m m BONT 08 I llto Slagers, die slaagden Zaterdag. 3 ,S. vBdo&htpjeAcLag. „H&wqmxzh. -/eill en Zoon Haarlem, 1 Juni Beschadig Bloemp j esdag BEWAREN DONDERDAG 1 JUNI 1939 De zes-en-twintig cursisten behalen hun diploma Een vroolijke avond De a.s. verkiezingen CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Examen Esperanto Examen E.H.B.O. Aquarium-expositie in Bloemendaal Op Zaterdag a.s. opening in het Pannekoekenhuisje COMMISSIE VOOR PLEEG KINDEREN HET CONGRES VAN DE AQUARIUMHOUDERS Officieel programma verschenen PROPAGANDA-VERGADERING TE OVERVEEN Drie sprekers komen in „Domi" |Mgg| iH Zaterdag 3 Juni SPOORWEGFILM IN HOOFDDORP Treinhistorie zal herleven PROGRAMMA RADIO CENTRALE Vrijdag 2 Juni Aanbesteding Verfwerk Wie een behoorlijke stem bezit. Bontwerkers Barteljorisstraat Telefoon 10604 VAN AGENDA Bioscopen 2 Juni Apotheekdiensten DUIVENSPORT P.V. Columba ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN DE ZILVEREN/" STAD Gisteravond werden in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat te Haarlem de diploma's Uitgereikt aan de 26 geslaagden, die het slagers- vakkennisonderwijs voor Haarlem en Omstre ken met succes hadden gevolgd. Omstreeks half negen waren zoowel cur sisten als talrijke belangstellenden in de ruime concertzaal aanwezig, waar zij verwelkomd wer den door de „Zandvoortsche Visschers". die onder leiding van den heer Engel Paap aardige Schlagers en vroolijke wijsjes ten gehoore brachten. De heer C. Booy, voorzitter van de commissie van bijstand, opende de bijeenkomst. Spreker heette allen hartelijk welkom, vooral den heer Th. Cuiper, secretaris van de Vereeniging tot bevordering van Slagersvakkennis, gevestigd te Utrecht, die zoo welwillend was geweest op dezen avond tegenwoordig te zijn om tevens de diploma's uit te reiken. Spreker richtte vervolgens een woord van dank tot de heeren leeraren, die altijd vol am bitie den leerlingen gedoceerd hadden, tot de heeren cursisten die met ijver en toewijding de lessen hadden gevolgd en tot de besturen Van de diverse organisaties voor de verleende medewerking. Van de 26 cursisten, aldus de heer Booy, zijn er 26 geslaagd, voorwaar een groot succes! Hierna werd het woord gegeven aan den heer Cuiper. Met voldoening, aldus spreker, ben ik heden avond naar Haarlem gekomen om aan de 26 geslaagden de diploma's te mogen uitreiken. Wanneer ik echter voor uitreiking van diploma's mij naar verscheidene plaatsen begeef, dan ga ik niet altijd met een opgewekt gemoed, want vaak zijn de resultaten zeer teleurstellend en moeten er wel eens harde woorden gesproken worden. Hier echter kan ik niets anders dan hulde brengen aan allen die dezen cursus ge doceerd en gevolgd hebben. De cursus in deze stad heeft dan ook in hooge mate beantwoord aan de stoutste verwachtingen, hetgeen aan drie factoren is toe te schrijven. Op de eerste plaats heeft de commissie van bijstand krachtig haar medewerking verleend aan de cursisten en hebben de commissieleden spontaan de leerlingen geholpen om zoo fraai mogelijk voor den dag te komen. Op de tweede Plaats is het succes te danken aan de toewij ding van de heeren leeraren, die dan ook de belooning van hun arbeid in het schitterend resultaat mogen aanschouwen. Ten derde heb ben de leerlingen al hun krachten in het werk gesteld om de lessen naar behooren te volgen en in zich op te nemen. Deze factor is dan ook wel de voornaamste; de cursisten hebben begrepen wat er van hen verwacht werd! Somtijds moeten wij den jongelui van 20 jaar en ouder onder de oogen brengen, dat het niet gaat om het cursusgeld en 'n geregelde op komst, maar dat alleen iets bereikt kan worden door te leeren en te werken. Een extra prijs is beschikbaar gesteld voor den best geslaagde, den man, die het hoogste aantal Punten zou behalen en ik kan het alleen maar jammer vinden dat wij niet meer prijzen tot onze beschikking hebben, daar er juist zooveel goed-geslaagden zijn. De slagers- en grossiersorganisaties hebben talrijke prijzen beschikbaar gesteld, zoodat wij ook deze jongelui naar behoeve kunnen be- loonen. Het hoogste aantal punten (2D behaalde de heer A. G. Spruijt. De heer Cuiper reikte dezen jongeman, onder toejuiching van allen, die aanwezig waren, het .diploma uit, benevens een zilveren beker en een penning van het Slagersgilde. Ik hoop, aldus de heer Cuiper, dat deze zil veren penning lang in uw bezit mag blijven en dat hij voortdurend voor u een prikkel moge zijn om u over den tegenspoed, dien u zeker in ons bedrijf zult ondervinden, heen te zetten. U zult dan als slager slagen! Hierna werden de diploma's en extra prijzen Uitgereikt aan de navolgende 11 cum laude geslaagden: A. v. d. Ham, B. Juffermans, H. Hölsken, A. Halff, J. de Boer, G. Goossens, R. de Koerten, P. Mul, Ph. van der Putten, A. J. de Wit en G. J. de Wit. Ook aan de overige cursisten, de heeren C. Beerepoot, A. en J. de Vries, H. van Berkum, B. Res, H. C. Köhlen, H. Vreeburg, S. Schol, B. Bergman, C. Goossens, J. Veraonkschot, J. Broekhof, L. Luijk en J. Voormeer werd het vakdiploma uitgereikt. De heer Cuiper besloot zijn rede met den wensch uit te spreken dat de geslaagde cur sisten in de praktijk zouden toepassen, datgene wat zij geleerd hadden. Haarlem heeft een zeer goede plaats in het slagersvakonderwijs, maakt allen dat het zoo blijft. Excelsior met klimmend succes! Een kort woord werd nog gesproken door den heer L. Kuijk, voorzitter der R.K. Slagersver- eeniging Sint Bavo en door de heeren P. Bruins, onder-directeur Slachthuis, K. Stroos- ma, leeraar worstmakerij en fijne vleeschwaren en L. de Vrijer, leeraar machinekennis, welke drie laatsten bedankten voor de geschenken, hun en hun dames aangeboden door de scheidende leerlingen. Na het officieele gedeelte werd een aanvang gemaakt met het bal dat tot twee uur duurde. Het was een zeer geslaagde feestavond met veel aardigs en een buitengewoon gezellige stemming. Alle propagandisten worden morgen avond (Vrijdag) half negen verwacht in ge bouw St. Bavo, Smedestraat, waar de voor zitter van de Katholieke raadsfractie, mr. dr. Bijvoet een uiteenzetting zal geven, welke als een kostbare instructie kan gelden voor de propaganda in verband met de a.s. verkiezingen. Aller aanwezigheid is dringend ge- wenscht. Voor het te Amsterdam gehouden examen Esperanto slaagden de heeren Van Eek en Van Doorn, beiden leerlingen van den heer C. Jacobs. Gisteren werden in het Sportfondsenbad de examens gehouden, ter verkrijging van het een heidsdiploma E.H.B.O. De 14 candidaten, allen leerlingen van de school voor volwassen werkloozen, legden een schitterend examen af en bleken aan alle ge stelde eischen te voldoen, zoodat aan hen het diploma wordt uitgereikt. De examencommissie bestond uit de heeren dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeent. Geneesk. Dienst en dr. D. Heimans. Na afloop wenschte dr. Smit de ge slaagden geluk met het behaalde resultaat en gafi zijn waardeering te kennen over de goede leiding bij het ontwikkelingswerk voor werkloo zen, in het bijzonder aan de cursusleiders dr. Heimans en A. Mookhoek Jr. Ook de algemeen leider, de heer E. A. van de Haa.r, bracht een woord van hulde aan geslaagden en cursusleiders voor het behaalde'succes. streken, die betrokken zijn bij het plaatsen van kinderen in tehuizen en pleeggezinnen in ver band met de verordening ter bescherming van pleegkinderen, onder leiding van mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad. Door mevrouw Cloeck-Gude te Amsterdam, oud-ambtenaresse van den Armenraad aldaar, werd een voordracht gehouden over het plaat sen van kinderen in pleeggezinnen. Besloten werd een commissie voor pleegkin deren in .te stellen. In deze commissie werden benoemd: mej. J Bruin, mej. mr. M. de Keyzer, mej, mr. C. J. Krim, mej. mr. dr. E. C. Lekkerkerker, mej. P E. Mansvelt, mej. R. Pletings, allen te Haarlem en de heeren Tjaden te Zandvoort en Waar denburg te Velsen. De Vereeniging tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde „De Natuur" organiseert in het Pannekoekenhuisje bij Thijsse's Hof te Bloemendaal een aquarium-tentoonstelling, naar aanleiding van het Bondscongres, dat op 10 en 11 Juni in Haarlem wordt gehouden. Deze tentoonstelling w'ordt Zaterdag a.s. des namiddags om 4 uur geopend. Dinsdagavond heeft op het Bureau van den Armenraad, een bijeenkomst plaats gehad voor Maatschappelijke werkers uit Haarlem en om- Verschenen is het officieel programma van de beide congresdagen, die hier gehouden worden door de Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering der Aquarium- en Terrariumkunde. Op Zaterdag 10 Juni worden de deelnemers door het bestuur van de Haarlemsche afdeeling der vereeniging om 5 uur in Brinkmann aan de Gr. Markt ontvangen. Om half negen des avonds zet men het con gres in met een feestavond. Zondag 11 Juni, des morgens om 10 uur wor den in het Rembrandt-theater verschillende films vertoond. Dr. Kurt Kramer komt met kleurenfilms over aquarium en terrarium, drs. J. M. Lodewijks met verschillende nieuwe films en dr. L. v. d. Perk met een forellenfilm, een stekelbaarsfilm en een ringslangfilm. Na. deze filmvoorstelling volgt een feestelijke lunch in Brinkmann, waarna de congressisten een aantal excursies gaan maken. Er is een excursie naar Bloemendaal en omge ving (Thijsse's Hof, aquarium-tentoostelling) een rondrit per touringcar door Haarlem en om geving met een pauze van een half uur in Zandvoort; een bezoek aan „Artis" in Amster dam'en een tocht naar Marken en Volendam. De afdeeling Haarlem IV (geannexeerd Over- veen) der R. K. Staatspartij belegt op Dinsdag avond 6 Juni om half negen in het parochie huis „Domi" aan het Zandvoorterpad te Over- veen een groote propaganda-vergadering, in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Als sprekers zullen optreden pater Eusebius Peeters O.E.S.A., en de leden van den gemeen- nil De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van deken Rengs van Alkmaar op het R-K. kerk hof StBarbara" De uitvaart en begrafenis van deken Rengs van Alkmaar. De stoet in de Koor straat teraad van Haarlem Mr. Dr. F. A. Bijvoet en J. G. van Kessel. Pater Peeters heeft met zijn buitengewoon talent reeds duizenden en duizenden toehoorders in den lande weten te boeien en zal door zijn enthousiasme en prachtigen gedachtengang on getwijfeld er in slagen, ook dezen avond op zijn gehoor een onvergetelijken indruk te maken. De beide andere sprekers zullen door hun gedegen kennis van gemeentezaken vanzelf op duidelijke wijze weten uiteen te zetten waar het bij de a.s. verkiezingen om gaat en waarom de katholieken, ondanks alles, hun stem op de R.K.S.P. moeten uitbrengen. Wij wekken dan ook alle katholieken van geannexeerd Overveen (ook dus de dames) op. om op Dinsdagavond 6 Juni deze propaganda- vergadering te komen beluisteren. De toegang is voor ieder gratis! Op Zaterdag 3 Juni zal aan de Haarlemsche bevolking de aandcht gevraagd worden voor den jaarlijkschen bloempjesdag voor Herwonnen Levenskracht. Deze simpele mededeeling zou zonder eenig commentaar in de pers kunnen verschijnen en wij zouden haar, medegesleept door de alle- daagsche sleur van het leven, weer spoedig ver geten zijn. Misschien zelfs bestond de mogelijk heid, dat er iemand op den dag der collecte een bloempje zou koopen, om maar van het lastig vallen der collectanten af te zijn. Namens Herwonnen Levenskracht wil ik U echter dringend verzoeken U eens een enkelen keer uit deze sleur vrij te maken, U eens even af te vragen waarvoor een aalmoes gevraagd wordt, vooral waar het hier een goed werk be treft, zoo uitstekend geschikt voor de beoefening der naastenliefde. Het zal aan velen Uwer bekend zijn, dat de opbrengst der collecte geheel en al ten goede komt aan het sanatorium voor tuberculose lijders Berg en Bosch te Bilthoven, alwaar patiënten van alle gezindten ter verpleging worden opgenomen. Dit sanatorium, dat plaats biedt aan ruim 350 verpleegden, moet telken male velen in hun verzoek tot opname teleur stellen wegens gebrek aan ruimte en aan mid delen. Leeft U zich eens één oogenblik in deze harde werkelijkheid in: lijdende te zijn aan een vree- selijke ziekte, kans te hebben op herstel, ja meesttijds een groote kans, en dan te moe ten vernemen, dat er geen plaats en geen geld is. De patiënt moet dan maar wach ten en thuis verpleegd worden met alle ge varen daaraan verbonden voor zijn omgeving en ondertusschen is zijn genezingskans weer ver minderd, soms zelfs geheel verdwenen. Het is vooral voor deze categorie van wach tenden, dat men U om een offertje vraagt, om daardoor zooveel mogelijk menschen te kunnen helpen en hun de kans op herwonnen levens kracht te kunnen geven. Laat een ieder, die in het blijde bezit is van een goede gezondheid, dit op Zaterdag 3 Juni naar waarde weten te schatten en deze waarde in klinkende munt omzetten in de bussen der collectanten. Dan kunt ge zeggen iets voor deze lijdende medemenschen te hebben gedaan, gij zult het heerlijke idee hebben een goede daad te hebben verricht, die zoo geheel en al past ook in het kader der geestelijke en moreele herbewapening. Mogen de collectebussen met een record- inhoud aan de ijverige werkers van Herwonnen Levenskracht ter hand gesteld worden. M. C. HILBRINK, Arts Zooals men weet wordt momenteel een film gemaakt van de geschiedenis der Nederiandsche Spoorwegen. De filmers hebben voor een belang rijk deel der opnamen het oog laten vallen op het vroegere station aan den Hoofdweg in Hoofddorp. Zij hebben daarachter een houten gebouw opgetrokken.... een spoorwegstation anno 1839. Zaterdagmiddag zal daar een der eerste typen treinen rijden en het personeel zal het uniform van een eeuw geleden dragen. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.00—10.20, Radio PTT Nord 10.20— 12.20, Brussel Ned. 12.20—2.20; Keulen 2.20— 3.20, Droitwich 3.20—3.55, Radio PTT Nord 3.55 —4 20, Keulen 4.20—5.20, Brussel Ned. 5.20—6.20. Motala 6.20—6.35, Keulen 6.35—7.20, Diversen 7.20—8.20, Brussel Ned. 8.20—9.05, Keulen 9.05— 10.35, Brussel Fr. 10.35—10.55, Keulen 10.55— 12.00. t Programma 4: Brussel Ned. 8.00—9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Radio PTT N. 9.30—9.50, Diversen 9.50—10.35, Londen Reg. 10.35—5.20, Droitwich 5.20—9.35; Brussel Fr. 9.35—10.20, Brussel Ned. 10.20—10.30, Diversen 10.30—11.05, Droitwich 11.05—12.00. Programma 5: 8007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramo- foonplatenconcert. Bekende zangers en zange ressen. 1. I'm falling in love with someone, James Melton; 2. Rosen aus dem Süden, Lea Pillti; 3. Ich steh' im Regen, Zarah Leander; 4 Wiegenlied, B. Gigli; 5. Parle moi d'autre chose, L. Boyer; 6. I've got a feeling you're foolin', Connie Boswell; 7. Ein Lied geht urn die Welt, J. Schmidt; 8. J'aime tes grands yeux. Lys Gauty; 9. The way you look tonight, B. Crosby en D. Lee; 10. Villanella, Erna Sack, 11. Ah sweet mystery of life, James Melton; 12. Kinostar, Zarah Leander; 13. Vergiss mein nicht, B. Gigli; 14. J'ai laissé mon coeur, L. Boyer; 15. You are my lucky star, Connie Bos well; 16. Frag nicht3. Schmidt; 17. Le chaland qui passe, Lys Gauty; 18. A fine ro mance, B. Crosby en D. Lee; 19. Esfcrellita, Erna. Sack. 8.00—12.00 Diversen. Gisteren had de aanbesteding voor verfwerk plaats der Woningbouw-Vereeniging „De Voor zorg" en der R. K. Coöp. Bouwver. „St. -Jozef" G. A. te Haarlem, ten behoeve der 101 woningen en een kantoorgebouwtje, gelegen aan en nabij Trompstraat, Jan Evertsenstraat, van 't Hoff- straat en Banekertstraat te Haarlem. Ingeschreven werd als volgt: Jan Garsten- veld, IJmuiden f 2800; P. H. v. d. Bos en Zn., Haarlem f 2878;; C. Rees, Haarlem f 3360; Joh van Hesteren, Haarlem f 3290; L. C. H. Kense- laar, Haarlem f 3439; H. Schell, Den Haag f 2700; J. J. van Treffelen, Rotterdam f 2900; A. van Roon, Haarlem f 2850; S. v. d. Schuit Haarlem f 3216; P. Essenius, Haarlem f 3636; A. Breed, Heerhugowaard f 3195; G. H. Spruit, Haarlem f 3425. kan zich opgeven als werkend lid der R. K. Oratorium Vereeniging op Zondag 4 Juni van 122 uur in de tuinzaal van café Brinkmann, Groote Markt. Het bestuur zal alsdan zitting houden. Gebouw St. Bavo: Coöp. Fibeco, 2 uur; Fed. Gr. en Fr.-handel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Rechtsk. advies 7—8 uur. Gr. Kerk: Orgelbespeling 84 uur. Royal, Stationsplein: J. Meyerius over „Red den van Drenkelingen", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw „Eendracht", vergadering 4 uur en 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Je kunt 't toch niet meenemen", (alle leeftijden), 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema: „Penny brengt uitkomst", „Als de maan schijnt in Kentucky", (boven 14 jaar). 2.00 en 8.15 uur Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 2.30 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t'Zit in de lucht", (boven 14 jaar), 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Mo viae: „Nina, het Indianenkinö", (alle leef tijden) 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Schaakclub „St. Bavo", 8 uur; R. K. Be volkingsbureau, 8 uur; R. K. Propagandabond, 8.30 uur. Brinkmann: Alg. Ledenvergadering H.O.V., 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. De avonddiensten zullen tot en met Vrijdag avond worden waargenomen door Van Rijn N.V., KI. Houtweg 15; Loomeyer, Zijlweg 34; Scho terbosch-apotheek, Rijksstraatweg 19. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen- weg 206—208; Elswout-Apotheek, Bloemendaal - scheweg 341; Apotheek Aardenhout, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. De Bloemendaaische Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Ciney. 1, 3, 20, 42, 43, 46, 47 H. J. Handgraaf; 2, 33, 42, J. Pieke; 4, 13, 22 A. Zeg- waart; 5, 10, 17, 28 J. F. Koedijk; 6, 31, 35, 37, 48 J. Roodselaar; 7, 8, 19, 21, 36 W. v. d. Blom; 9, 18, 25, 29, 30, 32 H. Everts; 11, 27, 40 C. v. Ende; 12. H. Bouwens; 14, 38 A. in 't Veld; 15, 45 C. Alders; 23 P. J. Kok; 24, 26, 41 J. Brendel; 34, 39. 44 K. Kostei. Eerste geconsta teerde duif 11.43.8; laatste geconstateerde duif 12.26.55. door A. Hruscbka En Lilly? Wat zegt die ervan? O, Lilly? kiest natuurlijk altijd partij voor mijZeg, moedertje, nu we toch over Lilly Lansberg spreken, ik zou graag eens van u hooren, of u haar moogt lijden of niet. Ik bedoel niet, als 'n gewone kennis, maar bijzon der goed. Ja, beste jongen. Zoo goed, dat ik mij ge lukkig zal achten, als je mij haar als dochter brengt. Want dat wil je immers? Ja, dat wil ikeenmaalmisschien al spoedigMaar, hoe weet u dat, mama? Och, dat is geen kunst. Je bent de oprecht heid zelve. Ik lees in je hart; want ben ik niet je moeder? Hij streelde teer haar hand. Wat bent u goed, moedertje! U zoudt dus graag hebben, dat Lilly hier als jonge meesteres haar intocht hield, zoodra ik Sperber-Eck overneem? Vergeet u waarlijk zoo heelemaal uw eigen positie, uw rechten? Ik zal heel blij zijn, een gedeelte van mijn verplichtingen aan een jongere kracht over te mogen laten. Een moeder wil trouwens niets anders dan het geluk van haar kinderen. De rest is maar bijzaak Mevrouw Von Turnwald keek ernstig pein zend vóór zich uit. Zij dacht aan een ander, die ook haar kind was, en naar wien, trots zoo veel treurige en verschrikkelijke omstandig heden, haar moederhart nog steeds vurig ver langde. Zal zij hem nooit weerzien? Wie weet, of haar dagen niet zijn geteld.... Sombere voorgevoe lens kwellen haar. Ach, misschien is het beter zóóSterven, vóórdat een verschrikkelijke zekerheid haar verplettertNa haar dood mogen de gebeurtenissen hun onvermijdelijken loop nemen. Als zij 't maar niet beleeft. Roland is nu in ieder geval in veilige haven Moet hij Sperber-Eck verliezen, dan in Gods naam! Zijn wettig erfdeel en Lilly's bruid schat, zijn ruim voldoende om hem voor finan- cieele zorgen te behoeden en een ander land goed aan te koopen; waar hij ongestoord zijn neiging kan volgen. Alleen nog Vera's toekomst maakt de moeder bezorgd. Vera schijnt zich in den laatsten tijd veel minder dan vroeger om Drobny te bekreu nen. Erich Lansberg is veel vaker op Barenklau dan op Sperber-Eck. Vera gaat heelemaal op in de muziek. Zelfs thans, nu Mr. Sorel wegens een lichte ongesteldheid van zijn vader voor eenige dagen naar Weenen is vertrokken, zit zij iederen dag uren lang aan de piano. Verder slijt zij haar tijd op 'n eenzaam plaatsje in huis of in het park om ongestoord te kunnen mijmeren en droomen. Op haar vroeger steeds lachend gezichtje leest men nu voortdurend nadenken en ernst. Wat gaat er in haar om? Waarover is zij nu altijd in gepeins verzonken? Een paar dagen later richtte Mevrouw Von Turnwald deze vraag rechtstreeks tot haar dochter en zonder een spoor van verlegenheid antwoordde het jonge meisje: Ik weet het eigenlijk zelf niet, mama; maar ieder oogenblik schiet mij iets te binnen, waarover ik dan ernstig moet nadenken. Ik geloof, dat ik tot nu toe om zoo te zeggen nooit over iets heb nagedacht. En er komen toch in 't leven zooveel dingen voor. waarover men dient na te denken al was het slechts om zich een eigen opinie erover te vormen. Vindt u dat ook niet, moedertje? ja, ofschoon 't meestal het leven zelf is, dal ons een bepaalde opinie opdringtIk dacht, kindje, dat de muziek je sinds eenige weken geen tijd meer liet, om aan iets te denken. Och ook andere dingen interesseeren mij boeken, de natuur, bezigheden van prakti- schen aard..., Wel, wel. ja, moedertje, zóó is het. Vroeger heb ik Lilly altijd uitgelachen, wanneer zij zich voor keukenrecepten interesseerde en zij met de huishoudster van Drobny over huishoudelijke aangelegenheden sprak, 't Kwam mij zoo nut teloos en kinderachtig voor! En nu? Nu geloof ik, dat al die dingen van meer beteekenis zijn dan ik dacht, en dat iedere vrouw zich althans eenigermate ervan op de hoogte moet stellen. Juist kind. Ik heb ook al bemerkt, dat je in den laatsten tijd bijzonder vriendelijk voor onze oude Kathrine bent. Onlangs zag ik, dat je haar hielp bij 't asperges-schillen. Ja, zij wees mij, hoe dat wordt gedaan en ze heeft mij ook geleerd, hoe men jonge haantjes gereed maakt voor de pan. Het amuseerde mij waarlijk. En thans, nu Mr. Sorel niet hier is om te musiceeren, kan ik toch niet den heelen dag aan de piano zitten; dat wordt men op den duur ook beu. Mr. Sorel zegt, dat afwisselende bezigheid het leven veraangenaamt en dat men zijn tijd moet verdeelen tusschen practisch werk en intellectueel genot. En hecht jij aan Mr. Sorel's wijsheid zoo veel gewicht, kindje? O ja, mama. Hij is een verstandig en ge voelig mensch. In den omgang met hem kan men veel leeren. En zeker, moedertje, 't is ook zijn schuld, dat ik tegenwoordig zooveel te den ken heb. Hij zegt, dat men niet gedachtenloos door het leven mag gaan; dat is gemakkelijk en 't amuseert ook anderen, maar zelf vindt men er geen voldoening in. Ook daarin heeft Mr. Sorel gelijk, 't Verheugt me, dat hij bij jou zulke gedachten... Een scherpe gil, die van beneden kwam, onderbrak mevrouw Von Turnwald. Moeder en dochter ontstelden hevig. Was dat niet de stem van Kathrine? Er zal toch niets gebeurd zijn? Mevrouw Von Turnwald ijlde naar beneden. Bleek als een doode, kwam Roland haar tegemoet. Mama, stotterde hij, er is iets gebeurd, waarvan ik u onmiddellijk op de hoogte brengen moet. Wat.... wat is er gebeurd? Houtvester Klang en opzichter Fossel komen melden, dat zij een kwartier geleden in het Nasswald het lijk van een vrouw hebben ontdekt; 't lag verborgen onder een hoop dorre bladeren.... Zij beweren, hoewel natuurlijk de.... de verandering zeer groot is, te kunnen verzekeren, dat het gevonden lijk dat van Anna Milden is. Brömer dien zij gehaald hebben, zegt het ook. Het verschrikkelijkste van de zaak is, dat het lichaam de sporen van een aantal messteken draagt. Is het inderdaad Anna Mil den, dan heeft het arme meisje niet, zooals wij dachten, de vlucht genomen, maar is hier in de onmiddellijke nabijheid van het kasteel vermoord.... Vera, die van 't hoofd tot de voeten sidderde, slaakte een kreet en bedekte het gelaat met de handen. Wat mevrouw Von Turnwald betreft, die verroerde zich niet en geen geluid kwam over haar bleeke lippen. Haar donkere oogen waren strak en wezenloos op haar zoon ge richt. Deze houding maakte Roland ongerust. Hij sloeg den arm om haar middel en zei: U moogt het niet zoo zwaar opnemen, moèdertje. 't Is waarlijk niet onze schuld Misschien ook is er sterk overdreven. Ik heb 't niettemin noodig geoordeeld, Brömer onver wijld naar Sichelfeld te zenden, om aangifte bij de politie te doen. Maar, ik vraag u drin gend ga thans naar beneden, laat u niets vertellen, blijf hier bij Vera en.... Het lichaam der moeder was in zijn armen plotseling zwaar als lood geworden; hij moest zich inspannen om het staande te houden. Voor de eerste maal, voor zoover haar kin deren zich konden herinneren, had mevrouw Von Turnwald de heerschappij over zichzelf en het bewustzijn verloren. XVII Hoe ijverig Silas Hempel ook zocht, de acte van afstand vond hij niet onder de door Mr- Wendland nagelaten papieren, die betrekking hadden op de familie Von Turnwald. Het document was eenvoudig verdwenen. Toen Hempel die verdwijning had geconsta teerd, ging hij Mr. Morfeld opzoeken, die belast was met de regeling van Wendland's ambtelijke nalatenschap. De eenige hoop, die hem over bleef, was, dat Morfeld juist die acte had meegenomen, als noodzakelijk voor de afreke- ming met de familie Von Turnwald. Een acte, die de zaken van een familie Von Turnwald betreft? Wacht even. Daar over sprak mij Mr. Laufke, die vele jaren lang Wendland als procureur heeft ter zijde ge staan, antwoordde Mr. Morfeld op Hempel's vraag. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5