P-ontC&c WOLLEN DEKENS tlAVWIiÖ Laatste Nieuws geert hoogeveen usnBPEEMENs Sierteelt L.T.B. LOD. VANDEYSSEL'S BORSTBEELD OVERVEEN HAALT ZIJN NEOMISTEN IN ZONDAG 4 JUNI 1939 in tegenwoordigheid van den schrijver onthuld ^Üéén: Cornelisstraat 54 - Telel. 16270 ONSCHOOLSCHE SAMEN KOMSTEN Praai werk van schoolgaande kinderen Aquarium-tentoonstel ling geopend Drie maanden zal Bloemendaals Pannekoekenhuisje aquaria bergen R.K. VROUWENBOND Wacht bij het H. Sacrament Gevonden dieren en voorwerpen Herwonnen Levens kracht PROGRAMMA RADIO CENTRALE Maandag 5 Juni mm 1 -NA VRAAGT fONZE VOO R/iAARS PRIJSCOURANT BRANDSTOFFEN sUilcn nooit JUUut ZEGENRIJKE DAG VOOR DE ST. MARTINUSPAROCHIE Drie pasgewijde priesters aan het Altaar JUBILEUM „DE EENDRACHT" Plechtigheid in het gebouw van de Coöperatie De weleerw. heeren A. H. Schrama en P. A. Tweehuysen Intocht P. A. Tweehuysen 1-PERS. WOLLEN DEKEN 0.65 2-PERS. WOLLEN DEKEN 0.75 De H. Vader schenkt Fred Snite zijn zegen BELASTINGHEFFING BIJ DE BRON Algemeene vergadering op 10 Juni te Haarlem De ramp der Thetis Doodelijke aanrijding te Hoofddorp DE PRIJS VAN ZANDVOORI Meer dan 30.000 toeschouwers STAD Zaterdagmiddag werd in een der bovenzalen restaurant Brinkman een door de beeld houwster Nel Bakema vervaardigde buste ont- JJ^d van den schrijver dr. K. J. L. Alberdingk (Lodewijk van Deyssel). Behalve de leden van het huldigingscomitê, woonden verschillende vooraanstaande personen re Plechtigheid bij, o. a. de heeren G. H. Weus- Juik en sauveur, de Fransche consul. Het cen- 'uw der belangstelling vormde vanzelfsprekend de schrijver Lodewijk van Deyssel, die verge- 'd van enkele familieleden, bij de onthulling v'an zijn beeltenis aanwezig was. De commissa- 2s van de Koningin en de burgemeester van Baarlem hadden tot hun leedwezen bericht van Vei'hindering moeten sturen. Be voorzitter van het comité, de heer H. F. QQt, opende zijn toespraak met het voorlezen Van enkele kenmerkende fragmenten uit het werk van den auteur. Vervolgens wees spreker de beteekenis van Lodewijk van Deyssel, die 'vezen heeft nieuwe dingen op een nieuwe o'|J2e te kunnen zeggen en het vermogen te be ften een prille levensemotie uit te beelden. Onder de groote werken van den schrijver •o°et volgens spr. „Een Liefde" als het schoon- te Worden beschouwd, temeer omdat het als Ware een pleidooi vormt voor de impressio- "'stische kunst. Nadat de spreker den auteur dank had ge dacht voor de groote kunst, die hij heeft ge- ?evsn, werd een album overhandigd met de andteekeningen der schenkers van het borst- ee'd, waarop de onthulling volgde van de zeer daagde buste, die door Nel Bakema werd ver- Vafdigd. Na een korte pauze sprak de schrijver een ankwoord, waaruit vooral zijn bewondering '®ek voor de stacj Haarlem. Ik voelde mij, aldus v. Deyssel, op het oogen- lk> dat men mij op de hoogte stelde van het P an een borstbeeld te vervaardigen, dubbel be- °ord. in eerste plaats zag ik hierin een Pi'echte waardeering voor mijn werk en in de 'Acede plaats verheugde het mij. omdat ik dit bdervond in en van de stad Haarlem. Bi de twintig jaar, dat hij hier woonde, was e®n band van saamnoorigheid tusschen Ba a riem er De en hem gegroeid, groote voorganger van spr. Nicoiaas Beets, wiens nagedachtenis binnenkort ook ge huldigd zal worden heeft in zijn onvergete- hjke Camera Obscura den zegen van het thuis blijven, van het wonen, bepleit bóven het rei- 2etl en trekken. Deze zelfde opvatting heeft 00k v. Deyssel juist in Haarlem verworven. In ban omtrek van het Florapark zijn plekjes, die de schoonste van Nederland bejiooren. Spre- meent zoowel aan stad en omgeving, als aan de be.woners, zijn oppersten dank te nfoe- len brengen, welken hij thans echter in het bij - tonder richt tot de leden van het comité: me- ^r°Uw H. DingemansNumans en de heeren H Boot, J. P. v. d. Bosch, Herman Moerkerk, P. H. Schroder, Heyme Vis, Jan D. Voskuil. 'Bot slot richtte de schrijver zich tot de beeld- ér °Uwster Nel Bakema, met wie hy zooveel aan name uren had doorgebracht tydens het po- '°er«n voor het uitstekend geslaagde borstbeeld. Een wagen van ras en karakter Gisterenmiddag werd in de gymnastiekzaal ad de R. k. Jongensschool aan de Zaanenstraat tentoonstelling geopend van werkstukken, g ke vervaardigd waren op de Onschoolsche aUienkomsten in den afgeloopen winter. t °e Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groo wC\f7l«..i_ i. mU vr/\nv rl a Irl wrl oi'nt Gezinnen zorgt niet alleen voor de kinderen sch be vacanties, maar zij weet ook de hooigaande jeugd op de lange winteravonden y- huttig en leerzaam werk bezig te houden. le Be voorzitter van het Speeltuincomité Haar- v "Noord, de Tifcor P. A. vaa Schaick, heette de e e genoodigdel iortelij.t «Wronv vooral de "gelijkheid en het kerkbestuur van de Lu- llna-kerk alsmiSse pastoor Lühn en de aan- w«zii St. Elisabeth p- l8e kapelaans van de parochie n Barbara. Biertla gaf Spreker het woord aan den wet- j0Uder van Sociale Zaken, den weled. heer W. B- van Liemt. °en de voorzitter van het- comité Haarlem- d °°rcl' aldus de heer van Liemt> miJ verzocht tentoonstelling te komen openen, heb ik dat ij. groot genoegen aanvaard, vooral daar het een expositie betreft van het succesvolle 'k der Onschoolsche Samenkomsten, tei t°en een Paar weken geleden een dergelijke s toonstelling mocht openen in Haarlem-Oost, haak de herder van de parochie van Sint Jo- atles de Dooper een kort woord. Zej at Bet water voor de visschen beteekent," Y0 Pastoor Roovers toen, „en de lucht voor de Kch, dat beteekent de arbeid voor de men- om gelukkig te kunnen leven." ®ker de arbeid kan de menschen gelukkig Sen van weldadige kracht kan somtijds dat- éen Voor ons ziJn- wat wy met onze eigen han- Ver] Vervaardigd hebben. Het is dan ook zeer (deugendhet prachtig werk te mogen aan- lCci 0,-'wen, dat 650 kinderen met behulp van Vf.,ei1 en niet-leden van de Haarlemsche R. K. be^higing voor Groote Gezinnen vervaardigd ónderen hebben weer iets geleerd, dat hun 'ge?-1' als Z1J zelf eens aan hfet hoofd Van een ke'n staan, zeker tot groot, voordeel zal strek- ces wensch het comité dan van harte suc- 0t)e^ verklaar gaarne deze expositie voor ge- B'erna namen wij eens een kijkje by de ver- ScBilii ■ehde stands en stonden verbaasd bij het aanschouwen van het smaakvol uitsnijwerk en het keurig borduur- en breiwerk. Buitengewoon waren de producten van den teekencursus, welke onder leiding van den kunst schilder F. A. van Velsen Jr. vervaardigd zyn geworden. De heer van Velsen kan er trots op gaan zulke goede krachten onder zijn leerlin gen te bezitten en wy zouden er onrecht mee doen, indien wij het teekenwerk van den leerling J. v. d. Velden hier niet even naar voren brach ten. Een sjoelbak, het rad van avontuur en een glazen flesch met witte boonen noodigen den bezoeker uit een kansje te wagen, om zoo de gemaakte schulden te helpen delgen. De tentoonstelling is heden (Zondag) geopend van 126 en van 7>/210 uur. Uw bezoek zal door het bestuur buitengewoon op prijs gesteld worden. Gisterenmiddag om 4 uur had in het Pan nekoekenhuisje aan de Mollaan in Bloemen- daal de opening plaats van de aquarium tentoonstelling, die daar gedurende de drie zomermaanden gehouden zal worden en die georganiseerd is door de aquarium-vereeni- ging „De Natuur", ter gelegenheid van het Jaariyksche Congres van den Ned. Bond van Aquariumvereenigingen. Het openings woord werd uitgesproken door den voorzitter der vereeniging, den heer G. F. M. Schutte. Het is, aldus de heer Schutte, den zesden keer dat wij een tentoonstelling organiseeren. Maar op deze tentoonstelling zijn wy wel by- zonder trotsch. wy vinden het alleen maar jam mer dat deze tentoonstelling niet blijven kan. Byzonder veel dank was men verschuldigd aan de heeren Hoenderdos, Van Heerden en Moer- wyk, die de technische verzorging van de expo sitie voor hun rekening hadden genomen. Iets wat in deze warme dagen wel de verantwoorde- hjkste taak is geweest. Spreker heette voorts alle aanwezigen van harte welkom. Hij betreurde het, dat de burge meesters van Haarlem en Bloemendaal verhin derd waren te komen. In het bijzonder riep de heer Schutte den heeren Tinholt, Van Schaick, voorzitter der afd. Haarlem van de Ned, Nat. Hist. Vereeniging, en den heer van Botschoten, directeur van Plantsoenen een welkom toe. Spr. huldigde den prettigen geest in de ver eeniging, waardoor de organisatie van de expo sitie geheel vlot en aangenaam was verloopen. Vooral heeft men de tentoonstelling opgezet, om aan hen, die nog niet zoo op de hoogte zijn van de aquariumliefhebbery, te toonen, wat dit ejgeniyk is. De vele problemen, a.a. dat van de verwar ming werden alle opgelost door den heer Ver meulen, vice-voorzitter van de Haarlemsche en voorzitter van de Beverwyksche vereeniging. Spr. huldigde allen, die op eenige wyze had den medegewerkt aan het doen slagen van de tentoonstelling, vooral aan den heer Jansen, tuinman van Thysse's Hof, die den ingang van de tentoonstellingsruimte versierd had. De echtgenoote vain den heer Schutte knipte hierna het roodwitte lint, dat den doorgang ver sperde, door. De tentoonstelling zelf mag er in alle opzich ten zyn. Met de weinige ruimte, die er beschik baar is, heeft men inderdaad buitengewoon eco nomisch omgesprongen. Het geheel maakt een zeer verzorgden indruk. Het licht, dat in dc ten toonstellingsruimte aanwezig is, komt uitslui tend binnen door de ruiten van de aquaria. Er zyn 45 bakken opgesteld: 30 kleine en 15 groote. Van deze aquaria zijn alleen de voorruiten te zien. Niettegenstaande de ruimte klein is, heeft men alles kunnen plaatsen, zonder dat hierdoor moeiiykheden voor de bezoekers kunnen ont staan. Men krijgt een buitengewoon goed beeld van de aquariumliefhebbery, van de vele soorten visch en van de beplanting. Wat ook in de be doeling lag. De tentoonstelling zal dagelyks van 10 tot 10 uur geopend zyn, behalve a.s. Zondag want dan is het Bondsdag. En in de komende maanden zullen velen dus gelegenheid hebben, om de tentoonstelling te be zoeken. De ingang is in Thysse's Hof. Sinds eenige weken heeft het Werk-comité van den R.K. Vrouwenbond, afd. Haarlem en omstr., een actie gevoerd tot intenser deelname aan de „Wacht bij Jat h. Sacrament" in de Jozefkerk, J^.nssfï., waarvoor de belangstelling de laatste jaren helaas zeer gering was ge worden. Deze oproep heeft reeds een verblijdenden weerklank gevonden, zoodat thans vanaf Maan dag 5 Juni as. het H. Sacrament wederom da gelyks van 26 zal worden uitgesteld (Zon dags 25 uur). Vriendeiyke uitnoodiging om Maandag a.s. te 2 uur hierbij even tegenwoor dig te zün. Nog een woord van opwekking tot alle R.K. vrouwen van Haarlem en omstr. om zich op te geven- voor deelname aan deze aanbidding. Gaarne wordt uw opgave met naam en adres en daarby zelf gekozen tyd (,'A uur per week, 14 dagen of maand) ingewacht bij mevrouw P. H. M. Lucas v. Beurden, Kleverlaan 17, Bloe mendaal (telef. 22489). Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped: v. d. Voort, Ooievaarstraat 23; beursje met inhoud: Mos, Spionkopstraat 22; boek: bureau van politie, Smedestraat 22; bril: Sierhuis, Bosch en Vaartstraat 11 rd.: 2 lees boekjes: De Jong, Lange Annastraat 14 zw.: badpak met handdoek: Waleveld, Dunkier- straat 80; dop van kinderwagen: v. d. Geest. Lingestraat 46; postduif: Wensveen, Gen. de Wetstraat 33; een paar handschoenen: Lavooi, Leidschestraat 41; kinderportemonnaie met in houd: Spoor, Oranjestr. 71; rozenkrans: v. Ves- sem, L. Vrouwegracht 1 rd.; rywielbelasting- plaatje: Serne, Kempstraat 15; rozenkrans- Witjes, Ted. v. Berkhoutstraat 118; damestasch met inhoud; bureau van politie, Smedestraat; tuinslang: Spoor, Hagestraat 55 rd.; voile: De Wit, Stormstraat 1; vulpotlood: Kouwenaar, Van Heythuizenweg 9; weefbord: Zandstra. Kolkstraat 19 rd.; zak inh. gips: Bertholee, Le liestraat 21. Naar wij vernemen, heeft de bloempjesdag voor „Herwonnen Levenskracht" gisteren, de somma van 1275 opgeleverd. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.0010.20 Keulen: 10.20 12.20 Radio PTT Nord; 12.202.20 Ned. Brus sel; 2.203.05 Keulen; 3.053.55 diversen; 3.55 4.20 Radio PTT Nord; pl.m. 4.205.20 Londen; 5.20—6.05 Ned. Brussel: 6.056.20 Radio PTT Nord; 6.206.45 Motala; pl.m. 6.457.20 Lon don; 7.207.50 Ned. Brussel; pl.m. 7.508.30 Keulen; pl.m. 8.308.50 Ned. Brussel; 8.50 12.00 Parys. Programma 4: 8.009.20 Ned. Brussel: 9.20 9.30 Parus; 9.30—9.50 Radio PTT Nord; 9.50— 10.35 diversen; 10.3512.45 London; pl.m. 12.45 1.20 Droitwich; 1.201.35 London; 1.352.20 Parys; 2.20—3.20 Droitwich; 3.20—4.20 London; 4.20—8.10 Droitwich; 8.109.20 London: 9.20 9.40 Droitwich; pl.m. 9.40—10.20 Keulen; 10.20— 10.30 Ned. Brussel; 10.30—10.35 pauze; 10.35 12.00 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 diversen; 7.008.00 eigen gramofoonplatenconcert. Populair pro gramma: 1. Parade der Zinnsoldaten, Dajos Bela; 2. An den blauen Wassern von Hawaii, Symphonieorkest; 3. The blue bird, Gino Bor- din; 4. Pipsy, Hans Bund; 5. Ti-pi-tin, Gypsy Acc. Band; 6. Die schóne Nachbarln, Adalbert Lutter; 7. Wien bleibt Wien, Accordeon Melo- diker; 8. Medley of Stephen Foster Melodies, Anton en het Paramount Theater ork.; 9. Juli- ka, George Boulanger; 10. Taras Boulba, Sec- co's Gitanos; 11. Siamesische Wachtparade, Dajos Bela; 12. In einem Chinesischen Tem- pelgarten, Symphonieorkest; 13. In Vienna one night, Gino Bordin; 14. Zwei Gitarren, Hans Bund; 15. Whistle while you work, Orch. of merry men; 16. Immer lustig Marie, Adalbert Lutter; 17. Tiroler Holzhackerbuab'n, Accor deon Melodiker; 18. Unter Sternen küss mich George Boulanger; 19. Hora, Secco's Gitanos 8.0012.00 diversen. I j t De drie neomisten van de St. Martinus parochie te Hillegom, de eerw. heeren J. C. LoerakkerM. M. Out en G. J. M. Groot Het feit dat een drietal zonen van de St. Martinusparochie tot priester zyn gewyd, heeft ons deze dagen onze handen doen vouwen om God te danken voor dezen grooten zegen. Deze dag was werkeiyk een vreugdedag voor ons allen. „Crescendo" speelde het .Roomsche Blijdschap" en de talloos velen, die het kerk plein vulden zongen spontaan mede. Kort daarop traden de z.e. heer pastoor Kosters met de parochie-geestelyken en nog een drietal priesters uit onze parochie met een groote groep misdienaars en bruidjes naar buiten tot voor de kerk waar hy de drie neo misten ontving. De vereenigingen gingen, voorafgegaan door het kruis, met alle vaandels de kerk binnen. Daar kwamen de geesteiyken. De burgemees ter, jhr. O. v. Nispen, had in een der voorste banken plaats genomen. Als bijzonderheid mogen we wel vermelden, dat een der neomisten de derde priesterzoon in één gezin is, n.l. de weleerwaarde heer G. Groot. Onder het zingen van het feestlied trok de stoet het schoone kerkgebouw binnen. Het priesterkoor was rijk met bloemen versierd. Nadat allen hun plaatsen hadden ingenomen sprak de z.eerw. heer pastoor B. F. Kosters de neomisten toe. Welkom, aldus spr., roep ik u toe namens de gansche parochie, die gedurende al die jaren met u heeft meegeleefd, met u wachtend tot deze gezegende dag zou komen. De gaven van den H. Geest zijn u geschon ken om te gaan werken in den wyngaard des Heeren. Neem dit welkom aan als een hulde die wij u brengen in onze kerk. Uw drievoudige priesterwijding is geworden een groot feest voor onze, aan priesterroepingen zoo rijke parochie Als dank moge dit welkom gelden vooral na mens uw familieleden, voor wien ge een glorie en sieraad zult beteekenen. Ook namens de parochie-geestelyken en vooral namens uw pastoor, die er een eer in stelt pastoor te zijn van deze parochie. Dankbaar zult ook gy zijn en dien dank kunt ge ons toonen door aan ons uw eersten priesteriyken zegen te schenken. Daarna gaven de drie neomisten na elkan der ieder hun priesterlijken zegen. Vervolgens werd door de drie pasgewijde priesters een plechtig Lof gecelebreerd. De ge zangen werden op keurige wijze uitgevoerd met medewerking van het knapenkoor, onder lei ding van den heer Zwartkruis. Hedenmorgen om 9 uur draagt de weleerw. heer M. M. Out zyn eerste plechtige H. Mis op en om 10.45 uur de weleerwaarde heer G. Groot. Maandagmorgen zal de weleerwaarde heer J. Loerakker zyn eerste plechtige H. Mis op dragen. Het was een schoone inzet van dit buiten gewone feest, drie priesters-zonen van de pa rochie tegeiyk aan het altaar te zien. Het 35-jarig bestaan van de coöperatieve ver- bruiksvereeniging „De Eendrachtis gisteren middag in intiemen kring herdacht in het ge bouw der coöperatie aan het Donkere Spaarne. Nadat de voorzitter, de heer J. H. J. Hulsman, een woord van welkom had gesproken, gewaagde de heer H. Bijster, namens het personeel, van het goede hart dat allen die voor de Eendracht w,erken, het bestuur toedragen. Hij "bood het be stuur een prachtige archiefkast aan. Dan deelde de voorzitter mede, dat het bestuur een z.g. „regentenbord" heeft laten vervaardigen, om hulde te brengen aan hen die wegens het berei ken van een te hoogen leeftyd hun functie moes ten prüsgeven of in hun werk' overleden. Nadat spr. het personeel een pluim op den hoed had gegeven, wees hy er op, dat het noodig is, dat ook de jongeren van de coöperatie-gedachte doordrongen moeten worden. Speciaal huisbezoek is daartoe een uitstekend middel. De heeren J. Kolkman en J. T. L. Geurst spraken namens de Handelskamer en den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties in Nederland, de heer J. F. van Emmerik, sedert de oprichting bestuurslid, haalde en kele historische herinneringen op, waarna nog de heeren M. de Braai namens „Patrimonium", J. A. Scholl namens „Vooruitgang", E. Cousün voor „Eigen Hulp het woord voerden. Nadat de voorzitter de schenkers van bloemstukken, gekomen uit alle streken, had vermeld en de telegrammen had gelezen, boden nog een ver tegenwoordiger van „Onderling Belang' te Hil- Op grootsche wijze hebben de bewoners van het Ramplaankwartier den eerw. heer A. H. Schrama na zijn priesterwijding in de kathe drale kerk ingehaald. De jonge priester moest wel onder den indruk zün door de spontane huldiging en door de prachtig opgezette feest viering door zyn buurtgenooten. En het weer heeft alles gedaan om dit echt katholieke fees* zoo goed mogeiyk te doen sla gen. De zon scheen over de versierde Tuin dorplaan en over het van Twiskplein, waar tegenover de woning van den neomist boven een poortje een kruis was opgesteld, omgeven door bloemen, dat des avonds door een schyn- werper verlicht werd. Boven de deur van de woning der familie Schrama was een kelkaf beelding aangebracht. Reeds lang voor dezen grooten dag waren de bewoners in de weer geweest om de versiering te verzorgen. Voor den ingang van de Tuindorplaan stond een vergulde toegangspoort, de boomen in de straat, wier bloesems er als het ware een dak boven welfden, waren onderling verbonden door slingers groen, onderbroken door kuipen, waarin kroonlaurierboomen. Eerst om ongeveer vijf uur kwam de neo mist in de omgeving van het Tuindorp, nadat hij bij een familielid in de Billitonstraat was afgehaald. Overal op den weg, dien de stoet volgde, hin gen de vlaggen uit. Langs de Rollandslaan, de Ramplaan en de Tuindorplaan. En vooral in deze laatste straat was de belangstelling over weldigend. De toeschouwers stonden op som mige plaatsen zelfs meer dan drie rijen dik. De stoet werd geopend door de R.K. Har monie Euphonia, daarachter volgde een groote schare bruidjes, en het open rytuig met vier leden van de commissie, die dit feest voorbe reidden en dan kwam de wagen, waarin de jonge priester en zijn ouders waren gezeten, die zichtbaar onder den indruk langs deze grootsche versiering, langs de huldigende buurt bewoners reden. De stoet werd gesloten door een groepje welpen en door geüniformeerde meisjes van de turnclub „Hercules." Verken ners uit Overveen en leden van de Kruisvaart zorgden waar nóodig voor een doelmatige af zetting'. Voor de woning van den neomist zon gen de bruidjes een welkomstlied. Daarna trad de jonge priester door een haag van confetti strooiende meisjes zijn ouderiyke woning bin nen, gevolgd door familieleden en de leden van het comité. En terwijl daar binnen eenige kleine toe spraken werden gehouden speelde „Euphonia" onder de stralende zomerzon enkele pittige marschen. De heer J. G. van Kessel zeide o.m., dat het feest is in de zielen van zoovelen, die woon achtig zijn in het Ramplaankwartier. Wü staan hier als representanten van het Katholieke volksdeel uit de omgeving. Onder die bewo ners menschen, die met groote vreugde van uw priesterstudie hebben vernomen. Anderen hebben ook geofferd, om daardoor het priester schap te eeren en hun vreugde kenbaar te maken, dat er weer iemand uit hun onmiddel- ïyke omgeving tot de hooge waardigheid van het priesterschap geroepen wéftf. Namens de bewoners wenschte spr. den neomist allerhar- telqkst geluk ook de ouders en familieleden werden in deze gelukwenschen betrokken waarna hij hem een geschenk onder couvert overhandigde. De eerwaarde heer Schrama dankte in den tuin van zyn woning de buurtbewoners voor hun huldiging, waardoor hij buitengewoon ge troffen was. Hij beloofde hen in zün eerste plechtige H. Mis te gedenken. In Overveen was nog een andere neomist, die op buitengewoon hartelijke wijze werd ver welkomd bij het betreden van de woning van zijn ouders de weleerwaarde heer P. A. Twee huysen. Reeds lang voordat de pasgewijde priester arriveerde, was het voor de woning aan den Zijlweg 242 een groote drukte van welpen, bruidjes, familieleden en vele andere belang stellenden. Om 1 uur kwam de neomist per auto aan. Door een der bruidjes, die voor de ouderlijke woning stonden opgesteld, werd den wydeling een oorkonde aangeboden, waarin de tekst stond van het welkomstlied, dat daarna door hen gezongen werd. Door een haag van witte bruidjes, die bogen van sneeuwbalbloemen in de hoogte hielden, trad de neomist op het huis toe. Voor het huis waren ook nog vele welpen opgesteld, die het welpensaluut brachten. Geroerd dankte de pasgewüde priester voor deze aardige ontvangst. Langs den zyiweg hadden vele bewoners de Hollandsche driekleur aan den mast gehe- schen, voorzien van een geel-witten wimpel, door ons gestoomd, zien er steeds KEURIG HELDER uit. De be handeling in onze fabriek is dan ook iets bijzonders!! legom en de heer K. Jonkheid, architect van liet gebouwencomplex aan het Spaarne, hun ge lukwenschen aan. (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) De pauselijke staatssecretaris, Kardinaal Maglione, heeft in opdracht van den H. Vader een telegram gezonden aan den man met de ijzeren long, Fred Snite, die op het oogenblik in Lourdes vertoeft. De H. Vader schonk den voorbeeidigen zieke den pauselijken zegen. In zijn antwoord-telegram zegt de million- nairszoon o.m.: „Ik offer mün lijden en mijn gebeden op voor het herstel van den vrede. Mochten toch alle menschen, zooals ik, een maal de weldadige atmosfeer van naasten liefde ondervinden zooals ik in Lourdes, dan zouden er zeker geen gevaren meer dreigen voor gewapende conflicten tusschen de vol keren." Op uitnoodiging van het bestuur der ver eeniging „Het Eigendomsrecht" is te Amster dam een bespreking gehouden van belangheb bende organisatie-besturen uit Amsterdam, Den Haag „Onderling belang" en het Gooi, met ge- noodigden over den opzet en de belangrykste bepalingen van het wetsontwerp tot heffing der nationale inkosten- en winstbelasting betref fende gebouwd onroerend goed. Het onderwerp werd ingeleid door den heer K. W. van Houten, econ. drs., administrateur der vereeniging „Het Eigendomsrecht". Spreker zette uiteen, dat de tijdsomstandig heden, waarin wü' leven, het voor het ryk nood zakelijk maken naar nieuwe inkomsten uit te zien en dat de gëdachte, dat te doen door middel van een nationale belasting, juist is, mits alle bevolkingsgroepen in dezelfde mate worden be last en de wüze van heffing het bedryfsleven niet in zyn werking belemmert. Dat ook de groep der huiseigenaren in de byzondere hef fing tot bestryding der werkloosheid en der byzondere kosten van defensie, waar zoover ook zy inkomsten geniet, wordt betrokken, is redeiyk, Spr. kwam evenwel tot de conclusie, dat als regel de huiseigenaar te veel huurbelasting zal betalen. Oplossing van de geschetste moeiiykheden in het „gebroken heffings-systeem'' is de wets voorstellen te vervangen door een werkeiyk „gesloten heffings-systeem". Het wetsontwerp in zijn geheel overziende, vroeg spreker zich af, of het niet beter ware eenvoudig een heffing van 2 pCt. van het vol gens de wet op de inkomstenbelasting voorge stelde zuiver inkomen, toe te voegen en daarin ook de kleine inkomens te betrekken. Het is zeer de vraag of deze proef met hef fing van belasting bij de bron waard is genomen te worden. Na deze inleidipg volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waaraan vele aanwezigen deelnamen. Bouwt kerken dan kunnen we bidden en werken! Giro 135198 „Blsschopsfonds" H. Sondaal, pr. Secr.-Penn. De R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) belegt op Zaterdag 10 Juni des middags om half drie in gebouw St. Bavo te Haarlem een algemeene vergadering. Op deze vergade ring zal uitsluitend en alleen gesproken worden over sierteelt-aangelegenheden. Er komen een zestiental voorstellen met prae-advies aan de orde. De kring Bollenstreek van den L.T.B. verzoekt te bevorderen, dat de regeering voor een deel in de kosten, verbonden aan het innemen van het surplus, bijdraagt. De kring acht het het meest gewenscht, dat de regeering 50 pet. bü- draagt in de kasten. Mocht dit bezwaarlyk zyn, dan zal de overheid een bedrag kunnen four- neeren ter vorming van een fonds, welk fonds ter dekking mag worden aangesproken, wanneer een heffing hooger dan 15 pet. noodzakelyk zou biyken. De kring acht een dergelijke hulp van over heidswege billyk t.o.v. de overige agrarische groepen. Prae-advies: het bestuur kan zich volkomen vereenigen met het standpunt van den kring Bollenstreek n.l. dat de regeering een gedeelte bydraagt in de kosten van de uitvoering van deze bedryfsmaatregelen. De kring Bollenstreek van den L.T.B. ver zoekt het bestuur op korten termün in studie te doen nemen de vraag: hoe het best gehan deld kan worden door de kweekers met zift tien, nu hierop een uitvoerverbod is gelegd. Overwogen dient te worden, of het niet juis ter is, zift 10 bij plantgoed onder te brengen fn te bepalen, dat men slechts plantgoed aan het Surplusfonds kan inleveren, tegen dezelfde vergoeding als die, welke nu voor inlevering van zift 10 is bepaald. Prae-advies: het bestuur is gaarne bereid in overleg en in samenwerking met andere orga nisaties, het in dit voorstel vastgelegde idee ir studie te nemen. De afdeellng Noordwykerhout wijst er op, dat- de niet-contractant wordt bevoordeeld bfj een contractant van het snybloemencontract. Daar het surplusfonds eerst bydraagt aan het snij- contract en dit fonds dan de bloembollen aan neemt van den niet-contractant, ontstaat een negatieve werking. Het bestuur is van meening, dat er een on- biliykheid schuilt in de huidige regeling. In samenwerking met de andere hulporganisaties zal getracht worden verbetering te verkrügen. De kring West-Friesland verzocht de verrui ming van den export van bloembollen zoo krachtig mogelyk te bevorderen. Het hoofdbestuur antwoordt, dat er onlangs nog met het college van regeerlngscommissaris- sen voorstellen besproken zijn. ook in verband met de loopende onderhandelingen met Duitsch- land, wat betreft de dienstenrekening op de clearing. De voorstellen inzake de beteugeling van den speculatieven handel in teeltvergun ningen hebben de volle sanctie van het hoofd bestuur, ook al ontveinst het zich niet, dat zich bü een behoorlijke regeling technische moeiiyk heden zullen voordoen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 3 Juni. (Reuter). De agent van L'oyds te Liverpool die zich aan boord van het reddingschip „Ranger" bevindt, heeft draadloos medegedeeld dat vanavond de toe stand van de „Thetis" zoodanig is, dat alle pogingen om de opvarenden te redden als ho peloos zyn opgegeven. Alle" pogingen zyn er thans op geconcentreerd het schip te bergen en isdien de huidige goede weersomstandig heden blyven bestaan, heeft men goede kans op succes. Vanavond werd verder medegedeeld dat pon tons zyn bevestigd aan de Thetis. Het zal even wel niet mogelijk zyn de duikboot vóór as. Dinsdag te lichten. Zaterdagavond om half tien vond te Hoofd dorp een doodelijke aanrüding plaats. De 35- jarige J. de B. uit Hillegom reed per motor rijwiel langs den Hoofdweg terwyl zijn vrouw op de duo gezeten was. Op het kruispunt met den Spaarnwouderweg kwam hy in botsing mee een van rechts komenden auto. De B. kwam onder het motorrywiel terecht en moet op slag dood zyn geweest tengevolge van een ernstigen schedelbreuk. Zyn vrouw werd aan den weg kant geslingerd, maar liep slechts lichte ver wondingen op. Dr. Bult uit Hoofddorp consta teerde den dood by het slachtoffer der aan rijding.. In Groot-badhuis vond Zaterdagavond de prysuitreiking plaats van de eerste Nederland- sche autoraces. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van de sportcommissie der K. N. A. C., J. D. baron van der Goes van Dirxland, die den Duitïchen coureurs Von Brauchitsch en Stuck ter herinnering aan hun demonstraties op het circuit van Zandvoort een fraaie plaquette aanbood. Vervolgens reikte de heer Van der Goes de pryzen aan de verschillende winnaars uit. De burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen sprak de hoop uit. dat telken jare de races in zijn gemeente zouden worden ge houden. De sportcommissaris van de K.N.A.C., de heer G. J. van Wickevoort Crommelirf, dankte allen, die hadden medegewerkt om de organisatie zoo goed te doen slagen. Hoewel het aantal bezoekers officieel nog niet bekend is, vernemen wij, dat in organisa tiekringen men het cijfer op ruim 30.000 schat. KAMPEER EN OP DE HEI 15 FtiN MAAR STEED5 MET VUUR VOORZICHTIG NE0ECL- v I Z,UN HEIPEMT 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3