werd, kwam dertig meter verder in een sloot terecht. De bestüurder is na ter plaatse verbonden te zijn per auto naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Zijn vader P. Sijtsma, eveneens uit Dronrijp die mede in den wagen zat, is met den sneltrein, welke een half uur vertraging had, eveneens naar Leeuwarden overgebracht, om aldaar in het ziekenhuis te worden opgenomen. Hun toe stand is vrij ernstig. Het zicht ter plaatse is goed te noemen. Maandagmiddag om twaalf uur is de „Piet Hein" de haven van Muiden binnengeloopen, waar Prinses Beatrix om één uur door Jkvr. Feith aan boord werd gebracht. Het prinselijk jacht bleef den verderen dag op het IJsselmeer. Des avonds om negen uur is de „Piet Hein" teruggekeerd en is het prinselijk ezin per auto naar het paleis Soestdijk ver trokken. ladat Zaterdagmiddag het prinselijk paar met de „Piet Hein" de jachthaven te Muiden was uitgevaren, en gedurende den eersten Pinkster dag deze haven niet meer had aangedaan, voer Maandagochtend het fraaie jacht wéét binnen. De Muidenaren, die hiervan getuigen waren, ver moedden reeds, dat dit geschiedde, om Prinses Beatrix aan boord te doen komen. Echter werd men hierin aanvankelijk teleurgesteld. Wel arri veerde in den loop van den ochtend een hofauto, doch deze kwam uit Den Haag en wel met gas ten van het prinselijk paar, die zich aan boord van de „Piet Hein" begaven. Toen het jacht niettemin niet wederom de haven uitvoer, be greep men, dat er toch nog iets anders moest gebeuren. Het wachten der belangstellenden werd niet teleurgesteld, want ongeveer 12 uur reed een auto uit Soestdijk voor, waarin het Prinsesje ge zeten was, op den schoot van haar verpleegster. Een luid gejuich ging op van de omstanders, waarop het prinsesje, dat er allerliefst uitzag, lachend met haar handje wuifde. Algemeen kwam men onder de bekoring van dit aardige tafereeltje. Aan boord van de „Piet Hein" nam Prinses Juliana de kleine onmiddellijk onder Haar moederlijke zorgen. Ongeveer 1 uur voer het jacht Muidens haven weer uit, om het ruime sop te kiezen. Om ongeveer vier uur 's middags kwam Prins Bernhard in zijn raceboot meedeelen, hoe laat het jacht weer in de haven te wachten was. Pijlsnel voer de boot weer terug naar het wach tend jacht op het IJsselmeer. Eenige uren later kon, van Muiden uit, wor den waargenomen, hoe de „Piet Hein" nabil Pampus voor anker was gegaan, in afwachting van den terugtocht. Tot 's avonds 9 uur heeft het publiek geduld moeten oefenen, alvorens het jacht weer de ha ven binnenvoer. Op de Heerengracht had zich inmiddels een zeer groot aantal Inwoners van Muiden verzameld, om getuigen te zijn van het vertrek der prinselijke familie. Zoodra Prinses Beatrix, die door een der dames van het gevolg op den arm werd gedragen, op den steiger van de jachthaven verscheen, gingen luide hoera's uit de wachtende menigte op en de kleine, die er blozend uitzag, wuifde met haar handjes. De Muidenaren bleven het prinselijk paar en het kleine prinsesje hartelijk toejuichen, p prinses, die er zeer welvarend uitzag, en de prins hielden. Hun dochtertje vóór de autoruit, opda de kleine het publiek kon toewuiven. In snellen rit ging het toen naar den Rijksweg. Te Wageningen is Maandag overleden óx- J. O. F. Pitsch, oud-hoogleeraar aan de lamp bouwhoogeschool aldaar. De overledene berem een leeftijd van 97 jaar. Z. H. Exc. de Aartsbisschop var Utrecht heef benoemd tot Pastoor te Schalkwijk den Ze eerwaarden heer A. Aukes en tot pastoor te Ba ger-Oosterveld den Zeereerwaarden heer B. v man. n de Zondag 4 Juni zal zuster Nicolasina va:n Orde J.M.J. te Noordwijk-Binnen (in de 0„ Johanna Blans uit Zaandam) den dag ^er ken waarop zij voor 50 jaar in het kl trad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2