en D.E. in de pijp! DOUWE EGBERTS Prins Paul van Joego-Slavië bezoekt Berlijn Belgrado in een moeilijke positie BIJ DEN DOOD VAN EEN VRIJDENKER De hengel in de hand Onder zwaren druk van de as DADEN. BERLIJN VERWACHT PRIfISPAUL OCEAAN" BEGRAFENIS GENERAAL SNIJDERS Buitenlandsch Overzicht Kerkelijk Leven WOENSDAG 31 MEI 1939 Ncderlandsche Stoomvaart Mij. rr AMSTERDAM NEDERLANDSCH-INDIE Poolsch antwoord over incident te Kalthof „Indien de Senaat oprecht verlangt Onderwijsvraag stukken van dezen tijd Geen nieuws van de „Baby Clipper" Eervolle loopbaan van „luitenant" Colijn Voor 40 jaren eerste bestuurder van Tapatoean NA DE TIMOR-RAMP Deelneming van H. M. de Koningin D.E. tabak geeft „Wolken van genot" FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK sijn ideale pijnver drijvers MIJNHARDT door de typische hartvorm gemakkelijk in te nemen. Regeering kocht weer lammeren 1700 dieren te Texel uit de markt genomen Na een voorspoedige retourvlucht uit Ned. Indïè zijn de heide sportvliegers Rous middenen Hcymans Dinsdagavond behouden op Schiphol geland, waar zij door familieleden hartelijk verwelkomd werden Pater P. van Hoof t Aan boord van de „Johan de Witt" overleden Bidweg voor den vrede Grootsche manifestatie te Maastricht 65 JAAR PRIESTER Em. Pastoor N. Crefcoeur te Vught jubileert Het meest beslissende moment in 'smenschen leven is dat van den dood. Onmiddellijk na het schei den van de ziel van het lichaam voltrekt zich Gods bijzonder oordeel. Dan wordt het goede, wat de mensch tijdens zijn leven heeft verricht, tegen het kwade afgewogen en de rekening der gerech tigheid door de alwetende goddelijke rechtvaardigheid opgemaakt en afge sloten, onverbiddelijk en onverander lijk in alle eeuwigheid. Voor berouw, boetvaardigheid en herstel is dan de tijd voorbij. De barmhartigheid en ge- nadenrijke lankmoedigheid Gods hebben uitgepleit en de Goddelijke Rechter velt het vonnis, waarop geen beroep meer mogelijk is. Schrikwekkende ge dachten voor hen, die in vijandschap met God leven en Zijn goedertieren heid en liefde miskennen, maar heilzame gedachten voor hen, die, ook al hebben zij uit zwakheid vele misslagen begaan, eerlijk en met telkens hernieuwden wil gestreefd hebben het goede te doen en het kwade te laten. Zooals gij geleefd hebt, zoo ook zult gij sterven. De waarheid van dit waarschuwend woord schijnt bewaarheid bij het afsterven van Jan Hoving, den voorzitter van de vrij- denkersvereeniging „De Dageraad", die op 62-jarigen leeftijd te Halfweg over leed. „Schijnt", want geen mensch kan weten, wat Gods genade in onbegrijpe lijke goedheid en barmhartigheid nog uitwerkt in den stervenden mensch tot op het allerlaatste oogenblik. De heer Hoving was mandenmaker en rietvlechter van zijn stiel, maar hij heeft in ons Christelijk land een treurige vermaardheid verworven als een der meest actieve en fanatieke voormannen van de in het dogma der Godloochening gevangen vrijdenkerij. De invloeden van Domela Nieuwenhuis, het historisch materialisme en Multa- tuli, die ook den geest van den jongen Wibaut eenmaal vergiftigd heeft, hebben van dezen eenvoudigen, zeker sociaal voelenden, ongeletterden arbeider een gevaarlijken half-intellectueel gemaakt, die heel zijn leven besteedde aan den strijd tegen God, wiens bestaan hij ont kende. In tal van geschriften en rede voeringen, maar vooral in het blad „De Vrijdenker", dat door hem werd opge- richt en geredigeerd, is hij tegen God en godsdienst ten velde getrokken met een heftigheid, welke Goddank niet enkel instemming vond, maar ook ge- zegend verzet wekte. Hij was de beramer en leider van de beruchte Dageraads- invasie in Limburg, een veldtocht, welke dank zij de prachtige houding van de Katholieke Limburgers mislukte, in een éclatant, beschamend échec. Het vorig jaar nog vertegenwoordigde de heer Ho ving op het Godloozen-congres te Lon den, waartegen ondanks de aanwezig heid van Sovjet-agenten de Britsche minister van Binnenlandsche Zaken geen maatregelen durfde nemen, de Nederlandsche vrijdenkers. Voorwaar, een droeve staat van dienst. De heillooze actie van den heer Hoving en zijn vrijdenkers beweging was en is een schandevlek in het leven van ons land, en allen, die in God gelooven, moeten eendrachtig de handen ineenslaan om te bewerken dat zij wetmatig wordt uitgewischt. De Ka tholieke actie „Voor God" heeft dien goeden strijd aangebonden in een wei- georganiseerd tegenoffensief, dat zich niet slechte concentreert op de godloos heid, maar ook op haar natuurnoodza kelijke uitvloeisels als het tegennatuur lijke neo-Malthusianisme en plat-mate- rialistische bolsjewisme. Laten wij bij de groeve van hem, die in waanwijsheid de goddelijke Almacht en Wijsheid zocht te ontkennen, ons voornemen hernieuwen om het Christelijk erfdeel onzer vaderen te verdedigen tegen alle aanvallen van welken kant die ook mogen komen. Maar laten wij tevens niet vergeten een gebed om ontferming te storten voor hem, die de troostelooze, geestelijke duisternis der godloochening een dageraad noemde, opdat ook voor hem de dageraad van het eeuwige licht door Gods eindelooze goed heid moge opengaan. BERLIJN, 31 Mei. De Duitsche hoofdstad is in afwachting van het bezoek van prins-regent Paul van Joego-Slavië, die Donderdagmiddag half vier in Berlijn wordt verwacht. Aan dit officieele bezoek wordt in Duitsche kringen groote waarde gehecht. Prins Paul is Dinsdagavond om 9.30 uur uit Belgrado vertrokken, vergezeld van zijn gema lin, prinses Olga, en den Joego-Slavischen mi nister van Buitenlandsche Zaken, dr. Markowitsj. De hooge «bezoekers worden hedenavond om 8 uur aan de Duitsche grens verwacht, waar zij door tal van hooge autoriteiten worden verwel komd. Met een specialen trein reizen zij door naar Berlijn. Zij zullen hun intrek nemen in het kasteel Bellevue. Vrijdag wordt een parade ge houden, des avonds wordt in de staatsopera „Die Meistersinger von Niirnberg" opgevoerd. Zater dag biedt de minister van Buitenlandsche Za ken von Ribbentrop te Potsdam een lunch aan, des middags worden de prins en de prinses door minister Goebbels ontvangen, het diner wordt weer aangeboden door von Ribbentrop. Zondag is het prinselijk echtpaar de gast van generaal-veldmaarschalk Garing, Van Maandag tot Donderdag blijven de prinsen als particuliere gasten van Göring te Eberswalde. Des avonds keeren zij naar Belgrado terug. Vele Joego-Sla- Geregelde Vracht- en Passagicrsdienst naar en van Agenten MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ., N.V. AMSTERDAM ROTTERDAM vische journalisten vegrezellen prins Paul op zijn bezoek aan Berlijn. De „Diplomatisch-politische Korrespondenz" ziet in het bezoek van prins Paul „een bewijs, dat de Joego-Slavische politiek in den chaos, veroorzaakt door de Engelsche vredesfrontver- warring, haar zelfstandigheid heeft behouden. Joego-Slavië wil zich alleen door zijn eigen be langen laten leiden De verhouding tusschen Duitschland en Joego-Slavië staat al langen tijd in het teeken van vertrouwen en oprechte vriendschap. Duitschland beschouwt de nieuwe nabuurschap als een gelegenheid om de goede betrekkingen, juist op ecoilbmisch gebied, nog meer te versterken." DAnzig, 30 Mei. (D.N.B.iDe diplomatieke vertegenwoordiger van Polen te Danzig, minis ter Chodacki, heeft het antwoord van de Pool- sche regeering op de nota van den Senaat in zake het incident te Kalthof overhandigd. De Poolsche regeering stelt de Danzigsche autoriteiten voor de gebeurtenissen te Kalthof verantwoordelijk. O.a. wordt £et slechts natuur lijk geacht, dat de Poolsche bambten, die zich naar Kalthof begaven, zich van wapens had den voorzien. De Poolsche •"igeering is van oor deel dat de Poolsche bambten niet van nalatig heid beschuldigd kunnen worden en zij kan niet toelaten dat de Senaat eischen stelt ten aan zien van een ontslag dezer beambten. In de nota, die de Poolsche commissaris den Senaat van Danzig heeft overhandigd, wordt ge zegd: 1 „Indien de Senaat oprecht verlangt een einde te maken aan den gespannen toestand in de vrije stad, is de commissaris bereid tot het bespreken van de maatregelen, die een gezonde sfeer kunnen herstelllen en kun nen leiden tot normale omstandigheden, waarin de ambtenaren hun plichten kunnen vervullen en tot verbetering der betrekkin gen tusschen de Poolsche ambtenaren en die van de vrije stad." Nadat de eerite dag van den R.K. va- cantiecursus „Onderwijsvraagstukken van dezen tijd" gewijd was geweest aan de grondslagen en aan den weg naar een her vorming van het lager onderwijs, opende drs. D. G. G. vaa Ringelestein, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te 's Graven- hage, den tweeden cursusdag met een in leiding over „Voorbeelden van onderwijs vernieuwing": Spr. uitte zijn waardeering voor hetgeen door de sprekers van den eersten dag naar voren was gebracht, doch achtte de wijze, waarop de heer L. Welling in de rijksinspectie Groningen zijn stem adviseerend en bemiddelend over brengt op alle scholen, niet van gevaren ont bloot, omdat zij een stap in de richting van een zekere staatspaedagogiek'beteekent. Een der eerste voorwaarden om tot onderwijs vernieuwing te komen is een reductie van de getalsterkte der klassen, doch ook zonder dat kunnen reeds nu eenvoudige vernieuwingen worden doorgevoerd. Als voorbeeld van een nieuwe methode noemde spr. een verhandeling over de koe, zooals deze bij het onderwijs ge bruik wordt in den kop van Noordholland en welke als voorbeeld kan dienen voor andere verhandelingen. Spr. verklaarde er zich een voorstander van om de kinderen reeds van de derde klas af op stelletjes te laten maken en kon zich niet voorstellen, dat dit tengevolge van aanvanke lijke slordigheid van ongunstigen invloed zou zi.'n op de stijlvorming, zooals van verschil lende zijden wordt beweerd. Bij een in Den Haag genomen proef bleken meer dan de helft van de kinderen in de derde klas bij het maken van een eerste opstelletje de voorkeur te ge ven aan hun eigen gedachten en de verhaaltjes, die door den inspecteur werden verteld, vol komen te negeeren. De verhaalvorm werd echter overgenomen door ongeveer 75 pCt. der kin deren. Op gelijke wijze kan men de kinderen laten ontwikkelen, wat in henzelf gestructueera wordt in het vrije teekenonderwijs. De arbeids vreugde, die de leerlingen ontwikkelen, wanneer zij zelf iets mogen voortbrengen, is enorm. Spr. haalde een voorbeeld aan van het toepassen van de moderne richting in het teekenonderwijs bij het handwerkonderwij.s. Een door zusters geleide meisjesschool slaagde er in het programma van de achtste klas der lagere school te verrijken, met warenkennis, keken en huishouden, onder het motto „5 uur natuurkundeles", waarbij gebruik werd ge maakt van de mogelijkheid om „sommige vak ken om te buigen in practische richting." Zelfs is er een lagere school, die zonder in conflict te komen met de rijksinspectie, opleidt tot het diploma costumière. De scholen zijn gevestigd in plaatsen, met een betrekkelijk arme bevol-" king, waar overigens geen vakonderwijs kan worden gegeven. Ook op het gebied van de lichamelijke op voeding zal men zoover moeten gaan als in overeenstemming met de geestelijke overheid mogelijk is. In Den Haag wordt door vele ka tholieke jongens- en meisjesscholen deelgeno men aan het gemeentelijk zwemonderricht en aan het spel in de open lucht. Spr. wilde waarschuwen tegen het overdreven gebruik maken van testen om de schooljeugd op daar vorming te onderzoeken. Cijfers too- nen aan, dat deze onderzoeken tot zeer uiteen- loopende resultaten leiden. De uiterste voor zichtigheid is daarom geboden. Ten aanzien van wil en doorzettingsvermogen, die zich niet laten meten, kunnen testen geen enkel resultaat op leveren. Spr. wees op de ongewenschtheid om aan de hand van testen de leerlingen te selec- teeren, en om de begaafden in aparte scholen te verzamelen. Spr. besloot met de opmerking: Laten we alles onderzoeken en het goede be houden. De middagzitting was gewijd aan de nieuwe school in België, waarover prof. dr. J. Vlerick. hoogleeraar aan de R.K. universiteit te Leuven een inleiding hield. (Vervolg Pag. 1) Bij de teraardebestelling van generaal Snij ders te Den Haag bevonden zich onder de zeer talrijke aanwezigen op de begraafplaats o.m. de particuliere secretaris van H. M. de Konin gin, C. S. Sixma baron van Heemstra, de gep. generaal-majoor A. G. Sickinghe, eerste ka merheer van de Koningin, F. M. L. baron vap Geen, kamerheer i. b. d., oud-particulier secre taris van de Koningin, kanselier der Neder landsche ridderorden: de ministers J. A. N. Pa- tijn, minister van Buitenlandsche Zaken, dr. J. J. C. van Dijk, minister van Defensie, mr. C. M. J. F. Goseling, minister van Justitie; Ch. J. I. M. Wel ter, minister van Koloniën; mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, minister van Wa terstaat en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voorts de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer der Staten-Generaal, mr. W. L. ba ron de Vos van steenwijk en mr. J. van Schaik; de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer,' de heer R. Zuyderhoff; staatsraad vice-admi- raal J. J. Rambonnet; vice-admiraal A. Vos, oudste actief vlagofficier; vice-admiraal J. T. Fürstner, chef van den marinestaf; luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, gouverneur van de Residentie; vele hooge leger-autoriteiten; mr. J. F. van Royen, algemeen secretaris en waarn. directeur-generaal van de P. T. T., een deputatie van de zeemacht; E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhui- zen, dienstdoend grootmeester van H. K. H. Prinses Juliana en kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard; de oud-ministers jhr. mr. D. J. de Geer en mr. L. N. Deckers, alsmede de oud minister J. M. J. H. Lambooy, burgemeester van Hilversum; de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst, als vertegenwoordiger van de luchtvaart; de Belgische militaire attaché kolonel P. J. Die- penrykx; de -Fransche militaire attaché, com mandant graaf J. de Mascureau en de adjunct attaché kapitein R. Trutat; een deputatie van den Kon. Bond van Ridders M. W. O., bene den den rang van officier; de hoofdaalmoeze nier kolonel mgr. J. J. J. Noordman en de oud hoofdaalmoezenier, kolonel mgr. Evers. CLARKSBURG (West-Virginia) 31 Mei (Reuter) De ouders van den 27-jarigen Oceaan-vlieger Tom Smith zijn den geheelen nacht opgebleven, in de hoop, over de radio of door de telefoon het bericht te ontvangen, dat hun zoon in veiligheid was. Zij hebben geenszins de hoop opgegeven en Smith's moeder heeft het telegram, dat zij di rect nadat haar zoon was opgestegen, heeft op gesteld, nog gereed liggen. Het luidt: „Geluk - gewenscht Tommy. Kom alsjeblieft om mijnentwille per boot terug." KOETARADJA, 31 Mei. (Aneta) 3 Juli her denkt de onderaf deeling Tapatoean van de af- öeeling Westkust van Atjeh (Meulaboh) het feit, dat 40 jaar geleden hier het bestuur werd ge vestigd. De eerste, die het civiele en militaire bestuur daar aanvaardde, was luitenant H. Colijn, thans minister van Staat, nyAter van Algemeene Za ken. w Het journal van luitenant Colijn begint dien dag als volgt: „Vergezeld van het detachement voor de bezetting van Tapatoean bestemd, kwam verslaggever aldaar hedenmorgen ter reede aan. Datoeq Radja Achmat en Datoeq Besar wer den aan boord van de „Albatros" door mij ont vangen, ter bespreking van enkele zaken met de oprichting van den post verband houdende." BUITENZORG, 31 Mei (Aneta) Ingevolge opdracht van H. M. de Koningin is aan den resident van Timor en onderhoorigheden ver zocht Harer Majesteits deelneming te willen overbrengen aan de door den watersnood ge teisterde bevolking van Timor. Bij het visschen rookt men natuurlijk een pijp tabak. Want een pijp stemt zoo rustig en is zoo gemoedelijk. In dezen bewogen tijd, al een reden op zichzelf om pijprooker te worden. Denkt er daarbij aan: Gutoj2$ Begin October 1934. Er heerscht een optimis tische stemming aan den Quai d'Orsay, want de politiek van den grijzen minister van Buiten landsche Zaken in het kabinet-Doumergue Barthou schijnt met succes bekroond te worden. Hij had al zijn krachten ingespannen om tot een betere verstandhouding met Italië te komen. Om dit te bereiken, was echter in de eerste plaats noodig dat aan de vijandschap tusschen Italië en Joego-Slavië, dat als lid der Kleine Entente tevens Frankrijks bondgenoot was, een einde kwam, Belgrado was bereid op Barthou's voorstellen in te gaan. Den 9en October kwam koning Alexander van Joego-Slavië zelf naar Frankrijk om met de Fransche regeeringsauto- riteiten besprekingen hierover te voeren. Men weet, wat er gebeurde, toen de vorst te Mar seille voet aan land zette; een Kroatische ter rorist vermoordde Alexander en Barthou. Aan vankelijk scheen de mogelijkheid van een ver gelijk ernstig geschokt, doch Barthou's opvol ger Laval wist de goede betrekkingen met Joego- Slavië te handhaven en een overeenkomst mee Italië kwiam tot stand. Waartoe diende destijds Frankrijks groote diplomatieke activiteit? Zij had geen ander doel dan Duitschland in te toornen. 1 Juni 1939. Prins-Regent Paul van Joego- Slavië, die het regentschap waarneemt voor Alexander's zoon, Peter II, die nog minderjarig is, en Ajn gemalin prinses Olga brengen op uit- noodiging van den Führer met den minister van Buitenlandsche Zaken Cincar-Markowits' een officieel bezoek aan Berlijn om met de po litieke leiders van het Derde Rijk besprekingen te voeren over kwesties, welke op de gemeen schappelijke politiek van Duitschland en Joego- Slavië betrekking hebben. Er is in Europa veel veranderd in de jaren Bij apoth. en drogisten, 12 st. 50 ct. 6 st. 30 ct. Dinsdag is te Den Burg op Texel de derde groote lammerenmarkt gehouden. Deze markt kenmerkte zich door een grooten aanvoer; er waren n.l, 5838 beesten, tegen het vorige jaar 5422. I)e prijzen liepen vanaf ƒ3.75 tot 7.75 voor de allerbeste. De handel was eerst erg stug, hetgeen veroorzaakt werd door een te grooten aanvoer en een schaarschte aan gras, door de aanhoudende droogte. De gemiddelde prijs was ƒ5.50. Er dreigden een paar duizend lammeren on verkocht te blijven, toen de regeering wederom ingreep en wel door het koopen van 1700 lam meren tegen den gewonen marktprijs. Hierdoor liep de markt tegen het einde een beetje op en eindigde beter dan zij begonnen was. tusschen 1934 en 1939. Het Frankrijk van 1934 dat Oost-Europa naar zijn hand zette, is naar het Westen teruggedrongen. Het nationaal - socialistische Duitschland heeft een eerst-rangs- positie in het huidige Europa ingenomen en heeft als machtige tegenspeler niet meer Frank rijk, maar Engeland, ook in Oost- en Zuid- Oost-Europa. Het is in dit licht dat men de be- teekenis van Prins Paul's bezoek aan Berlijn moet bezien. Joego-Slavië verkeert in een moeilijke positie Het voelt veel sympathie voor de Westersche mogendheden, maar voelt ook den sterken druk van de as. Na de overmeestering van Tsjecho- Slowakije door Duitschland en Albanië door Italië heeft de as den Balkan als operatieterrein uitgekozen. En het is juist Joego-Slavië, dat hier al heel ongelukkig ligt, want het land is als het ware ingekneld tusschen een Duitsch- Italiaansche tang, welke maar behoeft dicht geknepen te worden, waardoor het hetzelfde lot zou ondergaan als Tsjecho-Slowakije. Joego- Slavië moet alléén worstelen; is het niet opval lend, dat Engeland wel bereid was Polen, Roe menië en Griekenland garanties te geven voor het geval deze landen het slachtoffer zouden worden van een agressie, maar Joego-Slavië aan zijn lot overliet? Of wilde Belgrado geen garan ties van Londen en Parijs om de as-mogend- heden niet te veel te prikkelen? Feit is, dat den laatsten tijd Joego-Slavië zich niet verzet tegen de avances van Duitschland en Italië. Veertien dagen geleden bracht Prins Paul ook een bezoek aan Italië. Er kwam geen bijzonder accoord tot stand, maar dat was ook niet de opzet. Voor- loopig w"as het voldoende, dat de vriendschaps betrekkingen met Italië, welke tot stand zijn gekomen door de accoorden van Belgrado in 1937, bevestigd worden. Morgen zal Prins Paul met grooten luister door den anderen sterksten partner van de as ontvangen worden. Al dagen lang hebben de Duitsche bladen in hoofdarti kelen den lof op Prins-regent Paul en zijn mi nister van Buitenlandsche Zaken Markowitsj gezongen. Prins Paul en zijn gemalin zullen de eerste gasten zijn, die in het gerestaureerde slot- Bellevue in den Tiergarten te Berlijn hun intrek zullen nemen. Kortom uit alles blijkt, dat Ber lijn veel belang hecht aan dit bezoek. Het moet immers in de eerste plaats bewijzen, dat Joego- Slavië niet tot de mogendheden gerekend be hoeft te worden, die aan de „omsingelingspoli- tiek" van Engeland, Frankrijk en Rusland deelnemen. Juist in neze dagen, nu een pact tusschen Londen, Parijs en Moskou te wachten is, kan Berlijn dit bezoek, dat acht dagen zal duren, uitbuiten. Men vraagt zich thans af, of Belgrado op den duur wel tegen den druk van de as zal kunnen standhouden. Berlijn weet heel goed, dat Joego- Slavië zelf geen eenheid vormt. De actie der Kroaten voor autonomie en de onderhandelin gen met de Serven wijzen er reeds op, dat er groote tegenstellingen bestaan onder belangrijke bevolkingsgroepen van dit land. We hebben in Tsjecho-Slowakije gezien hoe noodlottig dit voor een land kan zijn. Na het bezoek van Prins Paul aan Italië werd te Belgrado verklaard, dat de buitenlandsche betrekkingen van Joego-Slavië onveranderlijk beheerscht werden door twee beginselen: het verlangen afzijdig te blijven van ieder ideolo gisch of strategisch statenblok, dat tegenover een ander blok staat en de onvoorwaardelijke eerbiediging van de verplichtingen, welke het land aan andere Balkanstaten, in het bijzonder Roemenië, binden. Wij gelooven graag, dat Joego-Slavië niets liever zou w»illen, dan deze politiek handhaven; maar of het dit onder de huidige omstandigheden zal kunnen? Velen vreezen nu reeds, dat Belgrado na de tot-stand- koming van een Engelsch-Fransch-Russisch pact min of meer gedwongen zal worden zich bij de as aan te sluiten. In ieder geval zal Prins Paul, die de erfenis van koning Alexander over nam, heel wat stuurmanskunst moeten toonen, om het Joego-Slavische schip zonder ongeluk ken langs de^ klippen te sturen. En in heel wat hoofdsteden volgt men met de grootste belang stelling den koers, welken het schip volgt. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Er wacht ons, katholieken, een groote en grootsche taak niets minder dan de herkerstening van ons gemeenschapsleven. En met deze taak moeten wij beginnen, nu al. Het moet niet blijven bij wee klagen, bij praten, doch de handen dienen te worden ineen geslagen en daden gesteld. Prof. J. B. Kors O.P. BATAVIA, 31 Mei (Aneta) Aan boord van de „Johan de Witt", welk schip zich op weg bevond naar Nederland, is overleden pater P. J. van Hoof O.M. Cap. uit Padang. Pater van Hoof was reeds van 1908 af in Indië werkzaam. Hij werd geboren 25 Januari 1878 te Stratum en priester gewijd 19 December 1903. Sinds 1 Februari van het vorig jaar was de thans overledene belast met de zielzorg in de parochiekerk der H. Theresia van het Kind Jezus te Padang. Dinsdagavond hebben duizenden katholieke vrouwen en meisjes van Maastricht een bidweg gehouden vanuit de Onze Lieve Vrouwe basi liek. Deze bedetocht was speciaal georganiseerd tot intentie van het behoud van den vrede. De bidweg geschiedde onder instemming van den Bisschop van Roermond, die voor deze ge legenheid speciaal was overgekomen naar de stand van St. Servaas en van de Sterre der Zee. Mgr. Lemmens, vergezeld van den deken van Maastricht, ging biddend en zegenend vooraan in den eindeloozen stoet van vrouwen uit alle lagen der bevolking. In de Onze Lieve Vrouw-basiliek celebreerde de Bisschop daarna een plechtig Lof voor een meer dan overvolle kerk. I Dinsdag vierde de Z. Eerw. heer Nioolaks N. J. Crefcoeur, em.-pastoor van Goirle, sinds I October 1918 dienstdoende rector van de Zusters Franciscanessen te Vught, zijn 65-jarig pries terfeest. Te dier gelegenheid heeft de jubilaris in de rijk versierde kapel van het Liefdehuis een solemneele H. Mis opgedragen met assistentie van pastoor A. Sanders der St. Petrus-parochie en van rector J. Giessen. De zusters zongen de liturgische gezangen en brachten na de H. Mis een jubelcantate ten gehoore. Tijdens de afwezigheid van den jubilaris had men den voorhof der rectorale woning prachtig versierd, terwijl alle buurtbewoners de vlaggen uitstaken. Na de eerste begroeting zijner huis- genooten, werd de pastoor door de buurt ge huldigd bij monde van den heer v. d. Berg, waarbij als huldeblijk een zeer groote bloemen mand werd aangeboden. Talrijke gelukwenschen per luchtpost, telegram, brief of kaart, csdeaux, waaronder een prachtig geschilderd portret van den jubilaris, kwamen mede binnen. Van zijn misdienaars in het Liefdehuis was er voor hem een fruitmand met linten in ker kelijke kleuren. Des avonds te half acht bracht de harmonie „Kunst en Vriendschap" een serenade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9