Aan Mandsjoekwo's grenzen werd hevig gevochten Pro en contra het Britsche Witboek Hei- en veenbrand in Oost-Brabant De verkiezingen in Hongarije Het nieuws van* heden LABOURCONGRES STEMT TEGEN CHAMBERLAIN BUITEN-MONGOLIÈRS VIELEN AAN 1 HEERKENS THIJSSEN Co. I Cafeteria DE VERGULDE WAGEN Leidscheplein sla"SaSke Groote porties Kleine prijzen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct- per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M£T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 31 MEI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 21811 Arabisch leider, die Engelsche voorstellen goedkeurde, is doodgeschoten Labour veroordeelt Palestina-politiek De houding van Washington Een resolutie tegen den dienst plicht wordt verworpen Tsjechische soldaten naar Polen Maisky bezoekt het Foreign Office Het Weer iiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiini| 1 COLLECTIEVE I PERSONEELSVERZEKERINGEN I Honderden hectaren aan de vlam men ten offer gevallen De begrafenis van generaal Snijders Sober militair eerbewijs op „Oud Eik en Duinen" Kransen van Koningin en ex-Keizer MARTINEZ BARRIO OP CUBA AANGEKOMEN In totaal werden 59 vliegtuigen van Russisch maaksel neergehaald Wederzijdsch protest van Tokio en Moskou Kanonneerbooten beschadigd Misbruik van vlaggen door de Chineezen Het aantal slachtoffers van den oorlog in China De regeeringspartij heeft groote winsten geboekt en be- heerscht de Kamer Donderdag vertrekken de Legionares Gegevens over Duitsche hulp aan Franco Het Condor-legioen Noord-Italië door noodweer geteisterd De dubbele moord te Haarlem Dader naar Provinciaal Zieken huis te Medemblik NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inger. mededeelingen SO cent; idem op pag één 65 cent per regel. W| contract sterk verlaagde prijzen. Voor de ktetne annonces „Omroepers" zie de rubriek JERUZALEM, 30 Mei (Reuter). Een delegatie der Verdedigingspartij, onder leiding van Rag heb Bey Nasja Sjibi, heeft een bezoek gebracht aan den hoogen commissaris en hem op de hoogte gesteld van het gisteren genomen be sluit, het Britsche Witboek te aanvaarden als basis van onderhandeling. Verder wordt berioht, dat Khalil Sjahin, een der Arabische leiders, die gisteren heeft deelgenomen aan de bijeenkomst der Ver dedigingspartij, waarin dit besluit werd ge nomen, gisteravond in zijn huis te Bethle hem is doodgeschoten. Volgens Havas heeft, naar aanleiding van den aanslag in een bioscooptheater de militaire commandant van Jeruzalem bepaald, dat de vier groote Joodsche bioscooptheaters te Jeru zalem tot nader order gesloten zullen blijven. Een symphonieconcert, dat Donderdag zou worden gegeven is verboden, terwijl de koffie huizen iederen dag te 20 uur moeten sluiten. Naar Havas uit Londen meldt, heeft de con ferentie der Britsche Arbeiderspartij met vrij wel algemeene stemmen een motie aangeno men, waarin de Palestijnsche politiek der re geering, zooals die in het Witboek uiteengezet is, wordt verworpen Omtrent de houding der regeering te Wash ington bericht Havas het volgende: Daar verscheiden leden van het Congres ge vraagd hadden welke opvatting de Amerikaan sche regeering heeft ten aanzien van het Wit' boek der Engelsche regeering inzake Palestina heeft Cordell Huil hun brieven gezonden, waar in hy de verzekering geeft, dat de regeering haar rechten handhaaft ten aanzien van iedere wijziging in de bepalingen van het Britsche mandaat. De Engelsche regeering is op de hoogte gehouden van de Amerikaansche opvat ting over deze kwestie. Overigens verwijst Hull in zijn brief naar de verklaring der Amerikaansche regeering van 14 October 1938. waarin hij doet uitkomen, dat de conventie inzake Palestina tusschen Ame rika en Engeland uit het jaar 1934 aan Amerika hiet de bevoegdheid geeft zich te verzetten tegen wijziging der mandaatsbepalingen. De re geering der Vereenigde Staten kan echter wei geren de geldigheid te erkennen van de toe passing van wijzigingen op de Amerikaansche belangen. SOUTHPORT, 30 Mei (Havas). De confe rentie van de Labourparty die hier op tweeden Pinksterdag werd geopend, heeft met 2.363.000 Stemmen tegen 55.000 een resolutie aangeno men, waarbij de buitenlandsche politiek van de regeering-Chamberlain wordt veroordeeld. Ook komt daarin de ongerustheid van een deel van de partij tot uitdrukking over het Voortdurende uitstellen van het tot stand ko- taen van een gemeenschappelijk verdedigings verdrag tusschen Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Verder wordt verlangd dat een „werkelijke Volkenbond" zal worden opgericht. De conferentie verwierp met 1.670.000 tegen 286.000 stemmen een resolutie, waarbij iedere Vorm van dienstplicht van de hand werd ge- Wezen. Verder werd het rapport van het bestuur, dat tot uitsluiting van Sir Stafford Crippscon- ciudéert, aangenomen met 2.100.000 tegen 402.000 mandaten. Naar Reuter uit Londen bericht, hebben Staf ford Cripps en vier andere uitgestooten leden Van de Arbeiderspartij om weder toelating ver- Zocht. Zij zijn bereid, de verplichtingen op zich te nemen, welke voor alle leden der partij eelden. WARSCHAU, 30 Mei. (Havas) Meer dan 1000 Tsjechische officieren en manschappen zijn in Ge afgeloopen veertien dagen naar Polen uit geweken. Het zijn voor het meerendeel vliegers. 3ie zich naar Engeland denken te begeven. XX5NDEN, 30 Mei. (Havas) De Russische Ambassadeur Maisky heeft vanochtend op net foreign Office een onderhoud gehad met sir Lancelot Oliphant, die Cadogan verving. Lord Halifax, die zich in Yorkshire bevindt, zal eerst °Ver enkele dagen te Londen terugkeeren. 1 VOOR HET NOORDEN: 1 Tijdelijk zwaar bewolkt of betrokken, Ëj overwegend droog, weinig verandering in S temperatuur, zwakke tot matige Noorde- ljjke tot Oostelijke wind. - 1 VOOR HET ZUIDEN: E Meest licht bewolkt, droog weer, iets warmer, matige Noordelijke tot Oostelijke wind. i1111111111111111111111i I nII1111111111111111n 11111111111<11111111111 ASSURANTIEBEZORGERS 1 i GEVEN U GRATIS ADVIES VOOR DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 üiiiiii urn Minimin mi iiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiii minim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiü Dinsdagmiddag twee uur is in de heide, 500 meter uit den provincialen weg Asten- Meyel, brand ontstaan. Door de groote droogte plantte het vuur zich snel voort, zoodat ook het veen van de Peel werd aangetast. Honderden hectaren heide en veen zijn aan de vlammen ten offer gevallen. Veel turf van particulieren en van de maatschappij „Griendsveen" werd door brand vernield. Met vereende krachten, waarbij ook mannen uit de werkverschaffing meehielpen, wist men de vlammen te dooven. Niettemin blijft het smeulen, zoodat waakzaamheid geboden blijft. In het geteisterde gebied staan geen huizen. Hoewel in overeenstemming met den wensch van den overledene de begrafenis van generaal Snijders zal plaats vinden zonder militair eerbetoon tijdens het over brengen van het stoffelijk overschot naar de begraafplaats, sluit dit het brengen van een laatste eerbewijs door den troep op de begraafplaats niet uit. Mitsdien zullen op de begraafplaats Oud Eik en Duinen door een bataljon Grenadiers met vaandel en een bataljon Jagers met vaandel, zoomede door de koninklijke militaire kapel, eerbewijzen worden gebracht. Het bataljon Grenadiers vormt een eerewacht met vaandel, waarbij de regimentscommandant langs den toegangsweg tot de aula aan de voorzijde eere- posten plaatst. Het bataljon Jagers vormt een eerewacht met vaandel, waarbij de regiments commandant aan de achterzijde van de aula langs den weg naar het graf eereposten plaatst. De garnizoenscommandant zal aan den in gang van de begraafplaats aanwezig zijn, de gouverneur der Residentie aan den ingang van de aula. i H. M. de Koningin heeft Dinsdagnamiddag door een ordonnans-officier een krans doen neerleggen bij de baar met het stoffelijk over schot van generaal Snijders. Ook de Duitsche ex-Keizer heeft een krans doen toekomen. Het bezoek van 't Engelsche Koningspaar aan Canada. De Koning en Koningin bij het Parlementsgebouw in Ottawa HAVANNA, 30 Mei. (Havas). De vroegere president van de Spaansche Cortes, Martinez Barrio, is komend van Frankrijk hier aange komen. TOKIO, 30 Mei (Domei) Uit Mandsjoe- kwo werden berichten ontvangen over ernsti ge incidenten aan de grens met Buiten- Mongolië. Zij vonden plaats in de buurt van het Boeir-meer en worden door de Japan- sche pers van zoodanig belang geacht, dat men ze vergelijkt met den slag bij Tsjang Koeïeng. De minister van Oorlog, generaal Itagaki, en de minister van Buitenlandsche Zaken. Arita, hebben in den vandaag gehouden mi nisterraad in bijzijn van de règeeringsadvi- seurs verslag uitgebracht over de gebeurte nissen. De hierover ontvangen bijzon derheden maken het mogelijk de inci denten thans nauwkeurig te reconstrueeren. Zondag om negen uur zijn in de buurt van het Boeir-meer vijf Russische jachtvliegtuigen van het type I 16 over de grens gekomen. Japansche vliegers bonden den strijd aan in een zandstorm. De aanvallende vliegtuigen werden neergehaald. Om tien uur kwamen twintig andere Russische toestellen boven het district Nohonhan. Hiervan werden'negen omlaag geschoten. Tegen het middaguur overweldigden 100C Rus sische en 309 Mongoolsche ruiters, voorafgegaan door tien tanks en gesteund door tien vuurmon den, Mandsjoerijsch gebied. Zeventig Russische vliegtuigen namen aan deze actie deel. Ondanks deze krachtsontplooiing werdén de overweldigers met zware verliezen afgeslagen. De strijdkrach ten van Mandsjoekwo en Japan lieten ben ta melijk ver oprukken op het gebied van Mand sjoekwo en vielen toen op twee flanken aan. Ter zelfder tijd leverde de Japansche luchtmacht slag met de vijandige luchtstrijdkrachten. Meer dan dertig Russische vliegtuigen werden neerge schoten Volgens Havas deelde het ministerie van Oor log te Tokio mede, dat het leger van Buiten- Mongolië bij de gevechten aan de Mandsjoerij- ehe grens 200 dooden, 2 tanks en 2 machinege weren heeft achtergelaten. Domei meldt verder nog dat bij de incidenten twee Mandsjoerijsche kanonneerbooten op de Oessoeri-rivier ernstig werden beschadigd. Zon dag j.l. werden 42 vliegtuigen van Buiten-Mon- golië door Japansche vliegers neergehaald. In de laatste tien dagen zijn bij luchtgevechten 59 Mongoolsche vliegtuigen omlaag geschoten, ter wijl de Japanners slechts één toestel verloren. Volgens een persbericht van de grens van Buiten-Mongolië waren na de nederlaag, welke zij Zondag hebben geleden, geen Mongoolsche of Russische militairen meer te zien bij No honhan. Het was er Maandag volkomen kalm. Ook was geen enkel vliegtuig van Buiten-Mon golen of Russen in de buurt te bekennen. Aangezien is komen vast te staan, aldus Domei, dat alle Mongoolsche vliegtuigen door Russische officieren werden bestuurd, heeft de Japansche ambassadeur Togo krachtig bij de regeering te Moskou geprotesteerd. De volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken der Sovjet-Unie Molotof heeft een tegen- protest ingediend bij Togo, die dit echter van de hand wees. Militaire kringen te Tokio verkla ren dat het jongste grensincident niet door Buiten-Mongolië zelf is veroorzaakt, doch door de Sovjet-Unie is aangesticht. Dit wordt aange toond door het feit, dat de luchtmacht van Buiten-Mongolië en dé gemechaniseerde eenhe den bemand waren door Russen. ffl SSala De Britsche vloot heeft dezer dagen schietoefeningen en oefeningen in het afweren van duikbootaanvallen gehouden. De „Repulse" vuurt een salvo af SJANGHAI, 30 Mei. (Reuter) De woordvoer der der Japanners heeft verklaard, dat stappen zijn ondernomen tegen het misbruiken van Britsche en Fransche vlaggen door Chineesche strijdkrachten. De Japansche vertegenwoordi gers hebben zich daarvoor gewend tot de am bassades van Engeland en Frankrijk. Binnen kort zullen ook stappen worden gedaan bij de Vereenigde Staten en Nederland. Spreker onthulde dat de Fransche ambassa deur formeel heeft geprotesteerd tegen het Ja pansche optreden bij het aanhouden en aan boord gaan van het stoomschip Aramis. Hij herhaalde dat de Japanners aan boord van ieder schip, dat zij als verdacht zouden beschou wen, een onderzoek zouden instellen, ongeacht de grootte van het schip. Volgens Chineesche militaire autoriteiten te Tsjoengking hebben de Japanners bij de krijgs bedrijven in China tot nu toe in het geheel 870.000 dooden en gewonden te betreuren. In een te Tokio uitgegeven communiqué wordt het totaal aantal dooden en gewonden der Chi neezen geschat op 2.300.000. Daarbij zijn meer dan 900.000 dooden, terwijl het aantal der doo den die aan Japansche zijde gevallen zijn, op 60.000 wordt gesteld. BOEDAPEST, 30 Mei. (Havas) Vanmid dag te kwart over vier zijn de resultaten van de verkiezingen voor het Hongaarsche parlement bekend gemaakt De uitslag is als volgt: Regeeringspartij 180 zetels (130 zetels in de ontbonden Kamer) Christelijke Partij 3 zetels. Agrariërs 14 zetels (31 zetels in de ont bonden Kamer). Pijlkruisen (Hubay) 28 zetels. Nat. Soc. (Palfy) 4 zetels. Nationaal Front 4 zetels. Christ. Nat. Front 3 zetels. Soc. Dem. 5 zetels (11 zetels in de ont bonden Kamer). Liberalen (Rassay) 5 zetels (10 zetels in de ontbonden Kamer). Onafhankelijken 6 zetels. Wil des volks 1 zetel In de ontbonden Kamer hadden de recht- sche groepen te zamen 23 zetels, de pijlkruisen en andere nationaal-socialisten 6 en het gema tigde centrum 44. In de nieuwe Kamer, welke 10 Juni bijeen zal komen, beschikt de regeering over een meer derheid van 199 stemmen tegen een eventueele oppositie van 61. CADIZ, 30 Mei. (Havas). Het vertrek der Ita- liaansche vrijwilligers is thans definitief vastge steld op den nacht van 31 Mei op 1 Juni. De troepen zullen met acht schepen naar hun land terug worden gebracht. Naar Reuter uit Burgos bericht, zal Serrano Suner, de zwager van Franco en minister van Binnenlandsche Zaken in diens regeering, als vertegenwoordiger van Franco de Italiaansche legioensoldaten vergezellen, wanneer de Itali aansche transportschepen Donderdag uit Cadiz zullen vertrekken. In afwachting van hun in scheping zfjn thans 22.000 Italianen in de buurt van Cadiz geconcentreerd. Het Duitsche militaire weekblad „Die Wehr- macht" wijdt een bijzonder nummer aan de acti viteit van het Condorlegioen in Spanje. Dit is voor den eersten keer, dat van officieele zijde bijzonderheden daarover worden gepubliceerd. De generaal van de luchtmacht, Sperrle, deelt mede, dat 6500 vrijwilligers begin November 1936 te Cadiz zijn aangekomen. Zij werden naar Sevilla gebracht, waar vliegtuigen en luchtdoel artillerie waren. Snel werd een gevechtsgroep van drie escadrilles gevormd. Verder deelt ge neraal Sperrle mede dat Duitsche vliegtuigen in enkele dagen 5000 Marokkanen en manschap pen van het vreemdelingen-legioen uit Afrika naar Spanje hebben overgebracht. De kolonel van den generalen staf, Von Funck, geeft bijzonderheden over het deelnemen van een pantsercorps en van een instructiecorps aan den oorlog. Dit instructiecorps stond onder lei ding van een Duitschen kolonel. In September 1936 werd besloten dat het Duitsche leger aou deelnemen aan den burgeroorlog in Spanje, en onmiddellijk werd een pantsercorps naar Spanje gezonden. Op wensch van Franco zelf nam dit corps als zelfstandige Duitsche afdeeling aan den strijd deel. In het begin van 1937 vroeg de Spaansche le gerleiding of de Duitschers de jonge Spaansche officieren wilden opleiden. Hierop werd een wijd vertakte opleidingsorganisatie in het leven ge roepen, waar eerst de leiders van de infanterie en vervolgens van de overige wapens werden opgeleid. De Duitsche instructeurs kregen hierbij een waardevolle hulp van de Duitschers in Spanje, voor een groot deel oudstrijders, die veel bijdroegen door hun kennis van taal en volk. Naar schatting van kolonel Funck hebben 56.000 Spanjaarden van deze Duitsche opleiding gepro fiteerd. Verder publiceert het blad een facsimile van een brief, dien Franco aan de redactie heeft gezonden en waarin hij schrijft: „Het Spaansche leger brengt hulde aan den moed en de disci pline van de Duitsche kameraden, welke be lichaamd zijn in hen, die op Spaanschen bodem zijn gevallen." Tenslotte wordt onder leiding van Karl Ritter een film opgenomen van het Condor-legioen, welke tot titel zal dragen „Duitsche vrijwilligers in Spanje, een strijd tegen den wereld-vijand." Karl Ritter heeft in Spanje deelen van het of fensief van Franco gefilmd. Het slot van de film zal zijn de overwinningsparade te Madrid en het binnentrekken van het Condorlegioen in Berlijn. MILAAN, 30 Mei. (D.N.B.) Pinkster-Maan dag is geheel Ïtoord-Italië geteisterd door zwaar weder. In Chjoggia werden 14 zeilschepen door den storm overvallen. Een der vaartuigen werd tegen de pier geslingerd en zonk. Vijf leden der bemanning verdronken. Een andere boot werd op het strand geworpen; van de bemanning ontbreekt elk spoor. Nog twaalf andere vaar tuigen zijn gestrand, doch de bemanningen wis ten zich in veiligheid te brengen. Onze leuze is: uitsluitend prima kwaliteiten, smakelijk toebereid De Hongaarsche verkiezingen brachten belangrijke winst voor .de regeerings partij. Ernstige incidenten worden gemeld van de grens tusschen Mandsjoekwo en Bui ten-Mongolië. De conferentie der Labour-party neemt met groote meerderheid een resolutie tegen de politiek van Chamberlain aan- Nieuwe secretaris benoemd van den R. K. Metaalbewerkersbond. Bezoek van Rijnlandsche autoriteiten aan ons land? Voortgezette vacantiecursus van den R. K. Cursus voor de Hoofdacte. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wijziging van de Indische be grooting 1939. Wetso'ntwerp ingediend tot regeling van den invoer van steenkool. De dubbele moord te Haarlem; dader naar het Provinciaal Ziekenhuis te Me- demblik. Groote hei- en veenbrand in Oost-Bra bant. De sportvliegers Rous en Heymans in Nederland terug gekeerd. O Junimaand We treden morgen de Junimaand in, de maand toegevnjd aan het H. Hart. Het Goddelijk Hart is een voorwerp van onze bijzondere aanbidóing om dat het Hart symbool der liefde is. Het hart van Christus is het hart Gods en in 't hart van Christus is de liefde van een God. Dus onmetelijk en oneindig, eeuwig en onsterfelijk. De Junimaand is aldus de maand der liefde in haar hoogste volmaaktheid. Was de Mei de maand der Goddelijke Moeder en haar liefde voor hare kinderen, de maand Juni >.s de maand der Goddelijke liefde zelf. We hebben aan deze Goddedjke offervaardige liefde de Junimaand gewijd en deze tijd is er ons daarom te liever om. Waar het H. Hart ver eerd wordt dauwt Gods zegen neer. In onze huiskamers, in onze werkplaat sen, in onze vergaderlokalen, overal is thans een afbeelding van Jezus' Goddelijk Hart geïntroniseerd. Op wel zeer bijzondere wijze aanbidden, eeren, glorifieeren we het Eucharistische Hart van Jezus, verborgen in brood en wijn: God-met-ons. Junimaand: de maand van zon en warmte, de maand van Gods liefdevol Hart De man, die in den nacht van Zondag 21 op Maandag 22 Mei in zijn woning aan de Ca- ninefatenstraat te Haarlem zijn vrouw en kind van het leven beroofde, en in het St. Elisa beth's Gasthuis aldaar ter verpleging was op genomen, is naar het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik overgebracht. Stand op Woensdag 1 uur v-m.: 771.5 Vorige stand: 771.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1