Inenting tegen de pokken Schulte wint de eerste etappe New-Yorksche Beurs NIEUWE BEPALINGEN VOORGESTELD ONZE „COUREURS TRAINEN VRIJDAG 2 JUNI 1939 De keuze is gevallen op het stelsel van den wettelijk geregelden individueelen drang Een verklarings- en verschijningsplicht WIELRENNEN DE WILLIBRORD-ZEGELS Het niet-verkochte gedeelte zal worden vernietigd DOOR GIFGAS BESMET Kamerlid stelt vragen over Zaandamsch geval PLAFOND IN H.B.S. STORTTE IN Vrees voor ongelukken niet gewettigd Hij arriveerde met 'n halve minuut voorsprong op den Belg Moerenhout te Stettin Middelkamp werd negende AUTOMOBILISME Laatste voorbereidingen voor de autoraces op 3 Juni Zandvoort is gereed Alles keurig in orde Kath. Econ. Hoogeschool Academische examens Apothekers-assistent Zwakke stemming. CLEARING MET DUITSCH LAND Stand per 31 Mei 1939 Boterheffing Clearingkoersen Biggenmerken Boternoteering AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 Juni WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Ingediend is een ontwerp van wet tot vaststelling van nieuwe bepalin gen betreffende de inenting tegen pokken. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het onderhavige wetsontwerp is vrucht van den arbeid van de bij K- B. van 26 Januari 1938 ingestelde Staatscommissie, welke tot opdracht ontving te onderzoeken; 1. of het wenschelijk is de bestaande bepa lingen betreffende den vaccinatieplicht, waarvan de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weder in werking te doen treden, en zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord 2. of het wenschelijk Is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3. of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en zoo Ja, hoe zij behoort te luiden. Deze staatscommissie heeft onder dag- teekening van 16 Mei 1939 een eerste verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat zij de vragen onder 1 en 2 ontkennend, die onder 3 bevestigend beantwoordt. Met het ontwerpen van een aantal door haar wenschelijk geachte wettelijke voorschriften, houdt de staatscommissie zich nog bezig. Zij heeft echter gemeend, dat, waar haar defini tief rapport niet zoo tijdig kon worden uitge bracht. dat de totstandkoming van alle bedoelde wettelijke voorschriften voor 1 Januari 1940 mogelijk zou zijn, althans ten aanzien van een punt waarop voor dien datum een wettelijke regeling noodig is, bereids verslag behoorde te worden gedaan. Dit punt betreft de in conclusie 3 van het rapport der medische sub-commissie uit de staats-commissie genoemde opvoering van de immuniteit van de Nederlandsche bevolking, welke opvoering alleen kan geschieden door te bevorderen, dat onze bevolking op .veel grooter schaal wordt gevaccineerd dan thans het geval is. Deze conclusie luidt: Het is dringend noodig de immuniteit der Nederlandsche bevolking zoo hoog op te voeren als met eerbiediging van bezwaren van geneeskundigen, religieuzen en ethi- schen aard mogelijk is. De Staatscommissie heeft haar keuze gedaan uit twee stelsels. Het eerste en zeer voor de hand liggende stelsel dat zij daarbij overwogen heeft, is dat van den directen dwang. Er bestaan tegen deze regeling evenwel be langrijke bezwaren, omdat men op ruime schaal gelegenheid zou moeten geven tot het verkrij gen van vrijstelling van de vaccinatie-ver plichting. De minister van Sociale Zaken is met de Staatscommissie van oordeel, dat, zeker zoolang er aan de vacci natie nog gevaren verbonden blijven van den aard, zooals die thans be staan, de beslissing over het al of niet vaccinee/en uiteindelijk bij de ouders moet blijven berusten. Hij heeft daar om met de Staatscommissie zijn keuze bepaald op het tweede stelsel, dat de Staatscommissie overwogen heeft, n.I. het stelsel van den wettelijk geregelden individueelen drang. Dit stelsel houdt in de eerste plaats in, dat vanwege de overheid aan alle ouders wordt aangeraden om hun kind, voor zoover daartegen uit ge zondheidsoogpunt geen bezwaren be staan, op den daarvoor geschikten leeftijd te doen inenten. Deze raad wordt aan de ouders of personen, die over een kind de ouderlijke macht of voog dij uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der woongemeente van het kind, in de maand, waarin het kind den leeftijd van vier maanden bereikt. Laten de ouders hun kind vaccineeren vóór het den leeftijd van een jaar bereikt heeft, dan behoeven zij geen en kele andere formaliteit te vervullen dan het overleggen van het bewijs, dat de vaccinatie is geschied. Indien de vaccinatie op dat tijdstip echter niet is geschied, volgt een tweetal ad ministratieve maatregelen, waarbij, dit zij reeds dadelijk opgemerkt, de vrijheid van de ouders om het kind al dan niet te doen vaccineeren, Volkomen onaangetast blijft. De plicht, die in het zooeven genoemde geval, dat het kind niet tijdig wordt gevaccineerd, op alle ouders rust, is deze, dat zij aan den bur gemeester een onderteekende verklaring heb ben over te leggen, waarom de inenting achter wege wordt gelaten. De tweede administratieve maatregel bestaat hierin, dat de burgemeester al degenen, die een verklaring hebben overgelegd, oproept, om voor hem of een door hem aan te wijzen ambtenaar alsmede een door hem aangewezen geneeskun dige, te verschijnen. Hij kan echter deze oproe ping achterwege laten, indien de in de verkla ring vermelde redenen geheel of gedeeltelijk van geneeskundigen aard zijn en tevens is over gelegd een verklaring van een geneeskundige, met wien over de vraag van de inenting overleg is gepleegd, waarbij deze dit overleg bevestigt De burgemeester is dus tot oproeping ver plicht in de gevallen, waarin uitsluitend rede nen van principieelen aard in het geding zijn of waarbij het gaat om redenen van geneeskun digen aard, zonder dat een verklaring van een geneeskundige is overgelegd. De bedoeling van deze verschijning voor den burgemeester is f in de eerste plaats om dege nen, die opgeven zuiver principieele bezwaren te hebben, blijk te laten geven, dat het hun in derdaad met deze bezwaren ernst is en voorts om voor hen, zoomede voor degenen, die mee- nen bezwaren van geneeskundigen aard te heb ben, zonder dat zij daarover met een genees kundige overleg hebben gepleegd, een uiteen zetting te doen geven van de geneeskundige beteekenis van de vaccinatie, van den aard en den omvang der gevaren, welke aan het niet- vaccineeren en aan het vaccineeren verbonden zijn. Met de eventueele verschijning voor den burgemeester of den door hem aangewezen ambtenaar is de procedure definitief geëindigd. Ten slotte is de burgemeester ook tot oproe ping verplicht van hen, die niet hebben vol daan aan de verplichting om het bewijs te le veren, dat het kind, voordat het den leeftijd van één jaar heeft bereikt, tegen pokken werd ingeënt. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat het door de Staatscommissie voorgedragen stel sel slechts twee verplichtingen kent, n.I. een verklaringsplicht en eventueel een verschij ningsplicht. Tegen overtreding van beide verplichtingen wordt straf bedreigd. De minister is met de Staatscommissie, die haar gevoelen met eenstemmigheid heeft uit gesproken, van oordeel, dat het door haar voorgedragen stelsel meer dan eenig ander stelsel waarborgen biedt, dat de vaccinatie, gelijk noodzakelijk is, in ons land zal toe nemen, zoodat de bestaande zeer onvoldoen de immunisatietoestand der bevolking, welke onder de tegenwoordige omstandigheden elk jaar slechter wordt, in de toekomst weer zal verbeteren en in elk geval voorloopig in veel geringer mate achteruit zal loopen dan in de laatste jaren het geval is geweest. Zooals hierboven reeds is medegedeeld, is het geen thans wordt voorgesteld naar het oordeel der Staatscommissie, niet het eenige, dat ter bestrijding van het pokkengevaar wettelijk zal moeten worden geregeld. De Staatscommissie stelt zich voor over de andere door haar wen schelijk geachte maatregelen weldra te rappor teeren, doch de minister heeft met de Staats commissie gemeend, dat hetgeen hierbij wordt voorgesteld, in zoodanige mate urgent is, dat met de indiening van dit wetsontwerp niet mocht worden gewacht, totdat de Staatscommissie haar definitief rapport heeft ingediend. den districtsbouwkundige opgedragen, regel matig controle op de stukadoorswerken uit te oefenen. De plannen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw, waarvoor een eerste termijn is beschikbaar gesteld, worden met spoed ter hand genomen. De directeur-generaal der Posterijen, Telegra fie en Telefonie maakt bekend, dat ter herden king van het feit, dat het in November 1939 twaalf eeuwen geleden zal zijn, dat Willibrord, de Apostel der Nederlanden, gestorven is, bij zondere postzegels zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarden van respectievelijk 5 en 12 Yi cent. Deze postzegels, van welke het eerstgenoem de Willibrord's landing op de Nederlandsche kust afbeeldt en dat van 12'A ct. dat den Apostel weergeeft als Bisschop van Utrecht, zullen van 15 Juni t/m. 15 September 1939 verkrijgbaar worden gesteld. Hub. Levigne, die zijn ontwerpen zelf in staal graveerde, 'heeft de zegels vervaardigd. De kleur is respectievelijk groen en blauw. Op de zegels zün de bepalingen van toepas sing. welke gelden voor de gewone postzegels, behoudens dat de geldigheidsduur eindigt 3l December 1939 en do zegels zullen, voor zoover zij na den termijn van verkrijgbaarstelling op de kantoren nog niet zijn verkocht, worden ver nietigd. Het Tweede Kamerlid Van Sleen (S.D.A.P.) heeft aan den minister van Defensie gevraagd of het waar is, dat eenige Zaandamsche arbei ders bij het verrichten van werkzaamheden op de terreinen van de artillerie-inrichtingen door gifgassen besmet zijn, ten gevolge waarvan ver schillende hunner zich onder behandeling van den geneeskundigen dienst der artillerie-inrich tingen moesten stellen en het lichaam van een hunner zoo ernstig met brandblaren werd over dekt, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen; of deze besmetting kon geschie den, doordat oorlogsgassen op de bedoelde ter reinen begraven waren, zonder dat hun activi teit vooraf geneutraliseerd was; of hier van een ernstig verzuim van de zijde der verant woordelijke personen bij de artillerie-inrichtin gen gesproken moet worden: of de minister be reid is een rapport over de toedracht van het ongeval aan de Kamer over te leggen en of door het geven van voorschriften als anderszins getracht zal worden dergelijke ongevallen in de toekomst, zooveel als maar mogelijk is, te voor komen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Bijlsma betreffende den toestand, waarin zich het ge bouw van de R.H.B.S. te Sneek bevindt en het zoo spoedig mogelijk overgaan tot den bouw van een nieuwe school heeft de heer Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geantwoord, dat het gebouw zich niet in zoodanigen toestand bevindt, dat vrees voor ongelukken gewettigd zou zijn. Bij een door den Rijksgebouwendienst ter plaatse ingesteld onderzoek is gebleken, dat Zaterdagmorgen 13 Mei in een der lokalen een gedeelte van ongeveer 1 M2. van het plafond is losgeraakt en naar beneden gestort. De oorzaak kon niet met zekerheid worden vastgesteld in verband met de omstandigheid, dat de concierge de kalkresten zeer spoedig had verwijderd. De directeur der school had aanstonds aan een aannemer, aan wien geregeld werkzaamheden voor het onderhoud van het gebouw worden op gedragen, verzocht, de noodige maatregelen te treffen. De Rijksgebouwendienst heeft nagegaan, of zij afdoende waren en vastgesteld, dat daar mede voorshands kan worden volstaan. De pla fonds in de onderscheidene lokalen en gangen zijn aan een zeer nauwkeurig onderzoek onder worpen, waarbij is geconstateerd, dat deze nog in goeden staat verkeeren en dat gevaar voor het verder losraken van de bepleisteringen niet behoeft te worden gevreesd. Bovendien is aan De ronde van Duitschland is Donderdag begonnen met de etappe Berlijn—Stettin over 252 K.M. Winnaar van deze etappe werd onze landgenoot, Gerrit Schulte, in den tijd van 6 uur 41 min. 58 sec., met een halve minuut voorsprong op den Belg Moerenhout en een vijftal andere renners. Middelkamp werd negende in 6 uur 43 min. 3 sec. ft De derde Juni nadert en het weer blijft prachtig! Dat belooft een gloriedag te wor den voor Zandvoort, waar de K.N.A.C. voor het eerst in de geschiedenis van het Neder landsche automobilisme een autorace orga niseert. Een gloriedag in niet mindere mate voor den sportieven en voortvarenden bur gemeester van Alphen, die niet alleen zijn onmisbaren steun aan de voorbereidingen heeft geschonken, maar ook, nu alles in kan nen en kruiken is, nog steeds van zijn be langstelling doet blijken. Zoo troffen wij den burgemeester gisteren aan op het circuit, waar de coureurs, die morgen aan den start zullen verschijnen, hun trainings rondjes trokken. En zoo mis was dat nog niet. Natuurlijk ging het over het algemeen nog een beetje kalm aan. Men was vóór den aanvang van den wedstrijd zelf vanzelfsprekend heelemaal niet op stukken en brokken gesteld en het bleef dan ook bij een gangetje van gemiddeld 65 70 K.M., dat slechts door een enkeling in plotselin- gen overmoed werd opgevoerd. Het was een onverwachte sensatie voor de nogal talrijke belangstellenden, dat er een paar coureurs in het strijdperk waren, die zoo nu en dan eens flink van leer trokken. Aldus kreeg men bij tijd en wijle zoowaar een fragmentje wedstrijd te zien, met alle bijkomende factoren als piepende en knarsende remmen, zwevende wielen, riskante passages enomgekeerde wagens. Al spoedig immers bleek, dat nog niet alle deelnemers de macht en mogelijkheid van hun wagen op de juiste waarde hadden geschat; want terwijl een lichte open wagen al spoedig in averechtsche richting een bocht nam, ver koos een der andere deelnemers juist aan den anderen kant van de „acht" den zachten berm, boven het gladde en niet geheel ongevaarlijk parcours. Mag aan de hand van deze proefritten welke ook vandaag aan de orde zijn gecon stateerd worden dat ons werkelijk een aardige en interessante wedstrijd te wachten staat, ook rond het parcours bevonden wij alles in de beste orde. Door de goede zorgen van de K.N.A.C., wel ke al het mogelijke doet om deze eerste races te doen slagen zoo goed als dit maar mogelijk is, is voor een uitstekend kloppende regeling en, wat zeker niet minder belangrijk is, voor een voor treffelijke outillage gezorgd. De afzetting is zoo goed als dit maar eenigszins mogelijk is, voor de veiligheid op en om het parcours zijn alle mo gelijke maatregelen getroffen, kortom, alles wat op zulk een langen dag en bij zulk een uitzon derlijke gebeurtenis van eenig belang is, werd door de organisatoren van de races onder oogen gezien. En terwijl de laatste hand aan de minutieuze voorbereidingen wordt gelegd, nadert de derde Juni. Sportief Nederland zal getuige kunnen zijn van een evenement, dat het in dezen vorm nog nimmer in den lande kon genieten. Een der schoonste plaatsen aan onze Noordzeekust biedt een attractie temeer aan de talloozen die zich getrokken voelen door het strand, de zee en de auto's. TILBURG Geslaagd voor het doctoraal examen ln de economische wetenschappen de heer J. Thab. Litjens, Deest. Bevorderd tot accountant de heer H. J- P- Oude-Groeneger, drs. in de economische weten schappen te Nijmegen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doet examen rechten dr. E. Eckelt von Pelkinie. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heer F. J. W. A. Albers Pistorius, Nijmegen. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen rech ten: de heer F. L. Rutgers, Leiden; doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak geolo gie: de heer D. A. Erdman, Den Haag. ROTTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heer W van der Mast en voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen mej. H. J. Scheurer en de heeren mr. H. B. van Davelaar en Lie Boen Eat. AMSTERDAM Geslaagd de dames W. E. Schansema te Hilversum en A. J. de Vos te Soestdijls, NEW YORK, 1 Juni (Part.). Na het reeds aarzelende verloop van gisteren heeft de stem ming op de New Yorksche beurs heden een verdere verzwakking ondergaan. Het wat groo- tere optimisme, dat op de laatste dagen van de vorige week en de eerste van deze week kon worden geconstateerd, heeft weer voor een ze kere gedeprimeerdheid plaats gemaakt. Direct aanwijsbare oorzaken zijn daarvoor niet aan te geven. Vanzelfsprekend heeft het feit, dat in tegenstelling met de algemeene verwachting, de Engelsch-Russische onderhandelingen, blijkens de rede van Molotof, nog niet tot een accoord hebben geleid, hierbij een rol gespeeld. Hier door worden de politieke vooruitzichten in Europa ongetwijfeld weer verduisterd, vooral nu blijkt, dat Rusland niet zoo geheel afwijzend tegenover Duitschland staat, al betreffen de on derhandelingen dan alleen het handelsverkeer, als men had gedacht. De zwakkere stemming op de Europeesche beurzen vormde hiervan een weerspiegeling en dit kan op Wallstreet niet zonder invloed blijven. Op binnenlandsch eco nomisch gebied waren er heden geen nieuwe gezichtspunten. Men heeft zich de laatste dagen echter wel wat sterk laten leiden door een eigen lijk alleen op verwachtingen gebaseerd opti misme en wanneer bevestiging van deze ver wachtingen eenigen tijd uitblijft en aan dit optimisme dus geen nieuw voedsel wordt gege ven, verliest dit als marktfactor automatisch aan beteekenis. De kooplust bleek dan ook aan merkelijk verminderd te zijn en daartegenover was het aanbod grooter geworden. De markt kon hieraan onder de geschetste omstandighe den niet goed weerstand bieden. De opening was reeds vrijwel over de geheele linie lager, maar aanvankelijk bleven de verliezen tot 'A a dollar beperkt. Nadat de koersen in het verdere verloop aanvankelijk langzaam verder afgebrokkeld waren, nam de daling in het twee de uur echter scherper vormen aan en breidden de verliezen zich tot 1 a 2 dollar uit. Vooral staalwaarden, automobielfondsen, warenhuis- aandeelen en chemische fondsen stonden onder druk. Petroleumfondsen, sporen en koperwaar den boden beter weerstand, al kwamen die eveneens op lager niveau. De handel, die in het eerste uur tamelijk levendig was, nam ech ter tijdens de sterke daling in het tweede uur aanmerkelijk in omvang af. In het eerste uur bedroegen de omzetten 200.000 shares en in het tweede uur slechts 90.000 shares. Op het verlaagde niveau kwam weer wat kooplust los, hoewel de handel in de middag uren niet veel te beteekenen had. Een gedeelte van de in de ochtenduren geleden verliezen kon worden ingehaald, doch een groot aantal fond sen gaf bij het slot verliezen te zien tusschen 1 en 2 dollar. Staalwaarden konden in de tweede beurshelft ruim een halven dollar aan trekken, doch voor U.S. Steel, Bethlehem Steel. National Steel en Youngstown kwam het slot 1 y, a 1 5/8 dollar lager te liggen. Spoorwegen konden meerendeels goed weerstand bieden on- Algemeene Clearingrekening. 1. Stortingen in Nederland 31 Mei 1939 119.909.300, 23 Mei 114.330.300 waarvan bestemd voor a) Achterstallige vorderingen 31 Mei 1939 132.200, 23 Mei 128.300 b) Rentedienst Dawes- en Youngleening Oostenrijksche Staatsleningen en Stillhalte; Rentetransfer 31 Mei 1.816.400, 23 Mei 1939 1.714.000 c) Vrije Rekening Reichsbank 31 Mei 1939 11.938.700, 23 Mei 11.383.400 d) Nieuwe onder de Clearing vallende vor deringen 31 Mei 1939 106.022.000, 23 Mei 1939 101.104.600 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 31 Mei 1939 148.615.300, 23 Mei 1939 142.958.500 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1. d.) 31 Mei 1939 105.006.800, 23 Mei 1939 99.946.600. Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 737.572a tegen Reichsmarkvorderingen: 30.371/146.561 Speciale Verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reischeques 31 Mei 1939 959.400, 23 Mei 1939 899.600 Uitbetalingen in Nederland 31 Mei 1939 388.200, 23 Mei 1939 315.200 Nog beschikbaar 31 Mei 1939 571.200 23 Mei 1939 584.400. Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is behoudens tusschentjjdsche wijzi ging. voor de week van 1 tot 8 Juni vastgesteld op 60 cent per K.G. Koersen voor stortingen op 2 Juni tegen ver plichtingen, luidende in: Reichsmarken 74.90; Lires 9.80. I de week van 15 tot 20 Mei zijn aangebracht 46983 (v. j. 44722) biggenmerken. Van 1 Januari tot 20 Mei zijn in totaal gemerkt 827.298 (v.j. 826.820) biggen. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 74 cent per K.G. De officieele Deensche boternoteering is Don derdag vastgesteld op 207 kronen, is 81 cent per K. G. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Illinois Central Pitts ton 312312% 135 19 37 1/8—37 42% 12 7/8—12 11/16 10 5/16 Van 4.30—5.00 uur Unilever Anaconda U. S. Steel Beth. Steel 135 K 19 36 7/8 43 der invloed van de verwachting, dat de doorge voerde tariefsverlaging het vervoer in de hand zal werken. Union Pacific echter waren na een lageren inzet bij kalmen handel aan verder aanbod onderhevig en moesten per saldo 3 dol lar afstaan. Bij de automobielwaarden waren het heden Chrysler, die het meest onder druk stonden en hoewel ook hier het slot niet op het laagste punt terecht kwam, bedroeg het nadee- lig verschil 1% punt. Oliewaarden lagen ver deeld in de markt. De zwaardere soorten, w.o standard Oil en Texas Corp. stelden zich 1 dol lar lager, terwijl Tidewater, Cont. Oil, Midcont. Oil en Socony fractioneel hooger afkwamen Van de overige afdeelingen gaven Sears Roe buck, Du Pont, Westinghouse en Amer. Tel. Tel. verliezen te zien, varieerende tusschen l'A en 2Yt dollar. Koperwaarden, luchtvaartwaar den, public-utilities, rubbers, equipmentshares, kunstzij deaandeelen en tabakken verkeerden een kleinigheid in reactie. De omzetten bedroe gen in totaal 600.000 shares. Laatst gedane koersen Juni/Mei Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topckc Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case 'freshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 534 Young Delewarc Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Sf Tel. Kennccott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am.' Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. 0. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building 1 ex. dividend 4- nieuwe aandeelen gedaan en laten t 5 nominaal 1 31 27 167 167 166% 91% 91% 88 22 23% 23 14-/4 14% 14% 42% 43% 43% 163% 165% 164% 84% 84% 82% 9% 10 10 24% 24% 24% 29% 30% 30 5 5% 5 57% 58% 58 Vs 4% 4% 4-/8 78 77 82 32% 34% 33% 33 33% 34 68% 70% 69-/8 6% 6% Vs 31 31% 31% 24 23% 23% 22 21% 20% 20 17% 17% 17% 69% 70% 70-% 145% 147 145-/8 163% 1 166 163% 8% 8% 8% 35% 36-/8 36 43% 44% 44% 27-/4 28-A 28 5-/8 5 5% 12% 12% 12% 59% 59% 59% 49V« 49% 49% 7% 7% 7% 32% 32% 32% 1-/8 1-/8 1 50% 51% 51% 25% 25% 25% 16 16 16% 15 15% 15% 15% 16 1J Vs 21% 22% 21-/8 183 184 181% 18% 18% 18% 35% 35 35 y, 57 57 36% 37 37 37% 6% 6% 16-/4 16% 16% 74-% 76% 75% 11% 12% 11% 11 11% 12% 13% 13% 14 15% 15% 16 6% 6% 0% 43% 44% 44% 12% 12% 12 95% 9 j 98% 37% 38 38% 2 2% 2% 41 41% 41% 48% 49% 49 20-/8 20% 2o Vs 95-/8 96% 96% 46% 46% 45% ex coo pon. bieden NEW YORK, 1 Juni Slotkoersen Juni/Mei X 31 30 Brussel 17.03% 17.03 17.02% Rome 5 .26 5.2o 3 .26% Bern 22.55% 22.53% 22.52% Madrid Oslo 22.53 22.53 22.52% A'dam 53.56% 53.70 53.71 Londen 4.68 A 4 68-& 1.687V Parijs 2.65 2.65 i .6441 Berlijn 40.13% 40.13 40.12% 31 Mei NEW YORK, 1 Juni 1 Juni 31 Juni 1 Juni Rubber Standaard Juli 16 4216.52Jan 16 5416 63 Sept. 16491659Mrt 16 5816-64 Oct. 16 5016.61 Mei 16 60 Dec. 16 52 16 62Dec Suiker Juli 197 98 1 96-98 Jan Sept. 2.C0-2 2 01 -2o2Mrt. Nov 2.072.07Mei Dec. Mrt. Katoen Juli 8.898.96- Oct. 8 17— 8 29 - Dec. 7.95-96 8.07 - 1.98 2001.98-200 2.02-03 2 02 -03 Jan 7 89 - Mrt 81 - Mei 7.76- 801- 7 94- 7 90- Koffie (Rlo - Nieuw contract) (Santos) Juli 4.31 4.31Mel - Sept. 4.24 4 22—Juli 6.02 6.06 Dec. 427— 4 27-- Sept. 6.10 o 14 Mrt. 4 50 4 52—Dec. 6,16 .19 Mei Maart 5 20 j24 Dec. Mel.. .6 24- .29 Tin Loco 49 00 48.75 Term-in 48 90 48.65 CHICAGO, 1 Juni 1 Juni 31 Mei 1 Juni 31 Juni Tarwe Haver Juli 8 -78 78%-% Juli ;4 -34 Vs- Sept 77%-% 781/4-% Sept 32Vsj2% Dec. 79 79%Dec. 33% 34 Vs Maïs Rogge Juli 51%51%Juli 53%- —54% Sept. 52 53 Vs Sept. 55 Vs 55 Dec. 53%53 Vs'Dec. "56% 57% Reuzel Juli 6 40 f.47 Sept 0 52% 60 1 Juni 31 Mei Tarwe Juli 65 Vs65% Oct. 66 66 Dec. &7% Rogge Juli 49Vs50%-— Oct 49% 51 Haver Juli 30% 30% Oct. 30 Vs 30 Vs Oct. 6,55 v 65 Dec. 6.52 WINNIPEG, 1 Juni 1 Juni 31 Juni Gerst Juli 40 40 Oct. 40 Vs40% Dec. 40 Vs Lijnzaad Juli 152%-- 151% Oct .43% 152% Mei Dec. 29%— BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 1 Juni. Oise, m.s., Parijs; Vera, s., Hemosand; IJstroom, m.s., Leith; (voor Velsen); Tromp, oorlogsschip, Noordaee. Vertrokken 31 Mei, Wilbo, m.s., Lnden; Bata via, s., Frederikstad; Greta Force, s., Rotterdam; Agne, s., W.-Hartlepool. 1 Juni, Hoegh Carrier, s„ New York; Stein beck, s., Rotterdam. Aangekomen 1 Juni, Vechtstroom, s., Huil; Astarte, s., Bremen. Vertrokken 1 Juni, Juno, s., Algiers via Rot terdam; Hermes, s., Tunis via Rotterdam; Irene, s., Lissabon via Rotterdam; Dottere, s., Liver pool; Mcmtferland, s., zuid-Amerika. AMSTERDAM, aangekomen 31 Mei, Anna, Had- sund, palen, Steiger H A. L., Scheepvaart Bedr. Gruno. 1 Juni, Vera, Hernosand, hout, Houthaven, J. Sydzes Co; IJstroom, Leith, stukgoed', Han delskade, Holl. Stoomboot Mij; Dixon, Lenin grad, hout*. Houthaven, Gebr. Scheuer; H. M. Tromp, flottieljeleider, Noordzee, Steiger H.A.L Oise, Parijs, stukgoed, J. P. Coenhaven, Wm. H. Muller em C'o. Aangekomen 1 Juni, Vechtstroom, Huil, stuk goed, Handelskade, Holl. stoomboot Mij; Astarte, Bremen, stukgoed', De Ruyterka.de, Van Es en Van Ommeren. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. FAUNA, 1 Juni van Aangar naar Gibraltar. JUNO, 1 Juni van Amst. via Rotterdam naar Algiers. HERMES, 1 juni van Amst. via Rotterdam n. Aunis. PYGMALION, 1 Juni van Constanza naar Istanboul. PERICLES. 1 Juni van Madeira naar Barbados TRAJANUS, naar Amsterdam, pass. 1 Juni Gibraltar. IRENE, 1 Juni van Amsterdam via Rotter dam naar Lissabon. AGAMEMNON, 1 Juni van Georgetown te Vlis- singen. DOURO, 27 Mei van Puerto Barrios te Cristobal. BENNEKOM. uitreis, 30 Mei te Talcuhuano. GANYMEDES, thuisreis, was 31 Mei 11 uur 10 v.m. 480 mijlen Z.W. van V'alentia. CBERON. 30 Mei van Valencia naar R'dam. ORESTES. 31 Mei van Cardenas naar Caibarien PYGMALION, 31 Mei van Varna naar Con stanza'. TRITON. 31 Mei van Malta te Piraeus. ORPHEUS, 31 Mei van Sevilla te Malaga. HEBE. 1 Juni van Lissabon te Genua. ODYSSEUS, 31 Mei van Kopenhagen te Gdynia. KON. HOIJ.. I.LOYD MONTEER LAND, l Juni van Amsterdam naar Buenos-Aires. WESTLAND, 31 Mei van Amsterdam te B. Aires. ROTT. I.I.OYD DEMPO. thuisreis, l Juni van Tanger. KOTA PINANG, uitreis, 1 Juni van Saigon. SITOEBONDO, 1 Juni van Java te Rotterdam. BUITENZORG. 1 Juni van Hamburg te Rot terdam. BRASTAGI, naar Liverpool, pass. 1 Juni v.m. Lands End. KEDOE. thuisreis, 1 Juni van Port Said. SIBAJAK. uitreis. 1 Juni te Southampton. TAPANOELI, thuisreis, 31 Mei te Belawan. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 1 Juni van Amsterdam te Batavia. POELAU BRAS, thuisreis, 30 Mei van Singapore. VER. NED. SCHEPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA I.TJN RANDFONTEIN, 31 Mei n.m. van Rotterdam n. Hamburg. BLOEMFONTEIN. 1 Juni v.m. 9 uur van Dur ban naar Lorenzo Marques. JAGERSFONTEIN, thuisreis, pass. 31 Mei GD braltar. SPRINGFONTEIN, uitreis, 31 Mei Van Port Soudan. HEEMSKERK, thuisreis, 31 Mei van Zanzibar. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ALGENEB, uitreis, pass. 30 Mei Gibraltar. ALMKERK, thuisreis, 31 Mei van Melbourne. HOLLAND—O.AZIE LIJN AREND6KERK31 Mei van Hamburg naar Rot terdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN DAMSTERDIJK, uitreis. 1 Juni van Cristobal. STATENDAM, toeristenreis, 31 Mei te New York. HALCYON LIJN FLENSBURG, l Juni van Vlaardingen naar Wabana. ROZENBURG, 30 Mei van Vlaardingen te Casablanca. STAD ZWOLLE, 31 Mei van Antwerpen te Bordeaux. STAD AMSTERDAM, 1 Juni van Lulea te Vlaardingen. STAD VLAARDINGEN. naar Rotterdam, Was 31 Mei 5 uur 25 v.m. 440 mijlem W. van Lands End. NED. fND. TANKBOOT MIJ. ELUSA. naar Pauillac, pass. 30 Mei Gibraltar. ADINDA, 30 Mei van Algiers te Pcirt Said. CHAMA. 27 Mei van Dakar naar Barbados. MALVINA, 28 Mei van Houston naar Montreal. Opgegeven door v. d'. Graaf en Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Surséance van betaling C. M. Koenders, bloe mist, te Meppel. 30 Mei 1939 heeft de An-ondis- sem'ents-Recht'bank te Assen ten aanzien van het bij de aanvrage tot surséance gevoegde akkoord bepaald: Schuldvorderingen, tem aanzien waarvan de surséance werkt, moeten uiterlijk 12 Juni 1939 bij den bewindvoerder, mr. J. E. van de Rhoer, te Meppel, worden ingediend. Verhoor: 27 Juni 1939, 10.30 uur v.m., in heb Paleis van Justitie, te Assen. Uitgesproken 31 Mei: B. Meijer, Almeloo, Ootmarsumsche- straat 471. R.c. mr. dr. G. H. A. Feber, curator mr. H. W. L. Vrind, te Almeloo Jaoob' Hardbol. slager, Dordrecht, Lingo- straat 13. R.c. mr. M. van Aken. cur. mej. mr. J. C. Brandt, Dordrecht, (kantoor mr. J. A. W. Burger). J. Lammerts, smid', Oes, KromStraob 98. R.c. mr. A. W. Kleinenhammans .curator mr. A. J. J. de Glas, Boxmeer. J. J. M. Langeïmans Jiandelsreizeger, Waalwijk, Groohestraat 91a. R.c. mr. A .W. Klei nenhammans, curator mr. c. Verhoeven, Waal wijk. Antonius Kennis, timmerman en aannemer. Den Bosch Kempenlandstraat 18. R.c. mr. A. W, Kleinenhammans, curator mr. P. van Meerwijk, Den Bosch. G. J. van Amerongen, wonende te Jutphaas, Nedereindschenweg 71. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff, cur. mr. C. E. E. Fromberg, Ubrecht. de' Naamlooze Vennootschap N.V. Faroba, Fabriek van Rookvrije Brandstoffen, gevestigd' te Utrecht en kantoorhoudende te Zuilen, aan do Förblaan 6. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff, curator mr. P. C. J. Cremer, Utrechb. Adr. van Miltenburg, slager, wonende te Utrecht, Adelaarstraat 6. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff, curabor mr. E. Spanjaard, Utrecht. J. M. Timp, wonende te Breukelen, Sta tionsweg 1, hotelhouder. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff, cur. mej. mr. E. A. Haars, Breukelen. I. van Veldhuizen, huisvrouw van H. Tim mer, dpenbare koopvrouw, wonende te Baarn, Brinkstraat 8. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff, cur. mr. R. W. de Boer, Baam Engelbert Reede, vertegenwoordiger, Zwolle, Julianastraat 41 R.c. mr. A. J. M. Heijst, cur. mr. A. C. Rueb, Zwolle, Koestraat. 1 Juni: B. A. Bakker, bankwerker wonende te Amsterdam, Shackietonstraab 42 II. R.c. mr. H. D. Feenstra, curator mr. B. R. de Swarte, Zuider Amstellaan 31, Amsterdam. Isaac Mozes Mendels. handelende onder den naam I. M. Mendels en Co., wonende en zaak- drijvende Kloveniersburgwal 42. Amsterdam. R.c. mr. A. C. N. P. Ruys, cur. mr. RR. Korthals Al tea, Amsterdam, Heerengracht 388. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 31 Mei: J. M. A. Moes, Amsterdam. K. P. Onel. Amsterdam. A. B. Sinnige, gescheiden echtgenoot© van F. G. Reede, Amsterdam. E. Hecht, gewoond hebbende te Amsterdam, ten tijde der faillietverklaring te Weenen. C. Janssen, Liangenboom. gemeente Escharen. FailUssementsstatistlek over Mei 1939. Samengesteld door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Noordholland (excl. Amsterdam) 25; Amster dam 32; Zuidholland (excl. Den Haag en Rot terdam) 19; Den Haag 12: Rotterdam' 8; Utrecht 10; Gelderland 24: Noordbrabant 16; Limburg 9; Zeeland 10: Friesland 5: Groningen 8; Drente 6; Overijssel 5. Totaal: 189 faillissementen Totaal vanaf 1 Januari 1939: 963 faillissemen- ten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar: 1168 fail lissementen. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2