Nederland beleefde zijn eerste auto-races NEDERLAND MOBILISATIE Sportsnippers "prifs 113-50 NU VOOR f 6.90 BOVENDIEN CADEAU Wreede psycho logen Schulte leider-af AARDIGE STRIJD IN DE KLEINE KLASSEN DE WEDSTRIJDEN VAN HOLLANDIA ZONDAG 4 JUNI 1939 B.M.W. triomfeerde in de sport- klasse met drie eerste plaatsen en Nortier als primus inter pares Prins Bernhard onder de vele toeschouwers Prins Bernhard onder de toeschouwers Aardige strijd in de A-klasse Onverdiende tegenslag Delahay de snelste in de F-klasse De sportklasse onbetwist voor Nortier (BMW) De snelste ronde LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER DuitschlandEngeland 20 Zuid-SlaviëBelgië 20 ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI Dr. P. H. RITTER Jr., „DE DONKERE POORT" TWEE ZWARE DEELEN 840 BLADZIJDEN De rennerskaravaan passeert een der groote steden tijdens de Ronde van Duitschland 14-d. Jeugdreis Lourdes f 59.50 9-d. Jeugdr. Zwitserland f 59.50 9-d. en 15-d.Trek-Berglocht Jungfrau-gebied 9 d. Wandeltocht door de Belg. en Fransche Ardennen f 38.50 8-d. Fietstocht Ardennen f29.50 9-d. Fietst. België en Engeland 14-d. Gezelschapsreis Lourdes 5-d. Parijs f 37.50 7-d. Parijs, Lisieux, Normandië 13 dagen Zwitserland f 120.— INT. REISBUREAU „HOLLAND" WIELRENNEN ROEIEN De Nederlander is naar de tiende plaats afgezakt, terwijl Mid delkamp elfde is Thans drie renners aan den kop Ingesloten Nereus' oude vier slaat de winnaars van de Varsity Njord wint in het hoofdnummer BEELDENFABRIEK TE DONGEN AFGEBRAND Brandweer moest zich beperken tot localiseering van het vuur VERLENGING VAN DE ZOUTCONVENTIE (Van onzen redacteur) Naar schatting zijn een kleine 50.000 toeschouwers getuige geweest van de eerste autoraces in ons land, die Zaterdagmiddag op het circuit van Zandvoort zijn gehouden. Dat zij een groot succes zijn geworden, is te danken geweest op de eerste plaats aan het mooie weer, dat de wedstrij den heeft begunstigd, op de tweede plaats aanliet sportieve verloop daar van en ten slotte niet het minst aan het feit, dat ongelukken, waarvoor men zoo hier en daar in stilte nogal gevreesd had, geheel achterwege zijn gebleven. En zoo kunnen we met een gerust hart de balans van deze wedstrijden gaan opmaken. Welnu, de organisatoren kunnen met veel vol doening op hun werk terugzien. Er bleek, zoo als reeds gezegd, flinke belangstelling te be staan en in alle klassen is sportief en naar beste krachten om de eer gestreden, al kon het niet anders of de krachten ontliepen elkaa: hier en daar nogal. Een succes was het ook voor de K.N.A.C., dat Prins Bernhard de races met zijn tegenwoordig heid vereerde. Z. K. H. arriveerde na de beide eerste wedstrijden en werd, voorafgegaan door de motorpolitie, vanaf den Boulevard de Favauge over het circuit naar de eere-tribune geleid. Bij de grens der gemeente had de burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, zijn hoo- gen gast opgewacht, terwijl Z. K. H. op het parcours door de officials van de K.N.A.C. werd ontvangen. Nadat de Prins had plaats genomen in zijn loge, werd het Wilhelmus gespeeld. Prins Bernhard heeft de lunch in het gewone restaurant, dat achter de hoofdtribune was ge legen, gebruikt. Een klein gedeelte was daar af gesloten, zoodat het kleine gezelschap rustig den maaltijd kon gebruiken. De hooge bezoeker heeft ook een kijkje op het middenterrein, waar de deelnemende wagens waren opgesteld, genomen, terwijl de Prins den winnaar van de sportklasse, P. J. Nortier, persoonlijk gelukwenschte met het behaalde succes en belangstellend naar bijzon derheden over den wagen en den wedstrijd vroeg. Eerst na de demonstratie van Von Brauchitsch, dus aan het einde van den dag, is Prins Bern hard van het wedstrijdterrein vertrokken. Een ander hoogtepunt waren de demonstra ties van Hans Stuck en von Brauchitsch. De eerste startte vóór de sportklasse met zijn Auto Union en trok zijn rondjes in een wagen, die voor een dergelijk parcours toch absoluut niet geschikt was, met een snelheid, welke rond de 100 K.M. kwam. Na den wedstrijd startte von Brauchitsch met Mercedes Benz en ook deze demonstratie werd door het publiek enthousiast bewonderd en toegejuicht. In de A-klasse (cylinderinhoud t/m 750 cM3) welke om half tien als eerste startte is een aardige strijd geleverd. Het begon al bij de eerste ronden. Cornelius en Rijshouwer streden beurtelings om den voorrang, een strijd die on geveer zeven ronden duurde. Toen besliste het tactischer rijden van Rijshouwer, die zich ein delijk definitief van de leiding verzekerde, om deze niet meer af te staan. Toen ging het om de tweede plaats. Cornelius, wiens rechterach- terwiel een flinken „duw" had gekregen, wist zich daar langen tijd te handhaven, maar toen er nog 5 ronden te rijden waren, zag hij zich tenslotte gepasseerd dcor de gebroeders R. en P. Smeets en zelfs ook door de Beaufort en Vroom, die hem rondenlang hadden bedreigd. Stoel en Langelaan wiens Fiat zelfs voor deze klasse te licht bleek speelden in dezen strijd geen rol. Aan den kop bleef de stand onveranderd. De uitslag luidt: 1. C. J. Rijshouwer, 25 ron den (57.1 K.M.) in 49 min. 35.6 sec.; 2. R. Smeets, 49, 44.6; 3. P. Smeets, 49, 45 4. H. de Beaufort, 49, 45.8; 5. N. Vroom, 49, 52.4; 6. E. Cornelius 50; 5.8; 7. Stoel lallen D.K.W.); 8 J. Langelaan (Fiat). De deelnemers in de B-klasse (7501100 cM3) en de C-klasse (1100—1500 c.M3j startten gelijk. De C's hebben geen harden strijd kun nen voeren, door het overwicht van J. Lager- wij met Lancia. Aanvankelijk scheen er een aardige wedloop met baron van Boetzelaer (M. G.) ,te wachten, maar deze kreeg pech en raakte ver achter. Verkamman van Keulen kwam toen in tweede positie te liggen, maar de achterstand was te groot dan dat hij nog gevaar voor den leider kon opleveren. Hij behield zijn tweede plaats vóór v. d. Mandele Jr. (M.G.) die in de laatste ronde vergeefs nog kwam opzetten. De uitslag luidt: 1. J. Lagerwij (Lancia) 30 ronden (68.520 K.M.) in 54 min. 41.6 sec.; 2. H. Verkamman van Keulen (Opel) 55. 21; 3. W. v. d. Mandele Jr. (M.G.) 55, 23; 4. R. W. Baron van Boetzelaer (M.G.) 55, 39.2. In de B-klasse nam de Delvenaar Richten met zijn M.G. den kop, dien hij zeven ronden lang met succes verdedigde tegen Kruit (Fiat), Toen nam de coureur uit Schagen de leiding, en hij wist deze te behouden tot in de 28ste ronde. De Noord-Hollander scheen dezen wed strijd verdiend te zullen winnen, tot hij plotse ling moest stoppen en door machine-defect ge dwongen. werd den strijd te staken. Richten won nu vrij gemakkelijk. Voetelink (M.G.) en baron van Heemstra (Fiat) streden verwoed om de nu vrijgekomen tweede plaats. Langen tijd zag het ernaar uit, dat laatstgenoemde den strijd zou winnen, maar drie ronden voor het einde wist de M.G.-berijder zijn tegenstander te passeeren. De uitslag luidt: 1. H. Richten (M.G.) 30 ronden 68.520 K.M.) in 55 min. 48.4 sec.; 2. G. Voetelink (M.G.) 56, 58.4; 3. F. Baron van Heemstra (Fiat) 57, 02.3. Ook klasse D (15002000 c.M3) en klasse E (20003000 c.M3) gingen tegelijk van meet. Bij de eersten gaf jhr. Teding van Berkhout (Ci- troën) van den beginne af den toon aan. Hij werd aanvankelijk nog bedreig'd door v. d. Wou- de, eveneens met Citroen, doch wist zijn con current toch achter zich te houden en zelfs nog eenigszins uit te loopen. Toen v. d. Woude bo vendien wegens een vastgeloopen dynamo in de 16e ronde meest opgeven, was de overwinning van den rijder, die tijdens de geheele race aan den kop had gelegen, geeh oogenblik meer in gevaar. De uitslag was: 1. Jhr. J. P. Teding van Berk hout (Citroen) 30 ronden in 52 min. 57.3 sec.; 2. H. Brevé (Citroën) 53, 16.4; 3. D. Everts 53, 28; 4. N. Bovée (Citroën) 55, 6.8. In de E-klasse scheen A. Beels met Bugatti den zegepalm te zullen wegdragen. De Haar lemmer nam aanstonds de leiding en liep al dadelijk behoorlijk uit. Maar toen hij tot tweemaal toe bij de pit moest stoppen, was zijn kans verkeken. J. van der Meulen, met Opei, aie er den geheelen wedstrijd in geslaagd was zijn belager Lepelaer.s (eveneens met Opel) achter zich te houden, wist met 0.6 sec. ver schil als eerste de finish te bereiken. Hier was het resultaat: 1 J. v. d. Meulen (Opel) 55 min. 29.4 sec.; 2 E. Lepelaers (Opel) 55 min. 30 sec.; op twee ronden A. Beels in 6.25. De deelnemers in de F-klasse reden 40 ron den (91.360 K.M.)Gatsonides, die als eerste van de twaalf deelnemers met Mercury ver trok zette direct een stevig gangetje in en bleef 6 a 7 ronden onbedreigd aan den kop. Maar toen zagen we zijn snelheid beduidend verminderen. Thielens met Delahay trok hier van onmiddellijk profijt en zette zich in de elfde ronde op kop. Gatsonides bleef nog even doorrijden, maar liet zich toen passeeren en verdween met een gebroken cylinderkop uit den strijd. De Delahaye was hierna onverbid delijk de snelste, al deed Diepen met zijn Ford zijn uiterste best om zijn achterstand in te loopen. Ook hij heeft een zeer goeden wed strijd gereden, hetgeen bleek uit het feit, dat hij de eenige was, die niet door den Meersse- naar werd gelapt. Maar gevaar leverde hij voor den leider toch niet meer op. Deze bleef rustig doorrijden en werd gemak kelijk eerste met 8 seconden voorsprong. De uitslag luidt: 1 R. Thielens (Delahaye) 40 ronden (91.360 K.M.) in 67 min. 48.4 sec.; 2 F. Diepen (Ford) 67.56 4; 3 K. Ton (Ford) 68 min. 25.8 sec.; 4 H. Hoogeveen 68.25.8 5 K. Barendrecht (Ford) op 2 ronden; 6 J. Smulders (Ford) 68.32.4; 7 A. v. d. Kamp (Mercury) op 5 ronden; 8 F. Baron d'Aulins de Bourouill (Mercedes Benz) 6 ronden. Zooals verwacht is de strijd in de sportklasse een grandioos succes voor de B. M. W. gewor den. De wagens van dit merk vormden de klein ste helft van de deelnemers, doch beheerschten het strijdbeeld van het begin tot het einde. Het begon met een feilen tweekamp tusschen Nortier en Breeman, welke een 20 ronden lang in volle hevigheid duurde. De beide coureurs dreven het tempo hevig op, zoodat het hun verschillenden concurrenten te machtig werd. Gatsonides met Mercury was de eerste die den strijd staakte. Hij kreeg motorpech en verliet het strijdperk evenals Tjeerd de Boer, die met zijn dynamo sukkelde. Molenaar moest al in de eerste ronde van wiel verwisselen en was daardoor al spoedig een ronde achter, terwijl ook Barendrecht met zijn Ford beduidenden achterstand opliep. De eenige die behalve de leiders geen rondenachterstand had was jhr. de Pesters met.... B. M. W. Na twintig ronden veranderde het strijd beeld. Nortier verhoogde zijn tempo en Bree man achter zich latend zette hij de achtervol ging op jhr. de Pesters in, hetgeen in de 32ste ronde met succes bekroond werd. Door deze vlucht had de favoriet Nortier den strijd de finitief in zijn voordeel beslist. De resultaten waren: 11 P. J. Nortier (B. M. W.) 45 ronden (102.780 K.M.) in 73 min. 14.8 sec.; 2 L. F. Breeman (B. M. W.) 73,42.4; 3 jhr. C. A. de Pesters Jr. (B. M. W.) op één ronde; 4 K. S. Barendrecht (Ford). De snelste ronde van den dag werd gemaakt in dezen laatsten wedstrijd en wel door Nor tier, die de 21ste ronde aflegde in 1 min. 34.6 sec. (gemiddeld 86 K.M.). Besluiten wij met een compliment aan de KNAC voor de wijze waarop alles geregeld was. Dat de wedstrijden en alles daaromheen zulk een vlot verloop hadden, heeft voor een niet gering deel bijgedragen tot het succes van deze eerste Nederlandsche auto-races. De International Amateur Athletic Federa tion (I.A.A.F.) houdt op 3 en 4 Juni haar jaar- lijksche congres te Londen. De damesathletiekwedstri.id DuitschlandNe derland, welke op 6 Augustus wordt gehouden zal te Aken plaats vinden. Tijdens- kring- en onderlinge wedstrijden van de Amsterdamsche Dames Zwemclub maakte Jo Waalberg op den 200 meter schoolslag den fraaien tijd van 2 min. 57,6 sec., waarbij zij slechts 0,7 sec. boven haar wereldrecord bleef. Major Gardner (Engeland) slaagde er in op de autostrade bij Dessau met een 1100 cc m.g.- wagen drie klasserecords te verbeteren, terwijl hij bij een van zijn pogingen zelfs een topsnel heid van 333,7 K.M. bereikte. De Groote Prijs van Indianapolis werd ge wonnen door den Amerikaan Wilbur Shaw, die met zijn 3 liter Maserati de 500 mijlen aflegde in 4 uur 20 min. 47,4 sec. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Nederlandschen Lawntennisbond zullen van 9—16 Juli a.s. op de M.E.T.S.-banen te 's-Gra- venhage jubiieumwedstrijden gehouden worden, waaraan zoowel een A- als een B-tournooi is verbonden. De Engelsche Athletiek Bond heeft den athleet aangewezen, die Engeland zal vertegenwoordigen op de 1500 meter met voorgift, ter gelegenheid van den Olympischen Dag op 11 Juni a.s. De keuze is gevallen op J. W. L. Alford. De athletiekwedstrijd PolenDuitschland, welke op 18 Juni te Warschau zou plaats vinden, is door de Poolsche Athletiek Unie afgezegd om technische redenen. De uitslagen van de op den eersten dag ge speelde enkelspelen van de Davisbekerontmoe- ting Duitschland—Engeland in den halven eind strijd luiden: Menzel (Duitschland) slaat Hare (Engeland) 6o, 61 Hare teruggetrokken door ziekte. Henkel (Duitschland) slaat Shayes (Engeland) 6^-2, 6—3, 6—1. Duitschland leidt met 20. De uitslagen van de beide enkelspelen in den halven eindstrijd van de Europeesche zone tus schen Zuid-Slavië en België luiden: Puncec (Zuid-Slavië) slaat Lacroix (België) 1—6, 6—3, 6—3, 7—5. Mitic (Zuid-Slavië) slaat Geelhand (België) 6—1, 6—4, 6—1. Na den eersten dag leidt Zuid-Slavië met 2—0. Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im mers al méér dan genoeg om een heel bosch in vlammen te doen opgac met alle spannende voorvallen, en historische feiten uit die vier jaren: Vluchtelingen, distributiewee, torpedeering van onze sche pen, oorlogsgevaar in 1916 enz. enz. Populair beschreven, boeiend als een roman, maar ieder feit historisch verantwoord. Geschied- beschrijving van de beste soort, die den ouderen de_ herinnering terugbrengt aan die veelbewogen dagen en bij de jongeren be langstelling wekt voor de landsgeschiedenis. Dit zijn de eigen schappen, die het vooral in de tegenwoordige omstandigheden zoo buitengewoon actueele en interessante werk van den be kenden schrijver en journalist tot een blijvend waardevol bezit maken. De bogken zijn rijk ge ïllustreerd met portretten, spotprenten en foto s en bevatten vele nog nimmer gepubliceerde bijzonderheden, anecdoten en verhalen. ontvangt een ieder, die ons zijn bestelling zendt het bekroonde meesterwerk „Het Ouderiijn Huis" van Henri Bordeaux, 250 blz. in lmnen band Franco toezending. Desgewenscht - zonder pnjsverhooging - betaalbaar met 1.of meer„P^^and, bii rechtstreeksche inzending van onderstaanden bon aan de N.V.- Boek- en Kunsthandel H. iNenssen, Prinsengracht 627, Amsterdam, Giro 60092, Telefoon 31791. Ondergeteekende wenscht franco te ontvangen Dr. Bitter: „DE DONKERE POOKT D r~J Het, bedrag ad 6.90/de le maand. term. van is verzonden/wordt met 10 et. extra v. remb. bij ontvangst zending bet. Doorslaan wat niet wordt verl. NAAM: ADRES: Hoewel het Fransche spreekwoord zegt, dat alles begrijpen gelijk staat met alles vergeven, is er thans een niet onaanzienlijk aantal psy chologen, dus menschen, wier beroep het is al les, dat is het geheele menschelijke zieleleven, te begrijpen, die desondanks niet alles vergeven, maar integendeel de kunst verstaan om overal kwaad in te zoeken en aan hun „patiënten" geen haar goed te laten. (Gelukkig verliezen ze in korten tijd hun „patiënten".) Ik zal een voor beeld geven van wat ik bedoel. Korten tijd ge leden las ik in een boek, dat tot titel droeg zoo Iets als „De nieuwe Cultuur", deze volgende woorden: „En dan zijn er nog die menschen, die zelfmoord plegen, omdat ze zich zelf zoo ernstig nemen". Nu is het zonder twijfel waar, dat er zelfmoor denaars zijn, die tot hun laatste daad komen, omdat ze zich zelf ernstig nemen. Zouden ze hun eigen wanhopige toestanden als iets onbelang rijks kunnen beschouwen onbelangrijk in ver gelijking met hun taak in de wereld en met hun hemelsche bestemming dan zouden ze hun zelfmoordneigingen spoedig vergeten en dus kwijt zijn. Het is immers bekend, dat het beste, het sou- vereine middel tegen de bekoringen is, ze te verachten, d.w.z. er niet eens op te letten, ze niet eens de moeite waard te vinden, om te be strijden, maar links te laten liggen, zooals een volwassen mensch een blaffend hondje voorbij loopt. Daarvoor is eenige oefening, een zekere rijpheid noodig. Het kleine kind is bang voor het keffend hondje en de onervaren mensch is bang voor de bekoringen. Hij neemt ze te serieus Zoo is er ook menige zelfmoordenaar, die zijn gedachten en gevoelens te serieus neemt. Waar om doet hij dat? Hier zijn twee antwoorden mogelijk. Men kan zeggen, dat hij ze serieus neemt, omdat ze van hem zijn; er zit een zeker soort egoïsme In, zijn eigen gevoelens zoo ernstig te nemen. Dat is ieelijk, dat egoïsme. Maar er is ook een ander antwoord mogelijk: en wel, dat -de man zijn gedachten zoo serieus neemt, omdat ze hem overdonderen, beslag op hem leggen en zoo vast boelen, dat hij er uit eigen macht niet los van komen kan. Welnu, ik vind iemand, die zoo over de zelf moordenaars spreekt, alsof ze uit puur egoïsme hun wanhopige gevoelens aanhouden en vast houden, ik vind zoo iemand wreed, omdat hij meedoogenloos is. Welke grond is er voor die meedoogenloos- heid? De redeneering, die daaraan ten grondslag ligt is, dat de mensch logisch en consequent in elkaar zit, terwijl de waarheid is, dat hij on logisch en dwaas in elkaar zit. Neem b.v. een vader, die het rumoer van zijn kinderen niet goed kan uitstaan. Als de man logisch in elkaar zit, blijkt daaruit, dat hij niet van zijn kinderen houdt, want dan moest hij óf het rumoer gezel lig en vroolijk vinden, óf althans blijmoedig ver dragen. Maar als hij niet van zijn kinderen houdt, houdt hij natuurlijk nog veel minder van andere menschen. En als hij nu zoo weinig van andere menschen houdt, dan zal hij zeker zijn eigen belang laten voorgaan boven het belang van anderen. Hij is oneerlijk en onbetrouwbaar. Als hij een timmerman is, zal hij een huis bou wen, dat spoedig ineenstort enz. enz. Maar de mensch is niet logisch, d.w.z. er loo pen verschillende lijnen door zijn leven. Stel u voor, dat de vader een lid van de Tweede Kamer is; hij denkt den geheelen dag na over 's lands belang en wordt daarin gestoord door het kin derlijk rumoer. Het is nu eentnaal zoo, of hij is wat geagiteerd van natuur en kan alleen in volkomen stilte werken; zoo zijn er nog twintig andere mogelijkheden op te noemen. Maar nu zijn er van die psychologen, die daar van niet willen weten; zij redeneeren, dat de mensch logisch ineen zit en dat, wanneer zij één ding van hem weten, zij hem geheel, van onder tot boven en van achter tot voor dooi en door kennen. Waarom oordeelen die psychologen zoo? Om twee redenen. Ten eerste maakt het hun be roep gemakkelijk. Neem een man, die telkens driftig wordt. Heel gemakkelijk is het te concludeeren, dat hij een overmatige eigen liefde heeft, dat dat de domineerende trek in zijn karakter is en dat hij dus eigenlijk een door en door verwerpelijk persoon is. Dat is een gemakkelijke redeneering, en waarschijn lijk is er ook nog een stukje waarheid in. Maar het is vaak moelijk, er achter te komen, welke gewichtige oorzaken er nog bij komen voor zijn drift. Het kan zijn, dat hij voor zijn gezondheid vreest en dat elke gedachte aan een inspanning die volgens zijn idee zijn krachten te boven zou gaan, hem boos en drif tig maakt; om zich er tegen te verdedigen, dat iemand hem dien inspannenden arbeid wil laten verrichten. Het kan ook zijn, dat hij aan zijn maag begint te lijden, dat hij een lastigen com pagnon of een lastigen chef heeft. Maar in al die gevallen kan men niet zeggen, dat hij een door en door verwerpelijk karakter heeft- Ge makkelijk is het echter wel, en dat is de eerste reden, waarom er slechte psychologen zijn, die iemand uit een feit geheel en al dur ven veroordeelen. Er is nog een tweede reden, en dat is, dat onze tijd wreed is. Ja, onze tijd is zeer wreed. Let maar eens op de politiek, en niet alleen op de politiek van een half dozijn ministers en dictatoren, maar op de politieke ideeën van duizenden en tienduizenden menschen. Gij leest gaarne boeken van uitgeweken Duitsche Joden? Aha, dan zijt ge een bolsjewiek en dus volkomen verdoemenswaardig. Gij vindt de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk in Duitschland nog niet zoo heel kwaad? Gij zijt dan fascist en verdoemenswaardig. Gij vindt de Hollandsche jeugd niet baldadig? Dan zijt gij een achterlijke demo-liberaal. Gij vindt de Italianen dapper? Dan zijt gij fascist. Welnu, dat is wreed, en die wreedheid is tegenwoordig naar het schijnt zeer verbreid. Iemand heeft een stelletje ideeën, bijvoorbeeld vijf: daarin is alle waarheid en daarbuiten is in 't geheel geen waarheid Maar let op: het zijn enge en krappe ideeën De idee, dat Gods liefde boven alles gaat, is niet eng; men mag ook nog van kanaries en gevangenen houden. Het is een ruim idee, het heele leven vindt daarin beweging en speelruimte. Maar de idee: wij fcijn de besten, is een eng idee. En dan wordt het heel gemakkelijk, ieder ander te veroordeelen en wat bijzonder wreed is te doorzien. Iemand geheel en al wiilen door zien, is wreed. Het is ook onmogelijk, maar het is in de eerste plaats wreed. Een klein beetje kan men hem doorzien en hem helpen, maar het te willen doen voorkomen, alsof men iemand geheel doorziet, is hetzelfde als vol komen meester over hem zijn, en dat is on- mensehelijk. De lectuur van een vrij groot aantal psycho logische boeken is voor verreweg de meeste menschen gevaarlijk. Zonder aan de genialiteit van Freud iets af te doen, durf ik met groote gerustheid zeggen, dat de lectuur der werken van hem en zijn volgers voor tallooze men schen heilloos was.En wel voornl. daarom, omdat zoo menigeen, na twee van die boeken gelezen te hebben, in den waan gebracht werd, alle menschen, ja het geheele menschdom te kunnen beoordeelen, hetgeen In den regel daarop neer kwam, dat de jonge lezer ze ook allemaal wist te veroordeelen. Daardoor kwam er een pessimistische en cynische trek in de menschbeschouwing, die er veel toe bijge dragen heeft, dat wij tegenwoordig er zoo snel bij zijn om iemand te doorzien, hem in een misdadigersschema in te deelen en met een triomfantelijken blik ons oordeel in enkele goedgekozen, afdoende en vernietigende woor den vast te leggen. Dr, TH. H. SCHLICHTING Vertrek 31 Juli en 14 Aug. Vertrek 24 Juni, 8 en 22 Juli, 5 en 19 Aug., 2 Sept. Overnachten in berghotels f 79.50. Vertrek 16 - 22 en 30 Juli, 5 - 13 en 19 Aug. Vertrek 8 en 22 Juli, 5 en 19 Augustus Vertrek iedere week vanaf 11 Juni. f 37.50. 15 en 29 Juli, 12 en 26 Augustus. f 79.50. Vanaf 19 Juni om de 14 dagen. 12 Juni, 3 en 24 Juni, 14 Aug., 4 Sept. 65.- Vertrek 26 Juni, 17 Juli, 7 en 28 Aug. 19 Juni, 10 en 31 Juli, 21 Aug. en 11 Sept. DEN HAAG - Laan van Meerdervoort 176 Vraagt programma Het belangrijkste feit van de derde etappe der Ronde van Duitschland is wel, dat onze landgenoot Gerrit Schulte de lei derstrui heeft moeten afstaan aan den Duitscher. Siebelhoff, die met Ubenhauer en Oubron met gelijke totaaltijden op de eerste plaats is geklasseerd. De derde etappe leidae van Kottbuss naar Breslau over een afstand van 246,6 K.M. De wegen waren uitstekend, doch de zon brandde .sterk en aangezien het tempo hoog was, wer den er bijzondere eischen aan de capaciteiten der deelnemers gesteld. Onmiddellijk na den start werd het tempo, met den wind in den rug, hoog opgevoerd en het veld lag reeds na en kele kilometers uit elkaar. Schulte volgde zijn oude tactiek, bleef achter aan hangen, doch ditmaal zou hij ïn zijn opzet niet slagen. Hij had misschien te veel op zijn enorme reservekrachten vertrouwd, want bij de contróle Haynau (157 K.M), waar een gedwon gen rust van een half uur was ingelegd, bedroeg zijn achterstand 5 minuten. De Zwitser Zimmermann had de meest se rieuze uitlooppoging ondernemen en hij kwam 40 seconden voor Diedrich aan en de laatste lag weer twee minuten voor het veld. Op het laatste gedeelte ontspon zich een wilde jacht. Schulte, die vrijwel geheel door niet-Duitsche renners omringd was, trachtte zijn achterstand in te loopen. 25 KM. na de controle waren Zimmermann en Diedrich dooi de eerste achtervolgers ingehaald. Vlak voor Breslau bedroeg de achterstand van Schulte op de kopgroep nog 2V2 minuut, maar een ge sloten spoorwegovergang was oorzaak, dat deze achterstand tot 2 minuten teruggebracht kon worden. In de straten van Breslau lag de kop groep weldra uit elkaar. Hauswald, Bautz, Sples- sens en Amberg kwamen vooraan te liggen en in de sprint won Bautz in den tijd van 6 uur 40 minuten 13 sec. voor Spiessens, Amberg en Hauswald. Schulte was tenslotte nog teruggevallen en zijn achterstand bedroeg bij zijn aankomst on geveer vijf minuten, waardoor hij van de eer ste naar de tiende plaats in de algemeene rang schikking afzakte. De uitslag luidt: Derde etappe Kottbus-Breslau 246.6 KM. 1. Erich Bautz (Duitschland) 6 uur 40 min. 13 sec. 2. Spiessens (België) zelfden tijd, 3. Am berg (Zwitserland) zelfden tijd, 4. Hauswald (Duitschland) zelfden tijd, 5. Diedrich (Duitsch land) 6 uur 40 min. 53 sec., 6. Meyer en een peleton van 11 renners, die allen een tijd van 6 uur 41 min. 7 sec. noteerden. 21. Schutte (Nederland) 6 uur 45 min. 8 sec.. 28. Middel kamp (Nederland) zplfden tijd. De stand in het algemeen klassement luidt: 1. Siebelhoff 20 uur 2 min. 55 sec. 2. Ubenhauer zelfden tijd. 3. Oubron zelfden tijd. 4. Haus wald 20 uur 2 min. 56 sec. 5. Spiessens 20 uur 3 min. 10 sec. 6. Scheller 20 uur 3 min. 50 sec. 7. Weckerling 20 uur 4 min. 8. Zimmermann 20 uur 5 min. 9 sec. 9. Amberg 20 uur 6 min. 7 sec. 10. Schulte 20 uur 6 min 21 sec. 11. Middelkamp 20 uur 8 min. 19 sec. Het landenklassement luidt: 1. België 60 uur 29 min. 12 sec. 2. Frankrijk 60 uur 31 min. 12 sec. 3. Gemengde ploeg, waartoe de belde Nederlanders behooren, 60 uur 37 min. 29 sec. 4. Duitschland 60 uur 49 min. 19 sec. 5. Zwitserland 60 uur 53 min. 35 sec. Ook de tweede dag van de „Hollandia"-roei- wedstrijden heeft een zeer vlot verloop gehad. Voor de liefhebbers waren er eenige spannende races te genieten. In de eerste plaats stelde het hoofdnummer de oude acht geenszins te leur. Er viel in deze weinig te voorspellen en dat tenslotte Njord de eerepalm wegdroeg, be- teekende ongetwijfeld een verrassing voor de Leidenaars, die sinds 1936 niet meer op den Laga-beker beslag wisten te leggen. Een der aantrekkelijkste wedstrijden vormde voorts die der oude vier, waarbij Nereus voor een verrassing zorgde door Laga, den winnaar van de Varsity, te slaan. De Amsterdammers hadden de Wit weer op slag en mede daaraan was het zeker wel te danken, dat zij bij de eer ste pikettenrij op Laga, dat aanvankelijk voor lag, wisten in te loopen. Njord kwam aan dezen strijd niet te pas. Het ging uitsluitend tusschen Laga en Nereus, die de geheele baan door om beurten voor lagen, totdat de betere eindspurt d'er hoofdstedelingen de beslissing bracht. De uitslagen zijn; Jonge vier A: 1 Delftsche sport 8 min. 29 3/5 sec; 2 Maas (op ly, lengte). Triton uitgesloten. Jonge skiff A: 1 J. van Blerkom (Laga), 9 min. 27 2/5 sec.; 2 R. E. J. A. Marres (Laak) op 3% lengte. Ovemaadsche vier: 1 Triton, 8 min. 27 1/5 sec.; 2 Maas op lYs lengte; 3 Delftsche Sport (ver achter) Oude vier: 1 Nereus, 7 min. 53 3/5 sec.; 2 Laga (op y, lengte); 3 Njord (ver achter). Jonge acht B; 1 Aegir, 7 min. 13 1/5 sec.; 2 Njord (ruim één lengte)3 Argo (ver ach ter) Lichte skiff: 1- E. J. Zeegers (Hoop), 10 min, 27 3/5 sec., 2. H. T. van Schaick (Amstel) ver achter. Lichte vier: 1. Triton, 8 min. 35 sec., 2. Laga (op 11/2 lengte), Argo opgegeven. Stijlroeien skiff juniores; 1. mej. M. C. Gaas stra (Dordt), 2. mej. C. M. van Buuren van Heyst (Laak). Stijlroeien vier seniores: 1. Vliet. 2. Viking. Stijlroeien skiff seniores: 1. mej. E. Klein (Hoop), 2. mej. B. J. Stom (Willem III). Oude twee: 1. Willem III, 9 min. 41 2/5 sec., 2. Amstel (meerdere lengten), 3. Triton. Oude skiff: 1 G. J. Veldts (Die Leiythe) 9 min. 8 sec.; 2 D. Logger (Poseidon) verschei dene lengten. Stijlroeien dames acht: 1 Nereus 4 min. 3/5 sec.; 2 Vliet (één lengte); 3 Willem 3 (twee lengten). Dames quadr. skiff: 1 Hoop 4 min. 17 4/5 sec.; 2 Spaarne (1 lengte); 3 Vliet (1 lengte). Jonge acht A: 1 Amstel 7 min. 18 2/5 sec.; 2 Triton (1 lengte); 3 Laga. Vier zonder .stuurman: 1 Laga 7 min. 40 sec.; 2 Aegir (neuslengte). Double sculling outrigged; Spaarne row over, 9 min. 4/5 sec. Oude acht: 1 Fyord 7 min. 8 sec.; 2 Laga lengte)3 Nereus. I Zaterdagmiddag werd de brandweer gealar meerd voor een brand in de beeldenfabriek van de firma H. v. MeerGeerts te Dongen. Dat de beeldenfabriek niet meer te houden zou zijn, was reeds terstond te zien en daarom concen treerde de brandweer zich op het localiseeren van het vuur, hetgeen mede dank zij de gun stige windrichting, gelukte. Deze houten fabriek, gevestigd in een vroegere ouderwetsche leer looierij, was opgetrokken tot 4 M. boven den grond van steen, maar verder tot 12 M. hoogte uit hout. Op de omliggende gebouwen spreidde de brandweer een groot en hoog watergordijn. In de beeldenfabriek was een enorme massa pakmateriaal opgeslagen, er lagen massa's oude looiplanken, terwijl een 7000 a 8000 beelden klaar stonden. Alles is tot den grond toe afge brand. Toen de voor- en achtergevel met veel geraas waren neergestort, had het vuur vrij spel en het duurde dan ook nog geruimen tijd eer de brandweer met veel bluschwater de bran dende resten had gedoofd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Om een uur is de heer Van Meer nog in de fa briek geweest bij het uitbetalen der loonen. De schade wordt gedekt door brandverzekering en bedrijfsschadeverzekering. Door het vlugge en krachtdadige optreden van onze brandweer is in het hartje der ge meente een ware katastrophe voorkomen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zalfbn, in ant woord op het desbetreffende verzoek van een zevental zoutzieders, medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is, de verlenging van de alge meen verbindend-verklaring der zoutconventie met één jaar te bevorderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6