Eerste plechtige H. Missen Een treintje van het jaar 1839 KATHOLICKGN VOLTOOIT UW €IG€N UNIVCRSITCIT SUPINATORIUM THEE - KOFFIE Neomisten te HaarlemOver- veen, Haarlemmerliede en Hillegom KATHOLIEKEN VOOR „HEUSCH" SANITAIR EEN FILMROLLETJE MAANDAG 5 JUNI 1939 De tweede eerste H. Mis De derde eerste H. Mis Feestdag voor do parochie te Overveen Eerste H. Mis J. Warmerdam Grootsche ontvangst van den weleerw. heer C. C. Kroon ütëy BESCHERM UW CONSTITUTIE Pf ROOK Kruïsverbond in het Bisdom Haarlem Vijf en dertigste jaarvergadering te Amsterdam Fleurige japonnen op een 19de eeuwsch perron Beeld uit het verre verleden NAT. HIST. VEREENIGING HAARLEM EN O. De Naardermeer-excursie JUBILEUM WEDSTRIJDEN VAN TEIJLINGEN fp MOTOR OIL Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN IHJITENLANDSÏHE ItEIS FHISCHT IIW TAALKEKMS OP WILHELMINASTRAAT 40 - TEL. 11294 Inrichting voor opheffing van voel gebreken Speciale afdeeling voor voetverzorging JEANNE en CORRY BLOM naar LEO MEYERS. Toonkamer: Kantoor: Lange Veersiraai 9, Korte Veersiraai 3, Haarlem 20 PUNTEN een sterke BADHANDDOEK (58 x 100 cm.) in onze bekende prima kwaliteit of voor Uw cam era (6 x 9 cm.) Ultra-rapid, 8 opnamen ltste klas fabrikaat. Attentie! Zij, die ons vóór 1 Augustus a.s. 100 punten in één keer inzenden, ontvangen in plaats van 5, zelfs 6 Badhanddoeken. Zondag was het een bijzondere dag voor de St. Martinusparochie te Hillegom. Twee van de drie nieuwe priesterzonen droegen in de schoon versierde parochiekerk hun Plechtige Eerste H. Mis op. De weleerw. heer M. M. Out werd te onge veer 9 uur plechtig ingehaald bij den ingang der kerk. waarna hij het H. Misoffer opdroeg, biet assistentie van pastoor B. F. Kosters als Presbyter-ass., pater Büschman als diaken en Pastoor Laurier uit Bennebroek als sub-diaken. Kapelaan J. J. Bottelier was ceremoniarius, terwijl de oud-pastoor der parochie, de zeer- eerw. heer Krook in het priesterkoor had plaats Eenomen. Onder de H. Mis hield de zeereerw. pater ®üschman O. F. M. de feestpredicatie naar de tekstwoorden; ,Niet gij hebt Mij geroepen, maar Ik heb u uitverkoren." De gewijde spr. wees op de beeteekenis van deze plechtigheid en schetste de verhevenheid yan het H. Priesterschap. Namens den wijdeling bracht hij dank aan 2ijn ouders en familie, aan de parochie en in faet bijzonder aan God voor de zegeningen van dezen dag. Het mannen- en knapenkoor voerde onder leiding van den heer Zwartkruis, met aan het orgel den heer P. van Roode de Theresia-Mis van j.. Nieland uit. De plechtigheid werd besloten met het feest lied. Om elf uur werd door den weleerw. heer G. Groot de Plechtige Eerste H. Mis opgedragen. Wederom fungeerde de zeereerw. heer pastoor Kosters als presbyter-assistens. De neomist werd geassisteerd door zijn twee Priester-broeders, den zeereerw. zeergeleerden beer J. Groot, prof. aan het seminarie te War mond en den weleerw. heer M. Groot, secre- teris van den Vicaris-generaal van het Haar- 'onische Bisdom. De zeereerw. heer pastoor hield onder het H. Misoffer de feestpredicatie naar de tekst woorden; „Ziet Ik ben met u tot het einde der tijden". Z.eerw. deed uitkomen hoe de priester altijd Verzekerd kan zijn van Gods hulp en medewer- king in de uitoefening van zijn vaak moeilijk toch verheven werk tot heil der zielen. De redenaar wees er op, dat het wel een bij zonder feest is in deze parochie waar drie J°nge priesters tegelijk gewijd zijn. Na een uiteenzetting over de verhevenheid Van het priesterschap bracht hij dank aan den beomist die hem had verzocht om als pastoor Van de parochie iets te zeggen. Spr. was n.l. bijzonder gelukkig over het &'oot aantal priesterroepingen in zijn parochie nam deze gelegenheid gaarne aan om in bet bijzonder dank en hulde te brengen aan be moeder van deze drie priesters, voor haar voorbeeld en haar zorgen en alles wat er van baar wordt gevraagd, waar nog drie van haar ^nen zich voor het H. Priesterschap vooberei- ben. De pastoor bracht dank aan de parochie en geestelijkheid en wees er op hoe dit alles een eer, maar ook plichten meebrengt voor de Parochie. De priesterroepingen zijn bijzonder talrijk bi de parochie, maar de roepingen tot den re ligieuzen staat, vooral onder de vrouwelijke jeugd zijn zeer miniem en dat is iets waaraan •üen aandacht zal moeten schenken en waar aan men gerust eens extra mag denken in öe bijzondere gebeden gedurende de aanstaan de dagen van 't triduum. De vrouwelijke jeugd bioet niet ten achter komen bij de mannen. Ge pastoor wees er op, hoe de priester is de P'aatsbekleeder van God en de middelaar tus sen God en de menschen. Tenslotte ver- 'k'cht hij het wederkeerig gebed, opdat allen fkaar zullen helpen en tot steun zullen zijn 'u dit leven en allen eenmaal gelukkig mogen Worden. Ge gezangen werden door de geloovigen uit- Eevoerd. Geze schoone Zondag werd besloten met een Plechtig Lof, gecelebreerd door de drie neomis- teh. De kerk was tot de uiterste hoeken met Seloovigen gevuld. Het koor zong de heerlijke Priestercantate W>n Elbert Franssen. Van vele huizen was de vlag uitgestoken en "f feestelingen en familie ontvingen van vele ^iden belangstelling. Maandagmorgen was het gelukkig oogenbük fu-hgebroken voor den weleerw. heer J. Loerak ker. Deze droeg zijn plechtige eerste H. Mis fbi half tien op na eerst plechtig ingehaald zijn door den pastoor. Onder het zingen van het Veni creator begaf jonge priester zich naar het altaar. Bij bet H. Misoffer werd hij geassisteerd door den keeieerw. heer pastoor als presbyter-assistens. Ceremoniarius was de eerw. heer Loerakker, broer van den neomist, terwijl een neef van den beomist de predikatie hield. Naar aanleiding van de woorden „Zooals de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend ik U", bvacht de weleerw. spr. in herinnering de taak 'an den priester en zijn verhouding ten opzichte au de menschen. Tenslotte bracht spr. danl: ybh de parochianen, den pastoor, de ouders en j bbfal aan de moeder, die gedurende langen tijd Ubende is. .Ge gezangen werden op Gregoriaansche wijze 's volkszang uitgevoerd gedurende deze H. Mis, wederom o. 1. v. den heer Zwartkruis, ter Wij! bet orgel bespeeld werd door den heer P. van r°°de. De kerk was wederom met talrijke ge- °°Vigen gevuld. Nadat Zaterdagmiddag na de priesterwijding b de Kathedraal aan de weleerw. heeren A. H. chrama en P. A. Tweehuysen door hun buurt- Eeriooten een hartefijken en grootsche,n intocht Was bereid en waarover wij in ons ochtendblad an Zondag uitvoerig berichtten, had Zondag b®t hoogtepunt van dit tweevoudig priesterfeest Maats. Voor de geheel gevulde parochiekerk van O. Vr. Onbevl. Ontvangen droeg des morgens om alf negen aan het rijk versierde hoofdaltaar de ®omist P. A. Tweehuysen zijn eerste plechtige jï: Mis op. Hierbij was de zeereerw. heer G. van 'ckerk presbyter-assistens en waren de wel- erw. heeren W. G. Tweehuijzen (kapelaan en eaf van den neomist) en rector Th. Lampe °Uci-kapelaan te Overveen) resp. diaken en bb-diaken. Na het Evangelie hield kapelaan Tweehuysen treffende predikatie, naar aanleiding van jeh brief van St. Paulus aan de Hebr.: (5e hfdst. 1(e,vers). Uitvoerig schetste de spr. de godde Uke gave van het priesterschap en wees er op, wij slechts door het geloof kunnen leuren de J ardigheid van dit verheven ambt. Naast de ehgde van den jongen priester op dezen dag, zal deze echter ook voelen de zware last en de verantwoordelijkheid van zijn priesterschap en vraagt hij daarom thans reeds gebed en bijstand van de geloovigen. Hiertoe zijn wij verplicht, juist voor degenen, die uit ons midden zijn. Op dezen dag wenschte de gewijde spr. daarom dus niet alleen een parochiefeest, maar vooral ook eei\ parochiegebed, opdat de levenswandel van dezen priester moge zijn tot heil der zielen en tot eer van den Hemelschen Vader. Wederom voor een geheel met geloovigen ge vulde kerk celebreerde hierna om half elf de neomist Schrama aan het zelfde altaar zijn eerste plechtige H. Mis, met assistentie van oud-kapelaan F. F. van Buuren en kapelaan Tli. Wanna, resp. als diaken en sub-diaken. Ook nu fungeerde pastoor van Niekerk als presbyter- assistens. Pater Th. van Galen O.F.M. hield de feest preek en had tot tekst gekozen: „Niet gii hebt mij uitverkoren, maar Ik U (Joh. 15 16). De gewijde spr. ontvouwde enkele gedachten over de vreugde van het priesterschap. De priester is 't instrument van Gods barmhartigheid. Door hem wordt de ziel geschikt gemaakt voor het eeuwig geluk en in geheel het leven van den mensch is de priester de gever van de goddelijke kracht. De wereldomvattende taak van den priester is dus geweldig groot en slechts door offers en lij den en met de oogan van het geloof begrijpt hij zijn uitverkiezing. De wereld begrijpt het pries terschap niet, maar het kan ons parochianen vandaag zeker niet ontgaan, welk een schoon geluk dit tweevoduig priesterfeest in onze paro chie beteekent. Met een hartelijk woord richtte de gewijde spreker zich nog tot den nieuwen priester, zijn ouders en den herder der parochie. Een treffend moment was het voor de geloo vigen ongetwijfeld te mogen aanschouwen, dat dc beide neomisten voer het eerst aan hun ou ders en familie de H. Communie mochten uit reiken. Het parochieele zangkoor zong, onder leiding van den heer J. Mul en met orgelbegeleiding van den heer H. Coeberg, onder beide H.H. Mis sen de vierstemmige Mis in F van A. Bruckner en onder het uitreiken van de H. Comunie werd gezongen het Laudent Deum van Lassus, terwijl na de H. Mis het Laudate Pueri van J. Mul ten gehoore werd gebracht. Op de hierna des middags gehouden recepties door den neomist Schrama in „Domi" en ten huize zijner ouders aan den Zijlweg 242 door den neomist Tweehuijsen, kwamen vele parochianen, doch ook velen buiten de parochiegrenzen hun gelukwenschen aanbieden. Wij zagen o.a. mgr. Ammerlaan. rector Vlaar, pater dr. Terhaar, dr. Bouwmeester, de heer J. van Vlijmen, dr. Bos en mevr, Bos-Vincent, kapelaan Lohman uit Leiden enz. Des avonds om half acht celebreerde de neo mist P. A. Tweehuijsen met assistentie van den neomist A. H. Schrama en den weleerw. heer pater A. Grijpink O.E.S.A. in de parochiekerk een plechtig Danklof en met het Te Deum werd deze heerlijke feestdag besloten. Noch de beide pasgewijde priesters, noch de Overveenschê parochianen en allen, die de plechtigheden hebben medegemaakt, zullen de zen dag spoedig vergeten. Jubelende klokketonen, die als een breede vlucht blanke duiven van de Kathedraal ver over het in zonnelicht stralende Kennemerland wegdartelden, riepen gisterenmorgen de parochi anen van de moederkerk van het bisdom naar het heiligdom, om daar getuigen te zijn van de eerste plechtige H. Mis van den Zaterdag ge- wijden weleerwaarden neomist Julianus War merdam, een zoon der parochie. En toen klok slag negen uur de jonge priester, voorafgegaan door een stoet van koorknapen en vergezeld van de assisteerende geestelijkheid, onder dave rend orgelspel, het sober, maar fraai met bloe men versierde parochiealtaar betrad, waren vele honderden geloovigen ontroerd om de glorie, welke den ouders en den talrijken familie leden en kennissen van den wijdeling, die de eerste rijen banken en stoelen ge heel vulden, ten deel viel. Door de hooge ramen vielen bundels zonnelicht, die het gouden licht der tientallen kaarsen, het smettelooze wit der lelies en seringen, het brocaat der kostbare li turgische gewaden, de serene jeugd van den jon gen priester accentueerden. Het was een grootsch een verheugend schouwspel. Als presbyter-assistens fungeerde de zeereer- waarde heer pastoor Van Mierlo, herder der pa rochie St. Bavo van Heemstede, waar de familie Warmerdam vroeger woonachtig was, als diaken de weleerwaarde heer kapelaan J. Heyink, als sub diaken de weleerwaarde heer Blok, als ceremo niarius de weleerwaarde heer Determeijer, allen kapelaans van de kathedrale kerk. In het pries terkoor had de hoogeerwaarde heer plebaan F. Fiibry plaats genomen. Het zangkoor, onder de beproefde leiding van den weleerwaarden heer de Kat voerde op voortreffelijke wijze de missa Jesu nostra redemptio uit voor gemengd koor. Na het Evangelie hield de hoogeerwaarde heer plebaan een indrukwekkende feestpredicatie waarin hij herinnerde aan het feest van de H. Drievuldigheid en dit in verband bracht met de roeping van den jongen man tot priester, tot man van gebed, van opoffering man van stan ding, van strijd, tot uitdeeler van Gods Genaden. Van klein af hebben de parochianen hem zien op groeien en op dezen dag begint zijn levenstaak. In hartelijke woorden feliciteerde de hoogeer waarde redenaar de ouders en familieleden met de uitverkiezing. Hoogtepunten van de indruk wekkende plechtigheid, de Consecratie en de uitdeeling van de H. Communie, maakten als imemr een zeer diepen indruk, Na de H. Mis zong het zangkoor het vijf stemmige Exsultate Deo van Palestrina, wat door de talrijke geloovigen met groote aandacht werd beluisterd. Het priesterfeest werd. verder gevierd in het clubhuis St. Baaf aan de Westergracht, waar des middags een zeer druk bezochte receptie werd gehouden. Door een comité, dat zich daar voor had gevormd, was onder de parochianen een geschenk bijeengebracht, dat den weleer waarden heer Warmerdam onder couvert werd overhandigd. Het kerkelijk gedeelte van het feest werd des middags vijf uur besloten met een plechtig danklof en Te Deum. Een grootsch onthaal heeft de parochie Haarlemmerliede haar jongsten priesterzoon bereid. Zaterdagavond om ongeveer 7 uur werd de nieuwgewijde priester aan de grens der paro chie te Spaarndam door de geestelijkheid ont vangen en voorafgegaan door de R. K. Mond- accordeon-club, welke met haar bazuingeschal den blijden roep alom verkondigde en door 50 ruiters ging het feestelijke gezelschap, priesters en familie door Spaarnwoude naar de parochiekerk, die voor deze gelegenheid smaak vol van binnen en van buiten was versierd. In de kerk werd de neomist met een door alle pa rochianen gezongen lied verwelkomd. Hierna betrad de zeereerw. heer Berkemeier den kan sel voor een kort welkomstwoord. De gewijde spr. zette het steeds wederkeerend wonder van de priesterwijding uiteen; de priesterwijding waarin de wijdeling de genade en macht ont vangt om weer op zijn beurt Gods genade uit te deelen. Hierna gaf de neomist aan de geloo- :§3p§1 nelson a GEGARANDEERD ZUIVERE 1 C E NTS-IMPORT VIRGINIA CIGARET vigen zijn eersten priesterzegen en celebreerde daarna zelf een kort lof. Den volgenden morgen om half tien droeg z.eerw. zijn eerste Plechtige H. Mis op met as sistentie van den weleerw. heer J. A. S. Groen, als diaken en den weleerw. heer J. Berger, als subdiaken, beiden oud-kapelaans van de paro chie, en den zeereerw. heer Berkemeier, pastoor van de parochie, als ceremoniarius. Na het „Asperges me" betraden geestelijkheid en misdienaars het altaar onder het zingen van het „Veni-Creator" van Jac. de Jong, waarna werd uitgevoerd de driestemmige mis van Hu- bert Cuijpers „Lauda-Sion". De feestpredicatie werd gehouden door den weleerw. heer Lem mers, zelf priesterzoon van de parochie, kape laan te 'sGravenzande, die de macht en- de eer van het priesterschap schetste. Met een feest lied, dat ook de geloovigen meezongen werd de plechtigheid gesloten, waarvan wij niet willen verzuimen het treffend oogenbük, dat de pries terzoon en -broeder aan zijn familieleden de H. Communie uitreikte. 's Middags om twee uur ving de zeer druk bezochte receptie aan. Medewerking verleende hierbij de R. K. Mondaccordeon-club. Met een drie maal gezonden „Lang zal hij leven", ge volgd door een pittig marschje, werd de fees teling de zaal binnengeleid. Dan nam de herder van de parochie het woord om met een geestige toespraak het cadeau van de parochie te over handigen, n.l. een enveloppe met inhoud. De feesteling zelf dankte allen, groot en klein, die op eenige wijze hadden meegewerkt om deze dagen onvergetelijk te maken; maar niet alleen déze dagen, maar ook die voorafgaande jaren, waarin zoovelen hun gebed en financieelen steun gaven en spr. beloofde iederen dag allen aan het altaar te gedenken. Dan voerden nog het woord de voorzitter van kerk- en armbestuur, van de plaatselijke afd. van den L.T.B., de voorzitster van den naaikrans en de voorzitter van de Tooneclclub. die allen met hartelijke woorden namens hun vereeni- gingen den neomist gelukwenschten. Opmerke lijk was de vertolking van een versje, uitgespro ken door 3 buurmeisjes, waarbij zij den neomist hun wenschen aanboden en als geschenk een door hen zelf vervaardigde albe aanboden. Voorts zijn er nog talrijke cadeaux aangeboden door familie en vrienden, wij telden er onge veer dertig, bestaande uit religieuze en huis houdelijke artikelen. Dan werd aan alle paro chianen gelegenheid gegeven persoonlijk den feesteling en de familie te feliciteeren. 's Avonds te half acht celebreerde de neomist een danklof met assistentie van den weleerw. heer J. Berkhout, kapelaan van de parochie en den weleerw heer Lemmers. Na het „Te Deum" en den zegen met het Allerheiligste werd deze dag met „het lied van Lof en Dank" besloten. In Huize „De Liefde" te Amsterdam is Zon dag de vijf en dertigste jaarvergadering gehou den van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer H. B. v. d. Sande, sprak tot de aanwezigen een kort woord van welkom en richtte zich daarbij in het bijzonder tot den directeur van „Sobriëtas", Pater P. Elpidius Bruna O.F.M., Mej. A. Sam, afgevaardigde van den Maria-Bond en den afgevaardigde van de r.K. Ver. van Geheelonthouders onder Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Franciscus van As- sisië". Hoewel deze bijeenkomst een lustrum vergadering zou kunnen zijn, aldus de voor zitter, zal deze een gewoon verloop hebben. De tijden zijn er ook voor onze vereeniging niet naar om feest te vieren. Wü zullen onzen ar beid echter voortzetten en onvermoeid door blijven werken. Hierna werd begonnen met het afwerken van de agenda. De notulen der algemeene vergade ring van 12 Juni 1938, welke den leden waren toegezonden werden zonder opmerkingen goed gekeurd. Na eenige mededeeüngen van het hoofdbestuur volgde de rekening en verant woording van den/penningmeester den heer Joh. P. Nijs. Op 31 Mei 1939 was een kassaldo aan wezig groot 231.57. De concept-begrooting voor het vereenigingsjaar 19391940 werd goedgekeurd. Onder applaus van de vergadering bncht de voorzitter den penningmeester dank voor het goede kasbeheer. De afdeeling Lutje broek werd aangewezen, om in het vereenigings jaar 1938'39 de rekening en verantwoording van den penningmeester te onderzoeken. Hier na volgde het jaarverslag van den secretaris den heer J. Heilig. De heer Snel te Enkhuizen, lid van het hoofdbestuur, is wegens ziekte uit getreden. In Dordrecht is een nieuwe afdeeling in oprichting. In verschillende afdeelingen is zeer goed gewerkt en met gunstige gevolgen. Het aantal leden is vooruit gegaan van 368 tot 389, onderverdeeld in 292 onthouders en 97 afschaffers. Den secretaris werd door den voor zitter dank gebracht voor zijn verslag. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren Korthage en Nijs (aftredend) terwijl als derde nieuw bestuurslid gekozen werd de candidaat van het H. B. de heer van Gelder uit Kromme nie. Uit de verslagen der Provinciale Propagan- da-commissies bleek het dat er door de Noord- hollandsche intens gewerkt was geworden. Met een propaganda-geluidswagen waren de dorpen in de streek bezocht geworden Toespraken op gramofoonplaten werden afgedraaid. Voor deze propaganda-tochten werd er van verschillende burgemeesters dadelijk toestemming verkregen. Een voorstel van het H. B. om wederom een studie-bijeenkomst te houden met de besturen en propaganda-commissies der Kruisverbonden in samenwerking met de Provinciale Propa ganda-commissies werd door de vergadering goedgekeurd. Een voorstel van het Kruisverbond ,H. H. Nicolaas en Barbara, Amsterdam W. om aan de Federatie Sobriëtas te verzoeken een vlag vast te stellen, welke voor alle afdeelin gen, zoowel Mariabond als Kruisverbond, het zelfde is en deze vraag voor een populairen prijs beschikbaar te stellen, werd na uitvoerige be spreking naar Sobriëtas doorgezonden. Tijdens de besprekingen was de Bondsadviseur, de zeereerw. heer A. J. I. Leesberg ter vergadering gekomen en werd door den voorzitter begroet. Een voorstel van het Kruisverbond St. Fran ciscus van Assisië te Den Haag om propaganda te maken in de militairenvereenigingen en con tact te zoeken met het hoofdbestuur en bestu ren van deze militairenvereenigingen, werd door het H. B. overgenomen. Door den Bondsadviseur werd met de leden een gebed gestort voor het herstel van den heer G. P. Bon, oud secr. van het Diocesaan Kruisverbond, die zwaar ziek is. Ook de voor zitter herdacht den heer Bon in sympathieke woorden, den wensch uitsprekend dat hij ge heel mocht herstellen en voor zijn familie ge spaard blijven. Pater Bruna bracht dank voor de goede samenwerking tusschen het Diocesaan Kruisverbond en Sobriëtas. Een nieuwe fris- sche geest is in de organisatie gevaren. Nieuwe en moderne wegen voor propaganda zijn inge slagen, de toekomst ziet er gelukkig niet som ber uit. De belangstelling is wederom groeiende. Ten slotte werden door afgevaardigden tal rijke vragen aan het H. B. gesteld, die door den voorzitter tot aller tevredenheid werden beantwoord. Aan het einde der vergadering was het woord aan den bondsadviseur, pastoor Leesberg, die een kort opwekkend propagan distisch woord sprak en de leden nog eens aan spoorde te blijven werken voor het mooie doel, vooral door het goede voorbeeld. De Spoorwegen beleefden Zaterdag en Zon dag te Hoofddorp een ongekende drukte, hoe wel de spoortrein er sinds jaren heeft afgedaan en door autobussen is vervangen. 'n Scherpe zon ziet neer op de oude spoor rails. Tusschen het oude stationsgebouw en de remise zien we een van hout opgetrok ken gebouw, het model-stationsgebouw uit het jaar 1839. Hierin bevinden zich slechts steunbalken; alleen het vooraanzicht is noo- dig voor de film, die hier gemaakt wordt door de Nederlandsche Spoorwegen, een'do cumentair filmwerk, waarin de geheele ge schiedenis van het vervoermiddel is opge nomen. Voor een zeer primitief perronnetje zal dade lijk een trein arriveeren a la 1839. De reizigers en reizigsters staan al klaar en flaneeren in 19e eeuwsche kleed ij het perron op en neer. De trein is in aantocht; grootsch steekt „De Arend", de locomotief met zijn bruin glinste- renden romp, zijn lange pijp omhoog. Een schril geluid kondigt het arriveeren aan. Juist even te voren komen de laatsten, die mee willen, aan met een door twee „bruinen" getrokken post koets, een mooi beeld uit het verre verleden. Zwierig zwaaien de passagiers hun hoeden. Een zware rem doet de wielen piepen en knarsen; de paarden hijgen en blazen van den langen tocht. De passagiers stappen af en komen het perron op. Het treintje komt binnen, puft even, staat met een hevig gepiep stil, terwijl de Arend nog uitblaast. Een locomotief, een kolenwagen en drie keurige wagons, waarvan twee met ge opende ramen. Passagiers stappen onder vroo- iijke gesprekken uit de hooggewielde wagons. Enkelen vervolgen hun reis te voet, anderen per koets. Maar de trein zet zich weer in beweging. Op het schrille gefluit verlaat een groepje baan- arbeiders ijlings de rails om het 19e eeuwsche voertuig te laten passeeren. De wind speelt ijverig met jassen en ja ponnen. Plotseling worden we naar vijftig jaren later verplaatst. Een zware stoomtrein da vert het station binnen en wederom vol gen de seinen van uit- en instappen elkaar op, doch moderner gaat alles, meer zooals wij het kennen. Intusschen wordt er ge draaid en zullen deze scènes binnenkort een zeer belangrijk deel uitmaken van de film der Nederlandsche Spoorwegen. Alle metamorfosen, die het vervoermiddel in den loop der jaren heeft ondergaan, aanschou wen we hier. Het publiek dat gekomen was om dit mede te zien, moest teleurgesteld worden, het mocht het emplacement niet betreden. De postkoets heeft afgedaan. Buiten het sta tionsgebouw bemerken we een vrachtauto van Van Gend en Loos; de stoomtrein heeft een epecialen wagen voor goederenvervoer. De veel zwaardere, ruimere wagons, die meer comfort bieden, worden in sneller tempo aan- en af gevoerd door een vlugge locomotief. De jongste hervorming: ten slotte komt een harmonica-dieselwagen het nieuwste snufje vertoonen. Snel en bijna geluidloos alieen een schel gefluit en het knarsen der wielen te gen de reeds verroeste rails zijn hoorbaar snelt de dieseltrein naar het perron. Op den groenen achtergrond van weiden en bouwland teekenen zich de fleurige japonnetjes der dames te midden van het zwart en grijs der heeren schilderachtig af. Hoog boven in de vlekkeloos blauwe lucht ronkt een vliegtuig voorbij, als om te zeggen: „De mogelijkheden zijn nog niet tot het uiterste opgevoerd; men kan en gaat nog steeds verder op het gebied van snelheid, techniek en com fort!" Ongeveer 270 dames en heeren namen aan deze „historische schets zonder woorden" deel. Het was een drukke dag voor de Nederlandsche Spoorwegen. De reizigers-niet-figuranten, die de groote stad willen bezoeken, vinden we echter niet hier aan den rand van het dorp, maar in het hartje, het Marktplein, waar zes auto bussen gereed staan, hen naar alle windrich tingen te vervoeren. Hier ziet men, hoe het is, ginds zag men, hoe het geweest is en „elders" nog is. Er was werkelijk geen mooier weer denkbaar voor een tocht naar het Naardermeer dan dat van Zondag en de 40 deelnemers die aan deze excursie hebben deelgenomen konden volop ge nieten van de schoonheid van dit prachtige na tuurmonument. Gedurende de drie uren waarin men zich liet voortroeien over de met waterlelies en plompen bedekte vlakte, vlogen purperreigers over, een zwarte stern achtervolgde een kieken dief; de karekieten maakten een drukte van be lang, de snor ratelde. Prachtig waren ook de glanzend witte lepelaars. En dan de nesten. Een nest van de zwarte stern met 3 eieren, het kun stig nestje tusschen een zestal rietstengels ge vlochten. van de kleine karekiet en het niet minder fraaie van de groote karekiet; een nest van de meerkoet niet 4 en dat van de fuut met 3 eieren, keurig met wat modder en rietstengels toegedekt. Prachtig bloeide de lisch. het geel mooi afste kend tegen de paarse smeerwortel en donfcerrose koekoeksbloem. Een tocht, die lang in het geheugen zal blij ven. Zondagmiddag was er op Sporthoff weer vol op van de voetbalsport te profiteeren. Om een uur betraden Heijlingen en V. V. S. B. het veld. We zagen hier, dat twee ex- Teylingers, te weten v. d. Ploeg en Klugt, thans tot de tegenpartij behoorden, wat echter geen beletsel was voor fair en prettig spel. Beide ploegen deden hun best en waren van dezelfde sterkte. De uitslag was 21 voor V. V. S. B. Te drie uur begon de strijd tusschen de twee eerste klassers S. J. C. en D. O. S. Beide clubs waren met eenige reserves opge komen. Toch werd er goed voetbal vertoond. Vooral bij S. J. C. bleken de jongeren van het goede soort te zijn. Ging deze strijd voor de rust vrijwel gelijk op en neer (de stand was toen 1—1), in het tweede deel beheerschte S. J. C. het veld volkomen. De „oude rotten", zooals v. d. Berg, Groenewoud en anderen, brachten bezieling in het spel en er werden eenige heel mooie doelpunten gemaakt. Num mer zes was echter wel het mooist, want zonder dat maar een speler den bal aanraakte zag de man die den corner trapte den bal in het doel waaien! Met een 61 uitslag had S. J. C. mis schien iets te veel; verdiend was de overwin ning door betere techniek en samenspel zeker. Tenslotte was er nog een belangrijke match tusschen Teijlingen 4D.O.C.O.S. 4, waarvan het kampioenschap in die afdeeling de inzet was. Met niet minder dan 120 werd Teijlingen 4 overwinnaar en daarmede kampioen. Natuurlijk groote vreugde bij de1 jongelui, wat in een jubileumperiode goed van pas VOOR SMERING MET yjUvouHt neemt Iedere vakman-1) w garagehou der-gaarne de verantwoordelijkheid op zich. Volgens te Scheveningen ontvangen radiogra fische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen als volgt: VI. 97 7 kantjes; VI. 50 6 k.; VI. 197 1 k.; VI. 216 1 k.; Sch. 342 3 k.; Sch. 102 6 k.; Sch. 361 9 k.; Sch. 73 12 k.; Sch. 89 5 k.: IJm. 490 1 braadje. Te Vlaardingen kwamen binnen van de ha- ringvisscherij VI. 217 met 57 kantjes eigen vangst, overgenomen van VI. 216 8k.; VI. 97 20 k.; VI. 197 23 k.; VI. 130 11k.; VI. 50 15 k.; VI. 83 21k.; VI. 79 1 k.; KW. 149 12 k.: Sch. 260 11 k. en Sch. 5 9 k. Sch. 243 met 47 kantjes eigen vangst; over genomen van de Sch. 353 37 k.; Sch. 361 6 k.; Sch. 101 8 k.; Sch. 342 4 k.; Sch. 89 3 k.; KW. 151 5 k.; KW. 96 6 k.; KW. 68 13 k.; KW. 141 12 k. en KW. 8 5 k. IJMTjTDEN, 5 Juni. Versche visch. Tarbot 44 52 cent, Tong 0.521. Heilbot 7286 cent per kg. Griet 10.0020, groote Schol 16.0018. mid del Schol 16.00—18. Zetschol 16.00—17. kleine Schol 4.9018. Schar 3.209. Tongschar 13.00 16, Poontjes 0.906.20, kleine Schelvisch 12.00 26, kleine middel Schelvisch 6.70-11.50. kleine Schelvisch 7.40—9. groote Gullen 4.006. kleine Gullen 1.40—6.60. Wijting 2.10—4.60, Makreel 5.408 per 50 kg. Kabeljauw 13.5032 per 125 kg. Vleet 0.251.50 Leng 55 cent, Koolvisch 28 32 cent per stuk. van de heden binnengekomen TRAWVERS Bergen R. O. 16 215 manden 1520.Poolzee IJm. 77 285 manden 1780.—. Isabel IJm. 14 120 manden 1970.Azimuth IJm. 195 320 manden 1800.Eveline IJm. 115 545 manden 2880. Prinses Beatrix IJm. 117 625 manden 3130. Uiver IJm. 384 360 manden 2150.—, Gloria IJm. 37 630 manden 3160.Christine IJm. 2 325 manden 1920.Emma IJm. 177 315 manden 1830.—. LOGGERS K.W.: 154 960.—, 104 420.—, 24 590.—, 187 250.—, 65 800.—, Sch. 107 1540.—. WATERSTANDEN TE WMUIDEN 5 Juni 5.55 1.36 6.14 1.55 6 Juni 6.33 2.14 6.53 2.33 7 Juni 7.14 2.53 7.32 3.14 8 Juni 7.52 3.32 8.15 3.52 9 Juni 8.37 4.15 9.00 4.37 10 Juni 9.25 5.00 9.54 5.25 Blik* komt. ALLE MODERN nderwijs Vertalingen meer dan 350 steden INSTITUUT GEOPEND: 9—17.30 u. VRIJDAG 9—20.80. Iordensstraat 49 Telefoon 18619 Haarlem koopt niet in winkels waar onzedelijke of N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht of voor handen zijn. Koopt aan Stationsboekenkasten \LLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT 4^ In plaats van voo voor 40 punten ontvangt 0" tot 1 Augustus 1939 voor slechts Dit spaart U gemakkelijk in 2 a 3 weken bij elkaar, want in verschil lende pakjes Keg's Thee en Koffie vindt U een bon a 3 of 4 punten I J01 De beste sinds 1832 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 13