UIT DEN OMTREK POKON^ DE OCEAAN POST De luchtroovers van Hoitika 5 into C E B T 0 - REISBUREH! „nepIrland" „RADIO-HOLLAND" b WOENSDAG 31 MEI 193S BENNEBROEK BEVERWIJK Burgerlijke stand DRIEHUIS HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM OVERVEEN H.H. Priesterwijdingen EEN SCHEEPSKRANT! N.V. STOOMVAART MIJ. M.V. „ROTTERD. LLOYD" VELSEN DE WONINGBOUWVEREEN. „BLOEMENDAAL-NOORD" Regeling tot dekking van het tekort mm Burgerlijke stand CEBUTO-DAGTRIPS JAC. HEEMSKERK'S UIT HET POLITIERAPPORT AANGEHOUDEN et 15 ZO VOOlr&ellGj l LJiterst i'eerfreliaj is Jjct &t*bbel xouee :ewane Jjet a^i "Tocji Lest i^et 2f et./ twee verselpillen&ebveij>s%tre- ncn en Ijcle ben tseet- ajescljenhen. ct renz.enjys\h m. ZANDVOORT ZAANDAM BURGERLIJKE STAND DE ZILVEREN Gemeenteraadsverkiezing. in de op 27 dezer gehouden openbare zitting van het hoofdstem bureau heeft de nummering van de ingediende candidatenlijsten voor de a-s. gemeenteraads verkiezing plaats gehad. De uitslag was als volgt: No. 1. R. K. Staatsparty. Ie candidaat J. F. van Lierop; no. 2. Chr. Dem. Unie, le candidaat J. Dubbis; no. 3. Lijst Smit, le cand. P. J. Smit; no. 4. W. A. Philippo; no. 5. Anti. Rev., le cand. P. J. van Eek; no. 6. Bennebroek Vooruit, le cand. J. G. W. La Fleur. Voor de drie laatste nummers moest worden geloot. De stemming heeft plaats op Woensdag 14 Juni a.s. Goedkoop reizen voor werkloozen. Op de secretarie zijn formulieren verkrijgbaar gesteld voor werkloozen e.d. die gebruik wenschen te maken van het tijdelijk speciaal tarief voor het vervoer door de spoorwegen. De goedkoope reis gelegenheid treedt op 1 Juni a.s. in werking. Geboren; S. M. Schelvisde Boever, d.; S. B de KleuverOuwerkerk, d.; L. v. d. Linde Slings, d.; C. W. M. v. d. BrinkGulinck, z.; W. Schellevisde Winter, d.; G. M. Vermeulen Graafsma, z.; P. J. de WitGelderman, z.; J. H. G. OosterbaanEgging, d.; M. W. Hul- scherde Wit, z.; C. HoolwerffMaenhout, z.; E. M. KomenThomas', z.; A. v. d. WalHavik, d.; A. Ph. A. VessiesTeeling, d; Th. C. Ven delMetten, d.; G. M. de GoedeRuurüa, d. Overlèden: J. M. Bosse, oud 92 jaar, wed. van H. M. C. Sprengers, overleden te Noordwijk; P. M. Vestiens, oud 76 j., wedr. van C. Hollenberg, Velsen, Stationsweg 68; C. Overing, oud 36 j„ echtgenoot van J. P. Smit, Lindenlaan 16. Ondertrouwd: W. B. Bakker en C. van Dam: M. Zonneveld en A. H. Liefting; J. J. Rosier en P. van Gijn; J. van Gijn en H. C. Beenders: J. P. Kos en M. C. van den Hoorn; A. P. W. Kramer en H. C. Sprangéïs. Getrouwd: P. J. Aar'denburg en M. A. van Balen; C. Koelemeij en M. Schuijt; J. Zwak en M. Veerbeek; P. D. Ockers en J. M. Duinmeijer; J. van den Dool en G. Posch. mooi succes. De kranige K. J. C. wandel club van het cohort van St. Lodewyk wist we derom een schitterend succes te bereiken. Zij wist nJ. in een 20 K.M.-marsch beslag te leg gen op den beker voor het best getrainde en gedisciplineerde gezelschap, terwijl elke deel nemer afzonderlijk een diploma ontving. Hinderwet. Door B. en W. is ondef voor waarden vergunning verleend aan mevr. A. M. van Splunter—Westerhout alhier tot het op richten van een bewaarplaats voor 5000 L. pe troleum aan den Noorderkanaalweg te Velsen. R. K. Volksbond. Donderdag 1 Juni aa. ■wordt in de koffiekamer de uitgestelde jaar vergadering gehouden van de afd. Halfweg van den Ned. R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Brug- Ringvaart. Tijdens de Pinksterdagen verkeerde de brug over de ringvaart in een desolaten toestand. Deze toestand keert perio diek terug en zal niet verbeteren, totdat de nieuwe brug een werkelijkheid zal zijn gewor den. Naar wij vernemen moeten de woningen aan den hoek van de Dennenlaan tegen het najaar zijn gesloopt wegens de werkzaamheden aan de nieuw te bouwen brug. Zooals men zich zal herinneren, komt op de begrooting van den Haarlemmermeerpolder voor dit jaar een be drag voor van f 10.000, ten behoeve van de uit te voeren werkzaamheden, verband houdende met de te bouwen verkeersbrug. Automatiseering telefoonnet. De eerste werkzaamheden om te geraken tot de automa tiseering van het telefoon-net te Halfweg heb ben een aanvang genomen. In de Schoolstraat, achter de muziektent zal het P.T.T.-gebouwtje verrijzen. Thans is men bezig de fundamenten te leggen, zóodat binnen afzienbaren tyd de automatiseering een feit zal zijn geworden. Burg. Stand. Getrouwd: J. de Groot en B. J. H. Braam; L. van Schaagen en A. G. de Haart; J. L. Willemse en A. C. v. d. Veldt; J. C. Hageman en W. A. Scheffer; C. Hart- suijker en J. P. van Daalen. Geboren: C. van LonGoedhart, z. L. J. Flo- risSmit, d. N. C. SchreursS-irach, d. H. TreffersUnk, d. Overleden: T. Schuring, 90 jaar, wed. Grou- stra; G. T. van Slooten, 11 mnd.; J. N. A. Beijnes 86 jaar. J, Beelen t Alhier is op 68 jarigen leeftijd overleden de heer J. Beelen, bekend waschin- dustrieel aan den Bleekersvaartweg. De H.H. Uitvaartdiensten zijn Zaterdag in de parochie van den H. Bavo. Aanrijding Dinsdagavond om negen uur bad op het Kerkplein te Hillegom een aan rijding plaats tusschen een auto, bestuurd door C. J. van D. uit Nïeuw-Vennep en een vracht auto, bestuurd door J. W. uit Sassenheim. De schade was aanzienlijk. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Onze plaatsgenooten, de eerw. heeren A. H. Schrama en P. Tweehuysen, theologanten van het Seminarie te Warmond, zullen Zaterdag 3 Juni uit handen van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de kathedraal St. Bavo te Haarlem de H. Priesterwijding ontvangen. Zondag 4 Juni hopen de wijdelingen in hun parochiekerk hun eerste plechtige H.H. Missen op te dragen, de eerw. heer Tweehuysen om 's morgens half negen, waaronder feestpredikatie door kapelaan G. W. Tweehuysen te Volendam, en de eerw. heer Schrama om half elf, waaronder pater Th. van Galen O.F.M. de feestpreek zal houden. 's Avonds om half acht zal vervolgens door beide neomisten een plechtig Lof worden gecele breerd. Een dubbel en heerlijk feest staat dus in de parochie Overveen te wachten, dat zich zeker niet zal beperken tot de wijdelingen en hun familie alléén maar gedeeld zal worden door alle Overveensche parochianen. De zeldzame gele genheid n.l. dat twee zonen uit één parochie tegelijk tot de hooge waardigheid van het pries terschap zullen worden verheven zal voor velen een grage gelegenheid zijn om hun blijdschap hierover te toonen. Het spreekt vanzelf, dat de vlaggen Zaterdag zullen worden uitgestoken en dat de omgeving der' ouderlijke woningen passend versierd zal worden. De bewoners van Tuindorp hebben alles op alles gezet om „hun" neomist feesteiyk in te halen. Er is een comité van voorbereiding ge vormd, dat buitengewone medewerking van de burgerij van het „dorp" in de stad mocht ont vangen. Natuurlijk zal er voor het woonhuis van de familie Schrama op het van Twiskplein een aardige versiering aangebracht -worden. Boven de deur wordt een passend embleem gehangen Links en rechts van de deur komt een versiering van coniferen en buxis. In de tuintjes om het van Twiskplein zullen vlaggemasten geplaatst KUNSTMEST VOOR KAMERPLANTEN 25 en 40 cl WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 562 Amsterdam-O. worden, omwonden met groene slingers, waaraan geel-witte wimpels komen te wapperen. De 12 kastanjeboomen op de Tuindorplaan zullen wor den verbonden door groene slingers. Aan weers zijden komen kroon) aurierboomen in kuipen te staan. Op den hoek RamplaanTuindorplaan zal een eerepoort geplaatst worden. Hier van daan tot aan het Gymn.-lyceum krijgt de Ramplaan ook een plantenversiering. Bij het lyceum zullen 4 hooge vlaggemasten geplaatst worden met roodwitte en geelwitte wimpels. - 's Middags ongeveer 5 uur zal de jonge priester zijp joyeuse entrée maken in een open rijtuig. Langs Rollands- en Ramplaan zullen dan ver schillende jeugdvereenigingen opgesteld worden, zooals de R.K. Verkenners, Welpen, Jonge Wacht en de meisjesclub van de R.K. Gymn.ver. Hercules. De R.K. Harmonie Euphonia zal bij de entree vroolijke marschen laten klinken. Bij het woonhuis zal een kinderkoor, bestaande uit 30 bruidjes, eenige liederen zingen. Van de gelegenheid tot een persoonlijke com- plimentatie tijdens de receptie op Zondag a.s., 's middags van 23 uur (de eerw. heer Schrama recipieert in ,,Domi" en de eerw. heer Tweehuy sen ten huize zijner ouders aan den Zijlweg 242) zullen zeker ook vele parochianen gebruik wen schen te maken. Alles te zamen zal dit efest de neomisten vele jaren mogen herinneren aan de hartelijke ontvangst en het medeleven in hun eigen pa rochie. I Door de Woningbouwvereeniging „Bloemen- daal-Noord" zijn in 1921 in onze gemeente 42 woningen gebouwd, waarvoor een bouwvoorschot is verleend door de gemeente en de grond aan de vereeniging in erfpacht is gegeven door de provincie Noordholland. De bouw dier wonin gen geschiedde, omdat destijds groote behoefte bestond aan woningen voor het personeel van het buiten onze gemeente gelegen Provin ciaal Ziekenhuis. Bij dien bouw was dus goer. gemeentebelang betrokken en de volgens de wet vereischte medewerking werd dan ook slechts verleend, toen de overtuiging bestond, dat die bouw geen financieele gevolgen voor de ge meente met zich zou brengen. De Raad ging nl. uit van de veronderstelling en deze vond al leszins grond in de terzake gevoerde besprekin gen en correspondentie dat deel van het exploitatietekort door het Rijk zou worden ge dragen en deel door de Provincie. Reeds spoedig evenwel bleek, dat de' Provincie, over eenkomstig den letter van het besluit van de Provinciale Staten, doch geenszins overeenkom stig den geest van de gevoerde onderhandelin gen, slechts bereid was haar aandeel in het te kort te dragen, voorzoover het betrof de wonin gen die door personeel van het Provinciaal Zie kenhuis werden bewoond. Het gevolg van dit standpunt was, dat een ongedekt tekort op de exploitatie der woningen ontstond, dat van jaar tot jaar aangroeide. Eenige pogingen door de woningbouwvereeniging ondernomen om de Staten te bewegen hun standpunt te verlaten, leden schipbreuk en zoo bedroeg op 1 Januari 1939 het ongedekt tekort reeds 7802,81. In Mei 1938 verzocht het Hoofd der af deeling Volkshuisvesting ten Departemente van Bin- nenlandsche Zaken te mogen vernemen, welke maatregelen het gemeentebestuur dacht te ne men tot dekking van bovenbedoeld tekort. Dit was de onmiddellijke aanleiding, dat B. en W. besloten te trachten de reeds lang han gende kwestie met de Provincie uit den weg te ruimen en zij zetten dan ook d.d. 21 Mei 1938, in een zeer uitvoerig schrijven hun standpunt aan Gedeputeerde Staten uiteen en verzochten aan het slot een onderhoud teneinde onder het oog te zien: hoe het bestaande tekort ware op te heffen en hoe het ontstaan van ongedekte tekorten voor de toekomst ware te voorkomen, B. en W. zagen en zien deze zaak zóó, dat weliswaar de gemeente in rechten geen aanspra ken kan doen gelden op het dragen van dit ongedekt tekort door de Provincie, maar dat in moreelen zin de Provincie aansprakelijk moet worden geacht. Na bespreking met een commissie uit Gede puteerde Staten heeft dat college zich bereid verklaard aan de Provinciale Staten voor te stellen, om den grond, welke tot 1996 aan de Woningbouwvereeniging „Bloemendaal-Noord" in erfpacht is uitgegeven om niet aan de ge meente Velsen in eigendom over te dragen, waartegenover de gemeente aansprakelijk zal worden voor het geheele tekort op de exploita tie, voorzoover dit niet door het Rijk wordt g'e- dragen; de Provincie zal dan elke relatie met de Woningbouwvereeniging verbreken. Na een ampele beschouwing van dit aanbod, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat het aan de Woningbouwvereeniging verleen de bouwvoorschot 30 April 1971 zal zijn afgelost, zoodat nadien geen tekort meer op de exploita tie zal ontstaan, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat dit voor de gemeente aanneme lijk Is te achten. B. en W. hebben zich voorgesteld deze aange legenheid te regelen met inschakeling van het gemeentelijk grondbedrijf, op de volgende wijze. De grond wordt in het grondbedryf ingebracht tegen een bedrag gelijk aan het ongedekt te kort der Woningbouwvereeniging op 1 Mei 1939, vermeerderd met de kosten, welke de gemeente terzake van de aankomst in eigendom van den grond en de regeling der erfpacht moet maken. De gemeente keert dan het bedrag van het bestaande tekort aan de woningbouwvereeni ging uit. Elk jaar, tot 1 Mei 1971, wordt de re kening van het grondbedrijf belast met het jaarlijksch exploitatietekort, voorzoover dit ten laste van de gemeente komt. Op deze wijze zal de rekening der gemeente dus niet in nadeeligen zin beïnvloed worden. B. en W. stellen den raad voor in dien zin een besluit te nemen. Geboren: E. UijtendaalHilbers, z.; J. Stolk —van der Vaart, z.; E. GrinwisZwaan, d.; M. Groenendijkde Ronde, z.; N. Zorgdrager Broek, z.; A. PronkTimmer, d. en d.; M, J. de Smit—Koppen, z.; H. de GraafDuvekot, z.; J A. Himpersvan Vliet, d.; C. Spanjaardtde Weers, d. Ondertrouwd: Th. van den Berg en M. Kok; J. P. C. Henrichs en A. van Niekerken; G. Meijer en E. H. van den Eijnde; G. Mooij en A. Visser; J. Wijker en M. C. Verkerk; L. G. de „Zonder baard zyn we verloren. Hier, vlug, pak aan en tegeiyk schieten." De bestuurder en de vliegenier hadden elk twe revolvers, die verdeelden ze en op een teeken stoven ze alle vier naar buiten en schoten in de lucht. De gevaarlüke bezoekers waren zoo verrast, dat ze halsoverkop wegvluchtten. De kluizenaar riep: „Pak de baarden en volg me, vlug! Ze komen stellig met nog meer terug." Al hollende trachtten ze de baarden om te doen, maar Piet kon dien zijnen niet vastkrijgen en liep tenslotte met dat ding achter op zijn bol, terwijl de ha ren achter hem aan fladderden. Antwerpen met Sportcentrum-Deurne 3.50 Bredasche bosschen m. voll. pension 5. Twente Holl. Zwarte Woud 3.25 Natuurreservaat Hooge Veluwe 3.25 Oisterwijk Brabantsche Vennen 3.— Winterswijk, Geldersche Achterhoek 3.50 Naar den afsluitdijk Wieringermeer 2.75 Bad-Boekelo (Zee op de heide) 3.50 Montferland 3.25 Ouwehands Dierenpark 3.50 Naar Vorden en omgeving 3.25 Ommen en omgeving 3.25 Oost-Voorne en omgeving ....i. 2.50 Nijmegen, Berg en Dal 3. Arnhem en Velper bosschen 2.75 Rond het IJsselmeer 3.75 Vraagt inlichtingen en Reisgids ook voor onze buitenlandsche Reizen by Houtplein 31 Tel. 16448 Agenten Sig.mag. Spaas, Kijksstr.w. 21, Tel, 16531 Bruynzeel's Modemagazijn - Velsen Pont, Ta*. 3064 Noo en J. G. van Nie; G. Kottmann en A. A. M. van Borre; J. Rechsteiner en H. van der Zee; C. D. Grobecker en W. Ebbeling. Gehuwd: Th. P. Nijssen en M. A. Oudendijk; W. A. Rolvink en M. C. Schoorl; L. C. Kerk vliet en J. M. Zonneveld; N. L. van der Pol en E. J. Jansen; A. Vosse en A. M. de Weers; F. Zwart en A. de Vos; Ch. J. Gordijn en N. Vons; A. P. van Rossen en C. v. d. Schroeff; J. van Dijk en E. Krist; G. L. Kwaak en B. G. Schel levis; A. A. Cornegge en M. Stertefeld; P. v. d. Plas en A. Groen; A. Bosman en M. Kop penaal; G. Filarski en M. W. Lavoo; H. Smak man en A. C. Jimmink; A. C. Meeder en. L. A. de Wit. Overleden: Marijtje van der Aar, echtg. van J. Dekker, Verl. Voorstraat, Beverwijk; Dirkje Krab, echtgen. van A. A. Gorter, Pres. Kruger- straat 82, IJmuiden; Catharina J. Hartbrecht, wed. van Jb. Groen, Willebrordstraat 86, IJmuiden. Een vierjarig jongetje wilde gisterenmorgen den rijweg van den Engelmundusweg oversteken en werd hierbij aangereden door een motorrij wiel. Het kind bekwam tengevolge daarvan schaafwonden aan hoofd en linkerbeen. Op den spoorwegovergang te Velsen-Noord is een wielrijder uit Velsen aangereden door een luxe auto uit Leeuwarden, waardoor het rijwiel werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. Ook op den Rijksweg ter hoogte van Beecken- steijn heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus en een luxe auto. De be stuurder van den bus -lette niet op den luxe auto die aldaar stil stond en reed daardoor tegen dien auto op, waardoor deze aan de voor zijde werd beschadigd. x Op het kruispunt RijkswegSlaperdijk te Santpoort heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee motorrijwielen, vermoedelijk ont staan tengevolge van het niet verleenen van voorrang. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Beide motorrijtuigen werden beschadigd. Een bewoner van de Gildelaan te Velsen- Noord is door de rijksveldwacht gisteren aan gehouden en op transport, gesteld naar Haar- lem, alwaar hij een maand lang als „cellist" in den Koepel zal optreden. De K. N. A. C.-races. De badplaats komt reeds onder den invloed van de aanstaande autorafces, welke door de K. N. A. C. worden georganiseerd op het circuit van Zandvoort. Reeds is de geheele baan voorzooveel betreft de buitenzijde der twee lussen, welke de niet-i gesloten acht vormen, afgezet met flinke balen stroo, dienende tot bescherming van het zich daarachter bevindend publiek. Verwacht wordt een tot op heden niet gekende drukte, vooral van het autorijdend publiek en teneinde een goede verkeersregeling te verzekeren, heeft de commissaris van politie te Zandvoort de vol gende verkeersbeperkingen vastgesteld, welke zullen gelden gedurende den -3den Juni a.s. van des morgens 7 uur tot des middags zeven uur. 1. Vanaf den boulevard Barnaart en den bou levard dé Favauge zal het rijverkeer geen toe gang hebben tot de Van Galenstraat, de De Ruijterstraat, de Trompstraat, de Van Kins- bergenstraat, de Dr. Smitstraat en zooals ge bruikelijk de Zeestraat. 2. De Burgemeester Engelbertstraat zal tus schen het Flatgebouw en het Badhuisplein slechts beïeden mogen worden van Noord naar Zuid. 3. Het gedeelte van de Zeestraat tusschen de Burg. Engelbertstraat en den boulevard de Fa vauge, zoowel als het gedeelte van de dr. Smit straat tusschen het Dr. Smitplein en den bou levard de Favauge zal in beide richtingen voor het rijverkeer gesloten zijn. 4. Vanaf het Dr. Smitplein zal de Dr. J. Mez- gerstraat niet in Noordelijke richting mogen worden ingereden. Evenmin mag vanaf de Dr. Smitstraat in Noordelijke richting naar den Parallelweg en de Van Speijkstraat worden ge reden. 5. De doorrit van de Zeestraat naar 't Sta tionsplein bij het bootenhuis der N. Z. H. R. M. zal worden afgesloten. 6. De Kostverlorenstraat zal tusschen de Ko ningstraat en de Haltestraat slechts in de rich ting naar zee mogen worden bereden. 7. In verband daarmede zal de Nieuwstraat tusschen het Oude Mannenhuis en de Kostver lorenstraat, alsmede de Jan Steenstraat tus schen de Hulsmanstraat en de Kostverloren straat in beide richtingen voor rijverkeer zijn gesloten. 8. Eveneens voor rijverkeer gesloten is de ver lengde Halte'straat. 9. In beide richtingen voor rijverkeer afge sloten wordt de Van Lennepweg tusschen de Potgieterstraat en de Tollensstraat. 10. De Kostverlorenstraat vanaf de Tol tot den Noorderduinweg zal slechts door wielrij ders mogen worden bereden en wel in de rich ting naar den Noorderduinweg. 11. Afgesloten zullen zijn voor alle rijverkeer de verbindingen tusschen de Kostverlorenstraat en den Wilhelminaweg en tusschen de Kost verlorenstraat en den Julianaweg. 12. Het gedeelte van de Dr. Gerkestraat tus schen de Tol en den gashouder wordt geheel voor rijverkeer afgesloten. 13. Stationneerverboden zullen gelden op de Zandvoortschelaan (vanaf den Kennemerweg in Westelijke richting), op de Haarlemmerstraat op den Koninginneweg en op de Kostverloren straat, alsmede op den Noorderduinweg en de Potgieterstraat. T. B. C.-collecte. De bloempjesdag ten ba te van de T. B. C.-patiënten van Onderling Hulpbetoon heeft op den Tweeden Pinkster dag een zeer mooi resultaat opgeleverd. Het to taalbedrag van den verkoop haalde de fraaie som van f 373. Dat is f 130 meer dan vorig jaar. LX 117 0252 Geboren: Elisabeth Eefje, d. V. O. van de Stadt en G. Bakker; Johan, z. v. S. Kelder en G. Vet; Maria Wijke, d. v. J. J. de Groot en J. Postma; Cornelia, d. v. M. de Taai en G. H. schut; Joannes, z. v. M. de Vries en G. Steur: Alida Jansje, d. v. M. Wagenaar en J. Pos; Walter August Karl, z. v. K F. H. Busch en E. Gutjhar; Dirk, z. v. D. Brinkman en K. W. Hart; Jeannette Johanna, d. v. H. A. Ver hoef en L. Matthijsen; Wijbrand, z. v. K. de Dood en G. Kalf; Dolly Judith, d. v. C. Broek huizen en W. Groot; Catharina, d. v. J. Dekker en E. van der Woude: Maria Cornelia Ger- harda, d. v. H. N. de Jong en G. de Vries; Pieternella, d. v. D. de Ruijter en A. M. Borsje. Getrouwd: J. de Boer en H. Lazones; J. E. Lieben en M. C. de Jong; C. van Dijk en W. G. Eijdenberg; P. J. j. van den Akker en A. M. Kaper; C. Meijn en G. Wiersma. Overleden: Guurtje Wiepjes, 31 j., gehuwd m. J. H. Roffel; Trijntje Kef, 11 j„ d. v, A. Kef en P. Bakker. Ondertrouwd: J. L. van Nugteren en D. A. Koning: W. C. Rauchbaar en M. Kruijver; J. F. de Mie en T. van Daatzelaar; F. Dik en J. C. Vermeden; G. Dresselhuizen en T. M. Graaf; K. Eldersen en E. J. S. Heijblom; H. J. van Marie en N. Greven. iovoör LL ÏOCE8I door A. Hruschka "cLm 25 Otto Meiier, vertelde zy, had vroeger vele Jaren in Zuid-Amerika een eigen zaak gedre ven. Hij had reeds een aanzienlijk vermogen verzameld, toen de krach van een groote firma hem bijna alles weer deed verliezen. Moede loosheid, ziekelijkheid en heimwee dwongen hem toen, met de rest van zyn vermogen naai Oostenrijk, zyn geboorteland, terug te keeren. Hij reisde nu voor eenige groote handelshui zen en verdiende ruim zijn brood, zoodat hij het overschot van zijn fortuin voor zijn ouden dag kon bewaren. Zijn beroep dwong hem, veel op reis te gaan, maar thuis was hy een zéér ordenteiyk en aangenaam mensch. Juffrouw Mayer herin nerde zich niet, ooit een beteren huurder te hebben gehad. Hij rookte niet, hij dronk niet en kreeg nooit bezoek van dames. Trouwens, bezoeken kreeg hy heelemaai niet, want met niemand had hy omgang. Hy zette ook byna nooit den voet in een koffiehuis en was altijd beleefd, vriendelijk en rechtvaardig. Mijnheer Meller was al dikwijls een kopje thee bij haar komen drinken en kwam 's avonds menig uurtje met haar praten. Hij kon zoo interessant vertellen van zijn reizen in Brazilië, Argentinië en Chili! In den be ginne had zijn stem, die veel had geleden onder een keel-operatie, haar zenuwen wei een beetje onaangenaam geprikkeld, maar nu was zij daar aan gewoon. Trouwens, zoo heel erg was 't niet. En zyn vriendelijkheid, zijn voorkomendheid en zijn talenten maakten dat kleine gebrek dub bel goed. Voor welke firma's Meller reisde? Dat wist juffrouw Mayer niet. Den naam Anna Milden had zij nooit gehoord. Zij kon zich ook niet herinneren, dat hij ooit van een lid zyner familie gesproken had. Integendeel: hij had eens verteld, dat zijn familie uitgestorven was, zoodat hy nu alléén in de wereld stond. Eens, toen er sprake was van trouwen, liefde en jonge meisjes, zei hij, dat heel dat gedoe hem sinds lang tegenstond. In zijn jonge jaren had hy ondervonden, wat teleurgestelde liefde beteekent. Volgens zijn papieren, die Weenen aangaven als zijn geboorteplaats en Buenos-Aires als laatste verblijfplaats, was Otto Meller 39 jaar oud. Vroeg in den morgen van 15 April was hy, zooals juffrouw Mayer zei, naar Linz vertrok ken en eergisteren was hy slechts een paar uren thuis geweest. Tegen den middag was hij opnieuw vertrokken, ditmaal naar Innsbruck. Juffrouw Mayer wist niet, wanneer hy van daar zou terugkomen. Hempel schreef nog denzelfden dag aan mevrouw Von Turnwald en berichtte haar alles, wat hij te weten was gekomen. Vervolgens begaf hij zich naar de woning van Mr. Wendland op den Schottenring en maakte een begin met het onderzoek van de door den advocaat nagelaten acten. Mevrouw Von Erber bezorgde hem daarvoor een goede plaats in de privévertrekken. Hem pel kon daar ongestoord werken zoo lang hy wilde en hoe later in den avond hij arbeidde, des te liever zou 't haar zijn, want zijn tegen woordigheid gaf haar, verklaarde zij, een ge waarwording van veiligheid tegen dreigende gevaren.... Het door Silas ondernomen werk was inder daad lang niet zoo moeilyk als Mr. Ullemann had gevreesd. Want daar Hempel bijna met zekerheid kon aannemen, dat zoowel de dood van Mr. Wendland als die van Gottfried Kluge het logisch gevolg was van Ulrich Von Turn- wald's bedoeling, ongehinderd zyn erfrecht als eerstgeboren zoon te doen gelden, kon hij zich feitelijk tot het nauwkeurig onder zoek van één enkele acte bepalen. In de portefeuille, waarin geheel de briefwisseling, de afrekening en aanteekeningen, die verband hielden met Wendland's beheer van 't vermogen der familie Von Turnwald, geborgen waren, moest hy vinden wat hy zocht. Hy vleide zich met de hoop, in die portefeuille niet slechts brieven van Ulrich, welke hem omtrent zijn verderen levensloop konden inlichten, te zullen ontdekken, maar ook, en vooral, een afschrift van de uit het archief van Sperber-Eck ver dwenen acte van afstand, 't Leed geen twijfel, dat de voorzichtige en ondervindingrijke Mr- Wendland een afschrift van die acte had ge maakt, en het aan 't dossier der familie Von Turnwald toegevoegd had. Immers, onvoor ziene omstandigheden konden het origineel ver loren doen gaan. Intusschen bleek het niet zoo gemakkelijk als Hempel had gedacht, uit een hoop papie ren, waarvan sommige bijna veertig jaar oud waren, het gewichtige document op te diepen. Den eersten dag werkte hij tot laat na mid dernacht, zonder het stuk te vinden, maar dat benam hem geenszins den moed. Tegen twee uur verliet hij met behulp van de sleutels, die mevrouw Von Erber hem toevertrouwd had, zeer stil de woning van den vermoorden advo caat en ging naar huis om door een paar uren slaap nieuwe krachten te verzamelen. Den volgenden dag telegrafeerde hy aan de politie te Buenos Aires, om inlichtingen te vragen aangaande den gewezen koopman Otto Meller en den zich noemenden eigenaar van een in de provincie Entre Rios gelegen „Villa Solis", die zich uitgaf voor „Juan Andagola", Die naam was vermoedelijk valsch; bedoelde persoon heette waarschijnlijk Von Turnwald Een weinig later kwam Kobler, die in „Hotel Imperal" verbleef, rapport uitbrengen; hy had niets bijzonders te melden. Andagola en zijn vrouw hadden daags te voren hun kamers slechts voor korten tyd verlaten, om te voet inkoopen te gaan doen. Niemand was bij hen op bezoek geweest. Zij hadden ook aan niemand getelefoneerd en waren door niemand opge beld. In den loop van den namiddag ging Hempel nog eens informeeren bij juffrouw Mayer of Meller al terug was. Het antwoord op die vraag luidde ontkennend. Bij deze gelegen heid vroeg hij ook de oude dame, of er mis schien in de buurt een gemeubileerde kamer te huur was; hij had daar reeds eenigen tijd naar gezocht, want de kosten van 't verblijf in een hotel kwamen op den duur te hoog.... Wel, dat trof heerlijk! Juffrouw Mayer zelf had sinds acht dagen een kamer leeg staan, wel niet groot maar net en geriefelijk. Jammer ge noeg was die kamer aan den achterkant van 't huis gelegen.... Och, dat was voor Hempel hij had zich bij juffrouw Mayer als „Procuratiehouder Hahnmann" uitgegeven geen bezwaar. Hij ging de kamer, welke naast die van Otto Mel ler lag, bezichtigen, huurde ze onmiddellijk en nam er nog denzelfden avond zijn intrek. XVI Rond Sperber-Eck bloeit en geurt de lente. Roland, die van zyn jongensjaren af harts- tochtelyk van 't boerenbedryf heeft gehouden, wydt al de uren, die hy aan zyn rechtskun dige studiën ontstelen kan, aan die nobele pas sie en daartoe vindt hy, onder bekwame leiding, overvloedig gelegenheid op het uitgestrekte landgoed. Nog een jaar: dan zal hij officieel als beheerder van Sperber-Eck óptreden. En dan?Hij houdt sinds jaren van Lilly Lansberg en heeft alle recht om te veronder stellen, dat het meisje zijn liefde beantwoordt. Roland dacht juist daaraan, toen hy by 't vallen van den avond met zijn moeder op het terras van het kasteel zat. Mevrouw Von Turnwald, die raadde, wat er in hem omging, vroeg plotseling: Wel, Roland, waarom ben je vandaag niet naar Drobny gegaan? Ze hebben jou en Vera daar zeker verwacht. Waarschijnlijk, maar weet u, moedertje, Erich is in den laatsten tijd dikwijls zoo eigen aardig, lang niet meer zoo leuk als "vroeger. Ieder oogenblik krygen we twist over economi sche kwestie^. Hij meent waarlijk, de wysheid in pacht te hebben en spreekt, hoewel hy om zoo te zeggen, nooit aan landbouwpraktyk heeft gedaan als een professor in de agrarische wetenschappen. Hij houdt voor mij verhande lingen over dingen waarvan ik reeds als jon gen van vyftien jaar op de hoogte was. En dat kan mijn Roland niet uitstaan.... Neen, ik vind het op den duur onverdraag lijk en zoo komt het ieder oogenblik tot een scène tusschen ons. Gisteren was het weer zoo en daarom had ik vandaag geen lust om naar Drobny te gaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10