Een kalme, maar vastberaden redevoering van Daladier M Een zeemansgraf voor 99 man De Fuehrer over Duitsche rechten Het nieuws van' heden Vredesboodschap uit het Vaticaan? „SINT PETRUS" ALPH. ELSENBURG EEN PLEIDOOI VOOR MEER SAMENWERKING DE BAROMETER Dominica laat joodsche VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 5 JUNI 1S39 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Stadieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Most up to date jirm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY- Duiker verhaalt over het laatste antwoord dat vanuit de Thetis werd gegeven Bergingswerk wordt heden voortgezet Mexicaansche bioscoop in vlammen Er zouden 70 dooden en 150 gewonden zijn Bol en antwoordt niet op Danzigsche nota's VLUCHTELINGEN TOE Het Weer Nieuw incident aan Mandsjoekwo-grens Het omkomen van Ir. Bourdrez op de Kingsha-rivier Vreeselijk auto-ongeluk in Duitschland ,Wij zeggen neen op agressie, en ja op elk streven naar goede verstandhouding" Gezinspolitiek zal worden gevoerd De toestand in Europa Besluiten der partij Tsjechische kinderen en Gestapo-terreur Spontaan hielp Z. K. H. Prins Bomhard mede bij het overvaren van een vijver op een door padvinders vervaardigd vlot tijdens Zijn bezoek aan de uKoempoelander R.K. verkenners te Wassenaar Jongen door een trein gegrepen en gedood Alleen gelet op verkeer van één kant Machinist door sneltrein gegrepen Bij oversteken van spoorweg op slag gedood Britsche en Fransche politiek trachten het onrecht van Versailles te be stendigen ?,Men moet ÏOO procent man en soldaat zijn" 63e JAARGANG No. 2182 0 WANDGEDIERTE Absolute verdelging onder ge heimhouding en schriftelijke gar. Zuivering-ondernem. „Radicaal", Politie-agent te Delft zwaar mishandeld Daders per overvalauto naar het bureau gebracht DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De H. Vader zou binnenkort een schrijven tot verschillende mogendheden richten MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit's Katoenfabrieken. Deventer Marquisettes Voile* JEtamines Telegram-ad res Facta" N.Z.Voorburgwal 165-167,Tel.32087-49313, A'dam Fancies iSilks Lawns Cretonnes Chin ties x: mmm. 2. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Zondag de Koem- Poelan van de katholieke verkenners te Wassenaar bijgewoond. De officieele perso nen tijdens het spelen van het Wilhelmus LONDEN, 5 Juni (Reuter). Het kan zeker "«g eenigen tijd duren, alvorens de Thetis ®an de oppervlakte is gebracht, aldus wordt Medegedeeld in een verklaring die de admi raliteit Zondag heeft uitgegeven. Tevens *ordt daarin gemeld, dat een volledig on derzoek zoo spoedig mogelijk zal worden in- «esteld. Thans is aan het licht gekomen, dat zich •n het geheel nog 99 personen aan boord van de Thetis bevinden. Alle schepen der vloot die naar de plaats van den ondergang waren gegaan keeren volgens Ha- Vas heden naar hun bases terug. De bergings werkzaamheden zulien door de werf van Cam- Mel Laird verzorgd worden. I^e duiker die Vrijdagnacht contact met den onderzeeër tot stand heeft gebracht heeft de v°lgende verklaring afgelegd aan de pers: "Toen ik den bodem bereikte, die met kiezel c'ekt was, vond ik den onderzeeër en begon ik P den wand te kloppen. Ik kreeg onmiddellijk •htwoord. Maar de slagen schenen te worden gegeven door mannen, die spoedig uitgeput ankten. Ik werd door de zee voortdurend van de duikboot afgedreven en toen mijn kamera- Qen en ik weer naar beneden gingen konden wij 6een enkele verbinding tot stand brengen." Koning George heeft een telegram gezonden den eersten lord der admiraliteit, waarin hij verzoekt zijn sympathie te betuigen aan de erWanten der omgekomenen. Volgens een D. N. B.-bericht uit Berlijn heeft fhtler den Koning van Engeland mede namens Duitsche volk telegrafisch zijn deelneming ^tuigd met de ramp van de Thetis. MEXICO CITY, 5 Juni (Havas) In een *°scooptheater te Zacatepec in den staat More- u is tijdens een filmvoorstelling brand uitge- Vitn. De zaal was op dat oogenblik geheel d'. Zeven minuten na het uitbreken van den 2 ahd stond het theater geheel in vlammen. Er 2p' n dooden en 150 gewonden zijn; slechts hjken konden geïdentificeerd worden. Bij het "breken van den brand waren er 800 bezoe- ®rs in het gebouw. Het vuur heeft ook een dertigtal hutten vernield. WARSCHAU, 5 Juni. (Havas) Politieke krin- *>en en de pers antwoorden op de gisteren door den senaat van Danzig aan den commissaris- neraai van Polen overhandigde nota's, dat •■Polen het recht heeft het aantal van zijn douane-inspecteurs uit te breiden of te vermin oren en niet met Danzig over zijn rechten zal 'scuteeren." Polen zal de eischen der nota's iet inwilligen. De Poolsche regeering heeft de nota's aange- °rnen en daarop nog niet geantwoord. Naar D. N. B. uit Danzig bericht heeft gouw- oider Företer een redevoering uitgesproken, sarin de houding van de Poolsche autoritei- ?n tegenover Danzig en de Duitsche minder- eid in Polen heftig werden becritiseerd. j KAVANA, 5 Juni (ANP) De meer dan 900 oodsche vluchtelingen, die zich aan boord van hv I-j0uis bevinden, zullen thans in de repu- Dominica worden toegelaten, VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR HET GEHEELE LAND: droog, warm weer, licht tot half bewolkt, meest zwakke veranderlijke wind. Zon op 4.42 - onder 21.15 - Licht op 21.45 Maan op 23.28 onder 7.56 10 Juni L. K. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllif; TOKIO, 5 Juni (Domei) De Sovjet-Russi sche soldaten zijn Zaterdag bij Tsjang Kingtoe over de grens van Mandsjoekwo gekomen. Zij werden door Mandsjoereesch-Japansche grens bewakers direct teruggedreven, en hebben vijl' dooden te betreuren. Omtrent de beschieting van het Britsche s.s. Liwo, dat te Shanghai aangekomen is, worde gemeld, dat zich op zijn reis over den Bene den Jangtse temidden van een kruisvuur tus- schen Japansche troepen en Chineesche gueril- iabenden bevond. De machinegeweerkogels flo ten rond de Liwo, doch blijkbaar waren zij niet voor het schip bedoeld. Volgens een A.N.P.-bericht uit Tsjoengking heeft de regeering van Joennan een groote be- looning uitgeloofd voor het vinden van het lijk van Ir. Bourdrez, den Nederlandschen Volken- bondsdeskundige op het gebied van waterbouw kunde, die op 15 Mei bij het .omslaan van een jonk op de Kingsha-rivier verdronk. HAMBURG, 5 Juni (D.N.B.) Nabij het sta tion Wulfsen is Zondag op een onbewaakten overweg een autobus door een locomotief ge grepen, vijftien meter meegesleurd en volkomen vernield. Twaalf personen werden gedood, negen zwaar en vijftien licht gewond. Enkele zwaar gewonden verkeeren in levensgevaar. PARIJS, 5 Juni (Havas). Minister president Daladier hield Zondag een dooi de radio uitgezonden rede voor het bestuur der Radicaal-Socialistische Partij. Hij be- .gon met te wijzen op de veranderingen die zich onder de tegenwoordige regeering in Frankrijk hebben voltrokken, zooals de toe neming der productie, de verbetering van de positie der valuta en de vergrooting van de eenheid des lands. De premier verklaar de dat de regeering een „politiek van na tionaal belang" voert, welke niet bij klassen steun zoekt, doch bij alle levende krachten der natie. Naar aanleiding van de kritiek op de maat regelen, die de regeering genomen heeft om het hoofd te bieden aan het van buiten komende gevaar, zeide Daladier: „Bestaat het buiten- landsch gevaar soms in de verbeelding? Zijn drie millioen buitenlandsche soldaten, die aan de overzijde onzer grenzen gemobiliseerd zijn, plotseling geesten geworden? Niemand zou re delijkerwijze kunnen volhouden, dat dit gevaar niet bestaat." Over de houding van Frankrijk ten aanzien van de groote internationale vraagstukken ver klaarde de premier, dat alles doet hopen op een spoedig en gunstig besluit van de thans aan den gang zijnde internationale onderhan delingen. „Ik zeg en herzeg, dat Europa de keus heeft tusschen samenwerking en overheer- sching. De Fransche regeering heeft aües ge daan en doet nog alles om Europa in staat te stellen gelukkig te leven in vrije samenwerking. Doch tegelijkertijd wil ik de wereld de verzeke ring geven, dat Frankrijk in het eerste gelid staat van de mogendheden, die zullen verhin deren, dat Europa geleid wordt naar rampen als gevolg van machtsondememingen. Wij zijn voor samenwerking, hetgeen het te genovergestelde van omsingeling is. Doch tel kens wanneer wij een schrede gedaan hebben op den weg der samenwerking heeft men ons met een gewelddadige actie geantwoord. Telkens wanneer wij een aanbod tot samenwerking heb ben gedaan werd dit van de hand gewezen. Zij die ons aanbod van de hand wezen wilden ons tegelijkertijd het recht ontzeggen met anderen samen te werken. Deze samenwerking, welke zij geweigerd hebben, is het die zij omsingeling noemen. Welk duidelijker bewijs zouden zij nog kunnen geven van hun streven naar hegemo nie? Zoo men dus de neiging heeft het evenwicht en den vrede in Europa te bedreigen, hebben wij alle reden ons vastberaden tegen zulke avonturen te verzetten. iVij zeggen „Neen" op agressie, op autarkische tyrannie, op ideologisch fanatisme, op eischen van zoogenaamde levens- ruimte en wij zeggen neen op alles wat geweld en ruwheid is. Wij zeggen „Ja" op elk streven naar goede verstandhouding en loyale samen werking, op alles wat zou kunnen leiden tot een hervatting van het economisch verkeer over de geheele wereld en tot een billijker ver deeling van de grondstoffen." De minister-president verklaarde tenslotte, dat de regeering een politiek tot vergroo ting van het geboortecijfer zal voeren en kondigde de spoedige afkondiging aan van een wet tot verdediging van het Fransche gezin. Verder hebben de bestuurders der Radicaal- socialistische Partij besloten aan Daladier de conclusies voor te leggen, waartoe zij kwamen ten aanzien van de vraag naar eventueele ver lenging der zittingsperiode van het parlement. Hierin wordt iedere verlenging op termijn af gewezen, evenals het geldig verklaren van een zesjarig mandaat voor het thans zittende par lement. Aan den premier wordt overlaten te beslissen over „voorloopig uitstellen" van den verkiezingstijd, indien de noodzaak daarvan mocht blijken. Tenslotte heeft de vergadering met algemeene stemmen een motie over de algemeene binnen- en buitenlandsche politiek goedgekeurd. Hierin wordt vastgesteld, dat de landsverdediging één geheel is, en dat alle huidige politieke vraag stukken er door beheerscht worden. Zonder voorbehoud wordt de houding goedgekeurd die de regeering zoowel op het gebied der binnen- landsche politiek als in internationaal opzicht heeft aangenomen, terwijl vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken voor de vastbe raden voortzetting van den aangevangen arbeid en voor versterking van de eenheid der Fran- schen. Te Praag zijn, naar de correspondent aldaar van de „Times" meldt, Vrijdag bijzonderheden bekend geworden omtrent incidenten, welke leidden tot de gevangenhouding in Duitschland van 45 Tsjechische schoolkinderen na een Pink steruitstapje naar de fabrieken van Bata te Zlin, in het Oosten van het protectoraat. Aan het uitstapje was een bezoek verbonden aan de bioscoop van Zlin. Toen in het journaal de onderteekening van het Duitsch-Italiaansch verbond vertoond werd, trad er door een tech nische fout een storing in, waarop de kinderen begonnen te lachen. Bij het verlaten van de bioscoop werden de kinderen omringd door leden van de Gestapo, die drie van de kinderen wegleidden en van hen een schriftelijke verklaring kregen dat zij de demonstratie op touw hadden gezet. Een van hen, een jongen van 15 jaar, ontsnapte aan zijn geleider en werd tweemaal in den arm ge schoten. Op weg naar huis riepen de kinderen uit de vensters van hun coupé toen de trein door een deel van Duitschland reed. Zij werden te Zabrek gearresteerd en in enkele afzonderlijke groepen naar Duitsche scholen gezonden; Woensdag middag moesten zij te Sumperk, in het Sude- tenland, spitsroeden loopen tusschen rijen Duit sche schoolkinderen. De Tsjechische minister van onderwijs dr. Kapras heeft bij het bureau van den protector geïntervenieerd, doch tot dusver zonder resul taat. Een drietal kinderen van den heer Hazelhof te Almeloo had Zaterdagmiddag hun vader op het bouwland in de Woesten geholpen en zou naar huis terugkeeren. Bij den onbewaakten overweg 'in de lijn Al melooWierden zagen zij uit de richting Alme loo een losse locomotief naderen, die zij eerst voorbij lieten gaan. Direct nadat deze gepasseerd was, sprong de 16-jarige H. op zijn fiets om de lijn over te steken, zonder aandacht te besteden aan een eventueel van de andere zijde komen- men trein. Hij bemerkte daardoor niet dat uit de rich ting Wierden sneltrein 323 naderde, die om 5.09 te Almeloo moet aankomen. Het rijwiel werd door de locomotief gegrepen en meegesleurd, terwijl de jongen werd wegge slingerd. Waarschijnlijk is hij met zijn hoofd tegen een paal terecht gekomen. Het jeugdige slachtoffer was op slag dood. De machinist remde direct, zoodat de trein een 500 meter ver der tot stilstand kwam. Men kan de ontsteltenis begrijpen van de beide andere kinderen, die van het voorval ge tuige waren en van dent vader, die kort daarna ter plaatse verscheen. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Het uitzicht bij den overweg is naar beide zijden uitstekend, zoodat het ongeval alleen zoo te verklaren is, dat het slachtoffer te veel aan dacht heeft besteed aan de losse locomotief. Voor den legerdag, welke Zaterdag te Enschede gehouden is, bestond zeer groote belangstelling. Een overzicht tijdens het défilé langs het stadhuis voor de autoriteiten Vanmorgen om ongeveer half negen is te Uitgeest de 48-jarige machinist P. van Diest uit Amsterdam door een sneltrein overreden en op slag gedood. De man stak op het station te Uitgeest de rails over zonder voldoende uit te kijken. Op hetzelfde moment passeerde een sneltrein, komende uit de richting Alkmaar. Hij werd ge- gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Uitgeest overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. KASSEL, 5 Juni (D.N.B.) Hitler is Zondagochtend per vliegtuig te Kassei aangekomen, waar hij op een bijeenkomst van oudstrijders het woord heeft gevoerd. Aan deze betooging werd door 300.000 leder, van den nationaal-socialistischen bond van oudstrijders deelgenomen. Talrijke buitenland sche gasten waren aanwezig, zooals de Japan sche ambassadeur, de voorzitter van den Ita- liaanschen bond van oudstrijders, verscheidene leiders van den Hongaarschen bond van oud strijders, de Spaansche generaal Queipo de Llano, alsmede oudstrijdersdelegaties uit Bul garije en Slowakije. Na betoogd te hebben, dat Duitschland in 1914 geen enkel belang had bij het ontketenen van een oorlog, zeide Hitier: „Het vredesver drag van Versailles heeft laten zien, wat de werkelijke oogmerken waren van de toenmalige Britsche en Fransche omsingclingspoiitici, na melijk het rooven van de Duitsche koloniën vernietiging van den Duitschen handel, van de Duitsche handelsvloot en daarmede van de Duitsche bestaans- en levensvoorwaarden, en vernietiging van iedere Duitsche politieke machtspositie. Het waren derhalve destijds de zelfde doeleinden ais die welke de Britsche en Fransche omsingelingspolitici ook thans na streven." Ik zie zoo vervolgde Hitier in de herin nering aan de vier jaren oorlog, die ik het geluk heb gehad zelf mee te maken, slechts een rede tot vast vertrouwen in mijn Duitsch volk en als soldaat ook in mijn eigen persoon. Deze jaren maken mij in mijn diepste binnenste, in het bewustzijn van de verschrikkingen van den oor log, even vredelievend alsook vastbesloten, in de overtuiging van de waarde van den Duit schen soldaat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelingspolitiek al de zelfde gebleven is als vóór den oorlog, dan is daarentegen de Duitsche afweerpolitiek grondig veranderd. Ik heb er zorg voor gedragen dat alles, wat ook maar eenigszins met de staats' leiding te maken heeft, slechts voor honderd procent man en soldaat kan zijn. Mocht ik echter bemerken dat de houding van eenigerlei persoonlijkheid zulk een toets niet kan door staan, dan zal deze, wie het ook is, onmiddellijk van zijn post verwijderd worden. Wij dragen den plicht de afweerkracht der natie tot het uiterste te sterken. Ik verwacht, dat deze politiek van versterking der Duitsche afweerkracht in het bijzonder door de oude soldaten gesteund zal worden. Gen. Cronjéstraat 135 Tel. 11657 Haarlem Waar anderen faalden, slaagden wy Zondagavond laat verliet een aantal personen afkomstig uit Den Haag en Delft een café te Delft en gedroeg zich daarbij erg luidruchtig. De agent van politie Blom, die in de Vlaming straat surveilleerde, maande het groepje aan wat kalmer te zijn. Dit had evenwel een averecht- sche uitwerking, want met vereende krachten wierp men zich op den agent en sloeg en trapte hem zoodanig dat hij ernstig gewond werd. De aangevallen politieman heeft nog getracht zijn dienstrevolver te trekken, hetgeen hem aanvan kelijk gelukte, doch tijdens de worsteling met zijn aanvallers verloor njj dit wapen en stond toen machteloos. Omstanders verwittigden on middellijk het politiebureau, waarop de overval auto uitrukte. Een aantal van de aanvallers werd toen naar het bureau overgebracht. Een hunnei verzette zich zoo hevig, dat hem de boeier, moes ten worden omgelegd. Een ander heeft kans ge zien te ontvluchten. Het slachtoffer van dezen laffen aanval is in zorgwekkenden toestand naar het Oude en Nieuwe Gasthuis overgebracht. Daladier hield een rede over de binnen- en buitenlandsche politiek van Frankrijk. Hitier hield een redevoering over de rechten van Duitschland. Aan boord der Thetis zijn 99 man om gekomen. Geslaagde Koempoelan der R. K. Ver kenners in Filmstad. St. Willibrordus-feesten te Bakel. Het 30-jarig bestaan van den R. K. Es- perantistenbond „Nederlanda Katoliko" te Den Bosch gevierd. Bondsvergadering van de katholieke be dienden te Amsterdam. Een der oprichters van de S. D. A. P., de literator Frank van der Goes, te Laren overleden. Men laat TJ haast dagelijks watertanden met nieuwere wondere autobanden. Doch iedere vakman weet wel beter (op fabels rijdt men geen halve meter) en trekt dan logisch de conclusie Geef mij maar FISK, dat is geen illusie. LONDEN, 5 Juni (Havas) De Daily Mail ontving bericht uit Rome dat de Paus zich spoedig zal richten tot de regeeringen van Frankrijk, Engeland, Polen, Duitschland en Italië, en wel door brieven met verschil lenden inhoud. Hierin zou eon beroep wor den gedaan om in een geest van eendracht verschillende internationale vraagstukken te regelen. Mgr. Godfrey, de apostolische dele- gaat te Londen, zóu de boodschap aldaar overhandigen. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 769.1 Vorige stand: 769.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1