De kinderbijslagverzekering New-Yorksche Beurs ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER DONDERDAG 1 JUNI 1939 Meer financieele ruimte voor de grootere gezinnen ten bate hunner kinderen Premie van circa 1 voldoende pet. U itvoeringsorganen WIELRENNEN Landskampioenschap pen te Valkenburg Het parcours beduidend zwaarder dan in 1938 Een wegrenploeg naar Zweden Landenwedstrijden voor amateurs AUTOMOBILISME DE PRIJS VAN ZANDVOORT Z. K. H. Prins Bernhard komt Drie dooden in één gezin Typhus te Groningen maakte slachtoffers Academische examens Apothekersassistente Machinisten-examen AMSTERDAMSCHE BEURS NADERE WIJZIGING VAN DE ONTEIGENINGSWET Tweede Kamer keurt het ontwerp vrijwel algemeen goed Nabeurskoersen van 31 Mei Lichte reactie WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. STOOMVAARTLIJNEN Clearingkoersen FAILLISSMENTEN levért te groote administratieve moeilijkheden od. Een gelijkstelling van natuurlijke met wet tige kinderen ontmoet uit principieel oogpunt bezwaar. Met de opmerking van sommige leden, dat men in de huidige omstandigheden met het op leggen van nieuwe lasten op het bedrijfsleven uiterst voorzichtig moet zijn, kan de minister instemmen. Hij meent, dat met de bevordering der onderhavige regeling aan deze noodige voor zichtigheid geen geweld wordt aangedaan. Of en in hoeverre de kinderbijslagverzekering voor de bedrijven een verhociging van lasten zal beteekenen, hangt hiervan af, of en in hoeverre verdisconteering in de loenbe paling plaats vindt. De minister meent evenwel te mogen aan nemen, dat met een premie van circa 1 pet. zal kunnen worden volstaan- Blijkens de memorie van antwoord aan de rweede Kamer inzake de wettelijke regelen be treffende kinderbijslagverzekering, was het den minister van Sociale Zaken een genoegen te ver nemen, dat zeer vele leden hun instemming heb ben betuigd met het beginsel, dat aan dit wets ontwerp ten grondslag ligt en met de wijze, waarop dat beginsel in de memorie van toelich ting is ontwikkeld. Blijkens het voorloopig verslag zouden sommi ge leden liever gezien hebben, dat de regeling niet bij de wet verplicht ware gesteld. De 'minister kan dit standpunt niet deelen. Naar zijn meening is daarbij te zeer uit het oog verloren, dat de beslissing over de wijze, waarop de overheid de door haar beoogde tot stand ko ming eener bepaalde voorziening in het maat schappelijke leven wil bevorderen, niet mag wor den losgemaakt zoo van het min of meer drin gende karakter dier voorziening als van de prac- tische mogelijkheden harer doorvoering en van een doorvoering in dier voege, dat het beoogde effect niet wordt begeleid door nevenverschijn selen, welke het middel erger zouden doen zijn dan de kwaal, die men poogt te verhelpen. Blijft de invoering van kinderbijslag-regelin gen aan het bedrijfsleven zelf overgelaten, dan zal in tal van bedrijven geen voorziening tot stand kunnen komen. De minister is overtuigd van de persoonlijke verantwoordelijkheid van het gezinshoofd voor het onderhoud, van zijn gezin, maar juist de handhaving dier verantwoordelijkheid maakt het noodzakelijk, dat niet het gezinshoofd in de organisatie der loonvorming in het algemeen een belemmering ontmoet voor het onderhouden van zijn gezin, zoodra dit grooter is dan de feitelijk- gemiddelde gezinsomvang in de maatschappelijke samenleving, waartoe hij behoort. Want de ge meenschap heeft wel het recht, het gezinshoofd aansprakelijk te houden voor het onderhoud van zijn gezin, maar zij mist het recht, hem te dringen naar een beperking van zijn gezins grootte tot het algemeen gemiddelde. Derhalve behoort het tot haar plicht, algemeene belem meringen in de loonvorming tegen een verderen uitgroei van het gezin weg te nemen. De minister is van oordeel, dat met de be staande voorzieningen voor grootere gezinnen, zooals belastingaftrek, enz., niet kan worden volstaan. Ook bij de loonbepaling dient met het grootere gezin rekening te worden gehou den. Aangezien de huidige organisatie der loon vorming daaraan in den weg staat, schijnt het rationeel, die organisatie te verbeteren. Dat ook voor niet-arbeiders een voorziening ge- wenscht wordt geacht, behoeft geen reden te zijn evenmin als bij ziekte-, ongevallen- en in validiteitsverzekering, om de voor de groote groep van arbeiders in loondienst geëigende voorziening niet te doen tot stand komen Aante sluiten bij hetgeen op het gebied van de sociale verzekering reeds tot stand kwam, is, naar het voorkomt, de aangewezen oplossing. Tegen de gansch andere gedachte van een stelsel van staatsuitkeeringen aan groote gezinnen, die over onvoldoende inkom sten beschikken, bestaan bij den minister over wegende bezwaren. Aan den wensch dier leden, om althans een subsidie'van overheidswege als bij drage in de kosten van de kinderbijslag regeling te verstrekken, kan de minister niet tegemoet komen. Het ontwerp vooronderstelt niet, dat het ge boortecijfer door het treffen van deze kinder bijslagregeling in het algemeen zal worden be ïnvloed. Het wil slechts er toe bijdragen, dat de arbeider zijn gevormd gezin naar zijn stand zal kunnen onderhouden. De strekking van het ontwerp is, voor de grootere gezinnen meer financieele ruim te te scheppen ten bate van de opvoeding en ontwikkeling der betreffende kinderen. Daarvan mogen goede sociale gevolgen worden verwacht. Dat de uitbreiding van de kinderbijslagrege ling tot werkgevers en andere zelfstandigen niet geringe moeilijkheden schept, blijkt ook uit de ervaring in het buitenland opgedaan, o.a. in België. Uitstel van invoering der regeling is daar van het gevolg geweest. Opneming in het ontwerp van een loon grens, als door verscheidene leden bepleit, zou de minister niet juist achten. Het stellen van een loongrens zou in strijd zijn met het principe, dat aan de regeling ten grondslag ligt, nj. dat van een rechtvaardi ger verdeeling van het totale loonbedrag. Dat het bepalen van een loongrens tot een kostenbesparing van eenige beteekenis zal lei den, valt niet te verwachten. Overweging van de aangevoerde argumenten, om den kinderbijslag eerst bij het vierde kina beneden den 15-jarigen leeftijd te doen begin nen, heeft den minister niet er töe kunnen doen besluiten, op dit punt een wijziging in het ont werp aan te brengen. Dat, indien bij het vierde kind wordt aange vangen, ae uitkeering van kinderbijslag aan zienlijk minder zal worden, ontkent de minis ter niet. Hij schat deze vermindering, by geiyk blijvenden bijslag per kind, op ongeveer 40 pet In het eene geval zal ongeveer 1 pet., in het andere geval ongeveer 0.6 pCt. van het totale loonbedrag worden te zamen gebracht voor den loonbijslag aan hen, die groote gezinnen te hunnen laste heoben. In het laatstbedoelde ge val kan echter naar het ooraeel van den mi nister niet van een voldoende voorziening wor den gesproken. Het reserveeren van ongeveer 1 pCt. van het totale loonbedrag acht hy, gelet op de grootte en den aard der belangen, waar om het gaat, gemotiveerd. Het stemt den minister tot voldoening, dat Vele leden aan het thans in het ontwerp ver vatte stelsel de voorkeur gaven. Met het pleidooi, om in plaats van een varia ble uitkeering, welke verband houdt met de hoogte van het loon, een eenheidsbijslag in te voeren, zoodat een vast bedrag per kind wordt toegekend, kan de minister niet instemmen. De pleegkinderen in de regeling te betrekken. Het wil den minister voorkomen, dat by de keuze der uitvoeringsorganen het verband met de andere sociale verzekeringswetten niet uit het oog mag worden verloren. Van groot be lang is, dat de verschillende verzekeringswetten zooveel mogeiyk dezelfde organen met de uit voering belasten. Alleen langs dien weg is uni ficatie, belangrijke vereenvoudiging en bespa ring van kosten mogelijk. Er van uitgaande, dat in het algemeen uit voering der verzekeringswetten door het be drijfsleven zelf het meest gewenscht is, komt naar de meening van den minister een drietal uitvoeringsorganen in aanmerking, in de eerste plaats, als bedrijfsorganen, de bedrijfsraden, en de bedrijfsvereenigingen en daarnaast, als aan vulling, het ryksfonds. Dat de bedrijfsraad, als het meest represen tatieve orgaan van het bedrijf, ook bij de uit voering der sociale verzekering door de bedryfs- gemeenschap betrokken moet kunnen worden, ligt min of meer voor de hand. Het schijnt thans, nu het aantal verzekeringswetten wordt uitgebreid, het juiste moment om dit mogelijk te maken. Van het instituut der erkende bedrijfsvereeni gingen krachtens de ziektewet geen gebruik te maken by de uitvoering van de kinderbijslagver zekering, zou naar de meening van den minis ter geen voordeel bieden, echter wel belem merend inwerken op het pogen, om voor de sociale verzekering, als geheel, tot de meest ef ficiënte wijze van uitvoering te geraken. Vrij algemeen is het gevoelen, dat eenige be perking van het aantal bedrijfsvereenigingen aan de uitvoering der verzekering ten goede zou komen. Indien een regionale bedrijfsraad de uitvoe ring der verzekering ter hand zou wenschen te nemen en daartoe krachtens artikel 30 door de Kroon zou worden gemachtigd, zijn de betrok ken werkgevers, voor zoover niet uitgezonderd, van rechtswege aangesloten bij het kinderbij slagfonds van dien bedrijfsraad en kunnen zij derhalve geen lid zijn van een bedrijfsvereeni- ging. De wijze, waarop de inning van de premiën en de uitbetaling van de kinderbijslagen ge schiedt, laat het ontwerp ter regeling over aan de reglementen van de kinderbijslagfondsen. Daardoor zal de uitvoering der verzekering zoo eenvoudig mogelijk kunnen worden gehou den. In veie gevallen zal de uitbetaling van den bijslag door den werkgever kunnen geschieden; het over een kwartaal of halfjaar uitgekeerde bedrag kan dan bijv. verrekend worden met de premie, welke de werkgever over die periode aan het uitvoeringsorgaan verschuldigd is. De minister ontkent niet, dat van den werk gever eenige administratieve arbeid zal worden gevraagd. Het artikel, waarin de bedragen van bijslag worden genoemd, geeft inderdaad geen volle dig uitgewerkte regeling. Het artikel geeft slechts de hoofdlijnen der regeling en laat de nadere uitw.erkfng daarvan over aan den Al- gemeenen Maatregel van Bestuur, die zich daarvoor beter leent, en die, indien noodig, ge- makkelüker kan worden gewijzigd of aange vuld. De minister ziet geen aanleiding, om in de kïnderbyslagwet te bepalen, dat de by- slag noch geheel noch gedeeltelijk op het steunbedrag in mindering mag worden ge bracht. Of en in hoeverre met deze inkom sten rekening behoort te worden gehou den, kan beter in de steunregeling zelf worden bepaald. De minister acht het uit een oogpunt van overzichtelijkheid beter de regelen omtrent de erkenning van bedrijfsvereenigingen als uitvoe ringsorganen der kinderbyslagwet in deze wet zelf op te nemen dan te verwezen naar bepa lingen der ziektewet. In antwoord op de ter zake gestelde vraag zij medegedeeld, dat, indien de drie bestaande bedrijfsvereenigingen, welke op de centrale landbouworganisaties steunen, een kinderbij slagfonds willen oprichten, zy naar alle waar- schynlijkheid als bedryfsvereeniging in den zin dezer wet zullen worden erkend. van de Onteigeningswet wordt o.a. ontleend: Vrywel algemeen verklaarde men zich met de strekking van dit wetsontwerp te kunnen vereenigen. Opgemerkt werd, dat by de thans bestaande versnelde procedure, de gang van zaken in het algemeen deze is, dat het deskundigenonder zoek eerst kan aanvangen, nadat cahtereenvol- gens belanghebbenden in staat zijn gesteld hun bezwaren aan een commissie kenbaar te maken, het Koninklijk Besluit tot aanwyzing van de perceelen is bekend gemaakt, een poging is ge daan om het te onteigenen goed by minnelijke overeenkomst te verkrijgen en de eigenaar is gedagvaard. Wordt dit ontwerp ongewijzigd wet, dan zal het mogeiyk zyn, dat de rechtbank een of meer deskundigen benoemt, zoodra de stuk ken ter inzage zijn gelegd, dus nog voordat de belanghebbenden in staat zijn hun bezwaren kenbaar te maken. Dit nu achtten eenige leden niet juist. Naar hun oordeel zou het aanbeveling i erdienen, indien werd bepaald, dat degene, te wiens name de onteigening is voorgenomen, aan de wederparty schrifteiyk mededeeling doet van zyn verzoek om by voorbaat tot benoeming van deskundigen en rechter-commissaris over te gaan. Naar aanleiding van het feit, dat dit ont werp blijkbaar is voorgesteld ten einde in sneller tempo werken, ondernomen in verband met de werkloosheidsbestrüding of de werkverruiming, te kunnen uitvoeren, drong men er op aan, dat het natuurschoon hierby zooveel mogelijk zal worden ontzien en natuurmonumenten zullen worden gespaard. Het is aan den beruchten en gevreesden Cau- berg te danken, dat te Valkenburg wederom 't landskampioenschap wielrennen verreden wordt Wegens tegenwerking van zekere zijde was men gedwongen een verandering in het beroemde parcours Cauberg-Vilt-Berg-Terbyt-Houthem- Valkenburg aan te brengen. De afdaling langs den Geulhemerberg is ver vallen, daar 't weggedeelte Houthem-Valkenburg niet beschikbaar was. Het nieuwe traject is als volgt; Cauberg, Vilt, Sibbe, IJzeren, afdaling langs den kronkeligen St. Jansboschweg, Oud-Valkenburgerweg, Munt- str., Cauberg. Maandag 12 Juni a.s. zal de groote strijd gestreden worden. Het nieuwe parcours is ongetwijfeld zwaarder dan dat van de wereldkampioenschappen 1938. Woensdag is een Nederlandsche wegrenploeg naar Zweden vertrokken om daar deel te ne men aan enkele wedstrijden voor amateurs. Op 4 Juni wordt by Stockholm een landen- wedstrijd gehouden over 100 K.M., terwyl op 7 Juni een soortgelijke race te Uppsala plaats vindt. Voor Nederland komen uit ,0. Moeke (Weesp), J. P. van der Heyden (Haarlem), A Bosma (Opmeer, Z.H.) en J. J. Hofstede (Gou da). De reis staat onder leiding van den trainer G. Schilling. Nadat Z. K. H. reeds in principe het voor nemen te kennen had gegeven de automobiel - races te Zandvoort, georganiseerd door da K.N.A.C. op 3 Juni as., te willen bijwonen, kan thans worden gemeld, dat Z. K. H. omstreeks 12 uur in Zandvoort zal komen om de races met zyn hooge belangstelling te vereeren. In verband met het groote aantal deelnemers heeft de organisatie-commissie zich genoodzaakt gezien de gelegenheid tot training te verruimen. Deze training, welke op Donderdag en Vrijdag as. zal plaats vinden en voor het publiek toe gankelijk is, is op deze dagen van 3 tot 7 uur vastgesteld. Het circuit zal dan geheel worden afgesloten op dezelfde wijze als Zaterdag tydens de races het gevaj zal zijn. Ongeveer veertien dagen geleden werd aan boord van een schip, liggende in het Buiten- damsterdiep te Groningen by leden van het gezin van de familie Heddema typhus geconsta teerd. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld door den directeur van de volksgezondheid, dr. P. Muntendam, waarby kwam vast te staan, dat de oorzaak moest worden gezocht in het ge bruik van water uit het kanaal, waarin een matras dreef, afkomstig van een typhus-lyder. De leden van het gezin Heddema werden ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar een dag later de 17-jarige dochter Martha aan de gevolgen overleed. Thans zijn ook de 15-jarige Jantje en de 18-jarige Trientje aan deze ziekte overleden. De toestand van het 12-jarig zoontje der fa milie Heddema is hopeloos. De moeder is er eveneens ernstig aan toe, terwijl de vader min der ernstig ziek is. AMSTERDAM Geslaagd voor het doctoraal examen geologie de heer W. P. de Roever. Voor het doctoraal examen scheikunde de heer G. W A. Rynders (cum laude). AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mevrouw C. M. Kroeger—Wibaut, Amsterdam en de hee- ren D. J. H. Bour, Heerlen; H. J. Jens, Schoon- rewoerd; G. A. Reydon, Haarlem en H. F. G. M. Wehberg, Druten. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeel te de heeren A. G. Krouwels, Haarlem; J. G. R. Janssen, Hengelo en A. S Groen, Haarlem. Candidaatsexamen Nederlandsche taal cn letterkunde de heer J. D. Ph. Wamers. AMSTERDAM Geslaagd de dames G. C. M. Cramer te Amsterdam en A. Bijl te Bussum. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het voor loopig diploma de heeren: J. H. Keer te Den Haag; A. J. Rietdyk te Oostvoorne en J. Wou terloot te Leiden. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer oo het wetsontwerp tot nadere wijziging (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3 304.30 uur Unilever 134% Aku 381/8 Anaconda 19 U.S. Steel 3838 Beth. Steel 44% Rep. Steel 13 3/16—131/16 Pittston 5/8 Van 4.30—5.00 uur Unilever Aku Anaconda U.S. Steel "^inoie central 134% 38% 19% 3814 101/16 NEW YORK, 31 Mei (Part.) De New York- sche effectenbeurs gaf heden een voortzetting te zien van de kalme stijging, waardoor de markt zich reeds op de dagen, voorafgaande aan den vacantiedag van gisteren, had gekenmerkt, doch de affaire bïeef ook heden van matigen omvang, al beweegt het peil der omzetten zich wel boven bet zeer lage niveau van nog slechts enkele we ken geleden. Direct aanwijsbare oorzaken had dit ook heden niet. Het sentiment is echter ver beterd en de vaste stemming op de buitenland- sohe markten, die behalve aan de verbeterde po litieke situatie waarschynlijk ook wel tot op ze kere hoogte op inflatieverwachtingen is geba seerd, evenals dit hier het geval is, komt aan de marktstemming uiteraard mede ten goede. De hoop, dat het toch nog tot een, zy het beperkte, belastingherziening zal komen, waarbij dan ech ter in elk geval de winstbelasting zal worden opgeheven, vormt naast het nieuwe uitgavenpro- gramma op het oogenblik de voornaamste haus se-factor voor de markt. De stijging van de be drijvigheid in de staalindustrie voor de tweede achtereenvolgende week met enkele procenten wordt natuurlijk gunstig beoordeeld, doch ge zien de sterk verlaagde prijzen, is daaraan vooralsnog niet al te veel beteekenis te hech ten, want het punt, waarop de maatschappyen met winst kunnen werken, is door deze prijsver lagingen aanzienlijk hooger komen te liggen. An derzijds echter zijn de berichten uit het bedrijfs leven niet ongunstig. De bouwbedrijvigheid blyft groot, de spoorwegresultaten zijn bevredigend, de verkoopen in den kleinhandel handhaven zich op een zeer hoog peil en de automobielproductie loopt niet verder terug, terwijl de waarschijnlijk heid groot wordt geacht, dat de staking bij Briggs spoedig zal worden beëindigd. De markt kwam als gevolg van een en ander bij opening weer op hooger niveau, waarbij winsten van i/4 tot dollar konden worden geregistreerd. Staalwaarden, sporen, automobielwaarden en petroleumfondsen trokken de grootste belang stelling. De handel was van vrij levendigen aard. In het verdere verloop had de stijging echter geen verderen voortgang, doordat op tamelijk ruime schaal winstnemingen afkwamen, die de noteeringen gedurende het eerste en tweede uur geleidelyk aan deden afbrokkelen met het ge volg, dat de aanvankelyk behaalde winsten weer geheel verloren gingen. Hier en daar kwamen de koersen zelfs iets beneden het vorig slot terecht. Tijdens deze daling kromp de handel echter in, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat er geen verkoopdrang was. De ondertoon van de markt bleef dan ook gunstig. De omzetten be droegen in het eerste uur 250.000 shares en in het tweede uur 120.000 shares. In het verdere verloop kwam er niet veel ver andering meer in de algemeene beurstendenz. In langzaam tempo zakten de noteeringen iets verder in, niettegenstaande de berichten uit het bedrijfsleven meerendeels van gunstige strek king waren. De verstorende factor voor deze lichte reactie moet gezocht worden in de ver klaring van Mclotof over het Engelsch-Russi- sche verdrag. Het slot kwam op of een kleinig heid boven het laagste punt van den dag, waar bij de vóór- of nadeclige verschillen nagenoeg over de geheele linie van kleine afmetingen waren. De bcdryvigheid in de staalindustrie schat ook het weekblad Iron Age hooger, n.l. op 52 pet. (v. w. 48 pet.), terwijl-melding wordt gemaakt, dat er voor vele soorten staal flinke vraag is losgekomen, terwijl die voor den scheepsbouw en blikindustrie regelmatig blijft aanhouden. Van de zijde der spoorwegen blijft men echter nog mondjesmaat koopen. De schrootmarkt vertoonde weer een vastere stem ming. Toch verkeerde deze afdeeling eveneens in reactie en geleidelijk aan zakte het koers- peil in; het slot vertoonde verliezen van om en naby een halven dollar. National Steel maak ten echter een uitzondering, door zich boven de vorige slotpryzen te handhaven, hoewel het slot ca. een hal ven dollar fc-eneden het hoogste punt van den dag kwam te liggen. Ook olie- waarden, warenhuisfondsen, public-utilities en kunstzijde-aandeelen lagen verdeeld in de markt, terwijl sporen, mijnen, koperwaarden (niettegenstaande een betere stemming voor het product), luchtvaartwaarden en equipment- shares gedrukt waren. Van de automobielwaar den waren het heden General Motors, die nogal van verkoopen te lyden hadden; met het slot op het laagste punt vertoonde dit fonds een Laatst gedane koersen Mei Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 Vi Young Delewarc Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Scrv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway .Standard Brands Stand. Oil of N.-J, Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A, U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building 5 ex. dividend nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden S nominaal 31 27 26 167 166% 165 91% 88 89% 23% 23 22% 14% 14% 14% 43% 43% 43% 165% 164% 164 84% 82% 81% 10 10 10 24 24% 24% 30% 30 28% 5% 5 Vs 5-/4 58% 58 57% 4% 4% 4Vs 77 82 82 34% 33-/4 33 Va 33% 34 33 Va Va Va 70 69-/s 69-A 6% b Vs C S/8 31% 31 Vs 31% 23% 23% 23% 21% 20% 20 19% 17% 17Vs 17 70% 70% 69% 147 146-/8 146 166 163% 163% 8 Vs 8% 8% 36 36 35% 44% 44% 44% 28% 28 27 5/s 5 5% 5-/4 12% 12% 12-/4 59% 59% 59 49% 49% 49% 7% 7% 7% 32% 32 Vs 32% 1% 1 1 51-/4 51% 50% 25% 25 25% 16V«§ 16-/4 16 15% 15% 15-/4 16 16-/8 16-/8 22% 21-/8 22 184% 181-/4 181% 18% 18% 18-/4 35% 35% 36 57 56 Va 56% 37 37% 37% 6% 6 6% 16% 16% 16-/4 76% 75% 755/8 12'/4 11% 11% 11% 12% 12-/8 13% 14 13% 15% 16 15% 6-/4 6% 6-/8 44% 44% 44 12% 12 12-/4 98% 98% 97 38 38% 38% 2% 2% l 4-/8 41% 41 Vs 41% 49% 49 48% 20% 205/s 20-/8 96% 96% 95% 46% 45% 45% verlies van 1% pmit. Bij de rubberwaarden wa ren het U. S. Rubber, die het moesten ontgel den; in den loop van den dag zakte dit fonds ruim l'A dollar in cn het slot kwam 1 dollar lager te liggen. Van de overige afdeelingen vie len nog op Amer. Metal met een winst van 1% en Amer. Tobacco met een winst van 1% punt. De omzetten liepen geleidelyk aan terug en het totaal kwam op slechts 660.000 shares. ex coapon. NEW YORK, 31 Mei Slotkoersen Mei 31 30 27 Brussel 17.03 17.02% 17.02% Rome 5.26'A .26-A 5.26-/4 Bern 22.53 22.52% 12 .53% Madrid Oslo 22.53 22.52% 22 .52% A'dam 53.70 53.71 53.72 Londen 4.68^ 4.68A 4.68 a Parys 2.65 1-64A 2.6411 Berlyn 40.13 40.12% 40.12 30 Mei 31 Mei Katoen Juli 8.f6 Oct. 8 29 Dec. 8.07 Koffie (Rio - Nieuw contract) Juli 4.314.31-1 Sept. 4 22-— 426- Dec. 4 27- - 4 32-- Mrt. 4 52 - 4 55-- Mel Dec. Tin Loco NEW YORK, 31 Mei 31 Mei 30 Mei 8 90 91 Jan 8 01-- 8 08- 8.33— Mrt 7 94 7 98- 8 09-12 Mel 7 90— 7 98- (Santos) Mei Juli 6.06 Sept 14 Dec .19 Maart j 24 Mei29 6.17- 6 24- J 29- o 33- o 38- 49 00 48.75 rermyn b8 95 43.65 CHICAGO, 31 Mei 30 Mei 31 Mei 30 Mei Haver 78 -'4 Juli 34 Vs 3 - 78 - Va Sept 2% 32'/- 78%-— Dec. 34%-— 33%- Rogge 51 Juli 54% 53% 52 Sept 55 54%- 52'Deo. '57% 56 31 Mei Tarwe Juli 78 'A - Sept. 78 'A - Dee. 79%- Mais Juli 51% Sept 53 Dec. 531A Reuzel Mei 0.40 6.50 Sept Juli t.47% o 50 Oct. Rubber Standaard Juli 16.5216 30Jan Sept. 16 5916.39Mrt Oct. 16.61Mei Dec 16 6216.39 —Dec. Suiker Juli 1 96-98 197 98 Jan Sept. 2 01-zu2 2.01-2 Mrt. Nov 2 072 08-| Mel Dec. Mrt .60 v 65 6.65 j,70 16 6316 41 16 6416 44 16.25 lo.40 1.98-200 1.98-9 2 02 03 2.02-03 WINNIPEG, 31 Mei 31 Mei 30 Mei 31 Mei 30 Mei Tarwe Mei 64 V« o4%- Juli 65%-— 66 - Oct 66%u7 %-■ Rogge Mei 50 Va— ">9'A Juli 50%49%- Oct 51 50 - Haver Mei 31 31 Juli 30% 3c Gerst Mei 41 -— 40% - Juli 40 3y% Oct. <±0%-— 40% Lijnzaad Juli 151% i49% Mei 152% 151'A Oct 143% i42% Oct. 30 ju Activa 30 Mei '39 22 Mei 1939 Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. 9.908.681 9.910.740 468.639 405.259 Agentschappen 1.211.275 1.22-5.272 Totaal 11.588.595 ll.o4t.272 Pap. oJi. buit. i. disc. 2.700.000 2.700 0C0 Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal 2/700.000 2.700.000 Beleen, (incl. Voors.'. in Reken.-Cour. op Onderpand 173.870.611* 173.584.547* 4.206.633 33.605.945 4.638.474 Agentschappen 33.517.298 Totaal 212.026.384 211.397 131 211.154.887* 210.501.717* Op poederen en Ceelen 871.497 895.414 Totaal 212.026.384* 211.397.131"" Voorsch. a. h. Ryk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal; Munt. Goud Muntmat. Goud 106.637.555 1.102.854.577 106.637.555 1.102.854.577 Totaal 1.209.492.132 1.209.492 132 Munt. Zilv. enz 17.435.881 17.716.940 Totaal 1,226.928.013 1.227.209.073 Belegg. van Kap. Hes. en Pensioenf. 44.025.052 44.025.052 Gebouwen en Meub. 4.580.000 4.580.000 Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 14.506.417 12.803.985 St.bl. NO. 221) 7.629.955 7.529.955 Totaal 1.523.984.419 1.521.889.470 Passiva 20.000.000 Reservefonds Byzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken 4.860.787 7.102.179 12.129.238 1.046.367.335 79.193 30.036.674 397.158.492 6.250.518 20.000.000 4.860.787 7.102.179 12.129 238 1.031.901.745 8.451 48.585.005 393.199.067 4.102.316 Totaal 1.523.984.419 1.521.b89,470 W.v. a. Ned.-Indië 63.247.800 63.247.800 Besch. Metaalsaldo (O. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) 637.659.240 637.918.998 Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 3 Dec. 1936: Wissel-disconto 2 pet. Promessen-disconto 2 pet. Beleening van Effecten 2 pet. Beleening van Goederen en Ceelen 2 pet. Voorschotten in Rekening-Courant 2 pet. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUTDEN, aangekomen 31 Mei, Lowestoft Trader, s., Boston. Aangekomen) 31 Mei. Irene, s., Middl. Zee, laatst Rotterdam'; Boskoop, s., Antwerpen; Lo- thar, s., Gefle. Vertrokken 30 Mei, Coen, ms, Rotterdam: Nellie, m.s., Antwerpen; Oleum, m.s., Ham burg. 31 Mei, Elice Marie, s„ de Tyne. Vertrokken 31 Mei. Roek. s., Londen; Socom- bel, tank, Londen, Biscaya, t'ank, Hamburg: Vlie- stroom', s., Huil; Amstelkerk, s., West'-Afrika via Bordeaux; Trito, s., Belfast via Rotterdam: Rhein, s., Hamburg; Euterpe, s.. Kopenhagen; Vulcanus, s., Hamburg; Acclivity, tank, Huil. AMSTERDAM, aangekomen 31 Mei, Irene, Middl. Zee laatst Rotterdam, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Boskoop, Antwerpen, stukgoed, Surinam'ekade, Vrachtmail; Wilbo, De venter, stukgoed, Steiger H. A. L., Kampman; Jantje, Zwartsluis. led'ig, Steiger H. A. L., Scheepvaartbedrijf Gruno; Lothar, Gefle, hout. Houthaven', Spliethof. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, naar Rotterdam, pass. 30 Mei Finisterre. AGAMEMNON, naar Vlissingen, pass. 30 Mei Ouessant. BODEGRAVEN, uitreis, 30 Mei te Callao. COLOMBIA, 30 Mei van Algiers naar Patras. MARS. 30 Mei van Genua te Savona. MEROPE, 30 Mei van Puerto Plata naar Europa. ODYSSEUS, 30 Mei van Kopenhagen naar Gdynia. SATURNUS, 30 Mei van Mersina naar Malta. SIMON BOLIVAR, thuisreis, pass. 30 Mei de Azoren. TIBERIUS, 3 Mei van Tunis naar Alexandria. TRAJANUS, 30 Mei van Algiers naar Rotter dam. IRENE, 31 Mei van Middl. Zee laatst Rot terdam te Amsterdam'. BOSKOOP, 31 Mei van Antwerpen te Amst. ORPHEUS, naar Malaga, pass. 31 Mei Gibraltar. MARS, 31 Mei van Savona naar Venetië. CRIJNSSEN .uitreis, 31 Mei van Dover. ULYSSES. 31 Mei van Yerakini te. Izmir. VULCANUS, 31 Mei van Amsterdam naar Ham burg. EUTERPE, 31 Mei van Amsterdam naar Kopen hagen. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN31 Mei te Antwerpen. HEEMSKERK, thuisreis, 31 Mei te Zanziba*. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, uitreis, 30 Mei van Livomo. HOLLANDO.-AZIE LIJN SEROOSKERK, thuisreis, 30 Mei te Moji. ZUIDERKERK, uitreis, 31 Mei te Manilla. ABBEKERK, thuisreis, 31 Mei van Penang. HALCYON LIJN VREDENBURG, 27 Mei -van Wabana naar Vlaardingen. r'ott. lloyd WELTEVREDEN, 31 Mei van Batavia naar Rotterdam'. BUITENZORG. 31 Mei 2 uutr v.m. van Ham burg naar Rotterdam. KEDOE, thuisreis, 30 Mei te Suez. BRASTAGI. 31 Mei van Rotterdam n. Hamburg BRASTAGI, Rotterdam naar Uiverpool, pass. 31 Mei Dover. SITOEBONDO vertr. 31 Mei om. van Londen naar Rotterdam. SIBAJAK. 31 Mei van Rotterdam naar Batavia. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 31 Dec. van West-Afrika. KON. NED. PAKETVAART MT.I. BOISSEVAIN, 30 Mei van Tamatave naar Zanzibar. LAMATANG. arr. 27 Mei te Saigon. NIEUW ZEELAND, pass. 30 Mei Thursday Island. STRAAT SOENDA, 29 Mei van Beira naaT Batavia. BANDSJEUMASIN. naar Java, pass. 30 Mei Gi braltar, JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJISADANE, 27 Mei van Cebu naar Macassar. TJISAROEA. 28 Mei van Hongkong naar Arnoy- JAVANEW YÓRK LIJ KOTA AGOENG, 28 Mei van Baltimore -» Hampton Roads. TABINTA, 28 Mei van Boston te Quebec. KOTA GEDE, 30 Mei van New York te Penang. SILVER JAVA—PACIFIC LIJN SALABANGKA, 30 Mei van Kaapstad naar Port Elisabeth. MODJOKERTO, 28 Mei van Ëeattl! te Balboa. ROTTERDAMZ.-AMERIKA lIJN ALUDRA, thuisreis, 30 Mei van Rb Janeiro. ALKAID, 30 Mei van Rotterdam naar Ham burg. HOLLAND—AMERIKA LUI ROTTERDAM, 3 Mei van Rotterd'an te New Yo'rk. BLOMMERSDIJK, uitreis, 30 Mei te Boston. VOLENDAM, 31 Mei van New York te Rotter dam. MIJ. NEDERLAND JAN PZ. COEN, uitreis, 31 Mei van iuea. CHR. HUYGENS, uitreis, 30 Mei van Algiers. POELAU TELLO, Uitreis, 29 Mei te lelawan. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitras, 30 Mei te Singapore. NED. INÜ. TANKBOOT MIJ. ARMTLLA, 25 Mei van Pladjoe naar Sngapore. ALETTA, 25 Mai van Ballk Pappan naar Pladjoe. ANTONIA, 26 Mei van Singapore ie Saigon. AGNITA, 26 Mei van Corpus Jhristi naar Fauillao. CLAVELLA, 25 Mei van Curacao naar Enge land. ERINNA, 26 Mei van Spezia naar Pert Said v.o. EULOTA, 26 Mei van Curacao naai Hamburg, HERMES, 26 Mei van Constanza laar Haifa. JO.SE-FINA, 26 Mei van Balip PaPian naar ^[8C8£SEr MIRALDA, 26 Mei van Curacao naai Harburg, MACUBA, 5 Juni van Amsterdam te Curacao verwacht. MAMURA, 8 Juni van Rotterdam' te Curacao verwacht. OMALA, 26 Mei van Pladjoe naar Sinjapore. PERNA, 9 Juni van Curacao te Ahxandrië verwacht. MARPESSA, 26 Mei van Soerabaj» naar Balik. Pappan. SUNETTA, 30 Mei van Balik Pappan naar Sydney. CARELIA, naar Avonmouth, pass. 30 Mel Barry Island. DIVERSE SCHEPEN JONGE ELISABETH, naar Rotterftm, pass. 38 Mei Las Palmas. THEANO, 31 Mel van Dublin to Belfast. BEURSPLEIN. 31 Mei van Narviknaar R'dam. WILLEMSPLEIN, 30 Mei van Narik n. R'dam. SCHEPENVERKOOP Het s.s. „Albireo", groot bruto 427 ton, ge bouwd in 1920, van Van Nievelt Rmdriaan en Co's Stoomvaart Mij. te Rotterd'ar, is Verkocht aan Heinrich Schmidt te Flensbui. Koersen voor stortingen op 1 Juni 1939 tegen erplichtingen, luidende in: Reichsmarken 74.70 Lires 3.80, Opgegeven door v. d'. Graaf i Oo. N.V. Afd. HandelsinformatS Surséance van betaling van J. alomons, Sur- huisterveeni 23 Mei 1939 is ter Grfie der Arron- d'issements-Rechtbank te Leeuwden een ak koord gedeponeerd door J. Salomas. 25 Maart 1939 bepaald: Schuldvorderingen moeten uërlijk 13 Juni 1939 bij den bewindvoerder, mi F. C. Stoop, Stationsweg 28, te Leeuwara'en w'den ingediend. Verhoor: Donderdag, 29 Juni desn.m. 2 uur, ih de Raadkamer van ah Rechtbankte Leeuwarden. Uitgesproken 30 Mei: Frans Bouwers, lanóouwer, NieuW Schoonebeek. R.c. mi. A. W. L. pndam, curator mr. C. H. Lind, Emm'en. 31 Mei; Reina'ert van Zweden, ok, wonend! te Amsterdam, J. P. Hefjestraat no.137 II R.c. mr A. C. N. P. Ruys, curator mr. Knap, Rckl» 109, Amsterdam. Volgens Handelsbelangen wrden gedureide de maand Mei 1939 bij de gezamalijke griffies in Nederland.' gedeponeerd 106 credjeurenilijsten net een totaal passiet van f 1.705.7'.39%, waar-an preferent I 367.984.83. Vanaf 1 Januari 1939 werden a totaal gedeto neerd 461 credlteurenlijsten mei een totaal Pas sief van f 6.643.667.87%, wWvan prefer-n® f 1.358.461 16. Opgeheven wegens gebrek aar actief: 30 Mei :W H. R. oxenenaar, latstelyk wonerde te Breda tlans Brasschaert (B) 30 Mei P. A- van de Raadt,TiltoW H. de Wid, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2