Laatste Nieuws 1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Bartje" was toch niet de beste schuilplaats VRIJDAG 2 JUNI 1939 giiiiiMiiii!i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiilfiiiit!tfiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimniniiiiniiniiinnniHHinnnn| Haka officieel ten stadhuize De burgemeester over de taak van de coöperatie als hamsteren dreigt Een klap en een steek Slotscène van vechtpartij voor den rechter LEDERWARENFABRIEK GEOPEND HILLEGOM WATERPOLO DIEFSTAL Eenheidsdiploma E.H.B.O. Gemeente en bedrijf werken samen Gevonden voorwerpen en dieren H.P.C. I—D.W.R. I 2—0 H.P.C. Il—D.J.K. II DAMMEN R. K. Damclub Theorie en Praktijk DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden LUCHTBESCHERMING Organisatie van de wijken 15 en 16 Haarlem-Noord f 50 van dronken man gestolen VELSEN Gemeenteraad BURGERLIJKE STAND Cursus E.H.B.O. Velsens Ziekenhuis De werkloosheid IJMUIDEN HET SEGOBAWERK (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WIELRENNEN Berlijn—Stettin had spannend verloop Schulte's uitlooppogingen hadden succes TREINONGELUK IN NORFOLK MET DRIE DOODEN ONTSPANNING MILITAIREN GELAUWERD ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiüiiuiiiiiiiiiiniiiuuiiiiiiiiiiiiiii» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HillllllllllllllilllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllUllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllÜ STAD Gisterenmiddag werden de deelnemers aan het alhier te houden congres van de Coöpera tieve Groothandelsonderneming „De Handels kamer", Haka G.A. officieel ten stadhuize ont vangen. In de eenvoudig maar smaakvol versierde hal riep de burgemeester, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, zijn gasten een hartelijk wel kom toe. Hij voegde er een gelukwensch aan toe voor het plaatselijk lid. de Coöperatie „Vooruitgang", die haar veertigjarig jubileum viert. Gij zijt hier samen gekomen, aldus spr., als vertegenwoordigers van degenen die de coöpe ratieve gedachte aanhangen. Gij hebt ook veel tegenstanders en daarom is het voor een ge meentebestuur en zeker voor een burgemeester zaak om geen stelling te nemen ten aanzien van de gedachten, die tegenover elkaar staan. Wanneer men het begrip coöperatie echter vertaalt in samenwerking dan kunnen er geen tegenstanders zijn. Bfj het lezen van het jaarverslag uwer or ganisatie ben ik onder den indruk geraakt. De omvang en de beteekenis van uw Kamer met haar Japansch klinkenden naam is niet te onderschatten en uit dit verslag blijkt hoe goed het lichaam georganiseerd is. Er heerscht een geest van orde en een geest van vertrouwen. Het komt mij voor, dat het vertrouwen het duidelijkst voor den dag komt bij de verdee ling van den post „overschot." Spr. had den indruk gekregen, dat de Haka geleid wordt door een staf van bekwame menschen en dat het personeel met toewijding zijn taak vervult. Een alinea uit uw jaarverslag wil ik even naar voren brengen, aldus de burgemeester. Er staat: „tijdens de hamsterperiode, in September van het vorige jaar, stonden vele onzer leden voor bijna onoverkome lijke moeilijkheden." Ik betreur dezen zin. Het is n.l. van het allergrootste belang, dat een organisatie, die zoo in het economische leven ingrijpt als de uwe van te voren middelen beraamt om driegenden storingen in het distributie-apparaat onmiddellijk het hoofd te bieden. Zoo goed als de regeering, zoowel als een gemeentebestuur, verplicht is voorzorgs maatregelen te nemen, zoo goed geldt die plicht voor particuliere bedrijven met een grcote verantwoordelijkheid. De burgemeester noemde het prettig, dat de organisatie met zooveel vertrouwen de over heid tegemoet treedt en hij hoopte, dat de congressisten in de zoo bij uitstek voor con gressen geschikte stad Haarlem prettige en vruchtbare dagen zouden doorbrengen. De heer Kolkman, president-commissaris van de Haka, wees er in zijn dankwoord op, dat zijn organisatie er niet een is, die graag aan den publieken weg timmert door representatie etc. Zij levert een stuk activiteit aan de hand van eenvoudige middelen en tracht door een heid veler levensgeluk te verhoogen. In theorie is het juist, aldus spr., dat een gemeentebe stuur niet treedt in de ideologieën op sociaal en economisch gebied. Maar er wordt in Haar lem een niet onaanzienlijk stuk samènwerking geleverd door de vier coöperaties, die voor 11 a 12.000 gezinshoofden zorgen en voortgaan on der de schutse van de overheid. Haarlem moge nog jarenlang de vruchten plukken van een specifiek-Nederlandsche eigen schap: werken in eendracht, samen naar groo- ter welvaart! De congressisten werden daarna in de kleine raadzaal geleid, waar een kopje thee geser veerd werd. EUWS krans: v. d. Zee. Diepenbrockstraat 27. Lips- sleiitel: Stouten, Bantamstraat 90. Schort: Senger, Kruistochtstraat 28. Vischschakel: Poli tiepost voorm. Spaarndam. Kinderschop: Politie bureau Smedestraat. Zwarte heerenschoen: Po litiebureau Smedestraat. Actentasch met in houd: Koster, Rozemarijnsteeg 16. Kanarie: Scheffer, Bataviastraat 34. Op 13 Februari j.l. kwam een typograaf uit de avondschool. Wat zeer gewoon is. En dat hij daarna een gesprek aanknoopte met een paar vrienden fs nu ook niet zoo heel erg ongewoon. En dat een paar menschen, die een beetje te diep in het glaasje gekeken hadden, tegen zijn fiets aanbotsten, dat is ook heel verklaarbaar. Goed beschouwd was alles heel verklaarbaar wat er op dien dertienden Februari gebeurde. Wat echter nog niet wegneemt, dat als gevolg van een en ander toch strafbare feiten waren gepleegd. Want nadat een van de glaasjeskijkers heel erg baldadig een schop tegen het kar retje had gegeven, volgde er een niet al te vriendelijke uitnoodiging van den typograaf om dat nog eens te doen. En als je wat al te veel gedronken hebt, let je niet zoo op den al of niet vriendelijken toon van een uitnoodiging. Dus de schopper schopte nog eens. De tweede schop werd een luidruchtige woordenwisseling (niet direct over het mooie weer!); de woordenwisseling werd een flinke klap, product van des typografen kracht. De klap arriveerde niet al te zachtjes men geeft geen klappen om ze zachtjes te laten aankomen, nietwaar? en dies stond de typograaf gisteren voor de Rechtbank wegens mishandeling. Niet leuk voor hem was, dat de Officier erg overtuigd was van de mishandeling. Nog minder leuk was, dat de Officier deze klap zooals in een oeroud liedje geen daalder waard achtte, maar zelfs 25. En de jongeman was ook lang niet trotsch op deze waardevolle muilpeerMaar eventueel mag hij nog geen „zitten" ook, en liefst 15 da gen, tenzij de Rechtbank over 14 dagen anders beschikt. De klap van den typograaf werd beantwoord met een messteek van den dronken man, een 21-jarigen schilder uit Haarlem. Deze nam na den eersten verdachte in het groene bankje plaats. Hij beweerde het mes een zakmes open in den zak te hebben gehad. De gestokene verklaarde plotseling een klap op zijn schouder te hebben gevoeld. Even later kreeg hij pijn en toen merkte hij, dat hij hevig bloedde. In de hand van verdachte had hij een zakmes gezien. Na den steek was de schilder gevlucht en had hij het mes in een portiek in de Wilhelmina- straat gegooid. De Officier eischte tegen den messensteker zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. (Zuidzijde), Corn. v. d. Lijnlaan (Zuidzijde) en grens HaarlemBloemendaa! Wijk 16 is begrensd door Kloosterstraat (Noordzijde), Hertzogstraat (Noordzijde), Noor der Buiten Spaarne, Zaanenstraat (Zuidzijde"! en Schoterweg (Oostzijde), Uitsluitend voor de bewoners van dit stads deel zal de Afdeeling Haarlem van genoemde Vereeniging een vergadering beleggen op Woensdag 7 Juni a.s. des avonds te 8.15 uur in het gebouw van den Protestantenbond aan de Berkenstraat No. 10. De Heer E. H. Tenckinck, Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, zal op deze vergadering spreken over de noodzakelijk heid en nuttigheid van de gezinsbescherming bij de luchtbescherming' en over de organisatie van de wijken 15 en 16. Vervolgens ligt in het voornemen over te gaan tot samenstelling van een Comité uit de bewo ners van dit stadsdeel. Dit Comité zal de Af deeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming bij de orga nisatie van deze wijken behulpzaam moeten zijn. Deze organisatie betreft eenerzijds de opleiding van de bewoners in gezinsbescherming en an derzijds de vorming' van hulpgroepen, welke in tijden van nood de verschillende Overheidsdien- tsen in de betreffende wijken moeten aanvullen. Alle bewoners van de wijken 15 en 16 van Haarlem-Noord worden dringend verzocht deze vergadering te bezoeken om een doeltreffende organisatie in welbegrepen eigenbelang tot stand te brengen;*de toegang tot deze vergade ring is vrij. VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 Een 25-jarige dienstbode had zich gis terenmorgen voor de Haarlemsche Recht bank te verantwoorden terzake van het feit, dat zij in April j.l. uit den mantelzak van een collega-dienstbode in een tehuis voor meis jes een portemonnaie met ongeveer f 14. had ontvreemd. Reeds meermalen had zij zich schuldig ge maakt aan diefstal in dienstbetrekking. De Officier eischte een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie onvoorwaarde'ijk met aftrek van preventief. De verdediger, Mr. v. d. Hoeven, bepleitte de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. In het Sportfondsenbad werd Woensdag avond vanwege het Centraal Bureau voor hei afgeven van het Eenheidsdiploma voor eersté hulp bij ongelukken examen afgenomen door de doktoren W. B. Smit, Directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst en Voorzittér van den Ongevallendienst te Haarlem en D. Heymans, medisch leider van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenke lingen. Het examen werd door 17 leden van de Haarl. Reddingsbrigade afgelegd en geslaagd zijn: Mej. H. de Jong, Mej. C. C. Martin, Mej. E. van Mierlo, Mej. J. C. Stammes, Mej. R. Weers en de heeren W. Beukenkamp, W. Brakel, R J. Bruseker, J. A. Junge, G. Koome, A. j. v. d. Meer Jr., C. Nel. P. Wapstra en N. J. Zwart. De Lederwarenfabriek Rijnveld, die o.m. in Amsterdam en Haarlem verschillende winkel zaken exploiteert, waaronder de bekende galerij in de Kalverstraat, heeft Woensdagmiddag een nieuwe fabriek geopend in de Borgerstraat te Amsterdam, waar vroeger een gemeentelijke bank van leening was gevestigd. De heer E. L. Rijnveld, directeur van het con cern, wees er in zijn openingswoord op, dat het juist 25 jaar geleden is, dat hij de eerste leder warenfabriek in ons land begon. Na enkele moeilijke oorlogsjaren kon deze fabriek naast een mooien binnenlandschen omzet ook goede exportorders boeken. Voornamelijk de ernstige dumping van het buitenland was oorzaak, dat de export niet was vol te houden. De fabricage moest worden omgezet in huisindustrie. Andere moeilijkheden waren aanleiding voor de directie te besluiten haar artikelen rechtstreeks aan het publiek te verkoopen, waartoe enkele winkelzaken werden opgericht, die geregeld in aantal toenamen. La ter ging men over tot splitsing van het bedrijf in een vennootschap voor den export en een, waarin het winkelbedrijf werd ondergebracht. Over enkele maanden zal de vijftiende winkel worden geopend te Eindhoven. De nieuwe fabriek in de Borgerstraat werd ingericht in een oud gemeentegebouw. De af deeling Rentegevende Eigendommen, vertegen woordigd door haar inspecteur, den heer A. Tesselhoff, mocht daarvoor veel dank oogsten van den heer Rijnveld. Als tegenprestatie had nu, bjj wijze van proef, de firma een aantal jonge werkloozen in bedrijf genomen, om hun het vak te leeren en mede te helpen de werk loosheid te bestrijden. Namens het gemeentebestuur sprak de heer A. Tesselhoff een woord van gelukwensch. Hij vertelde, dat de gemeente reeds 70 van haar ge bouwen voor de industrie te Amsterdam be schikbaar heeft gesteld met het doel het werk loosheidsvraagstuk zooveel mogelijk te helpen oplossen. Binnen enkele weken, als de nieuwe machines zullen zijn aangekomen, zal de firma in staat zijn haar nieuwe fabriek op de beoogde pro ductiecapaciteit te brengen en zooveel mogelijk met Nederlandsch fabrikaat haar eigen artike len langs mechanischen weg zelf te vervaar digen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur: Armband: Reith, Laan van Bloemenhove 4, Heemstede. Gummi motorbril: v. d. Helm, Mar- nixstraat 131. Roode blazer: v. Corstanje. Rus tenburgerlaan 39, Grijze halsdoek: v. Slooten, Coltermanstraat 5zwart. Grijze overjas: Hen driks, Burgwal 46zwart. Blauwe mantel: Smits, Zoetestraat 42rood. Plumeau: Stolwijk-, Kruis tochtstraat 10. Portemonnaie met inhoud: Kla- bou, van Oosten de Bruynstraat 179. Metalen priem; v, d. Veldt, Spionkopstraat 64. Rozen- In dezen eersten wedstrijd voor de zomercom petitie moet H.P.C. het stellen zonder De Bruyn en v. Aalst, wier plaatsen door Kohier en v. Zadel worden ingenomen. Het begin van den wedstrijd kenmerkt zich als een gelijk opgaande strijd van man tegen man. Hierdoor ontstaan vele overtredingen, waarbij Eldering het water uit moet, later ge volgd door v. Zadel, terwijl D.W.R. een straf- worp wordt toegewezen, dien zij echter niet we ten te benutten. Met 7 tegen 5 man is D.W.R. nu het meest in den aanval. Als v. d. Bogaerde en Pieters zich binnen de 2 m. lijn opstellen, moeten zij uit het water verdwijnen. Van deze periode maakt H.P.C. een dankbaar gebruik om na een mooi opgezetten aanval door middel van Derx te doelpunten (10). Rust. In de tweede helft volgt een zeer spannende strijd. De H.P.C.-aanval ligt niet stil en het is tenslotte Eldering, die met een fraaien door slagbal aan alle onzekerheid een einde maakt en den stand op 2—0 brengt. Direct na den aanvang weet Kolderie met een schitterenden doorslag H.P.C. de leiding te be zorgen. Bij een doorbraak zorgt Mauritz voor no. 2. Terwijl de H.P.C.-verdediging lederen aanval afslaat, zorgen v. d. Geest en Kolderie voor een 40 stand in de le helft. In de tweede helft, als Mauritz eenmaal en v. d. Geest tweemaal den D.J.K.-keeper hebben laten visschen, zijn het K. Meyer en Zwane- veld, die den stand op 7—2 brengen. In het St, Josephs Gez. gebouw aan het Frans Halsplein werden Dinsdagavond voor de onderlinge competitie de volgende partijen ge speeld. J. ValkH. Lindeman 20 J. de ReeJac. v. d. Kroft 2—0 B. v. d. Kroft—P. Klaver 1—1 J. de ReeJ. de Bruin 20 De strijd om de bovenste plaatsen is bijzonder spannend, getuige onderstaanden stand aan den kop. P. Hollenberg 9 6 2 1 - 14 H. Lindeman 9 5 2 2 12 J. de Ree 11 4 4 3 12 B. v. d. Kroft 8 5 1 2 11 J. Overtoom 7 4 2 1 10 J. Spijkers 6 3 3 0 9 Wedvlucht van Valkenswaard 128 k.m. Los 8 uur 55 min. Wind N. Oost. In concours 151 duiven. Eerstgetoonde duif 11 uur 33 min. 10 sec., is 800.85 m. per minuut. Laatste prijs winnaar 11 uur 43 min. 45 sec., is 734.80 m. pet minuut. 1, 8, 10, 12, 15, 16, 19, 20, 25, 28 A. v. Zadel; 2 A. Verdonschot; 3 H. Brouwer; 4 A. Voorden- haak; 5, 14, 29 G. de Gast; 6 L. de Winter; 7, 26, 27 J. Groenland; 9, 17 G. v. Santen; 11, 21 A. Eveleens; 13 G. Vinken: 18 A. Driessen 22 H. V. Dijk; 23 J. G. v. d. Meer; 24 M. Hen driks; 30 E. D. des Bouvrie; 31 E. Vrugt. Nieuwe priesters In de St. Martinusparo- chie zullen Zaterdag a.s. drie pasgewijde pries ters worden ingehaald. Drie zonen van deze aan priesterroepingen zoo rijke parochie, er zijn thans 25 studeerenden, zullen Zaterdag de H. Wijding van het priesterschap ontvangen in de Kathedrale Kerk te Haarlem. Het zijn de eerw. heeren Gerardus J. M. Groot, Martinus M. Out en Joannus C. Loerakker. Om dit heuglijk feit luisterrijk te doen vie ren is er bereids een comité gevormd zooals wij reeds eerder berichtten. Zaterdagavond om 8.15 uur zullen de pasge wijde priesters plechtig worden ontvangen in de parochiekerk. Op het Kerkplein zullen de vereenigingen met hun vaandels opgesteld wor den. Daar zullen de parochie-geestelijken met misdienaars en bruidjes hen opwachten. Naar wij in het plaatselijk blad lezen zal pastoor Kos ters daarna een woord van welkom spreken en hen gelukwenschen namens de parochie. Z. eerw. zal dan den jeugdigen priesters hun eersten priesterzegen vragen. Daarna celebree- ren de drie pasgewijd.en een plechtig Lof. Zondag om 9 uur hoopt de weleerw. heer Out zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen én om 10.45 uur zal deze verheven plechtigheid geschieden door den weleerw. heer Groot. De weleerw. heer Loerakker draagt zijn plechtige H. Mis Maandag op om 9.30 uur. De pastoor verwacht, dat bij deze plechtighe den de geloovigen de eerste banken van het middenschip zooveel mogelijk vrij willen afstaan aan de familieleden der neomisten. Er is gelegenheid zich met den koster te verstaan over een andere vrije plaats. Vermelden wij nog, dat binnenkort nog een zoon van deze parochie de H. Priesterwijding zal ontvangen r. 1. de eerw. heer Fr. Kops en dat Zaterdag a.s. de eerw. frater Petrus van Dijk van de orde der Witte Paters te 's Heerenberg in de kapel van deze Orde de H. Wijding van het Subdiaconaat zaj ontvangen. Nieuwbouw Het bouwen van een apotheek voor rekening van dokter Ten Hoopen alhier is opgedragen aan de firma VeenmanVink, alhier die de laagste inschrijfster voor dit werk is. Architect van dezen bouw is de heer J. v. Nop pen te Haarlem. Goed afgeloopen Het 4-jarig dochtertje van den heer Hoogkamer alhier, viel bij de Kalkovensbrug in het water. De kleine werd ge red door een vertegenwoordiger van de Unox- fabrieken, die het ongeval zag gebeuren. Onze muziekschool gelauwerd Op het te Putten gehouden concours wist onze Muziek school met de accordeon-groep een len prijs in de 3e afdeeling te behalen; de mandoline-club behaalde een len prijs in de 4e afdeeling en de zangvereeniging won een 2en prijs in de 2e af deeling. De Hill. Harmoniekapel Een keurige presta tie leverde onze Harmoniekapel te Rotterdam door in de eere-afdeeling met 328 punten den eersten prijs te veroveren. Het vrije nummer van cie kapel was de Ouverture „Egmont" van Lud- wig van Beethoven, De B. V. L. Er hebben zich reeds een veer tigtal deelnemers opgegeven voor de demonstra tie Zaterdag a.s. op Iepenstein. De aanvoerder, de heer G. Nooteboom behaalde bij het examen •te Harskamp de aanstelling tot onder-officier bij de motorbrigade. Naar wij vernemen zal de voorzitter van de plaatselijke afdeeling, wethouder J. O. Vermeer, a.s. Zaterdag met de groep meegaan. Demonstratie E.H.B.O. Verondersteld werd, dat er Woensdagavond om half negen een vlieg tuig een noodlanding moest maken, wegens mo tordefect, in de buurt van het Stationsplein. Bij het dalen viel er een brisantbom en een phosgeengasbom uit het vliegtuig. De brisantbom kwam op de goederenloods te recht, daardoor ontstond een geweldige verwoes ting en verschillende personen werden gewond. De phosgeengasbom viel in de buurt van de goe derenloods. Verschillende personen werden ge wond. Al deze personen, tien in het geheel, werden door de leden van de E.H.B.O. verbonden en verzorgd. Een groep van de Kruisvaart van St. Joseph leende zich als patiënten. Ook werd door cenige leden der Kruisvaart, die als E.H.B.O.-leden ge diplomeerd zijn assistentie, verleend. Nadat de patiënten verbonden waren werden zij zoo spoedig mogelijk vervoerd naar het zie kenhuis, dat ondergebracht was in het magazijn van de firma van Zanten. Daar werden de leden van E.H.B.O. door de plaatselijke doktoren dr. Versluis, van der Kaaden en Ten Hoopen onder vraagd én het werk gecontroleerd. Naar wij ver- De Afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming zal thans aanvangen met de organisatie van de wijken 15 en 16 van Haarlem-Noord. Wijk 15 is begrensd door Klcverlaan (Noord zijde), Schoterweg (Westzijde), Zaanenlaan Als twee echtelieden in een goede ver standhouding met elkaar leven is het goed beschouwd heel gewoon als de heer des huizes voor zijn wederhelft even een filmpje voor haar fototoestel gaat halen. Eigenaar diger wordt het echter als de haler van het filmpje den drempel overschrijdt met een hoeveelheid alcohol in zijn maag, die er voordien nog niet was, en met een aantal bankbiljetten, die er voordien eveneens niet waren. De heer des huizes was in dit verhaal een 28-jarige Haarlemsche chauffeur. Op weg naar het filmpje was hij een ouden vriend tegen gekomen en beiden vonden die ontmoeting zoo pleizierig, dat ze unaniem van oordeel waren, dit maar eens met een paar glazen koel en schuimend gerstenat te moeten vieren. Waarvan ze niet bepaald in een treu rige stemming kwamen Vooral niet, toen er in hetzelfde café twee Amsterdamsche dienaren van Bacchus zaten. En heelemaal niet, toen de chauffeur een van de twee Bacchusianen een bankje van vijftig lichter wist te maken. En „Bartje", het boek van Anne de Vries, kreeg dien nacht nog een kostbaren schat toe- Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente gehouden op Dinsdag 6 Juni a.s., des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt o.m.: Aanvulling van het raadsbesluit van 25 April j.l., tot wijziging en aanvulling van de Verorde ning tot regeling der bezoldiging van de Ambte naren. Toestaan van een crediet voor extra hulp aan werkloozen, kleine boeren en kleine tuinbouwers (B-steun) Toestaan van een crediet voor luchtbe schermingsmaatregelen ten aanzien van de gebouwen der bedrijven voor gas en water. Verzoek van het Roomsch Katholiek Kerkbe stuur der parochie van den Heiligen Jozef te Velsen, om de benoodigde gelden uit de gemeen tekas te mogen ontvangen voor de verandering van inrichting der onder zijn beheer staande Jongensschool aan de Corverslaan aldaar. Aanwijzing van een stemlokaal voor de ver- 'kiezing van de leden van den gemeenteraad. Voeren van verweer tegen een ingestelde rechtsvordering. Intrekking van een vergunning tot het aan leggen van een gedeelte weg en van trottoirs. Wijziging en vaststellingopnieuw van de voor gevelrooilijn voor een gedeelte van den Bloemen- daalschestraatweg te Santpoort. Treffen van een regeling met het Provinciaal Eestuur en voor zooveel noodig met de Woningbouw vereeniging ,,Bloemendaal-Noord", inzake het ongedekt tekort op de exploitatie der 42 woningen te Santpoort van die vereeniging. Vaststelling van een nieuwe Precario-verorde ning. Intrekking van de verordeningen op de heffing en invordering van een belasting op de honden en vaststelling van een nieuwe heffingsverorde ning te dezer zake. vertrouwd in den vorm van een aantal bank biljetten. Want de chauffeur, die toch nog niet zoo aangeschoten was, of hij had wel gezien, dat een der andere cafébezoekers den diefstal had opgemerkt, had zoo spoedig mogelijk het bankje van vijftig gewisseld. Bij de huiszoeking kon „Bartje" den chauffeur niet meer redden, want de fijne rechercheneus had al heel spoedig in de gaten, waar het gestolen geld zat. Gisterenmorgen stond hij voor de Haar lemsche rechtbank terecht. Hij bekende al les, maar hij vond, dat hij niet heelemaal aansprakelijk gesteld kon worden voor zijn daad, omdat hij min of meer dronken was. De officier van Justitie achtte het beroep op verdachte's dronkenschap in verband met de geraffineerdheid van zijn handelwijze na den diefstal niet erg aannemelijk. Bovendien is ver dachte al eens eerder wegens verduistering veroordeeld. De officier eischte een gevangenis straf van 8 maanden met aftrek van preven tieve hechtenis. De verdediger, mr. Pot, verzocht de rechtbank eerst een reclasseeringsrapport in te winnen en verdachte voorwaardelijk te veroordeelen. Nadat de rechtbank zich in raadkamer terug getrokken had, werd het onderzoek geschorst voor het inwinnen van een rapport. Op Don derdag 15 Juni zal de zaak worden voortgezet. nemen waren de heeren doktoren bijzonder te vreden over het gepresteerde. De belangstelling voor deze oefening was bui tengewoon groot en vooral de van gasmaskers voorziene reddingsploeg, trok aller belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Peek, gemeente-secretaris, kapelaan Lange- meijer en het bestuur van de E.H.B.O. Het ge heel stond onder leiding van den heer L. Schoonderbeek, plaatselijk leider E.H.B.O. Geboren: M. KramerPronk, d. G. Schave- makerRijks, d. H. E. OepkesMulder, z. C. van RoonDuinmeijer, z. D. G. Jansen— Elen- baas, z. A. H. BalmBogaard, d. F. van der LindenGravemaker, z. A. D. van ToorKa non, z. M. Kraakde Jong, d. A. de Bruinvan der Zwan, z. Overleden: M. J. Th. Lampe, 62 jaar, echtge- noote van J. A. Bervoets, Driehuizerkerkweg 100, Velsen. C. J. Dalhuisen, 50 jaar, ongehuwd, Vareniusstraat 11, IJmuiden. K. Slot, 68 jaar, echtgenoot van C. C. W. Groen, Haarlem. W. C. van de Volkere, 77 jaar, echtgenoote van S. M. Roth. Hoofdstraat 45, Santpoort. Th. Ver- kooijen, 81 jaar wedr. van G. Verwaters, Meer- weidenlaan 36 Velsen (N„) R. Bakkum, 2 jaar, z. van G. Bakkum, Beverwijk. A. M. Bot, 68 jaar, echtgenoote van J. J. Smit, W. Barentz- straat 25, IJmuiden. De afdeeling IJmuiden van de E.H.B.O. is, gezien de groote belangstelling, genoodzaakt om in Velsen-Noord een aparte afdeeling te stichten, waarvoor zich reeds een 25-tal per sonen heeft opgegeven. De cursus wordt gege ven door dr. M. H. A. Melchior uit Beverwijk. De heer M. Koster, penningmeester van Vel sens Ziekenfonds, een functie welke hij al ruim 40 jaar vervult, zal deze eind Juni neerleggen. Het werk zal worden overgedragen aan den heer H. Leering, die reeds van de oprichting af secretaris is. Uit het overzicht der Gem. Arbeidsbeurs op 27 Mei blijkt dat het aantal ingeschreven werk zoekenden 1884 bedroeg tegen 1904 in 1938. Hiervan waren 1401 geheel werkloos en 315 ge deeltelijk werkloos, Bouwt kerken dan kunnen we bidden en werken! Giro 135193 „Bisschopsfonds" H. Sondaal, pr. Secr.-Penn. Het Segoba-werk, een initiatief der gemeente Breda, dat zich ten doel stelt het bevorderen van de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van werkloozen en het breken met den dagelijk- schen gang naar de stempellokalen, krijgt ook thans in onze gemeente vastere vormen. Toen bleek, dat dit Segoba-werk een succesvol resul taat opleverde, heeft minister Romme aan alle gemeentebesturen een circulaire gezonden met het verzoek dit werk in eigen gemeente ter hand te nemen, althans te bevorderen, dat zoo veel mogelijk in deze richting wordt gewerkt. Naar aanleiding van deze circulaire was door den wethouder van Sociale Zaken een bespre king georganiseerd met de vertegenwoordigers der verschillende vakcentrales, teneinde te overwegen wat in dit opzicht in Velsen gedaan zou kunnen worden. Bij die bespreking bleek al spoedig, dat allen bereid waren dit werk krach tig te bevorderen. Een voorloopige commissie werd reeds gevormd, bestaande uit de heeren W. F. Visser, wethouder, voorzitter; P. de Jong, van den Roomsch Katholieken Besturenbond; A. j. van Kleef, van het Oud-Katholiek Verbond van Vak vereenigingen; J. v. d. Veer van den Modernen Bond en A. Krijger van den Christe- lijken Besturenbond. Thans is men reeds druk bezig met het voor bereidend werk. Het grootste bezwaar bij dit werk is wel het feit, dat de regeering niet ge negen is, financieelen steun te verleenen, waar door alle kosten welke dit werk met zich brengt zullen moeten verkregen worden door een be roep te doen op het particulier initiatief. De eenige tegemoetkoming van de zijde der regee ring is deze, dat de leiders der cursussen, voor zoover deze gevonden kunnen worden in de eigen kringen der werkloozen, een steuntoeslag mo gen ontvangen van ten hoogste 20 pCt. van hun steun, onder voorwaarde, dat daardoor de steun in geen geval meer mag bedragen dan 95 pCt. van het loon, dat de betrokkenen in het vrije bedrijf zouden kunnen verdienen. Daar het de bedoeling van minister Romme is het stempelen aan de stempellokalen zooveel mogelijk terug te dringen, wordt aan de leiders Donderdagmorgen werd te Reinickendorf bij Berlijn door den president der U. C. I., Albert Collignon, het startschot gelost voor den lang- sten wegwedstrijd der wereld, de ronde van Groot-Duitschland over 5013 K.M. 68 Renners van zeven verschillende landen nemen aan deze ronde deel. De eerste etappe, van Berlijn naar Stettin over 252 K.M., had een zeer spannend verloop. In tegenstelling tot de ronde van Italië, waar in de Italianen een overheerschende rol spe len, zullen de buitenlandsche renners in de ronde van Duitschland ongetwijfeld veel van zich doen spreken en het is toch wel merk waardig, dat njen uit het resultaat der eerste etappe kan lezen dat van de tien eerst aan komenden slechts vier Duitschers zijn en de beste Duitscher zich vijfde klasseerde. En in het landenklassement staat Frankrijk eerste, België tweede en Duitschland pas derde. Het is voor de Nederlandsche wegrensport verheugend, dat onze beide landgenooten Schulte en Middelkamp zich zoo uitstekend hebben geweerd. Zij waren steeds in de voorste gelederen te vinden. Met Schulte heeft inderdaad de beste man van den dag gewonnen. Tien kilometer voor de fi nish wist Schulte zich uit het leidend pele- ton van negentien renners los te werken en met een halve minuut voorsprong be reikte hij alleen de finish te Stettin. Bijzondere moeilijkheden bood deze etappe overigens niet, of het moet de sterke tegen wind zijn geweest, waarvan de renners zeer veel last hadden. Verschillende uitlooppogingen strandden gewoonlijk door het feit, dat de vluchtelingen niet alleen tegen den wind kon den optornen, tenzij met een hopelooze krachts verspilling. Op een gegeven moment hadden Kijewski, Woelkurt en Moerenhout een voor sprong van twee minuten op het peleton, maar na de controle te Neubrandenburg maakte de weg een scherpe bocht naar het Oosten, waar door men den wind pal tegen kreeg. Zoo wer den de drie vluchtelingen spoedig achterhaald. In het verdere verloop werd de 50 man sterke kopgroep in drie deelen gesplitst. Na 200 K.M., in de nabijheid van Prenzlau, ondernam Schulte de eerste serieuze weglooppoging. Twintig kilometer lang slaagde Schulte er in, bijgestaan door den Duitscher Umbenhauer, 'n voorsprong te behouden, doch 17 man hadden de achtervolging ingezet, zoodat ten slotte, weinig kilometers voor Stettin, 19 renners weer bij elkaar lagen. Tien buitenlanders en negen Duitschers bevonden zich in deze kopgroep. Tien kilometer voor Stettin ging Schulte er nogmaals van door en ditmaal slaagde hij in zijn opzet: met 30 seconden voorsprong op den Belg Moerenhout kwam hij als eerste door de finish en kwam mede in het bezit van de gele leiderstrui. Het resultaat luidt: 1 Schulte 6 uur 41 min. 58 sec. 2 Moerenhout (België) 6 uur 42 min. 28 sec. 3 Oubron (Frankrijk) zelfden tijd 4 Level (Frankrijk) 5 Siebelhoff (Duitschland) 6 Umbenhauer (Duitschland) 7 Spiessens (België), allen zelfden tijd. 8 Scheller (Duitschland) 6 uur 43 min. 3 seconden. 9 Middelkamp zelfden tijd, 10 Roth (Duitsch land). 11 Nievergelt (Zwitserland), 12 Wunderhutz (Duitschland) 13 Lachat (Frankrijk), 14 Thierbach (Duitsch land) allen zelfden tijd. 15 Zimmermann (Zwit serland) 6 uur 43 min. 33 sec. 16 Wierinckx (België) zelfden tijd. Landenklassement 1 Frankrijk (Oubron, Level, Lachat) 20 uur 7 min. 59 sec. 2 België 20 uur 8 min. 29 sec. 3 Duitschland 20 uur 13 min. 18 sec. 4 Zwitserland 20 uur 19 min. 5 sec. 5 Gemengde ploeg (waaronder Schulte en Middelkamp) 20 uur 22 min. 13 sec. LONDEN, 1 Juni. (Reuter). Vanmiddag is een passagierstrein op weg naar Londen op een over weg bij Downham Market in Norfolk tegen een vrachtauto gebotst. Naar de spoorwegmaatschap pij mededeelt, zijn hierbij drie reizigers, allen vrouwen, om het leven gekomen en acht ge wond. De chauffeur van den vrachtauto liep slechts een gebroken arm op. der cursussen opgedragen de stempelkaarten ol stempellijsten te doen afteekenen. De commissie zal zich voorloopig beperken tot het geven van cursussen en het houden van excursies naar de plaatselijke bedrijven of die, welke in de onmiddellijke omgeving gelegen zijn. Dinsdag 6 Juni a.s. zal aan de ter plaatse gelegerde militairen namens de burgerij we derom een ontspanningsavond worden aange boden. Dien avond zal voor hen in het Thalia Theater optreden het Amsterdamsch Cabaret Ensemble, o.l.v. den heer H. Philippeau. Voorts werden van de ingezamelde gelden in de di verse localiteiten amusements- en gezelschaps spelen beschikbaar gesteld en bestaat thans het plan de diverse zalen van radio te voor zien. Het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" heeft deelgenomen aan het concours te Bilthoven, al waar het uitkwam in de superieure afdeeling. Hier wist de vereeniging, o.l.v. den heer S. Jan sen, met 390 punten beslag te leggen op den eersten prijs en tevens bijzonderen lof der jury. In den eere-wedstrijd behaalde het koor den eersten prijs. Ook de Harmonievereeniging „Ju liana", waarvan de heer J. Groot slechts een maand directeur isv wist met 378 punten beslag te leggen op een tweeden prijs 'in de tweede af deeling op een te Haarlem gehouden concours»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4