De man met de „ijzeren long Hongarije en de as Rome-Berlijn Wat de jongste verkiezingen leeren Oostenrijk na den Anschluss Gevaarlijk kersen eten FRED SNITE IN LOURDES ZATERDAG 3 JUNI 1939 fransch vlooteskader De weerstoestand Kerkelijk leven Buiterilandsch Overzicht De Spaansche Bloedgetuigen De economische en sociale toe- stand van het land TE ROTTERDAM Met allerlei plechtigheden ontvangen BOULOGNE-SUR-MER 50 JAAR HAVENSTAD Gala-avond in den schouwburg te Rijssel VECHTPARTIJ NA EEN FEEST Jongeman ernstig gewond door een schot 99 Technische Hoogeschool DE NIEUWE GEMEENSCHAP Nationale Kaderdag in het Ajax- stadion te Amsterdam Voor de derde maal gestorven FABRIEKSBRAND TE ZOETERWOUDE Het weer op Zondag Vooruitzichten zijn voorloopig nog heel gunstig H.H. WIJDINGEN In het bisdom Haarlem Bij de Augustijnen Naar de Missie BENOEMINGEN In de Sociëteit voor Afrikaansche Missiën Redemptoristen In de „Internationale Christelijke Vak beweging, het maandblad, dat onder re dactie staat van den heer P. J. S. Serrarens, treffen wij een artikel aan over den econo- mischen en socialen toestand in Oostenrijk ha den Anschluss. Aan dit artikel van de hand van E. P. uit Weenen ontleenen wij het volgende: Eens behoorde de Oostenrijksche Schilling tot de beste muntsoorten van Europa. Dit goede keld moesten de Oostenrijkers inwisselen tegen •harkenbiljetten, die op internationaal gebied een twijfelachtige reputatie genieten. Maar daarover zullen wij het niet hebben. Wij willen sPeciaal de waardevermindering van zijn koop kracht belichten. De koopkracht van de Schilling stond ongeveer Eelijk met die van de Mark. De omrekening, die ha den „Anschluss" plaats had, geschiedde ech ter niet op de basis van 1 Schilling 1 Mark; de koers van de Mark werd bepaald op 1.50 Schilling. Dit beteekende practisch een koop krachtvermindering van rond 33 pet., aangezien de loonen en andere inkomsten niet stegen en ten deele reeds elke verhooging direct verboden ^erd. De toch al vrij geringe loonen der arbei ders en bedienden werden door dezen maatregel tadicaal een derde verlaagd, waardoor een ca- tastrophale slag aan het levensniveau werd toe gebracht. Zóó is de werkelijke toestand, en niet ®hders. Natuurlijk wordt dit van nationaal-socialisti- Sche zijde geloochend en door allerhande propa gandistische kunstmiddelen verdoezeld. Aller eerst wordt erop gewezen, dat de prijzen door dwangmaatregelen op het peil van het omgere kende bedrag werden gehouden. Dit is een van de meeste gangbare misleidingen. Genoemde dwangmiddelen golden slechts in het begin en Zoolang er nog overvloed van artikelen was. Het 'eegkoopen van Oostenrijk door de Rijks-Duit- Schers zorgde er spoedig voor, dat de koopwaren, Vooral de kwaliteitsartikelen verdwenen. Voor ?oover het nog mogelijk is, na te bestellen, is het geleverde in ieder opzicht van slechtere kwaliteit. Vet, boter, brood, enz. worden door Vermenging minderwaardig. Fruit en groenten «Jn alleen in de allerslechtste kwaliteit tegen de Voorgeschreven prijzen te verkrijgen, de Er- Satz-wollen kleeren kosten in Marken evenveel vroeger de echte wollen kleeren in Schillings, hk: genotsartikelen vertoonen eenzelfde ver- Schijnsel. Vroeger kon men bijvoorbeeld in Wee- hen in de wijnkelders voor 0.80 Schilling reeds liter gewonen open schenkwijn koopen. Deze s°ort is niet meer te krijgen. De goedkoopste vjiin kost op het oogenblik minstens Rm. 1.08. rjr zijn nog enkele artikelen tegen den aanvan kelijk voorgeschreven prijs te koop, maar op de hoogte van het levenspeil oefenen ze geen in- vioed uit. Tot zoover voor wat de prijzen betreft. Er is echter een andere factor, die het levens niveau van de arbeiders omlaag drukt: de be lastingen. Over het algemeen werden zij, vooral voor de vrijgezellen, en ten deele zelfs zeer veel, verhoogd. In mindering op het loon komen al- heerst de belangrijke contributies aan het Duit- sche Arbeidsfront; daarnaast nog de .giften" voor winterhulp, volkswelvaart, vrouwenvereeni- Sing, Hitlerjeugd, enz. enz. Met inbegrip van de contributie voor de sociale verzekeringen wor sen op deze wijze 20 pet. van het loon afge trokken. Wat vermag de kindertoeslag hierte gen?! De voornaamste troef, die de nationaal-socia- •isten uitspelen, is wel de overwinning der werk loosheid. Voor Oostenrijk gaat dit echter niet op. want alleen reeds om politieke overwegingen berden minstens honderdduizend Oostenrijkers hiet hun gezin broodeloos gemaakt. Daarbij blij ven de Joden nog buiten beschouwing. Voor zoo ver er van werkloosheidsbestrijding sprake kan geldt dit de gedwongen tewerkstelling van oostenrijkers bij den bouw van vestingen, auto strada, enz. in het Rijk. Wie zich met dit fware en slecht betaalde werk, en dat tien tot Waalf uren per dag, niet kan vereenigen wordt eenvoudig bedreigd met de Gestapo of met de 'ntrekking van iedere werkloozenuitkeering. Her haaldelijk moest reeds tegen Oostenrijksche ar beiders worden „opgetreden", die naar hun land 'erug wilden, omdat zij noch de behandeling, h°ch de verpleging konden verdragen. Veel van he op deze wijze tewerkgestelde arbeiders hou- hen tenslotte vooral ook doordat hun huis houding gesplitst is minder inkomsten over Gan vroeger, toen zij werkloozan-uitkeering ge- boten. Op het gebied van de sociale politiek, het ar beidsrecht, de sociale verzekering, de vertegen woordiging in de onderneming, behoorde Oosten rijk vroeger tot de meest ontwikkeld landen. Oaar is nu niet veel meer van over. De voorbeeldige sociale verzekering en de rechtspositie der bedienden zijn vernietigd, de Wet op den arbeidsduur is buiten werking gesteld, he collectieve contracten en de ondernemings raden zijn afgeschaft, alle organisaties van eigen hulp opgeheven. Volgens de mededeelingen van het nationaal-socialistisch partijnieuws werden 'b Oostenrijk 110.000 van de 115.000 vereenigin- ®en ontbonden en een bedrag van 2 milliard hiark in beslag genomen. Tot de ontbonden vereenigingen behoorden duizenden arbeiders organisaties. Wij moeten dit treurige beeld nog vervolledi gen door te wijzen op het geheele politieke sys teem, de ongehoorde terreur, die duizenden Oos tenrijkers, waaronder veel arbeiders, in gevange nissen en concentratiekampen bracht, de abso- 'Ute rechteloosheid en de vernietiging van de hoogste cultureele goederen. Net is een ontstellende balans, waaruit de hood van den Oostenrijkschen arbeider, van het geheele Oostenrijksche volk spreekt. Van een J'n'k, dat tot de oudste dragers der cultuur behoorde en deze plaats weer moet bezetten, wil een nieuw Europa geboren worden. Het tweede Fransche vlooteskader, dat tot 9 lUhi ligplaats zal nemen in de Rotterdamsche haven> passeerde Vrijdagmiddag het lichtschip ^aas. in langzaam tempo werd doorgevaren, °°dat het eerste van de dertien schepen eerst ?bi kwart voor acht aan de Parkkade aan kwam. Het was de „Jaguar", het vlaggeschip van ph flottielje-commandant. Daarachter volgden rj zeer langgerekte kiellinie de overige sche med, die soms op grooten afstand van elkaar /beren. Toen de „Jaguar" zich gereed maakte hi te meren, speelde het strijkje in „Bellevue" het Fransche volkslied, waarna Rotterdamsche hiariniers behulpzaam waren met het vastleggen. Zoodra de loopplank was uitgelegd, begaf de hhimandant van het piket van Hr. Ms. „Su- uiatra" luitenant ter zee Kolf, zich aan boorci vm hen flottielje-commandant, schout-bij-nacht Donval, namens den commandant van de umatra" welkom te heeten. de daarna brachten de wachtcommandant r mariniers, kapitein P. j. van Gijn, de ha- venmeester A. Kortland, de vice-consul van Frankrijk, de heer L. Moreau, en de inspecteui van de rivierpolitie P. C. Versloot een bezoek aan het vlaggeschip. Juist toen de „Jaguar" meerde, reed een be stelwagen van de pesterijen voor, die een flink gevulden postzak als speciale bestelling aan boord bracht. Nadat de eerste bezoekers waren verwelkomd, werden vlaggeseinen gewisseld. Toen werd de Nederlandsche vlag geheschen en vuurde de „Jaguar" een salvo van 21 kanonschoten af, dat de „Sumatra" beantwoordde. De groote Nederlandsche vlag werd gestreken, maar aan de achterste ra bleef een kleinere Nederlandsche driekleur wapperen. Deze vlag- genwisseling namen de andere schepen van het flottielje over. Kort daarop vuurde de „Sumatra" een salvo van 13 schoten af, hetgeen het Fransche vlagge schip beantwoordde. Hedenochtend zouden de garnizoenscomman dant en de commandant van de mariniers een bezoek brengen aan schout-bij-nacht Donval. terwijl ock de consul van Frankrijk, de heer R. Imbaulthuart, zijn landgenooten zou verwel komen. Later in den morgen zou de flottielje commandant tegenbezoeken brengen aan den burgemeester, den garnizoenscommandant der mariniers en den havenmeester. Tot besluit van de herdenking van het 50- jarig bestaan van Boulogne-sur-Mer als haven stad is Vrijdag een gala-avond in den schouw burg van de stad Rijssel gegeven, waar voor een illuster publiek, onder wie de Nederland sche gezant, de Nederlandsche consuls te Rijs sel en te Parijs en vele leden van de Neder landsche kolonie uit Noord-Frankrijk en Parijs, een opvoering werd gegeven van Nederlandsche folklore onder leiding van den heer en me vrouw Van der Ven en den heer Van der Wey- den. De groep van dr. Meihof te Oosterbeek, de Nederlandsche kampioensvendelzwaaier Hendriks en de boerendansers uit Gorssel oogst ten grooten bijval. Aan het slot van de te Duiven gehouden feesten ter gelegenheid der installatie van den nieuwen burgemeester is het tot een vechtpar tij gekomen, die niet zonder ernstig gevolg is gebleven. Na het sluitingsuur van het café hebben de twistenden buiten de ruzie voortgezet. In de hitte van den strijd viel eensklaps een schot. In grooten schrik vluchtten de omstanders uit elkaar. Een 27-jarige jongeman. B. F. uit Dui ven, bleef gewond op den grond liggen. In ernstigen toestand moest hij naar het R. K. Ziekenhuis te Zevenaar worden vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De dader is gearresteerd. DELFT. Gepromoveerd met lof tot doctor in de technische wetenschap na verdediging van een proefschrikt, getiteld: „Over de stroom - verdeeling in electrolysecellen" en van stellin gen de heer D. W. van Gelder, scheikundig in genieur, geboren te Dordrecht. In het genadeoord van Maria te Lourdes, onder het dichte looverdak der kastanje- boomen ligt Fred Snite, de jongeman met de ijzeren long, uitgestrekt in zijn stalen cylinder. Alleen zijn gelaat is zichtbaar. In een spiegel, die boven zijn hoofd is aange bracht, kijkt hij naar de groote verlichte heiligdommen en naar de lange processie, die in den avond uittrekt met tallooze flam bouwen en hij luistert naar den zwellenden zang van het „Ave Maria". De Fransche pers heeft met belangstelling over dit medische geval geschreven. Zij heeft echter in dezen stalen cylinder, waarin een zieke rust. meer gezien dan een wetenschap pelijke attractie. Met welwillendheid en eerbied heeft zij gesproken over het sterke geloof en het groote vertrouwen, dat dezen jongen Ame rikaan naar Lourdes heeft gevoerd. Fred Snite werd te Chicago geboren op 31 Juli 1910. Zijn moeder is van geboorte een Ier- sche. Zijn vader, van Tsjechische afkomst, is directeur van een zeer bekende bank. Als vurige katholieken steunen zij zoowel met hun geld als metterdaad de Katholieke Actie en allerlei instellingen van liefdadigheid in ae Vereenigde Staten. Zijn vader zag graag dat hij hem in de zaak zou opvolgen. De jongeman stemde toe. Maar voor hij een verantwoordelijke taak op zich nam, vroeg hij, of hij eerst een reis rond de wereld mocht maken. Zoo geschiedde. Met zijn familie en een vriend vertrok hij, vol vreugde en goeden moed. Op de Philippijnen echter werd de jongeman door een plotselinge ongesteldheid aangegrepen, die op reis via Hongkong naar Sjanghai nog verergerde. Moe der was zeer verontrust. Een hardnekkig voor gevoel maakte zich van den vader meester. De scheepsdokter stelde hem gerust: een kwaadaardige griep misschien, anders niets. Van Sjanghai vertrokken de ouders per boot naar Peking. De jongelui maakten de reis ech ter liever door de lucht, omdat het sneller ging. Laat in den nacht ondernamen zij op Zaterdag nog een uitstapje in deze merkwaardige stad van het Verre Oosten. Op Zondagmorgen gingen zij zooals altijd naar de H. Mis alvorens zij zich naar het vliegveld begaven. Een hevige koorts echter greep den zieke aan, toen zij in het vliegtuig zaten. Toen zij in Peking in 'n hotel hun intrek had den genomen, weigerden zijn vingers hun dienst. Een opkomende verlamming maakte zich mees ter van heel zijn lichaam; het middenrif en de spieren tusschen de ribben werden eveneens ver lamd, zoodat de ademhaling onmogelijk werd. Per radio werden de ouders gewaarschuwd. Zij kwamen met den geneesheer van de Ame- rikaansche boot, die hen naar Peking bracht. De zieke werd naar het Rockefeller-instituut van Peking vervoerd. Was het aan de Voorzienig heid te danken, dat juist daar de eenige ijzeren long van het Verre Oosten beschikbaar was, het eenige middel dat redding kon brengen? De rijke bankier dankte God voor deze onver hoopte hulp. Hij wilde echter niet, dat nu mis schien later een ander van dft middel zou zijn beroofd, daarom bestelde hij telegrafisch in Amerika twee andere dergelijke instrumenten voor het instituut te Peking. Men hoopte nu, dat er spoedige beterschap zou komen, dat er binnen enkele weken wel een groote vooruitgang zou kunnen worden geconstateerd, maar alle hoop was tevergeefsch. Alleen de halsspieren konden nog met moeite en pijn worden bewogen. De familie bleef voor- loopig in Peking wonen. Vijftien maanden later echter bracht men den jongen zieke, die zich heldhaftig gedroeg, naar Chicago terug. Een eminent geneesheer van Chicago waakte over den zieke. Zijn vader liet 'n specialen reis wagen bouwen, om zijn zoon eenige afleiding te bezorgen. De winter werd in Miami doorge bracht, het zomerseizoen in een villa dicht bij Chicago. De zieke, wiens vurige godsvrucht in de beproeving was toegenomen, besloot zelf naar Lourdes te gaan. Hij haa dat al zoo lang gewild. Zijn ouders stemden toe. In Maart begon z'n vader met de voorbereidingen voor de reis. In Mei vertrokken ze met de Normandië uit New- York. Dag en nacht waakten dr. Adams, de inge nieurs en verpleegsters, elkaar beurtelings af lossend, over den zieke en over het toestel „de ijzeren long". Het leven van Fred Snite hing aan den electrischen draad, die den stroom voert naar den ventilator, die door middel van samenpersing en uitaettfng, volgens het rythme van de ademhaling, óe longen in be weging brengt. Natuurlijk heeft men de noodige maatregelen genomen voor eventueele storingen. Steeds heeft men accumulatoren gereed staan. En in geval van uitersten nood kan men nog met een hefboompje den ventilator in beweging brengen. Soms worden de hermetisch sluitende kajuit- vensters geopend om den zieke te verzorgen en van het noodige te voorzien. Voor zeer korten tijd kan hij den cylinder verlaten, met een spe ciaal mechanisme wordt dan de ademhaling op gelijke wijze voortgezet. Hij kan overigens al korten tijd alleen adem halen; maar al heel spoedig wordt hij zeer moe, want de halsspieren zijn niet in staat, dit werk langen tijd vol te houden. Duizenden geloovigen bidden voor hem. lederen dag ontvangt hij een massa post, het zij rechtstreeks of indirect door de zorgen van Mgr. Choquet, Mgr. Ricaud, Dr. Vallet, of Mr. Gazagne, burgemeester van Lourdes. Een vrouw, die onbekend wilde blijven, schonk hem een authentiek schrijven van Bernadette aan Ma demoiselle Dozous. Zij had het dezen winter in Parijs gekocht, om het als een kostbare relikwie aan haar zoon cadeau te doen. Maar haar hart heeft het ten geschenke gegeven aan den armen zieke. Een menschelijk wrak zal menigeen hem misschien noemen! Maar toch een heerlijk wonder van energie en van geloof. Een mensch, die ondanks de lichamelijke ontreddering, zich verheugt in het bezit van een onsterfelijke ziel en die telkens weer moedig weet te zeggen tegen den God van liefde: Uw wil geschiede. In de Vrijdag te 's-Gravenhage onder voor zitterschap van prof. mr. P. J. M. Aalberse ge houden vergadering van het werkcomité voor de actie „Naar de nieuwe Gemeenschap" is be sloten den nationalen kaderdag voor alle bij deze actie aangesloten organisaties te doen plaats vinden op Zondag 10 September in het Ajaxstadion te Amsterdam. Toen onlangs in een dorp bij Rennes een zekere mijnheer Dupoyer de oogen sloot, aarzelde men aanvankelijk het stof felijk overschot in de kist te leggen. Want bij dezen heer moest men od allerlei ver rassingen bedacht zijn. Hij had de dok ters al twee keer bij den neus genomen, toen dezen hem dood hadden verklaard. Den eersten keer wilde men den schijn- docde juist in de kist leggen, toen iemand hem een beetje onzacht beetpakte en zoo weer ten leven opwekte. Toen hij voor den tweeden keer „stierf", had de dokter ook reeds het doodsattest onderteekend, doch ook toen kon een vreeselijk ongeluk nog worden voorkomen. Het derde overlijden echter was werkelijk echt, want verschillende dokters hadden den overledene onderzocht en speciale proeven genomen. Voor alle zekerheid heeft men toen echter nog een paar dagen met het inkisten gewacht, tot men wel met zekerheid kon aannemen, dat Jean Dupoyer definitief het tijdelijke met het eeuwige had verwissgld. Vrijdagavond is de havermoutfabriek „De Driekleur", staande aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude, geheel door brand vernield. Miiiiititiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiuiiiiiimiiiiiitutimmiii» Onze weerkundige medewerker schrijft: Het verloop der verschijnselen wijst er den laatsten tijd op, dat wij in een periode van standvastig weer verkeeren, welke een bijzonder groote stabiliteit bezit. Storende invloeden, wel ke ook nu van tijd tot tijd voorkomen, veroor zaken anders een algeheelen omslag van het weer, maar hebben in den laatsten tijd dit ge volg niet. Wij hebben dit o.a. gezien na het weer van den eersten Pinksterdag, dat door den invloed van een storende depressie over Skan- dinavië met sterken wind gepaard ging. Hoe spoedig is het daarna niet opgeklaard en hoe mooi is het niet geworden, al bleef het daarbij meestal vrij koel. De naaste oorzaak voor dit standvastige, zij het dan koele, weer, is het gebied van hoogen luchtdruk, dat reeds sedert langen tijd over het Westelijk gedeelte van Europa ligt. Het heeft zich langzamerhand een weinig in Oos telijke richting verplaatst en de kern ligt nu over de Britsche Eilanden terwijl verwacht mag worden, dat het nog iets meer naar het Oosten zal voortdringen. Als gevolg hiervan zal het weer in ons land nog meer onder den invloed van dit gebied komen te staan. Deze ligging van het gebied van hoogen druk brengt mede, dat er nog aldoor koele lucht uit het Noorden toestroomt en dit is de oorzaak van de te lage temperatuur. Op grond van dezen algemeenen toestand, die hoogstwaarschijnlijk voorloopig niet door com plicaties zal worden verstoord, zijn de vooruit zichten voor de eerstvolgende dagen nog zeer gunstig. Regen is vooralsnog niet te verwach ten. De bewolking zal sterk afwisselen maar er zal veel zonneschijn voorkomen. De wind zal nog in den noordelijken hoek blijven en in ver band hiermede zal het weer over het algemeen aan den koelen kant zijn, hoewel verwacht mag worden, dat bij zonnig weer het overdag warm zal zijn terwijl ook over het algemeen op eenige stijging van de temperatuur te rekenen valt. (Nadruk verboden.) De verkiezingen voor het Hongaarsche parle ment, welke gedurende de Pinksterdagen wer den gehouden, hebben een groote overwinning opgeleverd voor de regeeringspartij, tegenwoor dig de partij van het Hongaarsche leven ge- heeten. Zij verkreeg bij deze verkiezingen, welke voor het eerst geheim waren, de absolute meer derheid en de regeering zou dus thans alle reden tot juichen hebben. Aan dit eclatante succes zit echter een bittere bijsmaak, omdat de op positie, die bij den vorigen Rijksdag uit een aantal vrij kleine partijen bestond, thans één geduchte macht is geworden, daar zij voorna melijk bestaat uit de nat.-socialistische Pijl- kruiserspartij. De groote verrassing bij deze ver kiezingen was dan ook niet het succes der re geeringspartij, waarop trouwens was gerekend, maar de plotselinge vooruitgang der Pijlkrui sers, die thans op het tweede plan zijn gekomen Het succes is des te merkwaardiger, omdat vol gens de nieuwe kieswet de kies-gerechtigde leef tijd op 26 jaar gesteld was, waardoor de jeugd onder wie de nazi's de meeste aanhangers tel len, was uitgeschakeld. De vroegere oppositie partijen o.a. de Kleine Boeren en de socialis ten hebben geen beteekenis meer en van de rest Is weinig overgebleven. De Pijlkruisers nemen in het land een eigen aardige positie in. Hun eigenlijke leider, majoor Szal-asi zit, momenteel nog in de gevangenis. De nat.-soc. partij in Hongarije werd n.l. in Februari j.l. door de regeering ontbonden en verboden, en haar leiders verhuisden öf naar de gevangenis öf naar een concentratiekamp Wegens illegale activiteit. Twee maanden later hervormt Hubay, de hoofdredacteur van het blad „Uj Magyarsag", dezelfde nat.-soc. partij, zegt, dat hij slechts constitutioneele methoden zal toepassen en noemt haar de partij der Pijl kruisers. Volgens haar programma streeft zij naar een klassenlooze maatschappij en een Jodenvrijen staat, waartoe een wet tot bescher ming van het Hongaarsche ras ongeveer in den geest van de Neurenberger wetten moet leiden. Thans is deze partij op één na de grootste in het parlement. Men zal zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat de nazi's in Hongarije in zoo'n machtige positie zijn gekomen. Waarschijnlijk plukt de regeering nu reeds de vruchten van de politiek, welke zij sinds September van het vorig jaar gevoerd heeft. Toen Hitler in September Tsje- cho-Slow'akije uiteenscheurde, waren Polen en Hongarije er als de kippen bij om ook zooveel mogelijk van den buit in de wacht te sleepen. Zij eischten o.a. verdeeling van Roethenië en een gemeenschappelijke grens. Na München kreeg Polen Teschen en Hongarije een stuk Slowakije, maar hun zin, een gemeenschappe lijke grens, kregen ze niet, omdat Duitschland zelf een springplank wilde behouden naar de Oekraine. Pas in Maart liet Hitier Hongarije zijn gang gaan en Roethenië bezetten, nadat hij van Bohemen en Moravië een protectoraat ge maakt had. Hongarije's verlangens waren be vredigd, maar het land was nu dan ook vast geklonken aan de spil Berlijn—Rome. Nu Engeland zoo'n geweldige actie in Oost- Europa ontplooit, zijn de oogen van de totali taire mogendheden vooral gericht op de politieke ontwikkeling van Hongarije en Joego-Slavië. O)) dit laatste land oefent Berlijn een geweldigen druk uit om het aan den kant van de spil te krijgen. Wij schreven dezer dagen reeds, dat het Prins Paul, die op het oogenblik in de Duitsche hoofdstad vertoeft, niet mee zal vallen aan den druk der as weerstand te blijven bieden. Hon garije is echter reeds voor den druk bezweken. Bewijzen: anti-semietische koers der regeering. de aansluiting bij de spil Berlijn—Rome, aan sluiting bij het anti-komintern-paet en de er kenning van Mandsjoekwo. Men ziet, Hongarije is met handen en voeten aan de as gebonden. En zoo wordt het ook duidelijk, waarom de na zi's zoo aan invloed winnen. Het is begrijpelijk, dat hierop een reactie volgt en dat de regeering te Boedapest zich afvraagt of zij niet te ver is gegaan. Om de stemming onder de bevolking te peilen, zijn dan ook deze verkiezingen gehouden. Merkwaardig is alleen dat het parlement werd ontbonden en nieuWe verkiezingen werden uitgeschreven, precies een dag nadat de minister-president Teleki en de minister van Bultenlandsche Zaken Csaky van een bezoek aan Berlijn waren teruggekeerd Maar wat de reactie betreft: minister Keresz- tes Fischer verklaarde dezer dagen: „zekere rechtsche extremisten willen de problemen op lossen door middel van buitenlandsche leuzen en denkbeelden." De minister protesteerde ener giek tegen deze houding en verklaarde „een Hongaarsche oplossing" te willen. „De zooge naamde vooruitgang der rechtsche extremisten beteekent slechts, aldus de minister, dat het ongeruste en revolutionnaire deel der bevolking van het linksche in het rechtsche extremisme is gevallen." Dit is duidelijke taal en ook minister Csaky sprak deze week over de actie van on verantwoordelijke elementen. Het nieuwe par lement komt 10 Juni bijeen en dan gaat de strijd beginnen tusschen het regeeringsblok en de oppositie. Tusschen Hongaarsche patriotten dus en de elementen, welke onder invloed van Hitier staan. Hoe deze worsteling zal afloopen? De nazi's hebben reeds blijk gegeven niet afkee- rig te zijn van een autoritair regiem, dat wel op een soort Duitsch protectoraat zou kunnen uit- loopen. Zoover is het echter nog niet. Dat vele Hongaren de ontwikkeling der gebeurtenissen met bezorgdheid gadeslaan, is zeker. Graaf Bethlen heeft zich bij de jongste ver kiezingen niet candidaat willen stellen; zijn mo tiveering geeft ons eenig idee van de situatie: „hy weigerde mee te doen aan een verkiezing in een tijd, waarin „iemand aan het ontbijt een Jood opeet en aan de lunch een graaf en 's avonds voor het slapen gaan bezittingen ver deelt, die niet van hém zijn." En graaf Bethlen kan het weten! Dit verloop van de politiek in Hongarije bewijst voor de zooveelste maal, welke gevaren de democratie en de volstrekte onaf hankelijkheid van een klein land loopen, wan neer het met al te groote heeren kersen wil eten. De kersen mogen lekker schijnen, maar het is niet prettig, wanneer men ook gedwon gen wordt de pitten in te slikken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft hedenmorgen in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem de H. Priesterwijding toege diend aan de eerw. heeren J. W. Bruin, J. Th. J. Drost, C. J.»M. Eeken, J. P. A. M. v. d. Engh, W. Q. Grimbergen, G. J. M. Groot, P. W. A. Hillebrand, J. C. A. Huibers, W. G. H. Kamer beek, J G. v. d. Kley, M. C. Klijn, H. F. A. Konijn, C. C. Kroon, G. A. v. Leeuwen, J. C Loerakker, C. H. M. Nolet, M. M. Out, P. J. N. M. Riep, M. M. Rozestraten, A. H. Schrama H. A. C. Snelders, H. M. J. Stoelinga, J. P. J. Solleveld, P. J. v. Stralen, P. A. Tweehuysen, J. L. H. v. Vliet, A. A. v. d. Voort, J. H. War merdam. En de Subdiaken-wijding aan de eerw. heeren P. J. v. Bakel, H. Beek, J. de Bouvère, H. J. A v. Dijk, N. J. Donkers, H. J. Th. v. Duin, E. A. S. M. Duym, H. C. de Graaf, C. J. Hageman, P. H. L. v. Ingen, J. Koning, J. M. de Koning, G. H. Lagerberg, M. W. Meiman, H. L. Neder- stigt, L. L. Pas, P. L. M. Plouvier, P. Remijn, J. A. M. Rohde, Th. G. Rosier, W. J. v. Schie, A. J. M. Spronk, A. Strooband. C. J. v. Teylin- gen, C. H. Vriezekoop, W. G. Vroom, J. W. v. Went. Allen studenten van het Theologicum te War mond. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft heden, behalve aan de wijdelingen, wier namen reeds werden vermeld, in de Kathedrale Basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch de H.H. Wijdingen toegediend aan de hier volgende Fraters van de Orde der Augustijnen: het H. Subdiaconaat aan de Fraters: Walter Hegeman, Redemptus Vink, Mansuetus Mi- chielsen, Daniël Liphuijzen, Jeremias Meijer, David Boln, Benedictus Sax, Thomas van Thie- nen, Isaias Mijnsbergen, Fulgentius van Kleef, en: het H. Priesterschap aan de Fraters: Paci- ficus Schulingkamp, Marcellinus Mes, Guido Meijer, Maximilianus de Haas, Gerlachus Hen driks, Ernest Miltenburg, Oswald Bouman, Ivo Kruijver, Amatus van Straaten, Engelmundus Balm, Franciscus van Leeuwen, Siardus Ger- ritsma. Donderdag 8 Juni zullen de volgende Zus ters van het Gezelschap van J.M.J. „Mariën- burg" te 's-Hertogenbosch naar de Missie van Celebes vertrekken: Sr. Marie Theresia Fran- cisca Janssen (Zevenbergen), Sr. Marie Irmi- na de Reeper (Den Fnsch) en Sr. Marie Jo- hannella Verlaan (Maastricht), bestemd voor het nieuwe ziekenhuis „Stella Maris" te Ma kasser ;en Sr. Maria v. Nazareth van den Berg (Den Haag), Sr. Marie Antonius v. d. Eisen (Keidonk), bestemd voor het ziekenhuis „Ma- riënheuvel" te Tomohon. Er komt uit Spanje een heerlijk bericht. Een voorloopig onderzoek, dat de Vicaris- generaal van het diocees Madrid heeft in gesteld naar het lot en de gedragingen van de priesters van dit bisdom, heeft aange toond, dat gedurende de jongste kerkver volging niet één hunner zijn geloof heeft verzaakt, dat allen standvastig zijn geble ven en dat honderden dezer priesters voor het geloof gestorven zijn. Nog is de ge schiedenis der Spaansche revolutie niet geschreven, doch de enkele bekend gewor den feiten geven reeds de zekerheid, dat er glorierijke bladzijden voor de H. Kerk in zullen voorkomen, waarvan de glans door een enkel geval van afval niet kan verbleeken. En het zijn niet alleen de priesters, die zich heldhaftig hebben ge dragen, maar ook tallooze kloosterzusters en kloosterbroeders en leeken hebben hun leven voor Christus gelaten. Het aantal loopt in de duizenden. Het martelaarschap is het grootste be wijs van liefde, dat de mensch aan God en den Godsdienst kan geven, maar de keuze tusschen het belijden van de Waarheid en het behoud van zijn leven is zoo moeilijk, dat het zoeken van het martelaarschap reeds in de Oude Kerk verboden was en dat men in vele gevallen zelfs moet trach ten de omstandigheden te ontloopen, waar in men voor de keus kan worden gesteld. Het offeren van het kostbaarste natuurlijk goed, dat men bezit, zijn leven, vereischt bovennatuurlijke kracht en voor deze held haftigheid is de bijzondere hulp van God noodig. Maar dit is dan ook een bewijs te meer van de goddelijkheid der Kerk. De kracht van dit bewijs zit vooral in het groo te aantal martelaren. Dat een enkeling zijn leven geeft voor een goede zaak zou nog kunnen worden toegeschreven aan fa natisme of hysterie, een groot aantal bloedgetuigen sluit deze mogelijkheid uit. Daarvoor is de bijzondere bijstand van God noodig en op verschillende tijdstippen van de Kerkgeschiedenis heeft Hij deze hulp aan Zijn Kerk gezonden. Er is alle reden om God daarvoor uiterst dankbaar te zijn. De ouderen onder ons, in het algemeen zij, die vóór den grooten oorlog hun catechismus-onderricht ont vingen, zullen zich nog herinneren hoe anachronistisch, hoe geheel uit den tijd ons toen de vermaning van den kapelaan of den pastoor in de ooren klonk, dat wij liever moesten sterven dan ons geloof ver zaken. Wij hoorden wel van den Bokser opstand in China en van den roemrijken dood van een Mgr. Hamer, maar dat wa ren, volgens algemeene opvatting, dan ook wel zeer bijzondere missietoestanden in China en in het diepst van menig hart rees de bange twijfel of er in Europa nog zoo veel geloofstrouw, zooveel echte helden moed kon worden gevonden, dat de belij denis van het katholieke geloof zoo noodig zou worden bezegeld met het offer van het leven. En ziet, in onze dagen herleefden in Spanje de tijden der catacomben en der martelaren. De katholieken werden er vervolgd, de priesters moesten er zich ver bergen en vermomd hun bediening uitoefe nen, waarbij zij er niettemin in slaagden tot in de gevangenis en loopgraven door te dringen, zij leden er honger en stierven er, biddend voor hun beulen, precies zooals in de eerste tijden der Kerk. En wat was ons in de laatste jaren al voor kwaad in onze ooren gefluisterd over de verdorven heid der Spaansche priesters en de verwor ding der Spaansche katholieken! Is het niet opmerkelijk, dat God juist die landen, waar schijnbaar het Geloof het meest verzwakt was, Spanje en Mexico, uitkoos om voor de goddelijkheid der Kerk te getuigen? Is het geen bewijs van Zijn Alwijsheid en van Zijn Almacht, dat Hij uit het schijnbaar zwakke en nietige de machtigste bewijskracht put voor de Waarheid van het katholieke Geloof? Maar is het ook niet een voorbeeld van Zijn groote Goedheid? Want de Kerkver volging is wellicht een beproeving, welke God zond over de landen, die zich door de verflauwing van het geloofsleven langzaam van Hem afwendden, doch Zijn straffende hand verheft de geteisterde landen tevens tot de grootste glorie door de Wereld te toonen hoeveel ware helden er leven. God stelde Spanje tot leering van de ge heele wereld. De Algemeen Overste van de Paters van Ca- dier en Keer heeft benoemd: tot Professor aan het Groot-Seminane te Hastings den Weleerw. Pater A. v. d. Weyden uit Eindhoven. Voor speciale studies gaan naar Londen de Weleerw. Paters Bergervoet uit Arnhem en Bi- ckerton uit Northgate. Voor het Apostolisch Vicariaat „Goudkust" (West-Afrika) werden benoemd de Weleerw. Paters Klaver uit Leiderdorp en Giebels uit Ommel. Voor het Apostolisch Vicariaat „Beneden Vol ta" werden benoemd de Weleerw. Paters Tuk ker uit Heemstede en Heemskerk uit Zoeter woude. Voor het Apostolisch Vicariaat „Kumasi" werden benoemd de Weleerw. Paters Th. de Rooy uit Haarlem en G. van Dijk uit Ommel. Voor het Missiehuis te Cadier en Keer werd benoemd Pater Reckmann uit IJsselmuiden. Voor het Missiehuis te Bemeten werden be noemd de Weleerw. Paters Helwegen uit Roer mond en Van Oers uit Vught. Naar het klooster der Redemptoristen te Vaals zijn overgeplaatst de paters H. O. Nückel (Luxemburg) en M. Meessen (Heiligenstadt). Pater Overberg is overgeplaatst naar Trier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9