Heidebranden woeden weer Men houdt 98 man voor verloren Danzig richt zich tegen Polen Het antwoord der Sovjet-Unie Het nieuws van' heden ALBAANSCHE GRONDWET OVERHANDIGD EEN BELANGRIJKE REDE VAN Z.H. DEN PAUS NA TUURRESER VA TEN VERWOEST DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS fcUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 4 JUNI 1939 OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21819 Vrijwel alle hoop is opgegeven, maar reddingswerk wordt voortgezet Is er chloorgas in de boot ontsnapt? Bepalingen over vlag, taal, gods dienst, regeering en opvolging Slowakije ontslaat Joodsche advocaten £>uitsche spion bij Gent gearresteerd Het Weeriuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii£ Senaat wil geen verdere betrek kingen met Poolsche beamb ten onderhouden Anti-Duitsche actie in Moravië Praag treft maatregelen tegen fascistische woelingen VON PAPEN TE ANKARA TERUGGEKEERD Dit zou amendementen op de voorstellen van Londen en Parijs bevatten Lagerhuis bespreekt Maandag deze vragen Een Engelsch schip bij Sjanghai beschoten Britsche regeering levert moorde naars aan Peking uit Ex-koning Zog gaat naar Versailles De autoraces om den Prijs van Zandvoort. Een spannend moment tijdens de race voor de zware klasse. Links Gatsonides, die aanvankelijk leidde in de F-klasse Nabij het Beu-ven bij Someren vonden talrijke water vogels den dood Grove onvoorzichtig heid bij Kootwijk Nabij Kootwijk Zweedsch wetsontwerp ingetrokken Te Boston Amerikais een nieuw apparaat "beproefd om blind te kunnen landen. Naar verluidt zijn de proeven met argot succes bekroond Een H. Mis op den Eiffeltoren DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Onze dooden De dood van zoovele menschenle- vens tegelijk in onderzeebooten heeft de verbeeldingskracht van heel een wereld wel sterk aangegrepen. Maar hoe dikwijls treft een gewone doods tijding van een vriendeen goeden bekende ons fel. We dachten hem of haar nog terug te zien. We hadden zoo graag onze hartelijkheid, ons meele ven, wellicht onzen dank voor veel liefs getoond. Onmogelijk. De dood scheidde. En toch.... de reactie van een eenvoudigen geloovige op de doodstijding van een vriend greep ons dezer dagen sterk aan. Meer tot zich zelf dan tot den ander zei de man: „hoe jammerik had hem nog zoo graag" getoond hoe dankbaar ik hem was!Maar ik zal 't nog doen!" Nog doen? En zoo simpel kwam 't er zachtjes uit: „ik zal een Mis voor z'n zielerust laten lezen." Is die uiting niet zen mooie gedachte voor deze rubriek? Neen. de dood scheidt niet. We kun nen nog zooveel voor onze dooden doen. Bidden. Goede werken! Heilige Misoffers! We kunnen ons medeleven, onzen dank, onze sympathie nog too- nen aan de gestorvenen. Daladier houdt heden een radiorede TOMMY'S GOEDE HUMEUR 1 j NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingei mededeelingen SO cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek IONDEN, 3 Juni. (Reuter) Zaterdagmid dag' te half vijf heeft het ministerie van marine een verklaring gepubliceerd, welke als volgt luidt: „Het ministerie van Marine betreurt dat de hoop nog het leven van iemand der op varenden van de „Thetis" te redden niet langer gerechtvaardigd is. Het reddings werk wordt evenwel voortgezet." Door de werf Cammel-Laird werd eveneens Medegedeeld dat men de hoop heeft opgegeven het leven der nog in de duikboot aanwezige opvarenden te redden. Aan de mededeeling werd toegevoegd, dat het denkbeeld als zou men overwegen het vaartuig °P te blazen, niet op waarheid berust. Wel zul len pogingen in het werk worden gesteld de boot te bergen. Naar de meening van de maat schappij zijn de mannen aan boord omgeko men door chloorgas, dat door den scheeven stand van het vaartuig heeft kunnen ont snappen. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat zich in de gezonken duikboot ook zeven ci viele ambtenaren van het departement van ^Marine bevinden. Naar verder uit Edinburg ivordt gemeld, heeft de firma Brown Brothers medegedeeld dat ook een van haar employe's aan boord van de Thetis was, zoodat 102 per sonen aan boord waren toen de boot onder dook. Er zijn dus 98 menschen omgekomen. Volgens de Daily Express moet de Thetis zich met den neus t ongeveer twintig meter diep in den modderigen bodem geboord hebben. Aldus t"erd de opening der reddingskamer, bestemd Voor het ontsnappen met het Davis-toestel, af gesloten door de slijklaag. Dit verklaart waar om het aan de bemanning zoo moeilijk viel om te ontkomen. ROME, 3 Juni (Stefani). De Koning- Keizer heeft vanmorgen in speciale audiën tie een Albaansehe delegatie ontvangen, ter Plechtige overhandiging van de grondwet, Welke de vorst aan het Albaansehe volk heeft verstrekt. De Albaansehe minister- President Verlaci verklaarde, dat Albanië altijd getrouw zal zijn aan den Koning- Keizer en niet zal vergeten wat het fascis tische I-talië gedaan heeft voor zijn welzijn en vooruitgang. De grondwet vermeldt o.a. dat de Albaansehe Vlag rood is, met in het midden de zwarte adelaar en het fascistisch embleem; verder hat het Albaansch de officieele taal is, dat alle godsdiensten geëerbiedigd worden, dat de Al baansehe staat geregeerd wordt door een mo- harchale constitutioneele regeering, en dat de froon erfelijk is volgens de Salische wet in de dynastie van Victor Emmanuel III, Koning van Italië en Albanië, Keizer van Ethiopië. Uit Tirana wordt bericht dat de minister rad besloten heeft de Albaansehe havenstad ®anti Quaranta te verdoopen tot Porto Edda, als eerbetoon aan gravin Edda CianoMus- ®^lini, de gemalin van den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken. BRATISLAVA, 3 Juni. (Havas) De Slowaak- Sche regeering heeft in haar gisteren gehou den bijeenkomst de oprichting goedgekeurd van een Slowaaksche luchtvaartmaatschappij. Voorts beeft de regeering goedgekeurd het besluit der °rde van advocaten te Bratislava, het aantal Joodsche advocaten in de stad tot 24 te be merken. Hierdoor wordt het aantal Joodsche advocaten in geheel Slowakije definitief terug gebracht tot 34. GENT, 3 Juni (Belga) Te Meirelbeke is aen 52-jarige Duitscher, afkomstig uit Romburg m Duitschland, maar verblijf houdende te Gent, gearresteerd. Hij wordt verdacht van spionnage te Gent en in de omgeving. De verdachte heeft voor den rechter van in structie bekend dat hij in dienst van 'n vreemde 'mogendheid stond voor de levering van belang rijke documenten en inlichtingen. Men heeft 'em in verzekerde bewaring gesteld. VOOR HET NOORDEN: H Droog, vrij warm weer, helder tot half Ej: jË bewolkt, matige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. VOOR HET ZUIDEN: Droog warm weer. in den loop van den dag toenemende bewolking, matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. i ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: g Aan de periode van zonnig weer zal Maandag een einde komen. De onweers- kansen nemen toe. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 3 Juni: Naar wij van welingelichte zijde vernemen zal de H. Vader binnenkort alle te Rome stu- deerende priesters en toekomstige priesters van alle nationaliteiten, zoowel van de reguliere als seculiere geestelijkheid in audiëntie ontvangen. Op deze audiëntie, die zooals te begrijpen valt buitengewoon imposant zal zijn, niet al leen wegens het aantal, maar vooral wegens de hoedanigheid der aanwezigen, zal de H. Vader een zeer belangrijke redevoering uitspreken. BERLIJN, 3 Juni. Havas meldt uit Danzig, dat de voorzitter van den Senaat Greiser vandaag twee nota's aan den Pool- schen commissaris-generaal heeft doen toe komen. In de eerste wordt gezegd dat het den Senaat niet mogelijk is nog langer be trekkingen te onderhouden met de Pool sche ambtenaren, die betrokken zijn bij het incident van Kalthof. In de tweede nota beklaagt de Senaat zich over de toename van het aantal Poolsche doua ne-beambten op grondgebied van Danzig. Zij deelt mede voortaan te zullen eischen dat de Poolsche douane-beambten, die op het gebied der vrije stad dienst doen, den eed jegens Dan zig afleggen. Tot dusver heeft Polen dit gewei gerd. De „Danziger Vorposten" verneemt voorts dat de Senaat, aangezien het Poolsche antwoord in zake het incident van Kalthof onvoldoende geacht wordt, besloten heeft geen betrekkin gen meer te onderhouden met de ambtenaren van het Poolsche commissariaat-generaal, die bij deze kwestie betrokken zijn en die de Pool sche regeering niet uit Danzig heeft willen te rugtrekken. MORAWSKA OSTRAWA, 3 Juni. (Havas) De hoofdcommissaris van politie te Morawska Ostrawa heeft het volgende bekend gemaakt: „Tsjechen hebben getracht anti-Duitsche bil jetten te verspreiden. Zulk een actie kan zeer ernstige gevolgen hebben niet slechts voor de daders, doch ook voor het geheele Tsjechische volk en zou de betrekkingen tusschen de Tsje chen en de Duitsche autoriteiten kunnen scha den. De hoofdcommissaris verzoekt de bevol king zich te onthouden van tegen Duitschland gerichte handelingen." Uit Praag wordt door D. N.B. bericht, dat in verband met de betoogingen van Vrijdag vooraanstaande aanhangers der Fascistische beweging zijn gearresteerd. Zoo is dr. Rada, een der vertrouwdste, medewerkers van generaal Gayda, in hechtenis genomen. Verder werd de voorzitter van het fascistische comité van actie gearresteerd. Volgens Havas heeft het uitvoerend comité voor nationale solidariteit inzake de fascisti sche betoogingen, welke zich in Praag en Brno hebben afgespeeld, een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt meegedeeld, dat een der gelijk optreden voortaan zwaar gestraft zal wor den. Zinspelend op de inmenging van de S.S. en Duitsche militairen tijdens de arrestaties zegt het communiqué, dat „de Tsjechen zelf hun zaken zullen regelen." ANKARA, 3 Juni (Havas). De Duitsche ambassadeur Von Papen is te Ankara terug gekeerd. PARIJS, 3 Juni (Havas). Volgens de eerste inlichtinen, welke hier zijn ingewonnen, zou het antwoord der Sovjet-regeering op de Fransch-Britsche voorstellen voor het sluiten van een drievoudig accoord het karakter dra gen van amendementen op sommige bepalin gen in het ontwerp, en niet het karakter van tegenvoorstellen. De Sovjet-regeering zou het beginsel van een drievoudig accoord aanvaar den, maar vrij groote reserves maken op som mige punten. Zoo zou zij een uitbreiding der Fransch-Britsche garantie willen voor de Bal- tische landen die aan Rusland grenzen, en deze garantie automatisch willen hebben. In officieele kringen te Londen werd volgens Reuter verklaard, dat het antwoord der Russi sche regeering op de laatste Britsch-Fransche voorstellen nog niet ontvangen is. Men ver wacht een rustig weekeinde. De „Times"-correspondent te Moskou wijst er op, dat er veel taet vereischt wordt, om de Sovjet-Unie tevreden te stellen, zon der tegelijkertijd de Oostzeestaten te kren ken. Sommige waarnemers te Moskou heb ben den indruk, aldus de correspondent, dat Rusland voor zijn medewerking ditmaal wel een te hoogen prijs laat betalen. Volgens Havas zal a.s. Maandag in de her opende zitting van het Lagerhuis de kwestie der besprekingen met de Sovjet-Uiye en der onderhandelingen voor het sluiten van een anti-agressiepact ter sprake komen. De afgevaardigde David Adams is voorne mens den ministerpresident aan te bevelen zich naar Moskou te begeven, overeenkomstig de verklaring, welke hij vóór München aflegde inzake de waarde van persoonlijk contact tus schen de regeeringsleiders. In ieder geval ver wacht men, dat Chamberlain de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen om een verklaring af te leggen over de onderhandelingen met de Sovjet-regeering. Ook de Chineesche en Spaansche kwestie zullen te berde worden gebracht. Een nieuwe reeks van vragen kan voorts verwacht worden over het „Tsjechische goud." •j SJANGHAI, 3 Juni (Reuter) Volgens een nog niet bevestigd bericht zou het Britsche schip „Liwo" draadloos hebben medegedeeld, dat het door een Japansch schip beschoten was. De „Liwo" die 880 ton meet wordt morgen te Sjanghai verwacht. Naar het Japansche blad „Nitsji-Nitsji" ver neemt, heeft de Britsche regeering besloten een twintigtal Chineesche terroristen in de Brit sche concessie van Tientsin, waaronder de moordenaars van den douanebeheerder en di- recteeur van het filiaal Tientsin der Federal Reserve Bank, uit te leveren aan de voorloo- pige regeering der Chineesche republiek te Pe king. Het Foreign Office heeft hiervan recht streeks de Kwomintang-regeering in kennis gesteld. De Japansche consul te Tientsin had om de uitlevering der moordenaars verzocht. VERSAILLES, 3 Juni (Havas) Ex-koning Zog van Albanië heeft het kasteel de la Maye, waar verleden jaar de hertog en hertogin van Windsor gelogeerd hebben, voor drie maanden gehuurd. Men verwacht de koninklijke familie hier tegen het einde van de volgende week. Zaterdagmiddag omstreeks half een ont dekten arbeiders, die uit de werkverschaf fing naar huis keerden, nabij het Beu-ven aan het pad van Lierop naar Someren brand in de heide, nabij de bosschen, welke met renteloos voorschot van den Staat zijn aan gelegd. Zij trachtten eerst zelf het vuur te blusschen, doch toen zij hierin niet spoedig slaagden waarschuwden zij in allerijl de brandweer, die met de brandspuit en verder bluschmateriaal onmiddellijk derwaarts ging. Er werden verdere arbeiders gerequireerd en met nog een aantal vrijwilligers poogde men door water te geven, met zand te werpen en met bebladerde takken te slaan, het vuur tot staan te brengen. Eerst om half vijf was men zoover. De vlammen hadden zich in vier uur tijds, •aan gewakkerd door den noordoostelijken wind, in de richting van den provincialen weg SomerenHeeze voortgevreten, zoodat een oppervlakte van honderd H. A., welke be groeid was met heide en vliegdennen, ver brandde. Een kostbaar natuurmonument is hiermede verloren gegaan. Het Beu-ven was een geliefkoosde plek van talrijke watervogels, die in dit ven hun nesten hadden gemaakt. Een groot aantal moet in den verstikkenden rook zijn omge komen. Dit is deze week de tweede maal, dat in deze streek brand heeft gewoed. Donderdag j.l. werd één hectare dennebosch door brand vernield. Thans heeft het vuur veel grooter omvang aangenomen waardoor het ver lies van fraai natuurschoon is te betreuren. Uit het feit, dat de brand bij een pad is be gonnen leidt men af, dat ook hier weer on voorzichtigheid met een brandenden lucifer of brandend rookmateriaal de oorzaak van den brand Is. Er werd hedennacht bij het terrein van den brand gewaakt om eventueel opvlammen ter stond te kunnen tegengaan. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf heeft nabij het radiostation Kootwijk op twee plaatsen in de heide brand gewoed. In de buurt van den korte-golfzender is een ter rein van vijf H.A., toebehoorende aan mr. W. F. F. van Verschuer, aan het vuur ten prooi gevallen. De andere brand woedde op het grondgebied der gemeente Barneveld aan de grens van Apeldoorn. Deze brand teekende zich al spoedig ernstiger af. Het vuur werd aangewakkerd door den feilen Noordenwind en de groote droogte deed de heide spoedig vlam vatten. Groote rookkolom men waren reeds van verre zichtbaar. Het ge bied behoort tot het natuurreservaat Gerrits Flesch en staat onder beheer van het Staats- boschbeheer. Ook heeft de Harskamp er be schikking over. Driehonderd militairen uit den Harskamp namen aan het blusschingswerk deel, alsmede de huzaren-motorrijders uit Apeldoorn Ook de vrijwillige boschbrandweer en vele bur gers kwamen in actie, om het mooie natuur reservaat te behouden. Voor wat het mooist? gedeelte betrof, is hun dit door moeizaam werk gelukt. De leiding van het blusschlngswerjf lag in handen van kapitein J. A. A. Sitsen, com mandant van het schietkamp. Burgemeester J Westrik van Barneveld arriveerde te paard bü het terrein van den brand, alsmede de houtves ter van het Staatsboschbeheer C. M. van 't Hoff uit Apeldoorn. Verschillende tegenvuren werden gesticht. Van half vijf tot acht uur ble ven de soldaten en burgers, die veel van hitté en rook te lijden hadden, in touw. De brand is vermoedelijk te wijten aan kwaad willigheid, althans zeer grove onvoorzichtigheid De schade was zeer groot. Ruim 100 H.A. werden verwoest. Een brandwacht, die zich naar de kleineren brand bij het station Kootwijk begaf, ontdekte daarbij den grooteren brand. STOCKHOLM, 3 Juni. (Havas)De Zweed- sche regeering heeft ingetrokken het wetsont werp tot ratificeering van het verdrag van 21 December 1938 tusschen Engeland, Zweden, De nemarken, Finland en Noorwegen tot beperking van de bewapening ter zee en het uitwisselen van inlichtingen over het bouwen van'oorlogs bodems. Deze maatregel is genomen omdat se dert het indienen van het wetsontwerp bij het parlement het systeem der vlootverdragen is gewijzigd. Ook heeft de regeering het ontwerp inzake de neutraliteit van de Aalandseilanden, dat begin Mei is ingediend, ingetrokken. Deze maatregel is genomen omdat gebleken is dat de Rijksdag niet vóór het einde van de gewone zitting in de volgende week de behandeling van dit ontwerp kon hebben beëindigd. PARIJS, 3 Juni. De Katholieke Metaalbewer kers en bouwvakarbeiders van Frankrijk heb ben besloten om bij gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van den Eiffeltoren op den tweeden Zondag van Juni een plechtige H. Mis te doen opdragen op het eerste platform van den Eiffeltoren. Deze H. Mis zal worden op gedragen voor de zielerust van den bouwer van dezen reuzentoren, en wel door Abbé Goinard, geestelijk adviseur van het Algemeen Sociaal Secretariaat. Voor de muzikale omlijsting zorgt een groep kunstenaars van het Parijsche Con servatorium. Het Britsche departement van Marine beschouwt de 98 mannen, die in de Thetis opgesloten zijn, als verloren. Z. H. de Paus zal binnenkort voor pries ters en priesterstudenten te Rome een belangrijke rede houden. De Senaat van Danzig verklaart geen betrekkingen met verschillende Poolsche beambten meer te kunnen onderhouden. Koning Victor Emmanuel heeft aan een Albaansehe delegatie de nieuwe grond wet overhandigd. Een groote brand verwoestte het kost baar natuurmonument nabij het Beu-ven in Noord-Brabant. Ook nabij Kootwijk hebben twee bosch- branden gewoed. De Tweede Kamer komt a.s. Dinsdag weer bijeen. Zaterdag is de Staatscommissie voor de grensregeling met Duitschland geinstal- leerd. 22 en 23 Juli worden te Amersfoort zo- mer-kaderdagen van de R. K. Staats partij gehouden. Schulte verliest de gele trui in de Ronde van Duitschland. De eerste Nederlandsche autoraces te Zandvoort. PARIJS, 3 Juni. (Havas). Zondagmiddag te drie uur zal het bestuur van de radicaal-socia listische partij bijeen komen. Minister-president Daladier zal een uiteenzetting geven van den binnen- en buitenlandschen toestand, welke zonder twijfel denzelfden weerklank zal vinden als het beroep dat de minister-president onlangs op hét land heeft gedaan. Deze rede zal door middel van de radio worden uitgezonden. LONDEN, 3 Juni (Reuter) Vandaag moes ten 250.000 jonge mannen van 20 en 21 jaar zich opgeven voor den militairen dienst. In alfabetische volgorde meldden zij zich bij de verschillende arbeidsbureaux. Over het alge meen bleek de stemming onder de lange rijen wachtenden zeer goed. De jongelieden doodden den tijd met het maken van grappen. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 769.2 Vorige stand: 769.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1