Motoren ronken tusschen de duinen I Niet alleen de „eenige" Virginia sigaret, maar ook de beste voor Uw gezondheid! Haarlemsche sportweek 1939 iNCASSO-BANK N.V. Ontspanning voor militairen STOFZUIGERS NEDERLANDS EERSTE AUTO-RACES EFFECTEN PROMOTIE-COMPETITIE II) BESLISSEND STADIUM HAARLEM CREDIETEN ZATERDAG 3 JUNI 1939 Het schitterend zomerweer lokte de belangstellenden naar het parcours Ook Prins Bernhard was aanwezig 's Middags de groote trek Nog wat vreemd Het Bisschopsfonds Schenking van rentelooze obligaties ATHLETIEK PROPAGANDA BIJ DE JEUGD Strand Wijk aan Zee Waar men rekening mee moet houden In het uitgebreide programma is plaats geruimd voor meer takken van sport Over decadente kleeding I KRUISWEG 59 POLITIEKE VERGADERING TE OVERVEEN Een laatste opwekking! D.H.V.B. Kansen van H.B.C. 2 kunnen stygen Santpoort 3 eerste klasser? HET CIRCUIT TE ZANDVOORT Trainingsronden met een kleine sensatie Geel-Wit ontvangt A.F.C. Geel-Wit—A.RC. Competitierestant jes Centraal Comité opgericht Persoonlijk woord van burgemeester Kwint MIDDENSTANDSDIPLOMA Ongestoord naar Kevelaer De pelgrims ondervinden geen moeilijkheden Prov. Staten van Noordholland Samenstelling van het college van Gedeputeerden EX-KEIZER VAN DUITSCH LAND TE ZANDVOORT Haringvangsten De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 (Van onzen redacteur) De nieuwe zomer ditmaal was het dus niet de historische lente heeft een nieuw geluid gebracht in Zandvoort. Het ruischen van de zee, het gieren van den wind over strand en duinen, hebben concurrentie ge kregen in de ronkende motoren, die van daag full speed gedaverd hebben op het par cours, waar de K. N. A. C. in nauwe samen werking met de gemeente Zandvoort haar eerste auto-races organiseerde. Welnu, de organisatoren mogen tevreden zijn. Het experiment men weet ten slotte immers nooit of een dergelijke opzet in ons land suc ces zal hebben ja dan neen is geslaagd en wel geslaagd in alle opzichten. Daaraan werkte zeker op de eerste plaats het weer mee. We zijn in dit opzicht maar heel weinig gewend en mogen ons reeds tevreden prijzen wanneer een of andere openlucht-mee ting niet door regen e. d. onmogelijk wordt ge maakt. In Zandvoort nu is er een zon geweest. Een zon, die het vertoeven langs het circuit tot een genoegen maakte, een zon die nieuw re- lief gaf aan de kleuren van den jongen zo mer, een zon vooral die en daar ging het ditmaal toch vooral om duizenden en nog eens duizenden heeft gelokt naar de schoone badplaats, waar het geronk der motoren en geknars der remmen een vreemde, maar in haar geheel toch niet ongenoeglijke sfeer hebben ge wekt. Deze belangstelling kwam nog niet direct des Ochtends tot uiting. Dat was volkomen begrij pelijk. De races, die reeds om half tien aan vingen, duurden tot des avonds ongeveer vijf uur, hetgeen op de eerste plaats veel te lang is voor den gemiddelden wedstrijdbezoeker en vervolgens ook iets onbereikbaars voor den be langstellende, die nog niet de beschikking had over zijn vacantie. Zoo begon de groote trek eerst 's middags. Het was al etenstijd voor de genen, die qua professie of anderszins den strijd van het begin tot het einde moesten meemaken, toen de meeste nieuwsgierigen arriveerden. En als nieuwsgierigen hebben zij zich ook van alles meester gemaakt wat er te beleven wasr Eerst de auto's in de bochten en op de rechte einden, dan 'de aankomst van den Prins, wiens bezoek bij sportieve gelegenheden al zoo'n beet je vaste regel geworden is, en ten slotte de om geving van menschen en dingen, die alle juist waren als altijd, maar op een vrijen en zonni- gen dag nu eenmaal steeds met andere oogen worden bekeken. En zoo werd het -langzamerhand druk; een welvarende drukte, die plaats liet voor vele ne ringdoenden, grooten en kleinen; drank, etens waren en sigaretten, het wisselde elkaar in een regelmatig tempo af. Menschen, die uit zijn, willen nu eenmaal iets extra's hebben en als het mooi weer is, komt men er immer veel eer der toe om het geheel zoo welgeslaagd en zoo feestelijk mogelijk te maken. Verliezen wij echter ook de races niet uit het oog! Ten slotte zijn we ditmaal toch uitslui tend daarvoor naar Zandvoort gekomen, even als de velen, die de wagens van bocht tot boent, zoover als dit mogelijk is, volgden. En onder elkaar kiezen de toeschouwers hun favorieten. B. M. W., Lancia Bugatti, in min of meerdere mate hebben toch alle merken hun supporters. Het blijkt wel, dat deze proef voor een groot deel van het Nederlandsche publiek in een be hoefte voorziet, want met buitengewoon veel in teresse worden de verrichtingen van de deel nemers gevolgd en in niet mindere mate blijkt er belangstelling te zijn voor de „groote" cou reurs Hans Stuck en von Brauchitsch, die met hun Auto Union en Mercedes Benz de volledige aandacht van jong en oud hebben. En uit het rijden dat deze heeren doen kan zelfs de meest volslagen leek wel opmaken, dat er ons nog heel wat te wachten staat, wanneer het eens zoover is, dat er wedstrijden voor race-wagens van dit kaliber worden georganiseerd. Even begrijpelijk als opvallend is overigens de rare kijk, dien de menschen nog op het geval hebben, maar ja, het is nog een nieuwtje en dat heeft iedereen nu eenmaal niet direct door. Daarmede zal men geduld moeten hebben, tot dat dit soort wedstrijden een beetje minder vreemd is voor het Nederlandsche publiek. En gezien het succes van de wedstrijden die op het oogenblik dat wij dit schrijven nog in vollen gang zijn en de uitgebreider plannen, die er bij voorbaat reeds voor het volgend jaar worden gekoesterd, mag men er wel rekening mee houden, dat de races van Zandvoort zeker niet de laatste in hun soort zijn geweest. Zulks is te danken aan verschillende om standigheden, maar niet het minst hieraan, dat men in Zandvoort weet wat den bezoeker toe komt. Het zal in niet geringe mate zijn te danken aan de gastvrijheid van Noordhollands grootste Badplaats, wanneer vanaf Zandvoort de victorie begint voor de Nederlandsche auto races. Op de technische resultaten, welke vandaag werden behaald en waarvan het overzicht nu nog niet volledig kan zijn, komen we in het volgend nummer terug. Het uitvoerend comité „Bisschopsfonds" fn het diocees Haarlem schrijft ons het volgende: Zoo dikwijls is ons de vraag gesteld: „Welk voordeel heeft het Bisschopfonds er nu van om die rentelooze obligaties te ontvangen?" „Ren telooze obligaties", zoo zegt men, „zijn toch stukken, die niet veel waard zijn, en wat heeft onze bisschop er nu aan waardelooze stukken te ontvangen?" Om die zeer natuurlijke vraag te beantwoor den moet men eenig inzicht hebben in de wijze, waarop destijds de financiën van verschillende parochiën in het bisdom Haarlem zijn georga niseerd, nadat het onmogelijk was gebleken de bestaande verplichtingen van rente en aflossing op de schulden te voldoen. Bü deze reorganisatie zijn de rentelooze obli gaties ontstaan. Ter verlichting van de lasten van de bedoelde parochiën is goedgevonden, dat een zeker deel van de stukken geen rente meer zou dragen, terwijl de aflossing zou geschieden door het bisdom en wel uit het fonds voor Arme Kerken. U ziet dus al het verband. De thans gevoerde actie ter versterking van de middelen van laatstgenoemd fonds wordt dan ook in hoo- ge mate gediend door de schenking van die obligaties, die anders moeten worden afgelost uit het fonds. Jaarlijks werd tot nu toe een bedrag van rond f 200.000.— hiervoor besteed, zoodat de rentelooze schuld van circa f 5.000.000 op deze wijze in 25 jaar zou worden afgelost. Indien nu door de gevoerde actie behalve een groot bedrag aan contanten een flink aantal rentelooze obligaties geschonken wordt, kan bij een gelijkblijvend aantal jaren van aflossing de jaarlijksche aflossingssom worden verminderd. De daardoor vrijkomende middelen kunnen dan worden besteed ten behoeve van nieuwe paro chies, welke moeten worden gesticht. Zou b.v. een bedrag van f 1.000.000.rente looze obligaties worden geschonken, zoo kan de jaarlijksche aflossingssom dalen van f 200.000.— tot f 160.000.waardoor f 40.000.vrijkomen. Houders van deze rentelooze obligaties kun nen door toezending van hun obligaties aan het bisdom, aan de pastorie, aan de betaalkantoren der coupons of aan rector H. Sondaal te Öegst- geest, zonder daarvoor een greep in hun kas te doen, een belangrijke bijdrage leveren. Zij geven slechts de mogelijkheid prijs in een min of meer verwijderde toekomst het rentelooze ge deelte hunnen oorspronkelijke obligaties terug te ontvangen. Men schrijft ons: Door de kruisvaart wordt in samenwerking met den DHAK—DHGB veel propaganda ge maakt om de athletiekbeoefening te propagee- ren. De technische verzorging van de wedstrijden is dan geheel in handen van de sportcommissie die in overleg met kringen en vereenigingen zorgt dat de jongens een mooien dag sport mee kunnen maken. Reeds enkele jaren wordt er samengewerkt en verschillende successen zijn al geboekt. Am sterdam organiseerde steeds athletiekonderdee len bfj zijn toumooi. Rotterdam hield al twee jaar aparte wedstrijden voor de KJC, georga' niseerd door ALO, waaraan beide keeren 200 jon gens deelnemen. Voor dit jaar zijn meerdere plaatsen die een poging wagen. Zondag a.s. is Leiden aan de beurt. Meer dan 250 jongens zullen elkaar bekampen op het R. K. Sportpark aan den Haagweg en hieronder zijn ruim 175 leden van de Kruisvaart. Er zijn cohorten die in hun geheel hebben ingeschreven, terwijl anderen met hun bans onder leiding van de herauten zullen uitkomen. Het vaardigheidsdiploma dat wordt uitgereikt is niet moeilijk, zoodat verwacht kan worden dat velen het diploma zullen jehalen. De actieve organisatoren in Leiden kunnen van succes overtuigd zijn en uit de inschrijving blijkt wel, dat het de jeugdbeweging ernst is met de propaganda van de lichamelijke oefening onder haar leden. Voor de R. K. Sportbeweging is dit dan tevens een mooie propaganda. Het strand tusschen de zuidgrens van de gemeente Beverwijk en de Noorderpier te IJmuiden zal dit zomerseizoen in het algemeen niet voor het publiek toegankelijk zijn. Wel kunnen te Wijk aan Zee verblijvende badgasten toegangskaarten bekomen door bemiddeling van de V.V.V. Gerekend dient te worden met de mogelijk heid, dat het strand in de gemeente Beverwijk dientengevolge drukker zal worden bezocht. Daarom was het noodzakelijk om het berijden of het plaatsen van rijwielen op 't strand op de drukste uren van de week, te weten de Za terdagmiddagen tot 7 uur 's avonds en de Zon dagen eveneens tot 7 uur 's avonds te verbie den. Hetzlfde geldt voor ruiters. Reeds in voorgaande jaren bleek alsdan de aanwezigheid van en het verkeer met rijwielen op het strand voor het aanwezige publiek zeer hinderlijk en in het bijzonder voor spelende kinderen niet zonder bedenking te zijn. Ver trouwd mag worden, dat deze maatregel er toe zal bijdragen om het verblijf op het strand aangenaam, veilig en ordelijk te doen zijn. Op bovenbedoelde spitsuren zal door middel van een transparant bij het begin van den strandweg bij De Zwaanstraat op het verbod worden gewezen. Bij minder gunstige weersge steldheid, wanneer geen groote drukte wordt verwacht, zal deze aanwijzing achterwege blij ven. In gevallen van twijfel lette men dus op de transparant. Ten slotte houde men er rekening mede, dat het strand ten zuiden van de De Zwaanstraat, alsmede de Boschweg bij Wijk aan Zee, dage lijks ongeveer een half uur na zonsondergang van militaire zijde voor het publiek zal worden afgesloten. CHIEF WHIP De voorbereidingen voor de tweede Haarlemsche Sportweek zijn thans in vol len gang en een voorloopig programma is reeds samengesteld. Meer nog dan verleden jaar is het de bedoeling de burgerij een vrij uitgebreide indruk te geven, van het Haarlemsche sportleven. Het festijn heeft een dienstig karakter en het is geenszins de bedoeling een soort Haarlemschen Olym- pischen dag te leveren. Al blijft het karak ter in vergelijking met het vorige jaar het zelfde, toch zijn er eenige belangrijke uit breidingen te melden. Men kan niet ontkennen, dat de Sportweek 1938 overhaast werd opgezet rondom de natio nale zwemwedstrijden van de Waterratten. Dit maal is b.v. de wandelsport ingeschakeld met een nationalen stertocht naar Haarlem. De schermsport eischt haar deel op, de ski- sport zal door demonstratie in den zomer ge dachten aan den winter oproepen en last but not least zullen volksdansen gedemonstreerd wor den. Er worden ook pogingen aangewend om met medewerking van de Haarlemsche manége de paardensport aan den volke van haar mooiste zijde te laten zien. Het voorloopige programma ziet er als volgt uit: Donderdag 6 Juli om kwart over acht des avonds zal op de Dreef een optocht geformeerd worden, waarin vele takken van sport in beeld getoond worden. De organisatoren van de Sportweek zijn er zich wel degelijk van bewust, dat er verleden jaar in den optocht deelneemsters meeliepen, die door hun uiterlijk minder geschikt waren een sportcostuum te dra gen; daardoor wekten zij bij vele toe schouwers ergernis of lachlust op. Zooveel het de commissie in haar vermogen ligt zal zij er bij de sportvereenigingen op aan- tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid, of in blanco. L. Aan- en Verkoop. Voorschot in rek. ct. dringen decente kleeding als eisch voor deelname te stellen. Nu is wel de opmerking gemaakt, dat de een het begrip decant verder uitbreidt dan de ander, maar het komt ons toch voor, dat er een norm is, die ieder verstandig mensch heel goed zal weten te bepalen. De stoet zal op de Groote Markt „opgerold" worden. En wanneer allen met het gezicht naar het stadhuis staan, zal de burgemeester een toespraak houden. Daarna wordt de terug- marsch naar de Dreef aanvaard en zal er ongetwijfeld dien avond in de stad een gezel lige drukte blijven heerschen. Op Vrijdag 7 Juli zal op het E.D.O.-terrein tusschen half acht en half tien een demonstra tie van krachtsport worden gegeven. Zaterdag 8 Juli staan op het programma: korfbaldemonstraties, tennis en handbal; des avonds om zeven uur een veldloop fn Den Hout en van zeven tot negen uur een hockey wedstrijd. Zondag 9 Juli zullen geen evenementen op straat plaats vinden in verband met verlan gens, die in den raad geuit zijn. Toch is juist dien dag veel op verschillende terreinen te doen. In den namiddag finale waterpolo-tour- nooi, eerste en tweede klasse zwemkrïng Haar lem, in de zweminrichting aan de Kleverlaan; van 7—9 uur des avonds stedenwedstrijd korf bal Haarlem—Amsterdam; van 8—10% uur des avonds stedenontmoeting tafeltennistournooi en tennis. De marschen der wandelsportvereenigingen op Zondag zullen ongeveer 800 menschen bin nen onze veste brengen. Het wielercriterfum in Haarlem-Noord, dat verleden jaar zooveel succes oogstte, vindt dit maal plaats op Maandag 10 Juli des avonds om half acht. Het zal een wedstrijd zijn met open inschrijving en met medewerking der Ne derlandsche Wielren Unie. Zoowel Maandag avond als Dinsdagavond tusschen 814 en 9% uur zal op de openbare pleinen geturnd worden. Dinsdagavond tusschen 7 en 9 uur interna tionale honkbalwedstrijd in het Noordersport park tusschen Haarlem-Seagulls. Het watersportfeest op het Noorderbuiten- spaarne begint om half acht en brengt o.a. een vlootrevue van roeiers en kanovaarders. Er zal ditmaal veel meer te zieri zijn dan het vorige jaar. Onderlinge roeiwedstrijden op korte baan, etc. Woensdagavond 12 Juli sluitingsfeest op het Haarlem-terrein met een zeer gevarieerd pro- pramma van athletiek, keurturnen, korfbal, etc. Een Haarlemsch elftal zal voetballen tegen een soort Zwaluwenploeg, waarin prominente spe lers hun kunnen zullen toonen. Alle R.K. Kiezers van Haarlem, gean nexeerd Overveen, worden dringend uitge- noodigd tot het bijwonen van de groote poli tieke vergadering, te houden op Dinsdag 6 Juni a.s., 's avonds om klokslag half negen in de zaal „Domi" te Overveen, ah. Zand- voorterpad. Sprekers op dien avond zijn: pater Euse- bius Peeters O.E.S.A. en de gemeenteraads leden mr. dr. F. A. Bijvoet en J. G. van Kessel. De toegang is voor ieder vrij. Katholieken van geannexeerd Overveen, verzuimt niet deze zeer belangrijke vergade ring bij te wonen, waarin drie sprekers u zul len spreken over de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. Tijdens het maken van de tien verplichte trai ningsronden voor de deelnemers aan het circuit van Zandvoort is een der deelnemers bij het nemen van een bocht met zijn auto over den kop geslagen. De auto kwam hierdoor over de stroo-afzetting op het hockeyveld, waarna de bestuurder zich gemakkelijk uit den wagen kon bevrijden. De voorruit werd hierbij flink inge drukt en kwam vol barsten te zitten. Op eigen kracht kon de verongelukte wagen door den be stuurder weer op de baan gebracht worden. De vele bezoekers, die de trainings wedstrijden bij woonden, hebben dus een kleine sensatie be leefd. Laten we hopen, dat ook dergelijke on schuldige sensaties heden niet zullen voor komen. Zoowel de racewagen van de A.U.G., als van de Mercedes Benz hebben proef- of liever demonstratieronden gedaan, waarbij een ge middelde snelheid van over de 100 K.M. werd bereikt. De promotie-competitie is in een beslis send stadium getreden. Het uitermate ge ringe krachtsverschil is oorzaak dat defini tieve beslissingen tot aan de laatste wed strijden zullen uitblijven, maar de mogelijk heid bestaat, dat b.v. Santpoort 3 morgen zijn promotie tot een feit maakt. In den strijd om een plaats in den IVCB wordt al zeer heftig gestreden. De wedstrijd Quick StepsRODA werd omgezet en eindigde in een 11 gelijk spel en daar HBC 2 een 31- overwinning bevocht op OIV, werd dit laatste elftal definitief tot degradeeren gedoemd, terwijl de kansen van HBC 2 niet onaardig stegen. De stand luidt: Quick Steps HBC 2 RODA OIV 3 2 1 0 5 7—5 3 2 0 1 4 8—6 2 1 1 0 3 2—1 4 0 0 4 0 7-12 De wedstrijd HBC 2Quick Steps, welke voor morgen op het programma staat is vooral voor de thuisclub van het allergrootste belang, want slechts door een overwinning, als revanche voor de kleine nederlaag in Den Haag. kunnen de Heemsteedsche reserves hun fraaie kansen nog meer verbeteren. Bij een gelijk spel behoudt de Haagsche pleeg reeds de beste kansen, omdat dit elftal dan nog RODA en OIV thuis ont moet. Ondertusschen geven we HBC 2 wel een kansje. Echter valt RODA ook nog niet weg te cijferen en deze ploeg zal in IJmuiden zijn kans niet verspelen tegen OIV, dat niets geen belang meer heeft bü het resultaat. Eindelük is het dan toch ook zoo ver gekomen dat ook om een plaats in de eerste klasse ge streden kan worden en zooals het zich reeds gerulmen tijd heeft laten aanzien, komt Geel- Wit tegen AFC uit Alkmaar in het strijdperk. Het eerste treffen heft morgen plaats op het R.K. Sportpark en de Pauselüken zullen hun handen vol hebben aan de kranige Alkmaarsche tweede klas-kampioenen. In de andere afdeeling is IEV er in geslaagd zyn promotie tot een feit te maken, hoewel deze vroege beslissing te danken is aan het feit, dat Unio met twee winstpunten in mindering is ge straft. DES en Unio zullen nu hebben uit te ma ken wie de tweede gelukkige wordt en nu deze strijd op het DES-terrein wordt gespeeld, geven we DES de beste kansen. In de reserve-afdeelingen kan men morgen 'n tweetal beslissingen verwachten. Het kranige Santpoort 3 ontvangt n.l. The Unity 2 en is bü een zege in haar oude omgeving teruggekeerd. Men zie den stand: DOSS 3 Santpoort 3 The Unity 2 1 1 0 2 0 1 3 4—3 2 4—4 1 3—4 Bü een gelük spel behouden alle deelnemers nog goede kansen, maar we hebben het ver moeden dat Santpoort 3 aan het langste eind trekt. De reserve-afdeeling van 't Noorden vermeldt de ontmoeting VVZ 2Alw. Forward 2. Laatst genoemde kan morgen reeds promoveeren, waar toe een overwinning noodig is, maar de kans dat VVZ 2 zich op eigen terrein laat kloppen, achten we niet groot. De spanning zal o.i. dan ook nog wel even voortduren. De eerste klasse van afdeeling Noord ver meldt nog enkele ccmpetitlerestantjes. welke echter uiterst belangrük zijn. Nog steeds is hei; kampioenschap hier niet be haald, dank zü een kwestie tusschen LSVV en het Bondsbestuur. Indien de uitspraak blüft ge handhaafd, houdt HSV de beste kansen, maar dit elftal moet zün laatsten wedstrijd spelen tegen KGB. En ook deze laatste heeft nog een behoorlüke kans, zoodat het nog geducht zal spannen. Wint KGB en dat lükt ons lang niet onmogelük, dan ontstaat een ingewikkelde situ atie aan den kop van het ranglijstje, maar REO zal er in elk geval goed aan doen zijn laat sten wedstryd tegen ESV (een wedstrijd welke op het REO-terrein wordt overgespeeld) te win nen, om ook zün kans te behouden. Het einde wordt hier waarschijnlijk zeer sensationeel. Ten einde het verblijf onder de wapenen van de militairen in de positie IJmuiden zooveel mogelük te veraangenamen en hun vooral in hun vrijen tijd de gewenschte ont spanning en afleiding te verschaffen in den meest ultgebreiden zin, heeft zich een cen traal comité gevormd om de organisatie van dit werk ter hand te nemen. Het centraal comité stelt zich voor dit doel te bereiken door het volgende: 1. Bevordering van doeltreffende samenwer king tusschen de reeds bestaande en nog op te richten instellingen, zooals militaire tehuizen, stichtingen eh comité's. 2. Het org'aniseeren van ontspanningsavonden, als muziekuitvoeringen, voorstellingen, enz. 3. Het organiseeren van cursussen. 4. Het doen beoefenen van verschillende tak ken van sport, door het organiseeren van oefen partijen en wedstrüden. 5. Het uitgeven van een soldatenkrant. Dit doel zal dan pas zoo goed mogelük bereikt kunnen worden, wanneer alle burgers van de gemeenten Velsen en Beverwijk daartoe hun medewerking verleenen, hetgeen kan geschieden door het verstrekken van persoonlüke hulp, vrij willige bijdragen of anderszins. Het centraal comité richt zich daarom tot alle burgers van de bovengenoemde gemeenten met het verzoek bijdragen in eens of maande- lijksche büdragen te storten op het voorloopig postgiro-nummer 149180 van den heer A. Dem- mers, Dr. Schuijtstraat 9, Beverwük, met uit- drukkelüke *vermelding C.C.V.O.O.M. Tevens verzoekt zij allen, die zich op eeniger- iei wijze door werkzaamheden voor het boven genoemd doel verdienstelük hebben gemaakt of willen maken, zich onverwijld in verbinding te stellen met het dagelijksch bestuur (secreta riaat: Kennemerlaan 66, IJmuiden) of bü de secretariaten der plaatselijke, by het centraal comité aangesloten comité's. Het centraal comité vertrouwt op den steun van een groot aantal burgers, ten einde de bezwaren, die aan het verblijf onder de wa penen van onze landgenooten verbonden zijn, zooveel mogelijk te verlichten. De verantwoording der bijdragen zal geregeld geschieden door vermelding in de bladen. Er heeft zich een eere-comité gevormd, waar in zitting hebben genomen mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, mr. H. J. J. Schol- tens, burgemeester van Beverwük, en Overste C. Hellingman, commandant van de Positie IJmuiden. Het centraal comité bestaat uit de volgende dames en heeren: Notaris J. H. A. M. Anten, Driehuis; mevr. BarbiersSeelemeyer, IJmuiden O.; P. J. Bak ker, IJmuiden O.; p. J. Barbiers, IJmuiden O.; E. Belinfante, dir. Ver. Badhotels, vert. mili tairen, Wijk aan Zee; W. M. Ragut, insp. van politie, comité Wijk aan Zee, Beverwijk; T. D. Biewinga, IJmuiden; ir. B. H. Blankenberg, IJmuiden; Notaris G. D. Boerlage, Velsen; drs. A. Demmens, chef Soc. afd. Hoogovens, Dr. Schuitstraat 9, Beverwyk; ir. L. H. Derks, Be verwijk; W. Doevedans, IJmuiden; W. v. Dok, wethouder Soc. Zaken, Beverwük; Notaris W. A. Dolleman, Santpoort; mevr. A. C. Groos- mullerVoet, Velsen; mr. A. W. Hellema, IJmui den; K. de Jong, IJmuiden; mej. M. Koot, IJmuiden O.; mevr. C. Keyzer, IJmuiden; W. Kastelein, IJmuiden; dr. J. F. Keyer, Velsen; C. Lijnzaad, IJmuiden; dr. A. J. van Leusen, Velsen; mevr. Milatz, IJmuiden; pastoor J. 'C. de Moei, dir. R. K. Militairenver., Pastorie, IJmuiden; W. C. Suwerink, IJmuiden O.; ir. I. H. Leiders, Beverwijk; mevr. A. Thomassen. Driehuis; R. Reehorst, IJmuiden; dr. R. Rutten, IJmuiden; W. F. Visser, wethouder Soc. Zaken, Velsen; D. Visser, IJmuiden; mevr. J. A. v. Wijngaarden, IJmuiden; S. Wassenaar, IJmui den; A. van Wyngaarden, IJmuiden; P. Ytsma, hoofdinsp. van politie, IJmuiden; J. L. Uitzin- ger, IJmuiden; dr. L. W. Erdman, IJmuiden: Th. Molenaar, IJmuiden. Het dagelijksch bestuur is als volgt samen gesteld: voorzitter drs. A. Demmers, Beverwük; secretaris P. J. Bakker, IJmuiden; mevr. Bar biersSeelemeyer, IJmuiden O.; Pastoor J. C. de "Moei, IJmuiden; D. Visser, IJmuiden; R. Reehorst, IJmuiden; E. Belinfante, Wyk aan Zee. Door het centraal comité voor ontwikkeling en ontspanning der militairen in de Positie IJmuiden daartoe aangezocht, wil ik volgaarne den arbeid van dit comité met een enkel woord bü de burgerü onzer gemeente aanbevelen. Nu ten gevolge van de gespannen interna tionale verhoudingen onze Regeering het noodig geoordeeld heeft over te gaan tot versterking van onze grens- en kustbeveiliging is daardoor in onze gemeente een belangrük troepencontin gent gelegerd geworden. Onder deze militairen bevinden er zich velen, die ver van hun gezins- en familieleden onder de wapenen verblyven en aan wie nu het centraal comité tracht ontwik keling, ontspanning en verstrooiing te bieden. Herhaaldelijk heb ik in vorige jaren den wensch hooren uiten, dat Velsen wederom gar nizoensplaats mocht worden en nu wü dan eenige onderdeelen van Harer Majesteits weer macht in ons midden hebben, legt dit aan den anderen kant ook aan de burgerü de verplichting op te doen wat mogelijk is om aan de alhier gelegerde militairen het leven te veraangenamen Zeker, wy hebben reeds bü herhaling kunnen vaststellen, dat de verhouding tusschen weer macht en burgerü uitnemend is. Steun te ver leenen aan het loffelijk streven van het oen- traal comité kan deze goede verstandhouding echter slechts ten goede komen en zoo mogelük nog' verbeteren. De burgemeester van Velsen, M. M. KWINT Geëxamineerd werden Vrüdag te Alkmaar voor het Middenstandsdiploma Alg. Handels kennis 68 candidaten, waarvan 16 afgewezen werden. Geslaagd zün: J. P. H. Niesten, Beverwijk; J. J. Noort, Ber gen N.-H.; j. W. v. Nuland, Anna Paulowna; A. Oort, Beverwük; D. Oort, Beverwük; J. Opdam, Heiloo; J. C. Nobels, Amsterdam; J. N. Out, Ouderkerk a.d. A.; J. P. M. v. Paridon, Amsterdam; J. C. Pas, Amsterdam; J. Petrus, Den Helder; A. A. Plekker, Amsterdam; P. C. Poncin, Beverwijk; Th. M. Pordon, Amsterdam; W. J. Praat, Keines gem. Schagen; Th. W. Punt, Zaandam; J. P. Meijer v. Putten, Alk maar; A. J. Raat, vr., Alkmaar; H. C. Ranzijn, Heiloo; J. A. J. Regtien, Amsterdam; J. P. Rood, Wormer; G. W. W. de Ruijter, Schagen. W. G. Rükhoff, Assendelft; J. v. Schaik. Am sterdam; P. Scheerman, Beverwyk; J. H. Schell, Heiloo; J. P. v. Schie, Den Helder; J. P. Schat ten, Schagen; M. J. Schouten, vr., Amsterdam; P. A. Schoutens, Amsterdam; P. J. Schouten, Haarlem; Br. W. Sampion, Beverwijk; A. P. S. Samson, Heemstede; Fr. M. O. Spee, Haarlem; J. C. Stam, Amsterdam; J. J. Stam, Amsterdam; J. J. Steenkamp, Amsterdam; P. A. Steenkamp, Amsterdam; G. Stoop, Waarland; W. A. J. Tesselaar, Beverwük; E. A. Tienessen, Amster dam; D. 'a. J. Tol, Amsterdam; J. W. D. Tol, Amsterdam; B. A. Tromp, Castricum; C. P. Tuin, 'tZand; P. C. Tuin, 'tZand; C. A. Vessies, Beverwijk; P. A. Visser, Schoorl; J. J. Vlek, Amsterdam; C. E. Zoon, vr., Egmond a.d. Hoef; W. H. v. d. Heijden, Diemen; j. L. J. v. Wechem, Amsterdam. Meermalen hebben personen, die regelmatig deelnemen aan de jaarlüksche bedevaart naar Kevela'er zich ongerust gemaakt over de behan deling van de pelgrims in nazi-Duitschland en over den in- en uitvoer van valuta. De Haar lemsche Broederschap van de Processie naar Kevelaer heeft zich naar aanleiding van een en ander tot verschillende autoriteiten gewend om inlichtingen. Tusschen verschillende instanties is daarop een correspondentie gevoerd, waaraan wij het volgende ontleenen: (Brief van den districtsdouanecommissaris) „De in- en uitvoer van buitenlandsch geld is onbegrensd toegestaan. Overtreft dit buiten landsch geld de waarde van R. M. 10, dan moet de invoer geschieden op vertoon van een grens- formulier van een douanekantoor. (Een verkla ring, door elk douanekantoor af te geven). By den terugkeer kunnen de buitenlandsche grensbewoners dagelijks R.M. 3 maximum, ech ter niet meer dan R.M. 30 per maand in zilver geld naar het buitenland mede terugnemen. Bovendien kan buitenlandsch geld tot een be drag van 10 R.M. weer uitgevoerd worden, als dit geld van tevoren ingebracht is. Een steek proef op de opgave van buitenlandsche reizi gers, die buitenlandsch betalingsgeld tot een tegenwaarde van 10 R.M. tevoren op de heen reis hadden ingebracht, wordt niet regelmatig genomen. Overigens zijn de bepalingen niet veranderd én fhogen dus door de bedevaart gangers 30 zilvermarken worden medegenomen." De burgemeester van Kevelaer schreef aan den Deken aldaar: „Op uw verzoek geef ik u gaarne de verze kering, dat Hollandsche pelgrims ongemoeid naar Duitschland kunnen komen. In het bü- zonder is aan de Hollandsche processies toe gestaan, gelijk in vorige jaren, hun Kerkelyke vereenigingsvaandels in de processie mede te dragen. De bezwaren die men had, zün onge grond. Niets staat het houden van processies en godsdienstoefeningen in Kevelaer in den weg." i«ö Op uitnoodiging van de Sociaal-Democrati sche Statenfractie is een büeenkomst gehouden met vertegenwoordigers der Roomsch-Katholie- ke, Prot. Christelijke, Vrüzinnig-Democratische en Liberale Statenfracties. Volledige overeenstemming werd bereikt in zake de gewenschte werkwüze in de Staten van Noord-Holland gedurende de komende vier jarige periode en inzake de continuïteit betref fende de samenstelling van het college van Ge deputeerde Staten. Vrüdag heeft de ex-keizer van Duitschland een bezoek gebracht aan Zandvoort ten huize van baron Von Der Heüdt, aan den Strandweg- Tegen twaalf uur arriveerden enkele auto's aan de Lichthoeve, waaruit de Duitsche ex-keizer en zijn gemalin Hermine stapten met klein ge volg. Na de thee vertrok het hooge gezelschap weder naar Doom. Of dit bezoek verband houdt met een in dezen zomer tijdelyk verblijf alhier, kon niet worden medegedeeld, hoewel er wel kans bestaat dat dit geschieden zal, daar de ex-keizer dit meerdere jaren heeft gedaan. Volgens te Scheveningen ontvangen radiogra fische berichten uit zee waren de vangsten van hedenochtend als volgt: IJ. 490 2 kantjes, Kw. 43: 1 k, Kw. 151: 2 k, Sch. 89: 1 braad je, Sch. 101, geen vangst, Sch. 361: 1 braad je, VI. 197: 2 k, VI. 216: 4 k, Maria Adriana: 1 k, Gdy. 112: 10 k„ Gdy. 262 3 k. Vrijdagmiddag kwam te Vlaardingen nog binnen van de haringvisscherij de Sch. 305 met 106 kantjes eigen vangst en overgenomen van Sch. 353 37 k„ Kw. 96 63 k. en Kw. 141 9 k., samen 215 k. Hedenochtend is uit Polen binnengekomen de Gdy 116, die gereed zal worden gemaakt voor de haringvisscherij. 45 bekende merken ook in huurkoop Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2