Plannen voor nieuwen toegangsweg tot de Middellandsche Zee Kanaal dwars door Zuid-Frankrijk HET ZWAARD VAN FRANCO Italië 'spositie in de Oude Wereldzee DE MOEILIJKHEDEN IN HET BAKKERIJBEDRIJF Goed, Professor! VRIJDAG 2 JUNI 1939 Amboneesche fuselier gedood Ernstige vechtpartij nabij een kampement (Ingezonden Mededeeling) DE VLIEGDIENST INDIË— AUSTRALIË Radio-grondorganisatie nadert voltooiing AARDSCHOK GEVOELD TE BENKOELEN Als U doodmoe naar bed gaat en doodmoe opstaat. MILITAIRE LUCHTVAART IN INDIË Parade-vlucht bij het jubileum Ontoelaatbare publicaties in Indië EEN BURGEMEESTER PROMOVEERT Norway Air Express" geopend Officieele ontvangst te Oslo GOEDKOOPE GROENTE VOOR WERKLOOZEN Groote hoeveelheid spinazie ingeblikt DE NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM Het Residentieorkest in nood Groot nadeelig saldo over het laatste seizoen STEEKPARTIJ TE 'S-BOSCH Daders voor de rechtbank MINISTER VAN BUUREN NAAR URK EN VOLLENHOVE ZELFBESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN 100ste E.H.B.O.-afdeeling opgericht Minister Steenberghe heeft de commissie van advies geïnstalleerd Regelingen' op sociaal gebied Fransche onderscheidingen COUPEEREN VAN FILMS IS STRAFBAAR Uitspraak van den Hoogen Raad WIE IS DE GELUKKIGE? Naturalisaties 4 Zooals men heeft hunnen lezen, werd de overwinning van generaal Franco in Spanje o.a. gevierd met een kerkdijken dankdienst, waaronder de „Caudillo" zijn swaard aan den Primaat van Spanje over handigde. De kardinaal legde dit zwaard op het altaar, waarna generaal Franco een dankgebed stortte. Dit bericht heeft voor de zooveeiste maal de gemoederen, ook van katholieken, in beroering gebracht. Hoe kon de kardinaal-primaat het van burgerbloed druipende zwaard aanvaarden en op het altaar leggen voor de deur van het taber nakel, waarachter Christus, de Koning des Vredes, woont in de H. Eucharistie? Waaraan ontleende Franco het recht om God te dan ken voor een overwinning in een burgeroor log, waarin hij open steden en weerlooze burgers bombardeerde? Is dat geen blasphe- öiie? Zoo vragen velen zich af. En anderen vragen weer anders. Indien Franco het recht had om te handelen zooals hij deed en de Kerk hem als een Gode welgevalligen held beschouwt, die in een goeden strijd zijn land van het godlooze bolsjewisme bevrijdde, Waarom gaan katholieken in ons land dan zoo te keer tegen het fascisme in Duitschland en Italië, dat toch óók het communisme bestreed? Deze vragen bewijzen, hoe groot nog steeds de verwarring der gees ten en sentimenten is naar aanleiding van Wat zich in Spanje en elders heeft afgespeeld Zonder ons te vleien met de verwachting, dat Wij definitief allen vragers een volkomen bevredigende opheldering zullen geven, wil len wij toch nog eens trachten orde te scheppen in hun verward vragenden geest. Franco is zijn gewapend verzet begon nen, toen het zgn. democratische Spanje in lijken tastbare bewijzen had Begeven van een communistische beïnvloe ding. De democratie in Spanje Was in werke lijkheid een terreur van linksch geworden, Welke zelfs het kiesrecht van de burgers, een der meest belangrijke rechten der democra tie, niet ontzag en bij de verkiezingen knoei de, intimideerde en geweld pleegde. De Kerk Werd ontrecht, de school gelaïceerd, de uit oefening van den godsdienst bemoeilijkt. De hloord op den katholieken royalistenleider Calvo Sotelo deed met bloed de maat over- loopen en de overtuigd katholieke Franco begon met zijn generaals den oorlog tegen bet bolsjewistisch geïnfecteerde régime. Hoe ernstig die infectie was, is wel gebleken, toen be handlanger van Moskou, minister-presi dent Negrln, alleen ter wille van zijn instruc ties uit het Kremlin nog Spaansch bloed wilde vergieten voor een reeds hopeloos ver- 'oren zaak. De oorlog is een wreede barbarij en een burgeroorlog is dat uiteraard bij Uitstek. Dat de troepen van Franco open steden en burgerbevolkingen hebben gebom bardeerd, wij willen het geenszins ontkennen of goedkeuren, al dienen wij te bedenken, dat ook onder de burgerbevolking in het r°ode Spanje broeinesten van terroristische oofflmunisten voorkwamen, die gruwelijke Uifsdaden pleegden aan de dienaren der Kerk en de Godshuizen. Het doel heiligt niet be middelen, maar dit neemt niet weg, dat, al denken wij er niet aan Franco voorbarig te canoniseeren, Franco's doel beter Was dan dat van het roode régime. Hoe dit roode régime als een verschrikkelijke Spaansche furie heeft huisgehouden, getuigt het bloed van duizenden gruwelijk gefolterde martela ren, getuigen ook de verkoolde ruïnes van zooveel tempels en kunstschatten in de gebieden, waar het heeft geheerscht. Had het roode Spanje met zijn Moskousche Komin tern-trawanten overwonnen dan zou met zekerheid het grootste kwaad zijn geschied, terwijl nu Franco heeft gezegevierd de mo gelijkheid bestaat van een herstel en herbloei van een sterk Godvreezend en Goddienend Spanje, dat aan Kerk en geloof de plaats in het nationale leven inruimt, welke rechtens en traditioneel aan Kerk en geloof toekomt. Hadden Franco en de Kerk geen reden te over om dankbaar te zijn voor de eindelijk en zoo moeitevol behaalde overwinning? En mochten zij geen uiting geven aan die dank baarheid gelijk zij gedaan hebben? Dat bij het bloedig vuile oorlogswerk betreurenswaar dige dingen zijn gebeurd, Franco zelf zal het niet ontkennen. Maar was dat onder de ge geven omstandigheden te vermijden? Indien het leggen van Franco's zwaard op het altaar een symbolische handeling is geweest, die aanduidt, dat thans in de vreeze des Heeren de werken des vredes beoefend zullen worden, en indien Franco zijn beloften en verzeke ringen gestand zal kunnen doen en in zijn eigen land den politieken bondgenooten van buitenaf de baas zal kunnen blijven, dan zal het Spaansche phalangisme en zal het nationalistische Spanje geen redenen geven tot de scherpe afkeuringen, welke de H. Vader en de katholieken helaas hebben moeten uiten tegen het de rechten van God en godsdienst en Kerk schendende Duitsche nationaal-socialisme en racisme, dat onge lukkigerwijze ook op het Itaiiaansche fascis me reeds een ongunstigen invloed uitoefent. Hadden het Duitsche nationaal-socialisme en het Itaiiaansche fascisme zich uitsluitend bepaald tot de bestrijding van het godlooze communisme, Wij zouden er niet die bezwa ren tegen gehad hebben als die, welke wij er thans tegen koesteren. Bovendien achten wij zoowel het nationaal-socialisme als het fascisme, zooals deze zich hebben ontwikkeld en zich manifesteeren, systemen, die voor ons land en ons volk met een geheel anderen aard en geschiedenis niet geëigend zijn, zoo dat wij hen, die ze hier te lande willen importeeren of imiteeren, dienen te bestrij den. Mocht straks onverhoopt blijken, dat Franco niet opgewassen is tegen den druk van RomeBerlijn en het phalangisme zich ontwikkelt tot een vorm van staatsvergoding zooals die in Duitschland thans beoefend wordt, dan zullen niet alleen wij, maar zal ook de Primaat van Spanje niet aarzelen de stem te verheffen voor de handhaving der rechten en vrijheden van godsdienst en Kerk. Zoo lang het nog niet zoo ver is en er goede kans bestaat, dat het ook niet zoo ver zal komen, behoeven wij ons niet te laten leiden door een voorbarig wantrouwen, want een voorbarig wantrouwen ondermijnt den lust om vertföuwen te wekken en te verdienen. KOETARADJA, 2 Juni (Aneta) Woensdag avond is te Sigli bij een ernstige vechtpartij tusschen vier militairen en twee Atjehers de Amboneesche fuselier T. gedood. Omtrent de toedracht van het gebeurde kan hog het volgende worden medegedeeld: T. had een verhouding met een Atjehsche vrouw, wier echtgenoot, tezamen met zijn broer, den fuselier aanviel en licht verwondde. De fuselier vlucht te naar het kampement, vanwaar hij terug keerde met drie andere militairen, waarop nabij het kampement een verwoede vechtpartij ont stond. Hierbij werd T. gedood, terwijl de twee Atjehers door klewanghouwen werden gewond. De oorzaak heeft geen politieken achtergrond. BATAVIA, l Juni (Aneta). In verband met de geruchten omtrent de doortrekking van de K. L. M.-lijn naar Australië, door middel van het huren der K. L. M.-toestellen door de K. N. I- L. M., waarmede met ingang van heden een hegin zou worden gemaakt, kan thans worden Senield, dat vanmiddag het gewone K. N. I. L. hl-toestel, de PK-AFO, in den normalen K. N. 1 L. M.-dienst van Tjililitan op weg naar Syd- hey is vertrokken. SOERABAJA, 1 Juni. (Aneta). Uit Sydney is hier aangekomen de heer De Bruyn van de K. K. I. l. M., die een maand lang besprekingen in Australië heeft gevoerd over luchttransport. De heer De Bruyn had met voldoening geconsta teerd, dat de K. N. I. L. M. in Australië, zoowel h'j particulieren als in regeerings- en handels kringen, zeer gezien is. De radio-grondorganisatie in Australië nadert haar voltooiing. BENKOELEN, 2 Juni (Aneta) Vanmorgen 0lh 8.20 uur werd een flinke aardschok gecon stateerd. 's Avonds uitgeput naar bed met een hoofd zoo zwaar als lood.... 's morgens geradbraakt met bonzende hoofdpijn, gruwend van werk dat wacht. Dat alles Wijst op oververmoeidheid door onzuiver bloedDoe wat tienduizenden man nen en vrouwen deden, die zich eens even ellendig voelden als U. Neemt Kruschen Salts. Het zal ook, U helpen. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Rein, gezond bloed zal weer door Uw aderen stroomen. Voor het heerlijke gevoel van terugkeerende gezondheid en energie zult ge Kruschen Uw leven lang dankbaar blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, Ö.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. BATAVIA, 2 Juni (Aneta) Ter gelegen heid van het jubileum der militaire luchtvaart paradeerden vanmorgen in prachtige formatie in de heldere lucht boven de hoofdstad 41 bom menwerpers van de militaire luchtvaart. Even later zetten zij koers naar Buitenzorg, waar eveneens een luchtparade werd gehouden. Aanvankelijk zouden ook nog 15 Koolhoven- toestellen meevliegen voor deelneming aan een défilé boven Bandoeng, doch hiervan werd, wa gens de weersomstandigheden, afgezien. Om de zelfde reden werd ook Tjipanas niet aangedaan. De geheele vlucht had een perfect verloop. Slechts nabij Buitenzorg viel een der toestellen uit, dat naar Tjililitan terugkeerde in verband met een lichte motorstoring. Deze was op het vliegveld spoedig verholpen. SEMARANG, 1 Juni (Aneta) De politieke 'hlichtingendienst heeft een redacteur verhoord Van het officieel orgaan van den bond van lager 'hheemsch kantoorpersoneel, naar aanleiding |'an de publicatie van ontoelaatbare passages 'h dit orgaan. Tevens is verhoord de hoofdredacteur van een 'hheemsch weekblad wegens publicatie van on- ^®laatbare artikelen. De burgemeester van Boskoop, mr. E. P. Ver kerk, is hedenmiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „Toelatingseischen voor lidmaatschap van den Volkenbond", ÉUIIIIIIIII lllllilllUr Als je soms iets wenscht te krijgen H Eischt dat eindeloos geduld, Maar nu werd een wensch toch ook eens |j H Heel bijzonder snel vervuld: H Dinsdag loofde ik de retourtjes j| H Van het Pinksterfeest bij 't spoor, H En ik zuchtte toen verlangend: Kwam dat elke week maar voor! Hu, slechts twee, drie dagen later H Lezen we de blijde maar': i§ E Voortaan elke week retourtjes! I| s Nu is dat ook voor elkaar! Nu ook maand-vacantiekaarten, En in 't najaar komt nog meer Dat is nog eens practisch werken, Dat is pas modern beheer! Hoeveel ouders, hoeveel kind'ren h Zien elkaar nu elke week Hoeveel pas verliefde paartjes Raken nu pas goed op streekj| H Vaak smaalt men op „een professor", j| H Maar dat kan dan heusch niet slaan =j Op den directeur der sporen, Op professor Goudriaan! Talloos vele Nederlanders Vinden die retourtjes fijn s H Moge in dank aan „den professor" Het succes geweldig zijn. HERMAN KRAMER Met de landing van het K. L. M.-vliegtuig „Haan" op de luchthaven Fornebu bij Oslo is de nieuwe luchtverbinding AmsterdamOslo een feit geworden. Op Fornebu waren ter ontvangst van het eer ste vliegtuig uit Nederland aanwezig de voor zitter van de commissie voor de luchthaven, de minister van Volksgezondheid Torp, de minis ter van Handel, Madsen en de Nederlandsche zaakgelastigde mr. dr. G. A. Scheltus. Een groote belangstellende menigte was ge tuige van de vlotte wijze, waarop Smirnoff de „Haan" op het vliegveld neerzette. Minister Torp verwelkomde de Nederlandsche gasten, onder wie zich tien journalisten be vonden en sprak zijn vreugde uit over het feit, dat door middel van deze nieuwe luchtlijn, Noorwegen een nauwer contact met het Neder landsche volk had gekregen. De heer D. J. de Vries, chef van de afdeeling handel van de K.L.M., sprak een woord van dank en bood daarbij een groote bloemenhulde aan. Hij zeide te hopen, dat de naam „Norway Air Express", welke men de verbinding onder weg op 2000 meter hoogte had gegeven, den Noren naar genoegen zou zijn. De verleden jaar genomen proef met het inblikken van spinazie is dit jaar herhaald. Ten behoeve van armlastigen en werkloozen heeft het departement van Economische Zaken ruim 100.000 blikken doen vervaardigen. In ver band met de schaarschte aan jonge groenten is een groot deel van dezen nieuwen voorraad reeds in distributie gegeven. Bü gelegenheid van de Nationale Sint Bo- nifatius-Bedevaart naar Dokkum, die Zondag en Maandag 16 en 17 Juli naar de martelplaats van St. Bonifatius trekt, en die dit jaar, van wege de herdenking van het zalig afsterven van St. Willibrord, naar Dokkum gaat uit dank baarheid aan St. Willibrord en St. Bonifatius, die het geloof en daarmede de beschaving aan onze voorvaderen hebben gebracht, zal Zondag avond in de St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden de zeereerw. hooggel. heer pater dr. Titus Brandsma, professor aan de Keizer Karei Uni versiteit, de predikatie houden. De pontificale Hoogmis wordt Maandags in de St. Bonifatiuskapel te Dokkum opgedragen door Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Dr. J. de Jong; tijdens de pontificale H. Mis preekt de weleerw. heer Henri de Greeve. Het hoofdcomité organiseert de deelname van de pelgrims uit het Noorden per extra-tram- trein; het Comité Haarlem—Amsterdam—'t Gooi bereidt een extra-trein voor, beginnend van Amsterdam. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, gedele geerde van den Haagschen gemeenteraad in het bestuur van het Residentie-orkest, heeft ter kennis van de gemeenteraadsleden gebracht een door hem op 16 Mei aan B. en W. gezon den rapport betreffende den toestand van het Residentie-orkest. In dit rapport wordt meededeeling gedaan van de financieele resultaten van het afgeloo- pen seizoen. Het seizoen sluit met een nadeelig saldo van ƒ25.963,87. De heer Van Beresteijn komt tot de con clusie, dat het niet mogelijk zal zijn het Resi dentie-orkest op de been te houden als de ge meente niet bereid is het subsidie te verhoo- gen met een belangrijk bedrag. Carnavalsmaandag werd de caféhouder J. Mijvis van „Den vergulden Hoed" tijdens het rondtrekken van den grooten folkloristi- schen optocht het slachtoffer van een mes steek, welke hem tijdens een vechtpartij in zijn café werd toegebracht. Een gezelschap carna valsklanten was op dien dag meermalen drank geweigerd en dit had reeds des middags te twaalf uur tot een vijandelijke houding geleid, welke den caféhouder genoodzaakt had, de trap op te vluchten. Te ongeveer vier uur kwamen zij weer terug en vroegen om drank en wederom werd deze geweigerd. Toen be gonnen zij met bierglazen te gooien en bij een vechtpartij, die ontstond, liep Mijvis een steek in de linkerzijde op, waarbij een slagader werd doorgesneden. Aanvankelijk vreesde men voor het leven van het slachtoffer, dat zeer veel bloed verloren had, maar hij genas toch. Donderdag stonden voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terecht H. J. A., 61 jaar, ar beider te 's Hertogenbosch en zijn schoonzoon P. G. van H., 23 jaar, metselaar te 's Hertogen bosch, aan wie zware mishandeling was ten laste gelegd. De officier van justitie eischte tegen beiden een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdedigster, mr. Emma Lion, pleitte een mil dere straf. Uitspraak 15 Juni. Naar wij vernemen zal de minister van Wa terstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, verge zeld van den directeur van den Waterstaat mr. J. Draayer en den directeur van den Rijksdienst voor de Zuiderzeesteunwet ir. G. F. H. Houben, heden een bezoek brengen aan de gemeenten Urk en Vollenhove in verband met aangelegen heden betreffende de Zuiderzeesteunwet. Hedenavond van 9—9.30 uur, zal de voorzitter der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming, de heer J. W. Klein voor de N.C.R.V. een lezing houden over: „Zelfbescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen". De nationale commissie voor E. H. B. O. van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis heeft te Made haar honderdste onderaf deeling: Eerste Hulp Bij Ongelukken, opgericht. (Van een bijzonderen correspondent) Nu Engeland met de Turksche republiek een overeenkomst getroffen heeft, die aan iederen twijfel omtrent het antwoord op de vraag, aan welke zijde Turkije in geval van een botsing tusschen de autoritaire en de democratische mo gendheden staan zal, een einde maakt, zijn de drie uitgangen van de Middellandsche Zee in handen van de mogendheden, die tegenover het Duitsch-Itaiiaansche dynamisme den status quo verdedigen. Het accoord met Turkije, dat straks, als het in bijzonderheden uitgewerkt is, en als ook Frankrijk, nadat voor de nog nete lige Syrische kwestie een te aanvaarden oplos sing gevonden is, op zijn beurt met Ankara een vergelijk getroffen zal hebben, den Bosporus en de Dardanellen voor de geallieerde oorlogs vloten waartoe ook de Russische gerekend worden moet zal openstellen, heeft de Ita iiaansche en bijgevolg, ook de Duitsche positie in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee een uiterst gevoeligen slag toegebracht. Meer dan ooit is Italië de gevangene van de zee, die het zou willen beheerschen. Het kan zijn lot en zijn toekomst van die zee niet onaf hankelijk maken. De pogingen daartoe berei ken hun doel slechts in zeer bescheiden mate. Ongetwijfeld, de heroïsche autarkische maatre gelen, die de Itaiiaansche regeering in de laat ste jaren, op voorbeeld van de Duitsche, heeft meenen te moeten nemen, hebben wel resul taten gehad. De aan delfstoffen arme bodem van het Itaiiaansche schiereiland leverde ver leden jaar 875.000 ton steenkool tegen 330.000 vóór den aanvang van 't autarkische tijdperk, de ijzerproductie steeg van 525,000 tot 1.110.000 ton en die van bruinkolen van 380.000 tot 1.220.000 ton, maar dat neemt niet weg, dat Italië toch nog altijd 70 pCt. van de produc ten, die het noodig heeft: vleesch, vetten, tex- tiel-waren, petroleum, caoutchouc, koper, tin enz. via Gibraltar en Suez ontvangt. En de grondstoffen, die de Balkanstaten zouden kun nen leveren, zélfs al zou het mogelijk zijn met deze staten handelsovereenkomsten te sluiten die een goed deel van deze grondstoffen in Itaiiaansche handen brachten, zouden Italië van dien invoer allerminst onafhankelijk ma ken. Beheersching van de Middellandsche Zeé heeft slechts weinig beteekenis, zoolang de uit en ingangen van deze belangrijkste aller bin nenzeeën in handen van eventueele vijan den zijn. Maar van beheersching van de blau we wateren der Oude Wereldzee is voor Italië geen sprake. De Engelsche en de Fransche vlo ten beschikken over verscheidene steunpunten, die zeker niet meer trefbaar zijn dan de Ita iiaansche oorlogshavens en in vestingen her schapen eilanden. Mag Italië al onbetwist meester zijn op het stuk zee tusschen Sardinië, Sicilië en de Itaiiaansche kust, en zelfs in de Adxiatische Zee, daarbuiten dreigen onmiddel lijk gevaren. Griekenland, door Engeland en Frankrijk „gegarandeerd", is een „onwelwillen de neutrale", wijl het de Korfoe-basis in geval van gevaar zeker den geallieerden vloten ter be schikking stellen zal, Turkije is In potentie een vijandelijke mogendheid. Verder naar het Oosten liggen de Fransche en Britsche protectoraten: Syrië en Palestina, en het Ka naal van Suez is in Britsche handen, zoolang Egypte, onafhankelijk, maar door een solied ver drag aan Engeland gebonden, niet in staat is de verdediging van dit vitale stukje water met eigen strijdkrachten op zich te nemen. Onder die omstandigheden verliest de Dode- kanesos alle strategische waarde. Is in het Westen de toestand veel beter? On getwijfeld, de Itaiiaansche vliegtuigen en duikbooten zouden den Franschen troepentrans porten uit Afrika veel moeilijkheden kunnen bezorgen en zelfs veel schade doen maar De minister van Economische Zaken heeft heden de commissie tot onderzoek van den toestand in het bakkerijbedrijf geïnstalleerd met een rede, waaraan het volgende is ontleend: De moeilijkheden in het bakkerijbedrijf heb ben reeds verscheidene malen de aandacht der regeering gevraagd en ook reeds eenige malen tot ingrijpen van overheidswege genoodzaakt. Een efficiënte en economisch gezonde brood voorziening is zoowel voor een behoorlijke be vrediging van de directe behoefte aan dit aller eerste volksvoedsel als uit een oogpunt van concurrentiemogelijkheid voor het Nederland sche bedrijfsleven een allereerste voorwaarde. Een tweede reden, waarom de regeering den gang van zaken in het bakkerijbedrijf met aan dacht volgt, is gelegen in den aard van dezen bedrijfstak zelf. In een bedrijfstak als deze im mers met een groot aantal middenstandsbedrij ven, draagt de onderlinge concurrentie veelal een ander karakter dan in bedrijfstakken, die voornamelijk uit grootere ondernemingen be staan. Zoo zal in het bakkerijbedrijf in sterkere mate nog dan elders de onderlinge concurrentie niet in de eerste plaats leiden tot een saneering door het uitvallen der marginale bedrijven, doch tot een verarming van een groot deel der be- drijfsgenooten en eerst daarna, misschien, tot een zekere saneering. Het is voornamelijk de dreigende verarming van het Amsterdamsche bakkerijbedrijf in een ongelimiteerden concur rentiestrijd geweest, die de aanleiding is ge worden tot de verbindendverklaring van een minimum-broodprijsregeling te Amsterdam. Intusschen is dit geenszins de eerste maat regel geweest, die van overheidswege ten aan zien van het bakkerijbedrijf is genomen. Intusschen is, bij de behandeling van deze zaak, toch wel de vraag gerezen of niet, afge zien van toevallige bijverschijnselen, de diepere oorzaken, die tot de Amsterdamsche euvelen hebben geleid, van algemeenen aard en dus ook in andere plaatsen, zij het ook soms latent, aanwezig zijn. De sinds eenigen tijd ook te 's-Gravenhage opnieuw gevoerde broodprijsoorlog geeft aan leiding deze vraag met nog wat meer nadruk te stellen. Die vraag doet echter terstond een tweede vraag- opkomen. Indien immers deze oorzaken inderdaad van min of meer algemeenen aard zouden blijken te zijn, zou men de vraag moeten stellen, of dan de tot nog toe voor het geheele land getroffen publiek- of privaatrechtelijke regelingen op den duur wel voldoende kunnen worden geacht en zoo niet, of dan moet worden voortgegaan op den voor Amsterdam ingeslagen weg. Immers, hoewel overtuigd van de noodzaak eener mihimumprijsregeling in de Amsterdam sche omstandigheden, heb ik mij toch de be zwaren tegen een zoodanige regeling allerminst ontveinsd. Ik heb dan ook, aldus de minister, deze minimum-prijsregeling voorshands nog slechts als een conservatoiren maatregel gezien, in afwachting van het oordeel, dat uwe com missie hopelijk zal vellen, zoowel omtrent de métites eener zoodanige regeling, op langen termijn gezien, als omtrent de eventueele andere maatregelen, die tot een waarlijke saneering zouden kunnen leiden. Ik ontveins mij geenszins, dat ook daarbij van uwe commissie een oordeel over een uiterst moeilijk vraagstuk wordt gevraagd. Niet alleen echter bestaan er groote verschil len tusschen de individueele ondernemingen, ook locaal zijn er zeer groote onderscheiden. Niet alleen de structuur van het bedrijf loopt van plaats tot plaats uiteen, ook de prijsver houdingen liggen vaak zeer verschillend. Nog gecompliceerder is, dunkt mij, het vraag stuk geworden door de cumulatie van een aan tal publiek- en privaatrechtelijke regelingen. Hoewel het hier gaat om bestudeering van het vraagstuk, hoe de economische moeilijkhe den in het bakkerijbedrijf opgelost zouden kun nen worden, dient er voorts op gelet, dat die economische moeilijkheden mede veroorzaakt kunnen zijn door sociale overheidsmaatregelen In dit verband kan men b.v. noemen de af schaffing van den nachtarbeid door de Arbeids wet 1919. Deze maatregel heeft, naar de erva ring heeft uitgewezen, economische gevolgen van zeer ingrijpenden aard voor een deel van het bakkerijbedrijf met zich gebracht. De slech te tijdsomstandigheden, waarin ons land sinds 1929 verkeert, hebben de zwaarte van die ge volgen nog erger doen gevoelen. Het ligt daarom mijns inziens mede op den weg uwer commissie en ik weet daar bij geheel in overeenstemming te zijn met het oordeel van mijn ambtgenoot van Sociale Zak enook dergelijke regelingen, welke, hoewel op sociaal terrein gelegen, van bijzonderen invloed zijn op economisch gebied, thans onder de oogen te zien. Mr. dr. T. J. Verschuur, voorzitter der com missie, beantwoordde de rede van den minister niet verhinderen, omdat die via Casablanca en andere Atlantische Oceaan-havens steeds mogelijk blijven, al zou dan ook veel tijd ver loren gaan. Slechts als Italië op den vollen steun van Spanje zou kunnen rekenen en de Balearen als vloot- en luchtbases zou kunnen gebruiken, zou het een wat sterkere positie in nemen. Intusschen is niets minder zeker. Franco heeft Spanje wel doen deelnemen aan het anti-kominternpakt een gebaar, dat op zich zelf geringe beteekenis heeft en daaren boven den Volkenbond den rug toegekeerd, maar er zich tot dusver wijselijk van onthouden tot bet „stalen Pact van Milaan" toe te treden. Men weet te Burgos maar al te goed, dat een dergelijke toetreding, die Spanje van den Duitsch-Italiaanschen tweebond volkomen af hankelijk maken zou, tot eerste gevolg zou heb ben, dat alle kansen een wederopbouw-leening te sluiten in de rijken, die het geld zouden kun nen fourneeren, verkeken zouden zijn. Wil Franco de economische reconstructie van een onafhankelijk Spanje ter hand kunnen nemen dan dient hij ten aanzien van Italië en Duitsch land een zekere mate van vrijheid-van-bewe- ging te behouden. Blijft Italië ock in het Westelijk bekken van de Middellandsche Zee dus min of meer op zich zelf aangewezen, dan moet het ook alléén aan de Britsch-Fransche coalitie weerstand bieden, wijl de Itaiiaansche vloot op directe hulp van de Duitsche niet rekenen kan. Deze laatste vindt buiten de Middellandsche Zee haar terrein van actie en daar heeft zij de handen waarlijk vol genoeg. Het gevaar voor de Fransche verbindingslij nen tusschen Afrika en het moederland is zeker .niet grooter dan het gevaar, dat de Itaiiaansche communicaties met Libye en Ethiopië loopen. Slechts een klein deel van de Afrikaansche Middellandsche Zeekust is in Itaiiaansche han den; een veel grooter deel in FTansehe en, bij gevolg, in Engelsche. Algiers, Tunis en Marok ko zijn Fransch en in soliden staat van verdedi ging gebracht. Een Itaiiaansche aanval van Libye uit heeft slechts weinig kans van slagen. In de Middellandsche Zee zelf beschikken Frankrijk en Engeland nog over Corsica en Malta, welk laatste eiland de waarde, die Pan- tellaria voor Italië heeft, in belangrijke mate vermindert. Zoo is en blijft Italië de gevangene van de Middellandsche Zee en de geallieerde democratische mogendheden kunnen er in de bestaande omstandigheden niet aan denken het land grooter vrijheid van beweging te verschaf fen, wijl ook gedeeltelijke inwilliging van de Ita iiaansche verlangens hun positie onmiddellijk en op ernstige wijze verzwakken zou. Integendeel zij.n Frankrijk en Engeland er op uit die positie zoo sterk mogelijk te maken. In dat verband is het nuttig de aandacht te ves tigen op het bestaan van een grandioos plan, dat de Middellandsche Zee 'n vierden toegangs weg geven zal en den Britschen en Franschen Atlantische-Oceaanvloten de gelegenheid ver schaffen de groote binnenzee te bereiken zonder dat zij de lange en gevaarlijke reis om 't Ibe risch schiereiland behoeven te maken. Dit plan bestaat in het graven van een kanaal, dat Bor deaux met Sète verbinden zal en dat ook voor de grootste zeeschepen en niet alleen voor oorlogsbodems toegankelijk zal zijn. Er bestaat trouwens reeds een verbinding tc water tusschen beide zeeën. Sinds 1670 bezit het Zuiden van Frankrijk tusschen Toulouse en Sète het Canal du Midi, terwijl later, evenwijdig met de Garonne, tusschen Toulouse en Bordeaux 'n kanaal gegraven is, waarvan de breedte 20 M. be draagt en de diepte 2.50 M. Het heeft 320 slui zen en is slechts door schepen, die niet meer dan 200 ton meten, te bevaren. Het nieuw te graven kanaal, waarvoor de voorbereidende studies trouwens reeds lang voltooid zijn. zal heel an dere afmetingen bezitten. Het zal gemiddeld 120 M. breed zijn, een diepte van 13.50 M. hebben, een lengte van 500 K.M. en slechts 13 sluizen. De kosten van den aanleg worden op 17 a 18 milliard francs geschat, ongetwijfeld een groote som, maar niet zoo groot, dat zij niet te vinden zou zijn. En de enorme voordeelen. die het ka naal, niet alleen in strategisch opzicht, opleve ren zou, springen onmiddellijk in het oog. De weg naar Indië zou niet minder dan 1500 K.M. korter worden en wat dit per jaar voor het in ternationale verkeer van alle landen aan bespa ring zou opleveren is nauwelijks in cijfers uit te drukken. Want zeker is. dat bijna al het verkeer per schip van en naar de meeste Middellandsche Zeehavens en van en naar alle Oostelijk van Suez gelegen havens door dit kanaal zou geleid worden. Het groote plan, dat dezer dagen door twee Fransche afgevaardigden opnieuw ter sprake is gebracht een voorstel bevattende 'u uitnoodiging aan de Regeering betreffende voor stellen van wet in te dienen is door hen gede poneerd is thans b;j de Fransche regeering in overweging. De spanning in de Middelland sche Zee zal er toe kunnen leiden, dat finan cieele en andere tegen-argumenten niet zoo zwaar meer wegen als tot dusver het geval was. In dagen van spanning worden vaak groote be sluiten genomen en groote dingen tot stand ge bracht. De Fransche regeering heeft ir. P. F. S. Otten, directeur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken en mr. H. F. van Walsem, algemeen secretaris der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, tot officier van het Legion d'Honneur bevorderd. Een bioscoop-exploitant te Rotterdam heeft voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan, omdat hij een film vertoond heeft in een sa menstelling waarvoor hij geen vergunning had van de centrale commissie voor de filmkeuring. De kantonrechter ontsloeg hem van rechts vervolging, welk vonnis in hooger beroep door de rechtbank werd bevestigd. Van deze beslissing kwam de Officier van Justitie in cassatie, aanvoerende, dat, wan neer een film korter wordt afgedraaid dan in oorspronkelijken vorm, waarin zij was goedge keurd, de film in een andere samenstelling wordt vertoond. Overeenkomstig de conclusie van den advo caat-generaal mr. Holsteyn heeft de Hooge Raad thans het voorgedragen cassatiemiddel gegrond geacht en, met vernietiging van het gewezen vonnis den bioscoopexploitant wegens het vertoonen van een film in een andere sa menstelling dan zij door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring is toegelaten, alsntjg ver oordeeld tot twee geldboeten elk van ƒ5. In de trekking van de Staatsloterij is heden de prijs van f 50.000 gevallen op no. 16682. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisa tie van Bertha Henriëtte Maria Aerts en 20 anderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9